ALGEMEEN NIEUWS- F.H APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. bihhkhland No. 90 6 Tweede Blad. VRIJDAG 29 DECEMBER 1933 73e JAARGANG NIEUWJAARSADVERTENTIEN a 60 cent BUITEHLAND 1« priis 10,- 2» 7,50 3* 5,- Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN voor het Nieuwjaarsnummer dat Maan- dagmorgen in plaats van Maandagavond zal verschijnen en in de kom dezer gemeente huis aan huis wordt bezorgd, worden weder geplaatst Voor Nieuwjaarswenschen of gedichten grooter dan 20 regels, zal 60 cents meer worden gerekend voor elke 20 regels of gedeelte daarvan. Evenals andere jaren stellen wij, ter aanmoediging van hen, die voornemens zijn in ons Nietiwjaarsnitmmer een gedicht of vers te plaatsen, een drietal prijzen beschikbaar n.l.: De beoordeeling van deze gedichten of verzen zal geschieden door een commissie. Versjes. die niet oorspronkelijk zijn, komen niet voor een prijs in aanmerking Inzenders van een gedicht of vers, die buiten mededinging willen blijven. gelieven dit bij de inzending op te geven, dan kan dit tegelijk hieronder worden vermeld. De inzendingen kunnen geschieden tot ulterlifk Vrijdag 30 dezer. Ter Neuzen, 22 December 1933. Firma P. J. VAN DE SANDE. maken bekend, dat vanaf 1 Januari 1934 het huiavuil twee maal per week zal worden op- gehaald en wel als volgt: MAANI)AG EN DONDERDAG: Het gedeelte begrenst door de Lange Kerk- atraat, Dijkstraat, Grenulaan en School veg. DINSDAG EN VRIJDAG: Het overlge gedeelte der stad. N.B. 1. Deze regeling is niet van toepas sing voor Driewegen en Sluiskil. 3. Het bedrrjfsvuil en andere stoffen, niet vallende onder huisvuil, zullen, op voorafgaand verzoek, tegen betaling wor den opgehaald. 3. Alleen dat villi zal worden opge haald wat zich in emmers of bakken bevindt. f Ter Neuzen, 29 December 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. ltHNSIOENKORTING. Naar we van de meestbevoegde zjjde ver nemen Is door de gewezen gouvemeurs-gene- raal van Ned.-Indie aan den Minister van Ko- lonien verzocht op hun pensioen toe te passen de fcorting die anderen door de wet is opge- legd. een VERKEERDE MEENING OVER DE m VI. K LIT VAN HET KAPITAAL. Telkens weer komt men beweren dat tal van kapitalisten het land ontwjjken, om goed- koop en weelderig in het buitenland te leven en de achterblijvenden laten zltten met de zor- gen en de hooge belastingen. Deze meening is vrjj algemeen ingeworteld. Maar nu komt de Haagsche Post met ver- rassende cijfers, waaruit juist het tegendeel bljjkt. Volgens de Memorie van Antwoord op de rjjksibegrooting voor financien hebben bui- tenlanders, die in de laatste 10 jaren zich in ons land gevestigd hebben, in totaal een kapi- taal meegebraoht van 735.7 millioen gulden, fcerrwjjl zij, die in dien tijd ons land verlieten, een kapitaal m&enamen van 685.5 millioen. Het blad teekent daarblj aan: „Het zal ongetwjjfeld velen verrassen Mer uit' te zdtn dat de tien jaren tezamen ge- nomen tnstede van een kapitaalvlucht er een instrooming van ruim zeventig millioen aan venmcrgen heeft plaats gevonden. Dit be- vestigt dus onze overtuiging dat het met het vaak hartstochtelijk gelaakte ,,stilletjes uit- knjjpen van vuige kaprtalisten werkelijk wel een beetje anders gesteld is dan the man in ■the street zoo graag gelooft. Over het alge meen schjjnt het leven dezer vluchtelingen hun in den vreemde niet mee te vallen. Het door- snjjden van elken band met het vaderland, dc lasten en moeiljjkheden die voortvloeien uit de aan hen slechts A contre-ooeur gegeven medewerking door elken vaderlandschen ambtenaar, dien zj] voor officierie formalitei- ten noodig hebben, schijncn op den duur fnui- kend te werken ap het genot, den belasting- amibtenaren te glad af geweest te zijn. W:j zullen de plank wel niet ver misslaan, als Wij aannemen, dat het percentage berouwvoUe zcndaars niet gering is, hetwelk met den hoed in