i e mSS s a- o SCHEEPVAARTBEWEGING. dat doen andere scholen ook met. Was de aanschaffing cfer nooldzakelijke leermiddelen een jaar vroeger ge vail en, dan had het schoolbestuur deze niet Ibehoeven terug te storten. Het is hier in hoofdzaak een principle ele kwestie, niet in de eerste plaabs een geldkwestie. Over 1933 zal onge- veer over zijn een 1000 a 1100, wat is er dan tegen, het gevraagde toe te staan, indien men weet, dat hetgeen over is, toch terug- gestort wordt Het gaat bij hem in hoofd zaak om het principe, hetgeen door hem diep gevoeld wordt. Op die gronden is ootk voor de redeneering van den heer De Jager lets te zeggen. De SECRETARIS: Naar aanleiding van de opmerking van den heer De Jager, mag ik mogelijik opmerken, dat het voorstel van bur gemeester en wethouders is getoaseerd op bil- lijkheiid. Tot voor korten tijd kon de aan schaffing van nieuiwe scboolboeken, ter ver- vanging van ouide, wegens slij'tage, gevraagd worden via artikel 72 der lager-onderwij-swet 1920. Daarvan is in onze gemeente door verschil lende schoolbesturen een danikbaar gebruik gemaaHt en daarom zijn de kosten verbonden aan het aanschaffen van schoolboeken voor het openbaar onderwijs door ons veranbwoord op den kapitaaidienst, teneinde te voorkomen i i i n rt n rtVi ol on ilr ,'i ?2lt" Oil OOl^ zaak niet geoor- dat de maatregel niet steunt op de dat de bijzondere soholen bedoelde kosten ook nog eens vergoed kregen langs den weg van artikel 101 der lageronderwijsweit 1920. Met deze wijize van hamdelen, schoon niet gegrond op de (wet en eigenlijk in strijd met de tot voor kortentijd bestaande jurispruden- tae, hebben de schoolbesturen, overtuigd van debillijikheiid, genoegen genomen. Intusschen is de Onderwijswet zeer onlangs zoodanig gewijzigd, dat bovenvermelde uit- gaven alleen ingevolge artikel 101 mogen wor den vergoed. Staande voor de vaststelling' van den kostenden prijs per leerling over 1931, bleef ons in verband met genoemde wetswijzi- ging niatis aniders over, dan de uitgaven voor het "aanschaffen van schoolboeken eniz., welke m 1931 op de kapitaaidienst zijn verantwoord, voor het L. O. tot een ibedrag van 910,30 en voor het U.L.O. bedragende 500,90, in de kostende prijs per leerling op te nemen. Waar echter voor dezelfde uitgaven aan de bijzonidere lagere school aan de Jozinastraat in 1931 een bedrag is toegekend van 826,65 en aan de Chr. U.L.O. aan de Grenulaan van f 685,02, ingevolge art. 72 der Lager Onder wijswet, eischte m.i. eene billijke toepassing van degeiwijzigde wet, dat genoemde bedra- gen van de vastgestelde vergoeding werden afgetrokken, aangezien anders voor de aan schaffing van sohoollboeken eene dubbele uit- keering zou plaats hebben. Ik ben daartoe gekomen door eene Konink- lijtke Beslissing van 9 November 1933, geno men in eene kwestie met de gemeente Papen drecht. Daarbij is beslist, dat eene dubbele uitkeering voor eenzelfe loofd is. Nu moet ik toegeven, welke ik hieilbij voorstel, letter van de wet, maar dat doet de door mij aangehaalde Koninklijike Beslissing evenmin. Ik hoop, dat de raad het voorstel van bur gemeester en wethouders zal aannemen; het schoolbestuur krijgt dan gelegenheid van dit besluit in beroep te gaan, iwaama de zaak in hoogere instantie kan worden uitgemaakt, hetgeen vooral met het oog op nog voor- komende soortgelijke gevallen wel ge- wenscht is. Ik voor mij sta altijd op dit standpunt, dat wanneer het twijfelachtig is, of een hepaald bedrag moet worden uitgekeend, de gemeente daartoe niet moet overgaan, dooh de zaak door hoogere instanities moet laten beslissen. De heer SCHEELE is van meening, indien de raad idit standpunt zou innemen, dat de raad dan niet op een goed standpamf zou staan. Naar zijn meening moet men hetgeen geschied is, gewoon laten doorgaan. Het schoolbestuur staat op het standpunt, dat het veel liever een 11 a 1200 vrijiwillig terug- stort, indien het die