ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN msmpp No. 9092 VRIJDAG 12 JANUARI 1934 74e Jaargang Binnenland Buitenland Verjaag die Benauwdheid Predikbeurten Feuilleton -vertel linger) TWEEDE) BLAD landbouwsteun en werk- TER NEUZEN, 12 JANUARI 1934 DE SMCCtKELHANDEL AAN DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE GRENS. Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma SAS VAN GENT. AXEL. WALSOORDEN. CLINGE. SELZAETE. Loop der Bevolking over 1933 BRABANTSCHE BRIEVEN. "ST" CO U RANT 25ste VERJAARDAG PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal de Kcnink- lyke Begeer te Voorschoten een hertnnerings- penrdng vervaardigen met den beeldenaar van de Frtnses, naar een der laatste niet in den handel zflnde foto's van atelier Ziegler te 'a Gravenhage. De penning zal worden geslagen ter grootte van 6 en 4 c.M. als legpenning en als presse- papier, alsmede in den vorm van klnderdraag- penning ter grootte van 25 mJM. NATIONAAL-CRISISCOMIT6. Het heeft Prinses Juliana behaagd het Na- i tionaal Crtsiscomitd wederom een maande- HJksche btjdrage van 5000 te doen toekomen. Reeds moeht het comity giften ten bedrage van 120.000 van HJK.H. ontvangen. Het secretariaat van het Nationaal Crisis- comity deelt mede, dat van het Leidscfae Stu- dentencorps een gift van 442,50 is ontvangen. Hiermede hebben de periodleke bijdragen, wel- ke bet corps thans gedurende twee jaren beeft verstrekt, een totaal bedrag van 0862,50 bereikt. GELEGENHEID. I (De modeme, chr. en R.K. landarbetdersbon- 1 den hebben den minister van Economische Zaken verzocht voor dit jaar aan de exploitan- ten van gesteunde landbouwbedrijven voor te schrqven, dat een bepaald aantal arbeiders moet worden tewerkgesteld, wisselende naar de jaargetyden en mede afhankelrjk van de grootte der bedrrjven en den aard der verbouw- de producten. De landarbeidersbonden achten een dergelijken maatregel praktisch uitvoer- baar, indien de voorschriften streeksgeiwijze worden opgesteld door commis3ies gevormd uit de belanghebbenden, nameiyk landbouwers en landarbeiders. Verder wordt de wenschelijk- heid bepleit om voor verruiming van werk- I gelegenheid het machinaal maaien van koren te verbieden. VVHffiWG VAN BUTTENLANDSCME ARBSEIDSKRACHTEN. iNaar aanleiding van het bij de Tweede Ea rner aanhangig gemaakte wetsontwerp tot re- geling van het verrichten van arbeid in loon- dienst door vreemdelingen heeft het bestuur van het N. V. V. zich met ecu schrijven tot de minister van Sociale Zaken gewend. In de eerSts plaats wordt hierin de aan- dacht gevestigd dat op het Voorloopig Verslag over dit wetsontwerp, hetwelk op 24 October 1933 is uitgebracht, de memorie van antwoord tot dusverre nog niet is verschenen. Het bestuur'van het N. V. V. dringt er bij den minister op aan, de verdere behandeling van dit wetsontwerp zooveel mogelijk te wil- len bespoedigen. Nog steeds is het aantal vreemdelingen dat in ons land arbeid ver- richt, zeer groot, terwijl daarentegen de werkloosbeid in ons land sen abnormalen om- vang heeft. Anderzij.ds is het voor Nederlan- ders zoo goed als onmogeiyk, in het buiten- land te arheiden. ACCUNSVRIJ SLACHTEN VAN VARKENS. De heer Van der Heide, lid der Tweede Kamer, heeft tot den minister van Eccnomi- sche Zaken de volgende vragen gericht: le. Is de minister niet van oordeel, dat de beschikking van de Crisis Varkenscentrale in zake de vergunning voor accijasvrij slachten j van varkens voor eigen gebruik tot gerechts- vaardigde klachten aanleiding geeft? 