ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Mijn Eiland AKKER.QCHEI5 Als Gij niet kunt slapen No. 9091 WOENSDAG 10 JANUARI 1934 74e Jaargang Binnenland Feuilleton DE WET OP DE STRANDVONDER!J. VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. omdal Ge gekweld word! doorhoofd- pijn, kiespijn, rheumalische pijnen, zenuwpijn, spierpijn of migraine, neem aan een "AkKERTJE" le baal neem Ze zullen snel en zeker Uw pijn verdrijven en U heerlijk doen in- slapen. Heb ze sleeds in huis TER NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJSBixmen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEEEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen vermindeird tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis in- gevolge artikel 38, juncto artikel 16 der Dimnkwet, dat bij hen is ingekomen een ver- zoek can een Verlof A van ESDUARDUS AUGUSTUS GUILT iTET, van beroep schilder, wonende te Ter Neuzen, voor de beneden- localiteit van het perceel plaalselijk gemerkt 41 en gelegen aan den Sbatdonstweg. Binnen twee weken nadat deze bekend- making is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Ter Neuzen, den 9 Januari 1934. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLESecretaris. LEVERING RIJWIELEN VOOR DE POLITIE. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, vragen v66r of op den 16 Januari 19S4, des namididags 2 uur, prijsopgaaf voor de levering van negen abonnemeintsrijwielen, ten dlenste van de politie. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den heer Inspecteur van Politie. Ter Neuzen, den 9 Januari 1934. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Dr. COLIJN OVER DE VOORUITZICHTEN IN 1934. Het „Handelsblad" heeft een onderhoud ge- had met den minister-president, dr. H. Colijn, die zjjn meening heeft weergegieven over de vooruitzichten van 1934. Dr. Colijn begon met op te merken, dat er z.i. weinig lichtpunten zijn, die recht geven om te vertrouwen, dat er in het jaar 1934 naerkbare verbeteringen in den eoonomischen Westand zullen optreden. Er is weinig uitzicht, dat het goedenenver- keer zich op vrijeren voet zal gaan ontwikke- l«n. Integendeel wijzen de teekenen er op, dat de autarkische stroomingen in verschillende landen hun hoogtepunt nog niet hebbec be- raikt. Nederland heeft in zijn productie-sys- taem meer aanpassing gekregen bij de moge- Hkheden van afzet en daarom mag dan ook ■let worden gehoopt, dat de toestand in ons tarnd slechter zal worden. Ons volk, zeide dr. Colijn, heeft zijn gezond aarstand temidden van zeer drukkende om- standigheden niet verloren. Waarom de pre mier echter liet voorafgaan: Er zijn natuuriijk wel enkele verschijnsslen, zooals bijvoorbeeld in het optreden van verschillende fascistische organisaties tot uiting komt, die wijzen op gernis aan evenwichtig oordeel. (Men heeft zich te weinig doordrongen van hat besef, dat er geen sprake is van een voor- b5gaan.de crisis. Reeds in 1921, aldus dr. Oolijn tot den verslaggever, heb ik het uitge- nproken, dat men rekenen moet met het neer- ploffen op een veel lager stabilisatievlak. Omdat men deze werkelijkheid niet tjjdig ender oogen heeft gezien, is de vraag om hulp van den Staat veel sterker geworden, dan anders het geval zou zijn geweest. Wie de erisisverschijnselen ziet als van voorbijgaan- door VICTOR BRIDGES. (Nadmk verboden.) 