Gemengde Berichten Landbouwberichten GEMEEN TERAAD VAN TER NEUZEN. TBAAN UAJ-SM^TOI-KN TE ENSCHEDE Op <ie sobriftadijke vraag van den heer Van der Heyde, betreffende het instellen van een onderzoek van regeeringswege ter zake van het handeldrijven te Enschede in traangas- pistolen, welke nit Duitschland zouden wor- den ibinnengesmiOkkeld e<n ter zake van den verkoop in het kringihuis van de Nationaal- Sociali stische ti Bewegiing te dier stede van revolvers, buksen, heeft de Minister van Jnstitie geaatwoord, dat het resultaat van het onderzoek jder Enschedesehe politie is ge weest, dat is bevonden, dat een inwoner van Enschede door bemiddeling van een Duitsehe vrouiw z.g. traangaspotlooden een veertigtal), die in DudtschLand tot nog toe vry mochten worden verkocht, liet aankoopen te Hambom (D.), zulks ten einde die voorwerpen hier te lande in te voeren en met winst te verkoopen. Daarvan is sledhts een vijftal exemplaren door middei van een Nederlander naar Enschede overgebracht. Van een en ander is proces- verbaal opgemaakt, hetgeen een strafvervol- ging van- de beide Nederiaiaders ten gevolge zal hebben. Een nauwgeczat onderzoek heeft niet kunnen doen blijken, dat zij in het bedoelde kringhuis revolvers en buksen worden of zijn ver-kocht. Geruchten over verkoopen van buksen zijn waarschijnlyk ontstaan in verband met het feit, dat op een feestavond van de N.S.B. in de Groote Societeit, waar zich onder de attrac- ties ook een schiettent bevond, eenige lucht- buksen ten gabruike in die tent waren ge- bracht. De luchtbuksen, waarmede met pluimkogeltje op een doel kon worden ge- schoten, egoi na afloop aan de eigenaars terug- gegeiven. Ds. A. G. H. v. HOOGENHIJYZE BEDREIGD. Ds. A. G. H. van Hoogenbuyze deeit aan de Tel. mede, dat hij dezer dagen per post een brief ontving, waarin hem werd mede- gedeeld, dat „volgens besluit van een geheim agitatie-oomit6 hem binnenkort voor altyd bet zwijgen zal worden opgelegd". Ds, van Hoogenbuyze teekent daarbij bet volgende aan. „In verband met het feit, dat verleden jaar myn zoon bewusteloos is geslagen, is bet niet onmogelijk, dat deze brief meer is dan een laffe bangmakerij. Ik deel dit mede opdat als er eens iets mocht gebeuren men weten zou, dat het reeds van te voren is aangekondigd. Dage- lyks is de revolutionnaire communistische pers bazig de volksziel te vergiftigen en spoort, zoo niet direct dan toch indirect, tot daden van geweld aan, waardoor onevenwich- tige naturen maar al te zeer zich laten be- invloeden, terwijl de leiders en opruiers zelf acbter de scbermen blijven. Is het niet meer dan tijd, dat de communis tische party Holland worde opgeheven en re volutionnaire bladen worden verboden? Moeten er eerst slacbtoffers vallen voordat de Regeering-ingrypt?'' BESCHOUWINGEN OVER DE PRACTISCHE SUIKERBIETENTEELT. Het Instituut van suikerbietenteelt te Ber gen op Zoom geeft naast de resultaten van wetenschappelijke ondierzoekingen op het ge- bied van de cultuur en de ziektebestrijding ook aanwijzingen voor de praktijk. Zoo werd een vorige mededeeling gewijd aan hetgeen aan bet bietenland dient te gebeuren vodr het invailen van den winter en is de eerste mede deeling van 1934 geheel gewijd aan hetgeen nog te doen valt v66r bet zaaien, meer in het bijzonder betreffende voorjaarsbemesting en grondbewerking. Nagegaaa worden de be- hoeften van de suikerbiet, waarvan sen nor- male oogst pl.m. 180 K.G. zuivare stikstof, 65 K.G. fosforzuur en 200 K.G. kali aan den grond onttrekt. Vooral wordt de nadruk ge- legd op de voordetlen van een goedie stalmest- bewaring, waafbij er nadrukkelijk op gewezen iwordt, dat de ^rootte vau de kunstmestbemes- ting afhankelyk is van de kwaliteit van de reeds gegeven stalmest, die door de praktijk in veel gevallen te hoog wordt aangeslagen, daar deze door uitloogen enz. te dikwijls slechts middelmatig mag heeten. Van -bijzonder be- lang is, dat het I. v. S. bij de thans geldende lage bieteh- doch nog lagere stikstofprijzen als grens, waarboven ze de stikstofgift niet meer rendabel acht, 90 h 100 K.G. zuivere stik stof p3T ll,A. noemt. Gebleken