'/HOOP Verdrijf diet) Hoest Gemengde Berichten Hoest- Gr/ep-Bronchitis-Asfhma SAS VAN GENT. AXEL. ZAAMSLAG. STOPPELDIJK. CLINGE. SELZAETE. BRESKENS. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. VOETBAL. Van onze Adverteerders Loop der Bevolking over 1933. Ratten vernielen zolder en dak. (Ingez. Med.) BRAND AAN BOORD VAN DE JAN PIETERSZ. COEN. IN KOKENDE MELK GEVALLEN. OUDE MAN DOOR DEN TREES GEGREPEN. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. vergadering op 16 Januari a.s. te Goes, ter ver- idediging van Uwe rechtmatige belangen. De besturen der 1 andbou worganisaties wor den verzocht bunne leden op te wekken deze belangrijke vergadsrmg in grooten getale bij te wonen. In foovengenoemde vergadering zal door de volgende personen een inleiding worden ge- houden: C. P. Vogelaar te Krabbendijke, over: ,,De bietencultuur en hare bebsekenis voor het Zeeuwsche landbouwbedrijf". Ir. D. H. Stigter, secretaris van de vereeni- ging van locaalspoor- en tramwegen te Am sterdam, over: „Het belong der verkeersmid- delen bij de suikerbietencultuur". A. H. de Milliano te Waterlandkerkje, over: ,,De landbouw en de bietencultuur". N. J. Harte, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen, over: „Bietencultuur en den midden- stand". J. M. van Bommel van Vloten te Goes, over: „Het bestaansrecht van de Nederlandsche sui- kerproductie". Vervolgens zal door een nog nader aan te kondigen spreker het onderwerp ,,Arbeidsbe- iangen en suikerbietencultuur" behandeld worden. Stop vlug dien akeligen hoest, neem Akker's Abdijsiroop. Op slag zult Gij ondervinden, datGij hiereen nulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich haar kalmeerende, verzachtende, slijmoplossende wer- king. De vastzittende slijm komt los en Gij zult weer gemakkelijk kunnen □demhalen. Abdijsiroop verschaft U reeds vannacht een rustigen slaap en binnen 24 uurzijt Gijdan dien benauw- den hoest finaal vergeten. Neem bij AKKEBS (Ingez. Med.) Arbeidsbeurs. Aan het einde der week loopende van 1 tot en met 6 Jan. 1934 bleven als werkloos bij de Arbeidsbeurs alhier over: 59 fabrieksarbei- ders (waarvan 47 geheel en 12 gedeeltelijk werkloos waren; 56 transportarbeiders; 11 landarbeiders; 3 timmerlieden; 3 metselaars; 11 grondwerkers; 2 chauffeurs; 2 kantoor- bedienden en 1 portier; totaal 148. De vorige week bleven 173 werkloozen over, thans 148, dit beteekent een belangrijke ver- mindering, temeer nog omdat een 20-tal fabrieksarbejders hoogstwaarschijnlijk weer voor langen tijd werk zullen hebben. We hopea dat de bestuurder der arbeidsbemidde- ling in 1934 handen vol werk zal hebben met het plaatsen van onze werklooze arbeiders. Hoe langer hoe meer blijkt, dat de arbeids beurs onder leiding van haren actieven direc- teur een instelling is, die volkomen beant- woordt aan het beoogde doel. Wij begrijpen daarom niet, waarom de ge- meenten, die in den tijd harer oprichting ver- klaarden zich daarbij te zullen aansluiten, zich tot dusverre afzijdig houden, daar het toch ook in hun welbegrepen eigenbelang is, dat de actie van den directeur zich ook binnen de grenzen dier gemeenten zou uitstrekken, te meer, daar reeds herhaaldelijk is gebleken, dat uit die gemeenten arbeidskrachten ge plaatst werden. Niet alleen benad'eelen de betrokken ge meenten door deze afzijdige houding zich zelven, doch wat meer is, ook de arbeiders zijn door deze houding geenszins gebaat. We