Uh qevdtte. IfUftthocdt's ftoedecs Puwe ha Doos 30 en 60ct. TER NEUZEN, 5 FEBRUARI 1934 HOEK. AXEL. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. Het lijdt geen twijfel of met het a.s. seizoen zullen beide inrichtingen - iets heel nieuw voor Brugige een menigte jeugdige wande- laars en fietsers naar de oude Vlaamsche stad zien toestroomen Ingez. Med. SLAAFSCHHEID IN DUITSCHLAND. Zeker is het niet alles nacht en nevel in het n ation a al -soc ial istisch Duitschland, zooals dat somas wordt voorgesteld, sdhrijft de R. Kathk. ,,Utrechtsehe Crt." Er wordt echter wel van bovenaf in het Duitsche volk een noodlottige mentaliteit aangekweekt een mentaliteit, v/aarmede wellicht het Duitsche karakter zich kan verzoenen, doch die voor anidere volken even onaanvaandbaar als on- begrijpelijk blijft. Zoo verscheen in de ge 1 ij kgesehakelde ,,Deut- sche Metallerbeiterszeitung" kortelings onder den titel „Der Fiihrer hat recht" een artikel. waarin het heet: ,,Wanneer wij ons dezen zin eigen maken dan eerst zijn wij het gelukkigste volk, dat door de heele wereld benijd wordt. Wij heb- ben de veranbwoordelijkheid voor ons lot op 12 November in handen van onzen leider ge- legd, ons lot in voor- en tegenspoed met dat van den leider verbonden. Wat hebben wij nog meer te doen dan te zeggen: ,,De leider heeft gelijk in alles wat hij doet?" Waarlijk ons geloof en ons vertrouwen kan niet mooier tot uiting worden gebracht. Deze dankbaarheid jegens den leider kan niet welsprekender zijn, dan dat deze zin gemeen- goed van het volk wordt. Blind vertrouwen in den leider, onvoorwaardelijke toewijding aan den leider: ,,Hij zorgt, dat het in orde toomt, wij behoeven niet beangt te zijn!" aldus bidt een kind vol vertrouwen tot zjjn God; zoo ook ziet een volk van zestig millioen men- schen op tot zijn leider en weet het, dat zijn lot in goede handen ligt". De „Utrechtsche Oourant" levert op deze beschouwing het volgende commentaar: Eh* ligt iets diep weerzinwekkends in de wijze waarop hier het feiibare inzicht van een menscih zoo ongeveer wordt gelijk gesteld met de raadsbesluiten der Goddelijke Voorzienig- heid. Wanneer wij even doordenken op de geestes- gesteltenis, welke aan die woorden ten grond- slag ligt, komen wij vanzelf tot een duidelijk begrip van het emstigste gevaar, dat in een stelsel, van een dusdanige mentaliteit door- drenkt, schuilt. Daarin is geen plaats voor denkbeelden, welke afwijken van die der machthebbers. Het heeft als noodzakelijk ge volg de vervlakking van het gansche maat- schappelijk leveci, omdat het tot hoogste ideaal heeft het volk in zijn daden en zijn denken siaaf en zonder zelfverantwoording te doen navolgen, wat het van boven af als alleen- zaligmakend wordt voorgehouden en opgelegd. Het moge bepaalde bestaande mistoestan- den uitroeien, het ontneemt den mensch het recht een persoonlijkheid te zijn, ook in het openbare leven. Slechts slavennatiuren kunnen op den duur met een dergelrjk stelsel genoegen nemen. DR. SCHACHT GEDUPEERD? Dr. Hjalmar Schaoht is sdhrijft de N. R. Crt. een veranderlijk man. Wij hebben hem met het wisselende politieke getijde in Duitschlamd alle politieke schakeeringen zien doorloopen. Zijn bewegelijk gemoed is over- gevoelig voor de wet der zwaartekracht; de grootste massa in de politieke machtsver- deeling trekt hem het sterkst aan. Dat is ook van grooten invloed op zijn beleid.ais finan cier. Hij is tegen de rentemark en trotsch op de rentemark gaweest. De vele standpunten in zijn verleden helbben voor hem het nuttige gevolg, dat hij al'wat voordeelig blijkt wel eens aangeprezen heeft en al wat op den duur teleurstellend was, wel eens heeft veroordeeld. Dr. Schacht's gevoeligheid voor overmacht, voor het zwaarste gewicht en voor sterken druk, is in deze dagen weer gebleken en wel op een wijze, die een gevaar kan blijken voor de in sommige opzichten verbeterde en in an- dere opzichten