ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAQ VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN No. 9101 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1934 74e Jaargang Binnenfand KWATTA's SOLDAATJES EERSTE BLAD Geen reden tot ongerustheid blijven hun waarde altijd houden tsa X)V TER NEUZENSCHE CO U RANT Buiten Ter Neuzen ABONNEMENTSPRIJS: Biimen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post J 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Lltgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzcnding van advertentien liefst 66n dag voor ile^ ultgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MA AND AG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE BELASTINGONTDU1KING EN DE CIRCULAIRE VAN DEN MINISTER VAN FINANCIEN. De circulaire van den Minister van Finan- ciSn aan de inspecteurs der directe belastin gen, waarbjj straffeloo&heid werd beloofd aan diegenen, die v66r 1 Maart 1934 zelf aangifte deden van de ontduiking van vermogens- of inkomjstenibelasting, heeft met zooveel effect gesorteerd als men er bij de inspectie in Den Haag van verwacbtte. De redactie van bet Vaderland beeft over deze aangelegenheid een onderiboud gebad met den hoofdinspecteur der directe belastingen, den heer J. A. van Bendegom, die mededeelde, tot nu toe sledbts een vijftigtal aangiften te bebben ontvangen van ontduiking van ver mogens- en inkomstenbelastinig. Het merkwaardige hierbij is dat de meeste aangiften loopen over zeer kleine bedragen, zooals ontduikingen van 50 tot i 500 van bet bruto-inkomen. Daamaast zijn er eenige klei ne spaarders met vermogens, die juist belast- baar zijn, of met inkomens daaruit, die ver- zwegen zijn. Tocb zijn er oak enkele groote ontduikingen aan bet licht gekomen, waanvan de heer Van Bendegom de volgende voorbeelden gaf: Ver mogen f 110.000 te laag aangegeven en in- kamem 8500 te laag; vermogen f 89.000 te laag en inkomen 8000 te laag; en voorts ver mogens die f 60.000 tot 20.000 te laag, en inkomens, die van 9600 tot 1800 te laag waren aangegeven. Oogenschijnlijk is dit ailes een zeer mooi aucces van de ministerieele circulaire, doch bij de bela stingJimspectie is men toch van oor- deel, dat er nog talloos velen, voorai bij den middenstand en de kleine effectenbezitters, zijn, die bun ontduiking niet helbben durven opgerven. Men grondt dit vermoeden op de ge- gervens, welke men steeds verkrijgt bij de aan gifte voor suecessieihelasting, wanneer meestal bet geheele vermogen aan het licht komt. Het vorige jaar is op deze wijze nog een belastingontduiking aan ibet licbt gekomen, waarvoor uit de nalatenscbap met minder dan 80.000 boete moest worden betaald. Voor de erfgenamen een niet bepaalid prettige ver- rassing. Bij de opgaven van ontduiking doen zich dilnwijls de zonderlingste dingen voor. Naast groote brutaliteit bij den een, treft men bij den amder angst, schuchterbeid, soms ook tragiek aan. De bovenbedoelde ontduiker van de vermo- gensbelasting tot een bedrag van 110.000 bijvoorbeeld, werd reeds lang van ontduiking verdacht. Een paar jaar geleden nog was deize mynheer opgeroepen om zich, met zijn effec- tembezit, te veranfcwoorden over zijn aangifte. Van ontduiking bleek toen ecbter niets, en men kon, geen vat op hem krijgen. Wei een bewijs van groote brutaliteit dus! Maar ook krijgt de Inspectie brieven, waarin «bijv. zin- sneden voorkomen als: ,,Ach, mynheer de Inspecteur, ik heb rust noch duur meer, help mij tocb spoeidig, en vertel my wat ik u schuldig ben". Tragisch is bijvoorbeeld het geval van een oude dame, die het inkomen uit een minimaai lcapitaaltje verzwegen heeft, omdat ze zieke- iijk is, en bet uit dat kapitaaltje verkregen inkomen steeds geibruikt voor de betaling van dak ter en apotheker. Zeer talrijk zijn de schuchteren, die bun notaris als tusschenpersoon gebruiken en eerst eens laten informeeren of bet courantentoe- richt