Burgerlijken Stand DOOR EEN VALLENDEN BOOM VERMORZELD. GEMEENTERAAD VAN HOEK. LOOP DER BEVOLKING. FORD OF DE R.A.I.-TENTOONSTELA.ING. 918 Februari 1934. Luxe wakens. Stands Nos. 53 en 67. De N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek beschikt dit jaar over een stand van ca 150 vierk. meter oppervlakte in de per- sonen-auto-afdeeling, gelegen in het midden- vak, de tweede stand vanaf den hoofdingang. De stand is aan alle zijdan omgeven door gangpadsn, hetgeen het voordeel oplevert, dat men van alle zijden toegang heeft tot den stand, of liever stands, want deze stand is een combinatie der stands 53 en 67. Deze stand zal o.m. omvatten eenige model- len, Sedans met twee en met vier portieren en two-seaters in diverse fraaie kleuren en in de Luxe en de Grand Luxe uitvoering der nieuw- ste Ford 8-cyl. 75rem-pk met cylinders in tw.ee rijen van vier onder een hoek van 90° in V-vorm geplaatst, alsook een Fordor Sedan en een Tudor Sedan van het standaard 4-cylinder type, waarvan minstens een zal zijn voorzien van de nieuwe standaard Ford 4-cylinder motor met 79 mm boring en 108 mm slag. Deze z.g. ,,kleine boring" Ford heeft zich in verschillende groote steden des lands reeds groote populariteit verworven als ,,goedkoope" taxi. Laatstgenoemde motor ontwikkelt maximaal 40 rem pk. en is buiten- geiwoon zuinig niettegenstaande deze inge- bouwd is in een wagen, die alleszins tot het normale „groote" wagentype behoort. lAlle bovengenoemde 4 en 8 cylinder model- len der Ford-serie worden in Nederland in de fabriek te Amsterdam b/d Hembrug gebouwd en zijn dus producten der Nederlandsche Industrie. Verder zal ook op dezen stand tentoonge- steld worden een Model „Y" Ford, in Engeland vervaardigd, in de groote Ford-fabrieken te Dagenham in Essex. Ofschoon van iets klei- ner type, is dit alleszins een wagen voor 4 personen, waarin volwassenen gemakkelijk zitten en rijden, want de veering is uitstekend en de wagen is evenals alle andere Ford- modellen voorzien van dubbelwerkende hydrau- lische schokdempers. De geexposeerde wagen is in de nieuwste uitvoering met z.g. ,,mantel"- epatschermen, nieuw instrumentenbord vlak voor den bestuurder geplaatst, en andere ver- beteringen. Als andere uiterste der serie Ford-produc- ten wat luxe-wagens betreft, zal men ook op dezen stand 66n der nieuwste 12 cylinder Lin coln Limousines aantreffen. De term „majes- tueus", zoo vaak gebruikt voor den Lincoln is meer dan ooit van toepassing op dit nieuw ste product der Lincoln-fabriek van de Ford Motor Compagny. De motor is een 12-cylinder in V-vorm. Het is een juweel van automobiel- motor-ontwerp en hrj is voorzien van een twee- ling carburateur om een uiterst gelijkmatige verdeeling van het gasmengsel over de cylin ders te verzekeren, waardoor een lager brand- stofverbruik verkregen wordt. Deze nieuwe Lincoln is voorzien van de moderne spatscher- men met zijstuk ..Mantelspatschermen" en heeft een nieuwe radiateur in puntvorm met een jalouzie geregeld door middel van een thermostaat, die tevens ook de ventilatieklep- pen in de motorkap opent en sluit. Nog altijd is in den Lincoln die rustige, doch fraaie lijn behouden die het kenmerk van gedistingeerd- hrtid is. Geen wonder, dan ook, dat nu de Lincoln-prijzen ook niet onbelangrijk verlaagd zijn, het een zeer in trek zijnde wagen bij den wat beter gesitueerden hier te lande en elders geworden is. ®r zal ook op de luxe-wagen-stand der Nederlandsche Ford-fabriek een vitrine zijn, waarin met producten dezer fabriek gewonnen prrjzen worden tentoongesteld. Wij behoeven slechts te herinneren aan de Ford-successen vorigen zomer in de Internationale Alpenrit en het meer reoente succes in den w.edstrijd om de Coupe de Monte Carlo, om aan te toonen, dat zich in deze vitrine eenige inter,1essante tro- pheeen van de zoo succesrijke Nederlandsche Ford-deelnemers in diverse w.edstrijden te zien zullen zijn. Zeer waarschijnlijk zal deze stand ook een voor het publiek zeer interessante