BAYER-KRUIS! B Buitenland Houdt U aan het Als U een geneesmiddel koopt, weiger dan elk risico Als men U Aspirin aanbiedt beneden den prijs, bedenk dan, dat men, waar men met den prijs knoeit, wellicht ook met het geneesmiddel heeft geknoeid. Weiger beslist Aspirin beneden den prijs of met geschonden ver- pakkingLet goed op het Bayer- kruis en op den oranje band HET SCHANDAAL TE BAYONNE. TER NEUZEN, 10 JANUARI 1934 BOEKHOUDEN. SELZAETE. Loop der Bevolking over 1933. i - oranjeband- buisjcs van 20 tabl. 70 cts en oranjezakjes van 2 tabl. 10 cts, (Ingez. Med.) Dat is wel de hoofdzaak. Of er toch niets te zeggen zou zjjn voor het standpunt, om thans wel tot de brugverhoo- ging, niet tot verbreeding van het kanaal over te gaan De regeering wijst dit af; ook de verbree ding is noodig voor de scheepvaart, zoowel ten bate van de Nederlandsche- als van de Bel- gische schippers; datgene, waarop men wach- ten wil, blijft zelfs in het allergunstigste geval veel te lang uit, om den bestaanden toestand te bestendigen; ook na de eventueele opening van een anderen vaarweg, behoudt de voorgestelde verbetering recht van bestaan (dit argument valt thans moeiljjk op zijn juiste waarde te schatten)technisch be- staat er verband tusschen de beide voorge stelde verbeteringen. Wjj lieten het reeds doorschemerenook bjj groote bewondering voor het objectieve stand punt van de regeering, kan men toch alle verband met hetgeen later nog geschieden kan moeilijk uit het hoofd zetten. Toch voelen wij, zij het met eenige aarze- ling, de meeste neiging om ons aan te sluiten bjj het standpunt van een regeering, die weet iwat zij wil, bij wie ons recht veilig is, en die zelfbewust en fier zich rustig laat leiden door louter zakelijke argumeuten. WETTELIJKE REGELING VAN HET UITVERKOOPWEZEN. Naar vemomen wordt, heeft de minister van economische zaken, uitvoering gevend aan zijn toeizegging aan den middenstandsraad, een voorontwerp van wet, houdende regeling betreffende het uitverkoopen en opruimen in den detailhandel aan verschillende adviescol- leges, w o. de kamers van koophandel en fa- brieken, ter beoordeeling toegezondien. Bij de ontworpen regeling is een ruime plaats ingeruimd aan de kamers van koophandel, zoowel wat de uitvoering der wet als wat de aanvullende maatregelen betreft. Aldus wordt beoogd een soepele toepassing te verzekeren en kan het deskundig element worden inge- schakeld. De kamers verleenen de benoodigde vergunning, waarvoor aan verschillende eischen moet worden voldaan. (Het ligt in de bedoeling een scherp onder- scheid te maken tusschen uitverkoopen (tot opheffing van het geheele bedrijf of een ge- deelte ervan) en opruiming (tijdeljjke speciale aanbiedingen wegens jaars- of seizoemwisse- ling, verplaatsing of overdracht). Men stelt zich voor zoowel de tijdvakken als den-duur te regelen en het inbrengen van goederen ach- teraf te verbieden. Ook uitverkoopen of op- ruimingeti onder een andere benaming vallen onder de wet. EVENREDIGE BEVRACHTING. In verband met de moeilijkheden in de even- redige vrachtverdeeling voor de binnenvaart tie Rotterdam zijn besprekingen gehouden met een ambtenaar van het departement van Eco nomische Zaken, waarbij is medegedeeld, dat van de schippers thans verlangd wordt, dat zij zich zullen aanmelden bij de bevrachtings- commissie. Hangende het onderzoek, of een ander bevrachtingssjfeteem kan worden toe- gepast, mogen zij geen druk oefenen, om tot wijiziging in de bevraohting te geraken. Daarbij is meegedeeld dat, mocht aan deze aanzegging geen gevolg worden gegeven, de evenredige vrachtverdeeling niet zooals de laatste weken te Rotterdam geschied is, tijde- lijk buiten werking zal worden gesteld, maar dat de wet op de evenredige vrachtverdeeling in dit geval zelf voor 't geheele land zal wor den opgeheven. OPBRENIGST DER NEDERLANDSCHE BEL ASTIN GEN. In de Statistiek der Rijksfinancien 1933, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, wordt onder meer een