de hand bij den fiseus terugkcmt met de boodsdhap: ik wil graag weer binnenkomen..." EEN HERINNERINGSBOUD. Ter eene van de geslaagde vluoht van de pelikaan naar Indie, heeft de K.L.M. een her- lnneringsbordje doen vervaardtgen, waarop een vliegende Felikaan, met tropenhelm op en een postzak in den bek, staat afgebeeld. De aardewerkfabriek Goedewaagen te Gouda heeft het bordje uitgevoerd in seipia op beige ondergTond. Het randscbrift luidt: versnelde Kerst- vlucht 1933, K.L.M. vliegtuig Pelikaan. Am sterdam Batavia in 4 etmalen, 4 uur en 40 minuten. Het bordje kan men bestellen bij de propaganda-afdeellng van de K.L.M. te "s-Gravemhage, Amsterdam en Rotterdam. Voorts heeft de K.L.Maan de N.V. Begeer te Utrecht opdracht gegeven om vier speldjes te vervaardigen, in goud, waarop prijkt een Pelikaan, staand op een halven wereldbol. j Deze speld zal de bemanning bij aankomst op I Schiphol worden uitgereikt. De foto-technisdhe dienst van de K.L.M. heeft van de bemanning der Pelikaan foto's vervaardigd, waarop Smirnoff, Soer, Grosfeld en Van Beukerin staand voor het toestel zijn afgebeeld. Van Zaterdag af zullen deze foto's voor een geringen prijs verkrijgbaar zijn aan de passagekantoren der K.L.M. HOE INDIE BEZUINIGT. Aneta seint uit Batavia: Naar aanleiding van het afdeelingsverslag van de Eerste Kamer inzake de korting op de Indische pen- sioenen, volgens welk verslag vele leden den indruk hadden, dat de Ned.-Indische Regee ring nog niet voldoende inziet dat emstig en degelijk moet worden bezuinigd, althans daar- naar niet handelt, wijst de Java-Bode er op, dat de begrooting van Ned.-Indie, die in 1930 nog 526.000.000 bedroeg, in 1933 was terug- geloopen tot 380.000.000, terwijl de ontwerp- begrooting voor 1934 slechts een totaal aan- geeft van 342.000.000 op de gewone uitgaven. Schakelt men de pensioenen udt alsmede de rente en aflossing, welke stabiele posten vor- men, dan is de begrooting der uitgaven van 1930 tot 1934 met niet minder dan veertig procent gedaald. De begrooting van onderwijs Is terugge- valien van f 55.000.000 tot 48.000.000 in 1933. Die voor den Dienst der volksgezondheid van 19.000.000 tot 13.500.000 en die van het gedecentraliseerd bestuur van 29.000.000 tot 22.000.000. De uitgaven aan salarissen liepen In deze periode terug van 180.000.000 tot f 145.000.000 De uitgaven van B.O.W. daalden van i 20.000.000 in 1929 tot 7.000.000 In 1933, en die van Oorlog van 72.000.000 tot 53.000.000 terwijl de Dienst voor de Scheepvaart in deze periode de uitgaven beperkte van 12.000.000 tot 7.000.000. Het blad besluit met de woorden: ,,Dat Kamerleden op het moment van de invoering der peasioenskorting, de behandeling van de mieuwe salarisregeling en het ontslag van duizenden Europeesche en Inlandsche lands- dienaren kunnen aankomen met den raad om emstig en degelijk te bezuinigen draagt het karakter van bitteren spot. De uitwerking daarvan is pijnlijk en grievend voor de Indi sche samenleving die met groote loyaliteit de zware lasten draagt, welke de tijd oplegt. Men mag in het welbegrepen belang van het Moe- derland de hoop uitspreken, dat de landge- nooten daarginds in sitaat zullen blijken op een even sterke wijze de begrooting te saneeren als zulks in Indie geschiedt, en met dezelfde gelukkige afwezigheid van georganiseerd ver- zet. „POSTJAGER" VAN ATHENE VERTROKKEN. Het Studie Comity Snelpost Nederland- Indie deelt mede, dat het vliegtuig „Post- jager" Donderdagochtend om 2.20 (Amst. tijd) van Athene is vertrokken en 's avonds te Basra is aangekomen. WETTELJJKE REGELING VAN HET CADEAU-STELSEL. Gemeld wordt dat van de 36 Kamers van Koophandel en Fabrieken hier te lande er zich tot nu toe 30 uitgesproken hebben tegen het cadeaustelsel en v66r wettelijke regeling van dit verkoapsysteem. Niet minder dan 27 Kamers van Koophandel hebben bovendien steun verleend aan de actie van het nationale comitb tot beteugeling van het cadeaustelsel. Na het verschijnen van het rapport van dsn Nijverheidsraad, welk college den Minister van Economische Zaken ontraadt, een wctte- ljjke regeling van het cadeaustelsel in het leven te roepen, hebben eenige Kamers van Koophandel zich tot genoemden bewindsman gewend met de mededeeling, dat zij ook thans haar standpunt blijven handhaven en alsnog aandringen op een spoediige wettelijke rege- ling van het cadeaustelsel. ONDER WIJS-BEZUENIGIN G. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wiizi- ging van de Wet van 30 December 1932 tot wrjziging der Lager Onderwijswet 1920 en van de Lager Onderwijswet 1920. Sommige leden wenschten te worden inge- licht hoe groot het aautal onderwijzers op wachtgeld boven zestig jaar is en hoe groot het aantal jonge onderwijzers is, dat zal wor den gebaat door deze wetswijziging. Toegejuicht werd de wijziglng van art. 100. De inkorting van den daar gestelden termijn van twee jaren tot 6dn jaar, welke betrsft het instiituut van boventallige cnderwijzers, be- teekent bijv. voor de gemeente Amsterdam, naar werd gezegd, een besparing van eemge tonnen gouds. Andere leden betreurden het, dat de minis ter zoo weinig rekening heeft gehouden met de toelangen van de schoolbesturen. Voor deze todh is het van het grootste belang, dat er geen onizekerheid heersche ten aanzien van het aantal leerkrachten waarover zij zullen kunnen besehikken en het te geven ontslag in verband met de acte van benoeming. Ook had den zij beizwaar tegen de ongelijkheid, welke nu het gevolg zal zijn van het op uiteenloopen- de tijdstippen eindigen van de schooljaren en schoolcursusscnDeze leden erkenden ech- ter gaame, dat de Minister aan versohillende beizwaren is tsgemoet gekomen. Intusschen hadden zjj lierver gezien, dat met de regeling van een en ander was gewacht tot de aange- kondigde algemeene herziening der L. O. wet 1920, en zij wezen erop dat alle incidenteele wijzdgingen, zooals de thans voorgestelde, groote moeilijkheden voor de betrokkenen op- leveren. Hiertegenover werd anderzijds ge wezen op de verscherping van den financiee- nood. "Enkele leden spraken de wensohelijkheid uit, dat bij herplaatsing van op wachtgeld gestelde onderwijzers, aan plaatselijke over- wegingen de noodige aandacht zal worden geschonken. HET SPROOK.7E OVER DEN WAPEN- UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Cp de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Albarda, in verband met in Framk- rijk verspreide geruchten over wapens en mu- nitie, welke naar Ne der land zouden zijn uit gevoerd of hier te lande zouden zijn vervaar digd met het doel naar Duitschland te wor- uen doorgezonden en betranende de tegen ae verspreiding van dergelijke geruchten van Re- geeringswege te nemea maatregelen, heeft de heer Van Schaick, minister van Justitie, ge- antiwoord: Dat onder de huidige omstandigheden uit Frankrjjk 500 legertanks en een aantal kanon- nen naar Nederland zouden zijn uitgevoerd met blijkbaar clandestiene bestemming naar Duitschland, is 66k kennelijk een verzin- sel, dat naar de juistheid daarvan geen on- derzoek behoeft te worden ingesteld. Van de mededeeliagen van Charles Reber in het Parijsche blad La Republique, heeft de mi nister inderdaad kennis genomen. In het midden gelaten, waaraan de schrij- ver zijn „gegevens" kan hebben ontleend, zijn deze mededeelingen slechts als uitingen van kwaadwillige of ziekelijke fantasie te beschou- wen. Dergelijke berichten, waarbij wel moei- ljjk anders dan aan kwade trouw tegenover Nederland kan worden gedacht, zijn eigenlijk geen ernstige weerlegging meer waard. Wan- neer men slechts bedeukt, dat de bedoelde maatschappij ,,Siderius" bij gebrek aan em- plooi sinds eenige maanden met meer als wa- penfabrikante werkzaam is en als zoodanig wordt geliquideerd; dat de fabriek van de