ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9104 VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934 74® Jaargang Bmnenland TWEEDE BLAD TERNEUZEN, 9 FEBRUARI 1934 SLUISKIL. AXEL. NEUZENSCHE COURANT EERSTE KAMEK. Donderdag werden voortgezet de algameene I beschouwingen der rijksbegrooting. De heer Wibaut is verwondert, dat nog steeds alleen belasting wordt geheven van uitgeikeerde winsten van N.V.'s en met van de gemaakte winst. De beer Anema vestigt de aanidacht op het rervolutioimair karakter der SJD.A.P. Voor het venvullen der corporatieve-gedachte is de i tijd niet rijp. Minister Oolijn schetst de politieke en eco nomische noodzakelijkheid der wijziging van samenstelling van dit kabinet, dat is een zuiver Nederlandsche constitutioneel kabinet, I betwelk nauiw wil sameniwerken met de Kamer. Het kabinet is een crisis-kabinet, dat I etreeft naar een zuiver nationale politiek. Ten aanizien van de sociale en economische verhoudingen kan de regeering alleen tastend em zoekend te werk gaan, daarbrj echter zoo veel mogelijk een vaste lijn volgend. Wat er I van de regeerings-maatregelen permanent zal I zijn is nog niet te overzien. De regeering zal I eerstdaags een 60 millioen-leeming aanvragen als onderdeel van een grooter plan voor uit- I voering van groote werken. Echter moet voor de uitvoering overeenstemming zijn verkregen omatrent lager loonen dan de geldende con- tractloonen. Onder die werken zijn inpolde- ring N.O. polider Zuiderzee, versnelling kanaal Amsterdam-Rijn, Maasverbetering en kanaal I Gromingen-Zuiderzee. E!en punt de finaneien betreffende, wilde de Minister zelf beantwoorden, n.l.: de vraag van I den beer Van Lanschot in zake den gouden - stanidaard. Nog eens weer gaf hij te kemnen, dat bij L niet voelt voor inflatie of bebeerschte deva- I luta. Het terugbrengen van de waarde van I den gulden met eem ruk met behoud van den I gouden standaard, kenschetste de Minister als een „wettelijke devalutie", ook deze wees I hg af. Wie uit overmadht gedwongen van het gaud I aflgaat, buigt voor krachten, die bij niet heeft weten te bebeerscben. Wie een aantal graramen goud gaat vermin- 1 derem .brengt echter willens en wetens wijzi- ging in alle geldelijke verhoudingen, zonder rekening te houden met den tijid, waarin die verhoudingen zijn ontstaan. Dit is een verant- woordelrjkheid, die voor geen enkele regee ring te dragen is. Bovendien zou daartoe een wetsvoorstel noodiig zijn. Welke gegevens heeft men dam van de nieuwe waarde van den gulden te bepalen? en voorafgaande aanpas- sing heeft men d,us niet. Het loslaten van den i gouden standaand beteekent voor Nederland eem nieuiw element van ontwrichting in de wereld brengen. Het zou nJ. ook gevolgen hebben voor andere goudlanden en een monetaire chaos kunaen hrengen. Hetzelfde zou gelden voor de wettelijke devaluatie. De regeering blijft daarom alle monetaire I experimenten verwerpen. Zij is overtuigd I daarmede den juisten weg te hebben gekoasn, I al ontveinst zij zich niet, dat regeering en bedrijfsleven nog veel zullen moeten doen voor een aanpassing van de prijzen aan de papieren I valuta van het buitenland. Over het rapport-Idenburg inzake de defen- sie zal de regeering zich hebben te beraden en de Inddische regeering hebben te hooren. De i bezuiniging zal moeten worden gevomden, vooraamelijk door gedeeltelijke vervanging van beroeps- door reservepersoneel. Met haar I eirculaire aan de gemeenten deed de regee ring slechts haar plicht. Er is geen tegen- atelling tussdhen rijk en gemeenten. Dat spre- ker alle macht aan zich zou trekkem Is on- jaist. Spreker heeft dat niet noodig om de ■aken in het goede spoor te houden. INSTALLATIE