is, dat de stik- stofbehoefte -onzer gronden zeer verschillend is, dat overmaat van stikstof geen voldoende meer-opbrfehgst aan bieten geeft, terwijl het suikergehalbs gaat dalen en de fabricage- kosten van de suiker uit deze bieten gaat stij- gen, waardoor een dubbel verlies ontstaat. Het iwordt dan ook zeer gewenseht geacht, dat de bietentelers aan de stikstofbemesting nog meer aandacbt besteden dan tot dusver gescbiedde. Vooral ook omdat bij de beoordeeliag van het gewas in de .eerste plaats kleur en hoeveel- heid van het blad opvallen en bij proeven, waar ook dat blad gewogen werd, gebleken is, dat de loofopbrengst door meer stikstof nog toe- meemt als di biet zelf reeds verzadigd is. Het gewas maakte dan een beteren indruk, doch het is hier bedriegelijke schijn. Over tijd en iwijze van uitstrooien van de meststoffen zal een afzonderlijke publicatie verschijnen. By de gxondbewerking met het oog op het verkrijgen van een goed zaadbed worden be- hartigingswaardige wenken gegeven. ITOOV lib Vergadering van Donderdag 8 F-ebruari 1934, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de heeren D. Scheele, J. J. de Jager, M. de Jonge, C. A. Verlinde, D. van Aken, A. de Bruijn, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, A. J. Harte, J. H. van Doeselaat, P. van Cadsand, J. Huyssen en N. A. Hamelink. Afwezig de heer L. J. Geelhoedt. De VOORZITTER opent de vergadering met een woord van dank voor de ve'le blijken van waardeering en de gelukwenschen hem te beurt gevallen by den jaarsovergang en iwenscbt wederkeerig alien gelulk en dat zij Gods zegen en voorspoed zullen mogen onder- vinden in den toekomstigen tijd. tHij vervolgt voorts: Als gemeente mogen wij ons verheugen in een gestadige toename van de bevolking. Eveneens zien wy voortgaande huizenboUw, waarin voor een klein deel eenige welvaart wordt teruggevonden. Het 3cheepvaartverkeer en het daarmede sam-snvallende havenbedrijf bleef niet acbter bij wat wij in 1932 hebtoen gebad. Wy mogen het evenwel niet ontvein- zen, dat wy by <ie samenstelling der begroo- ting met zorg zyn bezig geweest, de ge- meentehuishouding op peil te houden sedert het getal gesteunde werkloozen aanmerkelijk was vermeerderd. Toch heeft de toestand ons niet te ontmoe- digen; wel moeten wij zorgzaam waken en alles doen om het welvaartspeil te verhoogen teneinde de bloei van onze gemeente te be- vorderen. Het maatschappelyk leven wordt in de we- reld verscheurd door bet maken van allerlei plannen en het doorvoeren van allerlei opera- tieve mogelijkheden, waardoor het niet mo- gelijk is iets te voorspel-len omtrent de vraag of wij het dieptepunt van den toestand heb ben bereikt. Wat ons kan helpen, is rust en een terugkeerend vertrouwtn. Of er iets te doen is, waardoor wij het wel vaartspeil kunnen verhoogen? Ongetwijfeld. Ik wil hier geen plat getreden paden bewan- deien; een nieuw gemeentebuis, een nieuwe opcnbare school te Sluiskil, moeten er in de toekomst komen. Dat is geen nieuws. Naar mijn oordeel kun nen wij in de eerstvolgende 10 jaren de aan- dacht schenken aan het volgendedan is nieuw het uitbreidingsplan, waaromtrent een begin wordt gemaakt in deze vergadering. Voorts een nieuwe brug over de Oostelijke kanaal- arm; flen nieuwe weg vanaf de Baandijk tot de Blikstraat; een nieuwe rioleering en be- strating in de binneastad; een algemeen wees- huis voor Zeeuwseh-Vlaanderen; bij het in- treden van een meer vaste toestand, esne re- organisatie van onze armenverzorging; terwijl deze opsomming zeker nog is aan te vullen. Het blijkt echt-sr dat wij als bestuur der ge meente ernstig kunnen voortwerken aan de bloei van onze woonplaats, en moge God ons bij dit alles zegenen, dan hebben Wij niet tever- geefs gearbeid en ontvangt de bevolking steun in het streven naar vooruitgang. Spreker deelt voorts mede, dat de he-sr Geelhoedt heeft bericht heden door andere werkzaamheden verhinderd te zijn de verga dering by te wonen. Het vaststellen der notulen van de vergade ring van 14 December 1.1. wordt, aangezien deze nog niet in druk zijn verschenen, aange- houden. Aan de orde