Baby's Verkoudheid WICKS d Landbouwberichten Gemengde Berichten Buitenland TERNEUZEN, 9 FEBRUARI 1934 GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. VVapoRub tngediend door het Tweede Kamerlid generaal- xnajoor b. d. L. F. Duymaer vaa Twist bij de Utrechtsche arr. rechtbank. Ir. Mussert is door deze rechtbank gedagvaard op Dinsdag 2? Februari a.s. tegenover de in paniek geraakt zeciuwachti- gen staat nog een merkwaardige gerustheid in de parlementaire wereld. Men kan zich ook afvragen waar de fascistische leider met voidoende gezag vandaan zou moeten komen. partijen en oud-premiers, dat in ,een woord een ware regeering der nationale eenheid zou zijn, zal zich alleen moeten bezighouden met de begrooting, het herstel van den normalen toe- stand en met beraadslagingen over den ernst van den buitenlandsch-politieken toestand, met de aandacht die deze verdient. Manifest van t)en troonpretendent. De in ballingschap levende Fransche troon pretendent, hertog Jean de Guise, heeft door middel van de Action Franchise uit Brussel een oproep tot het Fransche volk gericht, waarin hij zegt: „Nu ziet gij, waarheen u ze'stig jaren van republikeinsch bewind hebben gebracht. Fran- schen van alle partijen en van alle standen! Het uur is gekomen om het mcnarchistisch principe te herstellen, waarop de grootheid van Frankrijk, welke honderden jaren heeft geduurd, heeft berust. Slechts dit principe kan den vrede, de orde, de gerechtigheid en de continuiteit van de handelingen en bedoe- lingen verzekeren. Gegeven in ballingschap den 7en Februari 1934. De Donderdag gehouden vergadering werd door den voorzitter geopend met een inleidend woord, waarin hij aanstipte dat de gemeente zich kan verheugen in een gestadige toename der bevolking en voortgaande huizenbouw, waarin voor een klein deel welvaart wordt teruggevonden. Het scheepvaartverkeer en het daarmede samenvalleade havenbedrijf bleef niet achter bij hetgeen wij in 1932 hebben gehad. Het op peil houden der gemeentelijke huishouding vervult echter met zorg sedert het aantal gesteunde werkloozen aanimerkelijk was vermeerderd. Toch behoeft die toestand ons niet te ontmoedigen, doch moet zorgzaam geiwaakt worden en alles aangewend om het welvaartspeil te verhoogen, tot bevordering van den bloei der gemeente. Uit een van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ontvangen bericht bleek, dat deze oiuder de huidige omstandig- heden niet kan bevorderen het bouwen eener nieuwe openbare school te Sluiskil en men zich zal moeten bepalen tot noodzakelijke restauratie der bestaande. Omtrent dit laat- ste werden door Burg, en Weth. binnenkort plannen toegezegd. In handen van Burg, en Weth. werd voor het uitbrengen van advies gesteld een verzoek van den Zeven Triniteitpolder om van haar te willen ovememen de onderhouidsplicht van den weg over den Baandijk, welke de Minister van Waterstaat alsdan volgens een mededee- ling bereid is in behoorlijken staat te laten brengen. Ingewilligd werd het verzoek der Slagers- vereeniging Zeeuiwsch-Vlaanideren te Ter Neu- zen om voor het houden eener Paaschvee- markt op 21 Maart a.s. te mogen beschikken over een deel der markt en daarvoor een sub- sidie van 25 beschikbaar te stellen. Overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. werd bepaald, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding van de gemeente wordt voorbereid. Vastgesteld werd het bedrag van den kos- tenden prijs per leerling voor de vergoeding ingevolge artikel 101 der Iffger onderwijswet 1920 en 1931, doch verworpen een voorstel van Burg, en Weth. om in verband daarmede van de bijzondere school in de Jozinestraat zoowel voor de lagere als voor de school voor uitge- breid lager onderwijs terug te vorderen een door haar in 1931 ontvangen bedrag voor ver- nieuwing van boekeci. De meerderheid van den raad ging in deze niet accoord met de uitleg- ging der wet door Burg, en WiCth. In verband met een opmerking van den be- trokken Minister werd de leges-verordening gewijzigd, en het be J rag voor het afgeven van Hinderwetvergunr Ingen