pe7lederfandsdwfiind{i^^ Buitenland Gemengde Berichten GEVECHT MET IERSCHE FASCISTEN. taas van de spoorlijn als slaperdijk door de doorgraving ter plaatse teniet wordt gedaan. Het aantorengen van een slaperdijk in de Prins Carelspolders, aansluitende op den spoorweg- dijk naby de plaats waar het viaduct moet komsn, was dus het eerst noodzakelijke werk en met dit werk is men half vorige maand aangevangen. Deze werkzaamheden zullen rond Juli gereed zijn. Eerst dan zal men het maken van een via duct en het verleggen van den weg kunnen worden aangevangen, zoodat het nog wel eeni- ge maanden zal duren alvorens deze werk zaamheden zullen worden aanbesteed. Het viaduct komt op ongeveer 250 300 M. voor het station Woensdrecht. De gevaarlijke tjochten nabij den tegenwoordigen spoorweg- overgang komen geheel te vervallen. WIJZIGING VOORSCHRIFTEN BURGERLIJKEN STAND. Ingedicnd is een wetsontwerp tot wijziging van de voorschriften betrekkelijk den burger- lijken stand. Aan de memorie van toelichting wordt ont- leend Ten vorigen jare wendden de ambtenaren van den burgerlijken stand, chefs der afdee- lingen te Amsterdam, Rotterdam, 's Graven- hage en Utrecht, zich tot des ministers ambts- voorganger met het verzoek eenige wijzigin- gen in de voorschriften betrekkelijk den bur gerlijken stand te willen overwegen. Zij had- den daarbij voomamelijk op het oog hst af- schafien van bepalingen, die overbodig zijn en het aanbrengen van vereanvoudiging, waar dit mogelijk is. Naar aanleiding van dit verzoek heeft de Staatscommissie-Limburg zich met deze ma- terie beziggehouden en aan den minister voor- stellen gedaan, welke tsn grondslag liggen aan het thans ingediende wetsontwerp. De voomaamste wijzigingen, in hoofdzaak vereenvoudigingen, welke het ontwerp brengt, zijn de volgende 1. afschaffing van het register van huwe- Irjksafkondigingen 2. het scheppen van de mogelijkheid van afgit'te van bijzondere uittraksels uit geboorte akten 3. afschaffing van het vereischte van twee getuigen bij aangifte van geboorten; 4 het volstaan met een aangever bij over laden; 5. de plaatsing van den geslachtsnaam v66r de voomamen in de akten van den bur gerlijken stand; 6 het stellen van enkele andere regelen de namen betreffende; 7. aanvulltng van de registers met gege- vens nopens nietigverklaring van huwelijk, verkrijging van brieven van wettiging en der- gelrjke. SCT2ERPER OPTREDEN VAN DE JUSTITIE TEGEN REVOLUTIONNAIRE UITINGEN. In een nieuwe circulaire aan de procureurs- generaal bij de gerechtshoven heeft de Minis ter van Justitie, zich aansluitend bij het stand- punt van zijn ambtsvoorganger, ,°r nog eens de aandacht op gevestigd, dat in de tegen- woordige omstandigheden eerste eisch is, de overtredingen van strafbepalingen, die betrek- king hebben op de veiligheid van den staat, de Koninklijke waardigheid en de bescherming van het aanzien van de overhsidsorganen. Nog steeds komt het voor, schryft Minister Van Schaik, dat revolutionnaire uitingen in woord en geschrift, misdrijven van opruiing en beleediging, onvervolgd blijven. Eenerzijds moedigt dit de daders aan tot voortzetting van hun afkeuringswaardige praktijken, ander- zijds kwetst dit het rechtsgevoel van de ov.er- groote meerderheid des volks, welke, terecht, van oordeel is, dat het Staatsgezag niet straf- feloos mag worden aangetast en in zijn dragers gehoond. Delicten tegen de openbare orde en tegen het aanzien van de staatsorganea en staatsinstel- lingen, dienen derhalve met de meeste kracht en voortvarendheid te iworden opgespoord en vervolgd. Het'opruien tot terreur, het syste- matisch aanzetten tot dienstweigering, het be- laedigen van hooggeplaatste overheidspersonen met het oogmerk, het aanzien van het gezag brj de mcnigte te verminderen, zijn dan ook in wezen gevaarlijker delicten dan diefstal of verduisterung van individueelen eigendom of op zichzelf staande beleediging van