GEKENGBE BERICHTEN SAS VAN GENT. BOSCHKAPELLE. RECHTSZAKEN. VERLOOFD PAARTJE TE GOUDA DOOR ADTO GEGRfcPEN. CSenl door de marechaussees kennis gegeven, dat aldaar was gearresteerd een zekere A. F. ait Zele, idle getracht had door de Belgische dou&nen een Nederlandsch rijwiel te laten looden t)e douanen kregea echter argwaan en verwittigden de marechaussees, die daarop tot arrestatie en inbeslagname van het rijwiel overgingen. F., die reeds vroeger op een fahriek te Sluiskil zich aan diefstal had schuldig ge maakt, is ter beschikking van de justitie ge- steld en naar Middalburg overgebracht. LUXOR-THEATEK. Het Testament van Dr. Mabuse. De Berlrjnsche filmcDdememing Nero-Film AXJ. bad sinds langen tijd met den regisseur Fritz. Bang onderhandelingen gevoerd ten einde ,,Dr. Mabuse, der Spieler" opnieuw te fitmen Nadat enkele weken besteed waren an besprekiagen betreffende den vorm waar- in Lang zjc criminabtiscbe fantasie verfilmd wenschte, kwam men ten slotte overeen, dat •met behoud van den hoofdpersoon en de on- misbarc sfeer, waarin deze leeft, Das Testa ment des Dr. Mabuse, een voortzetting van deze film zou worden. Uitgenoodigd om zelf zyn meening hierover te zeggen, formuleerde Fritz Lang zijn standpunt tegenover deze nieuwe verfilming in de volgende bewoordin- gcc. Wanneer ik aan Dr. Mabuse terugdenk en mij de lijst van eijn misdaden herinner, dan moet ik toestemmen, dat deze zonder uitzon- dering zeer primitief waren. Ik heb mij veel- vuldig met de criminologie beziggehouden en wisselde daarover met deskundigen in ver- schilleade landen van gedachten. Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat de werkelijk groote misdaden dit bevestigen de met mij bevriende creminalisten veel gecompliceer- der, veel geraffineerder worden bedreven, be- dacht en uitgevoerd, dan die waarvan men in de bladen leest. Om een simpel voorbeeld te geven: een man sterft. Opgegeven doodsoor- zaak hartverlamming. Is hy wel een natuur- lijken dood gestorven? Men weet het niet en zal er misschien niet achter kunnen komen, zelfs wanneer de zaak onderzocht wordt. Er is niets te vinden, dat verdacht aandoet. En toch kan hier sprake zijn van een moord. Op dit probleem is „Das Testament des Dr. Ma buse" gebaseerd. De titel werd met overleg gekozen, de nieuwe film beteekent immers een voortzetting van de oude. Zij begint waar Dr. Mabuse, der Spieler eindigde. Het was daar- door noodzakelijk, dat de kunstenaar, die in de eerste Dr. Mabuse de titelrol vervulde, ook in Het vervolg er op deze rol op zicb nam, dientengevolge zal men Rudolf Klein-Fogge aan het werk zien. Het middenpunt van de actie is echter de ,,Kriminalkommissar" Loh- man, deze rol wordt vervuld door den uit de film ,,M" bekenden tooneelspeler Otto Wer nicke. Deze kunstenaar is voor my hbt type van den werkelrjken criminalist. Hrj is geen Sherlock Holmes of een ander romantisch type, dat met een vergeestelijkt gelaat en een ta- b&kspijp iedere misdaad, al snapt hy er nog zoo weinig van, in minder dan geen tijd weet op te lossen. Als commissaris Lohman stelt Otto Wernicke een dier ontelbare bescheiden, nauwkeurig en doelbewust werkende mannen voor, zooals men ze op alle politieburedux kan aantreffen. In tegenstelling tot tal van andere films die in het rijk der misdaad spelen, wordt hier de oplossing van de raadselachtige mis daad niet toevallig ontdekt, maar is deze het resultaat van den ongeloofelijk minutieuzen arbeid, welke dag en nacht, zonder ophouden door deze ma.nnen wordt gepresteerd. In de achtste film van Fritz Lang tot zjjm andere werken behooren behaive de reeds genoemde de Nibelungen, Metropolis, Spione, Die Frau im Mond bleef de regisseur zijn gewoopte getrouw, nieuwe gezichten voor de camera te brengen. Ook liet hij artisten rollen vervullen, gebeel tegenovergesteld aan die, waarin zij zich tot dusverre hadden gespe- eialiseerd. Een scene van de film eisehte, dat ketel- huizen eener groote