verlaagd. Tot lid der commas: :e van toezicht op het lager onderwijs in de kom werd herbenoemd de heer D. J. van Wijck, terwijl werden herbe noemd en in vacatures benoemd leden der commissies tot wering van schoolverzuim in de kom en voor Sluiskil. Gewijizigd werd de gemeentebegrooting en die van het wcningbedrijf voor 1933, terwijl thans, nu het Burgerlijk Armbestuur voor wat betreft het bedrag der gemsentesubsidie is tegemoetgekomen aan den wensch van Burg, en Weth. werd goedgekeurd de begrooting van dat college voor 1934. Ook werd goedkeuring verleend aan een suppletoire begrooting voor 1933, waarbij een verhooging der gemeente- subsidie werd gervraagd van 6000. Het suppletoir kohier der belasting op de honden voor 1933 werd vastgesteld op f 137,50. Naar aanleiding van een ingekomen adres van den Ter Neuzenschen Besturenbond be- pleitte de heer Van Driel tegenover Burg, en Weth. een mildere behandelintg van eenige werkloozen die uitgekeerd worden volgens den norm geldenide voor de landarbaiders, terwijl dit fabrieksarfbeiders zijn. Hij acht het niet juist tegenover dezen de desbetreffende cir- culaire van den Minister van Economische Zaken uit te leggen zooals thans geschiedt. De voorzitter zedde een nader onderzoek toe. Genoemde spreker idrong er op aan, dat Burg, en Weth. zich met den betrokken Minis ter in verbinding zullen stellen om aan te drin- gen op veriaging van de huur der woningen gebouwd met rijksvoorschot, hetgeen door den voorzitter werd toegezegd. De heer De Bruijn zou aan rijkswatenstaat willen vragen een nieuw brugje over het bui- temsluishoofd der Oostsluis, aangezien het be staande lastig is voor het passeeren, voora! voor ouden van dagen. Door den heer Van Driel werd nog gepleit voor tot standbrenging van een naar zijn mee- ning toegezegde uitbreiding der veriichting te Sluiskil, hetgeen volgens den voorzitter nog nader moet bezien worden. De heer De Bakker bracht verbetering van den Koedijk ter sprake. De eenvoudige manier waarop de heer De Bakker dit wenscht kan volgens den heer Scheele niet helpen en voor deugdelijk werk zijn de kostem thans te hong om ze te betalen. De heer Colsen sprak zijn ongenoegen uit, dat de directie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatsohapptj, die door de gemeenten wordt gesteund met subsidie, door hare auto- bussen te laten gebruiken voor particuliere ritten concurrentie aandoet aan de midden- standers, die met hunne voertuigen moeten trachten hun brood te verdienen. Hij vroeg Burg, en Weth. daaiwer eens met den direc- teur te spreken en hem te verzoeken, zich daarvan in de toekomst te ontihouden. LUXOR-THEATER. „Rauschgift". Cocadne-smokkelarij en jacht op cocaine- smokkelaars zijn voor de film een dankbaar onderwerp en er zijn heel wat scenario"s op gebouwd. Inplaats van in een flits een reeks van co caine verslaafden aan ons te laten voorbijtrek- ken, zien wjj hier 6en figuur wier leven door de coco verwoest wordt. Maar dan ook zo<5 navrant en ontroerend, dat het beeld van zulk een levensvemietiging ons bijblijft. Het is Gerda Maurus die deze rol schittsrend speelt. Wanneer haar broer na een verblijf van vijf jaar in de tropen terugkeert is het eerst wat hij ontdekt Gerda's ellcnde. Gerda is actrice en het blijkt, maar dat wordt langzaam scene voor sc&ne duidelijk, dat het operettegezel- schap behoort tot een bende smokkelaars, die onder leiding staat natuurlijk van den grooten onbekende. Hij heeft zich tot taak gesteld de bende te ontmaskeren en hierdoor het tweede element dat deze film zi'n groote waarde geeft: de reeks spannende avonturen, opgevoerd tot een geweldigen climax, die de aandacht geen oogenblik doet verflauwen. Ademloos volgt men hem bij zijn avonturen van de sterke scenes. Telkens worden de situaties gecompli- ceerder. Maar Hans Albers is voor geen klein geruchtje vervaard en even beheadig als sterk. Wie de sterke spanning wil ondergaan van een buitengewoon boeiende avonturenfilm moet ,,Rauschgift" gaan zien. „Chou-Chou". Als tweede film gaat „Chou-Chou". Carry Grant is de ontzaglijke