ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Myn Eiland H Weer Griep? No. 9097 WOENSDAG 24 JANUARI 1934 74® Jaargang Binnenland Feuiileton Buitenland EERSTE BLAD DE DEMOCRATIE MOET UIT HAAR HOEK KOMEN. Rillerig, koortsig en onbehaaglijk Stuit die aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zult verbaasd en verheugd zijn de bijzonder krachlige werking van AKKER-CACHETS te ondervinden. Voordat Ge '1 weet is alle narigheid vergeten. Ze kosten slechts 50 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20- KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE OMZETBELASTING. In artikel 8 van bet Uitvoerinigsbesluit Qmzetbelasting is bepaald, dat voor zoover betreft leveringen van partijen goederen, welke regelmatig aan bepaalde afnemers worden geleverd, op verzoek van den fabri- kant door of namens den Minister van Finan cien kan worden toegestaan, dat volstaan wondt met uitreiking van den factuur voor alle in een bepaald tijdstip geleverde goederen. Thans beeft de Minister van Financien de inspecteurs der invoerrecbten en accijnzen ge- machtigd deize vergunningen te verleenen met dien verstande, dat de maximumduur van het toedoelde tijdstip een maand niet mag avers chrijden. De fabrikant, die van een vergunning als bier bedoeld gebruik wenscbt te maken, moet zich met een ongezegeld verzoek tot den ibetreffende inspecteur wenden. DISTRIBUTEE VAN RUNDVLEESOH IN BLIK. De Minister van Binnenlandscbe Zaken beeft aan de gemeentebesturen ten ver- volge op het mimisterieel scbrijven van 4 Nov. jX betreffende distributie van rundvleesch, medegedeeld: Onder steuntrekkenden zullen naast de in de circulaire van 4 November genoemde groepen ten aanzien van de distributie van rundvleescb in blik door de Crisis-rundvee- centrale voortaan ook geaciht worden te behooren: personen, die uitkeering ont vangen uit de werkloozenkas hunner orga- nisatie. Voorts deel ik u mede, dat onder „arm- lastigen", die voor verkrijging van het rundivleesch in blik in aanmerking komen, uitsluitend worden verstaan: personen, die op 6dn of anidere wijze steun ontvangen, doch die niet onder de „steuntrekkenden" vallen. Hierbij wordt o.m. gedacht aan per sonen, die steun ontvangen van diaconieen of anidere particuiiere instellingen van liefda- digbeid. In deize gevallen zal de distributie eveneens door of vanwege de gemeentebestu ren moeten plaats bebben, zoodat voorkomen wordt, dat dubbele distributie aan een bepaald persoon plaats vindt. Het is in geen geval geoorloofd, het rundrvleesch in blik aan de be- trokken lichamen zelf voor distributie ter be- schikking te stellen. In bijzondere omstandig- heden kan echter, nadat daartoe voor ieder geval afzonderlijke toestemming van de Crisis- rundveecentrale verkregen is, rundvleesoh in blik uitgereikt worden aan vereenigingen of andere lichamen met een liefdadige doelstel- ling voor gebruik bij de gratis of tegen zeer lage vergoeding verkrijgbaar te stellen warme maaltijden. DUITSCH-N EDERLANDSCH TRANSFERVERDRAG. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt. Van bevoegde zijde werd Dinsdag mede gedeeld, dat men het bij de thans ongeveer een week durende Duitsch-Nederlandsche transferbesprekingen, welke op het einde van de vorige week voor een paar dagen waren onderbroken, in principe eens is geworden. Alleen de lijst der goederen, welke voor den Zusatzexport van Duitschland naar Neder- lanid in aanmerking komen, moet nog worden opgesteld. De overeenkomst, welke spoedig zal worden gesloten, zal in de verlenging van het bestaande Duitsch-Nederlandsche trans- ferverdrag voorzien, met dit verschil dat de basis voor het bepalen van het transfer en de Duitsche Zusatzexporten van 50 tot 70 pet. der rentebedragen zal worden verhoogd. EEN MONUMENT VOOR WLLLEM VAN ORANJE. Onder dit opschrift werd in eenige dag- bladen een bericht opgenomen, waarin mede- door VICTOR BRIDGES. I (Nadruk verboden.) 