meenen, dat daarop wel eens de aan- dacht mag gevestigd worden. Industrie in het klein. Door een onzer gemeentenaren is een indus- trietje in het leven geroepen, dat alhoewel thans nog op bescheiden schaal gedreven, naar te hopen is in de naaste toekomst een flinke uitbreiding zal kunnen tegemoet zien. Het is ol een koffiebranderij, thans gevestigd in het gebouw, waar thans het gemeentehuis geves tigd is. Het pleit in ieder geval voor den ondeme- mingsgeest van den man, die, ondanks de critieke tijden het initiatief durft nemen voor het vestigen van een bedrijf. Welisiwaar wordt voorloopig de zaak als nandbedrijf opgezet, doch het ligt in de be- doeling in de toekomst, wanneer er levensvat- baarheid in blijkt te zitten, tot een mecanisch gedreven inrichting over te gaan. We wenschen den ondememer intusschen veel sucees en brengen hem hulde voor zijn ondememlngsgeest. Naar vemomen wordt, is aangewezen als directeur van het postkantoor alhier, de heer J. F. van de Ven, commies bij de posterijen te Arnhem. Naar wij vernemen hebben Ged. Stated van Zeeland tegen het einde van het thans loopen de cursusjaar de sluiting gelast van de open- bare school to Othene. Alhier werden enkele dagen geleden bij den landbouwer V., door baldadigen, eenlge boomed ontveld. Waarom deze vemieling werd aangebracht is niet bekend. Ook het spoor van dader(s) ontbreekt. De rijksveldwachter Th. M. van Schaik te Clinge is verplaatst naar Ulvenhout met in- gang van 1 Januari 1934. Sedert 3 Jan. wordt alhier vermist zekere Bogaert, werkzaam in de Palmafina te Ert- velde. 's Morgens heeft hij zich, volgens zijn uit- lating, naar een dokter begeven en sedert heeft men niets meer van den man vemomen. Men maakt zich erg ongerust over het lot van den man. Vrijdagmorgen had te Breskens een aan- rijding plaats. De autobus, komende uit de richting Schoondijke, passeerde voor Kijkuit de uit dezeifde richting rijdende tram, waar van de stoom geheel nearsloeg, zoodat den chauffeur het uitzicht werd ontnomen en de autobus met de paarden, gespannen voor een wagen, welke naar Schoondijke reed, in bot- sing kwam. Deze bekwamen geen ernstige verwondingen. De bus kwam tegen de langs den weg staande boomen terecht en werd beschadigd. De passagiers vervolgden hun weg te voet, terwijl de politie van het gebeurde op de hoogte werd gesteld. CRISIS-VARKENSWET. Door den verdediger in een aantal zaken betreffende de Crisis-Varkenswet (varkens in voorraad hebben niet voorzien van een oor- merk), Mr. P. C. Adriaanse te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen een 75-tal dezer zaken, die onlangs voor het Kantcnge- recht te Ter Neuzen werden behandeld en waarin veroordeelingen volgden. Heden werd in staat van faillissement ver- klaard C. van den Heuvel—Erasmus, schipper wonende te Breskens. Rechter-commissaris A. van der Hoop. Tot curator werd benoemd de heer Mr. W. L,e Mair, advocaat-procureur te Sluis. UITSLAGEN VAN ZOND.AG. Hon. Ned. Voetbalbond, Afd. IV. le klasse: Willem II— -NOAD 3—1 Middelburg- -BW 2- 1 PSVEindhoven 5- -2 NAC—MVV 1- —2 Willem H 11 7 3 1 25—18 17 LONGA 12 8 1 3 37—22 17 MW 12 7 2 3 34—26 16 Eindhoven 12 6 2 4 25—19 14 PSV 12 6 2 4 35—26 14 Bleijerheide 10 4 2 4 27—22 10 BW 13 4 2 7 23—40 10 Middelburg 13 4 1 8 23—35 9 NAC 13 3 2 8 15—25 8 NOAD 10 1 1 8 13—24 3 2e klasse A: Vlissingen— -Hero 1—0 AllianceAxel 2- 1 De Baronie-RBC 4—1 Terneuzen -Breda afg. Vlissingen 10 