fabriek exploideeren en drie scboorsteenen instorten moesten. Ten ge- volge van deze ramp ontstaat een brand, die het geheele complex verwoest. Op het zgn. Eiswerder in Spandau liet Lang deze calami- teit piaats vinden. Bovenal veroorzaakte het doen neerstorten van de circa 60 meter hooge schoorsteenen tallooze moeilrjkheden. Daar het uiteraard niet mogelijk was deze scCne te repeteeren, moesten de voorbereidingen zoo- danig worden getroffen, dat er geen sprake vac fouten kon zijn. Deze opnamen werden des nachts gemaakt, 130 schijnwerpers waren noodig om de opnamen te doen slagen. Veer- Hen operateurs droegen zorg voor bet wel- slagen van dit zoo riskant filmfragment. Alles lukte, zooals Lang met zijn medewerkers het hadden gecalculeerd. Een vertegemwoordiger van het 12 Uhr Blatt, die deze sensationeele explosie meemaakte, schreef in zijn blad, dat een dergelijk geweldig schouwspel in Europa nog trimmer voor een film was geensceneerd. Fritz Lang, de meesterregisseur, heeft met deze film de kroon op zijn werk gezet. Een sensationeeler en spannender film als „Het Testament van Dr. Mabuse" is er niet. Behaive de bnitengewone regie van Fritz Lang dieht bovendien vermeld te worden de fotografie, die bij deze mysterieuze film heel veel bydraagt tot het succes. Wenn die Liebe Mode Macht. Franz Wenzier heet de talentvolle regisseur van deize ooderhoudende operettefilm ,,Wenn die Liebe Mode macht", waarin Renate Mul- •ler de zoo populaire prive-secretaresse en Georg Alexander de hoofdrollen vervullen. Een film overigens, die de verdienste heeft van een origin eel scenario, zij het dan ook ontleend aan het tooneelstuk „13 bei Tisch" van Rudolf Egers. Franz Wenzier dttrfde het aan, ons in die wondere wereld van nijvere naaistertjes, snib- bige cheffinnen en snorrende machines bin- nen te voeren waar alles zich in dienst heeft gesteid voor koningin Mode. Aantrekkelijker gegeven laat zich moeilijk •denken. SpeF en scenario, regie en fotografie, het is alles uitnmntend. Met frischheid en zwier spelen de beide hoofdrol-spelers deze amusante geschiedenis. Voor den humor zorgt dan bovendien nog de brave Otto WalLburg, wiens omvangryke ver- schijning alleen al in deze film vol gratie en Elegance van- een onweerstaanbaar komische •vwerking is. r -11 le-sT q Nleuw jaarsgebruiken. (Het nieuwe jaar heeft weer zijn intrede ge- daan, hetgeer. ons. aanlelding geeft een3 een blik te werpen Lb verschillende streken van cms land en elder? en na te gaan welke ge- woonten en geibruiken aloo in vroeger tijd en op sommige plaatsen ook heden ten dage nog werden in eere gehouden om deze gebeurtenis te vieren. Op veel plaatsen in bet Zuiden wordt ter pelegenheid van den uittocht van het oude jaar de kick geluid. Zij die in huiselijken kring of daarbuiten in gezelschap, hetzij in societeit of cafC het middemachteiyk uur afgewacht tsa moo %'■- —ussw JUnaccxb r- j.siwisltso &ssd;"' hebben, staan by den eersten klokslag van fwaalf plechtig op en wacbten met het glas in de hand het oogenblik af, dat de laatste slag weggestorven is. Daama wordt onder vroolijk klinken met de glazen elkander ge- luk gewenscht, waarna het feest pas eigen- lijk begint. Dit is de z.g. reveillon. In bet Zuiden van de provincie Limburg was het nieuwjaar,sschietea gebruikelijk. Op den jongen man rustte de verplichting bij het vailen van den avond en zoo tot laat in den nacht in de nabijheid zijner uitverkoren Dul- cinea eeo aantal schoten te lossen, in ruil waarvoor hij op een verborgen, hem alleen bekende piaats, een flesch oude klare zou vin den, welke in feestelijk samenzijn met zijn kameraden op de gezondheid van de toekom- stige bruid en van elkander natuurlijk niet minder ,,korporaal gemaakt" werd. Daar in den rsgel meerderen van het gezel schap met dergelijk geschenk begiftigd waren geworden, verkeerden de ,,korporaalmakers gewoonlijk al spoedig in eene stemming waar- uit soms ernstige lichamelijke ongelukken