KROEPHOEST as Gemengde Berichten Sport Predikbeurten VOETBAL. Beproefd VapoRub RECHTSZAKEN. FRAUDE DOOR EEN NOTARIS VOOR RUIM EEN TON BELASTING ONTDOKEN. als steeds btjzonder actief, waarvan de 15 bestuursvergaderingen die slechts weinig ab- Eentievermeldmgen aangaven seq bseld sebon- ken. Een suooes was, der trad'itie getrouw, het conoours-hippique op den Tweeden Pink- sterdag. Een betrekkelijk groot nadeelig sal'do leverden de Folkloristische ea Rythmische Spelen op Hemelvaartsdag, welke dcor de weersomstandigiheden op een fiasco uitliepen, dat gedeeltelijk werd goedgemaatot door een schitterend concert gegeven door de bekende „Harmonie" uit Oostburg. De welgeslaagde Oranje-Tentocnstelling waaraan verbcaden was een in ouidheidkundig opzicht merkwaardige afdeeling omtrent bet verleden van Axel en zijn kleederdracht, was weer een compensatie ten opzichte van bet finantieele nadeel van den HemeLvaartsdag. Het bestuur heeft voorts plannen die het daarstellen eener permanente Axelscbe Boe- renkamer birnen afzieoibaren tijd tot een vol- dongen feit zullen maken, waartoe in deze vergadering aan bet bestuur nadere machti- ging werd govrasgd eerlang tot aankoop van een pand over te gaan, waarvoor een bedrag van maximum 500 uit de V. V. V.-kas kan worden gevoteerd. De penningmeester bracht verslag uit over den financieelen toestand in 1933. Het bezit der vereeniging was op 31 Dec. 1932 f 2570, en op 31 Dec. 1933 2061, zoodat in totaal een verlies van 509 werd geboekt. Nadat de beer Peeters bij monde van de kascommissie bad gerapporteerd dat deze alles in de beste orde bad bevonden werd de penningmeester voor zijn accuraat beleid gedechargeerd. Het reglement voor de Boerenkamer vormde een punt van eenige discussie, waarbij werd aangedrongen op de vorming van een fends. Aan de Usclub „Axel" werd een subsidie voor 1934 verleend van 50. Afgewezen werd met algemeene stemmen bet verzoek dier vereenlging om een vaste jaarlijkscbe subsidie tot datzelfde bedrag. Bij de periodieke bestuursverkiezing werden tot bestuursleden herkozen de heeren: A. P. Esselbrugge en A. Reedijk, terwijl na een tweetal vrije stemmingen in herstemming met de heer A. Th. 't Gilde werd gekozen de heer Joz. van Damme met 13 stemmen. De voorzitter bracht den heer 't Gilde dank voor hetgeen deze als bestuurslid der V.V.V. mede tot stand had gebracbt en deed voor do toekomst een beroep op zijn medewerking als verslaggever voor de pers. De plannen voor 1934 gingen vlot onder den hamer door. Op Tweeden Pinksterdag zal wederom een concours-hippique worden geor- ganiseerd met een daaran verbonden wedstrijd voor motorrijders .terwijl op dea 3en Pinkster dag opnieuw zullen optreden de Middelburg- sche gasten met het folkloristisch en ryht- misch programma, dat in 1933 zoo jammerlijk in het water is gevallen. Vervolgens zal in Augustus een huisvlijt- tentoonstelling worden georganiseerd met een daaraan verbonden attractieterrein (kermesse d'etd). is, t Bij verscbillen.de gelegenheden zal getracbt worden gerenomeerde muziekgezelschappen te doen concerteeren. Bij de omvraag werd nog ter sprake ge- bracht de medewerking door V.V.V. aan de Marktplannen der Winkeliersvereeniging voor 1934, daar deze vereeniging zal trachten de thans op een dood punt zijnde wekelijksche warenmarkt nieuw leven in te blazen. Van de bestuurstafel werd medegedeeld, dat men tegenover een tegemoetkoming in de on- kosten aan vreemde standwerkers welwillend staat, waartegenover uit de vergadering werd opgemerkt, dat de vreemde kooplui dan met het Axelsche geld er vandoor gaan. Het bestuur zal in dezen nader overwegen wat zal worden gedaan. Tersloops werd door den voorzitter nog medegedeeld, dat de be- grooting voor