ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9101 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1934 74e Jaargang Binnenland FeuiMeton Buitenland TWEEDE BLAD TERNEUZEN, 2 FEBRUARI 1934 NEUZENSCHE COURANT HINDER WET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bakend, dat het verzoek van de Finna JOSEF GEVAERT te Sever—Oude- naerde (Belgie), om op het pereeel kadastraal bekeud gemeente Ter Neuizen, Sectie K, no. 234, een weverij te mogen oprichten door hen te boegestaan. Ter Neuzen, den 30 Januari 1934. Burg erne ester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Seeretaris. DE WERKLOOSHEID. Oe directeur van den ryksdienst der werk- kxnfceidsverzekerixug en arbeidsbeaniddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 597.000 leden van ingevolge het Werkloos- heldshesluit 1917 gesuibsidieerde vereenigingen In de week van 8 t/m 13 Januari heeft bedra- gen 34.5 pet. In vergelijking tot de vorige ver- ■lagweek (25 t/m 30 Dec.), waarin de werk- loosheid 37.4 pet. bedroeg, is zij dus met 2.9 pet. gedaald, hetgeen kan worden toegeschre- ven aan het verminderen van de vorst. In 1933 bedroeg het gemiddeld werkloos- heidspercentage 28 (in 1932: 27, in 1931: 15). Bjj 1064 organen der openbare arbeidsbe- middeling sbonden op 13 Januari in totaal 411.964 werkzoekenden ingeschreiven, waar- onder 395.545 mannen. Hiervan waren werk- ioas 387.406 personen, waaronder 376.019 man nen. Op 30 December bedroeg het totaal aantal ingeschreven werkzoekenden bij een ongeveer gelijk aantal organen 416.261. Hiervan waren werkloos 392.930 personen, waaronder 382.506 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden is derhalve sedert 30 December ge daald met 4297het aantal werkloozen met 5524. Ook uit daze cijfers blijkt, dat met het verminderen van de vorst de werkgelegenheid weder is toegenomen. DE FRAUDULEUZE UITVOER VAN VARKENSVLEESCH NAAR BELGIe. Het Ned. Oorr. Bureau te 's Gravenhage meldt Omtrent de berichten inzake frauduleuzen uitvoer van Nederlandsch varkensvleesch naar Belgie en knoeierij met uitvoerconsenten, ver- nemen wij van bevoegde zijde, dat door de Nederlandsche Varkens-Centrale naar de be- weerde knoeierijen een diepgaand onderzoek woi'dt ingesteld. Het spreekt vanzelf, dat men op de resul- taten van dit onderzoek niet vooruit wenschte te loopen. In het algemeen kan echter niet tegen- gesproken worden, dat de neiging om varkens naar Belgie te smokkelen, toeneemt, mede om- dat allerlei slagers, handelaars en vrachtrij- ders tengevolge van de tijdsomstandigheden in moeilijkhaden verkeeren. Zooals men weet, is de invoer van varkens vleesch in Belgie slechts toegestaaa op een in- voerconsent. De importeur moet voor dit con sent betalen 2 francs per K.G., waarbij dan nog komt een gewoon invoerrecht van 1 fr. 20. In ons land kan alleen de Nederlandsche Varkens-Centrale uitvoeren. Zij treedt dus in relatie met Belgische importeurs, die invoer- consenten heibben. Het volgende geval kan zich echter voor- doen: Een grossder koopt varkensvleesch voor binnenlandsch gebruik. Hij smokkelt dit vleesoh nu naar Belgie, doch voorziet zich am geen risico te loopen van Belgische in- voerconsenten. Hij brengt dit vleesch nu langs smokkelwegen naar Belgie. Wordt hij door de Belgische douane aangehouden, dam toont hij zjjn invoerconsenL Gelukt het hem echter de grens over te komen zonder aangehouiden