voortsproten. Het afschieten van vingers en soms nog erger lichamelijke letsels waren geen zeldzaam voorkomende gebeurtenissen. In den loop van den Nieuwjaarsdag zelf was het schieten evenmin van de lucht. Maar we moeten hierbij denken nog te leven in de dagen van Olim, toen de toestan- den heel anders waren dan tegenwoordig. Thans zou de politie met alle gestrengheid jacht maken op de verstoorders van de open- bare rust en de veiligbeid. Het Nieuwjaars schieten heeft het moeten afleggen tegen Her- mandad. In den huiselijken kring werd het oude- en het nieuwjaarsfeest op meer onschuldige ma- nier gevierd. De vrouw des huizes stond 's avonds aan het fornuis of haardvuur en deed niets anders dan wafels bakken, waar van al de huisgenooten een flinke portie voor hun rekening namen. Wanneer familieleden, buren en bekenden op Nieuwjaarsdag hun wenschen kwamen aan- bieden werden zij op wafels en... borrels ge- tracteerd. Geen wonder, dat na veel afge- legde bezoeken menigeen in vroolijke stemming huiswaarts keerden. Die tijd is echter nog niet voorbij, want daaraan heeft de politie nog geen einde gemaakt. Op dezen dag moet tot haar eer gezegd worden, dat zij bizonder weinig ziet en veel kan verdragen. Waarom wafels? zal menigeen zich afvra- gen en b.v. geen koeken, poffertjes of ander gebak. De wafel schijnt als een oud symbool te moeten beschouwd worden. Meestal heb ben zij met Nieuwjaar den hartvorm en waren dus de uitdrukking van de warme gevoelens, die den gever ten opzichte van den uitgespro- ken wensch wilde vertolken. Wie op Nieuwjaarsdag een cafd bezocbt, werd op dezelfde wijze door den waard be- diend. Bovendien werd de eerste consumptie gratis verstrekt als bewijs van erkentelijk- held voor de in den loop van het jaar geno- ten klandisie. Ik twijfel er aan of dit gebruik nog wel bestaat, zou baast om verschillende en gegronde redenen denken van niet. In Vlaanderen zijn nog dorpen waar Nieuw jaarsdag ook als pintekedek betiteld wordt. Wat is de beteekenis van dit woord. Men spreekt in Belgie van een pint of pin- teke in piaats van een glas bier. Wanneer nu iemand een koffiehuis, staminee be- zoekt, wordt hem bij het bestellen van een pinte, deze met daarop een ronden koek voor- gediend. Het pinteke is dus gedekt. Zoo zijn er in andere streken nog een aan tal andere gebruiken in zwang, doch alle zijn terug te leiden tot hetgeen we daarover boven bebben meegedeeld: n.l. het geven van een geschenk als tegenblijk van erkentelijkheid bij bet aanbieden van den gebruikelijken N ieuwjaarswensch. Wat de kiaderen betreft, iedereen weet en door bijna heel de beschaafde wereld is het gebruik, dat kinderen bij het begin van het nieuwe jaar hun ouders, of andere familie leden hun wenschen in den vorm van een Nieuwjaarsbrief aanbieden. Zij willen op deze wijze hun bloedverwanten toonen, hoe het met hun calligraphische bekwaamheid staat en deze als maatstaf wenschen beschouwd te zien voor hun overige capiciteiten. Naar gemeld wordt is bij den heer J. Truij- man, burgemeester der gemeenten Stoppeldrjk en Boschkapelle van wege H.M. de Koningin- Moeder een gift ontvangen van 100 bestemd om te worden uitgereikt als Nieuwjaarsgift aan de armen van beide gemeenten. HET KOSTBARE LEVENSLIED. Belastingontduiking. Het „Handelsblad" schrijft: Een conferencier-liedjeszanger die goed zijn vak kent, kent ook terdege zijn publiek. In bioscooptheaters waar een neutraal publiek komt, zingt hij een neutraal lied en bepaalt zich tot een luchtig grapje over belasting- ambtenaren. Op het tooneel van een bioscoop in arbeiderswijken zingt bij een iets minder neutraal, ietwat rood-getint lied, lanceert een scherp mopje over de fiscus en de euvelen dezer kapitalistische maatschappij hij voelt zich Sen met het publiek, dat op zijn beurt dankbaar is het levenslied te hooren, waarin zijn opvattingea over deze maatschappij zoo verrukkelijk ongezouten wordt gezegd. De man voor, door en uit het