STAATSCOMMISSIE. De minister van economische zaken, nr. Verschuur, heeft gisteren geinstalleerd de ooanmissie, aan welke is opgedragen een on- I derzoek in te stellen omtremt onderwerpen verbamd houdende met crisismaatregelen I waaromtrent de minister oordeelt, dat het ajgemeen belang een onderzoek vordert. In zijn installatierede meende de minister met eem gevoel van nationale fierheid te mogen I zeggen, dat omize Nederlandsche staatkunde I zich heeft vrijgehoudem van corruptie, van I aanwending der staatsmacht ten bate van I vrienclan en wagem van omkooperij. Ver- 1 heugend is het tevens dat ons volk nauw- I gezet toeziet en onverbididellijk weert wat I aweemt naar eigen baat van den geizagsdra- I ger. Toch geldt voor ieder, wlen overheids- macht in welken omvang ook is toevertrouiwd, dat het gevaar hem beloert. Wanneer dan I nog op onge.wone wijze de bemoelenis van hoogeihand met het bedrijfsleven toeneemt, liggen er ook des te meer valstrikken. Nu is het een algemeen belang, zeide minister Ver schuur, dat corruptie geweerd wordt, maar I evenizeer dat geen vrees voor corruptie de volkstziel bekruipt. Voor de vele belangheb- benden, die met de crisisimstellingen in aan- raldng komen, moet elke waarborg temeer naast het toezicht der rekenkamer en van den crisis-accountantsdienst welkom zijn. Ook voor de mannen, die in de crisis-instellingen zulk een zware en dikwijls ondankbare taak ver- vullen, moet het een reden van voldoening zijn dat de regeering erop bedacht lis een instan- tie te vormen, welke elke klacht zal onder- zoeken en waar noodig, iedeire blaam zal uit- wisschen. De minister verzocht de commissie reeds aanstonds een onderzoek te willen instellen in verband met veel verspreide geruchten omtrent de vraag of bij de gestie van de C.VC., in welk onderdeel dan ook, iets ge- scihiedt, wat uit eem oogpumt van politieke moraliteit afkeuring verdient. Vanzelfspre- toend noemt sipr. het, dat de rapporten der commissie onverwijld en oniverkort zullen worden gepubliceerd. 's Ministers rede wend beentwoord door den voorzitter der commis- tfe, mr. dr. Beumer. VERLAGING LOODSGELDEN. ®ij de Staten-Gemeraal is thams ingedlend het reeds aangekondigde wetsontwerp tot nadere wijzigimg der wet van 20 Augustus 1859, boudende bepalingen op den loodsdiemst voor zeeschepen. De toelichting deelt o.m. het volgende mede De kennisneming van bet verslag, uitge- bracht door de commissie voor bestu'deering der Rijksloods- en gemeentelijke haventarde- ven, heeft de regeering tot de overtuiging ge- leid, dat het noodizakelijk is van overheids- wege maatregelen te nemen, welke kunnen strekkem zoowel ter bevordering van het scheepvaartverkeer op de Nederlandsche havens als ter verlichting van de moeilijk- hedem, waarmede het Nederlandsche scheep- vaartbedrijf heeft te kampen. Zij is van mee- ning, dat voor zoover bedoelde maatregelen van Rijkswege kunnen worden genomen, deze behooren te bestaan uit: 1. een algemeene verlaging der loodsgelden; 2. het openen van de mogelijkheid tot het verleenen van loodsbervoegdheid aan gezag- vaarders en stuurlieden aan boord van zee schepen (inivoering van loodstarieven), onder bepaalde voonwaanMn gepaard gaande met een verlaging van het voor die sc-hepen ver- schuldigde loodsgeid; 3. een reductie op het loodsgeid bij het voor lijnbooten, die een buitenlandsche haven als begin- en eindhaven hebben, op dezelfde rond- reis aandoen voor de tweede maal van een- zelfde Nederlandsche haven; 4. een reductie op het loodsgeid bij 't door een schip op eenzelfde reis aandoen van een tweede Nederlandsche haven. Bij vaststelling der loodstarieven heeft steeds de gedachte voorgezeten, dat de