verrassing op technisch gebied vertoonen. De Ford Vrachtwagen, stand No. 133. Eigenlijk is de titel „Vrachtwagen-stand" (eveneens 150 vierk. meter groot) voor de Ford-stand in de truck-afdeeling niet geheel juist, want deze stand omvat niet alleen een expositie der Ford en Fordson vrachtwagens en vrachtwagen-chassis, doch o.a. een Fordson- brandspuit en een Fordson-omnibus. De brandspuit is een nieuwtje op dit gebied, want voor zoover ons momenteel bekend, is dit het eerste 8-cylinder Fordson-Chassis uitgerust als brandspuit. De spuitinstallatie en de car- rosserie zijn bet werk van de N.V. Bikkers Brandspuitenfabriek te Rotterdam en het ge- heel is dus een Nederlandsch product. De capaciteit van de pomp bedraagt 2500 liter per minuut bij een opvoerhoogte van 60 M. Men kan er 8 stralen van 14 mm dikte, die dan een straalhoogte van 40 M. kunnen bereiken, mede spuiten. Een vuurbestrijdingswapen dat er wezen mag. Er zal ook op dezen stand een Fordson om nibus of touring-car met staal-constructie zichtbaar gelaten) geexposeerd worden. Ongetwijfeld zullen de omnibus en touring- c£ir-onderni°mers met nog meer belangstelling dan gewoonlijk deze toepassing van het Ford- sen Omnibus-chassis bekijken, omdat, wanneer het wetsvoorstel omtrent de ,,Verkeersfonds" belasting tot wet wordt, het niet onbelang- rjjke voordeelen zal opleveren lichte omnibus- sen met een gering of middelmatig aantal zit- plaatsen te gebruiken. Op dezen stand zal men ook diverse stan daard Ford- en Fordson-chassis met en zonder de geheel stalen Ford-cabine aantreffen met wielbases van 2.85, 3.35 en 3.98M., alsook voorbeelden der standaard en de luxe Ford- en Fordson-bestelwagens. Vermeldenswaard is hierbij, dat de cabines, zoowel als de bestel- wagens thans op bestelling ook in andere dan de standaard groene kleur worden geleverd. Enkele voorbeelden hiervan zullen op dezen stand worden gegeven. Een nieuweling onder de bestelwagens is een luxe bestelwagen met twee zijdeuren en een achterdeur op het 2.85 M. wielbasis V-8 de luxe chassis, een model, dat niet alleen uitmunt door zijn fraaie vorm, doch tevens de voordeelen van enorm snel optrekken en hooge snelheid biedt, die bestelwerk in een nieuw stadium van „spoed- afdoening" zullen brengen. De laadruimte- afmetingen van dezen spoedbestelwagen zijn: 147 X 116 X HO c.M. Als een belanglwekkende toepassing van het Fordchasis zal men ook op dezen stand eon bestelwagen met speciale in Nederland ver- vaardigde carrosserie voor een bekend was- scherij-bedrijf in bijzonder verfraaide uitvoe ring aantreffen, als voorbeeld van wat men tegenwoordig hier te lande bereikt, indien men niet bij de standaard uitvoering der fabriek, die het chassis vervaardigt, blijft. iHet zal ook den bezoeker opvallen, dat de bekende Fordson true chassis van 3.35 en 3.98% M. wielbasis tegenwoordig niet alleen met den 50 rem p.k. 4-cylinder-motor, doch ook met den 75 rem p.k. 8-cylinder-motor in V-vorm geleverd worden. Ook dit zal er niet weinig toe bijdragen deze chassis meer dan ooit ingang te doen vinden bij vervoerders, bij wie een flinke gemiddelde snelheid een be- langrijke rol speelt. De thans in Engeland vervaardigde be- faamde Fordson Tractor zal vertegenwoordigd zijn door een Industrie Tractor op luchtbanden, compleet uitgerust met electrische verlichting. Wij will-en niet nalaten onze lezers ten sterkste aan te bevelen, hetzij zij ge'interes- seerd zijn in luxe automobielen, hetzij in vrachtvervoer, brandweermiddel-en of massa- personentransport, de Ford-stands op de R.A.I.