Muinck Keizer geen machinefabriek, dooh een ijzergieterij is, gevestigd te Utrecht, en niet zooals Reber verklaart te Martenshoek; dat te Martenshoek een opslagplaats is van destijds opgekochte oude draaibanken, die voor het bewerken van modem geschut niet wel bmikbaar meer zijn en dat verder nog door Reber genoemde ,,wapenfabrieken" zijn een metaalhandel, een fabriek van zuiggasinstal- laties en een oxygeenfabriek, dan kan men zich wellicht eenig denkbeeld vormen van de waarheid der geruchten omtrent vervaardi- glng en export van oorlogsmateriaal door die inrichtingen. Het „Ingenieurskantoor voor Scheepsbouw" waar naast Nederlandsohe ingenieurs ook Duitsche ingenieurs werkzaam zijn, maakt ont- werpen voor scheepsbouw, onderzeeers, enz., doch heeft, voor zoover is gebleken, en het- geen ook voor de hand ligt over die fabrieken geen technisch toezicht. iOok de telkens weder opduikende berichten over vervoer naar Duitschland van de „wapen- voorraden" van de N.V. Siderius van uit de opslagplaats te Krimpen aan den IJssel, kun nen niet anders worden beschouwd dan als pogingen om den naam van ons land in het buitenland afbreuk te doen. De half afgewerkte kanonloopen en gietstukken van een verouderd staalsoort liggen nog steeds te Krimpen. Onlangs nog heeft de Regeering aanleiding gervonden om in verband met in Frankrijk hardnekkig opduikende onware berichten over de wapenindustrie in Nederland en be- wapentng van Duitschland door Nederland door Harer Majesteits gezant te Parijs een tegenspraak te doen uitvaardigen. Of het mogelijk zal zijn de onware berichten In het buitenland te volgen en of de Regeering het zich tot taak heeft te rekenen deze bij her- haling tegen te spreken, valt te betwijfelen. Veel zou reeds in de goede richting zijn he- reikt, indien kon worden bevorderd, dat een eind werd gemaakt aan zekere onverantwoor- delijke Nederlandsche beriehtgeving, welke voet geeft aan het In bet buitenland gekoes- terd wantrouwen. Daanbij worde gewezen op het artikel ,,De weg terug. 19181933. Draai- bankea voor kanonnen, te Martenshoek be- waard, worden weggehaald. Geheimzinnig vervoer naar Duitschland", in de Vooruit van 27 October j.l. en op het met foto's verlucht hoofdartikel .Vervoer wapenvoorraden", in de Vooruit van Zaterdag 2 December j.l., avond- blad, waarin, nog wel samengeweven met een overzicht van den inhoud van het bovenver- meld dementi, een even onjuist als tot valsche conclusies suggereerend relaas omtrent de ,,voorracen", de bruikbaarheid van het mate- riaal, het vervoer daarvan, enz. wordt gegeven en welk artikel zeer geschikt is cm aan de verkeerde geruchten In hot buitenland nieuwca steun te geven. zoek om clementie, bij den minister van justi tie ingediend, werd afgewezen met het gevolg dat hrj nu zijn straf moet ondergaan. AARTSBISSOHOP DER ARMENI8RS VERMOORD. Leon Tourain, de leider der Armenische kerk in de Vereenigde Staten, Canada en Zuiid-Amerika, is Zondag tijdens den kerk- ddenst door moordenaarshand gevallen. Aartsbisschop Tourain schreed naar het al- taar, toen vier mannco uit een kerkbank te voorsdhijn traden. Een hunner stak met een geweldig slagersmes eenige malen in op den geestelijke, die dood neerviel. De vier mannen zijn gearresteerd. De moord op dan Armeenschen aartsbis schop Tourain moet om politieke redeaen zjjn gepieegd. TE GROOTE JOURNALISTIEKE UVER. Bij de behandeling der Belgische oorlogs- begrootdng in de Kamer heeft zich een eigen- aardig feit voorgedaan. Toen de minister van landsverdediging, de heer Albert Devfeze, zjjn hekende groote redevoering ging houden, vroeg het Vlaamsch Nationalistisdh Kamer lid Debacker het woord en deelde mee, dat de redevoering die de minister zou uitspreken reeds woordelijk stond afgedrukt in de pas te Brussel aangekcumen Parijsche bladen. Als bewijs Idet deze spreker het Parijsche dagbiad ,,Le Tetmps" zien