komt: 1. Ingekomen stukken. a. Bericht* van Adr. Reuneker en G. Dees, dat zij hunne herbenoeming tot lid van het burgerlyk armbestuur aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Bericht van J. Scheele te Sluiskil, dat hy zijne benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Bericht van A. J. Platteeuw te Sluiskil, dat hij zijne herbenoeming .tot lid der com- missjie van toezicht op het lager onderwijs voor Sluiskil-Driewegen aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. d. Proc-es-verbaal van de op 27 December 1933 ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden opneming der boeken en kas, waar- bij is gebleken, dat bet batig slot over het dienstjaar 1931 bedraagt, volgens de inge- leverde rekening, van den gewonen dienst 9009,76, van den kapitaaldienst f dat de inkomsten van den dienst 1933 tot op datum hebben bedragen f 425.121,13, te zamen 434.130,89, dat het nadeelig slot over het dienstjaar 1932 blijkens ingeleverde rekening bedraagt van den gewonea dienst f 1460,06, van den kapitaaldienst f 1061,96, dat de uit- gaven over den dienst 1933 tot op datum heb ben bedragen f 425.849,07, te zamen /428.371.09 zoodat in kas moest zijn 5759,80, hetgeen overeenkomt met het totaal der in kas be- vondea en in bet proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. e. Bericht van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 22 D-Ecember 1933, waarby zij doen toekomen een exemplaar van de rekening der cntvangsten en u-itgaven der gemeente over 1931, voorzien van bet bewijs van definitieve vaststelling, vergezeld van de bijlagen der rekening. Aangenomen voor kennisgeving. f. Besluit van gedeputesrde staten van Zeeland, d.d. 22 December 1933, tot vaststelling der rekening van het 'woningbedrijf der ge meente Ter Neuzen over den dienst 1931. Aangenomen voor kennisgeving. g. Besluit van gedeputeerde statrn van Zeeland, dd. 22 December 1933, tot bepaling van het presentiegeld der raadsleden der ge meente Ter Neuzen, met ingang van 1 Januari 1934, op 3,per lid en per vergadering. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 14 November 1933, tot wijziging der voorwaarden verbonden aan de ovemame van gronden van h-st waterschap Koewacbt c.a. te Axel, voorzien van bet be wijs der goedkeuring door gedeputeerde statea. Aangenomen voor kennisgeving. De heer VAN DOESEDAAR zou het ook bij bet laatste punt der agenda kunnen doen, doch vraagt na de mededeeling van deze goed keuring van het raadsbesluit, of nu zoo spoe- dig mogelijk met het maken van de draai- plaats aan den Onderweg te Sluiskil kan wor den begonnen. De raad is daar nu zoo wat anderhalf jaar mee doende en het zal tijd wor den dat dit in orde komt. Het is wel teeke- nend, dat, als er te Sluiskil iets gebeuren moet, dat dit zoo ianig duurt, terwijl tot bet maken van een trottoir in de Axelsche straat in de laatste zitting, in de maand Dec-ember reeds werd besloten, en, ware het niet dat de vorst dit had tegengehouden, dat werk reeds vol- tooid zou zijn geweest. Te Sluiskil gaat het niet zoo vlug. De VOORZITTER deelt naar aanleiding hiervan mede, dat er zich ten opzichte van de uitvoering van dat werk te Sluiskil moei- lijkheden hebben voorgedaan, maar zoodra de acte van den ruil is gepasse-srd, zal met het werk begonnen worden. De vertraging is ge heel buiten schuld van het dagelijksch bestuur ontstaan. Na het nemen van het eerste raads besluit ontstond een voor de gemeente onaan- gename verhouding, doch burgemeester en wethouders hebben, juist om aan de zaak een eind te maken, de lijn hunnerzijds maar wat minder strak gehouden. De acte kan nu ge- passeerd worden en dan kan het werk door- gaan. De heer SCHEELE k-omt op tegen de terekkeiyke beschuldiging, die in de woorden van den hear Van Doeselaar besloten liggen, als zouden burgemeester en wethouders min der ijver aan den dag leggen voor het uitvoe- ren van werken te Sluiskil, dan voor die in de kom. Hy moet tegen het uitspreken van aergelijike verdachtmaKingen ten zeersta pro- teste-eren. Dat is zeker niet op ziin plaats van wege een lid van den gcmeenteraad, die