speerwerper, kampioen, echtgenoot, die onverwacht zijn lieve gemalin te Parijs verrast, op het oogenblik, dat zij omsingeld is door twee formidabele ko mieken, waarvan 6cn amant de couer is van de zeer vervelende doch beeldschoone dame, genaamd Claire. De twee heeten in het film- bestaan Charlie Ruggles en Roland Young en een stel prachtiger komieken verluchtte nooit een film. Roland Young is de verliefde Ruggles is de vriend die hem uit alle perikelen redt en steeds hulpvaardig is. Er is in hun levenshouding een elegante stupi- diteit, een angstig zoeken naar den juisten correcten weg, een onverstoorbare ernst, een achter gezelschapsmanieren verborgen be- nauwdheid om den afloop van het schoone avontuur, die den toeschouwer met bewonde- ring slaan om zooveel virtuositeit. Het wonderlijke van de zooeven genoemde komieken is dat zij bij al het komische die tra- gische noot zoo voortreffelijk accentueeren en de grens tusschen klucht en drama vervagen, zoodat het hart een woord meespreekt in deze heele geschiedenis. Hoe alles eindigt is een andere kwestie, die men niet aanroeren kan ten einde aan het geheel het verrassende ele ment niet te ontnemen als hoofdfiguren staan Ruggles en Young ,en men weet niet aan wien van beiden den eerepalm toe te kennen, want de laatste is misschien in zijn humor de geraffineerdste, vanwege den ontzaglijken ernst en oprechtheid waarmede hij zich laat verwikkelen in dit bonte avontuur. BELGISCH-NEDERLANDSCHE STAMBOEK-TREKPAARD-RELATIES. Men deelt aan de Midd. Crt. mee: Het Hoofdbestuur van de Vereeniging Stam- boek van het Nederlandscbe Trekpaard heeft als punt der agenda voor de algemeene ver gadering van het Stamboek, een voorstel ge- plaatst, inhoudende alleen die paarden na keu- ring in te schrijven, welke in buitenlandsche Stamboeken staan, mits deze ons gelijkrech- tigheid verleenen. In afwachting van het besluit der genoemde algemeene vergadering is deze maatregel thans reeds voorloopig toegepast. Het Hoofdbestuur van het Belgische Stam boek heeft hierop met groote meerderheid van stemmen besloten -buitenlandsche trekpaard- stamboeken te erkennen onder zekere bepalin- gen en hiervan mededeeling gedaan aan het Nederlandsche Stamboek. Deze bepalingen zijn thans in studie. Zoolang echter geen defi- nitieve overeenkomst tusschen het Belgische en Nederlandsche Stamboek is aangegaan op de basis van volkomen gelijkrechtigheid zullen natuurlijk geen Belgische paarden in ons Trekpaardstamboek worden ingeschreven. DE VEETEEETREGELJNG. Aangezien aan de C.R.C. is gebleken, dat in veehopderskringen de meening bestaat, dat bij de veeteeltregeling zal worden bepaald, dat ieder veehouder naar den grondslag van de rundveetelling Januari 1934 een nader vast te stellen aantal dieren zal moeten leveren, wijst zij er ter voorkoming van misverstanden op, dat deze meening onjuist is. Bij de uitvoering van de teeltregeling zal zooals reeds eerder is bekend gemaakt, n.l. worden bepaald, hoeveel kalveren ieder veehouder zou mogen aanhou- den, in 1934 op grond van het aantal, hetgeen hij in vorige jaren als regel aanhield en op- fokte. Indien de vrijwillige levering van rund- vee niet op 15 Mei a.s. het voor dien datum bepaalde aantal dieren zou hebben opgebracht zal ciadien moeten worden vastgesteld, hoeveel stuks volwassen rundvae vanaf de maand Juni zal mogen worden gehouden per bedrijf, welk aantal op 1 December niet overschreden zal mogen zijn, zoodat in dat geval de veehouders gelegenheid zullen verkrijgen hun veestapels tusschen de maanden Juni en December in te krimpen tot zoodanig aantal als hun toege- staan zal zijn aan te houden. Ook bij deze toe- wijzing evenals bij de toewijzing van kalveren zal de uitkomst van de telling van Januari niet de eeoige leiding gevende grondslag zijn. Ten aanzien van de prijzen van de onder deze omstandigheden op te ruimen voliwassen dieren en kalveren zal voor zooveel thans kan worden gezien geen enkele toezegging kunnen wor den gedaan of waarborg worden gegeven. STIKSTOFPRIJZEN EN STIKSTOFMARKT. Daaromtrent schrijft E. in de N. R. Crt.: Met zeer veel instemming las ik het inge- zonden stuk van T. in uw avondblad van 31 Jan. j.l. Zooals T. schrijft is het bekend genoeg dat de staatsmijnen -en de M.E.K.O.G. zich bij het Europeesche stikstofkartel hebben aange- sloten. Een feit hefiwelk misschien aan T. en onge- twijfeld aan het groote publiek niet bekend is wdl ik hier vermelden omdat het duidelijk illustreert hoe dit Europeesche Kartel (waarbij dus ook Staatsmijnen en M.E.K.O.G.) in Nederland regeert. De groote Nederlandsche Stikstoffabrieken te Sluiskil kunnen door hun lagen kostprijs en gunstige ligging elke concurrentie weerstaan en -zijn dus voor het Kartel, waarbij vele fabrie- ken met hoogen kostprijs zijn aangesloten, te lastig. Dienbengevolge betaalt men aan Sluiskil elk jaar twee en driekwart millioen gulden op conditie dat Sluiskil inplaats van 200.000 tons per jaar, (men heeft ongeveer dezelfde pro- ductiecapaciteit als Staatsmijnen) slechts 70.000 tons produce ert. Door de te hooge prijzen die het Kartel den landbouw laat betalen komt dit bedrag er natuurlijk weder ruimschoots uit. Hoeveel belangen van Nederlandsche handel, landbouw en scheepvaart (vooral binnenschip- pers niet te vergeten) daardoor door het kar tel worden geschaad, is niet bij benadering te zeggen. Ook wat T. omtrent het Centraal Bureau Teere maagjes kunnen niet veel inwendige medicijnen verdragen. Behandel daarom baby's verkoudheid ..uitwendig" met Vicks VapoRub. Als U borst en keel met deze verdampende zalf inwrijf^ zal de klelne dreumes spoedig beteren. lngez. MeCL schrijft is ongetwijfeld over het algemeen juist. Als verkoopsorganisatie voor de Staatsmij nen fungeert het Centraal Bureau. De oor- spronkelijke opzet van cooperatief inkoopen is natuurlijk om zoo goedkoop mogelijk te koo- pen. Wanneer dus een instelling als het Centraal Bureau inplaats van inkooporganisatie voor een aantal landbouwvereenigingen, haar neu- traal standpunt verlaat en verkooporganisatie ivordt van producenten, is het duidelijk dat men niet m-eer voor 100 pet. voor het belang van de landbouwvereenigingen kan opkomen. Dit blijkt ook thans waar het Centraal Bu reau zich met eventueele contingenteering ac coord verklaart en zulks met de wetenschap dat de prijzen kunstmatig hoog gehouden wor den en niet bij het syndicaat aangesloten pro- ducenten belangrijk lager kunnen verkoopen. Dat contingenteering lagere prijzen, die In het belang van den boer zijn, tegenhoudt, en veeleer spoedig hoogere prijzen in de hand zal werken, schijn-t bijzaak te zijn. IHoofdzaak is dat door contingenteering de goedkoopere stikstof meststoffen, die via den handel den boer bereiken, van de markt ver- dwijnen zoodat men het rijk alleen krijgt. Te laat zullen besturen van landbouwver eenigingen inzien dat men verkeerd heeft ge daan door slecht3 een rjzer in het vuur te hebben en dat men, wil men werkelijk Let be lang van den boer dienen, moet inkoopen waar men het goedkoopst kan koopen en zooals vroeger algemeen gebruikelijk was en door zeer vele lanbouwvereenigingen nog geschiedt, door het houden van publieke aanbestedingen, de zekerheid heeft, niet goedkooper te hebben kunnen koopsn. Het stuitende in het geheele contingentee- ringsvoorstel is echter dat de voorstellers, Staatsmijnen en M.EjK.O.G. zich bij een Inter- nationaal Kartel aansluiten en, zich niet be- kommerende om nationale belangen, thans via een contingenteeringswet nationale bedrflven zooals landboulw, handel en scheepvaart het bestaan nog verder willen bemoeilijken. INVOER VAN POOTAARDAPPEJLEN IN FRANKRIJK. Toen bij besluit van 18 April 1932 de invoer in Frankrijk van ongekeurde pootaardappelen afkomstig uit de landen, waartegen repres- saillemaatregelen genomen zijn, aan een stel- sel van invoervergunningen werd onderwor- pen, is bepaald, dat het geselecteerde pootgoed vergezeld zou moeten gaan van een door de bevoegde autoriteiten in het land van oor- sprong afgegeven selectieverklaring. Bij het besluit van 17 Januari 1933 is ook de vrije invoer van geselecteerde pootaardappelen verboden. Hoeiwel de tekst van het