te worden, dan ge- bruikt hij bij een volgende gelegenheid zijn roman van HULBERT FOOTNER. (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK I. In het Restaurant van Papps. Het interieur van Papp's restaurant was, ale de meeste restaurants in het Westen, ver- deedd in een dubbele rij kleine kabinetjes met een pad in het midden; ieder kabinetje was voorzien van een klapdeur. Garth Pevensey vond het vertrek overvol en hij was genoodzaakt plaats te nemen aan een tafel, iwaar reeds twee menschen aan Eaten, een man en een vrouiw, die ongeveer a<an het einde van him maaltijd waren. Het achenen kolonisten te zijn van esn betere klasse een farmer en zijn vrouw van den overkant van de spoorlijn. Verre van geraakt te zijn door Garth's aan- eitten, waren zij er integendeel zichtbaar mee ingenomen; want er was toch eigenlijk iets van de onbehaaglijikheid van een gevangenis- cel in die enge hokjes, waarin het daglicht nooit doordrong. Garth ging achter den stoel van den farmer om en nam plaats bjj den mwir. Hij had nau- weiijks zijn lunch besteld, of de deur werd weer geopend en de dikke Papps introduceer- de breedsprakig een vierde gast aan hun tafel. Blifkbaar was deze vacante plaats de aller- laatste, die hij in zijn inrichting nog over had. De nieuw-gekomene was een meisje jon°* slank en buitemgawoon lief, aldus was Gartlfs eerste indruk. Zij kwam zonder aarzeling bin- nen en nam plaats tegenover Garth met die zuivere argeloosheid, een beschaafde jonge- dame eigen. Zij (was smaakvol en eenvoudig iiwoerconsent voor een evengroote hoeveelheid Op deze wijze kan met de consenten geknpeid worden, ofschoon het risico, dat men loopt zeer groot is en de grensoontrole steeds scher- per wordt. STERFTECIJFER DA AIA GESTADIG. 1932 was een buitengevvoon gunstig jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert een statistiek van de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood over 1932. In de inleiding wordt o.a. het volgende medegedeeld De sterfte beweegt zich in dalende richting Van 26.56 per 1000 inwoners in de jaren 1840- 1849, daalde het sterftecijfer tot 21.27 in 1880- '98, tot 13.40 in 1910/19 en tot 8.99 in 1932. Dit cijfer is gunstiger dan tot nog toe voor- gekomen, het ligt nog 0.10 pCt. beneden dat van het zeer gunstige jaar 1930 (9.09) en wijst tegenover 1931 (9.63) op een daling van 0.64. Voor de mannen bedraagt de sterfte 9.07, voor de vrouwen 8.92 per 1000 inwoners van ieder geslacht. Voor een deel vindt de afneming der sterfte zijn oorzaak in de af- neming der zuigelingensterfte. Deze bedraagt voor 1932 slechts 4.63 per 100 levend gebore- nen en daalde ten opzichte van 1931 (4.96) met 0.33 pCt. Voor de periode 1880/89 be draagt de zuigelingensterfte 18.28, voor 1900- 09 13.00, voor 1920/23 6.83 en voor 1924/28 5.82. De sterfte naar den leeftijd voor de jaren om de volkstelling, berekend op het aantal aanwezige personen, doet zien, dat de hoogste sterftecijfers voorkomen onder de ouderen en de zeer jeugdigen en dat de af neming der sterfte het meest aan de zeer jeugdigen is ten goede gekomen. Uit het overzicht der sterfte naar doods- oorzaken berekend per 10.000 der gemiddelde bevolking treedt evenals in de laatste jaren de sterfte aan kanker en aan ziekten van het hart op den voorgrond. Het sterftecijfer aan kanker bedraagt over 1932 12.24 tegen 12.38 in 1931. Voor de mannen zijn de cijfers