64) (Vervolg.) Op de grasvlakte by de aanlegplaats liet Ohristine zich vlug naar beneden glijden. In het licht van de maan zagen we de motorboot een meter of tien uit den wal liggen en op den steiger een stoere figuur, 'n don- kere silhouet tegen den glanzemden water- achitergrond, die de wacht hield bij een kleine sloep. „Daar hebben we Jenkins", zei Bobby te- vreden. By het hooren van zijn stem draaide de man zich met een ruft om. Maar toen hij ons her- kende, ging hrj in de houding staan en salueerde. ,,Is er iets gebeurd!" vroeg Boibby. ,,ABes in orde, m'neer", was het korte ant- woord. JDan erin!" zei Bobby, met een handlbewe- ging naar de sloep. Meteen keerde hij zich om naar Jenkins, die de vanglijn stond los te maken. „We moeten die motorboot inhalen, Jen kins", zei hij. Je hebt haar waarschijnlijk wel geZien, toen we hier naartoe gingen. Ze zet koers naar Rotterdam en al kost 't den motor zijn laatste kraohten, inhalen moeten we haar, voor ze er is." ,,Ja, m'neer", zei Jenkins onverschillig. Hij bleef wachten, tot we alle vier zaten gedeeld is, dat de koopsom voor het portret van den Vader des Vaderlands, dat in den af- geloopen zomer in het Rijksmuseum te Am sterdam is tentoongesteld geiweest, nog altijd niet bijeen zou zijn en waarin het publiek ver- zocht wordt, voor het behoud van dit schUderrj voor Nederland een bedrag op de postrekening van den hoofddirecteur van dat museum te storten. In verband hiermede vemeemt de N. R. Crt., van bevoegde zijde, dat dit portret reeds op 29 December j.l. door den staat ten behoeve van het Rijksmuseum aangekocht is. GUNSTIGE REGELING OM ONJUISTE BELASTINGAANGIFTE TE VERBETEREN. Naar de N. R. Crt. van bevoegde zijde ver- neemt, heeft de Minister van Financien aan de inspecteurs der belastingen medegedeeld, dat alle aanschrijvingen worden ingetrokken, waarbij bun werd opgedragen een tegemoet- komende houding aan te nemen tegenover personen, die de belastingadministratie met de door hen begane ontduikingen van inkomsten- belasting en van vermogensbelasting geheel uit edgen beweging in kemnis stellen. Dit vindt zijn grond hierin, dat bij de uitvoering van de reeds tot stand gekomen of in uitzicht gestel- de nieuwe belastingen (b.v. omzetbelasting, belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand) gegevens ter kennis van de belasting-admindstratie zullen komen, die dienstbaar zullen worden gemaakt aan de con- trole van de aangiften, voor de belastingen naar het inkomen en vermogen. Deze con- trole kan voor hen, die in het verleden onjuiste aangiften van hun inkomen of vermogen heb ben gedaan en die de tot nu toe geboden ge legenheid om bun aangiften „vryiwillig" te verbeteren, ongebruikt lieten voorbij gaan, emstige gevolgen hebben. Niet alleen zal bij ontdekiking van de fraude de te weinig ge- heven belasting met viervoudige verhooging worden nagevorderd, maar bovendien loopen zij de kans, dat een strafvervolging tegen hen zal worden ingesteld. De Minister van Financien heeft echter ge- meend, nog voor ednmaal de gelegenheid te moeten geven om, onder zoo weinig mogelijk bezwarende omstandigheden, onjuiste aangif ten te verbeteren. Van alien, die in het ver leden onjuiste aangiften mochten hebben ge daan en hun fout v66r 