met de daarin reeds gedrukte redevoering. Het Kamerlid vroeg of dit soms een overeenkomst was ingevolge het Fransch- Belgisch militair acooord. Eerst na een hevig tumult en groote constematie kon toen de minister aan het woord komen. DE TREINRAMP TE LAGNV. VOOR DE NACHTRUST. De Turkschs minister van binnenlandsche zaken, Sjoekrd Kaya Bey, heeft last gegeven, dat alle theaters, biosoopsn en ecortgelijke plaatsen van vermaak des avonds om 11 uur moeten worden gesloten, ten einde de bevol- king, die des morgens vroeg haar dagtaak moet aanvangen, gelegenheid te geven om een goede nachtrust te hebben. De minister verklaard-e dat de theater- bezoekers in Tuirkrje tegenwoordig eerst om 1 uur naar bed gaan, waArdoor him gezend- heid geschaad wordt wegens te weinig slaap. Het bevel van den minister heeft in het geheele land veel protest uitgeiokt. De bioscoopdirecteuren verklaren, dat als zij hun laatste vocrstellingen eerder moeten doen aanvangen, het aantal bezoekers veel geringer zal zijn, zoodat hun inkomsten zul len dalen en zij niet in staat zqn de belastin gen te betalen. De zakenlieden die hun kantoren ocn 7 uur sluiten, kunnen niet v66r 9.15 uur naar een theater gaan. Voorts wordt er op gewesen, dat de regee ring veel minder vermakelijfcsheidsibelasting zal krijgen, als het bevel van den minister al gemeene toepassing zou vindeu. GEWEZEN HOOGLEERA\K IN DE GEVANGENIS. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, is de'Gentsche gewezen hoog- leeraar, dr. Felix Daels niet te verwarren met den bekendem Vlaamsch en gynecoloog prof. dr. Frans Daels in de gevangenis te Gent opgesloten. Dr. Felix Daels, indertijd een der felste bestrijdens en helagers van al wie het maar waagde Vlaamschgezind te zijn en voor de vernederlandscbing van het uni- versitair onderwijs in Vlaanderen te ijveren. werd, naar men zich herinnert, geruimen tijd geleden, wegens het plegen van verduisterin- gen ten nadeele van de Gentsche universiteit, tot 1 jaar opsluiting veroordeeld. Een ver- Het spoorwegongeluk bij Lagny is nog steeds onderwerp van kolommenlange artike- len in de Fransche pers. Zooals reeds ver- moed werd, is het aantal dooden in den loop van den nacht gestegen tot 201. Vele gewon- den in de verschillende Parijsche ziekenhuizen verkeeren nog in levensgevaar. Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp wordt voort- gezet. Inmiddels zijn de gearresteerde machi nist en stoker van den D-trein Parijs-Straats- burg in vrijheid gesteld, aangezien men voor loopig geen enkelen reeelen grond van ver- denking tegen hen heeft. Het staat nog steeds niet vast of het signaal bij nadering van den D-trein op veilig of onveilig stond. De ver schillende getuigenverklaringen spreken el- kaar tegen en de proefnemingen, die op het traject zijn genomen en een negatief resultaat toonden, bieden den rechter van iastructie weinig steun. Woensdagmorgen werd in aan- wezigheid van de leden der Fransche regee ring in de in het Gare de l'Est ingerichte ehapelle ardante een mis gelezen. De familie- leden der slachtoffers kunnen voor zoover zij het wenschen, daarna besehikken over het stoffelijk overschot hunner nabestaanden, ter wijl de overige slachtoffers op kosten der maatschappij der Chemins de fer de l'Est zul len worden bijgeczet. Onder de slachtoffers bevinden zich vijf leden van het parlement. De afgevaardigde Schleiter en de Senator Hachette werden ge- dood. De Kamerleden Poiitevin, Henri Rollin en Nast werden emstig gewond. Een van de eersten, die te hulp snelden, was een inwoner van het dorpje Pomponne, die het volgende verhaal doet: Het was verschrikkelijk te zien hoe de overlevenden als dol geworden vluchtten, som- migen met bioedende gezichten, anderen hun gekneusde ledematen ondersteunend. Eerst waren het eenige particuliere wagens, die te hulp snelden, daarna de gendarmerie van Lag ny en van Chellbe