-Tentoonstelling 1934 met een bezoek te vereeren. Zij zullen er veel belangwekkends vinden. DE POST IN HET WATER. In Oude-Pekela hebben de menschen Dins- dag lang moeten wachten op een postbestel- ling. Toen eindelijk de brieven en drukwer- ken in de diverse brievenbussen gegooid werden, bleken ze er zonderling uit te zien, half nat, en met gevlekte letters. Het was duidelijk, dat de post in het water gelegen had, niet van e6n enkel geizin, maar van de geheele buurt. Later bleek, dat de postbode zelf ook een bad had genomen. Bij de buurt- schap Dekkersoord was hij door den slechten weg in de vaart er naast gevallen. De ge heele zak met post dreef in het water. Ge- lukkig bleken ide brieven niet zoo beschadigd, dat ze niet meer besteld konden worden. Maar ze moesten toch wel eerst een tijdje bij een kachel ligipn v66r ze naar de plaat- sen van bestemmirig konden worden gebracht. De postbode liep, behalve een nat pak, 66k nog een verwonding op. LADELICHTERS. Een winkelierster aan het Winschoterdiep te Groningen had reeds een paar maal be- merkt, dat jongens in haar winkel kwamen en geld uit de toonbanklade stalen. Zij kwamen dan vragen om oude kranten en pleegden dan den diefstal wanneer de juffrouw naar ach- teren ging am het gevraagde te halen. Toen vorige week weer een jongen om kranten kwam vragen, verstopte de juffrouw zich in een aangrenzende kamer en betrapte den jon gen, terwijl hij over de toonbank ging en de la opende. Hij werd aan de politie over- gegeven, die hem in voorloopige bewaring hield. Het bleek een 15-jarige schippersjon- gen te zijn uit Stadskanaal, die door zijn ouders met een paard naar de stad was ge- zonden, om een schip van zijn broers op te halen. Hij ontkent de vorige diefstallen te hebben gepleegd. DE VOEDSELVERGIFTIGING TE THORN. In verband met het vergiftigingsgeval te Thom (L.) kan de Tel. nog mededeelen, dat na een grondig onderzoek door de recherche te Roermond is gebleken, dat de gebruikte Herfstkaas was geleverd door den kaasventer V. te Roermond. Bij V. zijn nog 74 stuks herfstkaasjes in be- slag genomen, welke alle tot een zelfde zending behoorden. Het levensgevaar bij de kinderen is thans geweken, hetgeen in hoofdzaak te danken is aan het spoedig verleenen van geneeskundige hulp. De ongehuwde arbeider H. Meulenbelt, die achter zijn huis met zijn broer bezig was een boom om te hakken, is toen de boom werd omgetrokken, gestruikeld. De boom viel op hem. Zijn hersenpan werd verbrijzeld. De man was cnmiddellijk dood. Vergadering van Dinsdag 6 Februari 1934, des voormiddags 9 ure. Voorzitter Mr. J. A. van Tienhoven. Secretaris de heer Dregmans. Aaniwezig de heeren: J. A. Meertens, P. Scheele, J. Pijpelink, D. J. Jansen, J. den Hamer, F. Dieleman en Adr. Meertens. Na opening der vergadering door het uit- spreken van het gebed worden de notulen onveranderd z.h.s. vastgesteld. Alvorens tot openbare vergadering over te gaan, was een geheime vergadering gehouden ter bespreking van het op wachtgeld stellen van een leerkracht aan de O. L. school. Na het openbaar worden der vergadering deelt de VOORZITTER mede, dat de Raad heeft besloten met ingang van 1 Mei 1934 op wachtgeld te stellen den heer C. P. van den Ameele onder dankzegging voor de bewezen diensten. Ingekomen stukken. le. Proces-verbaal van kasopname. 2e. Keuringsdienst van waren. Begrooting voor het jaar 1934. 3e. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim. 4e. Verslag Woningwet 1933. Alle stukken aangenomen voor kennis- geving. Het kohier op de hondenbelasting wordt vastgesteld op een bedrag van 415,50. Vaststelling voorschot op de gemeente- vergoeding aan de bijzondere scholen voor 1934. Het bedrag voor de bijzondere school op de Knol wordt vastgesteld op 774. Voor de bijzondere school in de kom op 325. De heer SCHEELE vraagt of het niet mo- gelijk zou zijn in de mandaten voor de uitkee- ring aan de bijz. scholen vroeger betaalbaar te stellen. Hij wijst er op, dat de laatste be- taling bij gebrek aan kasgeld door den ge- meente-ontvanger nog niet heeft kunnen geschieden. De VOORZITTER kan hier niet direct een beslissend antiwoord op geven. De heer SCHEELE acht dit toch een zuiver administratieve maatregel. De VOORZITTER durft niet zonder meer te zeggen of dit wettelijk mogelijk is. De heer SCHEELE acht betaalbaarstelling eerst met December moeilijk met het oog op het samenvallen met andere belangrijke be ta! ingen. De heer