Ter Neuzensche Courant Mijn EUand Tweede Blad Binnenland Feuilleton Buitenland Gemengde Berichten Maandag 8 Jan. 1934 No. 9090 TWEE ONTWERPEN INGETROKKEN. NIEUW GEVAL VAN SABOTAGE VAN SPOORLIJN. VAN DER LUBBE'S DOODSTRAF. VAN HET VACANTIE-OORD VAN DE KONINGIN IN ZWITSERLAND. Unterwasser in Toggenburg, waar de Ko- ningin en Prinses Juliana Vrijdagmorgen zijn aangekomen, is een op 927 M. hoogte gelegen vlak aan den voet van bet Santis (Noordelijk van het Walen-meer). Het plaatsje is als zomer-vacantie-oord en tevens als winter- sportplaats zeer druk bezocht. Beschut gele gen in een ruim dal met weiden en dennebos- schen, tusschen welke eenige beken bun water naar het riviertje de Tbur heenvoeren, wordt bet ten Noorden beheerscht door de keten van de Santis, ten Zuiden door de Churfisten. Het beeft een goed skiterreici, een ijsbaam en een bob- en rodelbaan. Er zijn twee groote en eenige kleinere hotels en pensions. In een van de twee groote hotels, Stemen, heeft H.M. haar intrek genomen. In Maart j.l. zijn bij de Tweede Kamer twee belangrijke wetsontwerpen ingediend, n.l. den tot het geven van vrijbeid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan een op te ricbten N.V. ,,Versnelde bruggenbouw", en 66a inzake de deelneming in bet kapitaal van en bet verstrekken van voorschotten aan die naamlooze vennootschap. Minister Kalff heeft deze ontwerpen thans ingetrokken. HET PELIKAAN-COMITe. De belangstelling voor het Nationaal Lucht- vaartfonds, waarvoor, zooals bekend mag worden verondersteld, bet Pelikaan-Comitd de inzameling beeft geopend, neemt band over band toe. Reeds kwamen individueele giften van particulieren binnen, waaronder ddn van 5000, twee van f 1000 en verscheidene van 500 en minder, terwijl ook de girobiljetjes van 0,10 en 0,25 met stroomen binnen loo- pen bij de kantoren, die zich welwillend met bet inzamelen van de gelden hebben belast. Zooals men weet zijn dit: N.V. Fumes Co., bankiers te 's-Gravenbage, gironummers 3290; firma Lippmann Rosenthal Co., bankiers te Amsterdam, gironummer 1014; firma R. Mees Zonen, bankiers te Rotterdam, gironummer 6400; N.V. De Spaame Bank te Haarlem, gironummer 7218. DE LANDBOU WSTEUNMAATREGELEN Begrootingen 1933 en 1934 van het Landbouw-Crisisfonds in gediend. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend de wets ontwerpen tot vaststelling van de begrootin gen voor 1933 en 1934 van bet Landlbouw- Crisisfonds. Zooals men weet zullen uit dit fonds alle steunregelen worden bestreden, die ten behoeve van den land- en tuimbouw wor den genomen. De inkomsten worden verkre- gen door de lasten, gelegd op den cocisument. Enkele afdeelingen betreffen steunmaat- regelen, waartegenover geen inkomsten uit heffingen staan. Voor deze uitgaven zullen de gelden moeten worden aangewend van bet batig saldo van andere afdeelingen. De begrootingen voor het Landbouwcrisis- fonds zijn als volgt vastgesteld: 1933 gewone dienst 92.142.756, kapitaal- dienst 23.162.375. Totaal 115.305.131. 1934 gewone dienst 162.160.433,75, kapi- taaldienst 26.409.800. Totaal 188.570.233,75. Uit bet vergelijkend overzicht der geraamde inkomsten en uitgaven voor 1934 blijkt het volgende: inkomsten. Monopoliewinst op den invoer van granen en producten, gebeel of gedeeltelijk daarvan afkomstig 25.000.000. Heffingen op boter, kaas, melkproducten, margarine, andere spijsvetten en consumptie- melk f 74.100.000. Opbrengst der gelden, door de rijks- of ge- westelijke keuringsdiensten of de Nederland- scbe varkenscentrale kracbtens artikel 6 der crisis-varkenswet gebeven 11.700.000. Heffing op suiker f 18.000.000. Monopoliewinst op den invoer van aard- door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 