hevige beproeviogen onder- gaande Duitsch-Nederlandsche handelsbetrek- kingen. Totnogtoe had Dr. Schacht de mee- ning verkondigd, dat het transfereeren van de betalingen, die Duitschland aan buitenland- sche crediteuren verschuidigd is, slechts ge- deeltelijk kon geschieden, daar de Duitsche betalingsbalans voile betalingen niet meer verdraagt. Als het buitenland, zoo verkondig- de hij, Duitschland zijn producten niet meer afnam, dan kon Duitschland ook geen devie- zen uitvoeren, daar immers die dieviezen al- leen door uitvoer naar het buitenland konden worden verschaft. Volgens deze theorie had- den landen met een groot overschot van uit voer uit Duitschland boven hun eigen uitvoer naar Duitschland dus een bijzonder recht op het transfereeren van hum vorderingen. Im mers, als goede klanten van Duitschland stel- den zij de Duitsohers ruimschoots in de ge- legenheid him verplichtingen in contanten na te komen. Het is onder de tegenwoordige om- standigheden niet redelijk meer, dat de devie- zen, die zij door een ruimhartige bandelspoh- tiefk Duitschland verschaften, ten goede zou- den komen aan landen, die door een zelfzuch- tiger en willekeuriger handelsibeleid het be- talingsrvermogen van Duitschland verzwakten. Dit was de comsequentie van de leer van Dr. Schacht. In normale omstandigheden in een tijdperk van vrijen handel, zouden wij deze conclusie niet hebben aanvaard. Waar vrije handel sbeweging is moet ook gelijk recht op transfer bestaan, onafhankelijk van de toe- vallige handelsbetrekkingen tusschen twee landen. Nu is het echter amders. Als Duitsch land tegenover zekere overzeesche landen een passieve, of een sterk verminderd actieve han- delsbalans heeft dan is het, omdat die landen door tariefbeleid of wel door monetaire en im- periale politiek, den afzet van Duitsche waren in him land kunstmatig nog heel sterk hebben beknot. De schade, die zij daardoor aan het transfervermogen van Duitschland hebben toegebraoht, kan men redelijkerwijze niet op- leggen aan landen die 'n dergelijk beleid niet, of slechts onder den hardsten diwang en in de beperkste mate hebben toegepast. Men zou er nog dit aan kunnen toevoegen: Bedoelde staten hebben Duitschland vooral ook ecomo- misch gekortwiekt met behulp van monetaire maatregelen, waarmede zij die andere loyalere schuldeischers van Duitschland ook reeds rechtstreeks hadden tekort gedaan. Er is voor ons dus geen reden om het minste voor een rechtsgelijkhedd van die staten inzake de Duitsche transfer's te voelen. Tot zoover gin- gen wij accoord met Dr. Schacht's vroegere, theoretische beschouwingen. Dr. Schacht heeft verder de onmiddellijke consequenties uit den stand van zaken niet getrokken. Hrj ketide alien hetzelfde toe. Maar door redeneerend heeft hij een oplossing gevonden, die Zwitsreland en Nederland, de tiwee onrechtmatigst getroffen staten, toch eenigermate heeft kunnen tevreden stellen. Hij heef gezegd: Allen krijgen hun gelijk aandeel in de transfer's. Nu heeft echter ieder de mogelijkheid, zijn aandeel uit te breiden, door zich verder in waren te laten betalen, door kunstmatig dus het betaalveimogen van Duitschland te vergrooten. Deze kunsbmatige uitbreiding mag dan echter alleen de landen ten goede komen, die haar teweegbrengen. Dit was dan ook niet meer dan billijk. Neder land en Zwitserland hebben van dit aanbod gebruik gemaakt. Zij hebben beiden een rege- litig getroffen die hun eigen houders van Duitsche oibligaties van allerlei aard en tege- lijk de Duitsche Industrie ten goede kwam. Ontegenzeggelrjk hebben de Duitschers bij deze onderhandelingen een zekere welwillend- heid getoond; daarvoor hadden zij met goede klanten te doen die men nu eenmaal in eere pleegt te houden. Engeland had dezelfde be- handeling deelachtig kunnen worden. Het heeft echter geen pogingen daartoe gedaan blijkbaar omdat de politiek van Ottawa het geen gelegenheid meer liet aan Duitschland