J. A. MEERTENS informeert naar het aantal kinderen op de bijzondere school in de kom. De SECRETARIS: Ongeveer half de veertig. De heer DEN HAMER meent dat dit scherp een 40-tal is. De heer SCHEELE meent 44 45. Rondvraag. De heer JANSEN: Mijnheer de Voorzitter ik zou graag iets willen zeggen over den oprit van de algemeene begraafplaats. M.i. is die toestand daar tamelijk gevaarlijk vooral met het oog op den scherpen bocht aan den oprit. Zou daar niet een verandering aangebracht kunnen worden De heer SCHEELE heeft hetzelfde opge- merkt; ook hij zou daarin wel eenige veran dering willen zien. De heer JANSEN zou b.v. een meer rech- teren afrit willen maken, temeer daar nu de ljjkkoets op de helling moet draaien. De heer J. A. MEERTENS merkt op dat zooiets mogeljjk is met het oog op het hoekje van het terrein van den heer J. Dieleman. Zou men den afrit niet verder op den weg kunnen maken? De heer JANSEN: Men zou b.v. den oprit kunnen ophoogen met grond. De heer J. A. MEERTENS: Op die manier zou men een grooter beloop krijgen daar ook de toegang tot de begraafplaats te smal is, De heer DIELEMANDan zou men we! een beloop van een 60 a 70 meter krijgen. De heer DEN HAMER meent, dat het euvel alleen te verhelpen zou zijn door het plaatsea van een betonmuur. Men zou b.v. ook de sintels die nu vastgereden zijn kunnen los- werken zoodat deze bij het afrijden min of meer remmend op de lijkkoets zoudsn werken. De VOORZITTER verklaart niet deskundig te zijn doch beschouwt het plaatsen van een betonmuur te bezwarend voor den toestand der gemeentefinancien. Hijzelf heeft laatst ook een begraving bijgewoond en vindt ook den toestand tameljjk gevaarlijk. Veronder- stel dat er vandaag of morgen een ongeluk gabeurt met de lijkkoets. Hij stelt voor dat Burgemeester en Wethouders in overleg tre- den met den gemeente-opzichter. De heer A. MEERTENS zegt, dat wanneer die afrit verlengd werd, men dan zoo doende het poortje van den dokter zou afsluiten wat toch ook niet gaat. Hij stelt daarom voor den kop van den afrit af te werken zoodat de bocht zou verflauwen. De heer JANSEN zou zulks liever van onderen zien. De heer J. A. MEERTENS: Vroeger liet men de koets niet doorrrjden tot op de be graafplaats, maar slechts tot boven aan den oprit; de kist werd dan verder gedragen. De heer A. MEERTENS vraagt of men niet een contract met den heer Dieleman zou kun nen sluiten en de sloot ter rechterzijde te ont- eigenen daar anders de poort van den dokter zou worden afgesloten. Bedoelde eigenaar is vroeger al eens ter wille geweest door belan- geloos een hoekje van zijn weide af te staan. Een betonmuur zou te hooge kosten met zich brengen. Bovendien aan beide kanten een muur zou toch ook niet gemakkelijk zijn. Vroeger is reeds voorgesteld den toegang tot de begraafplaats geheel om te leggen over het slachtplein. De heer PIJPELINK merkt op, dat, daar men nu reeds zoo lang zonder ongelukken op de begraafplaats is gekomen, dit nu nog wel een poosje zoo zou kunnen blijven. De heer DEN HAMER gelooft, dat het los- werken der sintelbedekking al voldoende zou zijn. De VOORZITTER stelt nogmaals voor dat Burgemeester en Wethouders voor deze zaak in overleg zullen treden met den gemeente- opzichter waartoe wordt besloten. De heer A. MEERTENS: Mijnheer de Voor zitter. Ik was van plan bij deze rondvraag niets te vragen of te zeggen. Maar nu is mij ter oore gekomen, dat het bestuur van de bijzondere school op de Knol een algemeene vergadering van de leden dier school heeft gehouden in begin Januari 1934. Nu is mij verteld, dat de wethouder Scheele daar als voorzitter functioneert, en dat hij daar naar voren gebracht heeft, het dak van die openbare school. Die school schijnt wel een doom in het oog te zijn van dien amtirevo- lutionnairen wethouder. Die indrukken kreeg ik zoodra mij verteld werd, dat diezelfde wet houder zei, dat die f 2100 die aan de openbare school venwerkt zijn, wat zoo schromelijk noodig was, daar de leerlboeken en schriften