59) (Vervolg.) Ik las het briefje vlug door en keerde me daarop naar Jimmy, die nog steeds op dezelf- de plaats stond. „Heeft die vrouw nog iets tegen je gezegd, toen ze je dit briefje gaf?" lrNee alleem dat ik d'r moest zeggen, of u 't gekregen had, ja of neen. Ze zou op den hoek van Butcher's Lane op me wachten." „Dan kan je haar zeggen, dat 't in orde is", zei ik, terwijl ik den kostbaren brief in mijn zak liet verdwjjnen. „Je weet zeker niet of Mr. de Roda al terug is de 00m van de juffrouw Jimmy knikte. ,,Ja, die is d'r weer. 'k Heb 'm vanmiddag in een motonboot zien thuis- komen. Die boot leit er nog even om de bocht in 't stille water." „Hoe weet je dat het Mr. de Roda was?" vroeg ik. ..Wel, omdat George Ellis hem en dien Craill samen naar den wal heb zien roeien. Ik heb 't George aan me vader hooren vertellen. 't Is wat een mooie boot, m'neer, de „Zee- meeuw", vroeger hab-ie van kapitein Stainer in Harwich gehoord. Zeker 'm verkocht, zegt George, omdat die daar weggong." ..Zeewaardig?" informeerde ik. Jimmy knikte enthousiast. ,En of!" zei hij beslist. ,,Kapietein Stainer gong er wel mee naar Frankrijk en George zegt, dat 't fijn was, zooals-ie zich hield." Ik haalde mijn portefeuille te voorschijn en nam er een briefje van tien shilling uit. ,,Hier, jong," zei ik, ,,ga maar gauw terug en stel dat oude dametje gerust. Zeg maar, dat ik den brief heb en dat ik zal doen, wat den aard, komt er naturlijk lichter toe te roepen om steun, dan wie zich realiseert, dat we met blijvende to est and en te maken heh- ben. Immers de normale Nederlander begrijpt wel, dat staatssteun ami het bedrijfsleven be- zwaarlijk een blijvend karakter dragen kan. Hoe eerder men zich realiseert, dat men weer op eigen beenen moet staan, hoe beter het voor ons volk ep zeker voor ons volkskarakter zal zijn. Dat daarbij ook het begrip van sa menwerking van alle groepen der maatschap- pij versterkt zal moeten worden, ligt voor de hand. Ook in dezen zin dat geen enkel volks- deel zich zal mogen inbeelden dat het zal kunnen vrij loopen van de gevolgen der ver- anderde tijdsomstandigheden. Alleen door samen te dragen, wat gedragen moet worden, kunnen we komen tot aanpassing van die ver- anderde tijdsomstandigheden. Die samenwer- king en het samen dragen van de moeilijk- heden staan niet los van het politieke leven. Dat was de hoofdreden, die mij hij de kabi- netsformatie in Mei van het verleden jaar heeft geleid tot de gedachte dat ook in poli ticks, iedere groep die bereid was aan die samenwerking mee te doen, bij de politieke verantwoordelijkheid voor de verschillende maatrsgelen op economisch gebied behoorde te worden betrokken. Ik meen, dat reeds nu geffiegd kan worden, dat dit voorgaan op po litick terrein reeds goede vruchten heeft af- geworpen, ook voor de gedachte van het ge- meenschappelijk dragen van de moeilijkheden van dezen tijd. Al moet ik er dadelijk de aan- dacht op vestigen, dat we met het aanpassings- proces nog maar in het eerste stadium zijn. Dr. Colijn meende, dat er geen enkele reden is om te meenen, dat onze staatsinstellingen de proef niet zouden kunnen weerstaan. Den grootsten lof had de premier voor de samenwerking tusschen alle regeeringsinstan- ties. Er wordt blijk gegeven van bijzondere opofferingsgezindheid, waarin ook de S.D.A.P. die niet in het kabinet is vertegenwoordigd, niet is achtergebleven. Een zwak punt is nog de onvoldoen.de be- reidwilligheid van de gemeenteraden, om te doen, wat de nood van den tijd eischt. Wanneer de toestanden zich blrjven ont- wikkelen zooals zulks in de laatste maanden het geval is geweest, zal er naar mijn mee ning geen enkel gevaar bestaan voor een groeiende volksbeweging, die onze beproefde staatsinstellingen onder den voet zou loopen. Men moet bovendien niet vergeten, dat