nog bijzondere begunstiging van zijn invoer aan te bieden. Men zou meenen dat het Engeland onver- schillig kon zijn, wanneer Nederland en Zwit serland van de ociafhankelijkheid van hun handelspolitiek gebruik maakten om op eigen kosten het transferpercentage <oor de Duit schers te vergrooten. Dat echter bleek geens- zins het geval. Engeland vooral had een kwaad oog op de transacties, wellicht omdat het spijtig, zijn eigen gebondenheH daardoor te meer voelde. Het heeft met toememende kracht bezwaren gemaakt. Wij raken craan gewend Engeland als kwaadgehumeurden hin- deraar op onzen weg te vimden. Wij hoe>en slechts aan Ouchy te herinneren. In het begin vn dit jaar hebben onze onder- handelaars te Berlijn met de Duitschers ge- sproken over een vemieuwing van de rege- ling, die tijdens het laatste half jaar van 1933, na de afkondiging van het gedeeltelijke mora torium door de Duitschers, gegolden had. Weer is men het principieel eens geworden. De regeling zou verder van half jaar tot half jaar worden verlengd. Op eens echter vememen wij een heel ander geluid uit Berlijn. Voor het eerste halve jaar kan de afspraak nog gehouden worden. Maar langer niet meer. Dr. Schacht heeft met En- gelschen en Amerikanen onderhandeld, en zie, weer heeft de massa op zijn bewegelijk ge moed haar uitwerking gehad. Hij is voile 180 graden omgedraaid. De man die met de grootste kracht totnogtoe verkondigd had, dat transfer en buitenlandsche handel niet te scheiden zijn, dat Duitschland slechts aan die landen verhooging van transferpercentage kan toestaan, die dat door verhooging van Duit sche uitvoer naar hun land mogelijk maken, omdat dit feitelijk betaling in goederen is, diezelfde man verkondigt nu met evenveel kracht, dat het niet meer dan billjjk is dat de schuldeischers op geljjken voet worden behan- deld. De .regelingen met Nederland en Zwit serland zullen na het verstrijken van dit halve jaar niet langer worden voortgezet. De schuld eischers zullen nu bij een moeten komen, om „in hun eigen belang offers te brengen", heet het in het Duitsche communique. Men kan ervan schrikken. Zijn er dan nog geen offers gebracht Het heeft ons niet verbaasd, dat dr. Schacht tegenover de zeer machtige Amerikaamsche en Engelsche heeren gesteld, direct geizwicht is. Toen wij hem onder dozen druk zagen komen hebben wij, zijn karakter kennende, ons hart vastgehouden. Maar wij kunnen met zijn bekeering ook ons voordeel doen. Allen moeten op gelijken voet worden behandeld, onverschillig wat zij doen met den Duitschen export. Besnoeit men dien dat hindert niet. De regeeringen, die ten gunste van Duitschland den invoer van hun land hebben geleid, hoeven terwille van het landsbelang die politiek niet voort te zetten. Zij kunnen dien nu ook in andere richting leiden, waar er meer voordeel mede te behalen is. Misschien heb ben de Engelschen juist op deze mogelijkheid gespeculeerd. Dan zou dr. Schacht zijn land wel eens hevig geschaad kunnen hebben. Hij is nu eenmaal niet zoo slim, als hy de wereld zoo luidruchtig wil doen gelooven. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de op Donderdag a.s. des namiddags ten 2 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burg, en Weth. om inge- volge artikel 36 vierde lid der Woning- wet te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor de ge- meente wordt voorberedid. 3. Idem tot wijziging van het ambtenaren- reglement. 4. Idem tot vaststelling van den kostenden prijs per leerling- en de gemeente- vergoeding imgevolge artikel 101 der lager onderwijwet 1920 voor 1931. 5. Idem tot vaststelling van het voor- sohot op de gemeente-vergoeding inge- volge art. 101 der Lageronderwijswet 1920 voor 1934. 6. Idem tot wijziging van de schoolgeld- verordening. 7. Idem tot wijziging van de legesveror- dening. 