1 Maart 1934 herstel- len door van de ontduiking mededeeling te doen aan den Inspecteur, zal niet meer wor den gevorderd, dan de enkelvoudige belasting over het belastingjaar of de belastingjaren, waarvoor de aangifte onjuist is geweest. Daarbij zal niet verder worden teruggegaan dan tot het belastingjaar 1931/32. Heffing van verhooging blijft dus achterwe'ge, terwijl strafvervolging niet zal worden ingesteld. Dit zal ook het geval zijn, indien op het tijdstip, waarop de medetdeeling van de ontduiking wordt gedaan, de Inspecteur de onjuistheid van de aangifte reeds vermoedide of op het spoor mocht zijn gekomen en den belasting- plichtige tot het verstrekken van inlichtingen of tot het geven van inzage van boeken en be- scheiden mocht hebben uitgenoodigd en zeifs ook dan, indien de verbetering een aangifte van een overledene zou betreffen, en de on juistheid uit een in te dienen s,uceessie-memo- rie aan het licht zou komen. Men vestigt er echter nadrukkelijk onze aandacht op, dat op deze gunstige regeling geen aanspraak zal kunnen maken: a. hij, tegen wien, blijkens door den In specteur gedane sehriftelijke mededeeling, een navordering van belasting loopende is; b. hij, te wiens aanzien het openbaar ministerie is verwittigd, dat de aangifte op- zettelijk onjuist of onvolledig is gedaan; c. hij, die zich op of na 1 Maart 1934 aan- meldt; d. hij, die zich vodr dien datum heeft aan- gemeld, doch zijn betrekking tot den fiscus toch nog niet geheel in het reine heeft ge- hracht. daama gooide hij het touw los en nam de riemen. Een half dozijn kraohtige slagen brachten ons bij de motorboot. Bobby hield de verschansing vast, terwijl wij, voor twee- vijfde van het gezelschap onhandig, aan boord klauterden. Ik deponeerde Christine en Campbell in de cockpit en leende daarna de helpende hand bij het weggaan. Vijf minuten, nadat onze voeten het dek geraakt hadden, was het anker opgehaald en tuften we, met het zwarte water in twee rim- pelingen aan weerskanten van onzen boeg. recht de baai over. Bobby stood achter het stuur toen ik op een gegeven oogenblik zijn kant opkeek, wenkte hij me, bij hem te komen. ,,In de kajuit ligt een nachtkijker", vertelde hij me, toen ik naast hem stond. „Ga voorop zitten en kijk uit, wil je?" Ik knikte. ,,Misschien heh je een revolver te veel" opperde ik, „dan leen ik 'm van je. Ik ben niet gewapend." „In een van de kastjes moeten een paar Wamibleys liggen," was zijn aintwoord. „Vraag Jenkins er maar naar. En geef de tweede dan aan Campbell." Ik liet me in de kajuit zakken, zocht en vond den kijker, ging ermee naar voren, waar Jenkins met den motor bezig was, en bracbt hem het verzoek van Bobby over. Hij ver- dween op zijn beurt in de kajuit en kwam even later weer te voorschijn met twee zake- lijk uitziende revolvers, die hij mij gaf. Ge wapend daarmee ging ik weer terug naar de oockpit. Daar vonid ik Christine en Campbell genoeg- lijk samen zitten praten, als twee oude vrien- den, naast elkaar op het bankje. „Je mag kiezen, Campbell", zei ik, terwijl ik hem de twee revolvers toestak. „Ik heb je een interessante jacht op waterwild beloofd en alles wijst erop, dat 't heel interessant zal worden." Kan de belastingplichtlge het bedrag van de te weinig geheven belasting bezwaarlijk dade- lijk en ineens voidoen, dan kan hij in overleg treden met den ontvanger om heit verschuldig- de op eenigszins langen termijn aan te zui- veren. De Labourlord Allen of Hurtwood, een van de trouwste ajanhangers van den premier Mac- Donald, heeft in een rede te Albury de regee- ring aangespoord een eind