en de brandweer uit de am- streken en tenslotte eenige ambulances. Toen begon de moeilijke bevrijding van de gewon- den. Een ander verhaalt van een kleuter van zes jaar, die helaas nooit zijn moeder meer terug zal zien en de wijze, waarop hjj als door een wonder aan den dood is ontsnapt. De redder is een luitenant-kolonei van het 8ste regiment infauterie uit Nancy, die het kind naar Parijs heeft medegenomen. De jongen bevond zich zoo vertelt hij evenals mijn vrouw en ikzelf in een van de wagcas van den verongelukten trein, toen de vreeselijke ramp geschiedde. Er waren nau- welijks eenige minuten verloopen of men bracht mij dit jongetje, dat in een van de compartimeaten gevonden was. Hjj wist niets van het lot van haar, die hem vergezeld had. Nog onitzettender dan iu den nacht was de aant'lik op de plaats des onheils bij het aan- breken van den dag. De ruine was onibeschrijf- lijk. Aan den eenen kant zag men niets dan scherven, stukken van portieren, uit elkaar gereten banken, kussens met alles wat er bin- nen in zat, spenningen van de rajmen, ver- scheurde gordijnen en gedeelten van de wa gons, waaraan als door een wonder intact ge- bleven electrische lampen, treeplanken, kope- rea vei warmingsplaten, luchtkokers, sloten, alles vermengd tot een spookachtig wirwar van overblijfselen van den trein. En daartus- schen ontwaarde men dinigen, die ieanand van ontroering het hart deden ineenkrimpen. Hoe- den, doordrenkt van bloed, dekens, boeken. rollen papier, doode eenden, die evenveel her- innering waren aan een gelukkig Kerstdiner, foto's, hemden, schoenen met bloed bevlekt. manden, gescheurde valiezen, waaruit alle soorten linnengoed en kleeren puilden. In 66n woend: men zag er alles wat door een vroo- lijke meaigte met zich mee wordt gevoerd aan den vooravond van gelukkige feestdagen. De automatische signalen. De signalen op het traject naar Straatsburg functionneeren alle automatisch in dier voege, dat zij in de eerste plaats bij het passeeren van een trein op onveilig komen te staan en ten tweede, dat, als ze toch voorbtjgereden worden, wat bij den dlchten nevel had kunnen geschieden, een raket wordit atfgeschoten en langs electrischen weg op de loceanotief een waarschuwingssirene begint te giilen. Doo; de sirene wordt een lijn geperforeerd. De per- foratie ontbreekt op de betrokken locomotief, zoodat de sirene niet heeft gefunctionneerd. Twee getuigen hebben verklaard, dat het raketschot onder den laatsten wagon is afge- gaan; zij bevonden zich in dezen wagon. Door het tjs waren de electrische contacten onklaar. Volgens de Parijsche bladen bedraagt het aantal dooden thans 221 A 250, meer dus dan door de spoorwegen wordt toe- en opgegeven. TER NEUZEN, 29 DECEMBER 1933. EXAMEN FRANSCHE TAAL Bij het te Amsterdam gehouden examen voor de Fransche taal, acte middelbaar onderwijs B,. is geslaagd mervr. B. M. E. G. van Cantfort— Van Aerd te Ter Neuzen. VREEMDEU N GCEN-BEZOEK. De Kerstdagen hadden alhier het gewone verloop. Op den tweeden en derden Kerstdag was er, in verband met de amuseanentsgele- genheden, een druk vreemdelingenbezoek. In verschillende lokaliteiten was het zeer druk- ZANGUITVOERING. Zooals was aangekondigd, is JJ. Woensdag- avond in het gebouw ..Emmanuel" een Kerst- cantate uitgevoerd door het Chr. Kinderkoor ..Volharding leidt tot het doel", directeur de heer P. Vergouwe. Aan dezen avond werd medewerking ver leend door het Chr. Mannenkoor, eveneens onder directie van den heer Vergouwe, en de Chr. Gemengde zangvereeniging „De Heer is onze Banier", dir. de heer F. H. van der PeijL De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer A. Ruben, die verzocht te zingen Ps. 98 2, waama hjj voorging in het gebed. Daarna richtte hij een kort woord tot de aanwezigen, en stond nog even stil hjj de Kerstgeschiedenis, waama hjj de koren uit- noodigde met hunne uitvoering