AL6EMEEN NIEUWS- EN APtfERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEBEN Nieuwjaar jaar No. 9087 Tweede Blad. MAANDAG 1 JANUARI 1934 74e JAARGANG 5IE3 't Is middernaoht NIEUWJAARSWENSCH fx, vsrrvt mmmmmmmummmmmmmem- axxmU Het jaar 1933, begonnen onder omstandig- j heden dat velen een sprankje hoop op kente- ring ten goede gewettigd achtten, heeft in velerlei opzicht slechts diepe teleurstelling gebracht. We zijn 1933 hinnengetreden met de hoop, dat de economische wereldconferen- tie te Londen een einde zou maken aan dea waanzin van den heerschenden economischen oorlog, dooh deze hoop is ijdel gebleken. On- geveer half Juni op plechtige wijze geopend volgde tegen het einde van Juli reeds de slot- zitting en was de volslagen mislukking een voldongen felt. Wij hebben nimmer een zoo slecht voorbereide conferentie gezien en ook nimmer trad de kortzichtige verdwazing zoo duidelijk voor het voetlicht als hier. Onmid- dellijk na deze mislukking is de tijdelijk wat getemperde economische strijd weer in alle hevigheid aan alle fronten hervat en er zijn scherpe oogen en een flinke dosis speurzin voor noodig om de laatste resten van wat eens een zich vrrj ontplooiend goederenverkeer was, te ontdekken. Heel het Internationale goederenverkeer zit geperst in een welhaast wurgend harnas van protectionistische maatregelen, iedere week, iedere maand hrengt nieuwe belemmeringen en als om de maat te doen overloopen dragen ook de op de valuta-baren heen en weer zwal- kende van hun goudbasis losgeslagen munt- eenheden er het hunne toe bij om de wanhopig knarsende economische machinerie nog meer vast te doen loopen. In een groot deel van de wereld heeft de oude wijsheid, dat er met ziek geld geen ge- zond zakenleven is op te bouwen, afgedaan, wordt althans overstemd door het kermis- achtig lawaai van hen, die in muntverzwak- king, dit is eigenlijk een veel te zachte en fatsoeolijke uitdrukking, heil verwachten. Eenmaal op het hellende vlak aangeland is het in 1933 steeds verder bergaf gegaan, lokt de eene maatregel weer andere uit en zien de verschillende regeeringen zich gedwongen via de openbare kassen aan steeds meerdere tak- ken van bedrijf door middel van subsidies in een of anderen vorm het verder voortbestaan te verzekeren, dan wel door contingenteering een aflzet binnen de eigen grenzen te verze keren. Zoo tracht men overal met kunst en vliegwerk den economischen molen draaiende te houden in de hoop, dat eindelijk een einde zal komen aan deze vicieuse cirkel. Is het te Londen niet gelukt de economische problehien ook maar con stap nader tot op- lossing te brengen, ook te Geneve is men er niet in geslaagd het niet minder belangrijke vraagstuk der ontw-apening op den goeden weg te brengen. De ontwapeningsconferen- tie heeft 1 it jaar onopgemerkt een jubileum gevierd, h werkte namelijk zes jaren aan de vooribeneiding van het probleem, doch Hen derson, de eeuwige optimist met zijn onver- woestbaar en onuitputtelijk geduld begint het zachtjes aan te vervelen en heeft dit jaar zelfs met aftreden als voorzitter gedreigd. Als men te Geneve in hefczelfde tempo blijft door- draaien zullen onze kindskinderen het mis schien nog eens beleven dat er van ontwape ning iets zal komen, wij hob ben in dit opzicht niet veel vertrouwen, vooral niet nu schier overal in een koortsachtig tempo alle krach- ten eh een belangrijk deel der nog resteerende geldmiddelen worden aangewend voor de uit- rustig van legers en vloten. De vredesduif heeft in 1933 dus niet