op- brengst der loodsgelden ten mdnste de uitga- ven van dien dienst zou moeten dekkem. De noodtoestand, waarin onze scheepvaartbedrij- ven verkeeren, heeft echter der regeering de overtuiging geschonken, dat ondler de huidige omstanidigheden dit standpunt niet mag wor- den gehanidhaafd. Verlaging der loodsgelden zal het scheepvaartverkeer op onize havens kunnen bevorderen. Voorgesteld wordt een verlaging der loods tarieven met 20 pet., betgeen een lagere op- brengst zal geven van 700.000. Het is de bedoeling, loodshevretten uitslui- tend te verleenen aan gezagvoerders en eerste- stuurlieden aan boord van zeeschepen in bet geregeld lijnbedrijf in de korte vaart, voor bet zeegat, de haven of het vaarwater, waar deze schepen geregeld binnenkomen em uitgaam. In tegenstelling met de meening der meer- genoemde commissie is de regeering van oor- deel, dat alleen gezagvoerders en stuurlieden, die Nederlander zijn, voor eem loodsbrevet in aanmerking kunnen komen. Zooals in het verslag der commissie is ver- meld, zou het verleenen van loodsbevoegdheld gepaard kunnen gaan met een vermindering van het loodstarief tot 3/10 van het thans gel dende tarief. Met deze vermindering is 115.000 's jaars gemoeid. Uitgangspunt voor het verleenen van de omder 3 genoemde reductie is geweest de wensch tegemoet te komen aan Nederlandsche reederijen, welke ziich o.a. ten gevolge van de tariefpolitiek van de Duitsche spoorwegen genoodzaakt zien om haar schepen, na gedeel telijke lossing van hun lading in een Neder landsche haven, te doen doorvaren naar 6§n of meer buitenlandsche havens, ten einde daar verder te lossen en gedeeltelijk te laden om vervolgens in een Nederlandsche haven bij te laden en een nieuwe reis te aanvaanden. De onder 3 en 4 bedoelde maatregelen zul len naar schatting een vermindering der ont- vangsten met f 35.000 per jaar ten gevolge hebben. Uit bet vorenstaande blijkt, dat de maat regelen, welke de regeering zich voorstelt ten bate van de scheepvaart ;te nemen, een ver mindering van de opbrengst der loodsgelden medebriemgen van f 850.000 's jaars. Hier tegenover ontstaat een verlaging door ver mindering van personeel, die voorloopig 21.000 bedraagt, doch uiteindelijk f 48.000 zal bedragen. WATERSTAATSWERKEN. BESMETTELIJRE ZIERTEN. In de week van 28 Januari tot en met 3 Fe- bruari zijn in onze provincie voorgekomen 11 gevallen van roodvonk, waarvan 5 te Krabben- dijke (in een gezin), 3 te Sluis (w.o. 1 geval in een pensionaat, waar de ziekte reeds voor- kwam) en 1 geval in ieder der gemeenten Kruiningen, 1 te Kortgene en 1 te Tholen en 1 geval van diptherie te Goes. VERBETERING. In het verslag van de vergadering der var- kensvereeniging ,,Onderlinge Hulp" te Zaam- slag, staat als prijsbepaling der varkens ver- meld 0,25 per K.G.; dit moet zijn /0,35 per K.G. COMITe TOT HERDENKING VAN DE AFSCHEIDING VAN 1884. Dank zij de zeer groote medewerking, is, naar de Stand, meldt, het Comite tot Herden- king van de Afscheiding van 1834 er in ge- slaagd voor het geheele land Provinciate Co- mite's samen te stellen, die zullen trachten gelden te verzamelen, om daardoor het Comi te te steunen in de uitvoering van zijn plan- nen, die door de Synode van Middelburg in de belangstelling van de Gereformeerde Ker- ken zijn aanhevolen. Het Provinciaal Comite van Zeelamd is als volgt samengesteld: Voor de Classis Axel: Ds. A. B. W. M. Kok, Zaamslag; Goes: W. H. v. d. Vegt, Goes; Middelburg: Ds. W. F. M. Lin- deboom, Serooskerke; Tholen: Ds. W. M. le Cointre, Bergen op Zoom; Zierikzee: Ds. F. J. v. d. Ende, Kamperland; voorzitter: Ds. A. Scheele, Kapelle-Biezelinge. VET IN VOORRAAD VAN HUIS- SLACHTINGEN. iDe Crisis Zuivel Centrale maakt bekend, dat, in verband met een door den minister van Economische Zaken genomen beschjkking per- sonen, die een akte van vrijstelling hebben voor het slachten van varkens, zooals bedoeld in artikel 1 van de Crisis-Huisslachtingsbeschik- king 1933 Staatscourant 1933 no. 2*1), ge- smolten varkensvet, tot een maximum hoeveel- heid van 10 K.G. afkomstig van ieder door hen geslacht varken in voorraad mogen heb ben, zonder dat hiertoe een vergunning van de Crisis-Zuivel-Centrale vereischt is. 