58) (Vervolg.) Bobby had mijn telegram ontvangen, want toen ik den heuvel afkwam zag ik hem in zijn eentje op het grasveld been en weer wandelen. Toen hij paard, rijtuig en mij zag, kwam hij ens tegemoet en maakte behuLpzaam het por- tier open. Hallo!" verbaasde hij zich. „Waar is de bloedhond?" Ik sprong uit de koets en tilde de mand op. „Maak je maar niet ongerust", zei ik. „Die hebben we voor de eerste acbt dagen hier." Bobby keek veribaasd rond. ,,Waar is bij dan?" vroeg bij. „Toch niet in die mand?" ,,Nee, vriendje", was mijn antwoord. ,,Daar zit nieuwe voorraad voor de provisiekast in. Campbell kon niet voor- zessen weg. En toen beb ik afgesproken, dat bij dan over Martlesea zou komen en dat jij hem dan aan 't station zou oppikken." Met een tevreden knikje nam Bobby mjjn vrachtje over en nadat we den koetsier be- taaid hadden, gingen we samen naar den steiger. ,,Als ik jou was, verdween ik nu maar met- een", ging ik voort. „We kunnen tocb niets beginnen vddr Campbell erbij is." „Dat is zoo" zei Bobby weifelend. ,,Maar ik voel er, eerlijk gezegd, niet veel voor, om je alleen te laten." Met mand en al liet Bobby zich in de sloep zakken en ik nam mijn gewone plaats bij bet roer in. ,,Ik zal geen gekke dingen uithalen" ver- appelen, fruit, zuidvruchten en warmoezerij- gewassen 3.700.000. Monopoliewinst op den invoer van eieren en eierproducten 200.000. Heffing op broedeieren f 400.000. Heffing op consumptie-aardappelenoogst 1933 2.300.000. Idem oogst-1934 f 1.700.000. Heffing op den uitvoer van bloembollen f 450.000. Uitgaven: Steun ten behoeve van verbou- wers van rogge 11.900.000. Idem van gerst f 2.200.000. Steun ten behoeve van verbouwers van tarwe 2.500.000. Aankoop van vee, vervoer en aankoopkos- ten 17.456.250. Kosten van verwerking, accijns en distribu- tie f 6.900.000. Uitkeeringen in verband met den uitvoer van levend vee f 450.000. Vergoedingen, verstrekt ten behoeve van den invoer van varkens of varkensvleesch naar diverse- landen 2.340.000. De geldelijke nadeelen, voortvloeiende uit de werkzaamheden van de Nederl. varkens centrale f 10.174.000. Uitkeeringen ten behoeve van de verbou wers van fruit- en warmoezerijigewassen, oogst 1934 f 6.000.000. Steun op niet voor de consumptie verkochte aardappelen, oogst 1933 f 2.200.000. Idem oogst 1934 2.500.000. Z EPPELIN-TREINEN VOOR DE SPOORWEGEN. Modemisatie op groote schaal is bij de Ne derlandsche Spoorwegen op komst. De Die- sel-electrische trein van het Zeppelin-model zal met de aanvang van den zomerdienst op de Nederlandsche lijnen zijn intrede doen. Aan niet minder dan veertig van zulke treinen wordt op 't oogenblik met man en macht ge- werkt, deelt de „Tel." mede. Het blad vertelt verder, dat zij worden vervaardigd in de fabrieken van Werkspoor Allan en Beynen te Haarlem. Het Zeppelin-model vertoont een stroom- lijn; een afgeplatte, naar achteren gebogen snoet. Met kijkglazen voor den bestuurder. Aan de kanten alles vlak. Zelfs de harmo nica sluit zich in de stroomlijn aan. Het is een mooi geizicht, deze kloeke in grijs getinte wagens. Zij geven den indruk van groote snel- heid te kunnen halen. Een Zeppelin-trein bestaat uit drie wagens en heeft een lengte van 62 meter. De middel- Ste wagen is de motorwagen. Hierin komt een Diesel-electrische motor te staan. De ruimte, voor den motor beschikbaar, wordt geheel afgesloten. Er naast is een ruimte voor bagage. Het i3 dus niet mogelijk, door den geheelen trein te wandelen. Hij wordt door de motor- kamer in twee deelen gesplitst. De bestuurder zit in den voorsten wagen, waar hij de be- schikking over de noodige handles heeft. Slechts tweedy en derde klasse. Er is slechts tweede en derde