2e. Dat, met name het voorschrift dat tot een gezin behoort het gezinshoofd met de by hem inwonende person:n, die in op- en neer- gaande ltjn aan hem verwant zijn, terwijl der- halve niet mogen worden meegerekend de vrouw, haar ouders of grootouders, schoon- zoon of schoondochter, dienstbodea en knech- ten, al wonen ze in hetzelfde gezinsverband, geen rekening houdt met de plattelandsver- houdingen, waar samenleven van ouders, grootouders en gehuwde kinderen zeer dik- wrjls voorkomt en vaak door de tijdsomstan- digheden noodzakelijk is geworden, terwijl ook bet dienstpersoneel practisch tot het gezin behoort? 3e. Wil de minister de ibovengcnoemde be schikking doen wijzigen in dezen geest, dat ook de vrouw, de inwonende familieleden en het personnel gerekend worden tot het gezin te behooren en vergunningen voor accijnsvrij slachten van varkens voor eigen gebruik wor den verstrekt in evenredigheid met de sterk- te van het gezin? HULDIGING DER PELIKAANBEMANNING Woensdag is de bemanning der ,,Pelikaan" in bet Kolcniaal Instituut te Amsterdam op inderdaad grootsche wijze gehuldigd. Zij wer- den daar toegesproken door generaal Snijders, Ir. M. H. Damme en kol. Wallaard Sacrd en andere autoriteiten, waama in de marmeren vestibule van het Instituut de huldiging door het publiek aanving, waarbij nogmaals, in tegenwoordigheid van honderden belangstel- lenden gespeecht werd. De ,,Pelikaan"-beman- ning stond daarbij opgesteld onder een balda- kijn, gedragen door vliegtuigschroeven. Tpdens de huldiging is een stroom van ge- schenken overhandigd, en de mannen kregen een ontelbaar aantal handen te drukken. Het was over zessen toen de plechtigheid was afgeloopen. Toen wachtte den vliegers, bij hun terugkeer, buiten een groote menigte die ben, evenals bij hun komst in den namiddag, hartelyk toejuichte. Heden zou de Pelikaan-bemanning Eind hoven bezoeken om den heer Philips te bedan- ken voor de geschonken radio-toestellen. Het geaneentebestuur van Eindhoven zou die ge legenheid aangrijpen om de vliegers te huldi- gen, hetgeen ook geschieden zal door de Philipsharmonie namens het Philips-personeel. DE „POSTJAGER" TERUG UIT INDIe. Gdsterenvoormiddag is de ,,Postjager", des morgens uit Marseille vertrokken, op Schiphol gearriveerd. Er warcn verschillende autori teiten en een aantal belangstellenden ter ver- welkoming tegenwoordig. De ,,Postjager" is Zaterdagmorgen van Tjililitan gestart, doch kwam na eenigea tijd terug, daar de druk op de benzineleiding on- voldoende was. Na drie uur vertraging steeg de Pander weer op en bereikte te vrjf uur (Ned. tijd) Alor Star, vertrok er te 5,40 en landde te 10,35 te Rangoon, waar het toestel tien uur bleef. Zondagmorgen arriveerden Geysendorffer, Asjes cn v. Straten te Calcutta, waar een nieuwe motorstarter moest worden aange- bracht. Te 3,36 (Ned. tijd) vertrok de „Post- jager". In Nederland bleef men daarop eenigen tij.d zonder bericht als gevolg van vertraging in de aflevering der telegrammen. Tot het bericht kwam, dat de Pander Maandagmorgen 7,05 uit Allahabad was vertrokken. Dinsdag- morgen te 0,10 uur (Ned. tjjd) werd te Karatsji gestart, waar het toestel 12 uur was gebleven om te 10,34 vertrek uit Basra te melden. Denzelfden dag landden Geysendorf fer, Asjes en v. Straten te 16,50 te Cairo, zoo- dat op dezen Dinsdag 4300 K.M. waren afge- legd. Woensdagmorgen te 3,43 (Ned. tijd) uit Cairo vertrokken dachten de Nederlanders nog Amsterdam te halen na te 8,35 te Athene te zijn aangekomen