te maken aan het optreden van mannen als sir Oswald Mosley, den leider van de Britsche fascisten, en van sir Stafford Cripps, den president van het Britsche socialiistisch verbond, welke laatste blijkens zijn uitlatingen ook niet terugschrikt voor dictatuur, in dit geval een dictatuur van links. Lord Allen of Hurtwood meende dat de regeering terstond de bevoegdheid moest krij- gen, alle organisaties om particuiiere onoffi- eieele legers te vormen, te onderdrukken, on verschillig onder welke leiding zij zouden staan, die van sir Oswald Mosley of die van sir Stafford Cripps. Hij meende dat Groot- Brittannie aan de wereld de leiding had ge geven in democratiseh bestuur en dat Groot- Brittannie dit opnieuw kon doen. Maar men moest niet aarzelen zulke heeren als sir Os wald Mosley en sir Stafford Cripps van den aanvang af te doen beseffen dat de natie een hedhaling van de wreedhedcn en de tyrannie elders niet zal duLden. Overigens erkende de lord d^.t de democra tic niet kan worden bawaard door slechts een beginnende dictatuur te onderdrukken. De democratie moest op een nieuwte wijze voor- waarts gaan en de wereld toonen dat zij beter dan dictaturen de menschheid kon helpen aan een oplossing van de problemen, welke haar in dezen tijd bezig houden. President Roosevelt had getoond, hoe dit moest worden aangepakt en indien de huidige regeering in Groot-Brit- tannie in gebreke bleef leiding te geven van de soort als die Roosevelt in Amerika gaf, dan moest die taak worden overgegeven aan een andere groep van politic! GEMIDDELD 19 DOODEN EN 593 GEWONDEN PER DAG. Volgens de voorloopige cijfers van het mini sterie van binnenlandsohe zaken zijn in Groot- Brittannie in 1933 bij verkeersongelukken 7125 personen gedood en 216.401 gewond, tegen 6667 dooden en 206.450 gewonden in 1932. De cijfers voor 1933 komen dus neer op ge- middeld 19 dooden en 593 geiwonden per dag. BEVOLKING VAN EUROPA. Op de laatste gazondheidstentoonstelling te Berlijn werd aan de hand van statistieken en tabellen aangetoond, dat als gevolg van het sterfte-overschot in 1975 de viermillioenenstad Berlijn geen millioen inwoners meer zal heb ben als het zoo doorgaat en de bevol- kmg van Duitschland niet grooter zal zijn, dan tijidens den Fransch-Duitschen oorlog. Ook in Frankrijk is de bsvolking aan het dalen en wel in versterkte mate. In de eerste 8 maan den van 1933 bedroeg het aantal nieuwe men- schen 33.125 minder, dan in 1932 en dat jaar daalde het totaal aantal nieuwen tot beneden de 700.000, terwijl het in 1932 nog 722.246 had bedragen tegen meer dan 800.000 in 1921. 900.000 in 1901 en meer dan een millioen in 1861. DE HAVEN VAN PORTSMOUTH. Het linieschip „Nelson", dat sedert Zondag in de haven van Portsmouth wacht op een ge legenheid om uit te varen, was hiertoe ook Donderdag wegens het aanhouden van den Ingez. Med. Met een veelbeteekenenid gebaar beklopte Campbell zijn rechterheup. „Niet noodig", zei hij. „Als dr. Manning gaat argumenteeren heb ik hier een ouden vrlend, die het woord voor me doet." Christine stak haar hand uit. Dan neem ik de tweede," zei ze beslist. Even leek het, of Campbell tusscheribeide wilde komen, maar hij was te laat, om nog iets te bereiken. ,,Maak u maar niet ongerust over mij," stelde Ohristine hem gerust. „Ik heb veel met een revolver geschoten." ,,Dat geloof ik graag," was bet antwoord. ,,Maar als 't een sdhietwedstrijid wordt, is uw plaats todh in de kajuit." „Daar heeft hij gelijk in, Christine," zei ik. „Riskeer in's hemels naam ndets zoek asje- bliieft dekking, als we langszij komen." Ze keek me gretig