'Zij, die vet afkomstig van buisslachting zon der merk (banderolle) in voorraad hebben en geen akte van vrijstelling kunnen toooen, zijn dus in overtreding. Inlichtingen omtrent deze akten van vrij stelling zijn te verkrijgen bij de Nederland sche Varkenscentrale te 's Gravenhage en bij de Gewestelijke Varkenscentrales. DE INNING VAN DE HEFFING OP VARRENSVLEESCH De minister van Binnenlandsche Zaken heeft betreffende inning der heffing volgens het Cri- sis-Varkensbesluit 1933 den volgenden brief tot de gemeentebesturen gericht. Ik heb de eer Uw College mede te deelen, dat de onder de werking van het Crisis-Var- kensbesluit 1932 bestaande twijfel, of de ge- meente dan wel het Hoofd van den Keurings- dienst aansprakelijk was voor de inning der heffing, door het Crisis-Varkensbesluit 1933 in eerstbedoelden zin is opgelost. Bepaalde immers artikel 5 van het Crisis- Varkensbesluit 1932 dat de betaling der hef fing moest geschieden ,,aan een daartoe door het hoofd van den betrokken keuringsdienst j aangewezen adres of persoon", artikel 8 van het Crisis-Varkensbesluit 1933 daarentegen hepaalt, dat die betaling moet geschieden „aan den betrokken keuringsdienst als vertegen- woordiger van het Fonds". j Wel spreekt ook dit artikel nog van het hoofd van den keuringsdienst doch dat be- treft slechts: le. de aanwijzing van een persoon, die de weging zal hebben te verrichten en 2e. de keuze tusschen de betaling ineens en de betaling van een voorloopig bedrag. In verband biermede moge ik U nog wijzen op artikel 2 van de Crisis-Heffingsbeschikking, welk artikel ook op den keuringsdienst als vertegenwoordiger van het Fonds, van toe- passing is ien welk artikel luidt: „Zij, die krachtens het Crisis-Heffingsbesluit 1933 optreden als vertegenwoordiger van het Zeeuwsch-Vlaamsche groep ter Nederlandsche Jaarbeurs, waarvan voor de toekomst ver- wacht kan worden een grootere belangstelling, zoowel op economisch als op ander gebied voor Cs belangen van Zeeuwsch-i/laanderan. DE BEER WAS LOS. De vorige week werd de gemeente Eede be- zocht door een berenleider. Op een gegeven oogenblik was bruintje los van den ketting en ging uit wandelen. Tot schrik van enkele dorpelingen bleef hij voor en vijfjarig kind staan, dat hij oogenschijnlijk goed waarnam. Gelukkig kwam de baas spoedig aansnellen, waardoor misschien erger voorkomffin werd. Uitvoering ..Polyhymnia". 13 Febr. a.s. zal bovengemelde vereeniging ten toaneele hrengen ,,In den Hommelpluk", zangspel in 4 bedrijven van Emiel Serroen, muziek van Alb. Lietaert. Het stuk speelt in 't Westland en staat in het teeken der humor. J.l. Woensdag werd genoemd stuk met suc- ces te Hoek voor het voetlicht gehracht. Te Axel wordt het binnenkort voor de tweede maal opgevoerd, iwaaruit wel blijkt, dat bet in den smaak valt der keuzecommissies der ver- eenigingen. Het kan voor het publiek een genoeglijke, voor de vertolkers een succesvolle avond worden. Verbetering. In het bericht van Woensdag j.l. betref fende de oprichting van een mandolinever- eeniging hier ter plaatse is een misverstand ontstaan. De vereeniging draagt niet den naam ..Polyhymnia" (muze der lofzangen). Dit moet zijn ..Polyphonia" (muze