ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9093 MAANDAG 15 JANUARI 1934 74e Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD DE VERHOOGING VAN DEN TABAKS- ACCIJNS EN HET CADEAUSTELSEL. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. NEUZENSCHE DE PBECAIRE TOESTAND VAN ONS BEDRIJFSLEVEN. Bet Nederlandsch Verbond van Vakver- ecoigingen heeft het verbond van Nederland sche Werkgevers; Centraal Overleg in Ar- beidszaken voor werkgevers; het R. K. Ver bond van Werkgeversvakvereenigingende Vereeniging van Chr. Werkgevers en Groot- handelaren in Nederland; het R. K. Werklie- denverbond in Nederland en het Ghristelijk Nationaal Vakverbcnd uitgenoodigd tot een btyeenkomst ter bespreking van den precairen toestand, waarin een belangrijk deel van het Nederlandsche toedrjjfsleven tengevolge van den langen duur der crisis, welke onder meer van de zijde der overheid genomen zouden kunnen worden, om daarin verbetering te brengen. HierbjJ ia o.a. gedacht aan het verleenen ▼an export-credieten, export-garantiecredie- ten, export-premies, het verstrekken van leeningen en subsidies, het sterker bevorderen van het gebruik van Nederlandsch fabrikaat enz., enz. Het landbouwbedrijf wordt door de Regee- ring met zeer belangrijke bedragen gesteund, maar voor de Industrie wordt, behoudens de contingenteeringsmaatregelen, heel weinig gedaan. Toch is het een volksbelang van de eerste orde, dat ook van overheidswege alle moge- lijke pogingen in het werk worden gesteld om bet bedrrjfsleven te stimuleeren, om daardoor tot vermindering der werkloosheid te geraken. Naar de meening van het bestuur ligt hier een terrein, waarop door de werkgevers- en werknemerscentralen gemeenschappelijk kan worden opgetreden. Het Ned. Corr. bureau in Den Haag meldt: Uit verschillende brieven en opmerkingen welke ons van de zijde van belanghebbende bereiken, is gebleken dat het bericht volgens hetwelk de Minister van Financien voome- meas is te bevorderen, dat de verhoogde tabaksaccijns met 1 Maart a.s. in werking ■al treden, doch dat tot 1 April nog cadeaux mogcn worden gegeven tot misverstand. Zoo meent men, dat de wet een termijn van dire maanden toestaat om de oude voorraden op te ruimen en dat derhalve ook na 1 April sigaretten e.d. met cadeaux-bons mogen wor den verkocht. In verband hiermede hebben wij nadere m- lichtingen ingewonnen en kunnen wjj thans mededeelen, dat het inderdaad geoorloofd zal aijn' gedurende drie maanden na den datum van inwerkingtreding des desbetreffende arti- kelen de aanwezige voorraden zonder accijns- verhooging, dus op de oude banderolle uit te ▼erkoopen, met dien veratande, dat voor zoo- ver na drie maanden nog sigarea waarvan 17 Mt pet accijns wordt geheven, of sigaretten van de oude voorradea aanwezig zijn, daarover navordering zal geschieden. Tot 1 Jul! zullen dus, indien de inwerking treding dier betrokken artikelen op 1 Maart geschiedt, deze voorraden kunnen wo Men verkocht. Zulks heeft echter niets uit te ataan met de bepaling betreffende het cadeau- verbod en het geven van rabat. Zooals gemeld, zullen cadeaux eventueel nog slechts tot 1 April mogen worden var- Btrekt. Voor zoover cadeaubons zich moch- ten bevinden in gezegelde doosjes sigaretten, ral hieromtrent in een nadere instructie worden medegedeeld, hoe te dien aanzien be- hoort te worden gehandeld. Wij hoorden verluiden, dat deize eventueel naar den fabrikant zouden moeten worden teruggezonden, doch aangezien hieromtrent nog niets vaststaat, deelen wij zulks slechts onder voorbehoud mede. DE SUIKERBIETENTEELT. De hoofdibesturen van de modeme, chr. en r.