aan. ,,Dus je denkt, dat we ze zullen inhalen?" ,,Natuurlijk," was mijn antwoord. ,,'t Is niet waarschijnlijk dat zij meer dan twintig kun nen loopen, en deize ouide karkas van Bobby haalt de veertig, als 't moet>'''>; In de beschut- tende dudstemis gaf ik 'haar een bemoedigend kneepje in haar hand. ,,Ik ga nu voorop op den uitkijk zitten," ging ik voort. ,,Zoo gauw je me hoort gillen, weet je, dat ze in zicht zijn." Op dat oogenblik bad Campbell rechts van hem iets te zien, dat al zijn aandacht in he- slag nam wat buitengewoon tactvol van hem was en nadat ik van de gelegenheid een gepast gebruik had gemaakt, stapte ik aan dek en ging naar voren. We sneden nu als een mes door het water de houten huis trilde en sidderde door het geweldige werken van den motor. Aan weers kanten van den boeg streepte een hooge ge- kuifde golf in de duistemis weg em achter de boot glansde een breede strook schuimend zog in het kille witte maanlicht. Ik kroop zoo ver mogelijk naar voren, zocht zwaren zuidwestar-storm niet in de gelegen heid. Dit geeft de Morning Post aanleiding het felt te constateerem, dat Engelaad's groot- ste en sterkste linieschip zes dagen lang door slecht weer in een haven kan worden vastge- houden. Zulks moet emstige hezorgdheid te- iweeg brengen en rechtvaardigt de vraag, of een haven als die van Portsmouth voor groote linieschepen wel geschikt is. Portsmouth heeft een zeer nauwe havenopening. Het thans reeds sedert zes dagen aanhouidende slechte weer kan in dezen tijid van het jaar niet iets onge- woons genoemd worden. Vertraging in het vertrek zou echter in geval van nood uood- lottig kunnen worden, vooral waimeer men bedenkt, dat een enkel linieschip op het oogen blik bijna tien procent van de geheele oorlogs- vloot uitmaakt. Bovendien zou een enkel schip, die in de toegang van de haven blijft steken, andere oorlogsschepen in de haven kunnen opsluiten en men kan zich voorstellen, wat dit beteekent, wanneer deze schepen dringenld noodig zijn. DE MONARCHIE IN DUITSCHLAND. De nationaal-socialisten bekennen schrijft de N. R. Crt. - kleur inzake de monarchic. Onze Beriijnsche correspondent heeft van ver- schillende verklaringen, tegen den terugkeer van den keiizer gericht, melding gemaakt en daarbij de venwadhting uitgesproken, dat meer van dien aard nog zou volgen. Bijzonder dui- delijk is staatsraad Gorlizer geweest in een rede, die hij voor den Rijksbond van Ambte- naren gehouden heeft. Hij noemide het niet aanbevelenswaardig, dat de ex-keizer naar Duitschland zou terugkeeren. ,,Wij wenschen ervan verschoond te blijven", zoo zei hij, „dat de hooge heer te Doom in een brief schrijft, dat men ervoor werken moet om Duitschland, door den terugkeer van de monarchie, voor- goed weer gelukkig te maken. Wij zullen de menschen, die al te gaame iets dergelijks zou den probeeren, precies behandelen als de an- deren. die meenden, voor Moskou propaganda te moeten maken. Zij zijn zeifs nog gevaar- lijker, omiaat zij de mtellectueelen bewerken en bruikbare menschen van de samenwerking met ons afhouiden". De rede was toch nog niet heelemaal af- doende. Want zij bevatte nog het zinnetje: ,,De staatsvorm is voor ons, nationaal-socia listen ,,egal"." In werkelijkheid is de staats vorm den goeden aanhangers van Hitler vol- strekt niet onverschillig. Wij hebben reeds vaak gelegenheid gehad dit op te merken. Het is al wel vier jaar geleden dat wij van nationaal-socialistische Duitsche studenten, een steun tegen de lage verschansing en ver- kende den omtrek door de lenzen van Bobby's nachtkijker. Ik zag geen spoor