over de ministerieele circulaire omtrent straffeloosbeid we! juist is, en zoo ja, hoe- veel ze dan in dat geval zullen hebben te be- takn. ■Sams gaat die scbucbterbeid zelfs zoover, dat men een notaris uit een andere plaats hiemaar laat informeeren. Ook komen er natuurlijk vergissingen voor. Zoo scbijnt bij velen de meening te hebben postgevat, dat over rente uit spaartduitjes geen inkomstentoelasting beboeft te worden betaald, om/dat bierover tevoren, toen het spaargeld van bet inkomen werd opzij geiegd, reeds belasting is betaald. Dit laatste komt heel veel voor bij kleine spaarders, en deze menscben waren dan ook voikomen te goeder trourw. Hebben zij eenmaal aangifte hiervan gedaan, dan zijn zij dol blij, dat zij er af zijn. Nog eens uitdrukkelijk woridt er de aan- dacbt op gevestigd, dat over alle vrijwillige aangiften van ontduiking, v66r 1 Maart 1934 bij de inspectie der directe belastingen gedaan, g66n boete of verhoo.gde aansiag behoeft te worden betaald. Slecbts wordt de ontdoken belasting over de laatst verloopen drie jaren nagievorderd. Gevallen, weike na 1 Maart aan het licht komen, worden onherroepelijk be/boet en be- last met een viervaudigen aanslag. RADIO-REDE VAN MINISTER MARCHANT Volgens de Radiobode zal minister Marchant op Dinsdagavond a.s. 8.05 voor de AVRO een rede houdcn, getiteldOnderwijs en politiek. DE BIETENSTEUN. De R.K. landarbeidersbond St. Deus Dedit, de Nederl. christelijke landarbeidersbond, de Ned. bond van arbeiders in bet landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf. de Nederl. R.K. fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus, de Ned. vereeniging van fabrieksarbeiders(sters) en de Nederl. bond van chr. fabrieks- en transportarbeiders hebben een adres gericht tot den voorzitter van den raad van ministers, naar aanleiding van de berichten, dat in over- weging zou zijn een kunstmatige export van Java-suiker naar Nederland als compensate van export van Nederlandsche textielgoederen naar Ned.-Indie. Volgens een nauwgezet onderzoek zou ook deze export van Java-suiker op verstrekkende steunverleening zijn aangewezen, terwijl daar- bij de regeering, meenende gewichtige indus- triebelangen te bebartigen, nochtans naar de meening van adressanten niet zal bereiken het eigenlijke hoofddoel, n.l. het in stand houden van bedrijven en bet behoud van werkgelegen- heid, doch daarentegen onomstootelijk verlies van werkgelegenheid. Xmmers, tegenover de geringe mogelijkheid van het bevorderen van werkgelegenheid in de Nederlandsche textielindustrie staat het onbe- twistbare feit, dat door een* principieele en practische wijziging van bovengenoemde steun verleening voor Nederland een belangrijk ter- rein van werkgelegenheid in het gedrang komt of met ondergang wordt bedreigd. ■Adressanten wijzen er in dit verband op dat, op den grondslag van een verbouw van 47.000 H.A. suikerbieten en op een basis van een ver- werkingscijfer van 1700 millioen K.G. alles per jaar, bet aantal mandagen werkgelegenheid in dezen tak van landbouw en landbouwindus- trie, ongeveer toedraagt: a. ploegen, inzaaien, scboonhouden, rooien en transport fabriek 4.700.000; b. verwerken, raffineeran, vaste en campagne-arbeiders 900.000, totaal aantal mandagen 5.600.000. Aangezien met herziening van de steunver leening voor de suikercultuur in Nederland ook volgens meer ter zake kundigen geen eco- nomisohe doeltreffendheid 'wordt betracbt, ter wijl wel verlies van werkgelegenheid, niet slecbts tijdelijk, maar duurzaam, het gevolg is, verzoeken de besturen met de hierlboven vermelde belangen emstig rekening te willen houden en principieel en practisch de bestaan- de steunregeling te handhaven. INSTELLING VAN EEN VERKEERSFONDS Voor de vergadering, welke Maandag a.s. te 2 uur n.m. in het Gefoouw voor K. en W. te 's Gravenhage zal worden gehouden ter be- spreking van het wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds, blijkt zeer groote be- langstellitLg te bestaan. Bij de verkeersbonden, welke deze vergade ring hebben bijeengeroepen (ANWB, BBN en KNAC) is reeds bericht ontvangen, dat o.m. minister Colijn zich op deze vergadering zal doen vertegenwoordigen, terwijl voorts bekend is dat vele Kamerleden, leden van den Raad van State, waterstaatsingenieurs, afgevaar- digden van Kamers van Koophandel en van de groote 'werkgevers- en werknemersorgani- saties, landbouworganisaties enz. aanwezig zullen zijn en door vertegenwoordigers van verscbiilende belangen-groepen het woord zal worden gevoerd. De vergadering is openbaar en dus toegan- kelijk voor iedereen, ook particulieren, on- verscbillig of men al dan niet lid is van een der drie verkeersbonden, welke alleen optre- den als degenen, die deze bijeenkomst belegd hebben. DE PERSONEELiE BELASTING VOOR HET KOFFIEHUISBEDRIJF. In de Woensdag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van den Nederlandschen bond van hotel-, caf6- en restauranthouders in bet verlofbedrijf, is een motie aangenomen, waarbij aan het hoofdbestuur wordt opgedra- gen er bij den minister op aan te dringen, dat er een wettelijke regeling tot stand komt, waarbij de personeele belasting voor de hotel-, cafe- en restaurantbedrijven in overeenstem- ming wordt gebracbt met die der winkels. BAKKERSPATROONS. De N. R. Crt. ontvangt het volgende pers- bericht: Woensdag is te Utrecht een vergadering van de plaatselijke bakkerij-commissies uit het geheele land gehouden, bijeengeroepen door de besturen der vier landelijke bakkerspatroons- organisaties. In deze vergadering deed de voorzitter me- dedeeling van den loop van zaken over de voortzetting van bet landelijke saneeringscon- tract met de meelfabrikanten. Uit deze mededeelingen bleek dat, hoewel herhaaldelijk bij de meelfabrikanten was aan- gedrongen op bespreking en onderhandelingen, daaraan geen gevolg is gegeven en een be spreking steeds uitgesteld werd. Wel wilden zjj het contract met 2 of 3 maanden verlengen om inmiddisls te trachten tot overeenstemming te komen over een nieuw contract. De voorzitter deelde mede, dat de besturen der bakkersorganisaties besloten hadden, de saneering op krachtige wijze door te zetten, voorloopig op denzelfden voet als tot 1 Febr. Tevens werd door de besturen verboden om eenige iboycot of uitsluitingsmaatregel toe te passen tegen een meelfabrikant, zoolang deze zich nog zal bouden aan de bepalingen van bet afgeloopen contract. Het plan bestaat, de saneering voortaan te doen leiden door een te stichten federatie van de organisaties, die bij het bakkersbedrijf be- lang bebben. Er moet dan worden vastgesteld een meelhandelarenreglemient, een bakkers- aangeslotenen-reglement en voorts reglemen- ten met ook andere leveranciers aan de bakke- rijen. Deze federatie zal ongeveer werken op dezelfde wijze als een crisisorganisatie, met tuchtrechtspraak en alles wat daarmede sa- menhangt. Zij is in wezen dan dus een be- drijfsorganisatie. De vergadering bleek voikomen in te stem- men met deze mededeelingen en verklaarde zich bereid, de kosten der nieuwe saneerings- organisatie, voor zoover dit het centraal bu reau betreft, te betalen. WATERSTAATSBEGROOTING. De Eerste Kamer over het vervoervraagstuk. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Waterstaat voor 1934 wordt het volgende ontleend. Sommige leden betoogden, dat ons land een veel te groot vervoersapparaat heeft. Als gevolg daarvan zijn er belangrijke spoorweg- tekorten; voorai de kleicere tramweg-onder- nemingen verkeeren grootendeels in wanbopi- gen toestand; de sehipperij kan temauwemood het hoofd boven water houden; de autodien- sten kunnen alleen gaaade blijven, doordat de overheid groote bedragen aan wegen, brug- gen en dergelijke te hunner behoeve uitgeeft en de arbeidsvoorwaardc n van het personeel zeer te