klasse. De eerste in dezen trein is afgeschaft. Het motor- rijtuig bevat tweede klasse, evenals een der twee andere wagens. De ieigang is in het midden, waar een bal- con met schuifdeuren is gemaakt. Er zijn iets meer dan zestig plaatsen. De bekleeding der tweede klasse is van gewoon trijp. Er zijn zeer gemakkelijke zitplaatsen. De ramen van dezen stalen trein kunnen niet worden open- geschoven. Voor den toevoer van frissche lucht zijn, behalve ventilatoren, boven de ven- sters opzij sobuifbare glazen aangebracbt. Het derde klasse rijtuig, dat in den trein meeloopt en over de tachtig zitplaatsen be vat, is het merkwaardigste. Voor ens land een revolutie op het gebied der derde klas- wagens! In dit rijtuig komen stalen banken, die ver- chroomd zijn. De zittingen bestaan in zacht opgevuld leer van donkergrijze kleur. Van de ,,harde banken" is dus wel afgeweken. Zij zien er keurig uit, deze derde klaswagens. De doorgang is ook hier in het midden. De heele trein is verder van allerlei ver- nuftige vindingen voorzien. De buffers zijn gebouwd volgens een speciaal patent. Men boopt over een maand reeds enkele treinstellen gereed te hebben. Van Den Haag naar Arnhem en van Amsterdam naar het Zuiden. De treinen zullen allereerst van Den Haag naar Arnhem en van Amsterdam naar bet Zuiden loopen. Definitief is dit echter nog niet vastgesteld. Het hangt er van af, hoe- veel Diesel-electrische treinen er tegen Mei klaar zullen zijn. Dien aangaande is men niet al te optimistisch. Het blad meldt tenslotte nog, dat de trei nen met een snelheid van over de honderd kilo meter per uur zullen rijden. zekerde ik hem. „Als gehoorzame client volg ik den raad van Campbell en sluit me op in huis met een geladen revolver naast me. Ik heb de geheele geschiedenis verteld en hij vindt de regeling uitstekend." In zoo weinig mogelijk woorden bracbt ik verslag uit van mijn onderhoud met Camp bell in Angel Court en van de merkwaardige dingen, die hij me van vriend Manning verteld bad. ,,'k Heb altijd wel gedacht, dat de vent niet deugde," bromde Bobby onder het roeien. ,Je hebt verduiveld geboft met dat meisje van je als je die niet gehad bad Zonder zijn zin af te maken, bracht bij de sloep met een paar korte venijndge slagen op zij van de motorboot. „Verdwijn nu maar gauw" zei ik, terwijl ik opstond. ,,Ik beb Campbell gezegd, dat hij op het perron naar je uit moet kijken en dus zullen jullie elkaar wel niet misloopen. Tot vanavond dan half negen, dan kunnen julie wel terug zijn." Bahby klauterde aan boord en met een zwaai van mijn hoed ging ik op zijn plaats zitten en roeide naar de aanlegplaats. Daar bleef ik wacbten, tot de motorboot gedraaid was en beredderig-tjukkend de baai dwars overstak. Daama nam ik de mand op mijn schouder en wandelde langs het bekende pad naar mijn huis. Het eerste wat ik deed, toen ik mijn vrachtje in de keuken gedeponeerd had, was alle deuren afsluiten en de luiken solide gren- delen. In mijn hart vond ik het een onwaar- dige manier van doen om jezelf, bij klaar- lichten dag, in je eigen huis te barricadeeren, maar zooals iemand in den Bijibel zegt de juiste ibewoordingen weet ik niet preoies alles heeft zijn tijd" en ik was van de opinie, dat dit het geschikte oogeniblik was voor een portie wel-overdacbte lafhartigheid. Toen mijn verdedigingsmaatregelen geno men waren, begon ik de bewuste mand uit te pakken. Van den inhoud maakte ik een smakelijke uitstalling op de leege kelderplan- ken en daama zette ik thee en ging, met een dampend kopje naast me, op de bank in de EEN NIEUWE BRDG OVER DE BENEDEN-SCHELDE De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Sedert lang reeds wordt om economisehe en militaire redenen