6 2 2 27—12 14 De Baronie 10 7 3 20—18 14 TSC 9 6 1 2 18—11 13 Hero 9 5 2 2 28—19 12 DOSKO 10 5 2 3 22—14 12 Breda 10 4 2 4 20—20 10 RBC 12 4 2 6 28—30 10 Terneuzen 10 4 6 22—19 8 Alliance 10 2 1 7 11—28 5 Axel 10 1 9 13—38 2 3e klasse A: IJzendijkeTerneuzen n 2- —3 Zeelandia H- -Breskens 0—5 Breskens 9 6 1 2 30—8 13 Vlissingen n 9 5 2 2 17—12 12 Oranje 9 4 4 1 20—17 12 De Zeeuwen 7 4 2 1 18—8 10 Hulst 8 4 4 17—13 8 Terneuzen H 9 4 1 4 28—21 7 IJzendijke 10 1 2 7 12—33 4 Zeelandia n 9 1 8 8—37 2 Tern. H 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen Zeel. HTern. H. 3e klasse B: DOSKO H—Zeelandia I 3—3 ZierikzeeMiddelburg n 3—1 GoesiRCS 3—2 Goes 8 6 1 1 35—11 13 Zierikzee 9 3 5 1 23—17 11 Zeelandia I 6 4 2 29—11 10 Middelburg 12 6 3 3 14—18 6 DOSKO 21 JZ -.2 2 3 17—24 6 RCS 7 1 1 4 14—26 3 Hansweert 9 1 1 7 15—40 3 Zeeuwsche Voetbalbond. HontenisseAxel n Othene'Hoek DriewegenZSC 45 3—1 3—2 DE WEDSTRUDEN. Eerste Klasse. In de Eerste Klasse is er voor Middelburg een zeer goede wending gekomen, want er zal al veel moeten gebeuren wil zij nog gevaar loopen voor het bezetten van de laatste plaats, die thans steviger dan ooit door NOAD wordt bezet. De wedstrijd Willem IINOAD eindig- de met 31. De uitslag is evenwel niet in verhouding tot het door NOAD vertoonde spei, maar daar schiet zij niet veel mee op. Mid delburgBVV had tot uitslag 21 en won Middelburg voor de twdede maal van deze club. Thans heeft Middelburg reeds met NAC van rangnummer verwisseld terwijl BVV slechts 6dn punt meer heeft behaald. Na het onfortuinlijk begin van Middelburg kan ge- zegd worden dat zij zich geheel heeft herstsld en zij zich beloond ziet voor haar taaie vol- harding. PSVEindhoven had tot eindresul- taat 52 en was de overwioning van PSV vol komen verdiend. De Philipsmenschen hadden in den aanvang van het seizoen met tegen- slag te kampen, maar ook haar periode van regelmatige nederlagen schijnt voorbij te zijn. De eenige club die niet op eigen terrein won was NAC, dat de meerderheid moest erken- nan van MW, dat met 12 de beide punten mede naar Maastricht nam. Twecde Klasse. VlisslngenHero. 10. Het is te Vlissingen een zware partij ge- worden tusschen de beide clubs, die naar het kampioenschap streven. In de eerste helft warea beide ploegen vrijwel even sterk en hadden zij ieder wel een doelpunt verdiend, doch op het allerlaatste oogenblik werd doel- punten op een of andere wijze voorkomen. De rust trad in met blanken stand. Na de her- vatting wist vrij spoedig Vlissingen te doel- punten en hiermede was voor haar den wed strijd gewonnen. Wel is waar werd door Hero er alles op gezet om toch minstens gelijk te maken en ontkwam Vlissingen meerdere malen tenauwernood aan een zeker schijnend doelpuat, doch het liep haar niet mede en bleef de stand ongewijzigd in het voordeel van Vlissingen. AllianceAxel. 21. Moeizaam is „King-Soccer" na een vrij langdurigen wiaterslaap van een vijftal weken opnieuw ontwaakt. De j.l. Zondag reeds te- leurgestelde Axelsche voetballiefhebbers zagen in spanning uit naar den wedstrijd van giste- ren tusschen de twee erastigste gegadigden voor de onderste plaats. Het nieuwe jaar met nieuwen moed begonnen en zich van de onder ste plaats te kunnen wegwerkea, ziedaar de illusie die leefde in de harten der Oranje-aan- hangers. Eilaas,deze hoop is weer in rook vervlogen. Na een weinig bekorenden, maar toch spannenden wedstrijd, waarin de