wenschen laten. Het geivaar dreigt, dat in deze tijden van bijzondere moeilijkbeden voor de bedrijven de voor bet economisch leven onmisbare vervoermiddelen zoodanig worden aangetast in en door den onderlingen strijd om bet bestaan, dat zulks tot onherstel- baar verlies leiden zal. Wel is waar hadden deze leden kennis ge- nomen van de maatregelen der Regeering, welke beoogen hier en daar op punten van on- dergeschikt belang verbetering te ibrengen, doch hun was daaruit niet duidelijk, naar welke toekomst de Minister streeft, en in elk geval was voor hen daarbij niet aan den dag getre- den, dat bij den Minister het verlangen leeft, ieder vervoermiddel de plaats aan te wijzen waarvoor het economisch bet meest geschikt is. Naar hun vaste overtuiging is de eenige mogelijkheid om hiertoe te geraken, hetgeen mede gewenscbt is ter voorkoming van ver- dere verspilling, gelegen in het brengen van alle verkeersmiddelen in 6dn hand, met sterken invloed van de overheid. Ban krachtig op- treden van den Minister in deze richting acht- ten zij dan ook zeer wenschelijk. Eenige leden maakten de opmerking, dat de loonen van bet spoorwegpersoneel reeds al te zeer zijn verlaagd, voorai wanneer men in aanmerking neemt, dat de daarvoor ge- vergde diensten gedurende de laatste jaren niet weinig zijn verzwaard. Derhalve drongen deze leden er op aan, dat de Minister andere Wegen zal volgen om de financieele positie van het bedrijf gezond te maken. RIJKSBEGROOTING VOOR 1934. Antwooru op de Algeineene Besehouwingen der Eerste Kamer. Thans is verscbenen de memorie van ant- woord op de Aigemeene Besehouwingen der Eerste Kamer over de Rijksbegrooting voor 1934. Wij ontleenen hieraan het volgende: De Regeering zet allereerst uiteen, dat voor de vraag of er voldoende samenwerking zal zijn tusschen de Regeering en de volksvertegen- woordiging, het niet van overwegend belang is of aan het kabinet de naam van parlementair of extra-parlementair moet worden gegeven. Inderdaad is bet doel der samenwerkende be- windslieden om met behoud van eigen beginsel door onderlinge samen/verking aan den slecb- ten toestand, dien wij beleven, het hoofd te bieden. Het heeft de Regeering zeer verheugd, dat ditzelfde besef ook bij de volksvertegen- woordiging levendig is en dat met name de partijen, uit welker midden de verschillende ministers zijn voortgekomen, doordrongen zijn gebleken van den geest, die bij de formatie van het kabinet heeft voorgezet-sn. Regeering en arbeidersbeweging. Met verwondering nam de Regeering ken nis van de opvatting van sommige leden als zou zij door haar tegen de arbeidersbeweging aangenomen houding een groot gedeelte van het Nederlandsche volk buiten de volksge- meenschap hebben gesteld. Indien deze groe- pen zich inderdaad buiten de volksgemeen- scbap geplaatst voelen, is dit baar eigen schuld en niet die van de Regeering. Door haar hou ding te wijzigen, kunnen zij zelf verandering brengen in de houding, die de Regeering te haren opzicbte aanneemt. Met beschou'wingen omtrent de onmogelijk- beid om verantwoordelijkheid te dragen voor wat men het kapitalistische systeem pleegt te noemen, brengt men de oplossing van de beerschende moeilijkheden geen stap verder. .Dit .systeem is niet een kunstmatig in el- kander gezette ordening, doch het gevolg van een langdurig ontwikkelingsproces. De Regeering moet er met nadruk tegen opkomen, dat zij ook maar iets in den weg zou leggen aan het streven om de socialisti- sche arbeiders in de gelegenheid te stellen langs legalen weg de macht in handen te krij gen. Bij herbaling beeft de Regeering uitge- sproken, dat de bijzondere maatregelen, op dit gebied genomen, aanstonds zullen kunnen wor den ingetrokken, zoodra de socialistische partij op ondubbelzinnige wijze alien twijfel omtrent haar legale gezindheid zal hebben weg- genomen. Het vTaagstuk der radio-uitzen- ding. De toon van sommige ministers in de Tweede Kamer zou te bruusk zijn. 