de noodzakelijkheid ingezien van het bouwen naast de bestaande spoor- wegbrug over de Scbelde, te Temscbe, welke van groot belang is voor bet treinverkeer tus schen Mecbelen en Zeeuwsch-Vlaanderen, van een nieuwe brug bestemd voor het gewone verkeer per as. Totnutoe loopt de eenige voor automobilisten bruikbare route tusschen Brus sel en Zeeuwsch-Vlaanderen over Dendermon- de. Daar het onmogelijk is gebleken de be staande spoorbrug te verbreeden en gedeelte lijk voor het autoverkeer open te stellen, be- studeert het departement van openbare wer- ken op dit oogenblik een ander ontwerp. Het blijkt wel degelijk de bedoeling te zijn te Tem- sche of in den onmiddellijken omtrek van deze belangrijke plaats een nieuwe brug te bouwen, die in het met den dag scherper gevoeld ge- mis zal voorzien. Op de spoorlijn tusschen Antwerpen en Hoboken is een nieuw geval van sabotage ge- constateerd. Ook hier had mien weer stukken ijzer tusschen een wissel ingeslagen, met het doel een trein te laten onfeporen. Er is echter geen ongeluk gebeurd. WEER EEN OMKOOPINGSSCHANDAAE. Nog is het schandaal met de hoofdeommis- sarissen niet vergeten, of, naar de correspon dent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, is een nieuwe zaak van omkooperij, waarbij ver scheidene ambtenaren betrokken zijn, aan het licht gekomen. Vrijdag heeft het parket te Brussel de arrestatie bevolen van eien onder- directeur van het departement van justitie van E., die aan het hoofd stond van den dienst, belast met de kwesties betreffende genade- verleening, voorloopige invrijheidsstelling enz. van gedetineerde verdacbten of met uitwijzing bedreigde personen. In verband miet dezelfde zaak zijn ook nog de tweede secretaris van het parket te Brussel de V., een andere amb- tenaar van het departement van justitie van H., een gewezen priester en oud-aalmoeze- nier van het Belgische leger, G. V. uit Kort- rijk, die veel op het departement van justitie kwam, en een 59jarige vrouw, die het cafe du Nord in de Marktstraat bij het Noordersta- tion houdt, en waar V. een kamer had, in hechtenis genomen. V. trad geregeld op als bemiddelaar tusschen de gearresteerde ambte naren en Belgische of vreemde personen, die met de justitie hadden af te rekenen. De V. heeft bekend van V. geld te hebben aanvaard om zekere dossiers in het voordeel van de be trokken personen samen te stellen en zelfs te wijzigen. Vele documenten zijn door het par ket in beslag genomen en het is te verwach- ten, naar van goed ingelichte zijde wordt ver- zekerd, dat het onderzoek nog tot andere ver- rassingen zal leiden. Nog wel liefst uit Rio de Janeiro wordt ge- meld, dat niets minder dan het Braziliaansche parlement een motie heeft aangenomen ten- einde de Duitsche regeering te verzoeken ge- nade te willen verleenen aan Van der Lubbe. Inzake een eventueele strafverzachting voor Van der Lubbe is bij het Nederlandsche gezantschap te Berlijn nog geen antwoord der Duitsche rijksregeering op het door den Ne- derlandschen gezant gedane verzoek binnen- gekomen, Men is echter van meening, dat het verzoek zal worden ingewilligd en dat Van der Lubbe's doodstraf zal worden veranderd in levenslange tuchthuisstraf. GEEN VRIJGEZELLINNEN MEER IN NOORWEGEN. Er staat, schrijft de Tel., den Noorschen vrouwen een aangename verrassing te wach- ten. Het aantal vrouwen in Noorwegen ver- mindert snel en het zal niet lang meer duren of het is gelijk aan dat der mantien. Binnen 20 jaar zullen, zoo meenen velen, alle Noorsche vrouwen gehuwd zijn. Deze tendens komt vooral op het platteland tot uiting, waar op sommige plaatsen het aan tal mannen dat der vrouwen reeds overtreft. Het vrouwenoverschot bereikte in Noorwegen