Oranje- hemden in de tweede helft overwegend in de meerderheid waren, bleef tenslotte zij het onder protest de zege aan de roodhemden en staan de Axelaars, als onverhoopt het door hen ingediende protest eventueel niet helpt, vaster dan ooit op de onderste plaats. De vooruitzichten zijn dus na het luiden der Syl- vesterklokken somberder dan ooit geworden. Het verloop van den wedstrijd beknopt weer- gegeven is als volgt. Te 2 ure geeft de heer Van Hoek uit Tilburg het sein tot den aan vang. Beide ploegen hadden inmiddels vrij wel geheel compleet het strijdperk betreden. Nadat „Axel" heeft afgetrapt en een weder- zijdsche terreinverkenning heeft plaats gehad, ontpopt ..Alliance" zich als de sterkere. F. Dieleman veroorzaakt vrij spoedig noodeloos een hoekschop en Borghouts de Alliance-links- buiten, bekogelt de Axelsche bovenlat. Ach- tereenvolgens krijgen de gastheeren nog een drietal corners te nemen door toedoen respec- tievelijk van F. Dieleman, De Regt en den Oranje-doelwachter. Dan gaan de Axelaars tot een heftigen aanvalsstrijd over en nu is het Karel Gans die voor een open doel de kans van den dag mist. De paal bezweert het ge vaar. Het Axelsche overwicht'is van geen langen duur en maakt plaats voor een zeer lusteloos trappartijtje op het middenveld, waar veel tijd met ingooien en vrije trappen wordt zoek gebracht. De beide aanvalslinie's beschikken over weinig schotvaardigheid en het plaatsen der middealinie's aan weerszijden is verre van zuiver, zoodat het spelpeil be- neden het matige blijft. Kranig werk ver- richt de Axelsche doelwachter die door uit- loopen in lastige situaties redding brengt. Als de Rozendaalsche keeper dan een misverstand begaat, krijgen de voorwaartsen der gasten kort op elkaar een 3-tal fraaie scorings- kansen, die echter geen van alle benut wor den. Nogmaals stuwt Scheele die ditmaal in de middealinie speelt de voorhoede ten aanval, doch Koekkoek's passes en schoten zijn te scherp of van te verren afstand gelost. Wan neer daarna de gastheeren opnieuw ten aan val trekken en de Oranjeverdediging wordt gepasserd beaut Nootenboom na ruim 25 min. spelens een voorzet van links en geeft zijn pioeg met een hard schot de leiding. (10). Groot gejuich van de talrijke Alliance-aanhan- gers spoort dea roodzwarten tot hernieuwde enthousiaste aanvallen aan, doch voor doel is alle richting der schoten zoek. Ook aan Axel sche zyde bestadt hetzelfde euvel. Voor de rust blijft de strijd vrijwel hetzelfde aspect bieden. Wanneer Scheele eenmaal zeer ge- vaarlijk is doorgebroken wordt hij in het be- ruchte gebied op zeer ongeoorloofde wijze ge- nomen en niettegenstaande heftig app61 wegens duidelijk waarneembaar haken laat Van Hoek kalm doorspelen en gebaart niets te hebben gezien. De gebroeders Gans trach- ten het aanvalsspel der Oranjehemden te for- ceeren, doch slagen daarin niet. Een juweel van een voorzet die symetrisch zuiver van den voet van Verstraten voor den roodzwarten doelmond wordt geplaatst, wordt door J. v. d. Berge jammerlijk verprutst. Even daarna is het rusten. In de tweede helft wordt er eenigszins an- ders opgetreden, alhoewel ook nu het spelpeil van geen hoog gehalte genoemd kan worden. Borghouts neemt het eerst het Axelsche doel onder vuur, waama Verstraten aan de over- zijde M. Gans in staat stelt een schot te lossen dat even min doel treft. Opnieuw leidt Ver straten een aanval in en nu stopt Notenboom