kun- nen uitvliegen, het bleef al te veilig opgeslo- ten in een kooi van wantrouwen. Ook ia un der opzicht is het geen gelukkig jaar voor Geneve of juister gezegd voor den Volkenbond geweest. Twee der leden, Paraguay en Bolivie, trokken tegen elkaar ten oorlog, de Japanners gingen voort met zich in het Verre Oosten te gedragen alsof er geen Volkenibond bestond, Duitschland gaf het Volkenbondsinstituut een geduchte trap door voor het lidmaatschap te bedanken en door zich van de ontwapenings- conferentie terug te trekken. Daarna kwam het sensationeele besluit van den Grooten Fascistischen Raad te Rome, waarin een radi cals en principieele wijziging van het Volken bondsinstituut werd geeischt, natuurlijk in fascistische richting, welke alle vrienden van den op democratischeci grondslag gevestigde Volkenbond de schrik om het hart deed slaan. De dreigende wolken boven Geneve zijn nog niet weggetrokken, men kan er slechts het beste van hepen. In een beknopte terugblik gaat allereerst onze belangstelling naar Europa en wel in het bijzonder naar Duitschland, waar zich de meest ingrijpende gebeurtenissen in razend tempo voltrokken. Op 28 Januari trad het onder von Schleicher staande kabinet af, opgevolgd door Hitler als rijkskanselier, met Von Papen, Hugenberg en Vcn Neurath zoo'n beetje als toeziende voogden. Dit bracht een radicale wijziging in de regeeringskoers. Onmiddellijk volgde ontbinding van den Rijksdag, uitschrij- ven van nieuwe verkiezingen op 5 Maart, waardoor Duitschland al aanstonds in een zeer ongewoon hevige verkiezingsstrijd werd ge- trokken. Om het heel zacht uit te drukken, er werd met d& zoogenaamde oppositie heel zonderling omgesprongen, elke mogelijkheid om een nonmale actie te ontplooien werd hun eenvoudig ontnomen en de door Van der Lubbe met izijn helpers gestichte brand in het ge- bouw van den Rijksdag was het sein voor een onverbiddelijk neerslaan van communisten en de en kostbare festiviteiten. Duitschland kan zich deze weelde veroorleven, het heeft daar j de noodige gelden, het buitenland dat vele i milliarden in goed vertrouwen aan Duitsch- land heeft geleend heeft dit niet, het mag op j een houtje bijten en moet zich tevreden stel- len met het weinige dat Duitschland aan zijn schuldeischers kwijt wil zijn. Dr. Schacht is een taekwaam financier, verstaat de kunst van uitkleeden dus in de puntjes en trekt er zich niets van aan dat de buitenlandsche schuld- j eischers hevig vercntwaardigd protesteeren. i Volgens oud Pruisisch recept heeft hij zelfs den treurigen moed zijn verdediging in den a a ri va l te zoeken en kapittelt hij de buiten- landsche schuldeischers nog bovendien. In de buitenlandsche politiek is de regeering Hitler minder fortuinlijk, het heeft zich door zijn zonderling optreden min of meer geheel j geisoleerd en hierdoor weten te bereiken dat het schier overal met groot wantrouwen wordt aangezien. De Duitschens zijn nimmer handige j diplomaten geweest, ze hebhen altijd op plom- be manier in de intemationale politieke porce- leinkast rondgesprongen en de regeering Hitler maakt daarop geen uitzondering. Het optre den van Berlijn tegenover het klefne Oosten- rijk, wat voor Italie, Frankrijk en Engeland aanleiding werd te Berlijn op matiging aan te dringen, is hiervan een markant voorbeeld. In Engeland heeft de Engelsche regeering al evenmin een gemakkelijk jaar achter den rug. In economisch opzicht zijn de zorgen wat minder drukkend, er is een merkbare vermin- dering der werkeloosheid te bespeuren, doch