der muziek). HOER. Uitvoering ..Crescendo". Woensdagavond gaf de zangvereeniging Crescendo" alhier baar jaarlijksche uitvoering. Opgevoerd werd het zangspel in vier bedrij ven „In den Hommelpluk" van Emiel Serroen. De hoofdrolles waren in goede handen, het- geen duidelijk tot uiting kwam in de vele open doekjes die hen te beurt vielen. De bijrollen werden niet minder verdienstelijk vertolkt, doch een apart woord van lof mag toch zeker niet worden onthouden aan het orkest, dat op j zoo'n suhlieme wijze de zang begeleide en mede j het geheel tot een welgeslaagde opvoering van dit zangspel mogelijk maakte. Het publiek wist alles zeer te waardeeren, hetgeen in het guile applaus duidelijk tot uiting kwam. j Na afloop van dit zangspel werd nog op- gevoerd de klucht in een bedrijf „Hannes wordt ingeklwartie rd"welke de lachspieren danig in beweging bracht. Vooral Hannes was hier in zijn elem/xit. 1 Alles bij elkaar was bet een zeer gezellige avond die door de Voorzitter werd gesloten met een opwekking aan het publiek om lid of donateur te worden van ..Crescendo". Oprichting. Donderdag j.l. werd alhier een Chr. Jonge Mannen Vereeniging opgericht met aanvan- kelijk 12 leden. Tot Voorzitter werd gekozen de heer J. P. Klaaijssen, terwijl Ds. E. Raams tot eere-voor- zitter werd benoemd. Deze C. J. M. V. besloot zich als afdeeling aan te sluiten bij het Nederlandsch Jongelings- Verbond en den Ring ,,Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren" van dat verbond. Onder de werken die door den Minister- president, de heer Colijn, in de gisteren ge- houden vergadering der Eerste Kamer wer- j h^wr^'deTcrtate- j ^oomen het bosch niet meer zou zien. Spreker Openbare vergadering Anti-Rev. Partij. Ten aanhoore van 3 a 400 belangstellenden trad gisteravond in de Gereformeerde kerk alhier op het Tweede Kamerlid de heer Jan Schouten. Namens de anti-re volutiorm aire kiesvereeniging openide de heer W. A. den Boggende de vergadering ma het zingen van i Psalm 68 10. j De heer Schouten begon zijn politieke i rondblik met de verklaring, dat het uit den aard der zaak onmogelijk is over alle actueeie I onderwerpen op politiek terrein uit te wij'den, i waarvoor trouwens ook nog een bijzondere j reden is zulks niet te doen, oondat zooals zoo vaak het geval is, men dan vanwege de vele den genoemd, waarvoor in eersten termijn een leening van /60 millioen zal worden aange- j vraagd, werden o.m. genoemd de nieuwe haven te Tflr Neuzen en ds veerhavens te Walsoor- j den en Hansweert. 2e GROOTE NATIONALE AVOND. Gisteravond werd alhier in het Concert- en Bioscoopgebouw" gegeven de tweede groote nationale avond, uitgaande van het Vrrjiwillig Landstormkorps, motordienst, de Transport- colonne van het Ned. Roode Kruis en de vrij- willige Burgerwacht te Ter Neuzen. De belangstellenden waren in grooten getale opgekomen. De bijeenkomst werd geopend door den heer Persant Snoep, commandant van het Vrijw. Landstormkorps Motordienst, afd. Zeeland, die verzocht met begeleiding van het orkest te zingen twee coupletten van het „Wilhelmus", waaraan met geestdrift door de opgekomenen werd gevolg gegeven. Vervolgens werden beluisterj enkele mooie muzieknummers van het sjrmphonie-orkest Onder Ons", directeur de heer M. P. Harte, die algemeen applaus verwierven, en werden vertoond de films ,,Met de Koninklijke familie op reis" en van de Nationale Landstormdag te Den Haag 1928", die zeer interessant zijn. Vervolgens hield1 de heer Mr. P. Dieleman zijn rede over „Vaderlandsliefde", waarop wij terugkomen. Na de pauze werd vertoond de film betref fende de opening der haven te Vlissingen door H.M. de Koningin, de ,,Oefening Walcheren 1933" terwijl