van de leerlingen niet meer droog te houden waren. Volgens den wethouder moeten die 2100 ook toegekend worden aan de bijzon dere school. Burgemeester en Wethouders hebben daamaar ieen onderzoek ingesteld en verklaren na hun bezoek, dat de toestand daar onhoudlbaar was weshalve zij den raad voor- stelden het dak totaal van nieuwe pannen enz. te laten voorzien. Nu vind ik dat van den wethouder zeer on- billijk, gezien en gehoord zijn woorden in de vergadering van den raad op 19 Dec. 1933, daar diezelfde wethouder de begrooting 1934 heeft helpen opmaken, bijna op alle posten bazuiniging toepast, subsidies verminderd om hierma op te merken dat hij zelf zei: wij heb ben de begrooting 4maal moeten wijzigen en dan komen we nog te kort. Nu dacht ik zoo dra ik zoo alles vemam, zou de wethouder op een gansje rekenen dat vooruit wijst of kan hij zonder belastinigverhooging die 2190 vin den uit de opgemaakte begrooting. Daar moet ik stellig aan twijfelen, tenminste ik heb de begrooting nog eens nageziea maar ik moet eerlijk zeggen, dat ik er geen cent uit kan halen. Nu heb ik zoo den indruk gekregen na zijn vraag en antwoordea in de raadsver- gadering op 19 December 1933. Als wethouder en als raadslid zit hij voor het algemeen belang der gemeente. Maar als voorzitter van het bestuur der bijzondere school staat hij voor zijn kiezers. Daar zit eenigszins verschil in. Maar als men als wet houder met zulke ideeen zit, moet men niet zoo'n hoogen toon aanslaan in de raadsverga- deringen dat er hier of daar geen geld voor is en dat de belastingen onmogelijk meer op- gevoerd kunnen worden want dat zija dan allemaal holle woorden waar geen klank in zit, om don dit spreekwoord van toepassing te brengen: holle vaten klinken het hardst". Ea dan nog daarbij heeft hij ons vertrouwen ge- schonden volgents afspraak in de laatste raadsvergadering. Neen wethouder Scheele U had U moeten neerleggen bij de woorden van den wethouder Meertens die heeft een bijzonderen kjjk op de zaken. Er zjjn geen f 2100. De bijzondere scholen hebben die uitkeering niet noodig; zij krijgen jaarlijks uitgekeerd per kind wat de openbare school kost n.l. per leerling ongeveer 6 van de geschatte waarde van de gebouiwen en die zijn ook veel hooger geschat dan de bouwkosten geweest zjjn. En die 6 van de geschatte waarde moeten door de gemeente ten eeuwigen dage betaald worden, wat m.i. een zoo groot on- recht is, dat ik haast zou moeten zeggen, dat er nog nooit grooter cnrecht gebeurd is. Mijn vraag is nu aan wethouder Scheele, waar wilt U die /2100 vandaan halen? Het gaat niet over recht in dezen benarden toe stand, maar wat billijk is, Uw vraag is on- billijk tegenover de inwoners van Hoek. De heer SCHEELE: Mijnheer de Voorzitter! Wat het vertrouwen in den raad aangaat heb ik mrjn standpunt volkomen gehandhaafd. Juist omdat ik Voorzitter ben van het bestuur van de bijzondere lagere school op de Knol heb ik mij van stemming onthouden. Ik geef direct toe, dat de gemeentefinancien dit niet kunnen opbrengen. Toch zou ik die som graag toegewezen zien aan de Knol omdat we er toch niet over zouden beschikken als we ze niet noodig zouden hebben. Het is mij ook niet de bedoeling het bestuur te negeeren. Ik heb zooals ook de Voorzitter en wethouder Meertens zullen moeten toegeven steeds de belangen van de arbeiders voorgestaan en nog. Bovendien zijn 99 van de 100 voorstellen wat betreft de belangen van de arbeiders- klasse van mij afkomstig, zoodat dit mij nooit voor de voeten kan worden geworpen, dat ik niets doe voor de arbeiders, integendeel. De heer J. A. MEERTENS: Men zou dan de begrooting moeten omwerken anders deugt het zaakje niet. Het on/derhoud van de school heeft altijd gedrukt op de kostende som. De heer SCHEELE: Moest wel 60 zijn. De heer J. A. MEERTENS: Men moet ook rekeninig houden met den toestand. De ge- bouwen zijn gesticht v66r den oorlog, dus erg goedkoop, terwijl ze na den oorlog geschat zijn zoodat de geschatte waarde aanzienlyk hooger