en te 16,26 te Marseille, doch weerberichten die er op wezen, dat ge- vaar van ijsvorming aanwezig was weerhield de bemanning den verderen sprong naar de Nederlandsche hoofdstad te wagen, weshalve gistermorgen 8,23 (Ned. tyd) van Marseille naar Amsterdam werd gestart waar het vliegtuig te 11,40 daalde. VORSTELIJK HUWELIJK. Woensdag is te Munch en het kerkelijk hu- welijk voltrokken tusschen prinses Elizabeth van Griekenland, tweede dochter van prins en prinses Nicolaas, en graaf Karl Theodore Toerring-Sottenbach, neef van de Belgische Koningin en lid van een der oudste Duitsche farrSlies. De plechtigheid droeg een strikt particulier karakter. DE OMKOOPERIJ AAN HET BELGISCHE DEPARTEMENT VAN JUSTITIE. De raadkamer van de Brusselsche recht- bank heeft het bevel van aanhouding ten aan- zien van de zes beklaagden, betrokken by het jongste omkoopingsschandaal, met een maand verlengd. De directeur van het bureau voor gratieverleening aan het departement van justitie, Van Egeren genaamd en de sous- chef de bureau Van Hecke hebben nu bekend diverse dossiers te hebben gewgzigd door toe- voeging van valsche stukken. Zij maakten by dit werk gebruik van ontvreemde officieele formulicren. Ook de gearresteerde gewezen kapelaan Vereecke, die nog altijd het priester- kleed draagt, alsmede zijn voornaamste help- ster, de hoteihoudster Moreau, hebben vol- ledige bekentenissen afgelegd. DE MIST. De mist bleek voor de provinciaie veer- diensten op de Ooster-Schelde Dinsdag een ernstig struikelblok. De boot die des morgens van Wolfaartsdijk met bestemming naar Zie- rikzee was afgevarcn, is tusschen Wolfaarts- dgk en Katsche veer omhoog gevaren en Woensdagavond, toen er meer water kwam by hoogwater vlot gekomen. Des Dinsdags is de dienst niet meer uitgevoerd, doch Woens dag geschiedde dit door de reserveboot. Zelfs voor den veerdienst Wolfaartsdyk Kortgcne bleek de mist een struikelblok, daar die eveneen3 Dinsdagmorgen by ongeveer hoogwater omhoog voer en bleef zitten. De 2 vrachtauto's die zich met bestemming naar de Goessche markt aan boord bevonden moes- ten tot 's avonds laat aan boord blijven. De passagiers werden afgehaald door een toeval- lig in de nabyheid zijnde hoogaars uit Krab- bendijke. Hiermede werd het verdere van den dag het passagiersvervoer onderhouden, doch het overzetten van auto's was gestoord. JUSTITIE EL ONDERZOEK. Gisteren vertoefde alhier de rechter-com- missaris uit Middelburg om een onderzoek in te stellen in vertoand met den diefstal bij den heer E. in de Brouwerijstraat. Verschillende getuigen werden verhoord. Het onderzoek was des namiddags blijkbaar nog niet afge loopen en werd des avonds in Middelburg voortgezet. AUTODIENST ST. JANSTEENHULST WALSOORDEN. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de N.V. Stoomtram HulstWalsoorden te Hulst ver gunning verleend voor het exploiteeren van een dagelijkschen autcibusdienst van St. Jan- steen en Hulst naar Walsoorden onder voor- waarde, dat aan de onderaeemster niet zal zijn toegestaan, op het trajectgedeelte St. Jan- steen'Hulst v.v. reizigers te vervoeren in locaal verkeer. Ged. Staten overwogen o.a., dat wat het personenvervoer betreft op het traject Hulst Walsoorden, de door de adressante geexploi- teerde tramdienst grootendeels zal worden vervangen door den autobusdienst; dat deze autobusdienst daarenboven het voordeel biedt van een rechtstreeksche verbinding St. Jan- steen—Walsoorden, wat door de bewcners van St. Jansteen ongetwyfeld van groot belang moet