particu- lieren. Het behoort mede tot de taak der parketten om zelfstandig regelmatig kennis te nemen van de revolutionnaire uitingen van links en rechts binnen him ressort en waar noodig op- sporingsonderzoek uit te lokken en te leiden. Misdrijven door middel van de drukpers dienen zooveel mogelijk vervolgd te worden door het parket van het ressort, waar de ge- schriften zijn vervaardigd. Bij de beslissing of een strafvervolging zal worden ingesteld, moet bovenal met het ge- wicht van de Staatsbelangen, welke in het geding zijn, worden rekening gehouden. In geval van vervolging moet zoo snel mogelijk worden ingegrepen en gebruik gemaakt van alle strafprocessueele middelen, die aangewe- zen schijnen: voorloopige hechtenis, wanneer daartoe deugdelijke grenden aanwezig zijn; bij rCcidive van emstige drukpersdelicten in- beslagneming, voorbereiding van verbeurdver- klaring, last tot vernietiging of onbruikbaar- making van de 'werktuigen, b.v. van de pers, het zetsel enz. De Minister mecnt, dat zoodanige inbeslag- neming niet in strijd is met art. 7 der Grond- wet, dat wel is waar bepaalt, dat niemand voor- afgaand verlof noodig heeft om door de druk pers gedachten of gevoelens te openbaren, doch daarnaast uitdrukkelijk vaststelt, dat ieder voor de wet verantwoordelijk blijft voor den inhoud. Derhalve kan tegen drukpersmisdrij- ven met de gewone strafprocessueele middelen worden opgetreden. Deze circulaire is inmiddels ter kennis ge- toracht van de parketten en politie-autoriteiten. (Tel.) Vroeg in den ochteod hoorde men slechts hier en daar het ontploffen van een zware mijn. Pas tegen 8 uur Woensdagmorgen nam het artillerie-vuur weer toe. De laatste gevechten. De gevechten te Weenen hebben in den loop van Woensdagochtenid weer een grooteren aanvang aangenomen. De voomaamste strijd wordt thans uitge- vochten te Floridsdorf. Na een langdurige artillerie-beschieting namen de regeerings- troepen de tuinstad en een der groote gemeen- tegebouweci in. Momenteel is Floridsdorf aan alle kanten door de regeeringstroepen inge- sloten en men zou den leden van den Schutz- burud een ultimatum, dat om 12 uur afloopt, hebben doen toekomen, waarin van hen wordt geeischt, dat zij zich zullen overgeven en hun wapenen uitleveren, aangezien anders hun stellingen door de artillerie geheel in elkaar zullen worden geschoten. Woensdagmorgen zijn de regeeringstroepen te Floridsdorf versterkt met artillerie uit St. Polten ,die onmiddellijk in den strijd is betrokken. Officieus wordt verklaard, dat het aantal Schutzbundler te Floridsdorf 3000 man be- draagt. Hevige gevechten worden gemeld aan de Philadelphia-brug en ook te Ottakring blijkt de tegenstand weer opnieuw te zijn opgelaaid. De Schutzbund geeft zich over. Tegen den middag werd officieel medege- deeld, dat het laatste strijdgebied, waar een groote sector nog in het bezit der Schutz bundler was, n.l. de stellingen te Floridsdorf, zijn ontruimd en zich geheel in handen der regeeringstroepen bevinden. De Schutzbundler te Floridsdorf hebben de witte vlag geheschen en zieh overgegeven. De gevechten bij de Philadelphia-brug waren tegen den middag eveneens geeindigd en ook op andere punten trekken de Schutz bundler terug. Op enkele arbeidershuizen is reeds de witte vlag geheschen. Bij de bezetting werden groote hoeveelheden wapenen en munitie ge vonden. Aangezien zich in het 12e district een groot aantal Schutzbundler overgaf en niet voldoende politie-troepen beschikbaar waren om het transport der gevangenen te begeleiden, werden zij voorloopig in een ge- bouw in de omgeving opgesloten. De troepen hebben alle ontruimde socialis- tische gemeentehuizen systematisch onder- zocht, waarbij bleek, dat zy sedert jaren door de socialistische gemeentebesturen als strategische steunpunten voor een eventueele burgeroorlog waren ingericht. Ook de gas- fabriek Leopoldau aan den grens van Florids dorf is in handen van