overzicht .gegeven van de opbrengst der Rijkstoelastingen van 1900 tot en met 1933 (met inbegrip van die welke in afzonderlijke fondsen zijn gestort) en wel onderscheiden in conjunctuurbelastin- gen, zakelijke, persocnlijke en rechtsverkeers- belastingen. De opbrengst van alle belastingen tezamen is het hoogst geweest in het tijdvak 19201934 nl. bijna 608 millioen of 86 per hoofd der be- voLking. -De opbrengst over 1931 bedroeg 583 mil lioen of /63 per inwoner, terwijl over 1933 als opbrengst is geraamd 459 millioen of bijna f 56 per inwoners. De belangrijkste belastinggroep is die der persoonlijke belastingen, voor welke groep de belastingen naar het inkomen en het vermo- gen v66r 1915 en na 1925 minder opbrachten dan de verteringsbelastingen. De opbrengsten der zakelijke en der rechts- verkeersbelastingen loopen niet veel uiteen, terwijl de conjunctuurbelastingen, waartoe de oorlogswinstbelasting gerekend wordt, alleen beduidende opbrengst opleverden in het tijd vak 1915—1924. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op het uitstaand bedrag aan nationale gevestig- de schuld, welk bedrag een weinig is gedaald en wel van 1147 millioen op 1 Januari 1900 tot f 1143 millioen op 1 Januari 1915 om daama snel te stijgen tot f 2916 millioen op 1 Januari 1925 en wederom te dalen tot /2338 millioen op 1 Januari 1932. Op 1 Jan. 1933 steeg de schuld opnieuw tot 2475 mil lioen. Deze schommelingen en de onderlinge verhouding tusschen de tegen de verschillende rentetypen opgenomenen zijn in een derde gTafiek tot uitdrukking gebracht. NAT.-SOCIALISTISCHE BEWEGING. Men meldt van Nationaal-Socialistische zijde: De Nationaal-Socialistische Beweging heeft een nationaal-socialistische werknemeds- opgericht, die 4 dezer in werking is getreden met 15 afdeelingen. De burgemeester van Amstenrade, graaf M. de Marchant et d'Ansembourg, heeft na een onderhoud met den minister-president aan het Volk medegedeeld, dat hij, in verband met zijn plaatsvervangend kringleiderschap der NjS.B., besloten had, aan de Koningin zijn ontslag als burgemeester aan te bieden. ,,Let wel, aan te bieden, dus niet te nemen", zoo voegde hij daaraan nog toe. DE VERHOOGING VAN DEN TABAKS- ACCIJNS. Naar men verneemt, ligt het in het voor- nemen van den minister van Financien te be- vorderen, dat de wet van 29 December 1933 (Staatsblad no. 769) tot verhooging van den accijns op tabak in werking treedt met in- gang van 1 Maart a.s. Na dien datum zal nog gedurende korten tijd vermoedelijk tot 1 April a.s. de ge- legenheid openstaan cadeaux af te leveren voor bonnen en dergelijke aaniwezig in ver- pakkicigen, die op 1 Maart a.s. in het vrjje verkeer waren. De voor de accijnsverhooging te gebruiken tabakszegels zullen in ieder geval ongeveer een maand vddr de invoering van den verhoog- den accijns worden verkrijgbaar gesteld. DE MINISTER VAN DEFENSIE EN DE „HONSWIJKERS". Op verzoek van den oud-commandant van de voormalige „Bezetting 19141915" van fort ,,Honswijk", om aldaar op Hemelvaarts- dag 10 Mei a.s. een kameraadschappelijke samenkomst te mogen houden van leden der voormalige bezetting, heeft de minister gun- stig beschikt. Deze leden, thans burgers van allerlei rang en stand, waren in 19141915 officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de infanterie, artillerie, genie en van het hospitaalpersoneel. Ook hun familieleden mogen tot het fort worden toegelaten. Dit is gelegen aan de Lek, nabij Schalkwijk. Nu reeds zijn ongeveer vijf- honderd personen te verwachten. Dit aantal kan nog grooter worden. Zij komen uit 177 verschillende en zeer verspreid liggende woon- plaatsen. De uiterste zijn: Terschelling, Lop- persum, Maastricht en Vlissingen. Binnen dezen vierhoek liggen de 173 andere. Zij beta- len met elkaar de kosten. Er wordt al ruim een jaar lang voor gecontribueerd. Evenals in 1914 zullen in het fort ook kerk- diensten worden gehouden. De organisatie en de algemeene leiding van de reunie berusten bij den vroegeren fort- commandant, overste A. Captijn. Daar het ge val een unicum is in den lande, trekt het zeer de aandacht WIJZIGING BEZOLDIGENG RAAD VAN STATE ENZ. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend wets- ontwerpen tot nadere wijziging van de rege- lingen, houdende vaststelling vande bezoldi- ging van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de nechterlijke macht en de militair-rechterlijke macht, en tot nadere wij ziging van de bepalingen betreffende de vast stelling van een tijdelijke-korting op de wed- den, vergoedingen en tractementsverhoogin- gen van den Raad van State enz. Hierbij wordt voorgesteld voor deze bij de wet vastgestelde salarissen dezelfde bepalin gen be doen gelden als voor de salarieering en het pensioenverhaal ten aanzien van de rijks- ambtenaren met ingang van 1 Januari 1934 zijn ingevoerd. DE N.S.B. ALS VOOR AMBTENAREN VERBODEN VEREENIGING. Op vragen van den heer Westerman, betref fende het niet voorkomen van de Sociaal- Democratische Arbeiders Partjj op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingen en betreffende de door de regeering aan te leg- gen maatstaf voor het nemen van op die lijst betrekking hebbende besluiten, heeft den heer Colijn, Minister van Staat, Voorzitter van den Raad van Ministers het volgende geantwoord: De simpele verklaring, dat een vereeniging staat op den bodem van het wettig gezag, is niet voldoende ter bepaling van het standpunt der regeering met betrekking tot de vraag, of een ambtenaar lid van die vereeniging kan zijn. De daad moet ten deze met het woord in overeenstemming zijn. Dit is bij voorbeeld niet het geval met de Nationaal Socialistische Beweging. Terwijl deze zich wel in bedoelden zin heeft uitgesproken, zijn nochtans vanwege haar leiding instructies gegeven in lijnrechten strijd met een door de regeering uitgevaar- digd voorschrift. De regeering volgt met groote waakzaam- heid de gestie van alle politieke stroomingen en neemt haar maatregelen in verband met de gedragingen, die te harer kennis komen. Die waakzaamheid geldt voor de Sociaal- Democratisohe Arbeiders Partij evengoed als voor anderen. Uit het voorafgaande volgt, dat naar het oordeel der regeering niet alleen afgelegde verklaringen maar ook, en zelfs meer dan deze, de feitelijke gedragingen beslissend zijn voor de door haar te nemen beslissingen. Dat daarbij door de regeering objectief te werk wordt gegaan, vereischt geen afzonderlijke bevestiging, al kan er, bij de verscheidenhedd van de verschijnselen, van een vasten maat staf, die voor alien gelijkelrjk gelden zou, geen sprake zijn. Dat de Nationale Unie op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingen zou zijn geplaatst, is voor de regeering een nieuwtje. Naar de N. R. Crt. verneemt, is de reden van de plaatsing van de N.S.B. op de lijst van voor rijksambtenaren verboden vereenigingen deze, dat onlangs in een vergadering van leden van een plaatselijke Burgerwacht uit een mededeeling van een lid der N.S.B. gebleken is, dat de heer Mussert, leider van de N.S.B. aan de leden van zijn beweging verboden had om als lid van de Burgerwacht ontslag te nemen. Naar men weet, had reeds de vorige minis ter van Binnenlandsche Zaken het lidmaat- schap van de N.S.B. onvereenigbaar verklaard met het lidmaatschap van de Burgerwacht, waardoor deze in dit opzicht gelijk komt te staan met leger, vloot en den bijzonderen vrij- willigen landstorm. Hieraan is nu, in ver band met de hierboven vermelde mededeeling omtrent het bevel van den leider der N.S.B. uitbreiding gegeven voor alle rijksambtenaren, omdat de regeering daarin een instructie van een partijleider ziet aan ambtenaren om een bepaalde houding aan te nemen en een goede uitoefening van het ambtenaarschap onver eenigbaar wordt geacht met het lidmaatschap eener zoodanige party. Andere partijen, wier leiders zich aan het- zelfde schuldig zullen maken, zouden door een zelfden maatregel getroffen worden. DE ZILVERMEBEUW EEN MISLI