8. Idem tot benoeming van een lid van de commissie van toeizicht op het lager onderwijs in de kom,«wegens periodieke aftreding van den heer D. J. van Wijck. Aanfoevolen worden: 1. D. J. van Wijck; 2. Joh. van Wel. 9. Idem tot benoeming van ledeu van de commissie tot wering van sohoolver- zuim, wegens periodieke aftreding van alle leden. Aanbevolen worden voor de commissie in de Kom: Voor de vacature G. W. Versloot: a. T. Plorussen; b. P. Kaan; Idem W. D. de Vries: a. J. v. d. Peijl; b. A. de Kraker; Idem L. J. van Driel: a. L. J. van Driel; b. M. v. d. Wege; Idem P. F. de Bakker: a. P. F. de Bak- ker; b. A. Acke; Idem J. J. Eijke: a. J. J. Eijke; b. A. Provoost; Idem G. Rijnjberg: a. G. Rijnberg; b. F. Herrebout. Aanbevolen worden in de commissie voor Sluiskil en Driewegen: 1. C. J. Nobels (aftr.); 2. mej. J. Rek- kers; 3. A. J. Platteeuw (aftr.); 2. F. Clem- minck; 1. J. P. van Doeselaar (aftr.); 2. G. H. Kooman; 1. P. Cortvriendt (aftr.); 2. A. J. de Krijiger; 1. W. Oostdijk (aftr.); 2. A. Brakman. 10. Idem tot wijziging van de gemeente- begrooting voor 1933. 11. Idem tot wijziging van de begrooting van het woningbedrijf, dienst 1933. 12. Idem tot goedkeuring van de wijziging der begrooting van het burgerlijk arm- bestuiur, dienst 1933. 13. Idem tot goedkeuring van de begroo ting van het burgerlijk armbestuur voor 1934. 14. Idem tot vaststelling van het suppletoir kohier hondenbelasting dienst 1933. MACHINESCHRIJVEN. Na opleiding door Nelly van Wel slaagden op 1 Febr. voor diploma C, hoogste snelheids- diploma, van 'it Instituut Rients Bait te 's Gra- venhage, de jonge dames: Nini Bakker, F,na Moggre, Saartje Dixhoorn en Army van Wel. Ls VAN WAESBERGHEJANSSENS. Dus: ook de laatste! dachten we, toen wij j.I. Zaterdag- het bericht ontvingen, dat boven- genoemde in deze streek van ouids bekende bankiersfirma en wijnhandel met ingang van dien datum in liquidatie is getreden. De voor- spelling, die door sommigen reeds een jaar of 10 geleden werd geuit, dat de particuliere of kleinere bankinstellingen het niet zouden kun nen houden, is daarmede, voor zoover betreft Zeeuwsch-Vlaanideren, zelfs naar we vermee- nen voor onze geheele provincie, uitgekomen. Blijkens de mededeeling der vennootschap waren de talrijke bankconfitures der laatste 3 jaren, vooral in onze provincie, oorzaak dat het vertrouwen in de particuliere bankinstel lingen emstig is ondermijnd. Dit deed credit- saldo's en deposito's afvloeien, hetgeen weer noopte tot inkrimping der credietverleening, waardoor tevens de rentabiliteit van het be- drijf werd aangetast. De beizittingen worden opgegeven op een bedrag van f 657.000, de schulden op 570.000. De liquidatie is opgedragen aan de heeren Mr. H. J. Rink te Nijmegen en I. J. Struijs, accountant te 's Gravenhage. Het is wel treffend, dat juist in den tijd dat in de „Haagsche tost" nevens een critiek op het groot-bankbedrijf op grond van alge- meen belang een pleidooi voor steun en aan- moediging van het kleinbankbedrijf wordt ge houden, de laatste particuliere bank in onze streek hare zaken moet stopzetten. Het zal, vooral bjj de ouderen, gevoelens van weemoed te voorschjjn roepen, over al het oude, dat van lieverlede verdwijnt, doch het bericht is onge- twijfeld bij al de reeds bestaande, een onder- werp van nieuwe emstige zorg, voor de velen die bij deze liquidatie betrokken zijn. DE NIEUWE PROVINCIALE MOTORBOOT ,JKONINGIN EMMA". De vorige week was het verlengstuk aan de aanlegponton in de haven aangebracht en is de het vorig jaar bij de Kon. Maatschappij ,,De Schelde" te VLissingen voor den dienst Ter Neuzen-Hoedekenskerke gebouwde motor- boot „Koningin Emma" j.I. Donderdag des na middags voor den dienst in de vaart gekomen. Daarbjj kreeg zij reeds terstond een flinke proef te doorstaan wegens den toen heerschen- den Noord-Oosterstorm. Zooals wij indertijd bij de uitvoerige be- schrijving na de officieele proefvaart hebben gemeld, zjjn de passagierskajuiten meer naar voren aangebracht en bevindt zich het