het ccncours-hippique geiaamd is op pl.m. 1500. Te 10 ure was de lgvige agenda door de matig bezochte vergadering, waarop 25 leden aanwezig waren, afgewerkt, en hoopte de voorzitter voor 1934 op een voortgezette ge- animeerde samenwerking tot groei en bloei der vereeniging. gevorderd. Hiervan heeft verdachte reeds 12.000 betaald. Over 1930 bad bij als in- komen opgegeven /8900; bij een huiszoeking werd ecbter een boekbouding gevonden, vol- gens welke de bruto-ontvangsten in dat ddns jaar 26.000 hebben bedragen. Het O. M. had 3000 boete, subs. 100 dagen hechtenis plus een voorwaardelijke gevange- nisstraf van drie maanden, met een proeftijd van drie jaar geeischt. HOOGER BEROEPEN. Door H. W. B. Bzn, oud 37 j., I. v. d. V. Izn, oud 36 j., en J. v. d. V., oud 33 j., vis- schers te Breskens, is hooger beroep aange- teekend tegen een vennis van den kantcnrech- ter te Goes, waarbij zij wegens overtreding van bet Zeeuwsche-Stroomen-Visscherijregle- ment zijn veroordeeld, eerstgenoemde tot 25 boete of 10 dagen hechtenis en beide laatst- genoemden leder tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Idem door P. J. v. d. B., oud 30 j., I. H., oud 22 j., en A. P. P., oud 22 j., visschers te Breskens, door den kantonrechter te Goes wegens overtreding van het Zeeuwsche-Stroo- men-Visscherijreglement veroordeeld ieder tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. wen op bezoek en waar er bier van een groot kraohtsverschil sprake is, kan de kans op een overwinning der ontvangende club zeer gering geacht worden. OranjeHulst. De nederlaag van Hulst tegen IJzendijke heeft ons ten zeerste verwonderd en naar het ons voorkomt zijn hierdoor de kanssn van Oranje belangrijk gestegen daar zij van de ge- dachte uit zal gaan, dat wat IJzendijke kan, toch zeker voor Oranje bereikbaar zal zijn. Een overwinning voor Oranje is het meest voor de hand liggend. BreskensVlissingen II. De reserves van Vlissingen zullen al heel hard meten aanpakken willen zij kans hebben tegen het sterke Breskens, dat op eigen ter- reia al een heel goede partij speelt. Wij geven dan ook aan de thuisclub de meeste kans. „OAKFORD" ZONDAG 21 JANUARI 1934. Ned. Hervormde kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Dr. L. o Cazemier;, 6 u., de heir A. van der Flier, Jeugddienst, medewerking van het kerk- koor. SLUISKIL. 9.30 u. en 2 u., de heer L. Dek. AXEL. 9.30 u., Ds. Van Oeverea, bed. H. A.; 2 u„ Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. G. van Dis, H. A.; 2 u., Ds. G. van Dis, dankz. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u, Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Ds. S. Groeneveld; 2 u., Ds. S. Groeneveld, voorb. H. A. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u. eh 2 u., Ds. J. H. Bavinck, van Djocja. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok; 5.30 u., Dr. J. H. Bavinck, van Wassenaar, zen- dingsrede. Gereformeerde Gemecnte. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemecnte. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst, Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienst; 2.30 u., Lof. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. Willem H-NAC. BleijerheideLONGA. PSV—NOAD. MVVEindhoven. 2e kiasse A. BredaRBC. De BaronieVlissingen. DOSKO—'Hero. Axel—TSC. 3e klasse A. Zeelandia IIDe Zeeuwen. OranjeHulst. BreskensVlissingen n. 3e klasse B. ZierikzeeRCS. Zeelandia IMiddelburg n. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B. Temeuzen inBreskens H. OostburgBiervliet. HoofdplaatSasput. le klasse C. HontenisseONW. 2e klasse C. BKWScheldestrijders. 