aan te vangen. Allereerst zongen de zangvereenigingen onder leiding van den heer Van der Pejjl het Bondslied, en gaven daarna afzonderljjk eenige nummers ten beste, die algemeenen bjjval hadden. Vervolgens kwam het hoofdnummer van dezen avend, de cantate, uit te voeren door het Kinderkoor. Elk lied werd keurig uitge voerd, evenals de tekst, die de liederen afwis- selde. Het koor had dan ook daverend applaus te oogsten. Door een der medewerkers werd vervolgens nog een boeiende Kerstvoordracht ten beste gegeven, die de bezoekers aangenaam bezig hield, waama de vereenigingen nog eenige liederen zongen. Toen het uur van scheiden was aangebro- ken, richtte de voorzitter eenige woorden van dank tot den directeur, den heer Vergouwe, voor zjjn jjver en toewijding, aan de leiding der onder hem staande koren besteed. Voorts dankte hij den heer Visser van Zaamslag, die bereidwillig de leiding der muiziek op zich had genomen. Ook betuigde hjj zjjn dank aan dent heer Van der Pejjl voor de van hem en zjjn koor ondervenden medewerking. Nadat op verzoek van den voorzitter was gezongen Gezang 117 1, sloot hjj detzen wel— geslaagden avond. „ELCK WAT WDLS". Ter gelegenheid van de op j.l Woensdag- avond in het Concert- en Bioscoopgebouw alhier door de tooneelvereeniging ,,Elck wat wils" gegeven voorstelling, was de zaal matig bezet. In de eerste plaats werd voor het voet- lich't gebracht het tooneelspsl in 3 bedrjjven van J. van Randwjjk ,De Motor". Ofschoon de opgekomenen aan de optredenden hun bijr val niet onthielden, moet toch geccnstateerd worden dat we van deze vereeniging heel wat betere opvoeringen hebben bijgewoond. Er lag over de opvoering een zekere kilheid, juist omdat de betzielende kracht van „den motor" cntibrak en de goede momenten die er overi- gens wel in voorkwamen, vermochten niet dat gemis te vergoeden. Beter slaagde de na de pauze opgevoerde e6n-acter ,Arme Rjjken", vroolijk spsl door Nono. De afwlsseling tjjdens de entre-acte's werd door het symphonie-orkest „Onder Ons", lei der de heer M. P. Harte, met welgekozen en goed uitgervoerde muzieknirmmers verzorgd. EEN AFSCHEID. Door de opeenvolging van verschillende vierdagen bij het einde des jaars zou licht iets vergeten worden, wat todh diet vergeten wor den mag. Op grond van de vervroegde toepassing der verhoogde leerlingenschaal bjj het lager on derwijs zjjn cp verschillende plaatsen bjj open- baar- en bijzender onderwjjs leerkrachten op wachtgeld gesteld. Bjj het openbaar onderwjjs te Ter Neuzer. trof dit lot den heer F. v. d. Broeke, onder- wijzer aan school C, die in November 1934 den 65-jarigen (pensioengerechtigden) leeftjjd be- reikt, maar op grond van de omstandigheden zijn diensttijd ontjjdig zag beeindigen. Op de laatste schooldag in dit jaar, vorigt- week Vrijdag, zou het afscheid vallen. Op verlangen van den betrokkene werd aan dit afscheid geen algemeen karakter gegeven. Hjj vond de tijden voor vele ouders daarvoor te moeiljjk. Toch meende het Dagelijksch Bestuur onizer gemeente bljjk van belangsteUing te moeten geven, waarom de burgemeester Huizinga en de wethouder Geelhoedt zioh Vrjjdagnamid- dag naar school C begaven. Na het vertrek der kinderen kwam het onderwijzend personeel bjj elkaar en richtte het hoofd onzer gemeente zich tot den schei den de. Zjjn Edelachtbare herinnerde aan den lau- gen diensttjjd van den heer v. d. Broeke. Vele jaren heeft hjj met ernst en toewjjding het onderwjjs gediend. Daarvoor bracht hij hem nam ens de gemeente dank. In de tweede plaats memoreerde hjj, hoc vele oud-leerlingen op rjjper leeftjjd Dimmer vergeefs om raaa en voorlichting aanklopten hjj hun ouden onderwjjzer. En in de derde plaats heeft de heer v. d. Broeke in verschillende functie's getoond, dat hjj met de gemeenschap medeleefde en zich ook burger onzer gemeente toonde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5