regeeringstroepen ge- vallen. Te Judenhof trachtten de Schutzbundler zich in te graven. Het politiebureau te Floridsdorf, dat sedert het begin van den opstand in de vuurlinie heeft gelegen tusschen regeeringstroepen en Schutzbund, is Woensdagmorgen voor het eerst ontzet. zoodat de bezetting eindelijk het gebouw kon verlaten. Te Floridsdorf is het lijk gevonden van den Woensdag gedooden districts-commandant Fridrich. In het complex Schlingerhof, dat door de regeeringstroepen met mijnen was beschoten, zijn reads 50 dooden gevonden. Te Meidling hebben leden van den Schutzbund de Wiener- berg bezet. Alpenjagers under mitrailleursvuur. Uit Linz wordt gemeldt, dat het bondsleger bij de gevechten om Waldegg emstige ver- liezen heeft geleden. Een luitenant van het 80ste regiment Alpenjagers probeerde met 4 main in een auto door de gevechtslinie heen te breken, doch werd door een machinege- weer onder vuur genomeca. Alle 5 inzitten- den van de auto werden gedood. Te Linz zijn weer verscheidene personen gearresteerd. o.a. het lid van den Nationalen Raad Koref en den ouid-pre3ident van de opper-Oostenrijksche arbeiderskamer Pere- gan. In de stad zelf heerscht rust, doch in de voorsteden, vooral in de richting van Urfahr vinden gevechten plaats. Te Linz is den geheelen nacht door gevoch- ten. Men schat het aantal dooden van de so- cialisten hier op 100, en dat der regeerings troepen op 30. De electrische tram in de binnenstad rydt weer gedeeltelijk. Op den Ring ligt het ver- keer nog stil en nabij het hoofldbureau van politie wordt de afzettinig nog gehandhaafd Voorloopige balans. Nog steeds is het onmogelijk gegevens te verkrijgen over het aantal slachtoffers, dat het bloedbad te Weenen tot dusver heeft ge eischt. Geruchtsgewijze vemeemt men het getal 384 dooden, doch dit is niet meer dan een schatting. Het eenige vaststaande ge geven, dat ter bescjrikking staat, is dat be treffende het aantal zwaargewonden, dat is cipgenomen in het algemeene ziekenhuis en dat aldaar aan de verwondingen is bezweken. Dit getal bedraagt tot Dinsdagavond 123. Verder zouden in den loop van Dinsdagmiddag 100 lijken brj de sectie-afdeeling van het ana- tomische instituut zijn afgeleverd. De genees- kundige dienst deelt mede, dat Maandag al daar 136 personen en Dinsdag 148 personen zijn behandeld. Hieronder waren 13 govallen waarin slechts de dood kon worden geconsta- teerd. A1 deze getallen betreffen uiteraard slechts gedeeltelijke cyfers. 500 k 2000 dooden? DE OPSTAND TE WEENEN ONDEISDRUKT. Grout aantal gevangenen. Vice-kanselier majoor Fey, die de leiding heeft van de onderdrukkang van het gewapend verzet te Weenen, had, naar Dinsdag uit Weenen werd bericht, aan alle militaire com- mandanten en autoriteiten van den veilig- heidsdienst een rondsohrijven gezonden waarin gesommeerd wordt zonider Gcrrpules iedere poging tot tegenstand met alle middelen te onderdrukken. „De rust", zoo besloot de cir culaire van Fey, „moet in het geheele Bonds- gebied v66r Dinsdagavond worden hersteld". De regeeringstroepen waren echter Woens dagmorgen vroeg nog steeds bezig met het be- schieten van de verschillende punten van verzet. In de meeste stadsdeelen van Weenen is nacht rustig verloopen. Ook te Florids dorf, waar de sociaal-democraten hun stellin gen nog handhaven, heeft men gedurende den nacht niet gevochten. Volgens sommige berichten is het aantal dooden veel grooter dan de tot dusver offi cieel medeged-eelde cijfers. De schattingen loopen uiteen van 500 tot 2000 dooden. Verhaal van ooggetulgen. Deelnemers aan den strijd van de beide laatste dagen in Oostenrijk, die ooggetuiger. waren van een aantal gevechten tusschen socialisten en de executieve van de regeering, geven een relaas van details der gebeurte- nissen, die in een heele reeks van gevallen een afwjjkende lezing geven van de officieele mededeelingen der Oostenrijksche regeering. Volgens deze ooggetuigen