worden geacht; dat evenwel het vervoer tusschen St. Jan steen en Hulst niet van zoodanigen omvang is, dat naast de reeds bestaande diensten van de ondernemers P. Scheele te Sluiskil en Jos. Wauters te Hulst aan een derde vervoerge- legenheid tusschen die gemeente kan geacht worden behoefte te bestaan, en het cnder die omstandigheden uit een oogpimt van verkeers- oeconomie ongewenscht moet worden geacht aan een derde ondememing voor het vervoe ren van reizigers in locaal verkeer tusschen St. Jansteen en Hulst vergunning te ver- leenen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 31 December tot en met 6 Januari kwamen 14 gevallen voor van rood- vonk, nl. 6 te Arnemuiden (w.o. 2 gevallen in 6dn gezin), 3 te Vlissingeh (w.o. eveneens 2 gevallen in 6in gezin) en 1 in ieder der ge- 1 meenten Krabbendijke, NieuW- en St. Joos- i land, Sluis, Ter Neuzan en Zaamslag, 1 geval 1 van febris typhoidea te Arnemuiden en 1 ge- val van diphtherie te Clinge. PRIESTERJUBILEUMS. In dit jaar wordt o.m. het 25-jarig priester- schap herdacht door den Z.Eerw. heer Joh. Staal, pastoor te Stoppeldijk, den Z.Eerw. heer Joh. Preijers, pastoor te St. Jansteen en den Z.Eerw. heer W. Binck, pastoor te Alphen, voor dien te Ter Neuzen. GESMOKKELDE REUZEL. Dooir de kommiezen werd dezer dagen onder i de gemeente Philippine een beruchte smokke- i laar aangehouden, die verdacht werd smokkel- i waar te vervoeren. Er werd evenwel niets op den man bevonden, waaruit de kommiezen af- i leidden, dat hij als voorlooper van een smok- keltroep dienst deed. Zij stelden in de omge- i j ving direct een aader onderzoek. in en hoor- j j den weldra eenige personen wegloopen. Op eenigen afstand vonden zij twee pakken, die t by het onderzoek ieder een emmer gesmolten 1 reuzel bevatten, blijkbaar bedoeld om fraudu- j leus uit te voeren. Volgens een mededeeling van het Bestuur der Belgische douane werd in het afgeloopen jaar door de verschillende Belgische grens- posteci van Cadzand tot Clinge voor een waar- de aan smokkelwaar van ruim 2.000.000 frank in beslag genomen. Deze smokkelwaar was hoofdzakelijk afkomstig uit het Vierde en vijf- j de District. De smokkelwaar bestond voor het overgroote deel uit koeien, varkens, koffie en boter. NAAR DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. Onder leiding van den technisch ambtenaar van den Waterstaat, den heer A. L. de Jong 1 te Kortgene, is, naar ,,De Z." meldt, de Noord- i Bevelandsche brug met p&altjes en vlaggetjes (z.g. salons) uitgezet. Er werd zoowel aan de rechter- als aan de 1 linkerzijde van den veerdam gewerkt om het meest geschikte punt van de te leggen brug vast te stellen. Aan den Zuid-Bevelandschen kant werkt de hser J. Pouwer technisch amb- j tenaar te Goes. Gij die hi|gt bij de minste krachfs- inspanning, die benauwd zijt bij den minsten mist, waarom wacht Gij nog longer op de hulp en nieuwe levens- vreugd die Akker's Abdijsiroop U ge- ven kan. Vanaf de eerste lepels geven de balsemende bestanddeelen van Abdijsiroop U verlichting. De slijmen die Uw borst beladen, die U buiten adem brengen en hoestbuien ver- wekken, zullen zonder moeite losko- men.2 lepelsvanavonden dezennacht zal kalm en rustig zijn. Neem dus bij: AKKER'S. Oversl verkrijgbaar. Tooneelavonden. De groep oud-leerlingen van school A, die zich enkele jaren geleden. tot een tooneel- gezelschap onder den naam ,,Vrijheid Biyheid" aaneensloten, en op deze wijze er op bedacht waren bet. contact met hun school en hun meesters te bewaren, heeft Woensdag- en (Dcnderdagavond weer eens blijk gegeven van wat' goede wil en verstandlge samemwerking vermogen. j Beide avonden hebben 'zy vuor een overge- vulde zaal ,,De Avonturier", een vroolijk spel RIJKSPOSTSl'AARBANK. van Spanning jn vjer bedrijven opgevoerd: Gedurende de maand December 1933 is aan <7.h aio nnmonnor rvmmn v.u het postkantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd f 28.133,18 en terugbetaald 27.360,79, derhalve meer ingelegd dan terugibetaald 772,39. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 26. BOKDIM'S HVPNOSE VARKT6. Men verzoekt ons de aandacht onzer lexers nogmaals te willen vestigen op de morgen (Zaterdag) avend in het Concertgebouw alhier te geven voorstelling door het Hypnose Varidtd gezelschap Bordini. In dit verband meenen wij te kunnen vol- staan met te verwijzen naar de persresencies in de advertentie, afgedrukt in ons vorig num- mer. Voor nadere byzonderheden leze men nog de advertentie, voorkomende in het nummer van heden. STICHTING BIO-VACANTIEOORD. Het bestuur van de stichting Bio-Vacantie- oord deelt mede, dat de collecte tijdens de Kerstweek, in nagenoeg alle Nederlandsche bioscooptheaters gehouden, in totaal heeft opgebracht 49.105,02. Deze schittercode opbrengst maakt de stichting mogeiyk, ook dit jaar weer een groot aantal kinderen van de meest behoef- tigen in ons land onderdak te verleenen in het Bio-VacEntieoord „Het Russenduin" te Ber gen aan Zee. Zij, die deze opvoering hebben mogen bijwo- nen, spreken hun bewondering uit voor de wijze, waarop door deze jeugdige dilettanten gespeeld werd. Wannejr in aanmerking genomen wordt, dat in een spel als dit, niet minder dan negentien verschillende personen ten tooneele moeten verschijnsn, dat de rolvoerders, dat zijn zij, die de hoofdrollen te vervullen hadden, als het ware moesten kruipen in de huid van een per sonage, dat noch in leeftyd, noch in aard met die van den speler in overeenstemming waren, hetgeen voor jonge menschen als deze, uiterst moeiiyk geacht moet worden te zijn, Zich verplaatsen in de rol van een knechtje een klerk, kamermeisje, chauffeur of iets van dien aard, vereischt nu niet zoo'n bizondere :Orienteeringsgaven van den jeugdigen speler. Dergelijke rollen liggen den achttisn- of negentienjarigen in den regel vrij gemakkelijk. Het dageiyksche leven gaf hun herhaalde- iyk gelegenheid zich in dergeiyke roilen in te denken. lets anders daarentegen is het wanneer zoo 'n jeugdige dilettant in het vel moet kruipen van een ouden gehaaiden piukvogel als een Vantour. Vantour beteekent gier, een naam, die reeds genoeg te denken geeft en de rol moet karaktiseeren, door den drager dier rol te spelen. En, mag ik u vragen, welk con- centratie-vermogen wordt er al niet vereischt van een jong meisje, wanneer het zich ge- plaatst ziet in de poaitie van wedsrhelft van zoo'n ouden duitendief, die uit alles een mas- Ingez. Med. zeltje tracht te maken. Of een fabrikant, die tusschen hangen en worgen zijn dochter ziet aan den man te brengen om zich voor den ondergang te redden. Zoo zijn er meer rollen, die meer dan ge- woon aanpassingsvermogen van dea vertolker vereischen. Moeilijkheden, die natuurlijk niet anders dan onder deskundige leiding over- wonnen kunnen worden. En desniettemin zijn deze bezwaren door den onvermoeiden leider dezer jeugdgroep, den heer Michielsen, glans- rijk overwonnen. Er is meer, waartn deze jonge idealistsn zich telken jare enderseheiden. En in het geen waarop ik thans even wil