volk toucheert zijn honorarium... en vult ztfn belastingbiljet een weinig oojuist in. Hjj moet verschijnen voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank, maar laat verstek gaan, omdat hjj waarschijnlijk juist uit zjjn dichtader bet epos van ruige koppen en geverfde lippen laat vloeien. Het toleek, uit de mededeelingen van den heer Ruel, insi>ecteur der directe belastingen, dat men reeds geruimen tjjd vermoedde, dat de te Bloemendaal wonende conferencier-lied jeszanger het met de aangifte voor de inkom- stenbelasting niet al te nauw nam. Voor het belastingjaar '29- '30 gaf hij een inkomen op van bijna 9000 en ten antwoord op gevraag- de nadere inlichtingen, kreeg de inspectie de mededeeling dat de tijden zoo slecht waren. De belastinginspectie stelde eea uitvoerig on- derzoek in, kwam tot verrassende ontdekkin- gen, vooral toen een huiszoeking werd inge- steld en daarbij een kasboek werd gevondea, waarvan de conferencier eerder aan de be- lasting had medegedeeld, dat hij er dergelijke boeken niet op nahield. Er werd vastgesteld', dat het inkomen niet 9000 maar ruim f 26.000 was geweest en dat ook de io&omsten uit het vermogen waren verzwegem. Zoo bad de conferencier over de jaren '14j-t»'29 een inkomen gehad van f 176.000 terwijl hij over die jaren slechts in totaal voor een inkomen van f 56.000 belasting heeft be- taald. Oyer de laatste drie jaren verder teruggrijpen is niet mogelijk heeft de be lasting een navordering ingesteld van f 17.882, waarvan au reeds 12.000 is voldaan. De heer Harmzen, rijks-accountant, die de boeken nauwkeurig heeft bestudeerd, gaf ver- volgens nog nadere inlichtingen over de som- men, die met het levenslied waren verdiend. De Officier van Justitie mr. Overbosch achtte de belasting-ontduiking bewezen en eisehte 3000 boete subs. 100 dagen hechte- nis, benevens drie maanden gevangenisstraf voorwaardeljjk met drie jaar proeftjjd. Von- nis 17 Januari. DE SMOKKELHANDEL. In de buurt van Bergen op Zoom leeft de smokkelhandel de laatste dagen zoodanig op, dat ze zeer schadelijke gevolgen voor de win- keliers in deze streek oplevert, meldt „De Zoom." Van des morgens vjjf tot in den nacht zit men op de buiteawegen die naar de grens leiden. Honderdtallen wielrijders waarvan er sommigen tot wel 10 keer toe naar Belgie en terug rijden en groote hoeveelheden brood, suiker en boter ons land binnen brengen. AJs men weet dat het brood per 10 ons 9 cent, de suiker per K.G. 18 cent en de boter 30 kost, kan men nagaan, dat de smokke- laars zeer goede zaken maken. Het is bekeod, dat vele kleine bakkers voor al in de omliggende dorpen, geheel ten onder gaan, terwijl ook de winkeliers te Bergen op Zoom geen suiker of boter meer verkoopen. Het is te hopen, dat de regeering spoedig een afdoende regeliag zal treffen om aan dezen toestand een einde te maken; want zelfs de jeugd is door het kwaad van den smokkelhandel aangetast. Men ziet thans ia de Huijbergsche laan tientallen kinderen per fiets brood en suiker vervoeren en daarna langs de huizen komen om te vragen of de menschen deze artikelen willen koopen. Naar men ons van vertrouwde zijde mede- deelde, worden dagelijks duizenden kilo's sui ker langs de Huybergsche laan door de Plan- tage en vele andere wegen vervoerd, terwijl het aantal brooden, dat ingevoerd wordt, on- telbaar is. Er zijn troepen tot 25 man, die des nachts de grens overkomen met elk tot 40 K.G. sui ker en boter toe. WISSELS GELND ZONDEK TE VEKANT WOOKDEN. De recherche te Heerlen heeft Zaterdag- avond aldaar gearresteerd den directeur van het incassobureau Limburgia. Deze maakte er z;jn beroep van wissels te innen, terwijl het grootste gedeelte niet werd verantwoord. Bnei dien men aan dit bureau een wissel ter inning aanbood, moest men eerst abound worden, het geen per jaar 25 kostte. Bovendien werd van het ge-inde bedrag nog 12 pet. gevorderd voor de kosten, benevens eenige noodzakeljjke onkosten. Niet alleen de