laaddek aan de achterzijde. Daardoor heeft men plaats verkregen voor het tegelijk overzetten van een 10-tal auto's, terwijl dat op de „Zeeuwsch- Vlaanderen" slechts een 4-tal was. Aangeizien onlangs ook de nieuwe aanleg- plaats met ponton te Hoedekenskerke in ge bruik kon worden genomen en men ook daar bij elken waterstand gemakkelijk met auto's de boot kan bereiken of verlaten zal het in de vaart komen dezer nieuwe motorboot ook ten zeerste aan dit verkec: ten goede komen. Gisteren is door vele:: gebruik gemaakt van de gelegenheid dat de Loot hier aan de ponton lag, om op het schip een kijkje te nemen, en werd de keurige inrichting van kajuiten enz ten zeerste bewonderd. OMZETBELASTING. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Naar den Inspecteur der Accijnzen is ge bleken, nemen vele belastingplichtige, speciaal landibouwers niettegenstaande de eerder van zoo velerlei zijde gedane mededeelingen in de bladen een afwachtende houding aan ten aan- zien van de omzetbelas'ting. Zij begrijpen echter blijkbaar niet, dat een werkelijke of voorgewende onwetendheid om- trent de wettelijke bepalingen, hun nimmer tot voordeel kan strekken. De omizetbelasting moet, tenslote naar de bedoeling van den wetgever door den client, daar de belasting moet rusten op den consu- ment, den verbruiker, worden betaald, maar door den producent, de voortbrenger, der aan amzetbelasting onderworpen waren, geinld. Verzuimt b.v. de landibouwer de amzetbelas ting van den particulier te innen, dan is voor he»i alleen het gevolg, dat de belasting aan het einid van de maand of het kwartaal toch van hem wordt geheven, terwijl hij de moge lijkheid van verhaal op zijn client zelf heeft uitgeschakeld. Bij levering van boter, fruit en andere be- laste landibouwerdproducten aan winkeliers moeten op de in de voorschriften bepaalde wijze zegels worden geplakt en zijn de winke liers die de oogezegelde facturen aannamen en de landibouwer die een ongezegelde factuur afgaf strafschuldig boven en behalve de na- vordering, die ook met verhooging kan wor den opgelegd. Het bovenstaande is een laatste poging van de zijde der administratie, voor ieder, speciaal hem die iets voortibrengt, bewerkt, verwerkt of vervaardigt er v^n te doordringen, dat het volstrekt en alleen in zijn eigen belang is, zich van de geldende voorschriften op de hoogte te stellen. Wie twijfelt moet vragen. Door af- wachten kan men alleen zich zelf schaden. Tot nu toe is hier en daar nog gewaarschuwd. Men moet begrijpen, dat daaraan thans een einide is gekomen. GEVONDEN VOORWERPBN. De Inspecteur van Politie alhier maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Armiband, Bureau van Politie. Rijwielbelastingmerk, Bureau van Politie. Portemonnaie, Bureau van Politie. Rozenkrans, W. v. Wijck, Donze-Visser- straat 94. Zakdioek met eenig geld, L. de Regt, Zaam- slag, Othene. Grijze wollen sjaal, A. Tollenaar, Axelsche- straat 123. TWEEDE OPTREDEN VAN BORDINI. Aan den heer Bordini viel, zooals we had den verwacht, bij zijn optreden op jj. Vrijdag- avond in het Concert- en Bioscoopgebouw' weer een groote belangstelling ten deel. In den aanvang waren de opgekomenen ietwat terughoudend en was de keuze voor goede sujetten niet gemakkelijk. Nadat de heer Bor dini er op de hem eigene wijze een meer ge- animeerde stemming in had gebracht, kwam de medewerking ter deeg los, zoowel van de zijde der dames als die der heeren. t Verbluffend snel brengt de heer Bordini zijn sujetten onder suggestie en hypnose en laat hen alsdan onder zijn wil verschillende hande- lingen verrichten, waardoor een avond vol af- wisseling wordt verkregen. Naar de dames en heeren die onder sugges tie geweest zijn verklaren, zijn zij zich in dien slaaptoestand bewust van hetgeen zij doen, doch zij worden door een kracht die zij niet kunnen weerataan, daartoe gedreven. De proeven van blind zien, werden ditmaal door hem gegeveti