zijn hoogtepunt in 1910, toen de vrouwelijke meerderheid 90.000 zielen telde. Thans zijn er ongeveer 60.000 meer vrouwen dan mannen boven de 20 jaar. Bij de kinderen is het aan tal jongens en meisjes over het geheele land over het algemeen gelijk. Meer dan de helft van het surplus aan vrou wen komt voor rekening van Oslo. Echter daalt ook in deze stad het aantal vrouwen snel, evenals trouwens het geboortecijfer. In 1900, hal zitten om de papieren, die ik uit Londen meegebracht had, door te lezen. Maar dat had ik gerust achterwege kunnen laten. De wil was goed, maar in dezen was de geest zwak. Hoe ik 't ook probeerde, mijn aandaeht liet zich niet bij den drogen inhoud dwingen en na een poos gaf ik den strijd in wanhoop op en gaf mezelf aan mijn carustige gedachten over. Nu ik alles gedaan had, wat ik kon doen, liet mijn ongerustheid over Christine zich weer gelden. Sinds het oogeniblik, waarop ze in den mist verdwenen was, had ik niets van haar gehoord. Geen briefje, zelfs geen iboodschap, om me gerust te stellen en ze wist toch, hoe bezorgd ik me over haar maakte. Dat zwijigen was funest, beangstigemd! De moond op Bascomb en de feiten, die Campbell van Manning te weten gekomen was, waren er niet op berekend geweest, om me minder ongerust te maken. Haar oom een patient! en de oude Fransche dienst- bode waren de eenigen, die zich, als de nood aan den man kwam, tusschen haar en een van de geraffineerdste schurken kon plaatsen, die ooit aan de galg ontsnapt was. Al zijn ontaarde instincten moesten door het gebeur- de van den vorigen dag wakker geroepen zijn en ik verwenschte driewerf mijn slapheid en stommiteit, die het haar mogelijik gemaakt hadden, tegen den raad van mijn gezond ver- stand in, naar „De Laurieren" terug te gaan. Ik zat op mijn lippen te bijten en met oogen, waarin de ergemis broeide, in den leegen haard te staren, toen een geluid op de veranda opeens mijn aandaeht trok. Het was niets mder geweest dan even een zacht schrapen, maar elke spier in mijn lichaam verstrakte instinctief. Met een bliksemsnelle beweging haalde ik Mannings revolver uit mijn heupzak en het volgende oogenblik kroop ik, met mijn oogen strak op de luiken, den kant van de Veranda op. Enkele seconden werd de stilte door niets verbroken. Maar dan hoorde ik opeens, heel duidelijk, een zacht gefluit, onmiddellijk ge- volgd door twee korte, scherpe tikken op het hout van de luiken. toen de stad nauwelijks het tweederde ge- deelte van het huidige aantal inwoners telde, bedroeg het geboortecijfer 8000. In 1920 was het cijfer al afgenomen tot 4900 en in 1932 beliep het nog slechts 2200. De voornaamste oorzaak, welke leidde tot een gelijkmatiger verhouding tusschen het aantal mannen en vrouwen in Noorwegen is wel de tot stand gekomen emigratie, want het waren voornamelijk mannen die hun land ver- lieten. Een tweede oorzaak is de vermindering van het sterftecijfer onder kinderen. Over het algemeen neemt men aan, dat tegenover 104 jongens 100 meisjes geboren worden, maar aangezien het sterftecijfer onder de jongens grooter is dan dat onder de meisjes, ontstaat ten slotte het vrouwenoverschot, dat nog wordt vergroot, doordat de mannen als gevolg van hun beroepen gemiddeld jonger sterven. HIS BACK TO THE WALL. Wij zullen ditmaal, schrijft de N. R. Crt., kort zijn over Amerika, na alles wat wij er reeds over geschreven hebben. Er zijn cijfers, die zoo duidelijk voor zich zelf spreken, dat iedere toelichting erbij naief klinkt. Nu zien wij dan waarom Roosevelt in zijn politieke boodschap blijk gaf, stemming en zenuwen van de Congresleden te willen ontzien: In zijn financieele boodschap had hij verrassingen in petto, die de stoutste