'Het wil der Re geering voorkomen, dat hetgeen voor deze stelling wordt aangevoerd, te weten bet door den minister Van Binnenlandsche Zaken tij- dens de bebandeling van de begrooting van het Staatsbedrijf der P. T. T. ten aanzien van de VARA gesprokene, daarvoor allerminst be- 'wijs oplevert. Immers, die bewindsman heeft niets anders dan in voor sen ieder voikomen duidelijke taal, recht op den man af, er op ge- wezen, dat de VARA, wil zij haar zendtijd be- houden, zich in alle opzicbten zal hebben te houden aan de met'betrekking tot den inhoud der uitzendingen in de wettelijke voorschriften vastgelegde normen en dat door de bevoegde instantie scherp daarop zal worden toegezien. Het verbod van uitzending van de .Interna tionale" is gegeven, omdat dit lied, zoowel wat inhoud als wat strekking aangaat, niet geacht kan worden aan de evenbedoelde wette lijke normen te voldoen. De oplossing van het moeilijke vraagstuk van de uitsluiting van de politiek uit den aether, houdt de aandacht van de Regeering voortdurend bezig. Gezagshajidhaving. Nationaal gevaarlijke partyen. In den door den commandant van de Haag- sche burgerwacht tot de regeering gerichten open brief heeft destijds de regeering geen aanleiding gevonden tot het nemen vein bij zondere maatregelen. De staatsopvatting van fascisme en natio- naal-socialisme, waarin voor regelm.atigen volksinvloed en geestelijke vrijbeid geen plaats is, kan ook naar het oordeel der Regeering niet emstig genoeg bestreden worden. Zij acht deze staatsopvatting in alle opzichten in strijd met de tradities van ons volk, dat door een ontwikkeling van eeuWen geleerd heeft mede deel te hebben aan de behartiging van 's lands zaken en dat in zijn geestelijke vrij- heid een zijner hoogste goederen ziet. Onge- twijfeld is het waar, dat slapheid van de ge- zagshandhaving en andere misstanden, die langzamerhand in een staatswezen kunnen insluipen, deze fascistiscbe beweging bevor deren. Dit is mede een gevolg van het bij velen foestaande betreurenswaardige misverstand, dat krachtige gezagshandhaving in een parle mentair geregeerd land niet tot de mogelijk- heden zou behooren. Het beste middel, om deze dwaling weg te nemen is metterdaad te be- wijzen, dat met voikomen handhaving van onze constitutioneele instellingen een krach tige gezagsuitoefening vereenigbaar is, Om dit doel te bereiken, is samenwerking noodig van de regeerders in Rijk, gewest en ge- meente en van hen, die in verschillende licha- men de vertegenwoordiging vormen der bur- gery. Zij alien moeten zich ten voile van hun ver antwoordelijkheid bewust zijn en de maatrege len durven nemen, die door den toestand ge- boden worden. Daarbij zal naar grootere volks- eenheid zijn te streven. Meer dan op hetgeen verdeelt, zal in deze dagen de nadruk moeten worden geiegd op hetgeen vereenigt. Door dwang van boven af zal dit niet zijn te be reiken. Daardoor immers zou de geestelijke vrijheid maar al te licht in bet gedrang kun nen komen. De noodige hervorming zal voorai moeten worden bereikt door zelfherziening der poli- tieke partijen, die aan haar aanhangers duide lijk zullen moeten maken, dat met voikomen behoud van eigen beginselen, samenwerking met andersdenkenden op een breed terrein tot de mogelijkheden behoort en thans noodzake- lijk is. Verzet moet naar twee kan ten worden gevoerd. Het verzet moet in deze dagen worden ge voerd naar twee kanten. Voikomen juist is het toch, dat niet slechts de fascistische en nationaal-socialistische stroomingen voor de toekomst vein ons volk gevaarlijk zijn, doch dat een niet minder groot gevaar dreigt van wat in elk voorloopig verslag de revolution- naire democratic wordt genoemd en in het bij- zonder tegen de toepassing van de leer van den klass-enstrijd. Dat zich tegen de toepas sing van die leer in breeden kring steeds krach- tiger