-k. iandarbeidersbonden hebben den minister van oeconomische zaken verzocht te willen bevorderen, dat nlet wordt overgegaaan tot verdere inkrimping van de suikerbietenteelt, zulks met het oog op de daaruit voort- vloeiende vermindering van werkgelegenheid ten plattelande. BESLUITEN VAN DEN REGEERINGSCOMMISSARIS De burgemeester te Beerta heeft in zijn hoedanigheid van regeeringscommissaris en- kele nieuwe raadsleden aangewezen. Toen het wetsontwerp tot buiten werking stelling van den gemeenteraad werd ingediend, waren in den raad 2 vacatures. Op verzoek van de oommunistische raadsfractie zouden in een spoedeischende raadsvergadering op 21 De cember j.l. de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden worden onderzocht. Dit is niet geschied, daar de vergadering wegens gebrek aan belangstelling nlet kon doorgaan. Thans heeft de burgemeester in de vacatures als raadsleden aangewezen den communist H. Heeren eh den soc.-dem. Takens. Voorts heeft de burgemeester eenige voor- schotten verleend inzake de landarbeiderswet en eenige leden van de commissie tot wering van schoolverzuim herbenoemd. DE CONTRoLE OP DE GEMEENTE- FINANC1BN. Vrijdagmiddag te kwart over twee heeft in bet gebouw van het Departement van Binnen- landsche Zaken in Den Haag een vergadering plaats gehad van vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten der verschillende provin- cien. Deize vergadering, welke geleid werd door den minister van binnenlandsche zaken en ook werd toflgewoond door enkele commissarissen der Koningin en hoofdambtenaren van 's mi nisters departement, strekte ter bespreking van vraagstukken de gemeentefinancien be treffende. KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Uit Brussel wordt aan de N. R. Crt. ge meld, dat de Antwerpsche „Volksgazet", het blad van burgemeester Huysmans, z;ch om- trent de memorie van antwoord van Minister Kalff inzake de verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland, uitlaat als volgt: .Senator Segens antwoordt op het Memo randum van den heer Kalff, minister van openbare werken in Nederland, betreffende het kanaal van Zuid-Beveland. lo. Het is niet waar dat dit kanaal de beste en kortste w.eg is, beter dan de ge- dempte weg van v66r 1867. 2o. Het Is niet waar dat de verdragen aan Belgie het recht ontzeggen een betere verbinding met den Rijn en Hollandsch Diep te vragen. 3o. 'Het is niet waar dat Nederland all6£n het recht had den weg van v66r 1867 te dempen. 4o. Het is niet waar dat de Nederland sche regeering op zeker oogenblik het goede recht van Belgie niet heeft erkend. Wij, we denken hetzelfde. Het spijt ons dat ook deze Nederlandsche regeering deze politieke positie inneemt. Maar zij durft tegen zekere Die-hards niet in- gaan. En de ervaring leert ons dat met Nederland slechts te onderhandelen valt als Nederland in het gedrang is. In andere trjden is van dit land niet veel te hopen. En het spijt ons". Deze scherpe uitlating zal des te meer be- vreemding wekken waar de nieuwe Antwerp sche burgemeester zelf, niet zoo heel lang ge- leden, een geheel anderen toon aansloeg wat betreft de BelgischNederlandsche betrek- kingen. Zou hij sedertdien van oordeel zijn veranderd STAVISKY TE BRUSSEL. In Augustus 1930 werd te Brussel een ven- nootschap opgericht, zoogenaamd ten doel hebbende de moerassen en heiden van de Ant werpsche Kempen in een lust- en toeristenoord te herschapen. Een leening van honderd mil- liocn francs zou worden geplaatst. Aan de geldschieters werden buitengewone voordeelen voorgespiegeld. De terugbetaling van de obli- gaties werd gewaarborgd door het deponeeren in een Bank van Belgische Staatsobligaties of andere gelijkwaardige stukken op naam en voor rekeniag van de vennootschap. Het par- ket van Brussel had argwaan in verband met die clausule. Een onderzoek werd ingesteld betreffende stukken van de vennootschap. Als leiders werden aangewezen een zekere Nicole en Serge Alexandre. De inlichtingen over deze beide perscuen waren zeer ongunstig. Het Parket vernam, dat Nicole in werkeljjkheid Origer heette en werd gezocht door de Fran- sche justitie, daar hij een gevangenisstraf van 9 jaar te goed had. Origer werd aangehouden en veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, wegens het dra- gen van een valsche naam. Daama werd hij aan de Fransche politie