daamaast komen de politieke zorgen van bin nen- en buitenlandschen aard. Dat bij de tus- schentijdsche verkiezingen de candidaten van Labour met de winst gingen strijken was voor de regeering heel onaangenaam, terwijl de al- geheele politieke wereldconstellatie al heel weinig geschikt is om Londen met zijn wijd- vertakte belangen voor zorgen te vrijwaren. De wrijving met Ierland, waar De Valera op een volledig losscheuren der rijksbanden aan- stuurt, is evenmin prettig voor de Engelschen, zulks temeer, omdat men daar heel goed be- grijpt er weinig of niets tegen te kunnen doen. In Frankrijk zijn de financieele zorgen funest gebleken voor het leven van een drietal kabi- netten. Het ministerie Boncour duikelde 28 Januari en werd opgevolgd door het kabinet Daladier, dat in het laatst van October sneu- velde over de ingediende bezuinigingsplannen. Daarna heeft het kabinet Sarraut nog een po- ging ondemomen, dit kabinet heeft slechts een drietal weken geregeerd en werd opgevolgd door Chautemps, dat er in geslaagd is de be- grootingsmoeilijkheden door te komen. In de leiding der buitenlandsche politiek brachten deze al te talrijke kabinetswisselin- gen geen wijzigingen. Paul Boncour bleef hier den scepter zwaaien en stuurde aan op ver- betering der Fransch-Italiaansche verhoudin- gen, de gebeurtenissen in Duitschland brach ten Parijs en Londen ook dichter bij elkaar, doch waren vooral van invloed op de Fransch Russische betrekkingen. In de verhoudingen tot de kleinere Fransche vrienden kwam wei nig of geen wijziging, alleen de Polen hebben het Parijs erg kwalijk genomen, dat het zich liet vinden voor het door Mussolini ontworpen viermogendheden-verdrag (Italie, Engeland, Frankrijk en Duitschland), dat kort daarop door het optreden der Duitschers te Geneve werd getorpedeerd. In het zonnige Italie zelf ondervindt men zeker even erg de gevolgen der crisis als in de parlementair geregeerde landen. Ook hier stijgende lasten en geweldige tekorten. Iii de intemationale politiek is Mussolini ook dit jaar heel actief geweest, doch met weinig of geen sucoes. Rome heeft over belangstelling sleten, voor Zuid-Amerikaansche normen is dat wat rijkelijk veel, vooral omdat het niet bij het aan den dijk zetten dezer hoogste func- tionarissen is gebleven, doch tevens aanleiding gaf tot hevige gisting en gewelddadige uit- barstingen, waarbij rijkelijk veel bloed heeft gevioeid. In het land van Uncle Sam heeft Roosevelt getracht met kraohtige hand de zaak weer op gang te brengen. Op 5 Maart heeft Roosevelt de leiding van Hoover aangenomen en reeds voor zijn amtotsaanvaarding is Rooseveld te Miami op gelukkige wijze aan een op hem gepleegden revolveraanslag ontkomen. Dit eerste jaar is voor Roosevelt wel buitenge- woon moeilijk geweest. Wij kunnen hier niet treden in het pro- en coutra van de door hem getroffen maatregelen om het in elkaar stor- tende bedrijfsleven weer op gang te krijgen. Hij is voor geen enkel paardemiddel terugge- deinsd, men had in Amerika trouwens ook weinig of. geen keus, onmiddellijk handelen was een gebiedende eisch en bij het scheiden van dit jaar kan hij er met voldoening op terug- zien, dat hij er althans gedeeltelijk in geslaagd is den geesel der werkeloosheid wat te ver- zachten en daardoor weer aan millioenen men- schen een riem onder 't hart heeft gestoken. Voor het eerst na vele jaren kan de Ameri- kaan de jaarwisseling weer vieren met een borrel, wat, de geheelonthouders vergeven mij deze uitlating, de populariteit van