voor 1932 en 1931 resp. 11.71 en 11.93, voor de vrouwen 12.77 en 12.83. Voor ziekten van het hart geeft 1932 een cijfer van 13.06 tegen 12.49 voor 1931. Voor de mannen zijn de sterfte cijfers aan deze ziekte voor 1932 en 1931 resp. 12.38 en 11.87, voor de vrouwen 13.74 en 13.11. De sterfte van de vrouw is hier dus hooger dan van den man. Sterfte aan tuberculose afneniend, De sterfte aan tuberculose, welke in vroe- gere jaren de hoogste cijfers vertoonde, is in de laatste jaren sterk afnemend. In 1932 is het cijfer (voor alle vormen tezamen) 6.44, 6.11 voor de mannen en 6.76 voor de vrouwen, waarvan 4.52 voor rekening van de tubercu lose der ademhalingsorganen en der bron- chiaalklieren komt, met resp. 4.22 voor de mannen en 4.81 voor de vrouwen. Voor 1931 is het tuberculose-sterftecijfer (voor alle vormen tezamen) 7.27, voor de mannen 6.95, voor de vrouwen 7.57. Voor tuberculose der ademhalingsorganen en der bronciaalklieren zijn de cijfers voor 1931 resp. 5.20, 4.91 en 5.48. De vrouwen geven hier de hoogste cijfers. (Hersenhloeding (embolie en thrombose), paeumonie en ouderdom geven in de rij der doodsoorzaken eveneens hooge cijfers te zien en wijzen over '32, beschouwd tegenover '31, alle op daling; de cijfers zijn voor die jaren resp. 6.54 en 6.58, 6.56 en 8.65 en 5.55 en 5,63. Voor de mannen zijn de cijfers 5.77 en 5.72, 6.96 en 9.07 en 4.96 en 4.97, voor de vrouwen 7.29 en 7.42, 6.16 en 8.24 en 6.12 en 6.29. Bij pneumonie zijn de mannen, bij de andere twee genoemde doodsoorzaken de vrouwen in de meerderheid. Meer mannen dan vrouwen sterven een gewelddadigen dood. Gewelddadige dood geeft in 1932 een cijfer van 2.92 tegen 2.96 in 1931, voor de mannen zijn de cijfers resp. 4.27 en 4.37, voor de vrou- geLkeod en ze had voldoende goede vormen cm de situatie ais een natuurlijke zaak op te nemen. Aldus waren Garth's verdere in- drukken. Wat een meisje oim in dezen hoek van de wereld te ontmoeten en wat zou ik haar graag leeren kennen, dacht hij bij zichzelf. De farmer en zijn vrouw vonden de situatie minder prettig. Eenvoudige zielen als zij waren, begrepen zij niet hoe een flinke jonge- man en een aardig meisje met zulke strakke gazichten tegenover elkaar moesten zitten. En daar zij meenden dat zij een beletsel vormden voor een betere verhouding, voelden zij zich niet bepaaid behaaglijk en haastten zich him maaltijd te beeindigen en bun plaats te veriaten. Dit was een meevaller, dien Garth niet had voorzien en zijn hart sprong op. Tegelijkertjjd gevoelde hij een weinig spijt om het meisje. Zou zij het ais 'n daad van fijngevoeligheid beschouwen als hij de deur met een stoel een weinig open zette? Of zou zij het misschien verkeerd begrdjpen? Hoe kon hij dit alles weten? Meisjes, en vooral meisjes als zij, waren voor hem onoplosbare mysteries als de sterrenhemel. Zeker, daar zijn er die be- weren den loop der sterren ontdekt te hetoben en die er boeken over gesohreven hebben; maar zijn sterrenkunde bepaalde zich een voudig tot verbazing en bewendering. Sinds haar komst zweefden zijn voomaam- ste verlangens tusschen hem en den overkant van de tafel en hij keek tersluiks naar haar met meer hcniger dan hjj gevoelde voor zijn eten. Zij leek veel op een fikschen jongen, meende hij; zij had een levendigen oogopslag, een vlugge en zekere wending van het hoofd en de frissche glamzende lippen van een jon gen en toch