genoemde besluit op dat punt niet geheel duidelijk was. bleven de Fransche douanen in het algemeen -bij den invoer van geselecteerde pootaard appelen de genoemde verklaring eischen. De minister van lan-dibouw heeft thans aan den Directeur-Generaal der Douane mede- gedeeld, dat voortaan op het medezenden der genoemde verklaringen geen prijs meer wordt gesteld, zoodat deze niet meer behoeven te worden geeischt. In dezen zin zijn aan de douanekantoren instructies gezonden. LAGE PACHTPRIJZEN. Men meldt uit Langendijk aan de N. R. Crt.: Bij de groote verpachtingen van tuinbouw- gronden, toebehoorende aan kerken, diaconign en armbesturen war.en de pachtprijzen buiten gewoon laag. Een deel kon niet worden ver- pacht bij gebrek aan gegadigden, een ander deel bracht niet meer op dan wat de eigenares aan grond- en Hoogheemraadslasten moet be talen, terwijl slechts een klein gedeelte /100 per H.A. opbracht, terwijl vroeger 250f 350 werd betaald. De onzekerheid inzake de teelt- beperking is van eenigen invloed op de pacht- prijzen geweest. EEN LASTIGE ARRESTATIE. Onder emstig verzet is een vischventer verdacht van een inibraak in een broodfabriek. in de Zakkeadragerssteeg te Utrecht, gear- resteerd. Hij weigerd-e zich over te geven. De politie heeft toen een schot op het huisje, waarin verdachte zich bevond, gelost, is toen het huisje binneagedrongen, doch kon den woesteling, die er niet aan dacht het verzet op te geven, eerst overmeesteren nadat nog een paar schoten op hem waren gelost. Zwaar gewond is de man toen naar de rijksklinieken overgebracht. BRANDKAST GEFORCEERD. Onbekenden zijn een perceel aan de Van Ostadestraat te Amsterdam binnengedrongen en hebben daar een brandkast geforceerd. Er kon nog niet worden opgegeven, wat vermist wordt. DOODELIJIR ONGEI,I K. Door arbeiders van de gemeentelpke gas- fab riek in een ondergrondsche kolentransport- baan werd het lijk gevonden van den ongerveer 45-jarigen lossen arbeider Kollenburg uit Tilburg. Wat er met hem gebeurd Is, heeft men, hoewel direct een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, nog niet kunnen vaststellen. Men vermoedt dat de man .door een kolenwagen overreden is. Het lgk is overgebracht naar het lijkenhuis van het ziekenhuis. Het parket heeft ter plaatse een uitgebreid onderzoek ingesteld. TWEE PERSONEN GEDOOD. Op den Amersfoortsen weg bij Apeldoorn is ter hoogte van de Echoput in een bocht van den weg vermoedelijk door de gladheid van den weg een auto, bestuurd door den heer J. J. Eisma uit Den Haag, geslipt en tegen 'n boom gebotst. De heer Eisma was vergezeld van den heer A. Hoogland, eveneens uit Den Haag. Beiden werden in emstigen toestand uaar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd waar z(j in den loop van den ochtend zijn overleden. De heer Eisma was 38 jaar, weduwnaar, vader van drie kinderen; de heer Hoogland was 35 jaar, g-ahuwd, vader van 2 kinderen. Beiden waren vertegenwoordigers van Rome- ling's houthandel in Den Haag. De auto werd geheel vemield. UITVOERING WERKVERSCHAFFING. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen het volgende d-oen mede- deelen Zooals u bekend is kiuinen, mits omgeven met de noodige waarborgen, bij de uitvoering van worken in werkverschaffing, desgewenscht particuliere aannemers worden ingeschakeld. Indien een gemeentebestuur daartoe plan nen heeft, dienen de voorstellen daartoe, via mijn inspectie, aan mij te worden ingezonden. Voorts deel ik u nog mede, dat, wanneer een aannemer de uitvoering van eenig werk verkrijgt, de arbeidsvoorwaard:n van werk verschaffing moeten blijven -behouden. I.N I>ISCHE MAIS NAAR NEDERLAND. Aneta meldt uit Batavia aan de N. R. Crt.: Het Departement van Economische Zaken deelt mee, dat de mais-regeling met Nederland met inschakeling van de Nederlandsche graan- centrale thans definitief is. De door de graancentrale op de monopolie-heffing te ver leenen reductie bedraagt 1,25 per 100 K.G. en is gebaseerd op den prijs f.o.b. Semarang, Soerabaja, Probolingo, Banjoewangi en Pana- roekan van 2,50 per 100 K.G. De maisexport naar