Roosevelt nog heeft verhoogd, niet alleen in Amerika, maar ook in Schiedam. Wij hebben getracht in dit overzicht de be- langrijkste gebeurtenissen nog eens de revue te laten passeeren. Veel moois viel er niet te boekstaven, maar desondanks zijn er benij- denswaardige en blrjmoedige optimisten, die de eerste teekenen van herstel meenen te be speuren. Wij hopen dat deze kleine licht- straaltjes in 1934 zich mogen ontwikkelen tot felle lichtibundels, die de donkere crisiswolken tot een snelle vlucht dwingen. Guus Betlem Jr. t 't Is middemacht... een jaar is om, Een jaar, vol van gebeuren, Waarin wellicht te juichen viel, Maar ook veel te betreuren. 't Is middernacht... een jaar verstreek, Weemoedige gedachten Vervullen ons, minuten lang, Minuten... dat we wachten... Minuten, dat we wachten op Die galmend-zware slagen, Die het begin zijn van opnieuw Drie honderd zooveel dagen. Minuten, die nil kruipend gaan Seconde, na seconde, Waarin een jaar van lief en leed Voonbijsnelt in een stonde. Minuten, dat we denken aan Hdel lang vervlogen dingen, Een liefde... een illusie soms, Die ons tot tranen dwingen. Maar met een veeg van onze hand Zijn die alweer verdwenen, Ze hooren bij het... oude jaar, En 't oude jaar ging henen... Heil en Zegen! Vergissen wij ons in den zin der woorden, als wij er in lezen al het geluk, dat wrj voor ons zelf en voor elkander kunnen bewerken, bekroond door wat van Boven, van den O.o£sprcug alier goede gaven over ons wordt uitgestort? Er zijn redenen om het banale van den Nieuwjaarswensch niet te hoog te taxeeren, en wij willen aannemen, dat hij in een aantal gevallen best ongezegd had kunnen blijven. rfToch schijnen hun oudheid en hun algemeen- heid er op te wijzen, dat het gebruik beant- woordt aan een behoefte em dat de misschien afgesleten vorm niet zonder inhoud is. Dezelfde raadselen, die ons op een dag als heden overstelpen, wij staan er dagelijks voor, maar, opgaande naar een onbekende toe- komst, roepen wij elkander nu en dan een woord van bemoediging toe. De weg zelf verandert daardoor niet van karakter; geen van zijn ruwheden zal er door worden weg- genomen, geen van zijn sieraden verdwijnen. Maar de opgewektheid der wandelaars, ver- levendigt door de betuiging van welgezindheid dergeneia die met hen gaan. Zij, die zich voortbewegen in de duistemis van het onbe kende, doen af en toe een „hallo" hooren dat is als een signaal van verkenning en van ver- eeniging, een roep, om niet van elkaar afge- dwaald te geraken. Er moet van tijd tot tijd appel geblazen worden. De Nieuwjaarsdag is daarvoor bestemd. Het duurt maar kort, voor stUstaan is geen tijd; vervolgens: vooruit maar weer! Vooruit dus! Veel is er, dat ons venborgen blijft In de lotswisselingen, aan welke wij on- derworpen zullen worden, misschien nog voor het thans intredend jaar zijn loop zal hebben volbracht. Uit het bewustzijn van en het ver trouwen in een Opperste Leiding, scheppen wij ons den moed om een toekomst tegemoet te gaan, die zich slechts blad voor blad aan het oog ontrolt. En aan den ons gegeven reiswijzer ontleenen wij het inzicht van de richting die wjj te volgen hebben. Op geen anderen dag dan dezen wordt ons zoo duidelijk toegeroepen: Weest volmaakt! Nooit sterker dan bij der tijden-wisseling ■klinkt het vermaan ons tegemoet: Zoekt uw geluk niet in de dingen der vergankelijkheid. Scherper dan op eenigen anderen herinne- ringsdag wordt het ons onder de aandacht gebracht: Niet voor zichzelf alleen leeft de mensch hier beneden. 