GEMEHGDE BEBICHTEH Pluimvee-Rnbriek. EEN VROUWELIJKE INBREKER. DOODGEVROREN. EEN PARK BOVEN DE SEINE GEMEEN TERAAD VAN ZAAMSLAG. OVER LEVERTRAAN EN DIPHTHERU* van de suikerbietenteelt zijn zoo groot, dat met aoor een commissie zoo maar kan worden uitge- maakt, dat die sudker.bieteac.eelt gedeeltelijk moet veixcwijnen, omdat deze onecononusch zou zijn. _ue pubiieke opinio in Nederland is tegen de Nederlandsche bietsuikerfabricage gekant. Een steiiseimatige actie beeft er toe bijgedragen, dat allengs de meening is gaan postvatten, dat de Nederandsdhe bietsuiker-mdustrie een stumperig en achterlijk bedrijf is, dat geen toekomst heeft, omdat de biet als suikerproaucent niet tegen het riet op kan. De conclusie is dan geen andere, dan dat een oneconomisch bedrijf als de biet- suikerproductie econamiscb een monstrum is, en liefst zoo spoedig mogelijk moet verdwijnea. Men zou veel goedkooper rietsuiker uit Java kunnen invoeren, dan met steun de bietsuikerfabricage in bet lerven houden. De berekening is spoedig gemaakt: verbruik ia Nederland 2.2 millioen zak van 100 K.G., waar- voor aan steun wordt opgebracbt, door middel van accijnsheffing en compenseerend invoerrecbt, globaal een bedrag van ruim 20 millioen gulden. Men voert nu Indiscbe sinker in voor den pr(js van 5 per 100 K.G. en stelt de boeren, die den biefcenbouw moeten opgeven scbadeloos en men bespaart millioenen en nog eens miilioenen. Het is niet de eerste keer, dat wij deze rede- neering booren. Wij zullen er daarom wat dieper op ingaan. Stel, dat we geen suikerindustrie badden en alle suiker moesten invoeren. Op basis van de tegenwoordige noteering kunnen we de witte suiker, die voor de consumptie gescbikt is, be- komen voor 4,per 100 K.G. Cuba, Engeland, Cecboslovakjje kuanen ons tegen dien prijs leveren. Java kan dat niet. De noteering van Javasuiker is 5,per 100 K.G. en deze geldt voor een product, waaraan nog vrijwel van alles moet gebeuren, alvorens het voor de Nederlandsche consumptie gescbikt is en bet in kwaliteit behoorlpk zou kunnen concurree- ren met andere importsuiker en onze bietsuiker. Men kan wel rekenen, dat de vracht naar Ne derland, alsmede de verschillende bewerkingen, die aoodig zijn om tot consumptiesuiker te komen, als raffineeren enz. /2b/ 3 per 100 K.G. vergen. Zoo komt de Java-suiker, die toch zoo spotgoedkoop leek, in den grootbandel al op 7 h 8 te staan. En dat, terwijl de witsuiker uit bet buitenland voor 4 per 100 K.G. is te verkrijgen. Maar wij -zijn er cog niet. De prijs van 5 per 100 K.G. ruwe suiker is voor bet Java-product een afbraakprps. Hebben de Indiscbe suikerpro- ducenten eenmaal de suikervoorziening van Nederland in banden, dan zullen ze toch minstens den kostprps moeten vergoed krijgen, liefst na tuurlijk met de onvermpdelpke „matige winst." De Java-suiker zal dus bier te lande in de toekomst geen 7 b 8 per 100 K.G. kosten, maar nog aanzienlijk meer. In het kort komt de geheele transactie hierop neer, dat de door den Nederlandschen consument opgebracbten steun zal ten goede komea aan de Indiscbe suikerondememingen (incl. aandeelbou- ders en obligatiebouders), onze boeren met een gratificatie zullen worden afgescheept en bet Rijk voor de werkloozenuitkeeringea voor de werklooze landarbeiders en suikerfabriekarbei- ders moet opdraaien, alsook voor de tekorten der transportondememingen, scbippers, enz. De con sumptiesuiker zal er in Nederland geen cent goedkooper door kunnen worden verkocht. De boeren zullen niet weten hoe bun land behoorlijk te bebouwen, nu er, bij gebrek aan suikerbieten, geen voldoende hakvrucbtec overblijven om op te wiseelen. De consumptieaardappelverbouw zal immers vermoedelijk wel met