2e klasse D. Breskens niBiervliet II. NGDOostburg II. Sasput IIHoofdplaat II. 3e klasse B. Sluiskil II—Westdorper II. ZuiddorpeBKW II. Com Boys nAxel in. STEEN HOranje n. ZATERDAGCOMPETITIE Z.V.B. 20 Januarl. DriewegenHoek. Hoeksche BoysOthene. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN Eerste Klasse. De eerste aangekondigde wedstrgd in de Eerste Klasse van Afd^ling IV is die tus- schen Willem II en NAC, een strijd waarvan de uitslag wel niet twijfelachtig kan genoemd worden daar wel zonder uitzondering de over- winning aan Willem II zal toegedacht worden. In den strijd tusschen Bleijerheide en LONGA zal het wel warmer toegaan, hoewel ook hier van een vrij zekere overwinning van LONGA sprake zal zijn. Ook de ontmoeting PSVNOAD is niet moeilijk te voorspellen aan welke club de over- winning zal blijven, hoewel daarbij mede in het geding is een club, die de onderste plaats bezet houdt en het degradatiegevaar zich vol- komen bewust is en een kat in het nauw, zegt bet spreekwoord, maakt rare sprongen. MVVEindhoven geven elkaar niets toe en zijn in kracht aan elkaar gewaagd. De meeste kans geven wij aan de thuisspelende club. Tweede Klasse. BredaRBO. Breda en RBC hebben op het oogenblik even- veel punten binnen weten te halen, doch Breda heeft §<5n wedstrijd minder gespeeld. Doordat Breda vorige week verloor van Alliance zijn er twee kostbare puntjes voor haar verloren gegaan. Hoewel een gelijk spel het meest voor de hand zou liggen, gelooven wij toch dat Breda zich iets sterker zal toonen en dus de overwinning zal behalen. De BaronieVlissingen. Dat zal een zware partij worden te Breda, waar het sterke Vlissingen het niet minder krachtige elftal van De Barcnie tegenover zich ziet geplaatst. De grootste verrassing was de vorige wesk wel de nederlaag van De Baronie tegen Axel en nu zal na afloop blij- ken of De Baronie nog tot de clubs gerekend kan worden die in aanmerkiag kunnen komen voor het bezetten van de eerste plaats, ver- liest zij deze wedstrijd, dan zakt zij eenige plaatsen in de ranglijst en is haar kans zoo goed als voorbg. Vlissingen kan nog wel tegen een stootje, doch moet toch oppassen, want TSC is er de vorige week in geslaagd om Hero van zich af te houden en dat bewijst wel dat door haar niet veel wedstrijden meer zullen worden verloren. DOSKO—Hero. De stand van DOSKO en Hero is volkomen gelijk, 12 punten uit 10 wedstrijden. In de eerste helft van deze competitie maakten beide clubs den indruk dat zij beide de boven- ste plaatsen zouden gaan innemen, doch zijn nu een weinig afgezakt en hebben deze plaat sen aan TSC en Vlissingen moeten afstaan. Toch is het programma nog niet ver genoeg afgewerkt om z.e reeds als uitgeschakeld te beschouwen. Doch zeker Is. dat de verliezer van SCHIPBREUK VAN DE Het Dinsdag alhier, komende van Gent, met bestemming naar Delfzijl uitgevaren Engelsche stoomschip „Oakford" is Woensdagavond tijdens den hevigen storm te 7.15 uur gestrand op de Eierlandsche gronden, by het eiland Ter- schelling. Terstond nadat van wege het stoomschip noodseinen waren gegeven, is naar de N. R. Crt. meldt de motorreddingboot „Eier- land" van De Cocksdorp naar het gestrande schip gevaren en daar te ongeveer kwart voor 11 aangekomen. De „Eierland" is geruimen tyd in de nabijheid van het Engelsche schip ge- bleven. De bemanning van dit schip wilde evenwel niet van boord. Het gaf den indruk alsof zij zich over hun toestand heelemaal niet ongerust maakte. De bemanning van de ,,Eierland" heeft getraoht met hen te spreken en hun medewerking te krijgen om aan boord van het gestrande schip te komen, doch de bemanning wilde geen vanglijn van de red- dingsboot aannemen. Hierop is de motorred dingboot „Eierland" naar De Cocksdorp terug- gekeerd alwaar zy te 2 uur 's nachts aan- kwam. De motorreddingboot „Brandaris" van Ter- schelling is