crediteur, maar ook de debi- teur moest inningskosten betalen. Verder kwam bij het onderzoek uit, dat de directeur aan zijn clientele minder verantwoordde dan door het bureau was geoogst, terwijl andere klanten de ervaring opdeden, dat, wanneer voor hen geld ge-ind was, zij met een post- cheque werden afgescheept, oan dan aan het postkantoor tot de ontdekking te komen, dat deze cheque niet kon worden uitbetaald om dat er geen crediet van den afgever aanwezig was. KINDERTRAGnEDIE OP OUDEJAARS- AVOND. De Rotterdamsche politie, die de jaarswis- seling zorgzaam speurend en surveilleerend heeft doorgebracht, zonder veel te moeten optreden men zeide zelfs, dat het opmer- kelijk „rustig" was geiweest heeft op oude- jaarsavond als reddende engel kunnen optre den in een kindertragedie, meldt het ,,Dagbl. v. R'dam". Een agent op rondwandeling, die in de duistere stilte de 12 siagen over zich bad hooren heengaan en die, luisterend naar het geloei van stoomfluiten, bepeinsde, wat het nieuwe jaar hem wel weer voor st^aat- narigheid zou opleveren, ontmoette in de Josephstraat twee snikkende kinderen, een jcQgetje van vijf en een meisje van twee jaar, die niet veel meer dan nachtkleertjes aan hadden. Het bibberende tweetal was alleen geweest en bang geworden. Vader en moe- der waren den oudejaarsavomd gaan vieren en de kinderen waren thuis geibleven. Het rumoer van het begixmende 1934 had hen wakker gemaakt, ze waren bang gewor den en naar buiten gegaan. Het tweetal werd meegenomen naar het bureau aan de Witte de Withstraat, waar bet de eerste uren van het nieuwe jaar doorbracht in de tenslotte toch wel prettige warmte van het wachtlokaal der dienders, waar ze een beetje werden ver- troeteld. Vader en moeder kregen, toen zij eenige uren later thuis kwamen een bood- schaip, waar de kinderen waren, en kwamen hen toen afhalen. UN IFOK.M VEKBOD. Men schrijft uit Deventer aan de N. R. Crt. Een gemeente-veldwachter uit een plaatsje in den omtrek begeeft zich in de richting van het gerechtsgebouw, om er te getuigen in een strafzaak en heeft zich derhalve gestoken in uniform, met voile uitrusting, o.m. bestaande uit een draagriemenstel en revolver. Nu wil het toeval, dat deze uniform een bruine kleur heeft, overeenkqmstig het provinciale voor- schrift. Een rechercheur van het politie-corps, ijve- rig speurende naar overtreders der wet, ziet plotseling den geunifomden man en stapt regelrecht op hem af, die verdacht wordt van overtreding van het uniform-verbod. Op het desbetreffende verzoek maakt de speurder zich bekend en verzoekt den veld- wachter mee naar het bureau te gaan, waar- op laatstgenoem.de mededeelt, eveneens tot de politie te behooren en er niet aan denkt zijn gang naar het gerechtsgebouw te ooderbre- ken. De rechercheur verwgdert zich, doch komt evep later terug met een heer, die zich vervolgens bekend maakt als inspecteur van politie. Nogmaals wordt den veldwachter ver- zocht mee te gaan, doch opnieuw wordt dit verzoek van de hand gewezen. Inmiridels heeft zich om het drietal een groote groep measchen verzameld, die nogal plezier in het geval habben, maar ondanks alles laat de gewaande overtreder zicb niet van de wijs brengen en deelt mede, nader in bet gerechtsgebouw te apreken te zqn. De beide „sterke armen" begeven zich ver volgens naar de opgegeven piaats, waar men hen al spoedig in gesprek kan zien met een majoor van de rijksrveldwacht, die vermoede- lijk het geval opheidert, want terwijl de veld wachter nadert, druipen de al te ijverige speurders af. EEN GOEDE VANGST. Op 4 December werd des avonds te Velp een bejaarde dame aangerand door een man, die haar taschje met 50 ontrukte. Ditzelfde ovenkwam een danie op'-^13December en op den 23sten December voigde wbderom op een donker gedeelte van den 'stillen weg een der- gelijke aanranding. De politie stond voor een moeilijk onderzoek en al haar pogingen om licht in deze zaken te brengen bleven vruch- teloos, totdat