terwijl zijn medewerker buiten de zaal was en hij op het tooneel ran- ringd was door heeren uit het pulbliek. Ook de verschillende opdrachten, door ge- dachten overbrenging, werden door hem aecu- raat en vlug uitgevoerd. Het was voor den heer Bordini weer een succesvolle avond en de opgekomenen hebben zich goed geamuseerd. Bordini te Sluiskil. Bvenals in vele plaatsen, bleek ook in Sluiskil de zaal van den heer Jacobs te klein, om de vele belangstellenden te bergen. Ten- elotte moest de caffeaal ook dienen om de bezoekers te plaatsen. Het publiek heeft den geheelen avond ge- noten en beloonde den heer Bordini telkens met hartelijk applaus. is spoedig verdreven met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Ingez. Med. NEDERL. REISVEREENIGING. De 28e algemeene vergadering van de Ned Reisvereeniging, zal op Vrijdag 11 en Zater dag 12 Mei te Vlissingen worden gehouden. Ouderavond. Zaterdagavond werd alhier de ouderavond gehouden in de openbare school, waartoe vele ouders waren opgekomen. Mede aanwezig was het Dagelijksch Bestuur der gemeente. Eenige kleine versnaperingen werden aan- geboden waardoor de gezelligheid van dezen avond nog werd verhoogd. Als attractie wer den door eenige leerlingen van de hoogste klasse enkele versjes gezongen. Door den ondierwijzer den heer Risseeuw werd een ver haal voorgelezen, doch het voomemen van het hoofd der school den heer Ock6 om een behan deling over Ned-Indie te geven moest wegens het ver gevorderde uur tot een volgende maal worden uitgesteld. Tot leden der ouderoommissie werden her- kozen de heeren D. Meeusen en J. D. Jurrq, terwijl als nieuw lid werd gekozen de heer A. J. Lijbaart. Bewusteloos gevallen. Zaterdagmiddag waren een paar kinderen aan bet spelen in de schuur bij den landbou- wer J. in deze gemeente. Een der kinderen, een zesjarig zoontje van den werkman J. viel op een gegeven oogenblik door een hooischelf tusschen de balken en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij bewusteloos bleef liggen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, ter wijl het kind dat niet mocht worden vervoerd, bij den landbouwer te bed werd gelegd. Naar wij vemamen was de toestand thans iets gunstiger. Koe door tram overreden. Zondagvoormiddag liep op de rails van de Z. V. T. M. een onbekende koe en werd over reden door den passeerenden tram. Aan wie deze koe, die zeer verwond werd toebehoorde, was niet bekend. De machine bleef in de rails doch de koplampen werden vemield. Van een en ander werd aangifte gedaan bij de mare- chaussde te Philippine, die thans den eigenaar van de koe tracht op te sporen. Jaarvergadering E.M.M. Onder presidium van den heer Arthur J. Antheunis hield onze plaatselijke winkeliers- vereeniging Vrijdagavond hare jaarvergadering op de bowmzaal van den heer H. P. Dieleman- Koole. Na de gewone formaliteiten van nieuwjaars- wensch en notulen volgde, daar de ingekomen stukken naar de desbetreffende punten der agenda verwezen Waren: het overzicht van den secretaris over 1933. Den toon van dit ver- slag was sterk in mineur, een jaar van be- roering, ledenverlies instede van winst. In- plaats van ,,eendracht" die ,,macht" schept vaak de strijdbijl van kleine onderlinge kiib- belarijen en vitterijen. Maar er blijven ook in de winkeliersvereeniging een kern van ge- trouwen, die trots alles met nieuwen moed vooruit willen en optimist blijven. Gememoreerd werd de in Januari, ten over- staan van notaris Fanoy, gehouden vendue, de winkelweek voor Pinksteren met het daaraan verbonden lintraadsel. De luxe-markt op den derden Pinksterdag, een drietal welgeslaagde openluchtfilmavonden en last not least: „De Warenmarkt". Het hoog opgelaaide vuur van optimisme en ondememingsgeest bleek een stroovuur te zijn, bij de meesten spoedig gedoofd. Dezen bleken geen begrip te hebben van de beteekenis en de voordeelen eener warenmarkt. Velen aan- vankelijke voorstanders draaiden spoedig de vereeniging den rug toe en allerlei sensatio- neele praatjes omtrent den toestand der ver eeniging deden de ronde. Het oogenblik was na het schitterende jaarverslag van den secre taris spoedig daar om te bewijzen dat alle on- heilspellende berichten en S.O..S.