wijzen. zijn de Vrijheid-Blijheiders op eigen initiatisf aange- wezen. Ik bedoel, op de ensceneering van het te spelen stuk. Doch ook, wat dit betreft, weten zij zich op loffelijke wijze te debrouilleeren. Het is zoo gemakkelijk voor den schryver van een tooneelstuk aan te geven: het tooneel moet voorstellen een kantoor, een kamer, een salon of wat dies meer zij. Maar die ensce neering kost geld en al deze decors te bekosti- gen van de kleine bijdrage, die elk in den loop van het seizoen in de vereenigingskas moet afdragen, vaak met -opoffering van een ander genoegen, zie dat vereischt een groote dosis optimisme en idealisme, welke slechts zelden in jongelui, die behalve op ,,kost en kleer" toch ook op eenige genoegens des Isvens mogen aanspraak maken, slechts zelden gevonden wordt. Doch geen nood. Geld is de minste hunner zorgen. Gebrek aan fondsen mag een behoor- lyke inrichting van het tooneel niet in den tweg staan. Want een ieder, naar de mate zijner krach- tca en begaafdheden, draagt gaame zijn deel in deze materie, waarvan een groot gedeelte der te behalen successen afhankelijk zijn. Wie aanleg heeft voor timmeren, zorgt voor het vervaardigen van het vereischte mobilair, een lessenaar, een kantoor-inventaris of iets van dien aard, de electricien neemt de electri- sche installatie, belichting van het tooneel, de voetlichten voor zyn rekening. Zoo tellen zij onder hun ledsn, de behanger, stoffeerder, de decorateur, de schilder en weet ik wat al ambachten meer, terwijl de meisjes voor een gezedlig interieur zorgen. Wat niet door eigen hand kan gemaakt worden, en toch niet gemist kan worden, wordt van hier en daar als in bruikleen gegeven leengoed bijgesleept en zie: op deze wijze gaan de Vrijheid-Biyheiders te werk om hun avonden tot een glansrijk succes te maken. Menschen van smaak en cntwikkeling, die hun avonden bywonen verzekeren, dat al het geen hun door dit dilettanten-tooneel is aan- geboden, boven alien lof verheven is. Moge deze lofspraak de jeugdige spelers en speelsters een aansporing wezen, om op den aangetreden weg door te gaan. Wij hopjen nog dikwijls getuige te mogen zgn van hun trioihf. Moge ook in de toekomst de goede geest vaa saamhoorigbsid en eens- gezindheid waardoor zy thans bezield zyn, nimmer versagen. Daarom: naast de lijfspreuk „Vrijheid - Blijheid" die gij in uiw vaandel voert deze op- wekking: Hoog het ideaal van saamhoorigheid en eensgezindb;iddat u de kracht moge schenken op den ingeslagen weg door te gaan. Georganiseerd Overleg. Eq door den heer Van Bendegem, 6n door den heer Van Kampen, laatstgenoemde mede namens andere anti-revolutioonaire raads- leden, zijn verschillende zeer ingnj.peade voor stellen ingediend inzake locaen en rechts- positie van het personeel der gemeeate en gemeentegasfabriek. Deze by Burg, en Weth. ingediende voorstellen zullen naar wp uit goede bron vememen eerstdaags in de Com- missie voor Georganiseerd Overleg worden behandeld. Toen hedenvoormiddag de tram der Z.V.T.M. uit de richting Zaamslag hier omstreeks 11 uur arriveerde gevoelde de machinist zich on- gesteld en zeeg deze na eenigen tyd ineen. Dr. Cammaert, die in de nabyheid was, ver- leende hem hulp en gelaste zyn overbrenging per auto naar zijn woning te Drie Schouwen. Toevallig was juist de chef van tractie der maatschappij met de tram uit Hulst gearri veerd. Deze nam het bestuur van de tram op zich, zoodat deze op tijd in de richting Zaamslag kon vertrekken. Smokkelaars. Dezer dagen hielden op surveillance