van ons wild en dus moes- ten ze de baai al uit zijn. Manning had waar schijnlijk Boibby's boot den riiviermond in zien komen en had geen oogenblik getalmd met weggaan, toen hij op „De Laurieren" Chris tine's vlucht ontdekt had. Maar dan kon hij ons op zijn hoogst een mijl of zes voor zijn. Als de maan ons nu maar bleef helpen, kre- gen we hem beslist in zicht zoo gauw we den hoek om kwamen, maar ongerust keek ik naar de donkere bank, die in het zuidoosten oplowam. Voort ging het, door het water heen, dat al ruwer werd naarmate wij krachtiger tegen den stroom van den opkomeniden vloed op- werkten. Hoe langer hoe meer draaide de kust rechts van ons weg en ten slotte passeerden we de groep boomen, die het uiterste punt van het land ten ziuiden van ons markeerde. Op mijn hurken tegen de verschansing, om bij het wilde deinen geen kans te loopen over- boord te slaan, bracht ik den kijker weer voor de oogen. In een regen van schuim en ondeel- baar-fijne waterdroppeis scboten we de voile zee in en op hetzelfde oogenblik uitte ik een luiden kreet van triomf. Geen halve mijl voor ons uit zag ik ons wild. Ze lag, met haar stuurboordzijde naar ons toe, in het heldere maanlicht te deinen en den blik was voldoende am me te doen zien, dat ze een motordefect had. Zeifs op dien betrekkelijk grooten afstand oniderscheidde ik twee bezige figuren bij den motor en een in- eengedoken gedaante in de cockpit. „We hebben ze!" juichte Bobby boven het ronken van den motor uit. Hij draaide het stuur een heelen slag om en met een sierlijke, snelle bocht scboten we als een jachthond, die wild ruikt, op onze hulpe- looze prooi af. waaronder er waren uit hoog adellrjk geslacht, meeningen vernamen, die ons toen zeer ver- baasden. Volgens deize jongelieden vond de Duitsche jeugd het een achterlijk standpimt, dat men alle macht toevertrouwde aan een persoon, die daartoe niet uitgezocht, maar eenvoudig door een erfrecht daarvoor aange- weizen was. Later hebben wij dat nog veel krasser, en bovendien aanzienlijk gezagheb- bender gehoord. Het was in 1932. Eenige weken lang ontmoetten wij geregeld een groepje representatieve nationaal-socialisti sche intellectueelen. Wij spraken veel over intemationale politick, waarover zij gaame met den buitenlander discussieerden. Op een avond vroeg ik, te midden van dit gezelschap: „En hoe staat gij nationaal-socialisten nu tegenover de monarchie?" Niemand ant- woordde, alien keken verlegen. ,,Dat is blijk- baar een pijnlijke vraag," polste ik lachend verder. Toen barstte de jongste van het ge zelschap los: ,,Als u het dan precies we ten wil wij zijn van meening dat alleen de Russen dit vraagstnk bevredigen'd hebben opgelost. Die kunnen er geen last meer van hebben". De anderen zwegen, bij deze felle uiting. Maar er viel niet aan te tiwijfelen: wat zij ook dach- ten van de formuleering, zij hadden geen lust am te protesteeren. En met hun zichtbare in- stemming ging de ontstuimige jonge man verder: „Wij maken het de repuiblikeinsche re- geeringen tot een verwijt dat zij de verschil- lende Duitsche staten ontzaglijke financieele lasten hebben opgelegd om de vorsteliji families sohadeloos te stellen". Dit was duidelijk. Men mocht dan zeg dat Duitschland een republi'ek zomder repu- blikeinen geweest was, nu waren er toch wel republikeinen, ook buiten het marxistische kamp, te vinden. Duidelijk is echter het beleid van de party als zoodanig nooit geweest. Zij had den steun en de sympathie van monarchistische kringen al te zeer noodig, in haar gelederen bevonden zich al te veel monarchistisch gezinde