gelden over heeft. De heer DE JAGER licht zijn standpunt nog nader toe door te zeggen, dat de zaak zoo was, dat enkele jaren geleden de openbare scihool deze gelden niet op haar rekening nuocht brengen. Het gemeentebestuur kan in dezen doen het geen het wil. Naar zijn mee ning is echter het voorstel van burgemeester en wethouders in strijd met de wet en de laat- ste jurisprudence. De heer VAN AKEN is van meening, in dien hij deze kwestie goed begrepen heeft, dat de rekening over 1931 in 1934 kan gewijzigd worden. De SECRET ARIS stemt dit toe. Daarmede blijft echter deze zaak precies eender. Ook de leermiddelen voor de openbare scholen zijn verantwoord via den Kapitaaidienst. Toen is gekomen de kwestie Papendrecht, waarbij is uitgemaakt, dat het niet billijk is, dat de bij- zondere soholen deze bedragen tweemaal uit gekeerd kregen. Naar zijn meening zit er dan ook in het voorstel van burgemeester en wet houders een billijke gedachtengang. De VOORZITER kan dit toestemmen. Hij vinidt het jammer, dat het net de school aan de Jozinastraat moet zijn, wie dit treft. De heer VAN AKEN is van meening, dat dan het volgenide jaar bij een andere school een dergelijk geval kan voorkomen. De heer HAMELINK adviseert, het voorstel van burgemeester en wethouders aan te nemen. Het schoolbestuur heeft dan nog gelegenheid in beroep te gaan. De heer SCHEELE is van meening, dat het schoolbestuur een afwijzende beslissing van burgemeester en wethouders niet zal kunnen aanvaarden. De heer DE JAGER geeft als zijn meening te kennen, dat een dergelijk geval, als zich thams voordoet, in de toekomst, na een beslis sing van den raad niet meer mogelijk zal zijn. De heer OOLSEN vraagit, wat de gevolgen zullen zijn, indien de raad het voorstel van burgemeester en wethouders niet aanneemt. De heer VAN DRIEL stelt in het licht, dat de besprekingen in dezen zijn vasitgeloopen. Zijn fractie is gewoon, toe te stemmen, indien de oniderwijsgelden in het gedrang komen. Hij wil in deze kwestie burgemeester en wet houders niet ongeval'lig zijn door tegen hun voorstel te stemmen, indien blijikt, dat zij daar prijs op stellen. Hij wil echter de vraag stellen, of dit gerechtvaardigd zou zijn. Hij doet liever geen onrechtvaardige dingen. De heer Sdheele heeft geizegd, dat het geld er eigenlijk niet zooveel aan af of toe doet. dat het hier meer een kwestie van principe geldt. Zou de Jozinastraat geen kwaad kun nen bij aanname van het voorstel van burge meester en wethouders? De VOORZTTER meemt, dat het er eigen lijk niet toe doet, van welke zijde een aplos- sing komt, als die maar niet is in strijd met de rechtsgelijkheid van het onderwijs. Het ibetreft hier zuiver een kwestie van interpre- tatie van de wet. De raad moet hier zijn stand point bepalen. Indien het schoolbestuur het met dot stand punt niet eens is, kan het in beroep gaan. Naar het oordeel van burgemeester en wet houders is dit die meest zuivere weg. Daarom stelt hij voor, het voorstel van burgemeester en wethouders aan te nemen. De heer DE JAGER vinidt, dat hier niets tegen is. Want dan krijgt vemioedelijk het schoolbestuur gelijk. Dit is een andere kwes tie dan het geval Papendrecht. Want: Inmiidldels is het Komnklijk besluit er en dienen de gevolgen ervan onder het oog te worden gezietn. Bij de vaststelling van de exploitatie-ver- goeding ook over voorgaande jaren, komen voortaan bij de berekening van het kosten- badrag per leerling der openbare school de uitgaven voor de aanschaffing van school boeken, leermiddelen en schoolbehoeften voor het openbaar onderwijs alleen in aanmerking, indien de aanschaffing strekte tot vervanging van leer- en hulpmiddelen, diie tengevo'lge van langdurig gebruik niet meer gebruikt konden worden of tot aanvullimg van den voorraad schoolbehoeften in verband met de venminde- ring door verbmik. Over de jaren, waarover de vergoeding reeds is vastgesteld, onverschillig of de