met den loop dezer zaak op de hoogte kan zyn. Eer men met een werk kan beginnen, moet de zaak formed in orde zijn. Wat het trottoir in de Axelsche straat betreft, daarm-ade Was de gemeente reeds 3 jaar geleden gereed. En als na de goedkeuring van het besluit door gedeputeerde staten de acte gepasseerd is, is de gemeente, maar dan ook pas, in de ge- legenheid aan dat werk te beginnen. Die be- dekte beschuldigingen, welke in stryd zyn met waarneembare feiten, zijn niet netjes, dat moet men nalaten, daar bestaan geen reden voor om die uit te spreken. De heer VAN CADSAND is h-st met den beer Scheele niet eens, waar deze het doet voorkomen alsof de leden wonende te Sluiskil onrecbtvaardige opmerkingen maken, dat alles wat Voor Sluiskil geschieden moet wat traag gaat. Het komt ook hem voor, dat dit zoo is. Ook hij had deze zaak bij de omvraag ter sprake wiilen brengen. Aan sprsker is van tar zyde medegedeeld, dat de gemeentebouw- meester reeds opdracht had, om er aan te be ginnen. De beer Kielman zal dit werk graag zien voltooica, omdat daar nog altijd grond ligt, die uit de sloot gekomen is, om voor het maken van die draaiplaats te gebruiken. De heer SCHEELE moet ook ten sterkste opkomen tegea de wo-orden van den heer Van Cadsand; altijd denken de heeren van Sluis kil, dat zij onrechtvaardig behaudeld worden. Dat is een onjuiste opvatting. Burgemeester en wethouders doen steeds wat hun hand vindt te doen, zoowel voor Sluiskil als voor de kom. Maar burgemeester en wethouders kunnen den toestand niet dwingea. De heer Van Cadsand, die weet hoe deze kwestie in elkaar zit, moet gevoelen dat dit uitstel force majeure is ontstaan, doch dat dit niet de schuld is van burgemeester -en wethouders. 1. Een schrijven vaa den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen, luidende als volgt: Met terugzending van de bijlagen van nevenvermeld schrijven, heb ik de eer uw college mede te deelen, dat mij uit een ter piaats-e iugestefd onderzoek is gebleken, dat, hoewel de openbare school te Sluiskil niet meer voldoet aan de eischen, welke aan een, zij het dan eenvoudig schoolgebouw kunnen worden gesteld, de toestand toch niet z66 is, dat het reeds aanstonds als school buiten ge- bruik zou moeten wordeu gesteld. Weliswaar zulien geen groote bedragen aan het verbou- wen moeten worden bestead, doch enkele nood- zakelyke voorzieningen, zooals b.v. vernieu- wing van het dak bovan den gang, het ver- wijdcren van de verflaag op de ruiten, het doen uitvoeren van enkele noodzakelijke repa- raties, zullen m.i. wel voldoende zijn om het gebouw nog eenige jaren als school te kunnen gebruiken. Daar ik de stichting van een nieuw gebouw voor de bestaande school onder de huidige omstandigh-sden niet verantwoord acht, kan ik geen vrijheid vinden mijn goedkeuring te hech- ten aan het besluit van den raad uwer ge meente van 26 October 1933, betreffende de plaats waar de nieuw te bouwen school te Sluiskil zal worden gevestigd. De VOORZITTER wil, aangezien hij wel begrijpt, dat er leden zijn die hierover iets wiilen zeggen, mededeelen dat burgemeester en wethouders, onmiddellijk na het ontvangen van het schrijven van den minister den ge- meentebouwmeester hebben opgedragen pen onderzoek in te stellen naar de noodige her- stellingen en dit onderzoek zoo breed mogelijk uit te stellen en er rekening mede te houden dat de school in de eerste drie jaren wel niet zal kunnen worden veivangcn. Binnenkort zal de gemeenteraad dus -sen voorstel onder de oogen krygen betreffende aan het schoolge bouw uit te voeren werken, waarop burge meester en wethouders de goedkeuring zulien vragen. De heer DE JONGE merkt op, dat het zy- nerzyds Wel geen betoog zal behoeven, dat hij door h-st bericht van den minister onaangenaam getroffen is. Het komt hem voor, dat het in- dertijd genomen raadsbesluit tot het bouwen eener nieuwe schorl is ge-sabotteerd, en dat er naar is gestreefd om dit niet te kunnen uitvoeren. Hij weet wel, dat er van de zyde van burgemeester en wethouders is t-3 kennen gegeven, dat ze er geen geld voor konden krijgen en hebben tot bewys