't Is waar, niet aller oor onderscheidt met genoegzame juistheid en van alle opwekkin- gen, door de leden der opvolgende geslachten in der eepwen loop ontvangen of verspreidt, is nog maar een zeer gering deel tot zijn recht gekomen. Vandaar, dat wij van die volmaakt- heid zoo onmeetbaar ver verwijderd zrjn ge bleven. Vandaar ook die dringende noodzake- lijkheid, om diezelfde aansporingen bij elke gelegenheid te herhalen en ter harte te nemen, al weten wij ook, dat de opvolging voortdu- rend veel te wenschen zal overlaten. Maar, ondanks alle tekortkomingen, zal moeten blijven de wil en het streven naar het betere, opdat daaruit het goede zal ontstaan. Minuten, kruipen, kruipen om... Nog negen... acht... nog zeven... Nog zes... nog vijf... de tijd gaat voort der diplomaten anders niet te klagen gehad. Alleen de mensch waoht even. Nog vier, nog drie... nog twee... nog een... Een klok begint te luiden, Dan voelen we plots fel, wat wij Wij menschen slechts beduiden Er zijn heel wat diplomatieke bezoeken te Rome gebracht, vooral verschillende Duitsche ministers zijn meerdere malen aldaar de gast geweest. Voor Spanje is 1933 een moeilijk jaar ge weest, moeilijk zoowel in economisch als in politiek opzicht. Vele stakingen en woelingen hebben het land in voortdurende onrust ge- houden en vonden hun hoogtepunt in de anar- chistische woelingen in begin Decepi'ber, welke En in luidruchtigheid opeens alleen door zeer krachtige maatregelen waren Van toasten... drinken... eten... te onderdrukken. i Zijn de gedachten van daamet In het kleine Oostenrijk weet de regeering Weer voor een jaar... vergeten! Maar, met een laoh het glas omhoog, De weemoed snel verdronken, En met een vroolijik: Goed Nieuwjaar Eens met elkaar geklonken! van Dollfuss ook over moeilijkheden mee te praten. Het totaal verarmde Oostenrijk heeft reeds uit dien hoofde de grootste moeite om het hoofd boven water te houden en ,de bin- nenl. politieke spanningen maakten deze taak nog eens extra zwaar. Vooral de vanuit Duitschland gesteunden nationaal-socialisten hebben de Oostenrijksche regeering heel wat zorgen gegeven en de heeren maakten het zelfs zoo bont, dat een verbod en ontbinding der S.S. en S.A. en daarna van de nationaal- socialistische partij niet kon uibblijven. Doll- fuss zelf was bijna het slachtoffer geworden (Nadruk venboden.) Hier is weer het nimmer, dat een nieuwen jaarkricg opent. Waamae«4e zouden we hem beter kunnen beginnen dan met goede wen schen? Indden zij maar van goede voomemens van een misdadigen aanslag, gepleegd door j verg.ezexci zijn, want wat beteekenen de eerste, een naticnaal-socialist. Als gevolg van de her- indien zjj niet met de laatste gepaard gaan? socialisten. De verkiezingsuitslag wees een toestanden. haalde stappen der groote mogendheden heeft de Oostenrijksche regeering wat meer de han- den vrij gekregen, wat ook meer dan noodig is, omdat de leniging der economische zorgen daar alle aandacht vragen. Van den Balkan valt gelukkig goed nieuws te melden. Tegen het einde van het jaar valt daar een verheugende toenaderimg tusschen de verschillende landen te constateeren. Materieel gaat het geen deizer landen naar den vleeze, zooals trouWens nergens ter wereld. Maar hier moet een politieke toenadering den weg effenen voor het treffen van economische maat regelen tot verbetering der vaak zeer treurige dusdanige vooruitgang der nazi's aan dat ze over een volstrekte meerderheid beschikten en j was voor Hitler een gereede aanleiding de teugels nog eens extra aan