drie- jaiarlijiksdhe af rekening over de jaren reeds heeft plaats gehad, wordt de vergoeding niet apnieuw herekend. De raad mag op een een- maal vastgestelde vergoeding niet meer terug- komen. Anderizijds mogen de schoolbesturen nu voor de exploitatie-vergoeding slechts hun uitgaven voor leerboeken, leermiddelen en schoolbehoef ten in rekening brengen, voor zoover de aan schaffing gestrekt heeft tot vervanging van leer- en hulpmididelen, die tengevolge van langdurig gebruik niet meer gebruikt konden worden of tot aanvulling van den voorraad schoolbehoeften in verband met de verminde- ring door verbruik. Dit geldt voor alle jaren, waarover de drie- jiaarlijksche afrekening nog niet heeft plaats gehad. Heeft dus een schoolbestuur bijv. in 1929 een zevende leerjaar ingericht en de kosten daarvan op model K in rekening gebracht voor de exploitatie-vergoeding, terwijl over het driejarig tijdvak waarin 1929 valt nog niet is afgerekend, dan kan de raad die uitgave van de rekening afvoeren. Hetizelfde geldt voor aanschaffingen van leermiddelen en boeken wegens uitbreidlng van het aantal leerlingen. De schoolbesturen, die in deze omstandig- heid verkeeren, zien zich dus genoodzaakt, onidanks het fei't, dat de exploitatie-vergoeding ruimsohoots toereikend is tot dekking dezer uitgaven, daarvioor artikel 72 alsnog toe te passen. De VOORZITTERDat is vroeger ge- weest, maar nu niet meer. De heer HUIJSSEN vraagt, indien het idee De Jager opgaat, of dat dan ook geen nadeel kan opleveren voor andere bijizondere scholen. De SECRET ARIS beantwoordt dit ont- kennend. oS. "SJ yi ;en Dare van •o V L- -a ca Klasse Bij e belastl som c V -4— OJ O 3 c o o H SZ V ut0- O OL O C3 i >- <U V 1 van f 800 1000 2,60 5,20 2 1000 1200 3,20 6,40 3 1200 1400 4,— 8,- 4 1400 1600 5- 10,- 5 1600 1800 6- 12,- 6 1800 2100 8,- 16,— 7 2100 2400 10,- 20,- 8 2400 2700 12- 24,- 9 2700 3000 15,- 30,- 10 3000 3400 18,— 36,- 11 3400 3800 21,— 42,- 12 3800 4200 24,- 48,- 13 4200 4700 27,- 54,- 14 4700 5200 30,— 60,— 15 5200 5700 33,— 66,- 16 5700 of meer 36,- 72,- Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 7. Wijziging legesverordening. Tegen eene bepaling in de verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den burgerlijken stand heeft schrijven bur gemeester en wethouders de minister van binnenlansehe zaken bezwaar gemaakt, n.l tegen het tarief opgenomen in artikel 1 letter K, voor de afgifte van hinderwetsvergunnin- gen. 'Het daarvoor verschuldigd bedrag is vastgesteld op f 10 Genoemde minister acht een bedrag van 5 voldoende en daarom verzoeken gedeputeerde staten ons, te bevorderen, dat dit bedrag wordt overgenomen In verband hiermede stellen wij u voor, in artikel 1 letter K der legesverordening, in plaats van 10 te lezen f 5. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. toe- 5. Voorstel tot vaststelling van het voor- schot op de gemeente vergoeding inge- gevolge art. 101 der Lageronderwijs- wet 1920 voor 1934. Burgemeester en wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuizen, gezien de ingekomen verzoeken der in de gemeente gevestigde bijzondere scholen om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding bedoeld bij artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920, gelet op artikel 103 derde lid der Lagei Onderwijswet 1920, besluit aan de volgende schoolbesturen te verstrek- ken de voorschot ten achter ieders naam ver- melid: Ver. voor Ohr. onderwijs aian de Jozina straat f2052 Ver. voor Chr. Onderwijs te Driewegen 900; Ver. voor Chr. Onderwijs te Sluiskil /548; Ver. voor Chr. Onderwijs aan den School- weg 2680; R.K. Jongensschool /872; R.K. Meisjessohool f 1040; Stichting R.K. Verpleging en Opvoeding te Sluiskil f 1780; Ver. voor Chr. Onderwijs aan de Grenulaan U.L.O. 1836; R.K. School voor U.L.O. in de kom /952; en zulks onder voorwaarde, dat de betaal- baarstelling van het voorschot zal geschieden, voor zooveel noodig in vier gelijke termijnen en wel op 16 Maart, 16 Juni, 16 September en 16 December 1934. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt veiworpen met 11 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heeren De Jonge, Verlinde en Hamelink; tegen stemmen de heeren Van Aken, De Bruijn, De Bakker, Colsen, Van Driel, Harte, Van Doeselaar, Van Cadsand, Huijssen, Seheele en De Jager. In verband met den uitslagstemming wordt thans het voorstel van burgemeester en wet houders waarin geschrapt is de bepaling onder letter A no. i en 7 van voorstel b, betreffende vermindering van hat vast te stellen bedrag voor de Vereeniging voor Clr. onderwijs met resp. 826,65 en 685,02 beschouiwd als te zijn aanigenomen met algeme me stemmen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 6. Wijziging schoolgeldverordening. Burgemeester en wethouders schrijven aan den gemeenteraad als volgt: De verordening op de heffing van schoolgel- den wordt door het Ministerie van Binnenland- sche Zaken teruggezonden omdat het gemid- deld bedrag der uitgaven voor het gewoon lager otiderwijs gemiddeld per leerling en per jaar f 88,34 en voor het U.L.O. f 192,04 bedra gen, de verhouding mitsdien ongeveer is als 1 2, terwijl de schoolgeldtarieven van het gewoon lager onderwijs en het U. L. O. zich verhouden als 2 3. De verhouding van de schoolgelden moet nu volgens de wet gelijk zijn aan de verhouding van de'kosten per leerling. Daar terzake bij vorige vaststellingen geen aanmerkingen werden gemaakt meenden wij weer, tot ongewijzigde vaststelling te moeten adviseeren, daar wij wijziging van de tarieven thans niet gewenscht achten Teneinide aan de op de wet gegronde eiscb te voldoen hebben wij het tarief voor het U. L. O. genomen op het dubbele van het ge woon lager onderwijs. Om evenwel de verhoo- ging voor het U. L. O. minder drukkend te maken zijn de klassen eenigszins gewijzigd. Het gevolg hiervan is dat de opbrengst der schoolgelden voor het gewoon lager onderwijs vergeleken met het kohier 1933 275 minder bedraagt en voor„het U. L. O. 500 meer. De totale meerdere opbrengst bedraagt i 225. In verband met vorenstaande stellen wij u daarom voor, artikel 3, le lid van de op 14 De cember 1933 vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid lager onder wijs in de gemeente Ter Neuzen, te lezen als volgt Het schoolgeld bedraagt per leerling: 8. Benoemen lid der commissie van zicht op het lager onderwijs. Wegens periodieke aftr.eding op 1 Januari 1934 van den heer D. J. van Wijck, als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs worden door de commissie ter benoeming aan- bevolen de aftredende en de heer Joh. van Wel De VOORZITTER noodigt de heeren Huijs sen en Hamelink uit, met hem het stembureau te vormen. Met algemeene stemmen wordt herbenoemd de heer Van Wijck. 9. Benoemen leden der commissies tot wering van schoolverzuini. De VOORZITTER noodigt den raad uit, over te gaan tot het benoemen van leden der commissies tot wering van schoolverzudm wegens periodieke aftreding: a. voor de kom. Door de commissie wor den van de aftredende leden ter benoeming aanbevolen de heeren L. J. van Driel, P. F. de Bakker, J. J. Eijke en G. Rijnberg; nevens dozen worden als faweede candidaat ter be noeming resp. aanbevolen M. van de Wege, A. Acke, A. Provoost en E. Herrebout. Voorts' zijn te vervullen vacatures der heeren P. M. Geelhoedt, die niet meer voor een herlbenoeming wenscht in aanmerking te komen, en G. W. Versloot en W. D. de Vries, welke in de commissie de categoric der on- derwijzers vertegenwoordigen, doch, aange zien zij dat ambt niet meer bekleeden, niet meer voor die plaatsen in aanmerking komen, doch wel kunnen benoemd in een vacature van een vertegenwoondiger der burgerij. Voor de vacature-Geelhoedt worden aanbe volen: W. D. de Vries en G. W. Versloot, voor de vacature-Versloot T. Florussen en P. Kaan en voor