daarvan een tien- tal brieven meegedeeld. Dat acht spreker echter gesn kunst, hij ziet wel kans zich 100 brieven te laten toezenden met de mededee ling dat geen geld di.'ponibel is. Maar wel is het den plicht van den wethouder van f:nan- cien am dat geld te krijgen. Hij neemt niet aan, dat daar ernstig naar gestreefd is. De Roomsch-Katholieke school heeft wfel geld ge- kregen. De heer SCHEELE moet tegen dit betoog een ernstig protest laten hooren, dat niets is dan een ongemotiveerde beschuldiging. Ter- stond nadat de raad het besluit had genomen is getracht daarvoor geld te leenen. Vele em- stige pogingen zijn daartoe aangewend. En als de raad van de stelling zou uitgaan, dat pen wethouder der gemeinte Ter Neuzen zonder meer te zorgen heeft dat er geld komt, dan zal men daarvoor iemand moeten benoemen, die persoonlijk over zooveel geld beschikt dat hij zeggen kan: „hier heb je het", maar dat moet men van spreker niet verwachten. Hij Wil daar iets anders tegenover opmerken. Als de voorstanders van het openbaar onderwijs z66 waren doordrongen van de noodzakelyk- heid eener nieuwe school, waarom hebben die dan niet evenzoo gedaan als de Roomsch- Katholieken en eens in eigen kring rend ge- keken of men daar het geld niet kon bijeen- krijgen en het aan de gemeente ter leen ver- strekken, dan was de school er vlug kunnen komen en was men niet onder de omstandig- heden gevallen dat de schoolbouw zoo goed als stop gezet is. Want dht is de aanleiding dat de gemeente het geld voor de Roomsch-Ka tholieke school heefj; kunnen beschikbaar stel len, dat dit van Roomsch-Katholieke zijde aan de gemeente geleend is. Uit de kringen der vrienden van het openbaar onderwijs is ech ter nimmer zoo'n aanbod gekomen. De heer DE JCtNGE meant, dat het niet de taak van anderen. is om bij burgemeester en wethouders met geld te komen, doch dat deze het zelf moeten zoeken pn niet moeten wach- ten tot anderen er mee komen. De heer SCHEELE merkt op, dat men, bij kennis der feiten dan al bijzender naief moet zijn om hier zoo'n betoog te houden. Wat i s het anders, dan zoeken, indien men voort- durend alle instellingen die gewoca zijn aan de gemeenten crediet te verstrekken aanschrijft? Is de heer De Jonge van oordeel dat burge meester en wethouders er iets aan kunnen doen, wanneer van die instellingen als ant- woord wordt ontvangen „we hebben op het oogenblik voor de gemeente geen geld?" En na die ontkennende antwoorden is toch stpeds voortgegaan te trachten geld t-e krijgen, in dien maar een gelegenheid vermoed werd. Spreker weet niet wat men dan nog zou moe ten doen. De heer DE JONGE houdt vol, dat hij zich wel 50 zulke brieven kan laten schrijven. De heer SCHEELE is van mpening, dat, in hst cog der feitca er in dit opzicht geen wan- trouwen over behoort te zijn, burgemeester en wethouders hebben loyaal gedaan wat ze konden. De heer COLSEN zou op iets anders de aandacht wiilen vestigen en er in dit verband ook op wijzen dat het niet gewenscht i3 veel geld aaa het bestaande gebouw te besteden, of men namelyk wel vergunning zal krijgen om de school te verbeteren, Want zij staat ook op cijnsgrond van den rijkswaterstaat, en alien die daar zulke perceelen hebben, en iets verbouwen m'esten, hebben in den laatsten tyd geen vergunning me°r kunnen krygen, om daar nog lets van waarde aan te veranderen. Spreker heeft daarover van de week ook nog iemand geraadpleegd, die dat bevestigde. Voorts geeft hy te kennen, dat hy gaame vooraf het plan van vetfbouwing eens zou wii len zien. Hij schat, dat daarmee wel een 8000 zal gemoeid zijn, en daar zal hij moeilijk zijn stem aan kunnen geven, aangezien de school daar niet op zijn plaats staat. Hij is overtuigd dat de raad aan het besluit van den minister zai moeten voldoen, maar als die school in de toekomst, zeg binnen twee of drie jaar door ean andere zal worden vervangen, laat men zich dan bepalen tot het uitvoeren van een beetje verfwerk, laat men dan een en ander een beetje oppolitoeren. De heer HAMELINK: Wat witten! De h;er VAN DOESELAAR: Dat houdt niet meer op de muren. De heer VAN DRIEL deelt mede, dat