Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek Rallye Monte Carlo. EEN MERKWAABDIG STRANDBEELD. EEN LAADBRUG TE VLAARDINGEN NEERGESTORT. VERDRONKEN. ACHTER HET STUUR OVERLEDEN. Daama werden gehoord de getuigen Th. J. N. Permentier en diens echtgenoote, die als buren een gesprek met de eerste getuige over haar financieele aangelegenheden hebben ge- had. Daarbij was ook ter sprake gekomen de kwestie van de kolen-aandeelen en getuige P. had naar hij verklaarde aan N. aange- raden niet op deze zaak in te gaan. Ook had getuige een kwitantie gezien aan de achterzijde waarvan twee aflossingen voorkwamen, die evenwel niet afgeteekend waren. Getuige had mevr. N. aangeraden dit alaiog te doen. Tenslotte werd nog gehoord de deskundige J. E. A. van Waegeningh. Deze betoogde aan de hand van foto's en instrumenten, dat de kwitantie ad 2603,12% vervalscht was en dat met andere inkt dan de oorspronkelyk ge- bruikte op den balk de woorden twee duizend in blokletters en op den cyferbalk het cijfer 2 was bijgeschreven. Tusschen deskundige en verdachte ontstond een dispuut over de wijze waarop het onder zoek door eerstgenoemde zou zijn verricht. Get. toonde daarop ieder van de leden van het Hof en den adv.-gen. aan, dat overduidelijk uit de foto's bleek dat de overhaling van cy- fers en letters niet alleen niet onmiddellijk na het schrijven, doch ook met een andere soort inkt plaats heeft gehad. Incident. Mr! Heise trad hierop naar voren om mede te deelen dat de deskundige indertijd voor de Middelburgsche Rechtbank een deskundige verklaring zou hebben afgelegd, waarop hij later is moeten terugkomea. Deskundige antwoordde dat de door mr. Heijse genoemde zaak hem geheel onbekend was en hij protesteerde tegen de wijze waarop de verdediger hem in opeabare terechtzitting aanviel. IHet Hof schorste hierop de zaak tot de na- middagzitting. Alvorens requisitoir te nemen heeft mr. baron Spyart van Woerden, die intusschen naar de juistheid van de beweringen van mr. Heijse telefonisch inlichtingen had ingewonnen, een verklaring daaromtrent gegeven. Uit het audientieblad der zitting bleek niet, dat de vryspraak in casu gewezen iets uitstaande had met de verklaring van den deskundige. Requisitoir. "Vervolgens requisitoir nemend, heeft de ad- vocaat-generaal op uitvoerige wijze de ver- schillende transaction, die er tusschen ver dachte en mevr. N. plaats vonden uiteengezet. De zaak in kwestie gaat over de vervalsching van de kwitantie van 603,12%, waarvan naar spr.'s meening onomstootelijk is komen vast te staan, dat zij vervalscht is. Naar spr. verder uiteenzette, is er geen en- kele aanwijzing dat mevr. N. de haar toe- komende gelden, zijnde 2500, heeft ontvan- gen. Toen zij daaraan dringend behoefte had, is verdachte er toe kunnen komen om aan hem te goeder trouw afgegeven kwitanties te ver- valschen. Spr. achtte verdachte dan ook schuldig aan valschheid in geschrifte en aan gebruikmaking van een valsch geschrift en vroeg, met ver- nietiging van het vonnis der Rechtbank, ver- dachte's veroordeeling tot 1 jaar gevangenis- etraf. Mr. Heijse, de verdediging voerend, betoog de, dat den advocaat-generaal moet worden toegegeven, dat er zich in deze zaak veel zcn- derlinge dingen voordoen. Ook hier komen twijfelachtige zaken in onderdeelen naar voren en veel kan ook na het opnieuw hoo- ren van de getuigen niet worden opgehel- derd. Hier is derhalve twijfel, die ten gunste van verdachte moet gelden. Ook de kwestie van de 2 inktsoorten is, naar pleiter meende, niet tot klaarheid gebracht. Dit zou alsnog een des- kundig onderzoek vereischen. Pleiter concludeerde tot bevestiging van het vrijsprekend vonnis der Middelburgsche recht bank. Na re- en dupliek bepaalde het Hof het arrest op 24 Jan. a.s. DE ZWERM VLIEGT UIT. De Rallye Monte Carlo is begonnen. Van alle kanten komen de berichten omtrent deel- nemers, die vertrokken zijn naar hunne start- plaatsen in Europa'3 uithoeken en de