de vacature-De Vries J. van der Peijl en A. de Kraker. De heer VAN DRIEL geeft een uiteenzet- ting van de aanleiding van de samenstelling der aanbevelinig, in verband met het aftreden der heeren die niet meer voor de categorie waarvoor zij zitting hadden in aanmerking konden komen. De VOORZITTER deelt mede, opdat daar mede bij de stemming rekening zal kunnen worden gehouiden, dat de beer J. van der Peijl heeft meegadeeld geen benoeming te zullen aannemen. Bij de qpvolgende stemmingen worden be noemd: W. D. de Vries met 11 stemmen; op G. W. Versloot zijn 3 stemmen uitgebraoht. Florusse met 11 stemmen; Kaan verkrijgt 3 stemmen. De Kraker met 11 stemmen; Van der Peijl verkrijgt 3 stemmen. Van Driel met 11 stemmen; Van de Wege verkrijgt 2 stemmen en 1 briefje is bianco. De Bakker met 12 stemmen; Acke en Eijike verkrijgen ieder 1 stem. Eijke met 13 stemmen; Provoost verkrijgt 1 stem. Rijnberg met 13 stemmen, Herrebout ver krijgt 1 stem. b. voor Sluiskil: Aftredenden zijn: C. J. Nobels, A. J. Plat- teeuw, J. P. van Doeselaar, P. Oortvriendt en W. Oostdijk, die ter herbenoeming worden aanbevolen en daamevens resp. mej. J. Rek- kers, F. Clemminck, G. H. Kooman, A. J. de Krijger en A. Brakman. De aftredende laden worden alle met alge meene stemmen herbenoemd. 10. Wijziging gemeentebegrooting voor 1933. Burgemeester en wethouders stellen voor de begrooting voor 1933 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen de volgende posten achterstallige inkomsten 610; bijdra- gen in de geneeskundige behandeling van het politie-personeel /260; zuivere opbrengst der belasting naar het inkomen over vorige be- lastingjaren /2900; totaal /3770; onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: geneeskundige behandeling en keuring van politie-personeel /520; kosten van over- brenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen /750; subsidie aan het hurger- lijk armbestuur 2500; totaal f 3770. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 11. Wijziging begrooting van het woning- l>edrijf voor 1933. Burgemeester en wethouders stellen voor, de begrooting van het gemeentelijk Woningbe- drijf voor 1933 te wijzigen door de baten te ■verhoogen met 234,89 en de lasten te vermin- deren met 34,40; de kapitaaisinkomsten te verhoogen met 435,09 en te verminderen met 410,85, en verschillende posten der kapitaals- uitgaven te verhoogen met 364,93 en te ver minderen met f 340,69. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 12. Wijiziging begrooting van het Burger- lijli Armbestuur voor 1933. Ingekomen is een schrijven van het burger- liik armbestuur, waarbij dit toezendt een sup- J ji noo pletoire begrooting strekkende om den post subsidie der ge meente" ite verhoogen met /6000; onder de uitgaven den post „bedeeliag in geld" te ver hoogen met 2700 en dien voor „ziekenverple- ging" met 3300, te zamen eveneens f 6000. Burgemeester en wethouders stellen voor, al dus te besluiten. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 13. Goedkcuren begrooting Burgerlijk Arm- bestmir voor 1934. Bij de behandeling der gemeentebegrooting is aan de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders goedkeuring ont- houden op grond, dat de gemeentesubsidie onder de huidige financieele omstandigheden der gemeente te hoog was geraamd. Van het betrakken college is thans een schrijven ingekomen, waarin wordt bericht, dat het zijne begrooting alsnog heeft gewij zigd en den post subsidie der gemeente" heeft teruggsbracht op het door burgemeester en wethouders verlangde bedrag van 35.000, en wel op grond van het feit, dat de terugzending der begrooting niet inhield een afkeuring van het beleid van het college, doch uitsluitend voortvloeilt uit de financieele omstanaigheden der gemeente. Het zal echter aan het college wel bekend zijn, dat de bedragen welke het college als ondersteuning verstrekt, niet voor verlaging vatbaar