te omstreeks 11 uur eveneens bij het gestrande schip aangekomen en is den ge- heelen nacht in de nabijheid gebleven. Om 1 uur des nachts heeft de ,,Brandaris" gevraagd of de bemanning het schip wilde verlaten. Zg kreeg hierop een ontkennend antwoord. De „Brandaris" is daama gedurende den geheelen nacht in de nabijheid van het gestrande schip gebleven. De positie van het schip was toen niet gevaarlijk. Bij het aanbreken van den dag is de ,,Brandaris" het gestrande Engelsche schip zoo dicht mogelijk genaderd en heeft geconstateerd, dat een der sloepen was ver- dwenen dat geen levea meer aan boord was te bekennen. Het vermoeden rees toen, dat de bemanning op onverantwoordelijke wijze met de eigen sloepen het schip in den nacht had verlaten, niettegenstaande de reddings- boot in de nabgheid lag. Hiervan is rapport uitgebracht aan de plaatselijke commissie van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat- schappij te Texel, die daarop de motorredding boot „Eierland" wederom heeft uitgezonden om een onderzoek in te stellen naar de sloep van het gestrande schip. Het gestrande schip zit thans niet gevaar lijk. Er slaan geen golven overheen. Men kan van de vuurtoren te Texel waamemen, dat er stoom ontsnapt. De kans dat zich nog iemand aan boord bevindt is zeer gering. De reddingboot zal zich hiervan zoo spoedig moge lijk op de hoogte stellen. Tengevolge van den lagen waterstand en de branding, kan de „Eierland" op het oogenblik niet langszy het schip komen. Op de zandbank Vliehors zijn negen lijken gevonden en is later ook de sloep van het ge strande stoomschip ontdekt. Allereerst zal getracht worden de negen lijkea te bergen. Zoodra het mogeiyk is, zal men trach ten aan boord van de ,,Oaksford" te komen, om aan boord een nader onderzoek in te stel len. Wanneer zich nog iemand aan boord be vindt, dan verkeert hij niet in levensgevaar. De noodlottige afloop van deze stranding is geheel aan de bemanning van het stoomschip zelf te wijten. Toen de reddingbooten „Eier- land" en ,,Brandaris" in de nabijheid van het schip waren, zou het mogelijk geweest zijn alle opvarenden van boord te halen. De be manning wilde toen echter het schip niet ver laten. In den loop van den nacht heeft de sleep- j boot ..Holland" van Terschelling nog draad- loos aan de „Oaksford" geseind, dat de be manning niet in eigen booten van boord mocht gaan, daar dit levensgevaarlijk was. Het is nog niet bekend, of deze boodschap aan boord van de „Oaksford" nog is ontvangen en daar- na wellicht in den wind is geslagen. „Vannadht hadden wij nog ruzie en nou zyn ze dood." Maar het is schipper De Kooy niet, het is de dappere bemanning niet, het is de reddingmaatschappij niet, die dit kan helpen. Hierachter schuilt een wonderlijke tragedie, een vreemd raadsel, dat wel nooit opgelost zal worden. Schipper De Kooy slaat met zi;'n vuist op tafel en zegt: ,,Ik begrijp het niet, ik begrijp het niet. Wij hebben ons leven gewaagd, wij waren langszij en zij wouen niet komen. En toch gaven zij noodseinen en toch schoten ze vuurpeilen af. En met mekaar, de geheele be manning van de reddingboot waren wij bijna verdronken. Maar zy wouen er niet af." Dan doet hij het verhaal en het is aangrij- pend en bedroevend tevens. Hij vertelt hoe zij Woensdagavond uitgevaren zijn op het eerste noodsein, hoe hun boot moeizaam tegen de zee opworstelde. Hij vertelt het verhaal van een bemanning, die niet wil versagen, die den strijd met de natuurkraohten tot op het gebsente heeft gevoerd. Zij hebben gevochten en ge- streden deze kerels. Het gelukte ons om halfelf bij de „Oak- ford" te komen. De zee wa3 kwaad meneer, de zee was kwaad. Zy smeet ons achteruit en dan weer vooruit. Wij bensden heen en weer, er was haast geen houden meer aan. Wij maakten in allerijl een plan de campagne op. Wij zouden een eindje vooruit varen, ons dan door den stroom laten meevoeren, dien vliegen- den stroom, om zoo bij het schip te komen. Want daar aan boord was het een waar vuur- werk. Zij schoten pijlen in de lucht en op den vuurtoren werd men bestormd met S.O.S.