was zij geheel en ai vrouw, met haar blauwe diepe oogen, haar zwaar gol- vend haar en haar eenvoudige bescheidenheid. Zy op haar beurt nam hem nu ea dan onge- merkt op. Zij zag een recht-geachoulerde jongeman, die kalm zijn lunch verorberde, zonder te veel zelfingenomeriheid aan den eensn kant, noch eeaig verlangen naar in dringerigheid aan den andere. Hij zag er geenszins dom uit, vond zij, en bezat een paar oogen, die scherp opnamen wat zij zagen. wen 1.58 en 1.57. Het aantal mannen, die een gerwelddadigen dood stierven, is dus veel groo- ter dan dat der vrouwen. Verdrinking en verkeersongevallen eischten de meeste slacht- offers, terwijl onder dc vsrkeersongevallcu automobielen en motorrjjtuigen het grootste aantal slachtoffers veroorzaakten. Zelfmoord geeft voor 1932 een cijfer van 0.90 tegen 0.84 in 1931, met resp. cijfers van 1.29 en 1.15 voor de mannen en 0.51 en 0.53 voor de vrouwen. Een berekening gemiddeld voor de jaren 1930 en 1931 op het aantal aan wezige personen volgens de volkstelling 1930 geeft een cijfer van 1.14 voor de mannen en 0.52 voor de vrouwen. In de hoogere leeftij- den komen zoowel bij mannen als bij vrouwen de meeste zelfmoorden voor, naar den burger- lijken staat verdeeld, b.Jjken de in weduw- staat v-erkeerenden en gescheidenen de hoog ste cijfers te geven. De sterfte aan besmettelijke en parasitaire ziekten is voor 1932 in het algemeen gunstig. De sterfte aan influenza is hoewel tot beneden de helft van 1931 gedaald, toch nog hoog. De cijfers der doodgeborenen zijn, voor 1932 en 1931 berekend op 1000 gaborenen, resp. 25.20 en 24.96. Voor de periode 1880/89, 1900/09 en 1920/23 zijn de cijfers, die voor die j jaren op levenloos-aangegevenen betrekking hebben, resp. 49.31, 40.55 en 37.78. De cijfers der zonder geneeskundige behan- deling overledenen zijn voor 1932 en 1931 na- genoeg gelijk, een beschouwing met vroegere jaren wijst echter op gestadige afneming, welke vooral bij de zeer jeugdigen wordt waar- genomen. dollar vastgesteld op 59.06 Amerikaansche oenten. Op de oude goudpariteit omgerekend, komt dit neer op 1.4694 gulden, tegen vroeger 2.488 P.V Veel belangstelling is te London, gewekt door het bericht uit Washington, volgens het- welk Morgentau verklaard heeft, dat binnen- kort Engelsch-Amerikaansche onderhandelin- gen over een stabilisatie zullen beginnen. Een officieel bericht daarover is te Londen nog niet ontvangen. Verklaard wordt dat, zoo de Vsreen. Staten het initiatief voor dergelijke onderhandelingen nemen, er geen aanleiding bestaat, zich daartegen te verzetten. De officieele goudaankoopprijs is tot nader order vastgesteld op 35 dollar per ounce, en wel met ingang van 1 Februari. Het goud- gehalte van den dollar is thans op grond van Roosevelts proclamatie bepaaid op 155/2i grein met een fijngoudgebaite van 0.9. De proclamatie van Roosevelt luidde als volgt „Gezien het feit, dat mij bij nader onder zoek gebleken is dat de buitenlandsche han- del der Vereenigde Statsn ongunstig be'invloed wordt door de depreciatie der buitenlandsche valuta's, en dat de economische wederopleving een verdere crediet-expansie van noode heeft, proclameer ik bij deze een verordening op grond waarvan het goudgehalte van den dollar zal worden gebracht op 155/2i grein, 0,9 fijn. Het gehalte van den zilveren dollar, wordt door deze proclamatie niet gewijzigd. De proclamatie blijft van kracht, totdat zij zal worden herroepen of gewijzigd door het con- gres of door een nieuwe proclamatie. Ik behoud mij het recht voor de proclama tie te herroepen of te wijzigen, wanneer zulks in het belang der Vereenigde Staten mocht zijn." DE ZOMERTIJD IN BELGIe. De zomertijd zal dit jaar in Belgie beginnen in den nacht van 7 op 8 April om twee uur j des nachts. Dit is tawee weken later dan het vorige jaar, toen het zameruur reeds op 26 Maart werd ingevoerd. 