zijn en het college zich daarom alle vrrjheid voorhehoudt, aan het einde van het dienstjaar, indien noodig, een suppletoire be grooting in te dienen. De VOORZITTER verklaart, nog iets te moeten rechtzetten, aangezien hij blijkens het verslag der vorige vergadering iets met be- trekking tot het burgerlijk armbestuur zou gezegd hebben, dat niet juist is, hetgeen hij althans niet bedoeld heeft en dat daarom ge- rectificeerd zal worden, n.l. dat het burgerlijk armbestuur geen goede uitgaven zou hebben gedaan. Hij heeft alleen de bedoeling gehad te zeggen, dat er door dat college in 1933 uit gaven gedaan zijn, die in 1934 niet zouden te- rugkomen. Hij bedoelde niet iets te zeggen ten nadeele van het beheer van het burgerlijk armbestuur zelf. De heer SCHEELE voegt hieraan toe, dat ook omtrent het door hem ten aanzien van de behandeling der begrooting van het burger lijk armbestuur gesprokene iets in het verslag is vermeld, dat hij vermeende althans niet in dien vorm te hebben gezegd. Hij was van meening gezegd te hebben, dat er naar zijn overtuiging nog al wat bezuinigd kon worden op verplegingskosten en dat het daarom wel gewenscht was er eens met de geneesheeren over te spreken om de patientea niet te spoe- dig naar het ziekenhuis te sturen; dat was dus alleen bedoeld als een vingerwijziging aan de dokters. De heer VAN CADStAND vestigt er de aan- dacht op, dat de uitgaven van het burgerlijk armbestuur ook nog al hoog loopen wegens de chirurgsche behandeling van patienten en dat daarom de vraag behoort te worden gesteld, of niet eens met de chirurgen kan gesproken worden over een voordeeliger overeenkomst voor het uitvoeren van operaties. De VOORZITTER deelt mede, dat het bur gerlijk armbestuur zelf reeds dit denkbeeld heeft overwogen, en dat de gelegenheid daar toe wellicht gunstiger zal zijn, omdat hier thans 2 chirurgen zijn gevestigd. ■Hiema wordt de begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. 14. Vaststellen suppletoir kohier honden- belasting. Burgemeester en wethouders stellen voor het suppletoir kohier der belasting op honden voor den dienst 1933 vast te stellen op f 137,50. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. voor den dienst 1933, 15. Omvraag. 1 a. De heer DE JAGER vraagt, of burge meester en wethouders met betrekking tot het schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, in verband met de opheffing der openbare school te Othene, geen voorstel heb ben gedaan tot het sluiten eener overeenkomst met de gemeente Zaamslag, omdat die tegen het opheffingsbeslu.it in hooger beroep is gegaan. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. 1 b. De heer DE JAGER heeft gezien, dat we met het aantal telefoomaiansluitingen boven de 300 zijn gekomen. Kunnen nu de kosten voor de openstelling gedurende den nacht ook verminderen De VOORZITTER deelt mede, indien het aantal aansluitingen boven de 300 stijgt, de bijdrage van de gemeente voor de nachtelijke openstelling der telefoon automatisch lager wordt gesteld. c. De heer VAN DRIEL deelt mede, dat enkele bewoners van woningen der woning- bouwvereeniging hem hebben verzocht eens aan te dringen, dat burgemeester en wethou ders pogingen zullen aanwenden om te komen tot verlaging der huishuur. Aangezien de loonen schrikbarend zijn gedaald, gaan huur- bedragen van 3 tot 4 per week boven hun draagkracht. Hij vraagt, of Wierkelijk burge meester en wethouders in die richting reeds werkzaam zijn geweest, en, modht dit niet het geval zijn, zulks alsnog te doen. In dien de pogingen niet tot gevolg hebben dat er iets afgaat, kan men dan toch zien, dat er aan gewerkt wordt. d. De heer VAN DRIEL vraagt, of het niet mogelijk zou zijn te Sluiskil aan een paar be staande palen een spaarlampjft aan te brengen. Er zijn daar op een paar plaatsen reeds sinds lang lampen toegezegd, doch het aanbrengen blijft uit. Er wordt be weer d, dat dit is toe te