- seinen. Nou, we gingen het dan probeeren. Maar nauwelijks hadden wij den kop weer de zee in of daar grijpt een golf ons beet. Ik roep: „Mannen pas op!" Maar meteen was het al zoover. Inddn klap sloegen al onze lichten uit en wij voeren in het pikkedonker. Meteen was onze boot vol water. Gelukkig bedaarde het weer even en wij konden het water er uit krijgen. Dan maar weer probeeren. Zoo ging het door. Uren had den wij geworsteld en eindelijk, ja, daar grijpt een hooge golf ons beet. Die smijt ons met zoo'n kracht tegen de ,,Oakford" aan, dat wij dachten dat wij middendoor gingen. Toen gebeurde er iets, wat ik nooit heb mee- gemaakt. Aan boord stonden ze niet klaar om ons een touw toe te gooien. Dat is toch het eerste wat je doet. Huizenhooge golven sloe gen over het schip heen en ook over enze red dingboot. Boven op de brug, als twee schim- men, zagen wq twee mannen staan. Wy schreeuwden en riepen, maar het gaf niets. Wij begrepen er niets van. Ze hadden toch om hulp geroepen...... Nou, de hulp was er, maar ze wilden er geen gebruik van maken. Ineens schenen ze van gedachten te veran- £en. Een man trachtte ons met een haak touw toe te steken en hy riep: ,,Aan de andere zijde komen". Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Wy riepen: „Kom er af, kom er af". Maar of ze ons nu niet verston- den, ik weet het niet. Toen greep een golf ons en smeet ons recht voor den boeg van het schip. Daar gaan we, dacht ik, maar wy kwa- men er weer boven uit." Dan vertelt schipper De Kooy van de moei- lykheden om aan de andere zqde te komen. „Maar het is gelukt. Weer lagen wij langszij uit den wind. En wij lagen daar zoo rustig mgnheer, dat een kind had kunnen overstap pen. Wij hadden wel vijftig man kunnen over- nemen, maar wy zagen er niet ddn meer. Ein delijk kwam er weer iemand toeloopen, maar hij werd blijkbaar teruggeroepen. Wij hebben toen nog geschreeuwd. Wij zagen het hoofd van den kok, die een pijp rookte en wij hebben geroepen wat wy konden, dat zij er af moes- ten en dat ze met ons mee moestea gaan, maar zij namen nog niet eens de moeite om ant woord te geven. Wij sloegen weer terug, ver- ongelukten bijna op hua ankerketting, maar kwamen weer langszij. Nog eens hebben wij getracht ze tot andere gedachten te brengen. Wij staken een witte flambouw aan tea teeken dat wij nog wat zouden wachten. Dat was een sein voor de „Brandaris", die ook naderbij was gekomsn, want die kon ons niet zien, om- dat onze vuren gedoofd waren. Zoo hebben wy het weer geprobeerd, maar zij wilden niet. Toen was er niets meer aan te doen, toen zijn wy weggevaren. En ziet u, dat was nou het ellendige juist toea wy weg waren schoten ze wear een vuur- pijl af en gaven ze weer S.O.S.-seinen. Maar wij konden niet meer te hulp komen. De storm kreeg zoo'n kracht, dat wij eigenlijk niet dachten er het leven af te brengen." Tot zoover schipper De Kooy. Kroephoest, welke vele oudefs zoo vaak mid den in den nacht doet opschrikken, kan zon der inwendige medicgnen binnen een kwartier worden onderdrukt. Wrijf voor het naar bed gaan keel en borst van het kind flink met Vicks VapoRub in. Dan nog een dikke laag er op smeren en bedekken met warm flanel. Wanneer het kind aan nachtelijke hoestaan- vallen blootstaat, pas dan tegen bedtyd deze eenvoudige behandeling toe. U bent dan zeker, rustig te kunnen slapen. Omdat de behandeling