woedde de strijd tot Dinsdagmiddag rondom de uitgestrekte woningcoanplexen van Sandleithen, welke zich uitstrekken van Hernials naar Otta kring. In deze complexen wonen duizenden huurders, grootendeels arbeiders, maar ook kantcorbediend:n. Meer dan de helft van deze Ibewoners kunnen gerekend worden te behooren tot het socialistische kamp. De rest nam geen deel aan den strijd, doch kon de gebouwen niet verlaten, aangezien zij dan tusschen twee vuren zouden zijn komen te staan. Onder de honderden dooden en ge- wonden, die in de geweldige gebouwencom- plexen liggen, bevinden zich uiteraard ook tal van slachtoffers, die in het geheel geen deel hebben genomen aan den strijd, zelfs anti- marxisten. Nadat een der vele huizen van dit complex op een gegeven oogenblik door politie en militairen bezet was, bleek, dat het reeds volkomen in elkaar geschoten was en dat alle iniwonenden of wel dood of wel zwaar gewond waren. Eerst toen is het de politie gelukt. dit in puin geschoten huts te beizetten. Voortdurend rijden ziekenauto's voor om de slachtoffers weg te halen. Bijzonder hevig woedide de strijd om het socialistische arbeidersblok in Ottakring, dat eveneens een vesting geleek. Het huizenblok was in wijden omtrek afgezet. De officieele mededeeling, dat dit Arbeitersheim zou zijn ingenome-n, wordt door de ooggetuigen, wier impressies hier gegeven worden, in twijfel ge- trokken. Het verluidt, dat de explosie van den in het district Ottakring gelegen gasometer het gevolg is geweest van een verkeerd schot van de artillerie. Niet minder hevig was de strijd om de gemeentelijke woningeomplexen in Heiligen- stadt en om het station van deze voorstad. De politie heeft sedert Dinsdagmorgen her- haaldelijk het station bestormd. In den loop van den dag was het afwisselend in handen der socialisten en der regeeringstroepen. Aan beide kanten moeten tientallen dooden en ge- woniden zijn gevallen. Het Karl Marx-gebouw, dit op een sterke, natuurlijke vesting gelijkend woningcomplex is Dinsdagmiddag laat onder artillerievuur genomen. De socialisten beantwoordden de be- schieting fel. Wat in puin ligt kan niet ge heel worden vastgesteld. De tegenstand der socialisten is hier buitengewoon hevig. Ook hier wonen talrijke niet-marxisten, die, tus schen beide fronten staande, veel geleden hebben. In de morgenuren is Dinsdag in gedekte stellingen een batterrj veldhouwitsers opge- rukt, die het Schlinger-hudzenblok onder vuur nam. Tot 12 uur woedde de strijd aan beide kanten even vurig en verbitterd. Aanmaningen, zich over te geven, werden door de opstandelingen van de hand gewezen. Uit de beide industriesteden St. Polten en Wiener-Neustadt, evenals uit Neukirchen, Temitz en Gloggnitz ontbreken berichten. Wanneer men er in Weenen niet in slaagde, nog vodr het invallen van het donker orde en rust te herstellen, achtte men den toestand voor Woensdag in breede kringen zeer emstig. De gevechten te Floridsdorf. Omtrent den stand van den strijd te Wee nen wordt het volgende gemeld: De regeeringstroepen hebben in het dis trict Floridsdorf de centra van het verzet: de Schlingerhof, het hoofdgebouw van de brand- weer en de stedelgke badinrichting, van waar- uit het hoofdbureau van politie was bescho ten, na emstige gevechten bezet. In het ge bouw van den brandweer werden tal van wapenen gevonden. De leden van den Schutz bund trokken zich terug. De schietparttfen duurden voort. De leden van den Schutzbund hielden het station voor doorgaand verkeer te Floridsdorf bezet. De sohakelinstallatie van de electrische centrale te Floridsdorf werd van 't tuindorp af door Schutzbundler onder zwaar machinegeweervuur gehouden. Een later bericht zegt: In Floridsdorf hebben de bondstroepen en de politie ook Dinsdagavond den tegenstand der socialisten nog niet kunnen breken. Het centrum van het district wordt, rondom het commissariaat van politie, verdedigd door 700 man bondstroepen