te Ijaien, alle pdli- tieke partijen werden onttoonden of gedwongen tot ontbinding over te gaan, arbeiders- en patroonsorganisaties werden eveneens tot ont binding gedwongen, heel Duitschland werd in koortsachtig tempo gelijkgeschakeld. Met politieke tegenstanders werd op buiten- j gewoon ruwe wijze omgesprongen, duizenden kregen ongevraagd logies in concentratiekam- j pen en de Joden ondervonden aan den lijve de j gevolgen van een onzinnigen rassenhaat. Het Duitsche volk werd gelukkig gemaakt met een overvloed van mooie beloften, of deze in vervulling zullen gaan zal de tijd leeren en werd verder onthaald op een reeks schitteren- De Russeu hebben geen redenen om over 1933 ontevreden te zijn. In politiek opzicht heeft de Russische regeering niet over succes te klagen gehad. Litwinof heeft belangrijke re- sultaten weten te bereiken en de belangrijk- ste hiervan was de erkenning der Sovjet-Unie door de Vereenigde Staten. Rusland bouwt rusteloos verder aan^fcjjn industrieele ontwik- keling en niets zou dan ook de Russen kun- nen verontrusten, ware het niet dat Japan in j het Verre Oosten nog altijd niet tot rust kan komen en allereerst voor de Russische belan- j gen aldaar een groot gevaar blijft. Tot slot nog een stapje naar Amerika. In Zuid-Amerika is het in het afgeloopen jaar betrekkelijk rustig geweest, uitgezonderd Bo- Moetem deze niet bewijizen, dat de andere wel- gemeend zijn? Inidien we letten op dec algameenen toe- stand der wereld, blijft er zeker veel te wenschen over. Locnt het de moeite, te onderzoeken of wij dit jaar met donkerder vooruitzichten intre- den, dan het laatst verloopene Het verhoogt althans niet de kracht, wanneer wij ons ici allerlei naargeestige beschouwingen verdiepen, waartoe wij overigens misschien stof genoeg zouden vinden. Evenmin voegt het ons aller- minst, ons met een luchthartig optimisme aan te stellen, als ware er geen wolkje aan de lucht. De economische hemel is allerwege zwaar bewolkt en zelfs de sterren, die den koers zou den kunnen aangeven, dien men te volgen heeft, ontbreken nog. Het komt in maat- schappelijk opzicht nog veel overeen met de plicht van den zeeman, die bij vliegenden storm zijn schip niet in de felle branding mag sturen om de veilige harven te bereiken. Maar toch kunnen we niet zijn als zij die geen hoop hebben. Zij die op den eersten dag des jaars ,,Veel Heii en Zegen" toewenschen, zijn niet zonder hoop, zij richten hun blikken naar de toekomst, waarheen wij thans weer gereed staan op te trekken. En in die woor den, mits niet geaegd als een zinledige for- livie en Paraguay en Cuba. Cuba heeft het j mule, ligt ook uitgedrukt het hegmsel der afgeloopen jaar een drietal presidenten ver- solidariteit, dat aileen maakt tot edn. En daarom: Vooruit maar weer! De tijd scelt voort, het leven is kort! Vooruit, on danks de moeite en bezwaren, niet afgesehrikt door de achter ons liggende teleurstellingen. Het ziet er waarlijk niet naar uit, dat ook de tragen er komen zullen. Wel mag de fortuin soms begunstigen ,,die wacht en stille zit", maar zij laat dit ook wel eens na. Dat ieder onzer, 't zij man of vrouw, den emst der tijden toone te begrijpen, en ieder naar eigen eerlijke overtuiging handele. Met een onverschillig voorbijgaan wordt evenmin iets verworven als met een lijdzaam meegaan. Gij, die vooruit moet, loopt zelf! En waarheen des levensgang ons ook voeren zal, laten wij op dezen dag, dien van den jaarsovergang, elkaar cctmoeten in gemeen- schappelijke heilwenschen voor het