ook hij de school op zijn lijst staan heeft. Hij is van oordeel, dat er over 3 jaar nog geen nieuwe school zal zijn. De tegenwoordige ministers zitt--n er voor 4 jaar, krygen ze daama opvol- gers, dan hebben die een jaar noodig om zich in te 'werkpn, en zoo moet men zich maar geen illusies maken, dat men binnen 5 jaar een nieuwe school krijgt. De voorzitter heeft thans reeds meegedesld, dat den gemeentebouwmpes- ter opdracht is gegeven een plan voor verbete- ring der school te maken. Burgemeestpr en wethouders zijn thans den raad voor. Of het f 8000 zal moeten kost-en, is de vraag. Het kan misschien ook wel minder. Maar toch zou spreker wiilen, dat het er niet mee gaat als met de school op Java, waar men voor ver- betering e^n metselaar met wat voegspecie heeft h:en gezonden, om de oude pannen wat waterdicht te maken. Na al hetgeen hem van de school te Sluiskil bekend is, meent hij, dat daar grondig zal moeten worden ingegreppn om die nog een jaar of 5, hetgeen zeker noo dig zal zijn, bewoonbaar t-s houden, want het dak is versleten, de vloeren zijn verrot, de muren sijpelen door, kortom er is een grondige restauratie noodig. De VOORZITTER merkt op, dat er tusschen 8000 en f 1000 ook nog pen middenbedrag ligt, Waarvoor, naar de meen-ing van burge meester en wethouders nog wel iets goeds kan gedaan worden. Zy nemen zich voor in deze rustig voort te werken en spoedig een plan ter beoordeeling aan den raad te zullen voor- leggen. j. Een beschikking van gedeputeerde sta ten van Zeeland, d.d. 22 December 1933, lui dende als volgt: Gedeputeerde staten van Zeeland, Gelezen een schrijven van den Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen d.d. 30 October 1933, Nr. 10859, Afd. L. O. A. be treffende opheffing vaa de openbare school voor gewoon lager onderwys te Othene, ge meente Zaamslag; Gelet op de ingewonnen ambtsberichten van: a. Burgemeester en Wethouders van Zaam slag d.d. 13 November 1933 A Nr. 3813; h. den Hoofdinspecteur van het Lager On derwijs in de tweede hoofdinspectie d.d. 14 December 1933 No. 3210; Overwegende, dat de gemelde school bezocht wordt door 38 leerlingen, welk aantal, naar verwacht mag worden, zich ia dalende lijn zal bewegen, zoodat het gevaar groot is dat deze school een z.g.n. eenmansschool zal worden: dat vijf van de leerlingen op ongeveer 4V2 K.M. afstand van het schoolgebouw woaen, terwijl de afstand van hunne woningen naar de soortgelijke school te Zaamslag (dorp) ongeveer 5 K.M. bedraagt; dat de bezwaren voor deze leerlingra om de laatstgemelde school te bozoeken dus wei- nig grooter zijn dan die verbonden aan het bezoeken van de onderhavige school; dat de afstand van de woningen van de overige leerlingen tot de soortgelijke school C te Ter Neuzen ten hoogste 3 K.M. bedraagt; dat de gemelde school te Ter Neuzen vol doende plaats biedt voor die leerlingen; dat ingeval van opheffing van de onder havige school de leerlingen dier school dus zonder groote bezwaren openbaar gerwoon lager onderwijs kunnen blijven genieten; overwegende, dat de toestand, waarin de financien van de openbare lichamen verkee- ren, o.m. vordert dat de uitgaven van die lichamen voor het lager onderwys worden ver- minderd; dat dit voor een deel, zij het eon gering deel, kan geschieden door opheffing van de meer- gemelde school; overwegende, dat, teaeinde het bezoeken door een deel der leerlingen dier school van een soort gelijke school van de gemeente Ter Neuzen mogelijk te maken, het noodig is dat de gemeente Zaamslag met die gemeente een regeling treft omtrent de toelating van leer lingen uit de gemente Zaamslag afkomstig op de scholen der gemeente Ter Neuzen; gelet op de artt. 19, 5e Jid en 22, 3e lid der Lager Onderwijswet 1920; besluiten: 1. het vaststellen van een gemeenschappe- lyke regeling omtrent de toelating van kin- deren uit de gemeente Zaamslag op de open- bare scholen voor gewoon lager onderwys der gemeente Ter Neuzen te bevelen, met dien verstande, dat deze regeling door de raden dier gemeenten moet zijn vastgesteld voor 10 Februari 1934; 2. de opheffing van de openbare lagere school