belang- stelling die dezen formidabele raid in alle kringen trekt, komt wel het beste uit in de dagelijksche berichten die men in alle Euro- peesche bladen vindt omtrent het vertrek van telkens nieuwe deelnemers. In Holland heeft de equippe v. d. Heijden, Haibnit en Bakker Schut het sein gegeven door reeds vorige week met hunnen Stude- baker de lange reis naar Athene te aanvaar- den. Een paar dagen later had te Amsterdam het afscheidsdiner der Fordrijders plaats, die daama equippe na equippe den reis aanvaard- den. Zaterdag zijn van deze deelnemers Mut- saerts, van Strien, Jhr. Bicker en Couwenberg vertrokken naar Bucarest, de dag daarop gin- gen v. d. Meulen, Monso en Wild op weg naar Athene, terwijl Maandag de drie Noordelijke Nederlandsche Ford equippes de reis aan- vaardden, van Boeck Calkoen, Weber en Dik- ker naar Umea; Glerum, Goedkoop, Volmer en Hoogsteder naar Tallin en Nijenbandring de Boer, Liezenbergh, Went en Krabbenbos naar Stavanger. Tot Helsingborg in Zweden maken de naar Stavanger en Umea gaande equippes de reis gezamenlijk, daama slaat de een een zystraat in naar links, terwijl de andere recht- uit rijdt naar Umea in den Poolcirkel. Dinsdag euUen dan Dr. Sprenger van Ey'k, Wieleman en Mr. Lamberts Hurrelbrinck naar Athene vertrekken. Zij zijn door omstandigheden een beetje laat, maar willen dit inhalen door in een etuk door naar Budapest te rijden. De equippe CorneliusStruhbe met hun DK zijn ook reeds op weg naar Tallinn, evenals van Marken en zijn metgezellen op Talbot. Hoevelen van deze alien zullen Monte Carlo bereiken De berichten luiden allesbehalve gunstig. Het zacbte weer der laatste dagen vervult de deel nemers uit het Noorden met schrik, hoe vreemd dit oppervlakkig ook klinken moge. De dooi heeft de sneeuwmassa's doen smelten en de wegen veranderd in poelen van bruine modder en witte sneeujwresten. Daar moeten de wagens doorheen, niet zoo even van Assen naar Meppel, maar honderden kilometers lang en dat met een gemiddelde van 40 K.M. per uur, overdag en gedurende de nacht, zonder ophouden, altijd maar door. De rijders kunnen elkaar afwisselen aan het stuur, maar hoe moeten de wagens dit uithouden? Wanneer het nu plotseling weer mocht be- ginnen te vriezen, een lichte nachtvorst maar, dan wordt de toestand heelemaal catastro- phaal, dan wordt het heele Noorden tot aan Stockholm ddn onafzienbare ys- en ijzel- vlakte, die zich een 1500 K.M. naar alle rich- tingen uitstrekt. lOok de berichten uit den Balkan luiden er- barmelijk. By Belgrade is het pontverkeer over de Sawa gestremd door ijsschotsen en worden xnotorvoertuigen per trein over den spoorbrug vervoerd. In Griekenland is een aardbeving geweest, in de buurt van Larissa heeft een bergstorting den weg versperd en een over- strooming bij Saloniki heeft een deel van Ma cedonia onder water gezet. Zullen al deze be- letselen opgemimd zijn tegen den tijd dat de Rallye-rijders passeeren? Twee Engelsche deelnemers Lord Clifford op Lagonda en Riley op Riley zitten op het oogenblik reeds bij Sa loniki vast, vlak achter hen komen de Fran- sche equipes Chaurieu op Chenard Walcker en Lavalette op Peugeot, die reeds den Balkan binnengetrokken zijn en nog niet weten wat hen wacht. Ook Bignan is onderweg en daar- achter komen de Hollanders en alle andere der 25 equipes die Athene als startplaats gekozen hebben. Zal het ditmaal wederom gaan, zoo- als verleden jaar, toen alle deelnemers uit Athene en Bucarest tien dagen lang door den Balkan rondzwierven op weg naar huis? Of zal de natuur ditmaal den rijders gunstiger gezind zijn, hen schrik aanjagen v66r den rit, om gedurende dien hare beletselen uit den weg te ruimen? Dat is het Mysterie van den Balkan, dat ieder jaar opnieuw de Rallye-rijders voor nieuwe verrassingen plaatst. P. H. L. LAMBERTS HURRELBRINCK. De heer J. P. Tetterode te Oostkapelle schrijft in de Midd. Crt.: Met den laatsten storm, in October, is er een massa zand van het strand te Oostkapelle weggespoeld en nu strekt zich van den duin- weg af tot het eerste paalhoofd bij laag water een strand uit, zooals men weinig of nooit in Nederland ziet. De klei is n.l. weer boven ge komen en nu ziet men de vroegere kanalen, slooten, slenken, wegen, zelfs de afdiruksels van koeien en paardenhoeven van de beesten, die eeuwen geleden daar geweid hebben! Op sommige, plaatsen steekt de klei ruim 60n meter recht naar boven. Het geheel geeft den indruk van een rotsstrand. GEHEIME DISTILLEEKDERIJ ONTDEKT. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de rijkspolitie onder Geersdijk, gemeente Wis- sekerke, in de drogerij (voormalige meestoof) van den heer S. een geheime distilleerderij ontdekt. De installatie, welke heelemaal com- pleet was, is in beslag genomen. Woensdagmiddag omstreeks half vier is de zgn. uitlegger van een laadbrug, staande op het terrein van de maatschappij Vulcan te Vlaardingen-Oost neergestort, doordat de trek- banden zijn gebroken. De loopkat, waarin zich 2 mannen bevonden is in het water gevallen. De beide mannen zijn verdronken. Een van de uiteinden van de gevallen uitlegger is terecht gekomen op het lichterschip Alstadt. Dit 1000 ton metende schip is door midden gebroken. Het schip is op zijn waterdichte schotten blij- ven drijven. ONDERWIJZERES OMVERGELOOPEN. Dinsdagpiorgen is op een school in de Van Ostadestraat te Amsterdam in het gymnas- tieklokaal de onderwijzeres door een der leer- lingen omvergeloopen. De onderwijzeres kwam zoo ongelukkig terecht, dat zij een zware her- senschudding opliep en naar het gasthuis moest worden overgebracht.- VALSCHE MUNTERIJ AAN BOORD VAN EEN WOONSCHUT. De politie is een valsche munterij op het spoor gekomen, op een woonschuit, liggende in het gehucht Bamflair, Drente. Een kind van de bewoners bood by een winkelier een valschen rijksdaalder aan. De winkelier be- hield het valsche muntstuk en waarschuwde de politie. De woonschuitbewoner A. D. en de keetbewoners G. T. werden gearresteerd. Ver- schillende voorwerpen voor het vervaardigen der valsche munten werden in beslag genomen. De vrouwen der gearresteerden waren naar Twente gezonden om daar het valsche geld uit te geven. KRUIT, PIJP EN BRANDWONDEN. De landbouwer M. te Mortel had een hoe veelheid kruit in huis, hetwelk hij boven op een kast bewaarde. De zoon van M. was de- zer dagen met een brandende pijp in den mond bezig op de kast naar iets te zoeken, toen plotseling een venk uit de pijp in het kruit terecht kwam, waardoor de springstof exploi- deerde. De jongeman kreeg ernstige brand- wonden in het gelaat. Wonder boven wonder bleken de oogen niet getroffen te zijn. EEN VISCHOTTER. In den plas Elffhoeven onder de gemeente Reeuwijk heeft de heer D. van Roen een visch- otter geschoten, welke een gewicht had van 20 pond en een lengte van ruim een meter. Het dier is verkocht aan een ingezetene van Reeuwijk, die er een bont van zal laten maken. SMOKKELAFF AIRES. Sinds eenigen tijd merkte de firma Rade- makers te Roosendaal, dat haar vrachtwagen, welke in een der garages ter plaatse werd gestald, ongewoon veel benzine gebruikte. Ook kwam het meermalen voor dat de wagen er 's morgens, wanneer hy uit de garage werd gehaald, vuil en besmeurd uitzag. Aanvanke- lijk kwam het er niet van hiemaar een onder zoek in te stellen men vermoedde dat de knecht den auto welllcht gebruikte om zyn meisje, dat in een andere plaats woont, des avonds op te zoeken tot Dinsdagmorgen bleek, dat een der koplampen was beschadigd en een der deurknoppen van den wagen was afgabroken. Het was de knecht, die daarvan mededeeling kwam doen. Nu werd de politie in den arm genomen en deze kreeg vermoe- den tegen een vroegeren knecht van de firma R., zekeren H. te Roosendaal, een 19-jarige jongen. Deze werd van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht sinds eenigen tyd den bewusten vrachtauto des nachts te hebben gebruikt om ermede te