verwachtingen over- troffen hebben. Zijn financieel beleid blijkt fi- nancieel oorlogsbeleid te zullen zijn. Slechts als een staatsman overtuigd is gevaar te loo pen alles te verliezen, zal hij zoo desperaat alles op het spel zetten. Roosevelt grijpt naar middelen die niet mogen falen, en waarvan een herhaling niet mogelijk is. In koelen bloede kondigt de president aan, dat hij de toch reeds drukkende staatsschuld in edn jaar met bijna de helft denkt te verhoogen. Men wijze er niet op, dat de schuld daardoor, in goudwaarde ge- meten, niet hooger wordt dan zij een jaar ge- leden was; want de waardemeter van een jaar geleden is voor goed buiten gebruik gesteld. De inkomsten van den staat hebben ook geen vergrooting overeenkomstig de verandering van waardemeter ondergaan. Het Amerikaan- sche volk zal den vollen druk van de nume- rieke vergrooting van de verplichtingen van zijn land te dragen krijgen. De belastingen zullen niet worden verhoogd. De bijna geheel ongedekte kosten van de cam- pagne voor herstel zullen het dubbele bedra- gen van een normale begrooting. Zooiets doet men in oorlogstijd, maar men heeft zeker nooit ergens ter wereld in vredestijd iets aan- gedurfd, dat daarop leek. Het is een desperate actie, die alleen door een desperaten toestand gerecbtvaardigd kan worden. Na dit te hebben geconstateerd moeten wij echter ook op het moedige van het bedrijf wijzeo. Het Ameri- kaansche experiment krijgt nu een omvang en een karakter, waarbij wij in ademlooze span ning toeschouwers zullen zijn. Zal Roosevelt erin slagen, na het ontketenen van dezen fi- nancieelen vloedgolf, waarin bijna alle natuur- lijke financieele beddingen verdwijnen, ten slotte weer een toestand te sctoeppen, dien wij als normalen toestand zullen herkennen? Of zal, zooals na dergelijke zondvloeden soms het geval is geweest, een in zijn formatie tot in het onherkenbare veranderd land weer boven de wateren uitkomen? Roosevelt houdt nog rekening met verras singen. De hooge inkomsten uit de drankhelas- ting en andere, moeilijker berekenbare inkom sten, heeft hij buiten de begrooting gehouden. Vooral ten opzichte van de drankbelasting, die toch een normale bron van inkomsten is, moet dit bevreemden. Blijven deze middelen wellicht gereserveerd, als de regeering, tenge- volge ran gebeurtenissen in het Verre Oosten, een nog grootere uitbreiding van land-, zee- en luchtmacht noodig mocht achten, dan zij thans reeds aankondigt Zoo bedaard als de politieke boodschap klonk, zoo onstuimig zijn de gedachten en ver wachtingen, die die financieele boodschap ver- raadt. Dit is het beleid van den man, die geen anderen uitweg meer heeft, die vecht „with his back to the wall". Dat is alles wat wij er op het oogenblik van willen zeggen. FRAUDE DOOR EEN KASSIER. Men1 meldt uit Oud-Beijerland: Verdacht van frauduleuze handelingen is onder leiding van den burgemeester een onder zoek ingesteld ten kantore van den kassier G. v. K. te Oud-Beijerland. Bij het verhoor bekende hij frauduleuze handelingen te hebben gepleegd, waarvan vele personen het slacht- offer zijn geworden. Nit een voorloopig on derzoek is gebleken, dat het loopt over ruim f 30.000. WIEG IN BRAND GEVLOGEN. Men meldt uit Waalwijk aan de Bossche Crt.: Dinsdag vatte ten huize van den heer v. d. iS. in de Putstraat, door onvoorzfichtigheid ZESTIENDE HOOFDSTUK. Door een uiterste inspanning van mijn wil bleef ik onbeweeglijk op dezelfde plaats staan. Ik moest beslissen, wat me te doen stond en ik moest vlug, zonder een seconde aarzelen, beslissen, en dat in een situatie, waarin een verkeerde stap alle betrokkea personen nood- lotting kon worden. Als ik vroeg, wie er was, kon het antwoord van alles zijn