schrijven aan noodzakelijke bezuiniging. Indien dan echter zoo'n gewone straatlamp zooveel kost, is de vraag, of men er dan niet een spaarlampje zou willen aanbrengen, die zijn van 7 watt en kosten niet veel. Maar dan is er toch een lamp. Door den heer Van Doe selaar is er al zoo dikwijls naar gevraagd en nu heeft spreker op diens verzoek op zich genomen het er nog eens over te hebben, en te vragen de m-snschen van Sluiskil te helpen. e. De heer DE BRUUN zou willen ver zoeken aan den rijkswaterstaat te vragen het maken van een nieuw brugje over het buiten- sluishoofd der Oostsluis, waarvan gebruik moet worden gemaakt als de brug over het binnenhoofd open staat, en vooral voor ouden van dagen moeilijk te passaeren is. De VOORZITTER wil thans eerst den heer Van Driel antwoorden op zijn spaarlampje. De heer DE BAKKER: Een lampje van een 7 a Irfl nntaa r<n t ii® De VOORZITTER deelt mede, dat er zich ten opziohte van de plaatsing van meerdere i.'iutaarns verschillende omstandigheden voor- doen. In verband met de kosten moet inder- daad gezorgd worden, dat er spaarzaam mede wordt gehandeld. Er zijn voor Sluiskil drieer- lei verzoeken, n.l. het plaatsen van een lamp aan de Oostkade bij den heer Van Cadsand, een bij den heer Van Doeselaar en lampen in de nieuw aangelegde straten. De heer VAN DOESELAAR: De palen staan er. De VOORZITTER vervolgt, dat de verlich- ting in de nieuwe buurt een kwestie van in- richting door de ondernemers is. En wat ds verlichting aan de Oostikade betreft, burge meester iin wethouders zijn er tweemaal ge weest en hebben daarbij niet de overtuiging gekregen, dat het noodzakelijk was daar reeds zoo spoedig tot uitbreiding der verlichting over te gaan, al zal dat wellicht in de toe komst noodig worden. En wat de uit breiding bij den heer Van Doeselaar betreft. wanneer daar weer een lange strook bebouwd is, doet zich de noodzakelijkheid van uitbr.e'.- iiing gevoelen. De heer HAMELINK yindt het jammer, dat er daar ender de kranen der cokesfabriek van wege de gemeente een lamp is aangebracht, dat had men nooit moeten doen. De heer VAN DRIEL merkt op, dat het nu, blijkens het spreken van den voorzitter nog een zaak van overwegen is, terwijl hij in de over tuiging verkeert, dat het plaatsen dier meer dere lampen reeds is toegezegd. Voor het oogenblik is de behoefte niet zoo groot, want al gauw is het weer tot half 11 licht, maar dan krijgen we weer winter en als het Sep tember is geworden, zou het toch gewenscht zijn, dat er in voorzien wordt. De menschen die er wonen gevoelen de behoefte en als er dan niet in voorzien wordt en ze hebben in hun nabijheid een raadslid wonen, komen ze daar geregeld aankloppen, om toch pogingen aan te wenden om de noodige voorziening te krijgen. De heer SCHEELE geeft nog te kennen, dat er verschillende punten van Sluiskil met be trekking tot verlichting onder de aandacht van burgeemeester en wethouders zijn ge bracht. Het is jammer dat de wethouder de heer Geelhoedt er niet is, want die zit daar meer in en zou terstond van antwoord kunnen dienen. De VOORZITTER: We kunnen in elk geval verzekeren, dat een en ander onze aandacht heeft. De heer VAN DRIEL: Nu mijn vraag over de woninghuur? De VOORZITTER: Ook daaraan zullen we onze aandacht wijden en ons in verbinding stellen met het bestuur der woningboulwver- eeniging f. De heer DE BAKKER herinnert, dat onlangs is overwogen het verbeteren der ver- harding van den Koedijk, doch dat dit, naar hij vernam, is afgestuit. op de kosten. Hij wijst er op, dat de keien met de kantsteen hoog boven den weg liggen en dat dit zeer hinder- lijk is voor de wielrijders, die op het verharde deel moeten uitwijken. Hij vraagt, of het nu niet te doen zou zijn om het fietspad op te hoogen met macadam, dat kost toch zooveel niet. De heer SCHEELE merkt op, dat dit niets toaat, als men daar macadam op strooit, is die weer direct weg. De eenige manier om ver- betering te krijgen zou zijn een breeder weg- dek. Wel liggen er op sommige plaatsen diepe puitten, die wat zouiden kunnen worden aar.