verzet begint te openbaren, acht ook de Regeering een zeer gelukkig verschijnsel. Te- recht wordt ecbter in het verslag opgemerkt, dat het noodzakelijk is, deze gezonde reactie in bet volksleven in goed.e banen te leiden. Voor zoover zy er toch toe zou voeren aanslui- ting te zoeken by fascisten of nationaal-socia- listen, zou men slechts van het eene kwaad in het andere vervallen. Revolutionairen in vertegenwoor digen de Iichamen. Een com- missie van onderzoek ^vordt zeer binnenkort ingesteld. Volgens onze wetgeving behoeft een vereeni ging niet verboden te worden verklaard, doch zij is verboden, indien zij strijdig is met de openbare orde. Deslneming aan een dergelijke vereeniging is strafbaar. Krachtens deze be palingen kan eventueel tegen leden eener com- munistisehe organisatie worden opgetreden. Een andere vraag is, of met een dergelijk op- treden het gunstig resultaat zal worden ver kregen, dat verscheidene leden hiervan ver- wacbten. Binnen zeer korten tijd kan de instelling worden tegemoet gezien van een commissie tot onderzoek van de noodzakelijkheid en doel- matigheid van wettelijke en andere voorzienin- gen met betrekking tot het bekleeden van bet lidmaatschap van de vertegenwoordigende iichamen door personen, wier staatkundig streven kennelijk is gericht op verandering der staatsinstellingen met toepassing of be- vordering van onwettige middelen. Het verbod van de N. S. B. voor ambtenaren. De Regeering motiveert nog eens het plaat- sen van de Nat. Soc. Beweging op de lijst van de voor ambtenaren verboden vereenigingen. Gebleken was toch, dat toen van regeerings- wege het bevel was uitgegaan, dat de leden der N. S. B. geen deel mochten uitmaken van de burgeitwachten, de leider dezer beweging aan die leden uitdrukkelijk te kennen had ge geven, dat men aan de opdracht der regeering geen gevolg behoorde te geven. De regeering achtte deze houding ten zeerste in strijd met de beweerde trouw aan de constitutioneele overheid. Overigens is de Regeering van oordeel, dat zoowel tegen ondersohattimg als tegen over- schatting van den invloed van het naticnaal- socialisme moet worden gewaakt. Zij heeft te goed vertrouwen in den gezon- den zin van ons volk en zijn gebechtheid aan aloude tradities, om te kunnen vreezen, dat, wanneer Regeering en Volksvertegenwoordi- ging haar plicbt begrijpen, het nationaal- socialisme hier ooit wortel zou kunnen schieten. Het spreekt vanzelf, dat het geoorloofd moet blijven te ijveren voor iedere verande ring in de politieke, economische en sociale verhoudingen, die men langs den wettelijken weg wenscht te bereiken. Dat de N. S. B. voor ambtenaren verboden is verklaard, vindt clan ook in dit streven zijn oorzaak niet, doch in bet aansporen tot bet niet naleven van een Overheidsbervel. Wanneer mocht biyken, dat j ook van sociaal-democratische zijde dergelijk (Ingez. Med.) optreden wordt aangeprezen, zou een gebjke maatregel voor de leden der S.D.A.P. niet achterwege blijven. Onverantwoordeiyke propaganda van nationaal-socialistische zijde. Terecht wordt door vele leden de staf ge- 'broken over de onverantwoordelijke wijze waarop de propaganda van nationaal-socialis tische zijde gevoerd wordt. Daarbij wordt niet slechts met onvervulbare beloften ge- werkt, doch men ontziet zich zelfs niet, te werken met voikomen valsche voorstellingen. Een bijzonder weerzinwekkend voorbeeld is wel geweest bet pamflet, waarbij get racist werd uit den brand in de Telefooncentrale te Amsterdam munt te slaan, door het voor te stellen, alsof deze zou zijn bedoeld als een signaal voor een communistischen opstand. tebwijl de Overheid den moed zou bebben ge- mist om de noodige maatregelen te nemen voor het waarborgen van de veiligheid van den Staat. Geen Grondwetsherziening. De Regeering sluit zich geheel aan by de meening der vele leden, die niet gevoeien voor een staatscommissie ter bestudeering