uitwendig is, is zy on- schadelijk, zelfs voor het kleinste kind. Bestrijd verkoudheid zonder „innemen"l Ingez. Med. De ontltnooping. Het Haagsche Gerechtshof heeft in hooger dezen wedstrijd haar eerzuchtige plannen wel beroep^bevfstigd de beschikking van de Haag- 1 k"™p'n han" sche rechtbank, waarbij de gevangenhoudmy is bevolen van den als verdacht van verduiste- ring gearresteerden Haagschen notaris P. De Vierde Kamer der arrendissements- rechtbank te Amsterdam veroordeelde de conferencier-liedjeszanger C. P. wegens cnt- duikin^ der inkomstenbelasting tot een on- voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. Deze levensliedpaladijn had over het tijdvak van 1914 tot en met 1929 ongeveer 176.000 bij elkaar gezongen. Hy had ongeveer over f 56.000 belasting betaald. Over de laatste drie jaar heeft de sehatkun wegens te weinig betaalde inkomsten- en ver- mogensbelasting een bedrag van 17.800 na- voor dit jaar aan den kapstok zal kunnen han- gen en juist daarom zal het er geweldig span- nen bij dezen wedstrijd. Axel—TSC. De uitersten ontmoeten elkaar en het zou al heel raar moeten loopen wil Axel het dit- maal weer gelukken een sterkeren tegenstan- der in het zand te doen bijten. TSC wordt de kampioenscandidaat genoemd en Axel ziet een nacompetitie in het verschiet. De Axelaars zullen wel alles er op zetten, doch tegen het goed sluitende spel van TSC zullen haar krach- ten toch niet opgewassen blijken te zijn. In- tusschen houdt goeden moed en zoolang het eindsignaal nog niet geklonken heeft is de wedstrijd nog niet verloren. Derde Klasse. Zeelandia HDe Zeeuwen. De reserves van Zeelandia krijgen de Zeeu- Thans tien lijken aan land gebracht. Nader wordt gemeldt: Donderdagmiddag om half vijf heeft de red dingboot „Eierland de op den Vliehors geven- den lijken in De Cocksdorp aan land gebracht. Men heeft niet negen, doch tien slachtoffers aangetroffen. Een der lijken lag namelijk on der de gekenterde sloep. .Het lijk van den kapitein Perlitt is geidentificeerd. Op het oogenblik wordt nog een lid van de „Oaksford" vermist. Vrijdagmorgen zou onder de persoonlijke leiding van dea heer De Booy, secretaris van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, aan boord van het gestrande schip een onderzoek worden ingesteld, of er zich nog iemand op de „Oaksford" bevindt. De lijken zijn opgebaard in het lijkenhuis van het kerkhof van De Cocksdorp. Twee op de slachtoffers gevonden horloges zijn blijven stilstaan resp. op 5 uur en op 6 minuten voor vijf. Op den vuurtoren zou men om vijf uur nog lichtsignalen hebben waargenomen, doch dit wordt onmogelijk geacht. De deelneming van de eilandbewoners met de ramp is algemeen. „De Telegraaf" beschrgft, hoe de verslag gever van dat blad de mannen van de redding boot van De Cocksdorp vend by het reddings- huis der N.Z.H.R.M. Het licht valt op stoere mannen in gele zuidwesters gekleed met stormkappen op. Het licht glijdt over twee veldwachters en over een paar heeren. Dan valt het op den grond en daar liggen de lgken. Tien in het geheel. Zy liggen daar, argeloos uitgestrekt en het is een vreemde en sombere doodenwacht om hen heen. De gskoude wind draagt stemmen aan. De lijkschouwers ontkleeden langzaam de licha- men op zoek naar papieren en telkens weer wordt er wat te voorschgn gehaald; een boekje paperassen, sigaretten of een doorweekt por- tret. Even verder staat een vraohtauto. Lang zaam worden de lijken er in gedragen en door den donkeren, pikzwarten avond rijdt de auto weg. Het raadsel. De bemanning van de reddingboot staat stil en zwggend toe te kijken. Zij wrijven eens over hun hoofd en schipper De Kooy zegt: Het tweede deel van dit drama speelt zich in den vroegen ochtend van dezen morgen