waar zulks wel is geschied, dit plaats vond in lan den, waar de volken nog maar zeer kort had- den geleerd deel te nemen aan de behartiging van hun eigen belangen. In Nederland Is dat anders. Van den Bourgondischen tijd af, Is het Nederlandsche volk gewoon geweest in 66n of anderen vorm zelf deel te nemen aan de ver- zorging van eigen behoeften. Over de plaats van Nederland temidden der andere mogendheden zeide dr. Colijn ten- slotte, dat die behoort tie blijven, wat zij al- tijd is geweest, d.i handhaving van ongerepte zelfstandigheid en ons dus afzijdig houden van elke verbintenis met anderen, die aan onze tenecht geroemde zelfstandigheidspolitiek af- breuk zou doen. En dat geldt niet alleen in den engeren politieken zin, maar ook op het terrein van de handelspolitiek. Wij zijn een volk, dat door handel en scheepvaart groot is geworden. En beide vorderen, dat onze vlag in aHe havens en onze goederen in alle landen hun plaats weten te heroveren. Dit brengt mee, dat Nederland vooraan behoort te staan bij de bevordering van pogingen tot nauwere intemationale samenwerking. Ook in dit op- zicht hebben we een verleden, waarop we met voldoening kunnen terugzien. En we stellen er een eer in, in dit opzicht niet achter te blij veo. bij hen, die ons voorgingen. Stellig zijn juffrouw de Roda me gevraagd heeft." Ik hraoht den jongen, die absoluut overbluft was door zoo'n rrjkdom en van verbouwereerd- heid stotterde, naar de deur en toen hij in de struiken verdwenen was, grendelde ik de voor deur opnieuw en ging de kamer weer in. Als ik in mijn leven ooit een verstandigen zet gedaan had, dan was het dit annexeeren van Jimmy als postilion d'amour geweest, Zonder hem had Christine me dit laatste briefje, dat zulke emstige verwikkelingen vermoeden liet, niet kunnen laten brengen en het nieuws over de Roda, dat de jongen zoo langs zijn neus weg verteld had, was die tien shilling dubbel en dwars waard geweest. Want voor dien plotselingen aankoop van een zeewaardige motorboot bestond maar 66n uitleg. Manning en de Roda waren de mee ning toegedaan, dat het oogeniblik voor htm „coup" gekomen was. In de overtuiging, dat ik dien nacht alleen in huis zou zijn, hadden ze besloten, de diamanten te stelen, mij en passant even af te maken en dan met den ibuit er vain door te gaan, naar- Holland of Belgie, waar ze, met de minste kans op signa leering, van de steeaen af konden komen. En daar ze van Christine's betrouwibaarheid niet zeker waren, hadden ze haar zoolang in haar kamer opgesloten. Het eenige zwakke punt in hun plan de campagne, waarvoor ik overigens niets dan lof bad was de oude Fransche dienstbode. Haar genegenheid voor Christine had het van haar angst voor de anderen gewonnen. En terwijl ze voorgaf htm bevelen op te volgen, had ze met Christine afgesproken, in alles h&Ar te helpen. Als alles goed van stapel liep, was dat een regeling, die onze plannen keurig in de hand werkte. Het eerste, wat we volgens Campbell te doen hadden, was Christine en de Roda in onze handen zien te krijgem. Om half negen of misschien wat later konden hij en Dean uit Martlesea terug zijn, en het zou de zaak geweldig vereenvoudigem, als de helft van het werk, dat de basis van onze actie vormde, daa al gedaan was. Maar aan den anderen kant was ik niet blind voor het gevaar van de ondememing. de vooruitzichten op het oogenblik, vooral op handelspolitiek gebied niet gunstig, maar het is niet aan te nemen, dat 'n Richard Cobden slechts 66nmaal geboren zou worden. Er komt een tijd, dat de autarkische strevingen tot een zoodaeiige