Nederland is slechts toe- gestaan aan exporteurs, die door de Ned. Graancentrale erkend kunnen worden en die zich te dien einde tot het Dspartement van Economische Zaken dienen te wenden, welke handelsafdeeling osrtificaten van oorsprong zal afgeven. Het Departement van Economische Zaken zal nadere toelichtingen op de regeling geven en wel te Batavia op 7 Februari, te Soerabaja op 9 F-sbruari en te Semarang op 10 Februari. Bij de Nederlandsche Graancentrale is ver- krijgbaar een expose van de regeling der trans- acties in Java-mais en bepalingen omtrent den invoer van Java-mais. ONRUST TE PARIJS. Parijs is, schrijft de N. R. Crt., zeer onrus- tig. Het heeft Dinsdagavond waarlijk revolu- tionaire tafereelen vertoond. Op verschillende plaatsen zijn omnibussen vernield en vervol- gens in brand gestoken. Pogingen tot -brand- stichting zijn ook tegen openbare gebouwen ondemomen. Er is te Parijs traditie in die dingen. Maakt men er spectakel en loopt men goed warm, dan zijn er tal van, in de volks- herinnering nog levende gevallen bekend, die tot voorbeeld strekken hoe men zich in een revolutie gedraagt. Dergelijke herinneringen zijn suggestief en vooral materieel zeer ge- vaarlijk. Wanneer de onrustmakers eenmaal zoover zijn dat zij hun eigen hachje gaan wa- gen, dan onderscheiden zij allicht geen graden van revolutie meer. Volgens de politie zijn omstreeks 600 menschen gewond. De overheid spreekt van zes dooden, an der,en beweren dat het er meer zijn. Al mogen vele gewonden aan den kant van de politie gevallen zijn, deze cij- fers wijzen erop dat ook de Parijsche politie niet meer met haar, gevaarlijk geworden en soms op zelfverlooehening lijkende lankmoe- digheid is opgetreden. Desniettemin is de sterke politiemacht teruggedrongen tot voor de Kamer. Zij heeft ten slotte haar vuurwape- nen moeten gebruiken. Deze politiemacht heeft niet met een me- nigte te doen gehad, die bij het eerste salvo in paniek uiteenstuift. De gloed van den strijd was gestegen buiten de proporties van den ca- dergrond van den strijd. Bovendien hadden de aanvallen op de politie kracht en samenhang gekregen door een kern van keurige, streng gedisciplineerde organisatie, gevormd door oud-strijders, maar vooral door de royalisti- sche jeugd van de Action Frangaise. Genoemde jeugd brengt zelfs een elemant van sportiviteit in de beweging, dat erop gericht moet zijn het tafereel van een opstand of van een klein burger-oorlogj-s zoo compleet mogelijk te ma- ken. In het ophitsen tot en in het voorberei- den van deze dingen kan men in Frankrijk, en in het bijzonder te Parijs, heel ver gaan zender van de overheid veel last te onder- vinden. Dit geduld heeft echter, dunkt ons, groote bezwaren, omdat vele goede lieden, voor wie de beweegredenen van de drijvers niet gel- den, zich toch gemakkelijk laten meesleepen op een oogenblik dat bij hen ergernis om be paalde r.edenen heel hoog is gekrop£Q. Zooals gezegd, in werkelijkheid zijn zij het heelemaal niet eens met de lieden die hen voor hun be weging hebben we ten te mobiliseeren. Maar toch vormen zij de potvulling voor die bewe ging. En gewoonlijk leveren zij ook de meeste slachtoffers. Zij en de nieuwsgierigen. In on- rustige tijden is «r waarlijk geen groep van strijders, die meer doodsverachting vertoont, dan men nieuwsgierigen aan dan dag kan zien leggen. Dit is een zakelijke beschouwing over het uiterlijk der gebeurtenissen te Parijs. Men moet echter tegelijk constateeren, dat daar op het oogeablik een fel drama gaande is, zooals het fimotioneele Parijs nu al zoo vaak in de laatste 145 jaren te zien heeft gegeven. Ge- voelens van onbehagen en wantrouwen hebben een ma-nigte menschen in actie gebracht. Zij weten niet meer waar zij het hebben, en weten ook niet waar het te zoeken. Him onrust tast naar een uitweg, en er zijn vele ban-ers van uitwegen van professie of uit liefhebberij. De menigte voelt zich geschokt, raakt tenslotte in waarlijk revolutionaire vervoering. Dan vall-tn de vele slachtoffers. Wat men wil is echter moeilijk te zeggen. Wij hebben dezer dagen al gewezen