af. De nacht trekt langzaam weg en de „Branda- ris" gaat eens kijken hoe het met de Oak- ford" staat. Tot hun schrik zien de schepelin- gea dat een boot met de davits ontbreekt. Een somber teeken. Zouden ze dan toch van boord gegaan zijn, ondanks alle waarschuwin- gen, tegen alle verstandige zeemanschap ia? De „Brandaris" seint het naar Texel en Texel waarschuwt de reddingsboot, die weer onmid- dellijk klaar staat om te gaan zoeken. Want het is mogelijk, dat de mannen nog op zeer rondzwalken. Schipper Ds Kooy vertelt er weer van: „Ik zei zoo, als ze ergens zijn, dan moeten ze naar de Vliehorst gedreven zijn. Zullen wg daar eens gaan kijken? Wij voeren er heen, doch zagen eerst niets. Nu is de Vliehorst een breede zandplaat, die zich anderhalf uur gaans ten Zuid-Westen van hat eiland Vlieland uit- strekt. Er staat een klein reddingshuisje en Ik stuur er iemand heen om te zien of de schepe- lingen daar misschien zouden zitten. Maar nauwelijks is de man weg of daar roept iemand van boord: Kijk eens! Daar! En ja, in de verte zagen wg wat zwarts liggen. Wij zijn er heen gestapt. Aan de spanning omtrent het lot van de bemanning van de „Oakford" was meteen een einde gekomen. Op eenigen af- stand vanelkaar lagen acht lichamen. Dood. Vijfhcnderd meter verder de omgeslagen boot en daaronder nog twee lijken. Dat was alles. Wij gaven onmiddellijk bericht naar den vasten wal en vermeldden er by, dat wg de lijken zoo niet konden bergen. Toen is er hulp gekomen, maar den geheelen middag is er toch mee gemoeid geweest. Hoe zij daar gekomen zijn? Naar myn mee- ning, aldus de schipper, is de reis met hun boot goed gegaan tot op duizend meter afstand van de Vliehorst. Ze waren dus in zicht vaa 'n veilige plek. Toen zal een groote golf ze heb ben omgeslagen. Dat Is zoo mijn gedachte over het geval. Daartegen pleit echter, dat het horloge van een van de mannen op kwart over vijf is blijven stilstaan, maar dat kan wel toe- val zgn. Ik vermoed datj het ongeluk hen 's morgens tegen elf uur heeft getroffen. Uit het logboek. In het caf6 van Cocksdorp zit om de warme kachel een aantal mannen bij elkaar. Zg heb ben een aantal papieren bij zich. De laatste resten van het bezit der verongelukte beman ning. Er is een logboek bij, dat tot 17 Januari des middags te drie uur 25 is bijgehouden. De laatste zin Is: wg voelen den grend en stooten zwaar. Het zich Is heel slecht, wy meenen het Haaksche vuurschip te hebben gehoord, doch konden dit niet zien. Van Vlis singen af hebben wg met een zwaren Zuid- Wester-storm te kampen gehad. Er staat 9 voet water. „Vessel grounded". Het schip strandt. Enkele simpele woorden dus. Zg geven met een een oplossing voor de vraag, hoe het schip is gestrand. Waarschijnlijk heeft het het Haak sche vuurschip niet gehoord, doch wel gedaoht de bekende geluiden te vernemen. Daarop is een foutieve koers gemaakt met het gevolg, dat de„Oakford" op de gevaarlgke gronden is terechtgekomen. De kapitein van de „Oakford" heet Pellett en Is 35 jaar oud. De lichamen van de beman ning waren op een na alle gekleed in zwem- vesten van zeer slechte kwaliteit. De posltle van het schip is op het oogenblik niet zeer ge vaarlijk. Waren de mannen aan boord geble ven, dan hadden ze zonder twijfel nog geleefd. Op het eiland heerscht groote verslagenheid. Men begrgpt eenvoudig niet, hoe het mogeiyk was, dat de schipbreukelingen op deze wyze zyn omgekomen. Maar ook heersoht er de stemming: wg hebben alles gedaan wat wy konden. Wg kunnen niet meer doen. DRAMA TE WEERT. Woensdagmiddag omstreeks half zes heeft zich in de Kanaalstraat te Weert een vreese- lgk drama afgespeeld. De 16-jarige Lambert K. heeft in de ouderlgke woning zgn oom, den 35-jarigen Lambert K., die