door de toone-elvereeniging „Elck wat wils" werd opgevoerd de schets „Gemeen- teraadszitting te Knaldorp" en ,,0 die sol- daten", hetgeen veel succes verwierf. Het middernachtelijk uur was inmiddels aangebroken, en de commandant achtte het geraden de bijeenkomst op te heffen, ofschoon het rijk voorziene programma, jammer voor hen die er zich voor hadden dispenibel gesteld en geprepareerd, op verre na nog niet was af- gewerkt. Met het zingen van het volkslied werd deze feisstelyke bijeenkomst gesloten. Accountantsdienst wekelijks een schriftelijke opgave, bevattende de door hen in voormelde hoedanigheid ontvangen gelden ,en gedane uit- gaven". Tenslotte moge ik nog Uw aandacht vesti- gen op artikel 28 van de Landbouwcrisiswet 1933, hetwelk de gemeenten verplicht den mi- j nister van Economische Zaken bij de uitvoering van deze wet haar medewerking te verleenen. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE GROEP TER NEDERLANDSCHE JAARBEURS. In overleg met de regeering en met mede- werking van verschillends autoriteiten, heeft het Jaarbeursbestuur te Utrecht de gelegen- heid geopend aan de komende voorjaarsbeurs, welke van 13 tot en met 22 Maart 1934 zal worden gehouden, een Zeeuwsch-Vlaamsche groep te verbinden. In hoofdzaak wordt hier- mede bedoeld aan de bezoekers ter jaarbeurs, welk getal geregeld op circa 90.000 kan wor- I den geschat, te toonen wat Zeeuwsch-Vlaan- deren op economisch gebied presteert. Het streven is dan ook gericht op een zooveel mogelijk representatieve groep met als mid- delpunt het Zeeuwsch-Vlaamsche bedrijfsleven in al zijn geledingen, vertegenwoordigd door de voornaamste fabrieken en ondememingen in dit gewest. Teneinde echter niet op de economische, maar ook op de algemeene beteekenis van Zeeuwsch-Vlaanderen de aandacht te vestigen, zal de kern van zakelijke deelneming worden aangevuld met inzendingen op het gebied van Vreemdelingenverkser, terwijl ook verschillen- de overheidsbedrijven en ond'ememingen voor- nemens zijn zich bij deze inzending aan te sluiten. Op de vierde verdieping van het jaarbeurs- gebouw wordt een afzonderlijke afdeeling voor deze groep gereservcerd, terwijl door middel van aanplakbiljetten en andera aanwijzingen de aandacht op deze groep zal worden ge- vestigd. De pogingen in Zeeuwsch-Vlaanderen ia de laatste jaren aangewsnd om de aandacht op deze streek te vestigen, worden thans aange- vuld en versterkt door de verschijning van een beeft zich voorgesteld zijn rede te splitsen in 4 gedeelten, n.l. de financieele politiek oruzer regeering, de economische belangen, het vraag- stuk van de handhaving van het gezag en tenslotte de roeping van den anti-revolution- nair ten opizichte van het beginselleiven, waar mede hij de gelegenheid zal hebben iets over fascisme en nat.-socialisme te zeggen. Hij begon met te wijizen op de ontzaggelijke taak waarvoor het kabinet-Colijn bij zijn optreden geateld werd t.o.v. de finaneien, na 3 jaren van terugloopende welvaart en minder vloeien- de bronnen van inkomxsten, tegenover nieuiwe enorme uitgaven tengevolge van de crisis, in den vonm van steunverleening, werkverschaf- fing, enz. Niet alleen de Rijksfmancien, doch in nog sterkere mate die van Ned.-Indie waren ermstiig getroffen, omdat het ten eenenmale onmogelijk is ginds door nieuwe belastingen de gaten te dichten. Alle andere publiekrech- telijike lichamen verkeerden in niet mindsre emstige moeilijkheden. Tengovolge van de zeer lage prijzen op de wereldmarkt en de ver- minidering van het Nederlandsche afzetgebiea was de toestand na de verkiezingen pr6cair. De meest ontstellende gevolgen moest een dergelijke toestand (mits gehandhaafd) na zich sleej>en. Inidien toch het Staatscrediet wankelt, beteekent dit o.a. ook, dat men geen gelid meer in Staatspapieren zou beleggen, dat men geen steunmaatregelen meer zou kunnen financieren en ook voor Ned.