uitgeieverd. Van Serge Alexandre was men te weten ge- komen, dat hij ook den naam Stavisky droeg. De politie besloot hem aan een streng verhoor te onderwerpen, maar het aventuur van zijn i vriend Origer deed hem besluiten, zoo spoedig mogelijk uit Belgie te vertrekken en naa Frankrijk terug te keeren. De uitgifte van de leening werd stopgezet. Nochtans was men er reeds in geslaagd voor anderhalf millioen aandeeleo bij het publiek te plaatsen. De maatschappij staakte haar be- talingen en werd ontbonden. Men is dus in Belgie op het laatste oogen blik aan een financieele ramp ontsnapt. Men weet thans, dat de „gelijkwaardige" waarden van Stavisky in werkelijkheid vervalschte kas- bons waren van het „Cr6dit Municipal" te j Bayonne. De bedoeling van Stavisky was ongetwijfeld in ruil van die of dergelijke bons, zich hca- derd millioen Belgische francs toe te eigenen. Het onderzoek in de zaak-Stavisky heeft nog aan het licht gebracht, dat twee van de vijf auto's van de oplichter van een Belgisch nummer waren voorzien. Een daarvan was de auto, waarmee mevr. Stavisky den Prix d'E16gance in Zuid-Frankrijk heeft gewonnen. Daar Stavisky niet in Belgie was gevestigd, moeten de nummerbewijzen hem door een medeplichtige zijn verstrekt met de bedoeling Stavisky vrij door Belgie te laten rijden. Het Belgische gerecht heeft de zaak in onderzoek. DE EENHEID VAN HET DUITSCHE RIJK. v irn. -1 Korte berichten uit Duitschland zijn, schrijft de N. R. Crt., vaak veel meer zeggend dan lange, met veel opbef aangekondigde redevoe- ringen. Dezer dagen hebben wij weer een leerzaam voorbeeld daarvan ontmoet. Het betrof een verbod voor alle aanhangers der nationaal-socialistische partij, zelfs voor die op de hoogste posten, om zich in woord of geschift, in het openbaar bezig te houden met de toekomstige hervorming van het Rijk. Overtreding zou streng worden gestraft. Uit- drukkelijk werd gezegd, dat het bevel uitging van de hoogste leiding der partij. Dat klonk heel merkwaardig. Wij, hadden nu reeds zoexveel over de hervorming, over de unificatie van het Rijk gehoord. Vele neu- trale waarnemers en ook wij hebben daar- toe behoord hebben in het unificeerend streven van het nieuwe bewind vooralsnog een van zijn grootste politieke verdiensten voor het Duitsche rijk gezien. De oude, in ieder opzicht al te dure versnippering van bestuur en krachten, leek nu goed op weg te zijn, zoo al niet naar haar einde dan toch naar een redelijke beperking. Na de revolutie van 1918 had een man als Erzberger een krachtig streven in die richting bepleit; het bewind van Weimar is echter in het afschaffen van de misstanden op dit gebied, even machteloos gebleken tils in het opruimen van zoovele an dere misstanden, die op den duur zijn einde hebben teweeggeibracht. Nu echter zou het anders worden. In Hitler heeft men algemeen, in binaen- en buitenland, het vertrouwen ge had dat hj zou durven toetasten op allerlei gebied, dat totnogtoe voor alle Duitsche machthebbers onschendlbaar geweest was. Zoo hebben welhaast alien b.v. geloofd, dat de agrarische jenkers met de nationaal-socialis- ten een paard van Troje binneft hun veste fladden gehaald, en dat het met hun macht in den staat en zelfs met het voortbestaan van hun latifundia, nu weldra gedaan zou zijn. Zoo overtuigend klcnken allerlei aankondigingen van dien aard, dat wij nu verbaasd moeten zijn, er voor het oogeablik zoo weinig meer vaa te hooren. En wat de eenheid van het Rjjk betreft, particularistisch Beieren, de ge- vaarlijkste groep vormend voor de unificatie van het Rijk, werd met kracht het zwijgen opgelegd toen. het oude strijdlied tegen do overheersching uit het Noorden wederom scheen te zullen worden aangeheven. Waar- ljjk, men moest den indruk krijgen dat Hitler op dit punt, zooals op zoovele anderen, alles zou aandurven. Hier zgn er wel degelijjj voortdurend ver- schijnaelen waar te nemen geweest, die meu als bewijs ken beschouwen dat het niet bij woordea alleen zou blijven. De