Vaderland, voor het Vorstelijk Huis, voor onze gemeente en haar Bestuurders, voor het welzijn van het gansche Nederlandsche Volk! Nieuwjaar Zegenwenschfo klinken weer alom. Ook wij, Uitgeefster en Redactie van de Ter Neu- zensche Conrant voegen daaraan de onze toe. „A1 wat wensehelijk is!" lezeressen en lezers, zoo voor uw personeci en familie als in uw zaken en bedrijf. We gaan weer vooruit. De tijd van naden- ken is voonbij. We gaan weer voort op onzen weg. We hebben redec van dankensstof. Bij vemieuwing mochten we in verschillende op zicht dankbaar ervaren, dat ons werk wordt gewaardeerd. Dit schenkt ons moed en ver trouwen, om aldus voort te gaac en te doen wat mogelijk is, om aan de bestaande wen schen en verlangens tegemoet te komen. Onze lezerskring breidt zich bij voortduring uit en hot stemt ons tot groote voldoening telkens te mogen ervaren welk een plaats de Ter Neuzensche Courant in den Familiekring inneema. Hoe ons blad door alien met belang stelling wordt gelezen en gewaardeerd. Van de advertentiekolommen werd dan ook weer ruimschoots gebruik gemaakt. Ook hier- in breidt onze clientele zich uit, hetgeen wel een bewijs is van de goede resultaten die ons blad oplevert door haar groote en bovenal goede publiciteit. Dit alles stemt ens dankbaar en zullen dan ook voortgaan om ons blad steeds uit te brei- den. Allerwege mochten wij medewerking ont vangen in ons streven de belangen van ens gewest te dienen. We hopen die ook in den nieuwen jaarkring dien we zijn ingetre- den, bij vemieuwing te mogen ondervinden. Indien we nog even een terugblik werpen op het afgeloopen jaar, kunnen we consta teeren, dat ons land voor sohokkende gebeur tenissen en rampen gespaard bleef. Economisch verkeert ons land, het lot der andere rijken deelend, in zorgelijken toestand. De verkiezingen voor de Tweede Kamer had- den ook tot gevolg het optreden eener nieuwe regeering. Deze staat voor een zeer zware taak. Eenerzijds is het hare roeping verschil lende takken van ons volksbestaan, die alle in nood verkeeren voor onder gang te bewaren, anderzijds moet, door ijzeren noodzaak daar- toe gedroogen, niet alleen van een vooruit- streven in sociale verzorgingen worden afge- zien, maar moet zij ons volk terugdringen, moet een versobering worden ingevoerd, met het gevolg dat vele idealem, waarvoor velen jarenlang hebben gestreden, voorloopig tot de vrome wenschen zullen moeten blijven behoo- ren, dat men zelfs afbraak moet beleven van veel, dat lief ec dierbaar was geworden. Ook aan de vooruitzichten op de levens- positie van talloozen moest veel kleur worden ontnomen, alle maatregelen, die men slechts door grooten nood gedrongec, met schrijnend hart moet doorvoeren. In dien grooten economischen nood kom: ook nog veeltijds strijd van belangen. Hulp aan de eene groep verleend, brengt somtijds een andere in het gedrang. Daarmede 3taat ook in verband de dreiging die we deczer dagen Vermeldden voor het voortbestaan onzer beet- wortelsuikerindustrie. Vurig hopen we, met het oog op de belangen van ons gewest, dat die dreiging spoedig moge voorbijgaan. De toestand van ons gewest en van onze gemeente, week niet af van de algemeene. Zij was in alle opzichten zorgelijk, doch behoorde voor zoover wij konden constateeren nog niet tot de sterkst door de depressie getroffene. De toestand onzer gemeente bleef nog on- geveer dezelfde. De scheepvaart vertooode ook de gevolgen van den algemeene toestand Met betrekking tot de kwesties in verband met onze zeehaven (spoorwegtarieven