- gevuld en het staat op het programma van openibare werken, am, indien het thans niet mogelijk zou blijken den weg te verbreeden, althans die putten aan te vullen. De heer VAN CADSAND verklaart het om trent het strooien van die macadam niet ge- heel met den heer Seheele eens te zijn. Indien de weg aaast de keiverharding eerst wordt uitgekiist, en dat gedeelte weer wordt aange- vuld met macadam, zal het wel blijven liggen. De heer DE BRUIJN meent, dat ook zou helpen een goede onderlaag van puin. De heer HAMELINK is het met den heer Van Cadsand niet eens. Eenige jaren geleden is gedaan hetgeen deze nu aanlbeveelt. In het jaar 1926 zijn de zijkanten van den weg gelijk gemaakt met de bestrating, doch het is een dijk en de zijkanten zakken weg, zoo is het geen toen gelijk gemaakt is nu ook weer weg- gezakt. Die zijkanten brokikelen steeds af De heer SOHEELE wijst er op, dat de heeren Van Cadsand en De Bruijn hem in zijn meening gelijk geven. Hij heeft nl. gezegd, dat macadam strooien zomder meer Diets helpt en nu beveistigen de heeren dit, door te zeggen dat men den weg dan moet uitkisten of er een onderlaag van puin aanbrengen. Dat weet hij ook wel, dat het dan kan, maar dan vervalt men juist in hoogere kosten, dan zal het geen 50 maar wel f 1000 kosten. g. De heer COLSEN vestigt er de aan dacht op, dat van gemeentewege aan de Zeeuwsch-Vlaamsche T ramwegmaa tschappij tot en met 1900 en zooveel is toegekend een jaarlrjiksohe subsidie van 1600. Hij weet, dat de uitkomsten van de tram niet schit'terend zijn, er wordt weinig gebruik van gemaakt en het valt niet te ontkennen, dat de tram uit den tijd is, aangezien het verkeer door het gebruik van auto's en autobussen zooveel is vergemakkelijkt. De tramwegmaatschappij is er zelf toe overgegaan can de dienst van Hulst naar Walsoorden uit te breiden met autobus- sen. En daar heeft spreker niets tegen, hij zou dat ook niet hebben, indien ze van Ter Neuzen naar Sas van Gent of naar Axel zou gaan rijden met autdbussen. Maar wat hij wel verkeend vinidt, is dat de tram, die subsidie geniet, welke subsidie wordt verkregen uit belastinggeld, waaraan ook onze mididenst an ders hebben betaaid, diezeifde middenstanders gaat beconcurreeren, door die bussen ook be- schikbaar te stellen voor particuliere ritten met voebballers. Hij meent dat zoo'n maat- schappij die blijkens het jaarverslag aan 'n zeker persoon zoo'n hoog tractemenit betaaid niet moet beginnen om tegen onze midden standers, die moeten trachten in hun onder- neming een boterham te verdienen, te coneux- reeren. Spreker wil hier op 't oogenjblik niet spreken over een voorstel toot inhouden van de subsidie, maar wil toch aan burgemeester en wethouders vragen met den directeur dier maatschappij eens een hartig woordje te spre ken, en hem beduiden zullen, dat izulke hande- linigen niet duldibaar zijn. De VOORZITTER sluit de vergadering Van Sluiskil: 12 Febr. Duitsch s.s. VESTA, 883, kumstmest, Bilbao. 13 Feibr. Eng. s.s. HOOKWOOD, 926, ladig, Blytoh; Deenisch s.s. HENRI TEGNER, 865, cokes, Savon a. Voor Riemen: 13 Febr. Noorsch s.s. VARG, 3216, olie, Hamburg. Van Riemen13 Febr. Zweedsch s.s. BLEN- DA, 178, fosfaat, Gotaborg. Voor Gent: 13 Febr. Duitsch s.s. BIAJNCA, 737, Iadig, R'idam; Zweedsch s.s. GARM, 94*1. stukg., Antowerpen; Zweedsch sjs. WAU/j- NIA, 1021, steen, Fredrikstad; Duitsch m.s. DANKWARD, 91, pijpaarde, Par. Van Gent: 12 Febr. Zweedsch s.s. BUR. 1538, ledig, Nordenham; Eng. s.s. RAVONIA, 378, ijzer, Llanelly. 13 Febr. Russ. s.s. ARCOS, 1327, restant, R'dam; Ziweedsoh s.s. TEMPO, 652, fosfaat, Rouaian; Duitsch s.is. NORDFELS, 735, ijzer, Newport- Eng. s.s. STOCK FORCE, 499, ijzer, Garston; Relg. s.s. CHARLES, 334, gem, Goole.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 8