was dan den bouwprijs. De heer SCHEELE merkt op, dat vroeger f 10 toeslag per leerling werd gegeven en nu f 6,71, dus een verschil van f 3,50 per leer ling. Als men weet dat de sterkte ongeveer 125 leerlingen bedraagt het aantal dus 125 maal f 3,50 dus ruim 400 minder is. Het tekort moet op de begrooting worden bij- gepast. De heer J. A. MEERTENS zegt, dat de kosten der leermiddelen, brandstoffen, onder- houd enz. inmiddels ook goeidkooper geworden zijn. De heer A. MEERTENS: Vroeger bestond er maar 66n school n.1. de openbare. Daar ging alles heen en leefde men in volkomen harmonie. Doch zoo gauw begon men niet met de bijzondere scholen of de toestand ver- anderde in dis-hormonie en haat. De heer SCHEELE merkt op, dat er bij hem van haat geen sprake is. De heer A. MEERTENS wijdt de scholen- bouw, waardoor Nederland geheel verarmd is aan de coalitie van 1880 tusschen de anti's en Rome. Vandaar dat de eerste zulk een groote macht gekregen hebben. Juffrouw Wester- man wilde alleen de bestaande scholen suib- sidie geven. Dat zou volgens mijn meening beter geweest zijn. De VOORZITTER: Ik ben ten sterkste tegen een dergelijk debat; zooiet3 komt op een raadsvergadering heelemaal niet te pas. Ik zou daar niet te ver op doorgaan. De heer SCHEELE: Laten we de kwestie van 1880 buiten beschouwing laten. Immers v66r 1880 hebben de liberal en en de S.D.A.P. ook samengewerkt met Rome? De heer J. A. MEERTENS: Het liberale standpunt is vrijheid. Men dient consequent te zijn. De heer A. MEERTENS zegt vroeger niet zoo heel veel vertrouwen in den heer Scheele te hebben gehad doch nu heelemaal niet meer. De VOORZITTER verklaart zelf voorstan- der te zijn van de openbare school doch z.i. hebben de wethouders fair play gespeeld. De heer A. MEERTENS: Wij hadden een geldleening moeten aangaan die we v66r Januari hadden kunnen aflossen, dan waren we van het geheele zwikje af geweest. De heer J. A. MEERTENS beschouwt het niet als onderhoud doch als nieuwbouw. De heer A. MEERTENS vraagt waarom de heer Abr. Hamelink diens aanvrage om toe- kenning crisissteun is afgewezen. Immers, er zijn er meer die in dezelfde positie verkeeren en die hebben het wel gehad. Waarom moet hij nu juist de zondebok zijn? Men kan toch ook wel begrijpen, dat de heer Corstanje niet verplicht is genoemde jongen gratis in den kost te houden. De SECRETARIS merkt op, dat men der- gelijke aanvragen overal geweigerd heeft. Htj verklaart een schrijven van den Minister te hebben ontvangen, waarin deze een inwonend familielid beschouwt als gezinslid, zoodat hrj natuurlijk niet in aanmerking komt voor crisissteun. Voor zoover hem bekend is, is iedereen die in dezelfde omstandigheden ver- keert op gelijke manier behandeld. De heer A. MEERTENS zegt, dat wanneer bedoeld persoon geen crissteun zou ontvangen het anmbestuur toch zou moeten bijspringen. De SECRETARIS: Wjj hebben reeds een maand geleden naar den Minister geschreven doch tot nu toe geen antwoord ontvangen. De heer A. MEERTENS zou de heeren in Den Haag dan maar ontslagen willen zien. De heer J. A. MEERTENS stemt in met dsn heer A. Meertens, doch als men zich niet aan de voorschriften van den Minister houdt krijgt de gemeente geen subsidie meer. Hij zou langs een anderen kant willen helpen. De heer A. MEERTENS: In Den Haag zou men wel anders praten als ze ook eens van 4 5. 5 per week zouden moeten rond- springen. De VOORZITTER zegt toe, dat men zal doen wat men kan om die regeling zoo moge lijk veranderd te krijgen. De heer DEN HAMER zegt het verslag van de bestuursvergadering der Vereeniging ,,Zie- kenhuisverpleging in Zeeuwsch-Vlaanderen" te hebben gelezen. Hij las daarin, dat wanneer iemand in financieele moeilijkheden kwam door een operatie en men geen lid was van de genoemde vereeniging het Burgerlijk Arm- bestuur den steun zou weigeren die anders door haar daarvoor wordt gegeven. Z.i. is dat niets dan dwang van de zrjide van het Arm- bestuur om lid van die vereeniging te worden. Als men van 6 