KKIW, Het Utr. Nieuwsbl. meldt omtrent de Zil- vermeeuw, het vliegtuig van de K. L. M., dat aanvankelijk de Kerstvlucht naar Indie had moeten maken. dat het toestel thans grooten- deels gedemonteerd is. „Niet alleen zijn de drie motoren verwijderd, maar ook heeft men het geheele landingsgestel en de stoelen weg- genomen. Het is dus niet te verwachten, dat de Zilvermeeuw binnen afzienbaren tijd in de geregelde diensten van de K. L. M. zal worden opgenomen. Betwijfeld moet zelfs worden of dit ooit zal geschieden". In aansluiting hierop hebben wij thans van deskundige zijde vemomen aldus het blad dat het vliegtuig technisch een misluk- king geacht moet worden en dat het in zijn aanvankelijken vorm onforuikbaar is. Naar Reuter uit Parijs meldt, is Stawisky Dinsdagnacht aan de emstige schotwonde, welke hjj zich zelf in Chamonix had toege- bracht overleden. De correspondent der N. R. Crt. te Parijs telefoneerde Dinsdagochtend Een minister demissionnair, een Kamerlid in gevangenschap, een pistoolschot te Cha monix, in die koortsachtige atmosfeer komt de Kamer weer samen. De zaak-Stavisky be- gint nu pas. Het is zeker, dat zijn verdwijnen sommigen medeplichtigen te stade komt. Hij althans zal geen namen meer noemen. Dat is voldoende om bij sommigen den indruk te wek- ken, dat de politie hem gedood heeft. Aan zijn dood zou het karakter van eea zelfmoord gegeven zijn. (Het is onnoodig bij die ander- stelling stil te staan. De bladen, die ze uiten, gebruiken ze als een wapen tegen de politie. Hun toorn geldt vooral den prefect. Er wordt nog" gezegd, dat hij heengaat. De Parijsche recherche zou bij het departement van bin nenlandsche zaken getrokken worden. Er zou dan iets komen als een minister van politie. Bij de tegenwoordige regeling is er veel te weinig voeling tusschen de verschillende dien sten. De prefect mag te zijner verontschuldiging aanvoeren, dat hij al langer dan een jaar het oog op Stawisky hield en telkens het finan- cieele bureau waarschuwde. .Hij beschuldigt daarmee dit en andere bureaux. Men vraagt zich af waarom hij hem dan niet kort en goed liet opsluiten. In vijf en een half jaar tijd is Stavisky ne- gentien maal van het verschijnen voor den rechter vrijgesteld. Het onderzoek naar de omstandigheid van deze vergevensgezindheid wordt nu tot de hoogsts plaatsen voortgezet. De rechters, die zich daartoe leenden, zijn be- kend. Als een wild dier werd Stavisky de laatste dagen opgejaagd na lange jaren zoo'n onge- loofelijke lankmoedigheid ondervonden te heb ben. Tot het laatst was hij in gezelschap vein vrienden of wie daarvoor doorgingen. Men vraagt zich af hoe deze vindingrijke man met al zijn veerkracht niet het rniddel gevonden heeft om nog te ontkomen. Van Kerstmis af was hij zich zelf niet meer. Tegenover zjjn vertrouwen klaagde hij zijn nood. De man scheen gebroken, maar vastbesloten om niet levend in handen van de politie te vallen. Het schot in het hoofd maakte niet dadelijk een einde aan zijn leven. Gisteravond is hij nog geopereerd. Zelfs hoopte men hem vanochtend te kunnen ondervragen, maar het parket heeft zijn verklaringen niet noodig. Het onderzoek breidt zich nog uit. Naar alien schijn heeft Dalimier, minister van kolonien, zich in verband met het schan- daal niets emstigs te verwijten. Men weet, dat hij als minister van handel in een vorig kabi- net de bekende brieven schreef, die ten gunste van de plaatsing van bons van de Bank van Leening te Bayonne gecolporteerd werden. Dalimier bleef dan ook tot het eind weerspan- nig. Ten slotte moet de aandrang van den president der republiek en van twee ambtge- nooten, die zeiden anders zelf te zullen aftre- den, hem tot andere gedachten hebben ge bracht. Dalimier staat nu met den rug tegen den muur. In die omstandigheden komt een politicus gemakkelijk tot een noodsprong. An deren, meer schuldig dan hij, kan hij nu in ge- ding brengen. Vandaag zal zich al een voorspel in en bui ten de Kamer afspelen. Er zijn betoogingen