Donderdagavonid de ontknoo- ping piaats vond. Wederom werd een dame aangevallen. doch dit slachtoffer# bleef kalm en begaf zich onmiddellijk naar een politie- agent, wien zij een signalement verstrekte waarna direct een aantal politie-agenten op onderzoek ging. In de Annastraat ontdekte een hoofdagent in een donkeren hoek twee jongemannen, waarvan er een beantwoordde aan het signalement. Beide werden ingere- kend. De gesignaleerde bekende alle vier de beroovingen te hebben gepleegd. De andere was zijn medepliehtige. In den loop van den avond werd nog een tweede medepliehtige ge arresteerd. NOODLOTTIG NIEUWJAARSSCHOT. In den Nieuwjaarsnacht is in de villa van den heer L. J. M. Bouvy te Overveen, direc teur van de N.V. Zoutziederij ,,De Pauw" te Muiden, een ongeluk gebeurd. De 29-jarige zoon van den heer Bouvy, vertoefde met zijn gezin ten huize zijner ouders, om de jaars- wisseling mede te vieren. Om 12 uur zou laatstgenoemde heer Bouvy een donderbus af steken, doch het projectiel ontplofte, terwijl hij bet in zijn rechterhand hield. De gevolgen van deze onverwachte ontplof- fing waren van zeer emstigen aard. De band werd uit elkaar gerukt en 'tvleesch werd tot aan den pols opeugescheurd. Twee vingers werden van de hand gerukt. Zoo spoedig als mogelijk was werd den getroffene medische hulp verleend, waarna hij om 1 uur 's nachts naar de Maria-stichting te Haarlem werd vervoerd, waar nog dienzelfden nacht tot operatie werd overgegaan. SPELEN MET VUURWERK. Dinsdagmiddag waren te Zwolle jongens met vuurwerk aan het spelen. Zij gooiden elkaar voetzoekers toe, met het gevolg, dat een eryan precies in het oog van den jongen van K. terecht kwam, zoo meldt de „N. R. Crt." Van K. werd naar het ziekenhuis ge- bracht, waar hij langen tjjd bewusteloos bleef liggen. Men hoopt, dat hjj er met het verlies van een oog zal afkomen. OP GEFINGEEKDE ORDERS GELD GELEEND. De politie te Rotterdam heeft een drie-en- twintigjarigen koopman aangehouden, die in den loop van het vorige jaar een handelscor- respondent aldaar voor bijna 6000 heeft op- gelicht. De koopman had vroeger op het zelfde kan- toor gewerkt als de handelscorrespondent. Deze laatste had dan ook niet de minste arg waan, toen eerstgenoemde hij hem kwam om hulp. Hij liet een bestelorder-brief zien, waar- uit bleek, dat hjj aan het benzinedepot van de Kon. Nederl. Mij. tot exploitatie van Petro- leumbronnen in Nederlandscb-Indie, gevestlgd aan de Sluisjesdjjk 10.000 olievaten moest leveren. Hij kon deze voordeelig inkoopen, zoo vertelde hjj den correspondent, bij een fabriek in Engeland. Daar moest bij echter vooruit betalen, maar hij was slecbt bij kas, dus vroeg bij een paar duizend gulden ter leen. De handelscorrespondent hielp zijn ouden vriend aan het gevraagde bedrag. Hij had hem voorheen wel vaker geholpen, als hij moeilyk- heden had met buitenlandsche correspondence. In de tweede helft van dezelfde maand leende hij hem nog eens eenige duizenden op vertoon van een tweeden orderhrief. Achteraf bleek, dat beide orders gefingeerd waren. De brieven bad de man zelf geschreven op ver- valscbt papier. Vein eenige opdracht was geen sprake. In December probeerde de koopman het- zelf.de spelletje uit te halen bij een winkelier aan de Gedempte Botersloot. Hij gaf daar zelfs den handelscorrespondent als referentie op. Deze man was zoo voorzichtig bij de Kontnklijke te informeeren, daar bleek toen bet bedrog. Op dat oogenblik vertoefde de koopman te Spa, waar hjj het er goed van nam. Eergisteren kwam hij platzak te Rot terdam terug, waar hrj zich uit eigen bewe- ging by de politie meldde. Hij heeft een vol- ledige bekentenis afgelegd. Maandagavond amstreeks 8 uur is op den Rotterdamscbedijk, even voorbij den water- toren te Gouda, een emstig verkeersongeluk gebeurd, meldt het ,,Dagbl. v. R'dam". In de richting- Moordrecht wandelde een verloofd paartje, dat moest uitwqken voor een uit tegenovergestelde richting