van een rekening af tot een stinkbom toe. En als ik me stil hield hoe kwam ik dan te weten, wie daar buiten stond? KlopKlop! Klop Weer hoorde ik het tikken, nu luider, ge- durfder dan den eersten keer. Opeens ikreeg ik een inval, die nog zoo kwaad niet leek. Voorzichtig kwam ik over- eind, sloop de kamer door en als een kat zoo zacht de trap op en ging mijn slaapkamer binnen, die op het grasveld uitzag. Het raam stond nog open ik ging er voetje voor voetje op af en stak juist behoedzaam mijn hoofd naar buiten, toen een schuivende, schra- pende beweging onder het glazen veranda- afdak me mijn hoofd vlug deed terugtrekken. Met ingehouden adem wachtte ik en bijna op hetzelfde oogenblik ging de deurbel brutaal- luid klingelend over. Dat geluid had de uitwerking van een gees- telijiken stimulans. Zonder aarzelen stak ik mijn hoofd naar buiten en ontdekte recht on der me het havelooze figuurtje met den blon- den krullekop van mijn vriendje Jimmy. „Hallo James!" praaide ik hem, „wat voer jij daar uit?" Hij ging een paar stappen achteruit en keek op. ,,'k Heib een brief voor u, m'neer van de juffrouw." ,,Wat zeg je daar!" zei ik gretig. „Blijf daar staan jongmensch. Ik ben in een oog- wenk beneden." Vlug liet ik de revolver weer in mijn heup zak glijden, racede gang en trap af en deed met vingers, onhandig door de haast, de voor- deur van den ketting. Jimmy veegde demon- van een der kinderen, de wieg, waarin een kindje van 8 maanden lag, in vlam. Het meis je bekwam aan het hoofd ernstige brandwen- den. Door een emmer water over de wieg te gooien wist men de vlammen te dooven. TREINBOTSING TE DIDAM. Donderdagnacht is op het station Didam een botsing plaats gehad tusschen twee goe- derentreinen. In den dikken mist is een goederentrein, komende uit de richting Winterswijk, met een snelheid van ongeveer 40 K.M. ingereden op een stilstaanden goederentrein. Een der wagons kantelde en 18 wagons vlogen door den hevigen schok uit de rails. De materieele schade aan de locomotieven en de wagens is zeer groot. Verscheidene wagens zijn letterlijk gekraakt of in elkaar geschoven. De half versplinterde trein uit de richting Winterswijk kwam dwars over de baan te staan. Tot in den vroegen namiddag heeft men moeten werken om de baan weer vrij te krijgen. De bovenbouw van 12 goederenwagens is ohherstelbaar vemield. De oorzaak van het ongeval is nog niet opgehelderd. De dienst- doende stationsbeambte verklaart, dat het sig- naal op onveilig stond, hetgeen door den machinist van den trein wordt ontkend. Een onderzoek van de spoorwegautoriteiten en justitie is nog gaande. DROEVIG ONGEVAL. Toen de 36-jarige mej. Van der H. te Hel- mond haar man, die met een auto thuis kwam, behulpzaam wilde zijn bij het binnenrijden van den auto in de garage, struikelde zij met het gevolg dat zij door den wagen werd aangere- den. Zij is aan de gevolgen overleden. Zij was moeder van drie kinderen. De echt- genoot, die juist toen zijn vrouw struikelde vol gas gaf, raakte bewusteloos van schrik. KAT ALS BRANDMELDER. Vrijdagnacht ongeveer twee uur werd brand ontdekt in de bovenwoning van een huis in de Jan Nieuwenhuizenstraat te Haarlem. De be- woners, die op de tweede verdieping sliepen, werden gewaarschuwd door de kat, die aan de deur krabde. De eerste verdieping bleek al in dichten rook te staan, zoodat de bewo- ners met een ladder, die tegen den gevel werd geplaatst door een politieagent en een helper, moesten worden gered. De verdieping, waar de brand was ontstaan, brandde geheel uit. Een brandend petroleumlampje, dat onder het aquarium met visschen was geplaatst, veroor- zaakte de brand. De schade is door verzekering gedekt. PARTIJ SUIKER ACHTERHAALD. De