op komst. Overmorgen worden de interpellaties behandeld. DE INCIDENTEN MET DE „FRATERNELLES". Naar de Brusselsche Standaard weet te melden zou men van hoogerhand het incident met de „fratemelles" die, op 30 December jj. de z.g.n. ,,neutrale zone", in dewelken het Koninklijk Paleis en de regeeringsgebouwen gelegen zijn, wisten te overrompelen, zonder op eenigen noemenswaardigen tegenstand van de Brusselsche politie te stuiten, niet onge- merkt laten voorbijgaan. Burgemeester Max wordt daarvoor verantwoordelijk gesteld. Ook de voorzitter en het bureau van de Kamer hebben zich ongerust gemaakt over het feit, dat de opgezweepte leden der fratemelles zoo makkelijk binnen de neutrale zone wisten te komen om een huilkoor in te zetten tegen de parlementsleden die niet eens aanwezig wa ren. Nieuwe maatregelen worden overwogen met het doel een betere bescherming van de regeeringsgebouwen te verzekeren. STALIN CONTRA DE REVOLUTIONAIREN SCHACHT EN ROOSEVELT. Stalin heeft, schrijft de N. R. Ort., gespro- ken tot een buitenlandsch journalist. Dat gebeurt zeiden, en alleen als er een belang- rijke reden voor is. Hij heeft daarvoor den Engelschman Duranty gekozen, een dergelijk dagbladcorrespondent, die al meer dan een decennium te Moskou zjjn werk verricht, tegenwoordig voor de New-York Times. Dit machtigste blad in Amerika heeft nu den dictator tot spreekbuis moeten dienen. Wij hebben dit interview met bijzondere belangstelling, en niet zonder zeker vermaak, gelezen. Hoe geeft het opperhoofd van alle bolsjewiki Dr. Schacht er van langs, wegens zijn gebrek aan kapitalistisch fatsoen. ,,Ik weet dat het op het oogenblik geen gewoonte is, oredieten af te betalen. Maar wij doen het. Andere staten stakftn hun betaiingen En duidelijker kwam Stalin er nog op terug: ,,Zie naar onze oeconomische betrekkingen met Duitschland. Duitschland heeft een mo ratorium afgekondigd voor een aanzienlijk deel van zijn buitenlandsche schulden, en wij hadden van het voorbeeld van Duitschland gebruik kunnen maken om tegenover Duitsch land hetzelfde te doen. Maar wij hebben dat niet gedaan". Wij nemen niet meer verplich- tingen op ons dan wij kunnen nakomen, zoo vemam men verder nog. Aldus leest Stalin den president van de Duitsche Rijksbank de les! Wij vreezen echter dat hij, en dat zelfs het paradoxale van het feit, niet veel indruk zullen hebben gemaakt op Dr. Schacht. In Duitschland is het revo- lutionair socialisme eerst in zijn begin, in Rusland heeft het reeds rijkelijke ervaringen opgedaan. Dit lijkt ons een verklaring voor het verschil in houding en in kapitalis- tische eerlijkheid tusschen Stalin en Dr. Schacht. Stalin heeft intusschen door onder- vinding geleerd dat men zekere dingen in deze wereld niet naar zijn hand kan zetten, en dat miskenning van deze waarheid zich op den duur moet wreken. „Eerlijk duurt het langst", is niet een moraliseerend lesje voor brave Hendrikken, maar een gezond oecono- misch en financieel beginsel. Het is een stille waarheid, die op den duur niet weg te schet- teren is. Als Schacht even leerzaam was als Stalin, zou men op den duur nog hoop voor hem kun nen koesteren. Wij hebben herhaaldelijk op teekenen van bekeering van Stalin, zoowel in zijn intemationaal als in zijn binnenlandsch, sociaal beleid kunnen wijzen. Deze fanatieke theoreticus is voor de lessen der practijk niet ontoegankelijk gebleken. In zijn interview geeft hij nu ook weer een lesje aan de oeco nomische defalisten, die in onze eigen wereld niet weinig talrijk zijn. Zijn woordem klinken zelfs als een waarschuwing aan Roosevelt, die nu zoo revolutionair aan het experimen- teeren is. Het is waarlijtk verbazingwekkend, dezen bolsjewiek te hooren verkondigen dat het kapitalisme over zijn crisis heen is, en bezig is over te glijden in het, zachtere, sta dium van een malaise. Zijn diagnose van den toestand zou ieder, behalve dan de pessimis- ten en ontmoedigden in ons midden, op zijn rekening kunnen nemen". ,,Ik denk niet