hoofdpuntsn in deze ontwikkeling waren het afschaffen van de eigen gekozen presidenten der bonds- staten, en hun vervanging door uit Berlija aangewezen, met uit Berlrjn gedelegeerde macht bekleede gezagiiebbers, die den veel- Zeggenden titel van stadhouders ontvingen; en dan de ontbinding van alle landdagen in bet Rijk op 14 October. Daarmede scheen het vonnis geveld over de oude bondsstaten. Wij begonnen nu ook te hooren, wat de nieuwe regeling zou zijn. De oude staten zouden met meer als eenheden worden erkend. Zij ver- tegenwoordigden immers niet de indeeling der Duitsche stammen; hun grenzen. waren een erfenis van het oude feodal? Duitschland. Zj waren niet bepaald door gesohiedkimdigen groei, op grond van volksglmeenschap, maar door het erfrecht der vorsteljjke familien. De nieuwe indeeling van Duitschland zou plaats- vinden op grond van stamgemeeaschap, de oude namen der „landen" moesten verdwij- nen. Een Zwavenland een Frankenland enz., dat zouden provincies zijn wier menschelijke inhoud een waardige eenheid zou vormen voor de bouwstukken bij den nieuwen opbouw van het Rijk. Van een overheersching van Pruisen zou dan van zelf geen sprake meer kurnen zijn, daar ook de Pruisische staat in stammen zou uitvallen. Dit alles schijnt nu plotseling ,uit de discus- sie verdwenen. In het openbaar mag er niet over gesproken worden. Wie het doet, stelt zich aan strenge bestraffing bloqt. Het is duidelijk merkbaar een pijnlijk onderwerp ge- worden. Welke kink is er in den kabel ge- komen, waarmede nu weldra de eenheid van het Rijk, voor de heele wereld zichtbaar, ten top zou worden geheschen? De lezer vindt in dit nummer een verhaal uit de Neue Vorwarts te Praag, dat de pre- tentie heeft dit raadsel op te helderen. Wij weten niet, in hoever het blid over de gebeur- tenissen die het beschrijft, kan zijn ingelicht. Als het relaas op combiaaties berusts is het in ieder geval met onloochenbaar talent uitge- dacht. Op den 18 den Januari, den -gedenkdag van de stichting van het Rijk, zou de eenheid van het Rijk in een proclamatie worden afge- kondigd, zoo vertelt het ens. Daar heeft het inderdaad naar uitgezien. Maan zie, Hinden- burg zou plotseling imverzet zijn gekomen; en zoo beslist zou dit verzet geweegst zijn, dat Hitler ervoor had moeten terugwijken. Vandaar dat verlegen zwijgen op dit oogen blik, en het norsche bevel aan de volgelingen om over het pijnlijke geval zoo 2orgvuIdig mo gelijk hun mond te houden. Si non er vere e bene trovato. Het moet voor Hindenburg verschrikkelijk moeilijk wezen zfn goedkeuring te hechten aan het besluit, dat het oude Pruisen uiteenslaat, om dan de stukken erven op te lossen in het nieuwe Duitsche Rijk. Er zijn zekere dingen, die hij met groote taaiheid heeft weten te ver- dedigea. Daartoe hoorde de rijksweer, in haar van politiek vrjjgehouden samenstelling. Hec nieuwe bewind heeft bij. de penatratie van de rijksweer met geduld en voorzichtigheid te werk moeten gaan, en nog altijd is het effect maar gedeeltelijk. De strijd in de kerk zal al evenmin het gemoed van den ouden, vromen president ongeschokt hebben gelatcn. Het dapper verzet van de protestantsche geeste- lijkheid zal ongetwijfeld de voile instemming, en waarschijnlijk ook den krachtigen steun van Hindenburg gevonden hebben. Het con tact tussehen hem en zijn oude geestverwan- ten heeft men immers niet geheel en al kun nen afsnjjden! De eenheid van het rijk, zooals Hitler zich die in dca laatsten tijd heeft voongesteld. sloeg iedere traditie welke dsn president hei- lig is, uiteen. Zij heeft, dat staat vast, voor- loopig onoverkomelijke moeilijkheden cntmoet. Men zou willen vragen wie anders dan de rijkspresident die nog zou kunnen opwer- pen. Zijn macht hestaat hie tin, dat aan zijn gezag de heele nationaal-socialistische revo lutie, die de pretentie heeft grondwettig te zijn, constitutioneel is opgehangen. Zoolang Hitler genoemde pretentie wil handhaven blijft de macht van den rijkspresident