van de vraag, welke wijzigingen in onze staatsinstel lingen zouden kunnen worden aangebracbt. Zg is van oordeel, dat bij een zoo gewicbtigen arbeid als de herziening van onze hoogste staatswet de leiding onder alle omstandig- heden aan de Regeering behoort te blijven. Uitvoerig zet de Regeering vervolgens uit een, dat de staatkundige moeilijkbeden welke zij allerminst onderscbat niet door grondwetsherziening kunnen worden opge- lost. De bezuinigingspolitiek. Wat de bezuinigingspolitiek betreft, blijft de Regeering er met kracbt naar streven, het bezuinigingsplan, zooals dat in de Millioenen- nota is uiteengezet, tot werkelijkheid te bren gen. Bovendien wordt nagegaan, welke ver- dere bezuinigingen kunnen worden aange bracbt. De gdweldige verzwaring van den beias- tingdruk zal op den langen duur niet kunnen worden gehandhaafd. Het zal noodzakeiyk zijn, zoodra de loop van zaken dit maar even veroorlooft, tot vermindering van dien druk over te gaan. Tegen het invoeren van een winstbelasting voor naamlooze vennootschappen bestaan bij de Regeering zeer ernstige bezwaren. De kwestte-VIiegen. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft zich, naar het oordeel der Regeering, bij zyn vraag of de heer Vliegen bij zijn ontsiag-aan- vrage volhardde, laten leiden door de over- weging, dat elk redelijk verband tusschen de bezwaren van den heer Vliegen tegen de wijze van onderdrukking van de muiters op ,,De Zeven Provincien" en zijn verdere deelneming aan het werk der delegatie ter ontwapenings- conferentie moest geacht worden te ontbrsken. Na hetgeen bekend werd over de uitlatingsn van den heer Vliegen over den Minister van Defensie, heeft de Minister van Buitenland sche Zaken uitdrukkelijk in het licht gesteld. hoe ontstemd hij was over deze uitlatingen en hoe bij voor zichzelf reeds tot de slotsom was gekomen, dat de heer Vliegen niet kon wor den gehandhaafd. Toen de heer Vliegen ecb ter de veranUwoordelijkheid voor de bewuste mededeelingen had afgewezen, is er geen her- nieuwde aandrang op dsn heer Vliegen uit- geoefend om lid der delegatie te blijven. De bewering, dat de door den Minister aan genomen houding benedea de waardigheid der Regeering zou zijn geweest, wijst de Regee ring uitdrukkelijk af. Een on twerp tegen cumulatie in voorbereiding. Een ontwerp van wet ter beperking van cumulatie van traktementen en pensioenen is in vergevorderden staat van voorbereiding. De Regeering staat op bet standpunt, dat met publicatie van belangrijke benoemingen steeds moet worden gewacht tot het oogen- blik, waarop zij werkelijk hebben plaats gehad. Intusschen is het op dat tijdstip meermalen te laat op den dag of in de week voor een officieele publicatie in de Staatscourant. Naar de Regeering meent, is in dat geval een mede- deeling in de pers in het belang van een snelle voorlichting van het publiek, terwijl daarmee tevens wordt voorkomen de ver- spreidbig van onjuiste geruchten, welke juist bij meer belangrijke benoemingen meermalen worden gelanceerd. I DE BERNERCONVENTIE EN DE INNING VAN MUZIEK-AUTEURSRECHTEIS. De Nederlandsche Bond van Koffiebuis-, j Restauranthouders en Slijters en ..Horecaf" bebben een adres gericht tot de Eerste Kamer, waarin zij wijzen op de nadeelige gevolgen van bet muziekauteursrecht voor ons land Zij dringen er op aan, dat zoolang ons land bij de Bemerconventie is aangesloten, bij het innen van auteursrecht voor buitenlaniders de noodige gematigdheiid in acht wordt genomen. Het staat namelijk uit de cijfers vast, dat bet belang, dat de buitenlandsche kunstenaars, veel geringer is dan bet belang, dat de buiten landsche kunstenaars hebben am hier te lande te worden beschermd, o.a. uit het feit, dat meer dan 80 pCt. van het auteursrecht, dat ,,Buma" ontvangt, aan buitenlandsche kunste naars ten goede komt en dat ,,Buma" slechts

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1