dat het 'lukken zal het peil van 1929 te bereiken, maar de overgang van de crisis naar depressie en eenige'oplewing van de zaken in de naaste toekomst, weliswaar met eenige schommelin gen naar boven en naar beneden, zijn niet alleen niet uitgesloten maar zelfs waarschijn- lijk". Een bijzonder lesje in politieken moed en consequentie gaf hij den Amerikaan toen hij over den Volkenbond sprak. Amerika en Rus land staan op het oogenblik vrjjwel op gelijke wijze tegenover deze organisatie. Vanwege dingen, die in het verleden gebeurd en ge zegd zijn, kunnen zij beiden er niet aan deel nemen. Maar zij werken naar beste krachten te Geneve mede, en blijken onder de tegen woordige omstandigheden zelfs aanzienlijk meer vertrouwen in het nut van dit lichaam te hebben, dan nu in menig er toabehooreod land valt waar te nemen. Juist als buiten- staanders zien zij blijkbaar beter de voordee- len. Roosevelt heeft in den laatsten tijd niet geschroomd, dit duidelijk te kennen te geven. De deelneming te Genbve is een zoo belang- rijik element in de Amerikaansche politiek geworden, dat zij zeker eenige bespreking in de politieke boodschap van Roosevelt verdiend had. Wij hebben al op reden van zijn merk- waardig, maar niet ontbegrijpelijk zwijgen op dit punt gewezen: Men hoort er in het Con- gres nu eenmaal liever niet over den Volken bond spreken, als ieder reppen ervan van positiewen aard zou moeten zjjn. Dit is het beleid van den staatsman, die bjj alles wat hij doet en zegt in een tijd van hevige beproe- ving der openbare meening, zorgvuldig ver- mijdt, wat haar noodeloos zou kunnen prikke- len. Daarom blijft ook de hangende kwestie van de aansluiting bij het Haagsche Hof voor- loopig buiten behandeling. Anders sprak Stalin. Ook op het punt van den Volkenlbond geeft hij duidelijke teekenen van bekeering. Rusland's houding is niet meer uitsluitend negatief tegenover den Bond. Stalin verdedigt den Volkenbond zelfs, zooals zjjn beste vrienden dat niet beter kunnen doen. Juist om het gebeurde met Japan en Duitsch land, zoo betoogt hij, heeft de Volkenbond beteekenis gekregen als rem voor oorlogs- gervaar, als vluchtheuveltje voor den vrede. Rusland kan het nu reeds mogelijk achten, dat het den Volkenbond, ondanks al zijn ge- breken, zal gaan ondersteunen, als deze op dit punt werkelijk zijn bruikbaarheid bewijst. Beteekent dit dat Rusland mogelijk lid zal worden van den Bond, die altijd bereid is voor Moskou een nieuwen permanemten zetel aan zijn raadstafel aan te schuiven? Natuurlijk kon men geen aankondiging van dien aard van Stalin verwachten. Maar aanduidingen zijn er wel degelijk in het interview te vinden. Hjj erkent ronduit, dat de Italianen bespre kingen over een herziening van het statuut van den Volkenbond met Rusland hebben gevoerd, en dat Moskou voorstellen van die strekking als een natuurlijke voortzetting van die besprekingen zouden hebben beschouwd. Want hij zegt, geen voorstellen te hebben ont- vangen, ofschoon de kwestie met de Italianen besproken is. Rusland moet toch belangstel ling hebben getoond, als er tegenspraak be- staat tusschen dit beraadslagen en het uit- blijven der voorstellen! Waarom zij uitgebleven zijn, weten wij: De belangstelling voor deze aangelegenheid is te Rome weer wat op den achtergrond ge- raakt, door een samenloop van politieke om standigheden. Dat Moskou erop heeft ge- wacht, zie, dat was het belangrijkste, dat wij er op dit oogenblik over konden vememen. Stalin heeft zich op dit punt waarlijk minder ibeschroomd getoond dan zijn collega-dictator in Amerika. De buitenlandsche politiek van Moskou blaakt in deze dagen waarlijk van activiteit. Wij hebben reeds de vrijheid genomen te ver- onderstellen, dat het bericht over 't Russisch- Poolsch aanbod van territoriale onschend- baarheid aan de Baltische randstaten niet zoo ongegrond was, als Moskou ons wilde doen ge- looven. Dit vindt inderdaad bevestiging. Men wist in alle randstaten van dat plan, en te Warschau ontkent