-Indie de toe stand nog meer precair zou geworden zijn. Het kabinet stelde zich tot taak aan het ont- staanide wantrouwen bet halt toe te roepen en in de plaats daarvan vertrouwen te schep- pen. Daarmede kon men evenwel niet vol- staan daar de positie van die Regeering ver- geleken kon worden met die van een drenke- ling die in het water liggend worstelde met de lasten die aan de beenen hangen, welk beeld bij in verband met de allerwege minder rooskleurige to&stand der gemeentefinancuen die een blok aian het been van het Kaibinet zijn gebruikte. Als spreker dan nagaat wat in 9 maan- den tijds aan de band daarvan ten aanzien van Rijks- en gemeentefinancien zoowel als van Ne'd.-Inidie is gedaan, dan moge men over verschillende maatregelen oordieelen dat zij pijnlijk waren, maar dan moeten wij tevens letten op de groote als doel gestelde taak van de handhaving van de Nederlandsche positie in de wereld en zal men per salido niet amders kunnen dan met erkenning van alle bezwaren constateeren dat zeer veel is gedaan. En wanneer die nieuwe belastingen en bezuini- gingen dan ook niet waren in- en doorge- voerd dan zou vandaag reeds de Overheid met meer aan haar verplichtingen hebben kunnen voldoen. Spreker iwil niet op details mgaan. maar concludeert aan bet adres van de amb- tenaren dat zonder deze drastische maat regelen de chaos niet meer zou zijn te lteeren geweest, ofschoon ook bij met een schreiend hart de vergnoiotimg der klassen bij Het nnder- wij's eniz. moet bezien. Hij drukte er dan ook met grooten klem op, dat dit alles genomen moet worden als „het geringste kwaad" en omdat het anders nog veel erger zou worden. Want tenzij er een wonder van een plotselmge groote opleving zou gebeuren zijn wij er nog niet. T. o. v. de economische politiek zou spreker over allerlei alledaagsche dingen die het leven beroeren kunnen spreken. Maar details kan en wil hij niet dan daartoe straks gedwon- gen hespreken. Gaat men uit de serie van crisis-onderwerpen er een paar uitpikken dan kan hij daarover gemakkelijk een avond vol- praten en er zijn er om ons heen zooveel die al die maatregelen die noodig blaken (zus en zoo en anders) beter hadden voor elkaar gebracht. dan al die bonzen en baantjesjagers in Den Haag en die radikaal beweren: „Die Kamer- leden en Ministers, jaag ze weg!" Spreker wil de goede kant uit en ziet het zoo, dat het in den tijd toen wij Nederlanders naar alle zij den konden koopen en verkoopen tegen niet al te hoogen prijs de toestand gezond was Maar thans zijn schier alle takken van ons volkshestaan door den oadergang bedreigd, niet alleen de scheepvaart en de handel maar ook de exportindustrie en vooral ook de land- en tuinbouw, enz. Na de crisis van de 80er jaren ging de ontwikkeling in de rich ting van meer intensieve productie: de veredeling van gewassen. Toch was het gelukkig dat wij ons broodkoren veelal in Rusland en Amerika kon den koopen, omdat wij daardoor onze eigen producten weer van de hand konden doen. In normale tijden ging de helft onzer boter- productie en onzer kaasproductie naar het buitenland. Evenzoo stand het met den uit- voer van eieren en pluimvee naar Engeland en Duitschland. De statistieken bewijzen dan ook dat het onze handel goed ging, toen dat alles vrrj en onbelemmerd plaats vonid. Het is dan ook niet aan Nederland te danken dat de reactie ontstond die volgde op de stormen van de economische laagconjunctuur. De edne tak van bedrijf na de andere ontwrichtte op de wereldmarkt