inschrompeling van welvaart en cultuurleven zullen leiden, dat men een- maal weer de boeien, die nu geslagen zijn, zal verbreken. En het moet Nedierland's eer zrjn, at tijd door daartoe te blijven opwekken. In het Staatsblad is afgekondigd het Kaoinklijk besluiit tot v&ststelling van een al- gemeenen maatregel van bestuur, ter uitvoe- ring van de wet op de strandvonderij, welke ibestuursmaatregel in working zal treden met ingang van den weg, waarop de voren- genoemde wet van kracht wordt. Voor de toepassing van deze wet worden de volgende watergebieden beschouwd tot de zee te behooren en de stranden en oevers daar- van tot het zeestrand: de Dollart, de Lauwerzee, de Waddenzee en het IJsselmeer in hun geheel, de Nieuwe Waterweg en de Nieuwe Maas in hun geheel, alsmede de overige Zuid-Hoilandsche en Zeeuw- sche stroomen, begrensd in het Noorden door den Noordelijken oever van de Brielsche Nieu we Maas, van de Botlek en van de Oude Maas, in het Oosten door den Zuldelijken oever van de Oude Maas onder Dordrecht, den Oostelij- ken oever van de Dordtsche Kil en het vaste land van Noord-Brabant van de spoorbrug bij Moerdijk tot de NederlandschBelgische grens, in het Zuiden door het vasteland van Zeeuwsch-Vlaanderen, met uitzondering van het Spui. Een, door de Regeering daartoe te benoemen persoon treedt inplaats van den burgemeester als strandvonder op te: Dordrecht, 's-Graven- hage, Rotterdam, met uitzondering van het deel der gemeente, dat vormt Hoek van Hol land in den zin der wet van 31 December 1913, en Rotterdam voor het deel der gemeente, dat vormt Hoek van "Holland in den zin der voren- genoemde wet; Warffum voor bet deel der gemeente, dat het eiland Rottumeroog vormt. De vorenbedoelde strandvonders zullen een herkenningsteeken dragen, him door de Com- mfssaris der Koningin te verschaffen. Het door den strandvonder in rekening te brengen bebeerloon wordt, naar de bruto waarde der beheerde zaken, bepaald: le. Ingeval van verkoop der zaken door den strandvonder, op 10 van de eerste f 500, 8 van de volgende 500, 6 van de vol gende 1000, 4 van de volgende f 1000, 3 van d© volgende f 1000 en 2 van hetgeen de /4000 te boven gaat. 2e. Bij afgifte der zaken aan den recht- hebbende of bij verkoop ten overstaan van een ander ambtenaar dan de strandvonder, op 8 van de eerste 500, 6 van de volgende f 500, 4 van de volgende 1000, 3 van de volgende 1000, 2 van de volgende 1000 en 1% van hetgeen de /4000 te boven. gaat. Terzake van de verrichtingen van den hulp strandvonder wondt afzonderlijk beheerloon niet in rekening gebracht. Ontplofbare stoffen mogen door den strand vonder niet worden verkocht, dan met toe stemming van den Minister. Prijsvraag. Reeds gedurende een reeks van jaren wordt door de ,,Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", in overleg met de Union der Volken- bondsvereenigingen, die zorg draagt, dat zulks ook door andere landelijke Volkenbonds- Als Christine's poging om te ontvluchten mis- lukte, bavond ze zich, tot wij haar te hulp konden komen, werkelijk in groot gevaar, en gelukte die, dan nog bestond de kans dat haar vlucht onmiddellijk ontdekt werd. En in dat geval ikon het huis wel eens aangevallen wor den, v66r Dean en Campbell terug waren. Precies wdnnddr ze terug konden zijn, was niet te zeggen en waar zooveel op het spel stond, was Manning er niet de man naar, om er bp te gaan zitten en alles weloverdacht en volgens de regelen der kunst te doen. Ik haalde mijn revolver uit mijn heupzak, schudde de kogels er uit en keek elk onderdee! na. Het smeuige klik-klak was