men ook slechts en te- recht dat reeds formeele voorstellen van dien aard zijn gedaan. Over het stadium van polsen is deze kwestie, door de afwijzende houding van Finland, niet heengekomen. Te Berlijn vindt men het heele geval erg onpret- tig, o.a. omdat er naar buiten uit blijkt dat de verhouding tot Polen lang zoo vertrouwelijk niet is, als men het te Berlijn laat voorkomen. Deize hevige belangstelling naar buiten past heel goed in het „burgerlijk" beleid, waartoe wjj Stalin steeds meer zien vervallen. Hij gaat zich in vreemd gezelschap meer op zijn gemak voelen, wat reeds uit zjjn verminderde onwen- nigheid tegenover Genfrve blijkt. DE MIST. Gisteren heerschte, bljjkbaar over het ge heele land, een mist dikker dan we tot hiertoe ibeleefd hebben. In de hoofdsteden kon men te nauwemood 20 M. ver zien. Auto's en trams reden met lichten op. Het spreekt wel van zelf, dat het nu te water in 't geheel niets gedaan was. De sche- pen die op de Schelde waren, moesten anke- ren waar ze waren. Van de diensten der prov. boot is er van af Ter Neuzen een in den voormiddag uitge- voerd naar Hoedekenskerke. Die boot is te 2 uur teruggekeerd, doch verder is niet ge- varen. De dienst VlissingenTer Neuzen bleef geheel onuitgevoerd. Gedurende den nacht is de mist minder ge worden en werd de Schelde bevaarbaar voor de op- en afgaande vaart. POSTERIJEN. Naar aanleiding van de herhaalde stagnatie in de verzending der post naar Zeeuwsch- Vlaanderen, bjj de tegenwoordige regeling, is jl. Zaterdag door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen tele- grafisch den Directeur-Generaal der P. T. T. daarop gewezen en voorziening verzocht. Jl. Maandag is deze zaak door den burge meester van Ter Neuzen en den Secretaris der Kamer voomoemd, j>ij uitstedigheid van den Directeur-Generaal met een der hoofd- ambtenaren besproken. Daarbij bleek, dat de verzending naar deze streek de aandacht van het hoofdbestuiur heeft, doch dat men blijk baar niet geheel op de hoogte was, dat de tegenwoordige nachtverzending zoo menig- vuldig hapert. Dringend is verzocht om maat regelen te nemen teneinde te zorgem, dat al thans de voor Zeeuwsch-Vlaanderen bestemde post die met de avondtreinen wordt aange- voerd, en die naar schatting ongeveer 75 uitmaakt der eerste bestelling, met de eerste gelegenheid des morgens naar Zeeuwsch- Vlaanderen zal worden overgebracht. De ver- traging ontstaat, dat men daarin ook wil be- grijpen hetgeen de nachttrein aanbrengt, en dit te laat aankomt om met de auto tjjdig de eerste boot te bereiken. Aangezien dan daar in ook geladen is de den vorigen avond voor Zeeuwsch-Vlaanderen aangebrachte post, ont- vangen we de geheele zending te laat. Het was heden weer evenzoo. De postauto van Zuid-Beveland kwam te laat te Hans- weert, zoodat de postzending pas met de tweede boot is overgekomen. Bovendien kreeg de Zeeuwsch-Vlaamsche auto waarmede voor posterijen het vervoer wordt uitgevoerd na te 10 uur van Axel te zjjn vertrokken weer eens pech, met het gevolg, dat die van 10 uur tot kwart voor 6en uur heeft gereden om te Ter Neuzen te komen, en toen krukkend den tocht nog moest voortzetten naar achtergelegen plaatsen. De beschikking over steeds ten dienste staand reservematerieel zou voor het uitvoeren van een dienst waaraan voor het publiek zooveel vast zit geen overbodige luxe zijn. Ook hieromtrent is door de K. v. K. het hoofdibestuur opnieuw ingelicht. De heer J. Kruijsse alhier, die zijn opleidlng daartoe genoot van den heer H. Heersama, is ook geslaagd voor diploma boekhouden van wege de Vereeniging van Leeraren. BORDINI'S HYPNOSE VARIeTe. Zoo zullen wjj dus ook in Ter Neuzen de wonderlijke voorstelling van Bordini's Hyp- nose Varidtd beleven! Zaterdag 13 Januari a.s. komt Bordini in het Concertgebouw alhier. Zal ook hier de be langstelling zoo geweldig zijn als elders! We gelooven vast dat geen paats onbezet zal bljj- ven. Immers wat de bladen over Bordini schrijven is, kort samengevat: Zooiets