6.000.000 LUISTERAARS IN ENGELAND. Zooals op het einde van het vorige jaar reeds verwacht werd, heeft onlangs de 6.000.000ste luisteraar zich Bij de'.B.B.C. aan- gemeld. In den loop van dit jaar wordt op een nog aanzienlijke vermeerdering gerekend. j HOOGLANDERS KRIJGEN HUN TROMMELS TERUG. In het Rijksweerministerie te Berlijn heeft Woensdag een korte plechtigheid plaats ge- had. Op verzoek en in U^emwoordigheid van rijkspresident von Hindenbuig zijn namelijk aan den voormaligen commandant van het regiment Gordoei-Hooglanders, sir Ian Hamil ton, de trommels teruggegeven, welke in 1914 door het tweede bataljon van genoemd regi- gment te Oostende waren achtergelaten, zoodat zij den Duitschen troepen in handen vielen. (Het was in October 1914, dat het tweede bataljon Gordon Hooglanders te Oostende aan wal stapte en onverwijld in geforceerde mar- schen naar Antwerpen oprukte. Slechts de doedelzakken werden meegenomen, de trom mels daarentegen op het politiebureau te Oostende achtergelaten. Daar bleven ze, tot de Duitsche troepen ze daar vonden. Bij hun terugtocht uit Belgie in 1918 namen de Duitschers de trommels als oorlogsbuit mee naar huis. Sindsdien lagen ze in het ,,Zeug- haus" te Berlijn. Onlangs viel da aandacht van een Britsch officier op deze oorlogstrophee en hij schreef aan Hamilton, of het niet mogelijk zou zijn, ds trommels terug te krijgen. De voormalige commandant van het regiment wendde zich daarop tot de Duitsche autoriteiten, die dit verzoek inwilligden. DE DOLLAR GESTABILISEERD. Gebruik makend van de hem door de nieuwe monetaire wet verleende volmachten, heeft president Roosevelt de goudwaarde van den Zijn bewonderensiwaardige losse bouding boei- de haar, ofschoon een ander haar spoedig zou gehinderd hebben. Naamiate de minuten voorbij gingen en Garth zijn kalmte behield, kwam een lichte onredelijke ontstesmming in haar op. Haar eigen lunch stond nu v66r haar.. Het oogen- blik kwam, dat zij zout noodig had en het eenig zoutvaatje stond bij Garth's arm. Voor geen geld zou zij erom gevraagd hebben, doch Garth, die nauwkeurig toezag, hood het haar beleefd aan. Zij wachtte tot' hij het neergezet had en zijn hand uit haar omgeving had terug- getrokken, en nam het toen. Dank u, mompelde zij, verstoord dat zij dit nu toch had moeten zeggen. Garth vroeg zich met verbazing af, wat hi) voor beleedigends kon gedaan hebben. Op dat oogentolik werd de stilte onderbro- ken, en alweer kwam mr. Papps onder veel verontschuhdigingen met een andere gast aan. Het was de jonge vrouw van een timmerman met de zenuwadhtige houding van iemand, die niet aan reizen gewend is. Een groote zwarte reiskoffer, 'n drietal in kranten gewikkelde pakjes en een hoed in een papieren zak vormden haar bagage, waaraan zij, uit den aard der zaak, haar handen vol had. Zij was ondanks het warme weer ge- kleed in een mantel. De haren hingen in pie- ken langs haar hoofd, waarop de hoed