en loodsgelden) kwam nog .geen verandering. Zij zijn venbonden met intemationale onderhan- delingen en het vooruitzicht op toenadering is nog niet gerezen. In ander opzicht is er verandering ten goede, daar met de voorbe- reiding der havenuitbreiding van wege's rijks- waterstaat, na de door de Staten-Generaal aangenomen regeeringsvoorstellen, regelmatig wordt voortgegaan. Voor het gemeentebestuur waren de tijden evenzeer zorgelijk. Ook in dit opzicht moes- ten idealen worden opgeofferd, doch men heeft voor het beheer de noodige middelen weten te vinden, ook voor de groote bedragen die bij de uitgebreide werkloosheid noodig waren voor ondersteuning en armenzorg. Een aangename herinnering ligt nog versch in het geheugen, n.l. die der herdenkmg van het zilveren ambtsjubile van den burge- meester, een herdenking die getuigde van waardeering voor verrichten vruohtbaren arbeid. door GUUS BETLEM Jr. Thomasvaer: Wel, Pieternel, wat zeg je weer Van 't afgeloopen jaar? D'r is weer aardig wat gebeurd. Pieternel: Da's krek zoo, Thomasvaer. T. In Duitschland zoo bijvoorbeeld al P. Maar man, wat een idee, Een Nederlandsche Nieuwjaarswensch Begin je daar niet mee! Je moest je schamen, Thomasvaer, Ja, heusch, wat valt.je in? Vergeet je soms het jubile Van Onze Koningin T. Welnee, geen sprake van, en 'k wensch Dan ook Haar' Majesteit Nog vele lange jarenen Wat minder zwaar beleid. P. Ja, zeg dht wel, hoor, Thomasvaer, De zorgen zijn nidt klein. En 't lijkt me heusch geen pretje, om NuKoningin te zijn! T. Maar 66k de and're leden van Het Koninkljjk Gezin, De Koningin-Moeder..., Prins..., Prinses Zij deelen ook hierin! P. Geen mensch, die weet, wat ons het jaar Zoo aanstonds brengen gaat T. Maar handen in elkander, en Vertrouwen in den Staat! Dan komt, al duurt het wel eens lang. De zaak wel voor elkaar P. Dat zie je nou tenminste met Den afsluitdijk toch maar! T. Ja, ja, dat was een he61 karwei, Een kranig stukje werk. P. Maarcoze Pelikaan, Thomasvaer? Zeg, noem je dat niet sterk? In Vier dagen naar Indie? Man, stel je toch eens voor T. Ja, Pieternel, je habt gelijk, 't Is meer dan kranig, hoor! Er zit in 't hedendaagsch geslacht, Toch waarlijk nog wel pit, Wij zijn voor niets geen kinderen Van wijlen Jan de Wit! P. Pff! Beste Thomas, denk nou niet Dat dat een voorrecht is, Dat enkel jullie mannen siert, Want dan heb je het mis! D'r zijn ook vrouwen in ens land... T. Helaas, ja... erg genoeg... P. Eh... zei je wat, zeg Thomasvaer? T. Nee, 'k dacht dat je wat vroeg! P. Enfin, 'k wou zeggen, ook al is Ons landje dan maar klein, D'r zijn ook vrouwen, waar we heusch Heel trotsch op mogen zijn! T. En een heet zekerPieternel? P. Precies, ja... j'hebt gelijk, Maar d'anderedie ik bedoel: Mevrouw de Boer van Rijk! T. Waarachtig Piet, m'n compliment, P. O zoonou sta je paf T. Ja, voor mevrouw de Boer van Rijk Neem ik m'n petje af! En 'k heb voor haar 6en wensch maar, op Haar Jubileum-tocht. Voor elke zaal, waar ze nog speelt, Het bordje: uitverkocht! P. Bravo! Maar dht is anders iets, Daar worden, beste vent, De schcuwburgen in Nederland Niet bar meer mee verwend! T. Behalve dan toch, Pieternel, Als d'r zoo'n juffer kweelt, Die ergens daar in Hollywood Of voor de Ufa speelt! Of als d'r es zoo'n Jazz-orkest Van enkelnegers komt... P. 't Is een schandaal ;n. '03 -S- 12. 1934 ;era, zich J. aar. •edo ter. i ik Be irut, iter. 1934 :hte )Ot3 dci alle :ur- 2, en do EOO bo- rej> u m jne 3 IS 23. id Jo- do »S e-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5