en daardoor kwam het Nederl. landbouwbedrijf in 't gedrang en kon men aan geen normale prijzen meer verkoopen. Aller- verschrikkelijikst is wel de scheepvaart ge troffen, daar men momenteel vrijwel alle daar- in gestoken kapitalen als verloren gaat be- schouwen. Nogmaals, zegt spreker, de Neder- lamdsche regeering is niet de schuld van het ontstaan dozer toestanden. Allerwege wordt nu geklaagd wegens de 200 miljoen die noodig waren voor land- en tuinbouw en dan ver- neemt men zoowel van arbeiders, amlbtenaren, ondernemers en reeders de klacht dat door hen en ten bate van een ander de kosten moeten worden opgeschroefld. De kleermaker en de wirikelier zucht bij het aware tasstaan, dat het toch treurig is, dat zij nu den boer moeten in 't lerven helpen houden en er voor werken, doch spr. zegt, dat land- en tuinbouw in ons volksdeven een zoodanige plaats innemen. dat de regeering niet werkeloos kon blijven. Stelt men de kosten ten opizichte daarvan gemaakt op 200 millioen, dan is dit formeel wel juist, doch het beteekent ook, dat de kosten van het product den vooroorlogschen prijis bereiken. Geen geizonide en zeker niet verdeddgibare toe stand zou het zijn, indien men b.v. boter, kaas en eieren voor een spotprijs zou krijgen, waar door het nog nooit zoo goedkoop zou zijn ge weest, maar waarvan het gevolg tevens een ongekenide ellende zou ziju. Derlijk en objec- tief zegt spreker dat in de steunmaatregelen moet liggen de uiterste prikkel om door in- spanning weer tot behoorlijke verhoudingen te komen. Hij gelooft niet dat het 10 jaar op deze wijtze zou zijn vol te houden. doch het is een aanpassingsproces dat moet werken ten einde de vendiwaasde politiek van andere sta- ten tegen te gaan. De contingenteeringsmaat- regelen bewijzen in velerlei opzichten, dat zonder deze, de toestanden veel en veel slech- ter zouden zijn. Men odrdeele daarom met mildheid over de Riegeeringsmaatregelen, door welke met Gods hulp, de Overheid de belang- rijkste bronnen onzer volkswelvaart in stand wil houden. Ten opzichte van de handhaving van het geizag omtiwaart men een overvloed van ma- gistraten, die van boven de 16 jaar af, op het gebied van het gezag in degelijkheid de Re geering meenen te overtreffen. Zij spreken van die „klungels" in Den Haag met een bij zondere minachtang die spreker tcetst aan hun eigen werk en prestatie's die men (om van het gezin niet te spreken) zoo eens 24 uur van nabij zou moeten nagaan. De er- varing heeft altijd nog geleerd, dat de grootste monden het minst beteekenen. Zij blijken spoedig er geen kaas van gegeten te hebben, als zij zelf tot daden geroepen worden. Nu zijn er een „groot aantal" met een nogal „grooten mond" die spr. niet nader zal defi- nieeren, wier .groote mond" in de 9 maanden. die bet Kabinet regeert, al heel wat kleiner is geworden. Ja, er zijn er zelfs bij wier mond al heelemaal dicbt is bijna, maar het auttige effect dat bereikt is een o zoo hsilzaam ge volg voor onze binnenlandsche orde en rust en een heelaboel van die wankelbare naturen zijn er heel wat flinker en degelijker op geiwor- den. Men voelt met alle minachting voor Dr. Colijn en Mr. De Wilde dat er geregeerd wordt. In de radio, zoowel als t. o. v. het op treden van Burgemeesters zijn min, al begrij- pen velen het niet, de gevolgen zegenrijk. Men wijze dan op de veelzijddgheid van een kabi net bestaande uit Roomschen, Anti-Rev., Ohr.-Hist., Vrijz.-Dem. en Libenalen, de samen- werking tusschen links en rechts is geen be- letsel voor het beboud van onze zelfstandig- heid. De principieele strijdbijl is niet begra- ven, al zijn Coign en De Wilde bereid op een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5