als ongehuwd kostganger aldaar bg de familie inwoonde, met twee revolverschoten gedood. De jongen, die vrijwel niet onder den indruk van het gebeurde scheen te zgn heeft ver- klaard, dat. toen hy zich op zgn slaapkamer bevond, waar hij zich had verkleed, zgn oom hem van' zgn slaapkamer uit met een mes had bedreigd. Uit zelfverdediging zou hij toen geschoten hebben. De man werd in het ach- terhoofd geraakt en was onmiddellijk dood. Merkwaardig is wel, dat de jongen, toen het slachtoffer neergestort was het ontzielde lichaam op een bed heeft gelegd en met eet. laken heeft bedekt en daama kalm naar be- neden is gegaan, waar zijn ouders juist kwa men toesnellen. De politie waarschijnlgk gewaarschuwd door omwonenden, die hadden vemomen, wat geschied was, was spoedig ter plaatse. Het voorloopig eonderzoek staat onder leiding van den inspetceur van de gemeente-politie Horch. Aan dezen heeft de jongen verklaard, dat, hoewel hg bedreigd werd, toch wel veilig naar beneden had kunnen komen. De verslagene moet een lastig heerschap zijn geweest. 's Morgens had hg hevdge ruzie met de moeder van zijn neefje gehad, welke zoo hoog liep, dat de vrouw uit de woning was gevlucht en het grootste gedeelte van den dag bij buren had doorgebracht. Of er tusschen dit voorval ea de daad vaa den knaap eenig verband staat, is nog niet uitgemaakt. De jongen is gearresteerd. Het parket uit Roermond werd Donderdag- ochtend verwacht. De ouders van den jeug- digen K. waren geheel verslagen. Ook ia het stadje heerschte alom groote verslageoheid over deze tragische gebeurtenls. Omtrent dit drama vemeemt V. D. nog de volgende bijizonderheden: De verslagene stond bg de politie ongunstig bekend. Hg is meermalen bg vechtpartyen betrokkea geweest. Vooral als hg in be- scbonken toestand verkeerde, was hg erg lastig. By een veehtpartij in het Belgische grensplaatsje Lose, vorig jaar, ia een cafe aldaar, heeft hij een schotwonde in het hoofd gekregen, doordat de kastelein een revolver op hem afvuurde. Ook had de maa gevange nisstraf ondergaan, wegens bedreiging. Hy was los werkman en werkte den laatsten tijd op een baggermolen bij de kanaalwerken te Weert. Wegens de vorst was hy op het oogenblik werkloos. Zijn broer, bij wien hy in huis woonde, is werkzaam op de zinkfabriek te Budelfc waar ook diens zoon werkzaam is. De jongeai is altgd eerder thuis dan zgn vader. Zoo ook Woensdagmiddag, toen hij omstreeks vijf uur in de ouderlgke woning terugkeerde. De moe der heeft toen gezegd: „Ik ben blij, dat jy er bent, want oom Bert was weer zoo lastig" De joageo is toen naar boven gegaan om zich te verkleeden, waama zich het drama heeft afg"6spGeld. Daama is de jongen beneden gekomen, heeft zyn moeder het gebeurde verteld en is toen de straat op gegaan. Eerst daama is zyn vader thuisgekomen, die zgn broer gedood vond. Hy heeft de politie van het gebeurde in kennis gesteld ea een dokter gewaar schuwd. Deze, dokter Francken, kon niet anders dan den dood van het slachtoffer constateerea. De jongen is later weer thuis gekomen en heeft zich daama bg de politie gemeld. Hy is toen opgesloten. Op hem werd een revolver, een browning, met' vier scherpe patronen gevcaden en twee ledige hulzen. De jongen heeft verklaard deze revolver met Nieuwjaar in Maesijck yoor de aardigheid te hebben gekocht. Vijanden had hij, naar hij zeide, niet. Naast het bed, waarop de jongen het slacht offer had neergelegd, heeft mea een geopend mes gevonden. Hiermede zou de man den knaap" hebben bedreigd. De getroffene was geraakt boven ea achter het linkeroor. Het lijk is in beslag genomen. Het gezin K. bestaat uit man, vrouw en zes kinderen. Lambert was de oudste.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2