belastingdienst te Tilburg was, naar ,,De Telegraaf" meldt, te weten gekomen, dat er te Baerle-Hertog op Belgisch grondgebied een partij suiker stond om frauduleus over de grens te worden vervoerd. De smokkelaars hadden er, naar het schijnt, de lucht van ge- kregen, dat de partij in het oog gehouden werd en hadden haar teruggebracht naar Poppel. De ambtenaren wachtten echter geduldig tot de partij weer terug zou komen en inderdaad kwam Dinsdagnacht een auto met smokkel- waar de grens over. De kommiezen hielden den auto niet aan, maar achtervolgden het voertuig, om te weten te komen, wie de last- gever was. Het hleek, dat de partij voor 's-Hertogenbosch bestemd was. De ambtena ren aldaar werden gewaarschuwd en dezen zagen den auto binnenrijden in een koffiebran- derij op het 'Hindhamereinde. Er werden pos- ten uitgezet en toen de auto de poort weer uit kwam rijden, werd er gecoastateerd dat hij leeg was. De ambtenaren gingen toen de bran- derij binnen en ontdekten 2000 K.G. suiker, die in beslag genomen werden. Bij het verhoor kwam aan het licht, dat de firma een aandeel in de partij suiker had. Een ander aandeel had een andere inwoner van Den Bosch. De zaak was georganiseerd door een zekeren S. Tegen de verschillende heeren handelaren werd proces-verbaal opgemaakt. De firma werd geverbaliseerd wegecis ongedekte neder- laag", waarop een zeer hooge geldboete staat. De chauffeur en zijn helpers zijn schuldig aan frauduleuzen invoer. De zaak is behandeld door de ambtenaren van Tilburg en 's-Herto genbosch, onder leiding van den Tilburgschen inspecteur J. Reijntjes. DE MIJ NRAMP IN BOHEMEN. Het reddingswerk in de Nelsonmijnen is, noodgedwengen, Vrijdagmorgen opgegeven. De 120 opgesloten mijnwerkers moeten als verloren worden beschouwd. De reddingscolonnes zijn op twee brand- haarden gestuit die niet te bedwingen waren, integendeel breidde het vuur zich zoo snel uit dat gervaar voor de redders begon te ontstaan. Ook aan den N.-W. kant moesten de pogingen opgegeven worden. Hier had de ontploffing onoverkomelijke hinderpalen in den weg ge legd. De schacht waar het vuur woedt is nu volkomen ge'isoleerd. Uit de waterschacht, die ook als toegang gediend heeft, stijgt met rook vermengde waterdamp op. In de vroege morgenuren heeft men te Os- stratief zijn voeten en kwam verlegen-grinne- kend de kamer in. „Ik zag licht door de reten van de luiken," legde hij me uit, ,,en daarom wist ik, dat u thuis was. Toen heb ik maar op de ramen geklopt „In orde, Jimmy," zei ik. ,,Waar is het briefje?" Hij dook met zijn hand in zijn zak en haalde er een verfrommelde enveloppe vol vegen em vlekken uit. ,,Wanneer heb je die gekregen?" vroeg ik, terwijl ik de voordeur weer afsloot. „0 nebzoo, daareven, patrocn. Die ouwe Fransche vrouw, die ook op „De Laurieren" woont, heb 'm me gegeven." Ik ging naar de lamp toe, riste de enve loppe open en haalde den inhoud een half velletje papier, beschreven met Christine's kleine, duidelijke handschrift, eruit. ,,Liefste," stond er. Ik geef dit briefje aan Marie, die me beloofd heeft, het aan Jimmy te brengen. Ik geloof wel, dat ze te vertrouwen is, maar ik durf niet veel te schrijiven 't kon eens in verkeerde handeci vallen Op het oogenblik zit ik op mijn eigen slaapkamer gevangen maar vanavond om half negea denk ik met behulp van Marie weer vrij te zijn. Gaat alles goed, dan kom ik onmiddellijk naar het eiland. Wil jij dan zorgen, om ongeveer tien mi- nuten over halfnegen ibij de aanlegplaats te zijn? Kom langs het pad door de boschjes, maar, wat je ook doet, kom niet v66r half negen. Ik zal je alles vanavond uitleggen. Met veel liefs Christine. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5