op de zenuwachtige stemming, waarin vele, anders zeer bedaarde Parijzenaars v-erkeeren, naar aanleiding van hetgeen zij om zich heen zien en hooren woelen. Dat is er in de laatste dagen niet minder op geworden. In hun oogen staat nu het tegenwoordige regime reeds op instorten! Men zal verstandig doen zich door deze angstigen nog niet al te veel vrees te laten aanjagen. Het regime grrjpt nog niet eens naar zijn reserves van „sterke figuren", waartoe het in deze eeuw telkens zijn toe- vlucht heeft genomen als de toestand om de een of andere reden kritiek werd. Dit kan natuurlijk kortzichtigheid zijn maar hoeft het nog niet te wezen. De groepen, die het regime willen handhaven, en dit ook zonder moeite kunnen als zij een oogenblik daarvoor samen- werken, gaan voort met hun onderling ge- twist. Zij achten blijkbaar het oogenblik van gevaar nog niet gekomen. De oppositie van rechts vindt de onrustige elementen, zooals het schijnt, nog onschuldig genoeg om ervan te gelooven, dat zij zonder al te groot risico als stormtroepen tegen het zittende kabinet kunnen worden gebruikt. De groepen van links vinden den politieken nood nog niet hoog genoeg gestegen om daarvoor de winst, bij de laatste verkiezingen verkreg-en. prijs te geven, zooals zij dat in 1926 hebben gedaan toen men, om een financieele ramp te verhindenen, on- danks een meerderheid van het kartel, Poin- car£ het -berwind in handen gaf. Men ziet, Leest men de berichten nauwkeurig, dan Igken zij ook nog niet zoo heel gevaarlijk voor het regime. Ziedende verontwaardiging over blootgelegde misstanden, waar eens opgelaaide ergernis over het plichtsverzuim van een ambtenarij, die zich zelf meer als maatschap- pelijk doel dan als maatschappelijk middel be- schouwt, zijn tot uitbarsting gekomen. Wie genoeg onderscheidingsvermogen of genoeg ervaring bezit weet, dat geen wijziging van regime dit kan veranderen als het in ,een volk als het Fransche zoo diep wortel heeft ge- schoten; en de meeste Fransehen zijn op dit punt waarlijk sceptisch genoeg. De hevige relletjes beteek-enen dus dat men de ov.erheid zijn heel groote ontstemming wil toonen, zoo hevig wil tocaen dat het opluchting geeft. De groote menigte denkt er niet aan het regime omver te werpen; velen van de deelnemers willen waarschijnlijk zelfs ternauwemood een v-erandering van richting in het bewind. Zij vertrouwen Tardieu zeker niet meer dan Daladier of Herriot. Maar zij willen het be wind, dat volgens hen te traag is in het han- delen, opdrijven tot daden die zij bezwaarlijk precies zouden kunnen aangeven. Zij willen in het bewind mannen die bereid zijn de ver- langde daden uit te voeren, wie zij dan ook zijn mogen uit de overheerschende groep, mits zij maar niet gecompromitt-serd zijn of ge- compromitteerd kunnen worden. Dergelijke stemmingen verneemt men uit de berichten. Van een soortgelijke gemoedsgesteldheid ge- tuigen b.v. ook da woorden van een oudstrij- der, die heeft gesproken tot de menigte, en wiens woorden ons zijn overgebracht, Nu zij men echter voorzichtig met deze be richten. Tcndsntie is er niet vr-eemd aan, mis schien onvrijwillige tendentie. Dit geldt trou- wens voor beide richtingen, voor hen die het bewijs geleverd zien voor het nader,en van de fascistische omwenteling evenzeer als voor hen, die ons de dingen politiek betrekkelijk on schuldig voorstellen. Deze laatsten hebben in hoofdzaak de berichtgeving naar buiten in handen. Het is wellicht daardoor dat aan de revolutionaire rede met den gouvemementee- len ondergrond van den oudstrijder zooveel aandacht in de berichtgeving is gewijd. Een accent doet veel. Het ware ongetwijfeld en waarschgnlijk zelfs nog gemakkelijker ge weest, een even goede voorstelling van zaken te geven, die op het waarlijk revolutionaire karakter volgens dezelfde methode den klem- toon legde. Die wijze van voorstelling zal in de Parijsche pers ook waarlijk niet ontbreken. Wij moeten dus de berichten, gekleurd door de opvattingen van de berichtgevers en door de lemoties van het oogenblik, alle met een zeker voorbehoud lezen. Maar wij