het harde schot van den gloednieuwen Axel- schen midvoor M. Gans. De Axelaars domi- neeren nu aanhoudend. Scheele geeft naar J. v. d. Berge, doch K. Gans trapt naast. Even onjuist gericht zijn de schoten van M. Gans en J. v. d. Berge en het blijft voorloopig bij eenige hoekschoppen op het Alliance-doel, die geen resultaat opleveren. De doorbraken van Alliance zjjn eveneens niet zoo gevaarljjk en W. Dieleman in het Axelsche doel stelt zich moedig te weer en redt wat er te redden valt. De AUiance-rechtsuiterst Elst heeft van schie- ten geen kaas gegetea en kogelt ver over. Als een klein kwartier gespeeld is, heeft M. Gans de verdediging der roodhemden dermate in het nauw gebracht, dat zijn broer den voor zijn voeten gelegden bal maar voor het in- trappen heeft, waarmede de partijen op ge- lijken voet zijn gebracht. (11). Een hardnekkig offensief wordt thans inge- leid en de Axelaars zetten er alles op om de leiding te nemen, waarbij zij den keeper der gastheeren danig in het nauw brengen. De Alliance-aanvallen zijn zeer sporadisch en als de rechtsbuiten andermaal ver naast schiet wordt hij op een gejoel van het publiek cnt- haald. J. v. d. Berge forceert opnieuw een comer, doch M. Gans, daartoe in de gelegen- heid gesteld door Borgt, tracht een doelpunt te forceeren, doch Dirven en vooral Rampaart werken als paarden en de spil der roodhem- dea Luijten weet het spel na een paar minder goede prestatie's van Koekkoek en J. v. d. Berge weer te verplaatsen. Andermaal komen de Axelaars gevaarlijk opzetten. Borgt probeert het met een ver schot en dan cnt- staat een zoodanige schermutseling voor het Alliance-doel dat op een gegeven oogenblik 7 a 8 spelers op den grond liggen. De bal is daarbij. op geen 5 meters afstand van den Roosendaalschen doelmond en de backs der roodhemden trapped maar raak en ontzien zich niet de Axelsche spelers vast te houden, zoodat de Axelsche grenswachter luid voor penalty appalleerend het veld inloopt. De scheidsrechter wijst echter met een leuk lachje het protest van de hand en wij hooren uiuoeptu van nec Koosendaaische pubiiek van J „gooit hem er uit:" aau het aares van den Axeischen grenswachter die voortgaat met protesceerea. i\iet te verwonaem aai ae wea- strijd een verruwena karaater krijgt en het tanausme van aien aard worai., ciat ue spelers elkaar niet meer ontzien. Ook hiertegeu. blijkt tie senbiuaxecnter met te zyn Oipgewaasen. a.is Scheele met 2 of 3 spelers wordt vastgehou- aen en genjuiderd geeit hij ten onrecnte aan Scneeie een berisping, ,enz. At en toe hjkt het meer op eea party rugby. F, Dieieman loopt ibjv. den Koosenaaatscnen rechtsbuiten vrij on- zacht tegen den grond en de speiers die met in toom worden genouden onLzttu eikaar met. ue strijd gaat weer op en neer en de bai wordt razend snel van het eeue naar het an dere doel geplaatst. Unvervvacht en niet ver- diieud herarygen de roodhemden onder enorm enthousiasme van hun supporters de leiding ais Eist geiuk heeft met een tarn schot, waar- aan W. uieieman niet voldoeade aandacht had en het is 21. Dat inspireert de Axelaars in het resteerend gedeelte van den wedstrijd tot fanatieke aanvallen. Direct hiema scheert Verstraten's wel gericht schot de palen. Dit schot had beter lot verdiend. De strijd blijft forsch en het spel blijft zich snel verpiaatseu. Herhaaldelijk zien wij een kluwen van spelers voor het Alliance-doel doch altijd blijkt er nog juist