-seinen abso- luut niet gerechtvaardigd zijn. De penningmeester toonde met zijn cijfers en gegevens onomstootelijk aan, dat de finan- tieele toestand gezond is en bij een iweder op- leven der warenmarkt spoedig een surplus aan geldmiddelen zal geboekt worden. De inkomsten waren: inkomsten t/m Juli 500, contributie's f 120,90, marktgelden 583,90, advertentie's f 679,61, opbrengst film- avonden 213,51, lotenverkoop t/m 31 Dec. f 427,90, diversen 10,03, totaal f 2535,85. De uitgaven bedroegen: uitgaven t/m Juli 513,38, drukwerk f 36,70, markt-inventaris 419,26, kosten courant f 749, kosten films enz. f 134,45, aankoop prijzen verloting 240, diversen 13,31, aflossing markttenten f 300, totaal 2406,10. Alzoo een batig slot van f 129,75. Uit de verder,? cijfers blijkt, dat het bezit der vereeniging na afschrijving wegens waar- devermindering met 20 volkomen opweegt tegen de nog te dekken uitgaven, waarmede de heer Wondergem alle legenden omtrent den verontrustenden toestand naar het rijk der fabelen verwees. Zelfs staat het zoo, dat als straks de 10.000 loten zijn geplaatst, de ver eeniging nog vddr een jaar weekmarkt gehou den is, de geheele schuld zal zijn weggewerkt en er zelfs een batig slot zal zijn, waarmede de stoutste verwachtingen zijn overtroffen. Voor zijn accuraat beheer werd de penning meester door den voorzitter hulde gebracht en de heer C. van de Casteel namens de kas- commissie rapporteerende, feliciteerde de ver eeniging met een zoo nauwgezette functio- naris. Herkozen werden als bestuursleden de hee ren Antheunis en J. H. Peeters, beiden perio- diek aftredend en gekozen in 2 vacature's de heeren A. Lenos en A. Verschelling. Een bestuursvoorstel tot een te Axel op initiatief der vereeniging te houden tentoon- stelling van het Nederlandsche Fabrikaten- huis" verwierf de algemeene instemming der vergadering. Deze zal plaats hebben van 6 tot en met 10 Maart a.s. en officieel door de plaatselijke autoriteiten worden geopend. Zeer belangwekkend en interessant beloofd deze ex- positie te worden. Dezer dagen wordt van- wege de vereeniging „Het Ned. Fabrikatem- huis" te Nijmegen de 250ste tentoonstelling gehouden. Allerwege mag deze instelling op buitengewone belangstelling bogen. Met den exploitant van het nieuwe vereenigingsgebouw zijn de noodige overeenkomsten gesloten en is het doorgaan en welslagen vrijwel defini- tief verzekerd. Een groote reclame-campagne over geheel Zeeulwsch-Vlaanderen zal ter in- zet en voorbereiding van een en ander plaats hebben. Het bestuur kreeg na wijdloopige bespre- kingen eenstemmig „carte blanche" van de vergadering en de voorzitter vond daarin aan- leiding voor het in het bestuur gestelde ver trouwen vriendelijk te dan ken. Eveneens ge- schiedde met de winkelweek die in de ten- toonstellingsweek staat te worden georgani- seerd en waaraan alle Axelsche winkeliers en ieder Axelaar mee kan doen en waaromtrent spoedig nadere gegevens volgen. Wijders werd de contributie verlaagd tot f 2,50 per lid en per jaar en zal eveneens ge- durende de wintermaanden het staangeld op de markt lager worden gesteld. Tenslotte bleek de wenschelijkheid van de instelling eener markt-commissie, Waarin ge kozen werden de heeren: A. J. Antheunis, A. Th. 