scheef stand. Terwijl zij zich ontlastte van haar bagage en de mantel uittrok, mompeide ze wat in zicbizelf. Toen ze al haar pakjes had neergelegd, liet ze zich hevig zuchtend neer- vallen op de stoel naast Garth. Zij had eenigen tijd noodig om uit te zuch- ten en eindelijk zei ze: Ik heb mijn man verloren. Hiaar droefheid was zoo komiek, dat de anderen een glimlach niat konden onderdruk- ken. Aangemoedigd door dit blijk van sympathie bagon de nieuw-gekomene een breedvoerig verhaal over haar rampsoed. Ik ben juist met den trein aangekomen, aldus begun ze te ratelen. Eigenlijk hadden we gisterennacht aan moeten kemen, maar de trein van eergister nam den verkeerden weg en we werden opgehouden te Brattle Run. GEWETENSGELD. Wij mogen de aandacht van onze lezers nog wel eens vestigen op het eenige weken ge- leden door ons gepubliceerde pers-communi- que, betreffende door den Minister van Financien gegeven gunstige regeling om on- juiste belasting-aangiften te verbeteren. Naar wij vernamen, werkt de regeling in de Inspectie Ter Neuzen gimstig. Reeds beb- iben velen van de him geboden gelegenheid gebruik gemaakt, om met den fiscus in het reine te komen. Degenen, die een klein bezit hebben ver- zwegen, wij denken b.v. aan bet verzwijgen van gelden op Rijkspostspaarbank, Boeren- leenbank, van polderleeningen of aan effecten (hetzij al dan niet ter beurze genoteerd), zul len gemakkelijker tot den gang naar den Inspecteur besluiten, dan waar het over groote bedragen gaat. Maar zeer belangrijike posten zijn evenwei reeds aangegeven, en al deze personen hebben ervaren, dat de Inspecteur der directe belas- tingen een zeer weiwillend standpunt inneemt. Echter moet hij den uitzondering maken, en wel voor diegenen, die reeds zijaerzijds een mededeeling hebben ontvangen, dat zij zullen worden nagevorderd. Komt men zich na zulk een officieele mededeeling aanmelden, dan is het logisch, dat dit geen vrijwillige aangifte is. Men ga dus, v66r dat men een dergelijke mededeeling ontvangt. Nogmaals wil de Inspecteur der Directe Belastingen verzekeren, dat, wie dan ook, dan zonder zorg bij hem een verbeterde aangifte in kan leveren. Na 28 Februari a.s. is de gelegenheid hiertoe voor goed voorbij. Men zal dus niet te lang moeten wachten een besluit te aemen, wil men op deze zeer soepele wijze zijn zaken met den fiscus regelen. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN AFD. TER NEUZEN E.O. Op Dinsdag 30 Januari j.l. hield de heer Brinckman, directeur van de Arbeidsbeurs Ik verzaker je: de rails van dien spoorweg zijn als de golven van de zee! Ik was zoo zeezie.k, dat ik dacht nooit meer voedsel te kunnen gebruiken maar het is terug- Igekomenmijn eetlust bedoei ik. Mijn man zou mij ontmoeten, maar ik denk, dat hij zich verveelde na zeventien uur en dat hij ergens is neergestreken. Ik vrees, dat ik alle hotels zal moeten af loopen om hem te viniden. Mis schien kent u hem wel? vroeg zij aan Garth: John Pink, de timmerman? Ik ben een vreemdelinig in Prince Geor ge, zeide Garth beleefd. Net als ik, bromde mrs. Pink in een aan- val van hevige moedeloosheid. Zij stak een waarschuwenide vinger op naai het meisje. Neem een goeden raad van mij aan, miss, waarsohuwide zij, en laat hem geen minuut uit het geizdcht gaan, tot u hem veilig thuis hebt! Het meisje keek strak voor zich en Garth voelde dat hij een hevige kleur kreeg en hij durfde