een roodzwart been om het gevaar te keeren of falea de Axelsche schutterstalenten. De minuten verstrijken en ofschoon ook de Roosendalers nog eenige tegenbezoeken aan de Axelsche veste brengen, biijven de Axelaars het gevaarlijkst. Gedoelpunt wordt er echter niet meer en als Van Hoek onder spanning het einde aankondigt heeft Alliance een zwaar bevochten zege te boeken, die echter met een protest van den Axelschen aanvoerder wegens eea tweetal niet toegekende strafschoppen wordt bezegeld. Na geruimen tijd van felle discussie krijgt Axel na afloop van den wed strijd de 2 geweigerde strafschoppen te nemen. K. Gans plaatst deze achtereenvolgens zuiver in de linkerhoeken der beide doelea, zoodat de protestcommissie nader over den uitslag zal beslissen. Het optreden van den referee wekte onder het Roosendaalsche publiek zoowel als in het Axelsche kamp heftige vercntwaardiging. De wedstrijd kon door de slappe en onbe- hoorlijke leiding onmogelijk tot een hooger niveau gebracht worden dan waarop het spel peil nu stond. De BaronleRBC. Aanvankelyk gingen de elftallen gelijk tegen elkaar op, al was het te zien dat De Baronie iets sterker was. In de eerste helft werd door beide clubs eenmaal gedoelpunt, doch na de hervatting kwam De Baronie in de meerder heid en regelmatig verhoogde zij haar score tot kort voor het einde de stand 41 werd en hiermede de wedstrijd eindigde. TerneuzenBreda. Wegens onbespeeldbaarheid van het terrein gpng de wedstrijd TerneuzenBreda niet door. Derde Klasse. IJzendijkeTerneuzen II. 23. Te IJzendijke had de ontmoeting plaats van de plaatselijke club tegen de reserves van Terneuzen. Met een kleine meerderheid wist het bezoekende elftal de overwinning mede naar huis te nemen. Dat zij het niet zoo ge makkelijk zou hebben als bij de vorige ont moeting te Terneuzen was wel te voorzien. Zeelandia IIBreskens. 05. Breskens gaat ongestoord door met haar overwinningen en ditmaal moesten de reser ves van Zeelandia er aan gelooven die met niet minder dan 05 werden geklopt. VOETBEHANDELING. Blijkens een in dit nummer voorkomende ad- vertentie heeft de heer A. Herrebout aan zijn kapperszaak een inrichting voor voetbehande- ling verbonden en zich daarvoor een diploma verworven. Door de moderne installatie, welke men ook in alle vooraanstaande zaken op dit gebied zal aantreffen, o.a. in de desbetreffen- de afdeeling van De Bijenkorf te Rotterdam, kunnen de voeteuvelen geheel pijnloos worden verwijderd. Wij wenschen den heer Herrebout succes toe met deze nieuwe inrichting. BOSCHKAPELLE. Geboren 9 m., 13 vr., totaal 22. Gevestigd 12 m., 13 vr., totaal 25. Overleden 6 m., 4 vr., totaal 10. Vertrokken 24 m., 39 vr., totaal 63. m. vr. tot. Bevolking op 31 "Dec. 1932 621 605 1226 Bevolking op 31 Dec. 1933 612 588 1200 alzoo verminderd met 26 personen. Voltrokken huwelijken 13. KOEWACHT. Geboren 24 m., 20 vr., totaal 44. Gevestigd 60 m., en 70 vr., totaal 130. Overleden 15 m., 16 vr., totaal 31. Vertrokken 63 m., 78 vr., totaal 141. m. vr. tot. Bevolking op 1 Jan. 1933 1331 1206 2537 Bevolking op 1 Jan. 1934 1337 1202 2539 alzoo vermeerderd met 2 personen. Voltrokken huwelijken 20. Levenloos aangegeven 2 m., 1 vr., totaal 3. Echtscheidingen: 1. DE FRAUDE TE OUD-BEIJERLAND. Men meldt uit Oud-Beijerland: Omtrent de fraude by den kassier G. v. K. is nader gebleken, dat de malversaties loopen van 1927 af. Van vele personen had de kassier geld en