5 7 per week nog lid moet .worden van diverse vereenigingen blijft er heelemaal niets meer over voor het allemood- zakelijkste levensonderhoud. Als er een ver eeniging wordt opgericht moet men om leden te krijgen geen dwangmaatregelen willen toepassen. Z.i. is zulks geheel verkeerd. De heer J. A. MEERTENS is ook niet voor dwang. Het Burgerlijk Armbestuur heeft ook heelemaal geen last daartoe gehad en is dus heelemaal onbevoegd zooiets te doen. De heer A. MEERTENS zegt dat het hem spijt, dat hij bedoeld verslag niet heeft ge lezen. Het gaat niet aan de menschen er toe te willen drwingen lid van die vereeniging te worden. In tijden van hoogconjunctuur hoor- de men nooit van iets dergelijks, nu wel. De heer PIJPELINK betuigt zijn spijt erover, dat men niet uit vrijen wil lid wil wor den. Immers zoo iets is veel mooier en die paar centen kan men altijd nog wel missen. De heer DEN HAMER zegt dat er van den steun absoluut niets meer af kan. Hij wil daarom, dat men het Burgerlijk Armbestuur verzoekt genoemd besluit in te trekken. De heer A. MEERTENS merkt op, dat dwang toch nooit goed is. De heer DEN HAMER: Verleden jaar hebben er zich natuurlijk niet genoeg by aangesloten. Bovendien krijgt men in geval van operatie nog maar een bepaald aantal verpleegdagen vergoed en een geringe tege- moetkommg in de operatie. De heer SCHEELE: Wij hebben aan het Armbestuur niets te vragen, daar dat lichaam gemachtigd is een dergelijk besluit te nemen. De heer DEN HAMER spreekt zijn ant- stemming er over uit, dat men bij een aan vrage om crisissteun allerlei paperassen moet overleggen zooals koopakten, hypotheek- akten e.d. Als iemand met veel moeite en door goed oppassen en soms zelfs door honger- lijden een eigen huisje overgespaard heeft, wordt hem een bepaald bedrag in mindering gebracht op zijn crisissteun. Zoodoende wordt men gedwongen alles op te eten en heeft men heelemaal niets meer over. Hij vindt zooiets ten zeerste laakbaar. De VOORZITTER: Dit ligt niet aan ons doch aan den Minister. In deze gemeente worden de voorschriften nog al soepel toe- gepast De heer DEN HAMER zegt een schrijven te hebben ontvangen waarin men hem mede- deelde, dat de Minister dit heelemaal niet voorschrijft doch wel aan Burgemeester en Wethouders de macht geeft iets dergelijks te doen, zoodat dezen maatregel geheel aan ge noemd college overgelaten wordt. Op verzoek van den VOORZITTER zegt de heer DEN HAMER dat bedoeld schrijven af komstig is van de vereeniging Armenzorg, die dus wel mag geacht worden bekend te zijn met de desbetreffende voorschriften. De VOORZITTER stelt voor deze kwestie nader te bespreken in geheime vergadering. De heer DEN HAMER vraagt dan nog in- lichtingen omtrent een waarschiuwingstoord aan de school op de Knol. Hij heeft gehoord, dat bedoeld bord stuk is en weggenomen en vraagt w'aarom de leerlingen van die school voor dat bord hebben moeten betalea. lets dergelijks is toch wel een beetje onbillijk. De VOORZITTER: Bedoeld bord is door enkele bengels stukgegooid en bij wijze van strafmaatregel is dit op de leerlingen van die school verhaald geworden. De heer DEN HAMER vraagt of dat bord daar onmisbaar is voor het verkeer. De VOORZITTER antwoordt, dat het er inderdaad onmisbaar is en verzekert dat het zoo spoedig mogelijk gerepareerd en herplaatst zal worden. Hierna wordt overgegaan tot geheime ver gadering inzake toepassing crisissteunrege- ling. Na het weder openbaar worden wordt de vergadering met dankgebed gesloten. HONTENISSE. Gedurende het tijdvak van 1531 Jan. heb ben zich in deze gemeente gevestigd: Ed. Com. Dankaart, van Middelburg. Ros. M. van der Poel, van Belcele (B.). Ad. P. Blanckaert, van Hulst. Mathilde Ivens, van Eindhoven. Agn. Ros. van Gemst, ven Ter Neuzen. Catharina Roovers, van Zuhdert. Vertrokken Aug. M. C. Platjouw, naar Amsterdam. Joh. M. Mickers, naar Bergen op Zoom. M. C. van den Brande naar Graauw. Louise Elis. de Bruijn, naar Graauw. Alb. Ant. Vink, naar Stoppeldijk. Paul. Phil. Maas, naar Antwerpen. WESTDORPE. Gedurende de maand Januari hebben rich in deze gemeente gevestigd: Arthur Dhuyvetter, van Oost-Eecloo (B.). Petrus F. Luijcks en gezin, van Bosch- kapelle. Vertrokken Martha M. E. van Dam, naar Sas van Gent. Willy R. Verdurmen, naar Hontenisse. Pierre F. G. C. Vercraeye, naar Gent (B.). Paulina I. D'hooge, naar Ter Neuzen. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 4 Jan. Een als levenloos aan- gegeven kind van het mannelijk geslacht van Eduardus Petrus Lambert en van Anna Maria Lauret. 13 Jan. Rosa Angelina Amelia, d. van Leonardus Anthonius Lambert en van Elisa Maria Clementina Hayette. 16 Jan. Josephus, z. van Cornells Josephus van Bun- deren en van Emma Paulina van Damme. 27 Jan. Georges, z. van Florent Cornelia Naessens en van Rosalia van Laar. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 26 Jan. Camille Ferdi- nandus Picavet, oud 24 j., jm. en Anna Maria Want, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Jan. Leonie Maria, d. van Joseph Franciscus Hofman en van Maria So phia Maenhout. 19 Jan. Joseph Gijsbertus Jacques, z. van Honoricus Wilhelmus Dalmijn en van Maria Philomena van den Eeckhout. 24 Jan. August Irma, z. van Albert Joseph Theodore Schillemans en van Caroline Apolo- nia Malcontent. Overlijden. 21 Jan. Anna Catharina Philo mena Adriaansens, oud 73 j., wed. van Leopold Steijaert. HOEK. (Huwelijks-aangiften. 18 Jan. Simon Jan Laurens, oud 23 j., jm. en Martina Meeusen, oud 22 j., jd. Geboorten. 23 Jan. Janneke, d. van Meeuwis de Putter en van Adriana van Hoeve. Overlijden. 9 Jan. Een als levenloos aange- geven kind van het vr. geslacht van Nicolaas Bolleman en van Elisabeth Verhelst. 30 Jan. Ella Klara Jackel, oud 51 j., echtg. van Johan Bernard Hendricus Jansen. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 19 Jan. Emile Huber- tus Polfliet (van Stoppeldijk), oud 24 j., jm. en Julma Cathariaa Rombout, oud 24 j., jd. 25 Jan. Josephus Laufwereijns, oud 31 j., jm. en Maria Coleta van Overmeire, oud 26 j., jd. Johannes Francies van Hecke, oud 26 j., jm. en Josephina Mathilda Vemimmen, oud 26 j-. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Jan. Camilus Jacobus de Bakker (van Graauw), oud 25 j., jm. en Maria Cornelia van den Brande, oud 22 j., jd. Johannes Petrus van de Velde, oud 21 j., jm. en Magdalena Stephanie Aloysia Everaert (van Stoppeldijk), oud 20 j., jd. 26 Jan. Josephus Petrus Alphonsus de Schepper (van Graauw), oud 35 j., jm. «n Louisa Elisa beth de Bruijn, oud 24 j., jd. Geboorten. 15 Jan. Josephus Petrus Fran ciscus, z. van Eduard Verdurmen en van Ma ria TottA 29 Jan. Elisa Leonie, d. van Jo sephus Petrus Scheerders en van Leonie Chr. de Blok. Overlijden. 21 Jan. Eduard Pen, oud 66 j., wedn. van Mathilda van Kerckhoven. 23 Jan. Theresia Louisa Isabella d'Hont, oud 2 j., d. van Alphonsus P. d'Hont en van Johanna Cath. van den Bosch. 25 Jan. Rozalia Burm, oud 73 j., echtg. van Eduardus Com. van Driessche. 28 Jan. Petrus Johannes Hemelaar, oud 74 j., echtg. van Coleta Hageman. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 18 Jan. August Demez, ouw 58 j., wedn. en Augusta Paulina Marie van den Abeele, oud 46 j., jd. Geboorten. 9 Jan. Vera Maria, d. van Pru dent van Bambost en van Elvira Maria Na- thalia Dumez. 15 Jan. Anna Sophia, d. van Francesco Ferdinando Prevosti en van Bertha Elvira Steijaert. 19 Jan. Diomfede Joseph Pru dent, z. van Emeric Alberic Joseph Daelman en van Alice Julie Pmdence Spuesens. 27 Jan. Armand Alfred, z. van Josephus Baert en van Martha Emma Guinau. ZUIDDORPE. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Jan. Francois Kalle, oud 24 j., jm. en Anna Maria de Ridder, oud 20 j. jd. Geboorten. 10 Jan. Maria, d. van Alfred Herman en van Stephanie Poppe. 26 Jan. Markus Hendrik, z. van Hendrik Johannes de Bokx en van Jannetje de Koeijer. Overlijden. 22 Jan. Franciscus de Moor, oud 67 j., echtg. van Clotilde Maria Poppe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3