geruststellend en dus nam ik de kogels een voor een weer op en laadde elke kamer. Als het tot vechten kwam, was ik in alle opzichten in het voor deel. Ik ben een behoorlijk schutter en tenzij ze de heele zaak in de lucht lieten vliegen, kon ik de vesting gemakkelijk tegen een half dozijn aanvallers verdedigen. Niemand kon binnenkomen, op welke manier ook, zonder zich binnen het bereik van mijn revolver te plaatsen en ik was vast van plan, om Craill en Manning zonder vorm van proces neer te schieten, als ze ook maar het tipje van hun neus lieten zien. Ik keek op de klok. Half zeven! Nog twee uur voor het moment om in actie te komen dhhr was bij die gedachte voelde ik de ergemis in me opstijgen. Bij wijze van aflei- ding ging ik naar boven en sloot mrjn slaap- kamerraam en daama ging ik met mijn pjjp in mijn gewone hoekje bij den haard zitten en wachtte en wachtte Ergerlijk traag kroop de minutenwijzer naar de zeven en begon daarna weer aan zijn ein- deloos-langen kringloop. Maar met zijn aan komst bij de twaalf was mijn geduld ten ein de. Ik sprong op en begon heen en weer te loopen zonder de nadrukkelijke waarschu- wing in Christine's brief, om onder geen be ding v66r half negen weg te gaan, zou ik nu al op het uiterste eilandpuntje, de bewuste lairidingsplaats, afgestapt zijn. Maar haar in- structies waren te positief dan dat ik aan de absolute noodzaak, om me eraan te houden had kunnen twijfelen en ik voelde er niets Ncderfandtch Ongeevenaard tegen Hoofd- Product pijn, Kiespijn, Rheumaiische pijnen, Zenuwpijn, Vrouwen- pijnen. Per 12 si. slechts 50 ct. von Apotheker Dvmont (Ingez. Med.) vereenigingen geschiedt, een Prijsivraag uit- geschreven, die den Volkenibond of een daar- aan verwant onderwerp tot uitgangspunt heeft. In verband met de conclusien, waartoe de Jeugdonderwijscommissie onzer Vereeniging is gekomen, is besloten voor 1934 drie gesplitste prijsvragen, met ieder een afzonderlijk onder werp, uit te schrijven en wel voor; a. Kweekelingen, werkzaam aan een der in Nederland bestaande Kweekscjiolen voor het L. O., in het bijzonder degenen van het derde of vierde studiejaar; ib. Jonge, reeds in functie of in het bezit van het betreffend diploma zijnde onderwijzers en onderwjjizeressen, echter tot den leeftijd van 26 jaar; c. A.s. leerkrachten voor het voortgezet en middelbaar onderwijs, event, studeerende aan een onzer Universiteiten, in het bijzonder in aardrijkskunde, geschiedenis of staats- wetenschappen. De onderwerpen voor deze prijsvraag luiden voor de bovengenoemde drie categorien, resp. a. Hoe ziet gij „het belang van den Vol kenbond ter bevordering van den vrede" voor de tegenwoordige jeugd? (Gedacht wordt aan een verslag van meeningen en inzichten der jongeren, met de bedoeling een inzicht te krijgen in de houding der jeugd ten opzichte van de betrokken vraagstukken en in de vele weerstanden, die blijkbaar nog te overwinnen zrjn, o.a. het opkomend nationailisme.) b. Hoe kan in Uwe oogen de Volkenbond de vredesgedachten bevorderen en is dit met de gedachte van Pan-Europa of de Vereenigde Staten van Europa te vereenlgen? c. Kan men bij een beschouwing van de ontwikkeling van den Volkenbond sinds 1920 in het algemeen of ten aanzien van bepaalde punten van vooruitgang of van achteruitgang qpreken (Men denke b.v. aan het ideaal van univer- voor, om het welslagen van haar plan door een onvergeeflijk gemis aan zelfbeheersching in gevaar te brengen. Eindelijk sloeg het half negen met een zucht van verlichting stond ik op. Zonder leven te maken sloot ik de voordeur open en ging