nog een ele ment van belang. Het zwijgen, dat nu de onderaanvoerders op dit punt is opgelegd, hoeft echter niet te be- teekenen, dat Hitler de zaak nu voorloopig op- geeft. Het beteekent alleen, dat men voor- zichtig te werk wil gaan. - Hitler heeft zich vaak op zijn taaie volharding in het najagen van doeleinden beroemd. Hij zal het ook dit- maal niet opgeven. In den strijd in de kerk, waarin men de nationaal socialisten eerst zag terugwijken, is nu een krachtig tegenoffensief van hun kant waar te nemen. De eenheid van het Rijk is echter voor Hitler als vraagstuk veel gewichtiger dan deze strijd, die hem, godsdienstig vrijwel onverschillige, niet al te diep zal raken. Het is dus niet onmogelijk dat de kunstmatige stilte op boog bevel slechts een stilte voor den srtorm is. De kwesties, waar het gezag van Hindenburg Hitler in de uitvoering van zpn plannen in den weg staat, hopen zich langzaam op,, en het -zijn geen kleine kwesties. Eenheid van het Rijk, ger- manisatie van de Kerk, gelijksqhakeiing van het leger, agrarische hervorming, dit zijn alles fundamenteele dingen. De militaire kwestie is opgelost, zoodra er een militieleger komt. In het kerkelijke vindt Hitler, eindeljjk, ook nog andere krachten tegenover zich. iDe eenheid vain het Rijk echter, die sdles beheerschende kwestie, zal, als Hindedburg blijft tegenstre- ven, zeker met hem "worden uitgevochten. Vergadering van Donderdag 14 December 1933, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de heeren L. J. Geelhoedt, D. Scheele, J. J. de Jager, M. de Jonge, C. A. Verlinde, D. van Aken, A. de Bruijn, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, A. J. Harte, J. H. van Doeselaiar, P. vam Cadsand, J. Huijssen en N. A. Hamelink. (2. Vervolg.) j. DE VOORZITTER herinnert, dat reeds meermalen is gesproken over het verplaatsen van palen der electrische verlichting aian de Axelsche straat, naar de andere zijde. Er is toen door burgemeester en wethouders gezegd, dat daiar voorloopig niets van kon komea, aangezien door de N.V. P.Z.E.M. een te hoog bedrag werd gevraagd. Deze is na verschil lende onderhandelingen daarop teruggekomen en heeft zich bereid verklaard de gemeente ter wille te zijn. De opgaaf van kosten is nu bijna de helft venninderd, en kunnen voldaan worden door gedurende 3 jaar f 95 te betalen. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit aanbod te accepteeren. Met algemeene stemmen wordt aidus be- sloten. De heer COLSEN wgst op de reeds meer- malen besproken paal der electrische lichtge- leidicg in een der nieuwe straten te Sluiskil. Daiar heeft gisteren weer een auto tegen ge- reden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit nog niet voor elkaar is. De heer COLSEN noemt de plaatsing van die paal, midden in den weg, iets idioots. De VOORZITTER: Het blijft onder onze aandacht. k. De heer VAN DOESELAAR vraagt, of geen adres van Sluiskil is ingekomen, betref fende het aldaar stempelen door werkloozen. De VOORZITTER: Dat was gericht aan burgemeester cn wethouders en is door het college afgedaan. 3. Plaatsen benzlnepomp op gemeente- grond. a. Naar aanleiding van een verzoek van de N.V. American Petroleum Company te 's-Gravenhage, om haar vergunning te ver leenen tot het plaatsen en hebben van een on- dergrondsche benzinepompinstallatie, gedeelte lijk op gemeentegrond en een zelfregistreeren- de meetpomp, geheel op gemeentegrond voor het perceel plaatselijk gemerkt 16 en gelegen aan de Axelschestraat (voor den winkel van de Firma A. F. Mannaert Co.), stellen bur gemeester en wethouders voor, de gevraagde vergunning te verleenen, onder de voorwaar- den vermeld in het door hen bij dit voorstel overgelegd ccacept-besluit. Er zal een jaar- lijksche retributie verschuldigd zijn van 50. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. b. Naar aanleiding van een adres der N.V. Bataafsche Importmaatschappij te 's Graven- hage, om haar vergunning te verleenen tot het plaatsen van een electrisch gedreven ben- zinepomp (merk Avery-Hardoll"met de noodige leidingen op en in gemeentegrond, bij het perceel Burgemeester Geillstraat te Ter Neuzen, kadastraal sectie L no. 2346 gedeel telijk, volgens bij het adres overgelegde teeke- ning, stellen burgemeester en wethouders voor de gevraagde verguuning te verleenen, onder de voorwaarden vermeld in het bij dit voorstel overgelegde eoncept-besluit. Er zal jaarlijksch een retributie verschuldigd zijn van 50. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De heer DE BAKKER vraagt, of er voor het plaatsen van die pompinstallaties wel vol- doeade op gelet wordt, dat de ondergrondsche geleidingen volkomen dicht zijn? Hij heeft onderlaatst van een geval gelezen, dat de bodem doordrenkt was met benzine en iemand benzine in den kelder kreeg. Het is noodzake- lijk, dat daar streng naar gekekea wordt, er wordt daJar zoo gemakkelijk overheen gestapt. En dat kan gevaar opleveren. De VOORZITTER: We zullen van uw op- merking notitie nemen en vragen of de men- schen ons tijdig zullen waarschuwen als een cageval dreigt! 4. Behoemen leden Burgertyk Armbestuur. De VOORZITTER verzoekt over te gaan tot het benoamen van 3 leden van het Burgerlijk Armbestuur, nl. wegens periodieke aftreding der heereh G. Dees en A. Reuneker en wegens het bedanken door den heer J. C. Oostdijk. Nevens deze heeren worden ter beaoeming aanbevolen de heeren P. J. van Strien, L. van den Hemel en in de vacature Oostdijk de heeren J. de Visser en J. Scheele. De heer SCHEELE wenscht even de aan-. dacht te vestigen op de ajanibeveling ter voor- zieniag in de vacature van het bedankt heb- bend lid. Het is steeds zijn gewoonte om in zulke gevallen no. 1 te stemmen, maar dit- maal is daartegen z.i. een bezwaar. Er is bij de samenstelling van bet Burgerlijk Armbe stuur steeds rekening mee gehouden dat de kerkelijke diaconien daarin zooveel mogelijk in een zekere evenredighedd vertegenwoordigd zijn. Er waren 2 van de Hervormden, 2 van de Gereformeerden en 2 der Gereformeerden uit het Vlooswijk. Maar indien nu de heer Oost dijk zou vervangen worden door den heer Visser, zouden er 3 Hervormden komen en maar 66n Gereformeerde blijven. Nu wil hij volstrekt niet ontkennen, dat de heer Visser een bekwaam lid van dat college zou zijn, doch in verband met de door hem geschetste verhouding zou hij zijn medeleden in over- weging willen geven voor die vacature ditmaal te stemmen op no. 2. De VOORZITTER noodigt de heeren De Jager en De Jonge uit met hem het stem- bureau te vormen. Adhtereenvolgens worden benoemd: de heer Dees met 14 stemmen, 1 briefje is bianco; Reuneker met 10 stemmen, de heer Van den Hemel verkrijgt 5 stemmen; Scheele met 11 stemmen, de heer De Visser verkrijgt 4 stem- men. 5. Benoemen lid der commissie van toe- zieht op het L.O. voor Sluisidl-Drie- wegen. De VOORZITTER verzoekt over te gaan tot het benoemen van een lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs voor Sluis- kii-Driewegcn, wegens periodieke aftreding van den heer A. J. Platteeuw, met wie ter be- noeming wordt aanbevolen de heer F. Clem- minck. Met 15 stemmen wordt herbenoemd de heer Platteeuw. 6. Verleenen van eervol ontslag als onder- wijzer aan F. van den Broeke. Burgemeester en wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, Gezien zijn besluit van den 7 September 1933, waarbij het openbaar gewoon lager on derwijs in de kom, zoodanig is gereorgani- seerd, dat aan school A de Rijksvergoeding voor zes leerkrachten verzekerd is, overwegende dat het aantal leerlingen aan de openbare lagere school C op 16 Maart heeft bedragen 177, op 16 Juni 172 en tengevolge van genoemde reorganisatie op 16 September en 16 December ongeveer 110, maakt een ge- middelde van 142(4, dat dit aantal leerlingen recht geeft op Rijksvergoeding voor vier leerkrachten, dat thans aan school C vijf leerkrachten zijn verbenden, dat daarom met ingang van 1 Januari 1934 66n leerkracht moet worden ontslagen, dat daarvoor in aanmerking komt en ook wil komen, wegens het bijna bereikt hebben van den pensioengerechtigden leeftijd de on- derwijzer F. van den Broeke, besluit: Met ingang van den 1 Januari 1934 wegens opheffing zijner betrekking eervol ontslag te verleenen aan den heer F. van den Broeke, onderwijzer aan de openbare lagere school C, ender dankzegging voor de In die betrekking bewezen diensten. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De VOORZITTER meent, dat het gepast is van deze plaats een woord van dank uit te spreken voor de wijze waarop de heer Van den Broeke zoo tal van jaren het enderwijs heeft gediend. Hij toch heeft de kans gezien in dat ambt mede te werken aan de opvoeding van twee tot drie geslachten en daarin ten voile zijn werk weten te vinden. (Applaus.) De heer VAN DRIEL: Wij zijn altijd over zijn werk tevreden geweest. 7. Verlengen werkloozen steunregeling, Burgemeester en wethouders stellen voor de werkloozensteunregeling na 1 Januari a.s. te verlengen tot 1 Juli 1934. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8. Wijziging gemeentebegrootlng. Burgemeester en wethouders stellen voor, de begrooting der inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1933 te wijzigen als volgt: Gewone dienst: onder de inkomsten te verhoogen de volgen de posten: achterstallige inkomsten 786; dividend van aandeelen in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. P.Z.E.M. 10; restitutie door het rijk van kosten van maatregeien tegen veeziekten f 150; distributee rundvleesch in bussen f 1000; totale vermeerdering der inkomsten 1946; onder de uitgaven te verhoogen de volgen de posten: achterstallige uitgaven f 30; kosten hulde- blijk bij 25jarig ambtsjubild burgemeester 100; bijdrage aan de centrale geimeente in de kosten in de keuringsdienst ingevolge de Warenwet f 5; enderhoud arbeiderswoningen 25; restitutie van te veel ontvangen ex art. 38 3e lid van de Woningwet /320; teruggaaf van rechten of belastingen f 50; teruggaaf van op een vorigen dienst te veel verhaalde bijdragen ingevolge art. 36 der Pensioenwet 1922 1kosten van schoolfeestjes en reisjes 5belooning voor de bereiding van genees- middelen voor geneeskundige armenverzorging /80; kosten distributie rundvleesch in bussen 1000; suibsidie crisiscomitd /180; kosten van toezicht van het op markten aangevoerd vee en verdere kosten van maatregeien tegen vee ziekten 150; totale vermeerdering der uit gaven f 1946. Kapitaaldienst: ender de inkomsten te verhoogen de vol gende posten: bijdrage van hoofdstuk VI van den kapitaal dienst 108,77bijdrage van hoofdstuk VII van den kapitaaldienst 141,23; bijdrage van hoofdstuk VII van den kapitaaldienst 600; voorschotten van het rijk in het belang der verbetering van de volkshuisvesting 450; verkoop houten noodwoningen f 25; batig slot orvergebracht van hoofdstuk I 108,77; batig slot overgebracht van hoofdstuk I 720,94; bijdrage van hoofdstuk VTH 7 van den kapi- taaldienist 641,02; bijdrage van hoofdstuk VIH 9 van den kapitaaldienst 24,86; bij drage van hoofdstuk VII van den kapitaal dienst f 7,20; geldleening overgebracht van hoofdstuk XVI 1292,35; batig slot overge bracht van hoofdstuk I 233,02; geldleening overgebracht van hoofdstuk XVI f 3165; waar- borgsommen gestort door besturen van bjjz. scholen /463; batig slot overgebracht van hoofdstuk I 24,86; totale vermeerdering der inkomsten 8006,02; coder de uitgaven te verhoogen de volgen de posten: nadeelig slot overgebracht van hoofdstuk I 250; nadeelig slot overgebracht van hoofd stuk I 600; aandeel van het rijk in de waarde van de afbraak der houten noodwoningen en de restantwaarde van de bouwgrond dier nood woningen /475; bijdrage aan hoofdstuk m van den kapitaaldienst 108,77; aankoop rentegevend goed f 413,39; bijdrage aan hoofd stuk III van den kapitaaldienst 141,23; bij drage aan hoofdstuk IV van den kapitaal dienst /600; bijdrage aan hoofdstuk VIII 2

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5