effecten in bewaring geaomen, die hy verduisterde. Ook verschillende instellingen zijn de dupe geworden van de frauduleuze handelingen. De gedupeerdea zjjn meest waon- achtig in Oud-Beijerland en omstreken. Van K. is gearresteerd en naar Dordrecht overgebracht. De boeken zijn in beslag ge- nomen. De verduisterde bedragen zouden 30 k 40.000 gulden beloopen. HET ZIJN NIET ALLE KOKS Op den Bredascheweg te Tilburg werd H. gearresteerd wegens dronkenschap. Bij zijn arrestatie dreigde hy den ageat met de woorden „Bruut ga weg, of ik steek!" Het mes, dat hy had getrokken kon door den agent uit de handen van den arrestant worden ge- slagen. Bij fouilleering op het bureau werden op den man niet minder dan zeven groote slagersmessen bevonden. Twee metselaars en een tiinmerman vonden op de door ratten vernielde zolderverdieping van het huis van den Heer Smolenaars te Nederweert meer dan 500doode ratten. De Heer S. schreef ons, dat hij na vele vruchte- looze pogingen om van de rattenplaag verlost te worden „Rodent" gebruikte, waarna hij geen rat meer heeft gezien. Geen rat of muis ontkomt aan Rodent, de radicale rattcn- dooder. Koop nog heden bij Uw drogist een doos van 50 cts. of een dubbele doos a SO cts. Imp.: Fa. B. Meindersma, - Den Haag. C49 Zaterdagmorgen omstreeks tien uur is brand ontstaan in het voorschip van het mailschip J. P. Ooen van de Stocfmrvaart Mij Nederland te Amsterdam, dat aan de Javakade ligt en in gereedheid wordit gebracht om 3 Februari naar Indie te vertrokken, na geruimen tjjd opgelegd te zijn geweest. Men was o.m. beizig met het nazien van alle buiteniboordsche afsluitingenaan het voor schip asm bakboordzijde moesten in ruim 1 met een steekvlam eenige gaten ia de scheeps- huid worden gebrand, waar een wachtsman van de maatschappij, gewapend met een snel- blusch-apparaat en een emmet- vol zand, bij- stond, om zoo noodig elk begin vstn brand tengevolge van de spattende vonken onmiddel- lyk te kunnen J^edwingen. Op een gegeven oogenblik moest de stroom voor 't electrische •licht van den wal op de scheepslichtinstallatie worden overgezet; het is toen even donker geweest en op dat oogenblik schijnea er von ken van het lasohapparaat gespat te zijn in den afval van matten, stroo, e.d., die in het ruim verspreid lagen. Onmiddellijk stond de heele boel in brand; er cntwikkelden zich zware rookwolken, met het gevolg, dat de wachtsman met zijn emmer zand en zijn snel- bluschtoestel weinig uit kon richten. Behaive in het onderruim brandde het spoedig ook tusschendeks. De brand is onmiddellijk met eigen blusch- middelen van de maatschappij, zoowel van de kade als van het schip af, krachtig aangetast; spoedig waren dertien stralen in het branden- de ruim gerioht. Ook een lsmgszy liggend stoombootje van de Amsterdamsche Droogdok Mij hielp met het blusschen. Gelijk men weet, zyn de emplacementen van de Stoomvaart Mij Nederland tengevolge vsm den brand in de telefooncentrale Noord vsm telefonische verbinding met de stad verstoken. v Voor geval van brand zyn echter met de brandweerkazemes aan de De Ruyterkade be- paalde alarmseinen op de luchtfluiten van de aan de kade liggende schepen afgesproken. Zoodra deze seinen over het U, dat in dikke mist lag, weerklonken, wist dus de brandweer aan de De Ruyterkade, dat er een scheeps- brand was, zonder iets te weten van den om- vang. Zy rukte omniddellijk uit, ook met een drijvende motorspuit, en