zijn onvrijwillige tafelbuur niet aan te zien. Toch was mrs. Pink's vergissing heel natuurlijk, zij zaten toch samen in een apart kabinetje te lunchen. Zonder merkbaar haar oogen op te slaan, zag het meisje dat Garth kleurde. Ga je gang, dacht ze met een zekere vol- doening. Ik zal je er niet van af helpen. Doch Garth's bios was meer om harentwi) dan om zichzelf. Mrs. Pink, in haar eigen strubbelingen ver- zonken, had geen besef van de consternatie, die zij venoorzaakt had. Zij viel opnieuw uit en wendide zich tot het meisje. Misschien denkt u, dat er geen gevaar is uw man zoo spoeidig te verliezen, ging ze verder, en u hebt gelijk. Maar, mijn kind, je kunt nooit weten! Goeie hemel, toen ik op mijn huwelijksreis was, was hij ieder oogenblik zoek. Ik kon geen vat op den man krijgen en begon te vreezen, dat ik hem nooit meer terug zou zien. Maar dat went wel. Niet dat ik beweer, dat het zoo met u zal gaan zij richtte zich nu tot Garth maar er bestaat niets, dat je niet kunt verwachten in den loop van de natuur. Garth ovenwoog of hij den woordenvioed van mrs. Pink zou stuiten door haar de waarheid alhier, voor onze afdeeling een lezing over: ,,Arbeidsbemiddeling voor dienstboden". De heer Brinckman begon met te zeggen, dat hij zijn lezing eigenlijk beknopt had be- dacht, daar hij niet had durven hopsn, dat hem de tijd zoo ruim zou worden toegemeten. Nu dit wel het geval was, stelde hij zich voor zijn aangekondigd onderwerp eenigszins breed- voeriger te behandelen. Dat hij zijn lezing voor een afdeeling der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen houdt noemt spreker een logisch gevolg van de be langstelling, die iedere huisvrouw buiten haar gezin moet hebben in sociale zaken dus ook in zaken, waar arbeidsbemiddeling bij te pas komt. Werd b.v. niet door de Ned. Ver. van Huisvrouwen onlangs een adres gericbt aan den Minister van Sociale Zaken, inhoudende een protest tegen het groote aantal Duitsche dienstmeisjes 40.000) in Nederland. De heer B. opperde vervolgens de vraag. waarom in onze gemeente nog weinig of geen gebruik wordt gemaakt van de arbeidsbeurs. Deze instelling, die al een 12-tal jaren bestaat, wordt nog te veel beschouwd als uitsluitend werkende voor werkloozensteun, wat niet het geval is. Na deze inleidende woorden vertelde de heer B. ons een en ander over de ontwikkeling der arbeidsbemiddelingsgedachte in Nederland. In de winter van 1884'85, toen de nood der tijden hoog was, werd hiervoor de eerste steen gelegd en in September 1886 kwam te Am sterdam de eerste arbeidsbeurs tot stand. Met enkele cijfers wees spreker op de groote vooruitgang en het groote nut deizer instel ling. In Ter Neuzen besluit de gemeente in samenwerking met het rijk in 1919 tot sub- sidieverleening aan de werkloozenverzekering en tegelijkertijd tot op richting van de arbeids beurs. Het spreekt wel vanzelf, dat in vele geval- len arbeidsbemiddeling, steunverleening en werkloozenzorg samen zullen werken. Maar behalve deze samenwerking geeft bemiddeling door de arbeidsbeurs andere voordeelen: de werkgever, die zich daar vervoegt, krijgt op gemakkelijke en zekere wijze een goede werk- kracht. In hoeverre nu werkt deze arbeidsbemidde ling voor de huisvrouw als werkgeefster. Zij verzekert werkgeefster en werkneemster, i.e. huisvrouw en dienstbode van esn beter begrip van elkander's eischen. Spreker wekt daarom ook