naar buiten. Op de stoep bleef ik staan en inspecteerde, met mijn revolver in de hand, het tooneel voor me. £n de nu snel vallende schemering zag de turn er opvallend vredig uit. Een zacht ritselen in de toppen van de boomen was het eenige geluid, dat de stilte verbrak en na even luisteren trok ik de deur zoo zacht mogelijk achter me dicht en ging het pad door de boschjes op. Bij het hekje bleef ik staan en keek om me heen. Het pad aan den anderen kant was nu zoo donker, dat het bijna niet van de flan- keerende struiken te onderscheiden was. Ik trachtte de duistemis met mijn blik te doortboren en luisterde scherp toe, maar be- halve nu en dan het kraken van dood hout, bleef alles stil. Die wandeling door de bosch jes trok me niet bepaald aan, maar het was de eenige weg naar de landingsplaats, tenzij ik me niet aan Christine's instructies hield, en na anderhalf uur geduldig wachten was ik niet van plan, op het laatste oogenblik mijn eigen zin te gaan volgen. Ik duwde het hekje open en ging er door. Nog even bleef ik staan luisteren dan greep ik mijn revolver stevig beet en ging onver- schrokken de duistemis tusschen de boomen in. V66r ik twee stappen gedaan had, botste ik met mijn voet tegen een stuk staaldraad op, dat een paar centimeters boven den grond dwars over het pad gespannen was. Door den onverwachten schok verloor ik mijn even- widht. De revolver schoot uit mijn hand en v66r het goed tot me doordrong, wat er ge- beurde, sloeg ik voorover en kwam met mijn voile gewicht op mijn reohterschouder terecht. Gp hetzelfde oogenblik kraakte het in de struiken en sprongen twee mannen op me af. En liet zich op mijn beenen vallen en greep mrjn knieen vast. En de tweede sprong met een schok, die me den adem beciam, midden op mijn rug. Half versuft als ik was en met een gebroken salitedt, de samenstelling van den Volken- bondsraad, de doeltreffendheid der beslechting van geschillen de voorkoming van gewapende conflicten en dgl.) De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede stelt drie prijzen, elk van f 150 beschikbaar voor de best geoordeelde opstellen, welke bedragen moeten worden aangewend om, in- gaande ongeveer 20 Augustus, de bekroonden in staat te stellen gezamenlijk een reis naar Geneve te maken, daar 10 a 12 dagen te ver- bljjven, onder deskundige leiding het werk van den Volkenbond te aanschouwen en ver schillende belangrijke conferenties bij te wo- nen, in het bijzonder die georganiseerd tijidens den zomercursus van de Union bovengenoemd en die van het Bureau International d'Educa tion. De deelnemers treffen te Geneve de bekroonde deelnemers uit andere landen. De antwoorden moeten uiterlijk 1 Mei a.s. zrjn ingezonden bij den Voorzitter van de Jeugdonderwijscommissie van de ..Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", den heer J. Bastiaans, Zonnelaan 18 te Hilversum. Zij mogen ten hoogste bedragen 3000 woorden, (dus ongeveer zooveel ails 5 bladzijden filio getypt). De ingezonden opstellen moeten aan. het hoofd zijn voorzien van een motto; bijge- voegd dient te zijn een gesloten couvert, aan den buitenkant vermeldend hetzelfde motto, bevattende naam en adres van schrijver of schrijfster. De bekroonde opstellen bijven eigendom der vereeniging. KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. De „Maiasbode" schrijft: De Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer op 't wets- ontwerp tot verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland en de verhooging van de spoor brug over dat kanaal is een fier en kloek stuk. Er klinkt een toon