en 5 stukken veldgeschut, die de politie ter zijde staan. Tusschen dezen kring en het uiterste front der regeerings troepen loopt een strook weiland, die nog vol komen in de macht der opstandelingen is. De socialisten hebben hier welisiwaar geen vaste stellingen ingenomen, maar met hun mitrailleurvuur houden zij de strook, evenals de forug geheel in hun macht. Uit Neder- Oostenrijk gehaalde troepenreserves worden gereed gehouden, doch kunnen niet voor het aanbreken van den dag in het gevecht wor den g&worpen, daar zii het terrein niet ken- nen. Bij het vallen .1 het donker zijn af- deelingen van het bon ieger, zcowel hier als aan den kant van de stad uit de opmarsch- linie getrokken. Dit wordt gemotiveerd met er op te wijzen, dat de soldaten gelegenheid moeten hebben om uit te rusten, teneinde met voile kracht weer te kunnen aanvallen. De in de verschillende op den Schutzbund veroverde gebouwen buit gemaakte wapenen worden onmiddellijk benut voor het bewape- nen van regeeringscontingenten. Vooral de machinegeweren worden oogenblikkelijk in gebruik genomen. Te Jedle3ee zijn politiebeambten gevangen genomen en geboeid weggebracht. Bij de gevechten in de hoofdstraat te Floridsdorf zouden 15 personen zijn gedood, o.m. de Bezirkshauptmann van Floridsdorf, Friedrich. Te Meidling zijn de troepen door den Schutz bund met machinegeweren beschoten. Dins dag was een krachtig oplaaien van den strijd merkbaar, hetgeen ook te constateeren was door het toenemend kanongebulder. Te Floridsdorf heeft de regeering ter „zui- vering" van dit district zware artillerie en pioniers in actie gezet. Tegen den nacht. In de eerste uren van den nacht woedde de strijd in enkele voorsteden nog onvermin- derd voort. In de binnenstad is het artillerie- en machinegeweervuur, dat eerst nog hoor- baar was, langzamerhand verstomd. Er verluidt, dat 4000 leden van dei^ Schutz bund zich verzamelen op het Marchfeld. Ook van het voormalige exercitieterrein Schmelz en in Simmering wordt gemeld, dat de leden van den Schutzbund zich weer verzamelen In Ottakring en Meidling zou nog gevochten worden. Sedert zes uur Dinsdagavond woedt een nietawe strijdt om het aribeiderstehuis te Otta kring. Het verluidt, dat de sociaal-demo- craten, die door onderaardsche gangen naar belendende huizen waren gevluoht, de zwakke politiebezetting hebben verdreven en het huis opnieuw hebben bezet. Politie treedt thans opnieuw op tegen dit tehuis. Van officialize zijde wordt verklaard, dat de beide groote gemeentegebouwen in het tiende district, in de Quellenstrasse, in han den der regeeringstroepen zijn. en de industriestad Bruck is de strijd fel ge weest. Volgens binnenkomende geruchten zou de bevolking in die streek ook zeer opge- wonlden zijn over de arrestatie van 14 dagen geleden van den eersten luitenant der gendar merie, Mesiner, tegeljjk met een reeks andere nationaal-socialistische leiders. Rondom Bmck ad. Mur waren de socialisten nog Dinsdag middag volkomen meester van den .toestand. De stry^ te Steyr. Volgens een bericht uit Steyr zijn daar de gevechten in den loop van den avond in hevig- neid axgenomen. Le strftd was overdag zeer ernstig, aangezien de tecnutzbund den tegen stand uitsteaend had georganiseerd. De be- wapening van den Scautzound zou te Steyr bijna geiijk te stellen zijn geweest met ode van beroepsmilitairen, De manschappen waren uitgerust met karabijnen, macninaie pistolen en nandgranaten en gekieed in goede unifor- men. De sterkte dezer troep wordt op 2000 man geschat. De beiangrijaste sterling van den Schutzbund op de z.g. Knn3leiten, lag Dinsdag onder zwaar houwitservuur, waar- door 4 huizen werden vernield. Gesteund door mitrailleurvuur, zou het bondsleger tegen vier uur deze stalling hebben bezet, waarbij een derde deel der Schutz'oundafdeelingen zich zouden hebben overgegeven. De re3t trok zich terug. Onder de gearresteerden bevindt zich de burgemeester, het