durven ze toch op het oogenblik nog niet werkelijk onrust- wekkend noemen. Maar nu is er geschoten en zijn er dooden gevallen. Men weet niet, waar dat nog toe leiden kan. Dingen, die altijd gevaarlijk zijn als zij op drift raken, zijn nu in beweging. Het meer of minder gevaarlijke van een springtij weet men eerst, als de eb is iagetreden. Ook onlusten in de provincie. Uit de provincie kwamen Dinsdagavond ge- leidelijk berichten te Parijs binnen, waaruit bleek, dat de oproerige stemming niet be- perkt is gebleven tot de hoofdstad, maar het geheele land aangetast heeft. Te Nantes heb- bea zoowel linksche als rechtsche vereenigin- gen betoogd tegen de bereden politie, die op het Marktplein was samengetrokken. Ver- scheidene paarden werden door de menigte, toen de politie op de betoogers inr-eed met mes- steken zwaar gewond. Te Nancy trokken aanhangers van de Ac- ticQ Frangaise en van patriottische jeugdbon- den door de straten. Ook hier werd de bere den politie tegen de betoogers in het veld ge bracht, hetgeen door dezen beantrwoord werd met een regen van projectielen van allerlei soort. Te Boulogne sur Mer vormden 500 tot 600 werkloozen een stoet, die door de straten trok onder het gezaag van de Internationale en geroep om Arbeid en Brood. Een com- missaris van politie, die de betoogers wilde tegenhouden, werd tegen den grond geslagen. Een man werd gearrestaerd. Zelfs in Algiers is het tot botsingen gekomen tusschen patriottische jeugdorganisaties en de politie. Aan beide kanten zija hier gewonden gevallen. Bij al deze betoogingen zijn tal van aanhou- dingen verricht. Een Belgische indruk. De correspondent te Brussel telefoneerde Woensdagochtend Met spanning worden in d° Belgische hoofd stad de gebeurtenissen gevolgd, die zich in het op een afstand van slechts drie uur spo- ren gelegen Parijs voordoen. Tot zeer laat in den afgeloopen nacht bleef het buitengewoon druk op de Boulevard in het centrum van de stad, waar de berichten betreffende de bloedi- ge relletjes te Parijs door de radio en de extra edities van sommige Brusselsche couranten verspreid, in een zeer zenuwachtige stemming werden besproken. Vooral toen het bekend werd, dat ook verscheidene dooden en veel ge wonden waren gevallen, steeg de opwinding ten top en werden hier en daar in de overvolle cafd's harde woorden gewjsseld tusschen voor- en tegenstanders van de huidige Fransche re geering. Vooral het feit dat zelfs de gewezen minister-president Herriot, die in Belgie zeer populair is, door de betoogers zou zijn gemo- lesteerd, heeft te Brussel een pijnlijken indruk teweeg gebracht. In politieke Fransch-gezinde kringen ziet men in de crisis, welke Frankrijk thans doormaakt, een verzwakking van het Fransche prestige in het buitenland op een bij zonder otigelegen oogenblik, wat in verband met de vaak parallel loopende politiek van Parijs en Brussel ten zeerste wordt betreurd. De rust keert weer. Donderdagochtend is Gaston Doumergue uit Toumefeuille te Parijs aangekomen. Hij werd met gejuich door een ontzaglijke menigte be- groet. Onmiddellijk begaf hij zich naar het Elysde, waar hij een onderhoud van een half uur had met Lebrun. Daama maakte hij een begin met het raadplegen der politieke persoonlijkheden. Volgens Figaro zou president Lebrun er over hebben gesprokea af te treden, doch er op aandringen van Doumergue van hebben af- gezien. De „Intransigeant" hertft een telefonisch onderhoud gehad met den kabinetsformateur, Doumergue, die verklaarde, dat hij vast o*-er- tuigd is, dat alles nog heel goed gercgeld kan worden. Doumergue is van meening, dat, wanneer de Kamer zelf de leiders der groote partijen en oud-premiers uitnoodigt zich aaneen te sluiten, en hun twisten te caderbreken, wanneer de Kamer zelf zich verplicht hen te steunen, de orde spoedig terug zal keeren. Maar, aldus Doumergue, het is aan de Kamer het initiatief daartoe te nemen. Een kabinet, dat zou profiteeren van een godsvrede b.v. tot het einde des jaars en zou worden gevormd door de leiders der groote

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2