in, zooals ons volk dien gaaroe hoort: rustig, krachtig, zeker. Zuiver zakelijk en objectief kiest de regee ring haar standpunt, zich baseerend louter op den eigen aard en de eigen belangen van de te beoordeelen kwestie, zonder zich bij haar aldus verkregen inzicht te laten beinvloeden, ofwel door vraagstukken daarbuiten gelegen. ofwel door redeneeringen en daden van ande ren, .die de zaak, waarop het aankomt, vol gens haar niet raken. Wij erkennen gaame, dat een dergeHJk standpunt voor ons altijd een ongemeene be- koring heeft gehad, al dient hieraan meteen toegevoegd, dat het volstrekt afwijzen van ieder verband met andere aangelegenhedem toch niet de sterkste zijde is van dit fiksohe staatsstuk. Toejuiching zonder voorbehoud verdient de uitdrukkelijke verklaring, dat de plannen der regeering, louter gabaseerd op zakelijke over- wegingen, door niemand of niets zijn be- invloed en reeds dateeren van v66r den oor- log; dat de Nederlandsche regeering tot een noodig geoordeeldec verbetering van hi verkeerstoestand overgaat, onafhankelijk van de wenschen van derden betreffende een rechtstoestand; dat zij intusschen elke vreemde medeizeggingschap over Nederland sche Tusschenwateren ,,energiek en catego- risch" afwijst; dat Nederland voldaan heeft aan alle verplichtingen en dat, wanneer het te eeniger tijd nog iets meer zou willen doen, dit zou geschieden ,,uit vrijen wil"; dat Ne derland echter ook, wanneer het eigen belan gen bedreigd acht, kan ,,denken aan tegen- maatregelen". Dit laatste is voor diplomatieke taal vrg duidelijk. Deze Memorie van Antwoord moet iedereen de rustige zekerheid geven, dat bij onze re geering 's lands rechten onaantastbaar veilig zijn. of ontwrichten schouder, deed ik toch nog een wanhopige poging om me te verdedigen. Ik gooide mezelf om en stootte tegelijk mijn elle- boog in het gezicht van den man boven me; een gesmoorde vloek vertelde me, dat ik goed geraakt had. Maar vdor ik de bewer- king kon herhalen, voelde ik zijn vingers om mijn hals en tegelijk werd een koude metalen ring tegen mijn voorhoofd gedrukt. ,,Hou je stil of ik schiet je voor je kop!" Dat was Mannings stem. Hij beet me de woorden toe en ofschoon hij fluisterde hoorde je zijn vastberadenheid om de bedreiging ten uitvoer te brengen. Ik bleef stil liggen trouwens, met de sta- len vingers om je keel kon je niet veel anders. „Maak voort, de Roda", ging dezelfde stem scherp-bevelend voort. ,,Bind zijn armen en beenen vast. En doe 't vlug want we hebben geen oogenblik te verliezen." Ik voelde, dat mijn enkels tegen elkaar ge- snoerd werden en met een ruk, die zich in een seherpen scheut van pijn in mijn schouder omzette, werden mijn armen naar achteren ge- trokken. Een halve minuut later was ik ge- bonden als een panklaar gemaakt stuk wild. Manning liet mijn keel los en stond op. „Bij het eerste geluid, dat je maakt," dreig- de hij me fluisterend, „schiet ik je neer als een hond." ,,Geef 'm een tik op zijn bol," stelde een schorrige stem voor, „da's een heeleboel moeite minder." Ik hoorde Manning lachen, of iets in het voorstel hem vermaakte. ,,Ik heb iets anders met Mr. Dryden voor, Craill," zei hij. „Demk je, dat je hem naar het huis zal kunnen dragen?" Zonder antwoord te geven, bukte Craill zich, greep me om mijn middel beet en heesch me op zijn rug, of ik een zak meel was. En gezien het feit, dat ik honderd - tachtig pond weeg, was dat geen geringe krachtsprestatie. Manning deed het hekje open en het vol gende oogenblik was ik weer op weg naar huis. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1