officie- ren of jonge lieden uit monarchistischen huize. Rijke vorstelijke families droegenz66veel bij tot de strijdkas, dat zij eerst den strijd van Hitler ten voile mogelijk maakten. Him financieele hulp kon tegen die der groote industrieelen in het binnen- en buitenland op. De mensche- lijke kortzichtigheid kent nu eenmaal geen grenzen. Als zekere lieden gelooven willen, dan is hun de onwaarschijnlijkste verzekering genoeg! Men zag dynastien de revolutionaire, en in haar wezen aniti-monarchale partij van een volkstribuun, en groote indiustrieele en fi nancieele persoonlijkheden en lichamen een sociaal uiterst radicale partij steunen. Vooral bij deze laatste groep is de ontnuohtering reeds lang ingetredem. CICCIU telijke eggen Het republikanisme in Duitschland is altijd iets heel eigenaardigs geweest. De eerste re- geerders der repuibliek, menschen als Ebert en Scheidemann, zouden de Hohenzollem aooit verdreven hebben als de loop van zaken dat niet voor hen gedaan had. Zij wenschten slechts, zooals haast heel Duitschland, een verandering op den troon door het terzijde schuiven van twee generaties. Aarzelend zijn de burgerlijke partijen tot de republiek ge komen. Zeifs een man als Rathenau noemde' zich gaame monarchist. De republiek is noo dig om het Duitsche volk voor de mcnarchie op te voeden", was een van de rake opmer- kingen die wij zelf eens, in een gesprek, van hem hehben gehoord. Stresemann leerde langzaam aan zich met de republiek verzoe- nen. Een gedeelte van het centrum was repu- blikeinsch, een groot gedeelte echter niet. Een man, dien wij zich eens onstuimig republikein hebben hooren noemen was Hugo Stinnes. Maar het was in een gesprek, waarin hij ver telde hoe groot zijn antipathie steeds geweest was tegen den laatsten drager van de Duit sche keizerskroon. Het was republikanisme uit persoonlijke gevoelens. Op hetzelfde oogenblik merkte ik, dat Campbell, met zyn revolver in de hand, naast me stond. ,,Als ze zich verzetten," zei hij kalm, ,,schiet dan onmididellijk! Geef ze geen seoon- de tijid. Jij neemt Oraill en ik Manning." Ik had 't graag andersom gehad, maar tijd am dat te bepleiten was er niet meer. Terwijl Campbell sprak, zag ik, dat Man ning zijn nu nutteloozen sleutel neergooide en terwijl hij zijn handen kalm aan een prop poetskatoen afveegde, naar den achtersteven ging. Craill volgde zijn voorbeeld maar zijn nijdige, oer-leelijke kap vormde een eigenaar- dlg contrast met de glimlachende kalmte van zijn heer en meester. Bobby verminderde op het juiste oogenblik vaart en bracht zijn boot met onnavolgbare behenidigheid langszij. Met zijn oogen strak op zijn twee tegen- standers, boog Campbell zich iets voorover. ,,Doe geen moedte, dokter," zei hij. ..Dezen keer gaat u er aan." Met een afschuwelijk geluid, half een snik en half een gil, dook de groote, magere ge- staite van de Roda uit de oockpit op. Een. stroom van Spaansche vloeken ontstroomide zijn mond hij liet het zakje diamanten, dat hij tegen zijn borst geklemd had, vallen. en wankelde in een aanval van waanzinnige woe- de met gebalde vuisten naar de verschansing. Ik hoorde een zachten jammerkreet naast me en toen iik me half omkeerde, zag ik, dat Manning en Craill bijna gelijktijidig bliksem- snel him revolvers te voorschijn haalden. Ik geloof, dat we alle vijf tegelijk vuurden. Maar het eenige, dat ik me werkeiijk herin- ner, is een oogverblindend licht en een gewel- digen slag op zij van mijn hoofd. En het vol- genide oogenblik lag ik voorover op het dek. (Slot volgt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1