gemeenteraadslid Sichelreder, aie het bevel heeit gevoerd. Aan gezien het ziekenhuis in handen is van den Schutzbund, moest in de stad een soort re- serve-hospitaal worden ingericht. Tot de dooden behoort een -directeur der Steyr- fabrieken, Wille Herbst, die Maandagmiddag in een auto werd doodgeschoten; een vrouw die een buiksohot opliep, terwijl van regee- ringszijde wordt medegedeeld, dat er boven- dien 10 gewonden z^jn. De Schutzbund zou 200 gewonden hebben, waarvan 80 zwaarge wonden. Des avonds trokken versterkingen van de Heiimwehr, onder leiding van Starhemberg, de onbezette deelen van Steyr binnen. Starhemberg in actie. Emstig wordt de toestand te Steyr ge- noemd, waar thans een gemotoriseerd batal- jon aan de operatie deelneemt. Afdeelingen van de Heimwehr marcheeren op naar Steyr onder bevel van Starhemberg. Na een voor bereiding door de artillerie zal dan de in- fanterie overgaan tot de bestorming van Steyr. Schietpartyen te Worgl. Dinsdagmiddag is een batterij van het Al- penregiment in Innsbruck, Heimwehr en gen darmerie naar Worgl gedirigeerd, waar het tot schietpartyen was gekomen tusschen Heimwehr en leden van den Schutzbond. De van buiten naar Worgl trekkende leden van den Schutzbond worden voor't plaatsje tegen- gehouden. Ook daarby is het tot een vuur- gevecht gekomen, waarbij verscheidene ge wonden vielen. Een groot aantal arreseaties is verricht. Gueriila-ooriog. Volgens berichten uit Linz zouden de so- ciaal-democraten zich bij de grens van de stad weer verzamelen. Op verschillende plaatsen wordt een soort guerilla gevoerd. Ook te Vocklabruck is het nog allerminst rustig. Te Kapfenberg (Stiermarken) hebben de sociaal-democraten het gebouw van de Be- zirkhauptmannsohaft bestormd en den lei- der gedwongen hun een schriftelyke vol- niacht te verleenen voor het bestuur van de naburige stad Bruck. Officieele mededeelingen. De toestand te Weenen en in de bondslan- den werd om acht uur Dinsdagavond van offi cieele zijde aJs volgt geschetst: Te Weenen is de voorstad Floridsdorf in 'n omtrek van 12 K.M. Dinsdagavond geheel ge- zuiverd. Daarenboven zijn afzonderlijke com- munistische haarden van verzet bezet. Tegen de in verren omtrek gelegen communistische nesten zal Woensdagochtend worden opge treden, aangezien men de artillerie, waike thans overal direct wordt gebruikt, in de nachtelijke uren wegens het daaraan voor particulieren personen verbonden gevaar wi! achterwege laten. In het Weensche district Favorieien zyn 4 machinegeweren, 100 geweren ta' van pa- tronen en stalen helmen door de politie buit- gemaakt. Overigens is het ook in Simmering volkomen rustig. In de bondslanden is de re geering te Linz den toestand meester, doch men verwachtte opnieuw vuurgevechten. Te Steyr is na langdurige gevechten de onde hersteld. Te Kufstein kon een oproer direct door de militairen worden onderdrukt. In de overige deelen van het Oostenrijksche gebied is het volkomen rustig. Minister Sehmitz over den toestand in Weenen. De pasbenoemde bondscommissaris te Wee nen. minister Sehmitz, heeft den buitenland- sohen persvertegenwoordigers Dinsdag de volgende verklaring gegeven. De bloedige geheurtenissen te Weenen zijn geenszins eenige oorzaak voor het afzetten van de soc. dem. Weenschen gemesnteraad en de benoeming van een specialen bonds commissaris voor Weenen. De regeering heaft reeds geruimen tijd dergelyke voornemens gehad. De gebeurtenissen van Dinsdag zijn slechts de onmididellyke aanleiding geweest voor de uitvoering van deze plannen. De staatsvijandige democratie heeft in Weenen een onmogelyk, met de nationale belangen in stryd zrjnd bewind opgerioht, dat thans ge- broken moest worden. Oudstryders opgeroepen. De staatssecretaris voor legerzaken heeft een radioredevoering gehouden, waarin hrj alle oud-stryiders heeft opgewekt, zich als vrywilligers te melden t>tj de bevoegde mili taire instanties of bij het vaderiandsche front. Het standrecht. De strijd te Linz en Graz. Te Linz werd Dinsdag nog bij de scheeps- werf „Climax" evenals by den Linz beheer- schenden Freunlberg hevig gevochten. Bij den Freunberg ligt het Jezuitenklooster, op de Zuid-Westelijke helling het kruitmagazijn. De stryd om het soc.