zijnde marechaussees onder deze gemeente in den Emmapolder, des nachts een persoon staaade die biykbaar dienst deed als zgn. voorlooper van een smokkelgroep en die by zgn ontdek- king poogde een zaklantaam te doen ontbran- den, biykbaar bedoeld om de achterkomers te# waarschuwen. Terwyi een der marechaussee den man onder bewaking hield, ging de an dere in de richting waaruit deze gekomen was en ontdekte weldra 3 personen op een rgwiel gezeten, die toen zy den politieman zagen' van de fiets sprongen en de beenen namen. Niette- min gelukte het een hunner te grtjpen. Op de achtergelaten rijwielen bevonden zich resp. 50 50 en 35 KG suiker, die in beslag werd ge nomen, nadat uit het verhoor gebleken wa3 dat het in de bedoeling lag de suiker ongedekt in te voeren. (Midd. Crt.) Koe aangesiageo, De bedryvigheid der smokkelaars in de grensstreek neemt weer toe. Douaniers zien scherp toe. Zoo werd aan de fabrieken Kilhlmann een auto, komende uit de richting van Gent, aangehouden, be laden met zeven koeien. De geleidebrief vermeldde maar zes, 66n der verdachte koeien werd aangehouden. Autowagen met schapen aangeslagen. Douaniers slaagden er in op Wachtebeke (Overslag)-grens, een wagen aan te houden. geladen met prachtige schapcn. De smokkelaars ontkwamen. ZONDAG 14 JANUARI 1933. Ned. Hervormde kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, H.A.; 2 u., Dr. L. J. Cazemier, Dankz. SLUISKIL. 9.30 u., de heer L. Dek; 2 u., de heer A. van der Flier. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u, Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. S. Groene- veld. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9 u. en 2 i^., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG- 9 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. cn 10 u., HE Dienst; 2.30 u., Lof. HEN GSTDIJK. Geboren 3 m., 10 vr., totaal 13. Gevestigd 18 m., 12 vr., totaal 30. Overleden 6 m., 2 vr., totaal 8. Vertrokken 23 m., 21 vr., totaal 44. m. vr. tot. Bevolking op 1 Jan. 1933 308 283 591 Bevolking op 31 Dec. 1933 300 282 582 alzoo verminderd met 9 personen. Levenloos aangegeven: Gecne. Voltrokken huwelijken 3. Ulvenhout, 9 Januari 1934 Menier, „Zeg Drd", zee- t-er 's Tien oplet- tenden en nogal nuuwsgierigen nensch teugen me „zeg, Drd,ge mot me toch 's vertel- len, hoe 't komt, dat er bij jullie op Ulvenhout, da wil zeggea, volgens jouw brieven, die 'k goed bghouw, allegaar, brave, joviale, leutige lui wonen Is da nouw zoo, of eh ,,Zuigde 'r maar 'nen pin aan?" vulde-n-ik zelvers aan. Toen lachte-n-ie 'n tikske verlegen. trN<yuw, aouw", zee-t-ie: „zoow bedoelde-n-ik 't nie te zeggen, horre! Integendeelik eh „Gin plumkes asteblieft". „En waarom nie, as ge 't toch „Stop! Gin plumkes! Wajant aan elk plumke zit deurgaans, net as aan "n visch- haakske, 'nen weerhaak, 'nen „maar". En as ge yrebeesjes (aardbeien) eet, dan motte da doen mee 'n schepke suiker en nie mee "n scheut azijn! Aandersliever gin fere- beesjes". „Houwde nie van azgn, Dre ,,Werendig wel! Over de slaai of in de zure zult. Zult mee azgn en yrebeesjes mee suiker. En nie omgekeerd!" En omdat me deus vraag al 's meer gesteld is, amioo, zelfs wel deur tiepen, die ik te geleerd had verondersteld, om zulke stomme dingen te vragen, (maar ok de fout van over- schatten is 'n menseheiyke fouthOTt beslotea, om da gesprek, da'k hierboven be- gonnen ben, 's netjes op te schrijven in deus briefke. Dan weten ok de aanderen, die deus

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5