komenden wielrijder en daarvoor geheel rechts van den weg ging loopen. Achter het tweetal kwam met matige snel- heid een door den bakker A. Rook uit Moordrecht bestuurde auto, welke voor het passeeren van den wielrijder eveneens naar rechts uitweek. Door den dikken mist merk- te de chauffeur de wandelaars niet op. Van het tweetal werd de jongeman, de 19-jarige loopknecht C. v. d. Ham, aangereden. Door den schok werd hy opgenomen en van den dyk geslingerd. Men vond hem in bewuste- loozen toestand aan den berm. Met een schedelbreuk is hy per auto naar bet van Iterson-ziekenhuis vervoerd, waar by kort na aankomst, zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, is overleden. Hoeiwel het paartje gearmd had geloopen, is de 19jarige verloofde van het slachtoffer er zonder letsel afgekomen. De jongeman is letteriyk uit den arm van zijn meisje weg- gerukt. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De auto en het lijk zijn in beslag genomen. f(t PRIMITIEF ALARMTOESTEL KWAM NIET IN WERKING. Te Oosteind, ender de gemeente Ooster- hout (N.-Br.), vvonen een broer en een zuster by elkaar, die blijfcbaar zeer bang zqn voor dieven en imbrekers. Om toch zeker maar wakker te zijn, wanneer deze onverlaten het toch zouden wagen, hun huis binnen te drin- gen, hadden zy een zeer goedkoope alarm- installatie bedacbt. Alvorens naar bed te gaan, stapelden zy alle in huis aanwezige potten en pannen voor de voordeur op. Ge- ruiscbloos binnepkomen was dus uitgesloten. Elken avcad legden zij zich dan, vertrou- wende op bun onfeilbaar alarmtoestel, zeer gerust te slapen. Althans zoo is het geweest tot voor eenige dagen. Het is namelijk gelbleken, dat, ondanks deze voorzorgsmaatregelen, inbrekers toch ge- ruischloos waren bicmengedrongen. Een in- breker kiest nu eenmaai niet den gewonen weg en in hun argeloosheid vergaten de be- woners, dat de snoodaards wel eens een ruit uitsnyden, om ergens binnen te kunnen dningen. Deze methode pasten zq ook in den bewusten nacht toe. Met een nauwgezetheid, een betere zaak-waardfg, bebben de inbre kers alle kasteii3 "doorgesriuffeld, zonder iets van bun gading te vinden. En waar een in- breker het aan zijn beroepseer verplicht is, een binnengedrongen huis niet met leege handen te verlaten, dreven zy him brutall- teit zoo ver, dat ze zelfs de zakken van de kieeren van den bewoner, welke naast zyn bed hingen, doorsnuffelden. Zij vonden hier- in een portemonnaie, welke slechts weinig geld inhield. Onder al deze bedry-ven sliep de bewoner, op zyn alarmtoestel vertrou- wend, rustig door. De inbrekers gingen dus niet met leege handen heen. Blijkbaar was de tbuit niet groot genoeg, want den volgenden morgen werd de portemonnaie met inhoud in den tuin gevonden. Verloren, of gewogen en te licht bevonden? -■* iTJBV Ji. BRANDKAST TE IERSEKE GEFORCEEBD. OK2C Op Nieuwjaarsdag in den vooravond is een brutale diefstal gepieegd by den beer C. Bin- denberg, oester- en mosselhandelaar te Ier- seke. De bewone-rs waren dien dag uitstedig en brachten een familiebezoek te Kattendyke. Bij hun thuiskomst bleek, dat ongenoode gasten een be&oek aan hun wOning hadden ge- bracht. De brandkast was opengebroken en het daarin aanwezige bankpapier en goudgeld, tot een bedrag van twaalf duizend gulden, oat- vreemd. De politie stelde een nauwkeurig onderzoek in. NOODLOTTIGE VAL. Een 12-jarige jongen is in de ouderhjke woning aan de van Wageningenstraat te An- hem van een keldertrap gevallen. Hy kwam daarbij zoo ongelukkig o.p het hoofd terecht, dat de dood vry'wel onmiddeliyk intrad. AAN DE GEVOLGEN VAN BRAND- WONDEN OVERLEDEN. De 91-jarige weduwe van B.