smokkelen. Het was bekend dat H. smokkelde. Eenigen tyd geleden is de eigen auto, welke hij bezat(!) des nachts met een lading smok- kelwaar in beslag genomen. Blijkbaar heeft toen de jongen by zyn ouden baas maar onge- vraagd leentjebuur gespeeld. Uit Roosendaal wordt gemeld, dat nu ook de vrouwen reeds beginnen mee te doen aan den smokkelhandel. Aan de Belgische gren3 naby het dorp Nispen werden er een paar aangehouden, die in een zgn. ,,harnas" onder de kleeding een hoeveelheid suiker uit Belgie trachtten binnen te smokkelen. Tegen de vrouwen, die afkomstig bleken te zijn uit Bergen op Zoom, werd proces-verbaal opge- maakt. Op de Heerengracht bij het Thorbeckeplein te Amsterdam is Dinsdagavond een ongeveer 65jarige man te water geloopen. Toen men hem uit de gracht haalde bleek hy reeds te zijn overleden. De brandweer en de Genees- kundige Dienst hebben nog pogingen aange- wend de levensgeesten op te wekken, maar een geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. Dinsdag werd de marechaussee te Zwolle gewaarschuwd dat zich te 's Heerenberg op den straatweg een auto bevond, waarvan de bestuurder geen teeken van leven gaf. Bij de komst van de marechaussee bleek dat de be stuurder de heer G. Geekes overleden was, vermoedelijk aan hartverlamming. De over- ledene is naar het R.K. ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Hij was handelsreiziger te Mep pel en laat een weduwe met twee kinderen achter. KXNDERMOORD. Na een verhoor door den rechtercommissa- ris, bijgestaan door dr. Hulst, uit Leiden, is op vordering van den officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem aangehouden de 20- jarige ongehuwde fabrieksarbeidstsr J. E. W. Zij is nog denzelfden avond overgebracht naar het huis van bewaring te Arnhem. Haar aan- houding geschiedde naar aanleiding van een vermoeden van moord door haar gepleegd op een pasgeboren kindje van het mannelijk ge- slecht, waarvan het lijkje vorige week ten hare huize werd gevonden. DE MIST. Woensdag is een auto met zes metselaars, op weg van Winschoten naar Hoogezand door den mist in het Winschoterdiep gereden. Allen zijn gered. Omstreeks half zeven is Dinsdagavond de 50jarige sigarenmaker Jansen, die te Nunen op een sigarenfabriek werkte bij het naar huis gaan door de mist misleid in de Dommel bij Opwetten gereden en verdronken. Toen de fa- milieleden in Eindhoven hem niet zagen thuis komen, hebben zij de marechaussee gewaar schuwd, die weldra fiets en pet van den on- gelukkige vonden. DOOR EEN AUTO DOODGEREDEN. Dinsdagmiddag stonden voor den Woensel- schen overweg te Eindhoven de 21jarige J. Wilbrink en de 20jarige mej. P. van 't Hoff aan den linkerkant van den weg te wachten. Toen de boom opging, trachtten zij, elk met een fiets aan de hand, naar den rechterkant te komen. Het meisje viel en kwam voor de achterwielen van een vrachtauto terecht, die haar het hoofd vermorzelden. Zij was onmid dellijk dood. W. werd met een gecompliceerde rechterbeenbreuk in het ziekenhuis opgeno- men. De chauffeur van den vrachtauto had van het ongeval niets bemerkt, hij moest al zijn aandacht concentreeren op het drukke verkeer. GEHEIME ZENDER TE HEERLEN. Hearlen is in het bezit van een geheimen zender, die Zondagmorgen tusschen 9 en 11 uur in den aether is verschenen. De zender werkt op 270 M. De omroeper, die blijkbaar alleen was verzorgde een zeer primitief pro- gramma, hoofdzakelijk bestaande uit het zin- gen en fluiten van eenige Duitsche liedjes. Aan het einde van het programma kwam het Wilhelmus, door den omroeper zelf gezongen. Na afloop deelde hij mede, dat de uitzendin- gen zouden worden voortgezet. ZOUTZUUR GEDRONKEN. Voorbijgangers vonden Dinsdagnacht in de Groenstraat te Tilburg den 15jarigen knaap K. S. op den grond liggen, kreunende van pijn. Het bleek dat de jongen uit een fleschje met zoutzuur had gedronken, dat hij in een leeg staande woning had gevonden. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Men hoopte hem in het leven te kunnen houden. EEN VREEMDE GESCIIIEDENIS. V.D. meldt uit Heerlen: Begin December meldde zich aan het Duit sche consulaat te Heerlen een man van Belgi sche nationaliteit, die zich ter beschikking stelde tot het geven van inlichtingen betref- fennde Belgische militaire zaken. Op het consulaat werd de man geantwoord, dat men order had, personen, die dergelijke in lichtingen kwamen verstrekken, te verwyzen naar het hoofdbureau van politie te Aken. Daar de man echter beslist weigerde naar Duitschland te gaan, vonden enkele onder- houden te Heerlen plaats. V66r dat dit ge schiedde had de Belg in het Fransch een schriftelijke verklaring afgelegd, dat hij bereid was alle inlichtingen te geven, welke in zijn beizit waren over militaire zaken. Her eerste enderhoud vond plaats in een hotel te Heerlen. Behalve de Belg waren bij dit onderhoud aanwezig twee heeren en een dame uit Aken. Er werd bij den Belg op aan- gedrongen, dat hij de mededeelingen, welke hij te doen had, te Aken zou afleggen. De Belg bleef er echter bij, dat hij niet naar Aken wilde gaan. Twee dagen later had opnieuw een onder houd plaats en het bleek den Belg toen, dat het, ondanks zyn afwijzende houding, in de bedoeling van de Duitschers lag, hem heime- lyk naar Aken over te brengen. Hy was ech ter op zyn hoede. Besloten werd n.l. dat een derde bespreking, waarby de Belg tenslotte zijn mededeelingen zou doen aan een autori- teit van den Duitschen Ryksweer, te Kerk- rade zou plaats hebben. De tocht naar Kerk- rade zou per auto geschieden. Gedurende den tocht bemerkte de Belg, dat men niet naar Kerkrade reed, zooals de opdracht was, doch dat men naar Aken ging. Vlak voor de grens zag hy kans, uit den auto te springen. Omtrent deze zaak vememen wy, dat de Belg, dien de Duitschers naar Aken wilden brengen, een redacteur is van een Belgisch dagblad, die zyn aambieding op het Duitsche consulaat had gedaan om persoonlyk te onder- zoeken, in hoeverre een door een Poolsch blad gepubliceerd bericht, volgens hetwelk in Duitschland was opgericht een Patriottische Liga, welke ten doel heeft, buitenlanders naar Duitschland te lokken voor het doen van mede deelingen omtrent militaire zaken, juist was. De politie te Heerlen heeft thans deze vreemde zaak in onderzoek. CHINEESCHE HOFFEUJKHEID. Er vertoeven nog altoos eenige Chineezen in Utrecht, die hun intrek hebben genomen in wijk C waar deze vreemdelingen rustig wonen, in afwachting van voor hen betere tijden. In dit zoogenaamde Chineezen-huis heeft zich een grappig tooneel afgespeeld, lezen wij in het „U. D.". Een jongeman van een jaar of vijfentwintig, die bij de politie bekend staat als iemand die nog al eens teveel drank toi zich neemt, bevond zich dien avond weer in kemelijken staat van dronkenschap en begaf zich in dezen toestand naar het huis der Chineezen, waar hij den boel op stelten zette. De Chineezen waren hiervan allesbehalve gediend, vooral niet, toen de dronken bezoeker er op los sloeg en van 't schamele eigendom der Chineezen voor ongeveer acht gulden ver- nielde. De Chineezen maakten korte metten, grepen naar hun shawls, omslagdoeken en touwen, voor zoover zy die in hun bezit had- den, en bonden daarmee den lastigen bezoeker stevig vast; deze lag nu in 'n ommezien der- mate gesjord, dat hy armen en beenen niet meer bewegen ken. Hy was dus volledig buiten gevecht gesteld. Daama is een van de Chineezen dood- bedaard naar de politie gewandeld om aan deze te beduiden, dat er in het Chineezen-huis wat te doen was. Toen de politie daar kwam, vond men op den grond keurig netjes, als een bal in elkaar gedraaid, den beschonken jonge- ling liggen; deze lag secuur aan de ketting, maar de Chineezen hadden hun arrestant toch zoodanig gebonden, dat deze niet in het minst „beschadigd" was. Hy kon alleen geen vin verroeren. De poli tie nam het „pakket" mee naar het bureau, ontknoopte de shalws en doeken, stelde den