zagen we nimmer! We mogen gerust deze raad geven: Zorgt tjjdig voor plaatsbewjjzen. NOTARIS DUMOLEYN. Naar het Daghl. v. Noord-Brabant ver neemt, heeft notaris E. B. Dumoleyn te Hon- tenisse bij wien door vele personen gelden in depot zjjn gegeven, besloten, in verband met de oogunstige economische tijden en de moed- ljjke financieele positie waarin 't platteland van Zeeuwsch-Vlaanderen verkeert, al zjjn bezittingen ten gunste van zjjn crediteureti te likwideereti. De likwidatie is door hem opgedragen own de heeren Mr. J. F. v. Dejjnse, advocaat te Middelburg en Mr. R. J. J. Lamibooy, burge meester en advocaat te Hontenisse. DE ACTIE TEGEN DE TRAM BRESKENSMALDEGHEM. Wij hebben, aldus het Dgbl. v. N.-Br., eeni gen tijd geleden gemeld, dat er bij een groote groep obligatiehouders van de tram Breskens- Maldeghem, te Breskens, groote ontstemming bestond. Dit heeft thans geleid tot de stichting van een comity tot behartiging van de belangen der obligatiehouders in die Maatschappjj. Het coiriite was slechts voorloopig, doch we ver- nemen, dat dit thans bestendigd zal worden, ten einde actie te voeren tot verdere alge meene behartiging van de belangen der aan- deelhouders. Deze maand nog zal een alge meene vergadering worden gehouden van obli gatiehouders te Oostburg, waar belangrjjke zaken aan de orde komen. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit is benoemd in de provincie Zeeland tot lid van het bestuur der water- keering van het calamiteuze waterschap Qud- en Jong-Breskens J. D. Risseeuw te Breskens. DRIEWEGEN. Op Vrijdag 5 Januari hield de varkeasver- eeniging „Onderling Samenwerken", geves tigd te Driewegen, haar algemeene jaarver- gadering bjj den heer Th. Weijne. De voorzitter opende de vergadering en wenschte alle leden een harteljjk welkom. Na voorlezing notulen volgde jaarverslag, die beide zonder op- of aanmerkingen onder dank de Secertaris worden goedgekeurd. Daama rekening en verantwoording van den penning- meester. De ontvangsten bedroegen f 158,40, de uitgaven f 98,74, zoodat een goed slot te boeken viel van 59,66. Thans zijn de totale bezittingen van de maatschappjj 904,16, waarvan f 863,61 is geplaatst op de Boeren- leenbank en f 40,55 in kas. Aan de beurt van aftreding waren de be- stuursleden Jac. Rinkhoud en Jan Zegers; eerstgenoemde wenschte niet meer in aan- merking te komen. Gekozen werden P. Rink houd en Jan Zegers, die hunne benoeming onder dank aannamen. De prijzen brj verlies voor het jaar 1934 werden vastgesteld als volgt: 40 cent per K.G. wegende tot en met 25 K.G., daarboven 30 ct. per K.G. Voor de financieele commissie werd benoemd W. Kaijzer Wz. en tot bode P. K. de Jonge. Na de rondvraag sluit de voorzitter onder dank aan de leden voor hun trouwe opkomst, de goed bezochte vergadering. Vos geschoten. Door den boschwachter werd een jonge vos geschoten in de bosschen van Rosteine alhier. Bjj het nazien der netten trof hjj er tot zjjn verwondering in plaats van een wild konijn een vosje in aan. Vermoedelijk door honger en koude gedrerven was het diertje naar hier af- gedwaald vanuit de Ardennen. De boschwach ter schoot het schadelijk dier dood en de pels zal nog een prachtig bant opleveren voor de een of andere dame. GRAAUW. Geboren 22 m., 16 vr., totaal 38. Gevestigd 31 m., 36 vr., totaal 67. Overleden 7 m., 8 vr., totaal 15. Vertrokken 50 m., 52 vr., totaal 102, m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1932 1013 927 1940 Bevolking op 31 Dec. 1933 1009 919 1928 alzoo verminderd met 12 personen. Voltrokken huweljjken 11. EchtscheidingenGeene. PHILIPPINE. Geboren 9 m., 2 vr., totaal 11. Gevestigd 23 m., 30 vr., totaal 53. Overleden 6 m., 4 vr., totaal 10. Vertrokken 30 m., 22 vr., totaal 52. m. vr. tot Bevolking op 31 Dec. 1932 579 550 1129 Bevolking op 31 Dec. 1933 575 556 1131 alzoo vermeerderd met 2 personen. Voltrokken huweljjken 5. Levenloos aangegeven 2. Echtscheidingen 1.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2