-dem. partijhuis, dat in de lange straat. „Landstrasse" genaamd, ligt, was vreeselijk. In tegenstelling met de offi cieel getal van 24 dooden spreekt men te Linz van meer dan 60 dooden en ruim 100, grootendeels zwaar gewonden. Ook de strijd in de omgeving van de z.g. ,,Sil:'ibahn-Grtinde" was buitengewoon hevig, maar ook in de na- bijheid van het ziekenhuis is zwaar gevochten. De eerst kortgeleden gebouwde en modem ingerichte Disterberg-school is door artillerie beschoten. In de buitenste wyken van Linz woedde nog onbeslist voort. In Stiermarken schijnt de toestand voor de regeering niet bepaald gunstig te zijn. Vooral in Graz met de voorstad Bgenberg De veiligheidsdirecteur van Opper-Oosten- rijk heeft in een openbare bekendmaking door de radio gedreigd ieder lid van den Schutzbond, dat met wapens wordt aange- troffca zonder strafrechterlijk proces op staan den voet te doen neerschieten. Woensdag zouden 32 processen voor het standgerecht te Weenen ibehandeld worden; te Graz 24. De Weensche gevallen hebben betrekking op een overval op een kinder' tehuis, de gevallen van Graz op moord op e«"\ politie-agent. Vluchtelingen worden niet In Hongarije toegelaten. Het Hongaarsche kabinst was tegen Woens dag byeengeroepen ,ter bespreking van de ge beurtenissen in Oostenryk. Vooral zou be- sproken worden de kwestie van het onderdak brengen van Oostenrijksche vluchtelingen en het tegenhouden van ongewensohte elemen- ten. Politieke personen die hebben deelgeno men aan den strijd tegen de Oostenrijksche regeering, zullen, naar verluidt, niet In Hongarije worden toegelaten. I POOS 20 CT.-TUBE 35 en 60 CT. 1 lngez. Med. BIJBELONDERZOEK IN PRUISEN VERBODEN. Naar wij in de Frankf. Ztg. lezen, heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken de Internationale vereeniglng voor bijbelonder- zoek in Pruisen verboden en ontbonden. De reden, die hiervoor wordt opgegeven, is: „dat de vereeniging onder het mom van weten- schappelyk onderzoek een onmiskenbare cam- pagne* tegen staat en kerk heeft bedreven. Het vermogen van de vereeniging is in be- slag genomen. Te Drogheda in het Iersche graafschap Louth begaven zich blauwhemden in gesloten colonne naar het station om naar Dundalk te gaan, waar de vroegere president Cos- grave een rede zou houden. Plotseling drong een menschenmenigte uit de zijstraten op den troep in, waarbij een iiandgemeen ontstond. De politie trok den gummistok en te hulp geroepen militairen zagen zich genoodzaakt te vuren en traangasbommen te werpen. Ongeveer 20 personen werden gewond. Te Dundalk werd Dinsdagavond een bom In een woonhuis geworpen. Een 70-jarige vrouw en haar beide kleinkindsren van ongeveer 7 jaar werden gewond. NAT.-SOC. VROUWENDEMONSTRATUS TE BERLIJN. In het Sportpalast te Berlijn heeft Zater- dag een nat.-soc. vrouwen demonstratie plaats gehad, waaraan door 25.000 personen werd deelgenomen. Het woord werd o.a. gevoerd door dr. Ley, die verklaarde, dat men den confessioneelen kringen duidelijk za.1 maken, dat Duitschland niet confessioneel gevormd is, maar als 66n groot volk. Het doel moet zijn, de vrouw tot het gezin terug te voeren. De vrouw moet de beschermer van het Duitsche erfgoed zijn. Dr. Ley deelde daama mede, dat Hilgen- feldt was benoemd tot leider der naL-aoc. vrouwenorganisatie. Hilgenfeldt nam vervolgens het woord over de toekomstige taak der Duitsche vrouw. Uit- gaande van de natuurwetten van 't mensche- lijk leven verlangde hij naast de strydbare mannen een volledig ontwikkeld „vrouwen- dom", dat zijn hoofdtaak ziet in het moeder- schap en het zorgen voor een nakomeling- schap. Een belangrijke stijging van het ge- boortecijfer kan verwacht worden. Rijksminister dr. Gobbels heeft Dinsdag in een bijeenkomst van Amtswalterinnen der N.S.