gebondene in de gelegenheid armen en beenen flink uit te rekken en te strekken, want de boeien hadden aardig strak gezeten, waarna de arrestant werd opgesloten om z'n roes uit te slapen. De geschiedenis is intusschen nog niet uit; de dronken jongeling, die Zondagmorgen weer volmaakt nuchter was, betreurde toen de ravage, in het Chineezenhuis door hem aan- gericht en met acht gulden op zak was z'n eerste wandeling naar het Chineezenhuis, om daar verontschuldigingen aan te bieden, zoo goed en zoo kwaad als dit ging tusschen twee partyen, die van elkaar geen woord verston- den, en tevens de schade te vergoeden. Bij dit alles voegde de jongeman een woord van dank voor de „keurige behandeling" die hij van de Chineezen endervonden had. Men had hem niet het minste letsel aangedaan, hoewel het niets te verwonderen zou zijn geweest, als ze hem, in antwoord op zijn blnnendringen en ■baldadig optreden, een pak slaag hadden ver kocht, dat hem heugen zou. Ook de Chineezen toonden zich gecoiffeerd door de excuses en schadevergoeding, be- schouwden hiermee de zaak als afgedaan en begeerden volstrekt niet, dat er verder nog werk zou worden gemaakt van de affaire door de politie. Wij, Hollanders, zouden vermoedelijk ietwat anders hebben gehandeld als er op Zaterdag- avond een dronken-lap by ons was binnen- gevallen, om den boel kort en klein te slaan. Een Chinees behoudt blijkbaar z'n kalmte, bindt den lastpost, wenkt een agent, draagt het gevalletje zwijgend over, sluit de deur en is tevreden. DE ZELFMOORD VAN STAVISKY. Een te Chamcnix gehouden lijkschouwing heeft bevestigd, dat Stavisky zelfmoord heeft gepleegd. In de villa waar Stavisky de hand aan zichzelf heeft geslagen, werd een gesloten enveloppe gevonden, waarop het verzoek: stond: ,,Deze te overhandigen aan mijn lieve vrouw". Men neemt aan, dat in het couvert het testament van den zwendelaar is gesloten, en dat hij daarin bovendien mededeeling doet, van zyn besluit zich van het leven te berooven. POGING TOT MOORD DOOR VERGIFTIGING. De politie te Hamburg heeft een handelaar gearresteerd, die verdacht wordt van poging tot vergiftiging. In Maart j.l. kreeg zijn zwager, die toen in een ziekenhuis lag, een pakje met koek van een onbekende. Hy at den koek en twee dagen later viel zijn haar uit. Vier weken later werd hij blind. Uit het onderzoek bleek, dat er rattenkruid in den koek had gezeten. Eenige weken geleden kreeg de ongelukkige een briefkaart, waarop geen afzender vermeld stond en waarop met drukletters geschreven was, dat de afzender het betreurde, dat er indertijd te weinig arsenicum in den koek had gezeten, zoodat de geadresseerde in leven was gebleven. De politie stelde opnieuw een caderzoek in, waarbij de aandacht op den Hamburgschen handelaar viel, in wiens bezit bij arrestatie meer met verdraaide hand geschreven brief- kaarten en een hoeveelheid rattenkruid werd gevonden. EEN GEVAARLIJKE ONTM0ETIN G. In de buurt van Sinaja (Roemenie) is een slede, waarin eea majoor, een onderofficier en een gendarme zaten, een andere slede tegen- gekomen, die een verdachten indruk maakte. De eerste slede begon een achtervolging, waarop de inzittinden van de tweede begonnen te schieten. De gendarme en de onderoffi cier wenden gedood, de majoor licht gewond, maar nochtans zette hij de achtervolging voort. Tenslotte slaagde hij er op zijn beurt in, een van de inzittenden van de andere slede te verwonden en in hechtenis te nemen. Hy bleek tot een rooversbend'e te behooren, die pas in een landgoed ingebroken had en er met de kas van 150.000 lei van door was gegaan. De anderen hadden zich door het lot van hun makker niet laten afschrikken en plunderen op hun verderen tocht nog een slede met kooplieden uit. DRIE KINDEREN GESTIKT In het dorp Thurowken, in het district Osterode, zijn drie kinderen door kolendamp om het leven gekomen. De moeder had op de slaapkamer der kinderen de klep van de kachel te ver omgedraaid, waardoor