waarschuwde inmid dels de brandweercentrale die veel materiaal van andere kazemes ter versterking zond. De brandweer was zoodoende zeer snel in actie. Met zeven slstngen gaf zy, naast de slangen van de Stoomvaart My Nederland en die van het bootje der A. D. M., water, zoodat er dra 20 stralen op het brandende ruim stonden. Een uur na het uitbreken van den brand had men dezen onder de knie, al smeulde het nog sterk na. Het vuur heeft uitsluitend aan het voorschip schade aangericht. Alle kranen, die op de kade langs het schip stonden, heeft men on- middellyk zoover weggezet, dat zy in veilig- heid waren. Men vreesde namelyk, dat het schip over bakboord slagzij zou gaan maken, tengevolge van het bluschwater, wat ook een weinig gebeurd is. Ofschoon de brand beperkt is gebleven tot het voorschip, kon men ons nog niet mede- deelen of de J. P. Coen, zooals de bedoeling was, op 3 Februari zal varen. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. Vrijdagmorgen vond men op de spoorbaan BorculoRuurlo, in de nabijheid van eerstge- noemde gemeente, het lijk van H. de Gunst, ongeveer 20 jaar oud. De jongeman moet door den locaal-trein EnschedeDoetinchem zijn gegrepen. JONGENS IN DE FABRIEK, IN PLAATS VAN IMCEISJES. Naar het Hgz. mededeelt, zullen aan de Philipsfabrieken te Eindhoven negenhonderd jongens worden aangenomen, terwijl daar- tegenover een gelijk aantal meisjes zal worden ontslagen. Zaterdagmiddag is het 3jarige dochtertje van den landbouwer Lemmen te Usselstein In een pot kokendie melk gevallen en eenige uren na het ongeluk overleden. Door den trein die te 8.34 van Borculo naar Ruurlo vertrekt, is Zaterdagmorgen op den overweg even buiten de kom der gemeente de 73jarige metselaar R. ten Harkel gegrepen en gedood. De ongelukkige was slecht van ge- zicht, terwijl de zware mist ook het uitzicht belemmerde. De machinist trachtte door rem- men het ongeluk te voorkomen, doch het was te laat. Zaterdagochtend zag een Amsterdamsche arbeider, die langs de Buiten Vestinggracht te Naarden liep, een jongetje door het ys zakken. Hy begaf zich te water en wist het kind te grypen; hy werd echter door ysschotsen zoo- danig aan de handen verwond en was zoo door de koude bevangen, dat hjj het kind los moest laten. Van een motprboot uit er was juist een vaargeul gemaakt is het ljjk van het 12jarige jongetje met een haak opge- vischt. In de ouderlyke woning bleek dat ook het achtjarig broertje niet op school geweest was. Men ging toen op dezeifde plaats dreg- gen. Ook zijn lykje werd opgehaald. AUTO TE WATER GEREDEN. Zaterdagmiddag half vijf heert te Doomen- burg een tragisch ongeluk plaats gehad bij het veer van Pannerden naar Doornenburg. Een personenauto reed van de pont toen de boot nog niet was vastgelegd. De bestuurder had op de tweede versnelling ingeschakeld. Hij ken de tamelijk steile helling van den dijk niet opryden, zoodat de auto terug reed. Bij het verlaten van de pont had dit vaartuig 'n duw gekregen zoodat het van de wal was afge-' dreven. De auto kwam dus niet meer op de pont terecht, doch in het water. Hoewel onmiddel- lyk hulp toeschoot, mocht het niet gelukken de beide passagiers, de heeren Mom, vader en zoon, levend op den wal te brengen. De 27jarige zoon was enkele maanden ge leden gehuwd. Het parket uit Arnhem was kort na het on geluk ter plaatse voor het instellen van een onderzoek.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2