't Gilde en P. A. Wondergem. De omvraag gaf aanleiding tot zeer geani- meerde besprekingen van verschillende intern? aangelegenh eden Een zaak die naar buiten dient te worden recht gezet was een aan den voorzitter ge- richt verwijt zonder voorkennis van zijn mede- bestuurders en redactie, in strijd met vroeger gemaakte afspraak een „politiek getint stuk" in het marktblad te hebben gesclyeven. Rui- terlijk en loyaal bekende de presus zijn fout, waarvoor hij zich in den vervolge zal wachten en hetgeen hij trouwens ook reeds tevoren tegenover het bestuur had gedaan, zoodat dit incident geen verdere gevolgen had. Last not least werd besloten adhaesie te betuigen aan een actie en adre|beweging uit- gaande van Hulst tegen de drukkende stroom- prijzen van de P.Z.E.M. Zelfs werd gesproken over een eventueele „lichtstaking" onder de neringdoenden. De voorzitter als man van de daad, voegde daarom aanstonds onmiddellijk de daad bij het woord en liet de lichten ter stond dooven, waarmede wegens het reeds late uur de vergadering was gesloten. Installatie censuur-coimnissie. In verband met den bouhv van het nieuwe Concert- en Bioscoopgebouw werd de vorige week de volgens de Bioscoopwet bedoelde commissie door Burg, en Weth. geinstalleerd. Deze pommissie bestaat uit de heeren A. E. C. Kruijsse, voorzitter en de leden P. J. van Bendegem, C. F. van de Bilt, J. Fanoy en A. Esselbrugge. Federatie van Commissioimaira- vereenigingen. Met de Staatscourant no. 24 zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de Federatie van Commissionnairsvereenigingen in Nederland, gevestigd te Axel. Zaterdag j.I. 27 Jan. 1934, hield de Varkens- vereeniging „Oniderlinge Hulp" alhier haar jaarlijksche algemeene vergadering. Door ver- hindering wegens ziekte van den voorzitter C. A. Wisse, opende de waamemend voorzitter de heer A. de Feijter, deze vergadering, op de gebruikelijke manier. Volgens de presentielijst waren aanwezig 55 contribueerende leden Bj] het gehouden verslag door den secretaris-pen- ningmeesiter bleek, dat was uitgegeiven f 696,21 en ontvangen 691,28, alzoo een na- deelig slot over het afgeloopen dienstjaar van 4,93, maar door een rentebijschrijving over he,t afgeloopen dienstjaar van 35,73, bleek dientengevolge nog een vooruitgang te be- speuren van 30,80. Naar aanleiding van een ingekomen schrij- ven werd het navolgende besloten tot wijziging van art. 11 van het reglement, en dit alzoo te bepalen; voor varkens beneden drie maan- den wordt een vast bedrag bepaald, zijnde minstens gelijk aan het bedrag dat als viggeo- geld, in het loopende dienstjaar wordt uitbe- taald. Vervolgenis had nog een aflos plaats van een schuldbekentenis groot f 500, zoodat thans de vereeniging te beschikken heeft over f 1033,82. De prijsbepaling van de gestorven varkens was als volgt voor de kleine (beneden de 3 maanden 10 per stuk en daarboven f 0,25 per K.G. De inenting werd op dezelfde wijze als voorheen voortgezet, evenals de contributie werd deze bepaald op f 2,50 per jaar en per lid en voor de zoogenaamde 2e varkens en meer het keurgeld vastgesteld wederom van f 0,50, f 0,75 en 1 tot het vierde varken en meer. Ook het boetestelsel werd gehandhaafa evenals het beschikbaar stellen van phosph. kalk en Eng. zout. Na nog enkele vragen door den voorzitter beantwoord te zijn. sloot deze onder dankzeg- ging deze vergadering met de hoop en wensch uitsprekende, dat de voorzitter de heer Wisse weer spoedig hersteld moge zijn, om weder om de belangen der vereeniging Onderlinge Hulp" te helpen behartigen. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-veldwachter J. van Westenbrugge is als gevonden gedeponeerd een rrjwieibelastingmerk 19331934. Rechthehbende vervoege zich aldaar. Arbeidsbenrs. Gedurende het tijdvak van 29 Jan. tot en met 3 Febr. j.I. stonden als werkzoekenden bij de arbeidsbeurs ingeschreven52 fabrieks- arbeiders, 43 transportarbeiders, 11 landarbei- ders, 9 grondwerkers, 2 timmerlieden, 3 met- selaars, 3 chauffeurs, 2 kantoorbedienden, totaal 125. iGedurende deze week werden vanuit deze en omliggende gemaenten alhier te werk ge steld door bemiddeling van bovengenoemd orgaan: 23 transportarbeiders, 6 grondwerkers, 1 fabrieksarbeider en 2 machinisten-bankwer- kers.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2