zich 's nachts kolendamp heeft gevormd. Toen de moeder haar kinderen van 5, 14 en 16 jaar's morgens wilde wekken, waren zy reeds dood. EEN GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL. Eenige dagen geleden werd in een der Brus- selscbe stations, met bestemming naar Ant- werpen, een kist afgegeven met radio-onder- deelen. De afzender, een Franschman, ver klaarde, dat de kist en haar inhoud een waarde had van meer dan 66n millioen. Bij de aan- komst te Antwerpen werd de geadresseerde gewaarschuwd; hy was echter onvindbaar. De expediteur gaf dadelyk instructies om de kist terug te zenden. Toen hij verscheen, om er bezit van te nemen, stelde hij vast, dat het gewicht niet meer klopte. De kist werd ten aanizien van het parket geopend en men stelde vast dat de inhoud verdwenen was. Er is on- middellyk een onderzoek ingesteld. HET DROEVIG EINDE VAN EEN OUD-GENERAAL. Zaterdagavcnd reed een taxi in het Westen van Berliju tegen een lantaampaal, zonder al te veel schade aan te richten. De passagiers bleven ongedeerd, doch de taxi-chauffeur werd bewusteloos uit den auto gehaald. Het bleek dat de man Tkatschenko geciaamd, tengevolge van een hartverlamming was overleden. Tkatschenko was generaal geweest in het wit- Russische leger, dat beproefd had aan het bolsjewistische regime een einde te maken. Gedurende den wereldoorlog was hij in het tsaristische leger kolonel. Nadat de poging om het bolsjewistische regime omver te wer- pen mislukt was, had hij zich te Berlijn ge- vestigd, waar hem niets anders overbleef dan als taxi-chauffeur het levensonderhoud voor vrouw en kind te verdienen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE DRINKWATERVOORZIENING VAN PLUIMVEE. We hebben de vorige keer gezien hoe het water in het lichaam van de kip geheel in het vert>orgene voortdurend in actie is en de hoe veelheid water die noodig is veel grooter is dan we denken. Het water houdt aan den eenen kant lang de warmte vast en doordat het in den bloed- baan voortdurend stroomt zorgt het dat het lichaam gelijkmatig warm blijft. Bij verdam- ping gaat veel warmte snel verloren dus door middel van de ademhaling (niet door zweeten zooals we gezien hebben) kan de kip snel haar overtollige warmte kwijt raken. Over het algemeen hebben de zoogdieren en vogels geen waterreservoirs in hun lichaam, alleen blijft er by de kip tamelijk veel water in het voer in de krop in voorraad. Na een goeden maal- tijd meelvoer kan de krop wel 80 gram water naast het voer zelf bevatten, maar gemlddeld zit er niet meer dan 40 gram water in. De krop houdt het overtollige water ook niet vast, want zoodra de inhoud van de krop tamelijk week en papperig is loopt de rest van het water dat de kip drinkt direct door naar de maag. Krijgt nu de kip geen drinkwater genoeg dan loopt haar spijsvertering direct in de war, want de verteringssappen die in de in- gewanden gevormd worden vloeien dan niet meer voldoende toe. Bij leggende hennen. krijgt men dan ook een dubbele strop als het water tekort schiet, doordat zoowel de voed- selvertering vast loopt en er bovendien geen vocht genoeg is voor de eiwit- en dooiervor- ming. Feitelijk is er dan ook geen sneller werkend middel om den leg te doen ophouden dan de kip te weinig drinkwater verstrekken. Bij kuikens wordt de groei slecht en kan zelfs geheel tot stilstand komen, alleen maar door watergebrek. Dit is een zaak die veel te vaak nog over het hoofd gezien wordt by de snel groeiende kuikens. Over het algemeen zijn de drinkbakjes klein voor de pasgeboren kuikens en men rekent er dan niet op dat de dieren, als ze wat ouder worden, al heel gauw tekort krijgen. Denk er dus om als straks de kuikentijd komt: zorg voor overvloedlg water. Hoe belangrijk een flinke hoeveelheid drink water voor de kippen is kan uit de volgende proef blijken. In het beroemde proefstation te Storrs in Connecticut heeft men in den af- geloopen winter bij een deel der kippen op een