-van L. te Am- hem, die NleuVjaarsanorgendoordat zy te dicht by de kachel kwam, in brand geraakte, is eergisteren tengevoige van de daarby opge- loopen zware verwoadingen overleden. -a JK:." INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TH WIJK AAN ZEE. .d sr - Zondagavond is ingebroken in het postkan toor te Wyk aan Zee. De inbrekers zyn bin- nengekomen door de achterdeur van de wo ning van den kantoorhouder. Een klein be drag aan privC-geld en een dito uit het kan- toor is ontvreemd. "Hoewel een vry aanzien- lqke som aanwezig was, hebben de inbrekers die biykbaar niet kunnen vinden. id cess ;-©e.i i' - KANTOORBEDIENDE MET 3000 ER VAN DOOR. De politie te Den Bosch zoekt op het oogen blik den 23jarigen kantoorbediende G. v. d. P., die er van door is met een bedrag van ongeveer drieduizend gulden. Dit geld is weg- genomen van het kantoor waar de jonge man werkzaam was, het filiaal van de Ned. Middenstandsbank te Den Bosch, meldt het VoLksblad. ,o HET WEER IN DECEMBER. - -r Blijkens het voorloopig overzicht van het weer in December 1933, medegedeeld door het Koninkiyk Nederlandsch Meteorologisch In- stituut in de Bilt, was gemiddeld over de 5 hoofdstations in December de ochtend-tempe- ratuur 5 graden Celcius beneden normaal. Zy was in de eerste decade 7V2 graad, in de twee de 6 graden en in de derde 2 graden te laag. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 14en en 23sten, resp. 13 graden beneden en 1 graad boven normaal. De gemiddelde maxi mum en minimum temperatuur waren resp. 5 gr. en 4% graad beneden normaal. Het aantal dagen met een minimum tem peratuur beneden het vriespunt hedroeg in de Bilt 25, tegen 14 normaal. De hoeveelheid neenslag bedroeg over het geheele land slechts 5 tot 20 procent van de normale; wat December betreft is van 1849 af zulk een geringe hoeveelheid slechts voor- gekomen in de jaren 1864 en 1890. In de Bilt werden 73 uren zonneschyn waar- genomen tegen 40 normaal. Voorloopig overzicht over 193S. Gemiddeld over hSt geheele jaar was de temperatuur juist gelqk aan de normale; de grootste afwqkingenffivamen voor in Maart met 2.3 graden boven en December met 5 gr. beneden normaal. A-*.- De jaarsom van den" neerslag was 23 pro- cent beneden normaaj van 700 mM. De grootste afwijkingen vertoonden Decem ber en Juni, met r^p. 88 pot. beneden en 34 pet. boven normaal. Het aantal uren zotliieschyn, gemiddeld over de 5 hoofdstations dat ltormaal 1561 bedraagt, was in het afgeloopen jaar 150 daarboven. De grootste afwykjngien kwamen voor in Maart en Mei, resp. 65 uren boven en 34 uur beneden normaal^,? vt' .SI 34 DOOR OPLETTENDHEID VAN TREXNMACHINIST AAN DEN DOOD ONTSNAFT. vqrjr -J. Zondag, toen de veehouder C. v. L., wonen de Wilsveen, uit de kerk aan den Veenweg te Stompwyk-Veur huiswaarts keerde met zyn met paard bespannen wagen, was hy juist den onbewaakten overweg aan dien weg gepas- seerd, toen een torein uit de residentie den overweg opreed. De machinist, die het ongeluk vermoedeiyk had zien aankomen, heeft nog even v66r den overweg de vaart van- den ttein we ten te ver- minderen. Tegen van >L. is proces-verbaal op- geanaakt. un .Jrioaie nm.omv neglov t/iod J». EEN ACCOUNTANT DIE HET BELEEDIGEN NIET KON LATEN. De accountant Ft. tle^nef te Hllligersberg, die in het postkantoor aan de Do<rpsstraat al daar vertoefde, rSitj9tbette aldaar een agent van ipolitie, met wien hy het reeds eerder aan den stok had gehad. HH is plotseling in woede ontstoken en beleedigde' den agent, waarna H. ook beleedigende woord err'uit te aan het adres van minister ColijR; tmeidt de' N. R. Crt. Tegen H. is wegtaS1"- beleediging van een ambtenaar in funotie en wegens beleediging van minister Coiyti jproces-verbaal opge- maakt. H. is onlangs veroardeeld wegens beleedi ging van den oud-minister van Justitie, mr. Donner. iarow ZIJ WILD EN VOOR DE GRAP „SPOKEN". Te Slan Salanky in Tsjecho Slovakye ,wildeo twee jongelui een grap uithalen, die helhas een tragisch einde vond. Be jongelui wilden hun buren aan het schrikken maken, door er te gaan „spokea". Zij slbegCn witte lakens om en maakten hun gezJcht zVrart, waarna zy eenige buren uit hun woiMg tbkten. In -twee gevallen lirfk der 's^avonds

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2