alle aanwezigen op om in het vervolg haar dienstboden te huren door bemiddsling van de Arbeidsbeurs. Eenige dames maakten hierna gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen en hierdoor kwam men tot gedaehtenwisseling over het mogelijk oprichten van gratis cur- sussen voor werklooze meisjes ter opleiding in het huishoudvak. Staande de bijeenkomst werd een commissie van voorbereiding ge- vormd, die zal trachten in samenwerking met de Ned. Ver. van Huisvrouwea en, zoo moge lijk met de reeds bestaande cursusleiders van het Landbouwhuishoudonderwijs, deze moge- lijkheid te verwezenlijken. De waarnemend presidente dankte ten slotte den heer Brinckman uit naam van de vele aandachtige aanwezigea voor zijn belangwek- kende lezing, die zeker er toe zal bijdragen, dat meer contact wordt verkregen tusschen huisvrouwen, dienstboden en Arbeidsbeurs. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM Jl. Woensdagavond was door vele belang- stellenden, zoowel heeren als dames, gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de pla^tse- lijke commissie, om samen te komen in het „Concert- en Bioscoopgeboutv" aihier tot het bijwonen van een Landsormavond. Nu overal beproefd wordt een geest van tegenstand op te wekken die ons volksbestaan in gevaar brengt, acht de organisatie hat dringend noo dig daartegen stelling te nemen, en den ech- ten nationalen geest van ons volk, de trouw aan het Huis van Oranje wakker te houden. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van de plaatselijke commissie, den heer J. Huizinga, burgemeester, met een woord te vertellen. Maar hij vend het niet gaiant om haar zoo haastig in de rede te vallen. Hij verwachtte veeleer, dat een verklaning zou komen van het meisje, doch zij gaf geen tee- ken. Integendeel meende hij een ziweeim van een glimlach op haar mond te zien. En teige- lijk met zijn ergerois over de vrouw en haar vrijmoedig gebabibel voelde hij een zeker geheim genoegen. Er was iets vleiends in gelegen, dat hij voor den man van zoo'n be- geerenswaardig meisje werd gehouden. Slank, elegant, en beheerscht, had zij precies het uiterlijk van een vrouw, die hij zich steeds als ideaal gedroomd had. Mrs. Pink pauseerde een oogenblik, lang genoeg om haar lunch te bestelien en toen deze arriveerde scheen ze tensiotte haar eet lust in voldoende mate teruggekregan te hebben. Het eerste, wat ik nu te doen heb, als ik mijn man gevonden heb, zei ze, is een huis te zoeken. Ze hebben me verteld, dat de huren ontzettend hoog zija in Prince George. Gaan jullie hier ook wonen? Garth ontkende. Hij had besloten om, als 't meisje de vrouw niet wilde inlichten, hij het cok niet zou doen. Hier is wel een toekomst te vinden, zei ze plechtig. Voor een jong paar is dit een mooie plaats om een huishouding te beginnen. En een gezonde lucht voor kinderen. De mijne zija bij mijn moeder thuis. Garth slaEikte een zucht, maar het meisje vertrok geen spier. Maar wat zit ik te kletsen! riep mrs. P;ink uit. Ongetwijfeld zult u wel ergens anders naar toe gaan. Dat niet bepaaid, zei Garth met een glimlach. De glimlach ontwapende de jongedame tegenover hem en dwong haar eenigsizins haar meening over hem te herzien. Ik geloof, dat de boy een gevoel voor humor heeft, dacht ze. Bsnt u Canadeezen, vroeg mrs. Pink beleefdi. Ik kom uit Neiw-York, zei Garth. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5