voor gewooa lager onderwijs te Othene, gemeente Zaamslag te bevelen, met dien verstande dat deze school moet worden opge heven met het einde van den thans loopende schoolcursus. Afschrift van dit besluit zal worden gezon den aan Burgemeester en Wethouders der ge meenten Zaamslag en Ter Neuzen, ter mede deeling aan de gemeenteraden hunner ge meente en met opmerking, dat binnen 30 vrije dagen na den datum van toezending vein dit besluit daartegen beroep kan worden ingesteld bij H. M. de Koningin, aan den Hoofdinspec teur van het lager onderwijs in de tweede Hoofdinspectie en aan den Inspecteur van het lager enderwijs te Goes. Aangenomen voor kennisgeving. k. Een verklaring van P. C. Oordschot, ten deze handelende in zyn functie als directeur der N.V. ,,Radiodistributie- en Draadomroep- bedrijf" gevestigd te Ter Neuzen, dat hij aanvaardt de gemeentejyke vergunning voor het gehruik van gemeentegronden pal en en leggen van kabels, ten behoeve van het distriibueeren van radio- en draadomroeip- programma's in de gemeente Ter Neuzen en de daaraan verbonden voorwaarden te zullen naleven. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een besluit van gedeputeerde staten, d.d. 29 December 1933, waarbij zijn hunne beslis- sing omtrent de begrooting der plaatselijke inkccnsten en uitgaven voor 1934 verdagen; het gemeentebestuur machtigen om te be- schikken over de op die begrooting voor ge- wone uitgaven geraamde inkomsten, voor zoo- ver die uitgaven en inkomsten ook op de be grooting voor het loopende jaar voorkomen. Aangenomen voor kennisgeving. in. Verslag der cxrtrnnlSaie tot' wiring van schoolverzuim te Ter Neuisen, Icom, over 1933, luidende als volgt: (39Toi OS* De oommissie had over- hgt afgeloopen jaar weer meer gevallen van ongeoorloofd school verzuim te behandelen, dan-het daaraan voor- afgaande jaar. idnsv De meeste gevallen deden zich voor op de bijzondiere school te Driewegen; de oorzaken hiervan waren veldarbeid, en in stxmmige ge vallen huisarbeid door meisjes, die den leer- pliohtigen leeftijd reeds bijna bereikt hadden en in een geval werd het kind thuis gehouden, omdat dien morgen het varken geslacht werd (zoo'n „keutjesoag" zooals men het hier in het Land van Axel noemt, wordt nog steeds als een huiselijken feestdag beschouiwd!) Van de overige scholen waren het de Ned. Herv. school, de Roomsch-Katholieke school en de openbare school A, die enkele gevallen ter behandeling gaven, terwijl van school C geen enkel geval binnenkwam. Een ouder van schoolgaamde kinderen der Ned. Herv. school werd beboet door den kan- tonrechter. Een eigenaardig geval was, dat een leer- linge, nog leerplichtig, op da bijzondere school werd afgeschreven en niet naar een andere school werd overgeschreven, daar de betrok- ken vader meende, dat zyn dochtertje aan de Leerplichtwet voldeed, door leerlinge te wor den van een naaicursus, welke cursus hy geiyk stelde met huishoudonderwijs. Hy is evenwel door den inspecteur van bet lager onderwys er inmiddels op gewezen, dat zulks niet het geval is en zyn dochtertje dus weer plaats moet nemen op de lagere school. Aangenomen voor kennisgeving. n. Een adres namens het Hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Breda, luidende als volgt: Nog nimmer hebben ons bestuur zooveel klachten bereikt uit de bij onze Diocesanen Middenstandsbond aangesloten vereenigingen in het slagersbedryf als Op heden. En deze klachten, die -zich steeds herhalen en telkens weer opnieuw in dringender toon worden gesteld, hebben zonder uitzonderlng betrekking op het euvel der z.g.n. „uitpon- dery". Waren wy aanvankelyk in de meening met een enkel uitzonderiyk geval dienaangaande te doen te hebben, thans, na een uitgebreid onderzoek, dat onzerzyds door ter zake by uitstek deskundigen is ingesteld, staat bet on- herroepelijk vast, dat dit kwaad zoo groote omvang heeft aangenomen, dat inderdaad bet slagersbedryf in het algemeen daardoor ern stig wordt bedreigd en gesobaad. Het georganiseerde slagersbedryf heeft zich nooit afkeerig getoond, waar het er op aan- kwam den landbouw de helpende hand te reiken. Het