temperatuur van 50° F. (dus 10° C.) gehouden en merkte op, dat de kippen 33 meer water dronken dan in de hokken waar het water telkens een poosje, nadat het ver- verscht was, weer bevroor. De eierproductie was in de hokken met verwarmd water be langrijk veel hooger dan in de controlehokken, zelfs zooveel hooger, dat de kosten aan elec- triciteit om het water op temperatuur te hou den, er best uitkwamen. Niet alleen leggen dergelijke kippen meer eieren maar ook grootere eieren. Sommige fokkers onttrek- ken dan ook tegen het einde van den leg, als ze de kippen snel den rui willen hebben, het drinkwater. Wie electrische stroom heeft in zijn hokken kan 't water al heel gemakkelijk op tempera tuur houden en kan de kippen nog een dienst bewijzen door boven het drinkbakje nog een klein lampje te hangen, dat 's nachts blijft branden. Men zal dan opmerken, dat de kip pen 's nachts ook van tijd tot tyd drinken. Ook kan men zich in de wintermaanden be- helpen door inplaats van droog meelvoer het meelvoer flink rul aan te maken. De kip pen krijgen dan op die manier meer water binnen en behoeven niet zoo veel te drinken. Uit een en ander volgt nu ook weer, dat men niet plotseling van een flinke leggende toom het drinkwater moet veranderen of er scheikundige stoffen in mengen. Als de kip pen aan bepaald water gewend zijn, b.v. aan regenwater dan zullen ze b.v. nortonwater minder graag drinken. Het omgekeerde is ook het geval. Ook heeft men nog al eens de ge- woonte bij ziekten of vrees voor ziekten het een of ander ontsmettingsmiddel in het drink water te doen. Pas daar ook mee op. Ten eerste hebben die middelen vaak geen succes (bijv. creoline bij diphtherie of het veelge- liefde kaliumpermanganaat) en ze brengen als men ze plotseling toevoegt, de kippen ook nog van den leg. Laat kaliumpermanganaat voortaan maar geheel weg, het heeft geen doel. In theorie werkt het goed voor onze kippenpraktijk is het vrijwel niets waard, al zult U ook vrijwel in elk boekje of artikeltje over ontsmetting van drinkwater dit middel nog genoemd vinden. Reken er maar op, dat als iemand dit aanraadt, hij niet weet wat drinkwatervoorziening in een kippenhok be- teekent en niet op de hoogte is van de mo- deme gegevens der wetenschap. Wilt U tegen snot of diphtherie ontsmetten neem dan bij den dierenarts sulfoliquid en breng de oplossing na eenige dagen overgang (om de beschreven redenen) op 1 h 1% Tegen choleragevaar, dat niet denkbeeldig is in den laatsten tijd, is goed oplosbare creoline te gabruiken, terwyl 1 5000 chinosol of superol meer op de dieren zelf gunstig inwerkt, doch niet direct de bacterien doodt. In den laatsten tijd begint een Engelsch teer- preparaat ,,Izal" geheeten meer en meer in- gang te vinden, daar kom ik bij gelegenheid op terug. De algemeene eisch is: drinkwater moet zuiver zyn en wie goed op zyn kippen let zal soms opmerken, dat ze hun beste drinkwater laten staan en uit de modderplasjes drinken, naast den drinkbak of ergens anders. Het als honden die hun meesters soms beschaamd maken, door thuis het beste eten te laten staan en buiten op straat direct of de een of andere viezigheid af te gaan. Tenslotte een vraag waar ik geen weg mee weet. Zij luidt: „Ik wil een kleurenteekening laten maken waarop voorkomt een haan waarvan de veerenteekening overeen moet komen uit den tyd van honderd vijf en twin- tig jaren terug, welke vooral hier in Neder- landsch-Belgisch Limburg algemeen er werd op nagehouden. Het komt er niet op aan het ras aan te gerven, doch alleen de veerenkleu- ren van den haan uit dien tijd". Het moet dus een portret worden van een haan uit den tijd van Napoleon als ik het goed begrijp. Toen waren er echter al heel wat versehillende rassen en kleuren. Zcader na- dere aanduiding van het ras kan ik dan ook tot mijn spijt myn lezer-schilder geen advies geven. Weet een der lezers er misschien wat op? Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3