-Frauenschaft het woord gevoerd over de taak van de vrouw en o.m. gezegd: „Wj) moeten op een meest krachtige wyze opkomen tegen de onderstelling, dat wij vijandig zouden staan tegenover de vrouw, dat wij de bedoe- ling zouden hebben de vrouw uit het open- bare leven en uit de beroepen te verdringen en haar daarmede te degradeeren tot indivi- duen van de tweede klasse. Wanneer wij de vrouw uitschakelen uit het gebied van het openbare leven, dan is dat niet omdat wij haar willen onteeren, maar omdat wij haar haar eigenlijke eer wiUen teruggeven. Want wy zien de uiting van de hoogere vrouweneer niet daarin, dat de vrouw zich met den man mengt op mannelijk gebied, doch 'dat het groote gebied van het vrouwenleven in ideale concurrently treedt met dat van het leven der mannen. Dat wil niet zeggen, dat wij de vrou wen uit de beroepen willen verdringen. Dat zou tot de meest catastrophale, menschelijke en politick economische gevolgen leiden". DE SALARISSEN VAN CONSULS EN GEZANTEN. Armoede door dp depreciatie van den dollar. De depreciatie van den dollar heeft een bittere nood en droevige toestanden onder de in het buitenland werkzaam zijnde ambtenaren van de Vereenigde Staten ge- bracht. Onderstaatssecretaris Carr beschreef, zoo meldt de ..United Press", voor de begroo- tingscommissie van het Huis van Afgevaar- digden den toestand van deze lieden, om op deze wijze een compensatie-fonds ter hoogte van 7 millioen te stichten, teneinde de salaris- sen van het idiplomatieke en consulaire per- soneel op peil te houden. Ofschoon hij er op wees, dat de salarissen der diplomaten tegelijk met die der andere ambtenaren, reeds onder de regeering van president Hoover 15 pet. waren gekort, waarbij nu nog de devaluatie van ongeveer 41 pet. komt, bleven de afge- vaardigden zich hardnekkig tegan het voorstei van Carr verzetten. Carr las o.a. een brief van den gezant te Madrid voor, waarin stond, dat deze van zijn eigen salaris, dat reeds met 41 pet. verminderd was, een portier en een nachtwaker moest betalen. De gezant in Teheran schreef, dat hij zijn kinderen wegens geldgebrek van school had moeten nemen, en alle secretarissen woonden nu bij hem in huis, om door een gemeenschappelijk huishouden de kosten hiervan zoo laag mogelijk te maken. D.e gezant in Triest klaagde, dat er voor de koffie geen room meer gebruikt kon worden, dat er zelfs, op de sigaretten zeer bezuinigd moest worden, en dat bijwegens gabrek aan de vereischte kleeding, zelfs geen uitnoodi- gingen van de plaatselyke autoriteiten kon aannemen. Een in Engeland werkzaam zflnde attach^ verklaarde, dat zyn vrouw alle huiselrjke bezigheden zelf moest verrlchten; andere buitenlandsche waren gedwongen hun gezin naar Amerika terug te zenden om van hun salaris rond te komen. Carr verklaarde, dat voor zoover hjj wist er in de afgeloopen zes maanden zooveel ellende en nood geweest was by den buiten- landschen dienst als nooit te voren. Hem was zelfs een geval van zelfmoord bekend, ook wist hrj, dat verscheidene ambtenaren hun levensverEekeringspolissen hadden verkocht om rond te kunnen komen. Tegenover de verkeerde meening, dat Amerika zijn ambte naren rijkelrjk beloont, kan vastgesteld wor den, dat het gemiddelde salaris, zoowel van de binnenlandsohe als van de buitenlandsche ambtenaren, ook vroeger reeds lager waren dan het gemiddelde salaris, dat in andere lan- den wordt uitbetaald. AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN. Een arbeider te Krabbendyke, die bij het bewerken van vlas het ongeluk had een zjjner vingers te kwetsen, kreeg tengevolge hiervan bloedvergiftiging en moest naar het zieken huis te Bergen op Zoom worden overgahracbk, waar het elachtoffer is overleden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2