is inderdaad overtuigd, dat van Overheidswege de landbouw in bescherming dient te worden genomen en daartegen wordt zynerzijds geen enkel bazwaar naar voren ge- bracht. Toegegeven, dat tegen de wyze van uitvoe ring van crisismaatregelen het slagersbedryf zich verzet ook het landbouwbedryf geeft daaraan niet zyn voile sympathie wil het ons toch voorkomen, dat, waar mede ten koste van het slagersbedryf de boerenstand ge- steund wordt, laatstgenoem.de stand desnoods door de gemeentelyke overheid er op dient gewezen te worden, zyn plichten ten opzichte van het georganiseerde slagersbedryf na te komen. Dit bedryf is door de uitvoering van de crisis-varkenswet, de crisis-zuivelwet en de beperking van den rundvee-stapel financieel zwaar belast geworden, om te voorkomen, dat veeteelt-producten niet onder productieprijzen worden geconsumeerd. Afgezien van het feit, dat door z.g.n. „ult- ponderij" de volksgezondheid ernstig in het gedrang komt en de Vleeschkeuringswet schromelijk wordt overtreden, wenschen wy een beroep te doen op de sociale rechtvaardlg- heid van alle gemeenteraden in ons vereenl- ginigsgebied, in het vaste vertrouwen dat hunnerzijids en dus ook uwerzijds zulks zal worden oniderschreven, door het euvel der „uitpondery" tegen te gaan. Tevens wyzen wy nog op het feit, dat de Keuringsverordening bepalingen bevat, waar bij de verkoop van vleesch en vieeschwaren uitsluitend wordt bepaald in inrichtingen die voldoen aan de eischen gesteld by art. 19 der Vleeschkeuringswet. Naar onze meening wordt daaraan niet overal de hand gehouden. Aangenomen voor kennisgeving. o. Een adres van B. van der Melden en P. Joosse, in him kwaliteit als resp. voorzitter en secretaris van den koopmansbond ,,Handels- belang" te Ter Neuzen, tevens handelende namens dien bond, welke, gelezen hebbende in het laatste raadaverslag, dkt voor peraonen buiten onze gemeente wonende een ventver- gunning zal worden gevraagd van 50 cent per dag, nader vemomen hebben dat daar buiten vallen handelaren In aardappelen, groenten en fruit, waarom zy zich tot den raad wenden met het verzoek om van die personen welke buiten de gemeente komen om te venten ook die heffing te vragen, oindat zy, als ingezete- nen, daar veel schade van ondervinden. Dit adres wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders om bericht en raad. p. Een adres van A. de Bruijne, dijkgraaf, en Joh. Scheele Dz., ontvanger-griffier van den Zeven Triniteitpolder, vertegenwoordigen- de het bestuur van dien polder, die daarlh te kennen geven dat het bestuur van voomoem.de polder zich op 2 November 1933 heeft gewend tot den Minister van Waterstaat met het ver zoek om den Baandyk I (op den ligger dar Wegen en Voetpaden bekend onder nummer 29) by het rijk in onderboud te nemen of eene bydrage van /500 voor eenmaal te verieenen om den desolaten toestand, waarin die kunst- baan verkeert, eenigzins te verbeteren; dat blijkens bijgaand schrijven van 4 Janu ari 1934 de Minister van Waterstaat geen aanleiding vindt om aan het verzoek te vol doen, doch wel bereid is, dien weg naar zyne inzichten en op een door hem nader te be palen breedte in behoorlyken staat te brengen, nadat de weg in beheer en onderboud by de gemeente Ter Neuzen zal zyn ondergebracht en deze zich verplicht heeft hem voortdurend als toegangsweg naar de kanaalhavens in goeden staat te onderhouden; dat, naar verluidt, voor bovenbedoelde ver- beitering een groot bedrag is geraamd en het dus wel vaststaat, dat die weg deugdelyk in orde zal worden gebracht en de eerste jaren daama weinig of geen onderhoud zal vor- deren; dat weliswaar het enorme vervoer na aan- leg van de nieuwe dokken nog zal toenemen, en de weg meer onderhoud zal vragen, doch hiertegenover staat, dat tengevolge van den aanleg het inkomen van de expdditeurs en vorenbedoelde handelaars nog zullen vermeer- deren en bovendien meer werklieden bun brood kunnen verdienen, hetgeen ook de gemeente te stade komt; dat bovendien de bewoners der huizen van voormelden dyk door de verharding bedoeld In

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6