pLm. 30 moeten worden ingekrompen. Kan men misscbien aangeven, welke andere gewassen kunnen worden geteeld in de plaats van suikerbieten, zonder steun? Wij moeten bekennen, dat wij daartoe geen kans zien. Het stuit toch wel tegen de iborst, dat onze Nederlandsche suikerindustrie, product van noes- te vlijt, wetenscbap en groote efficiency, zoo maar met een pennestreek tot den ondergang zou zijn gedoemd. Qua suikerbietenindustrie is zij de beste ter wereld. In geen enkel land zijn de opbrengsten zoo boog als hier te lande. Vooral de laatste twee jaren zijn goed geweest. Gemid- deld beeft een H.A. toen misschien wel ongeveer 7500 K.G. suiker opgebracht. Zeker, het suiker- riet produceert per H.A. bet dubbele, maar om die suiker te vergaren, beeft de rietplant dan ook 14 b 16 maanden noodig en de biet legt in pLm. 6 maanden haar cellen vol. Kon de geheele wereld van goedkoope riet suiker worden voorzieo, dan zou dit een argu ment voor het verdwijnen van de bietsuiker fabricage kunnen zijn. Doch dit is niet bet geval. Van de 26 millioen ton, welke de wereldcon- sumptie uitmaken, produceert het riet er ruim de helft. De andere belft moet kamen uit de biet, ook in de toekomst. Is het dan niet dwaas, dat de beste bietsuiker- industrie ter wereld, in bet land, dat ten opzicbte van den suikerafzet bet gunstigst is gelegen, zoo maar in eens moet verdwijnen? Dat kan aooit verantwoord zijn. Bovendien, welk een enorme goodwill zou er op deze wjjze verloren gaan! Moet nu de kans op een toekomstig redres, zoo maar worden prijsgegeven De dag, waarop dit gabeurt, zal voor den Nederlandschen boeren- atand een „dies ater" blijken te zijn. Neen, de Nederlandsche bietsulkerindustrie dient in stand te worden gehouden. I KK UK POSTBOOT IN HET IJS. De Urker stoomboot „Von Geusau" is Za- terdagimorgen van Kampen vertmkken met het doel Urk te bereiken. De boot beeft bet echter niet verder kunnen brengen dan onge veer 3 K.M. van de Urker haven. Aan boord van bet schip bevonden zich ongeveer 60 pas- sagiers, onder wie een 45-tal Urker dienst- iboden, die aan den wal in dienstbetrekking zijn en die van oudsher gewoon zijn om Kerst- mis en Nieuwjaar op Urk door te -brengen. Het schip moest den nacbt doorbrengen op zee, wat voor de passagiers minder aange- naam was. Zocdag beeft de boot Urk bereikt. GEEN BRANDWEER EN GEEN WATER. Te Hoenderloo brak brand uit in bet hotel- pension Geldheim, annex bakkerij. De brand woedde met groote heftigbeid. Aangezien Hoenderloo niet over een braadweer bescbikt, werd die uit Apeldoom gerequireerd, doch wegens gebrek aan water kon men niets tegen het vemielende element beginnen. Men moest lijdelijik toezien, dat bet groote gebouw een prooi der vlammen werd. Dank zij de gun- stige windrichting bleef de bakkerij behouden. Het hotel-pension ging met het meubilair enz. in vlammen op. IN PAPIERMOLEN VERMALEN. Een vreeselijk ongeluk is Woensdag gebeurd op de papierfabfiek Berghuizen te Wapen- veld, meldt de ,,Prav. Over, en Zw. Crt.'' Een arbeider, B., die zijn werkzaamheden op zolder bad, is op onverklaarbare wijze in den papiermolen terechtgekomen en daarin vermaleu. In de papierpap, die op bet rooster kwam te liggen, zag men vreemde bestand- d-eelen en kwam men daardoor tot de vreese- lijke cntdekking van bet ongeval. Vast staat, dat B. bij den papiermolen geen werk had te verrichten. ERGERLIJKE DIERENMISHANDEUNG. Vrijdag j.l. beeft zicb in de Aleanderxkazer- ne te Den Haag een ergerlijk geval van dieren- misbandeling voorgedaan. Eea tweetal huza- ren nJ. was er op uit, om eenige paarden de oogen uit te slaan. Volgens een ooggetuige zouden zij zich bierbij hebben bediend van bet achtereinde van een sabel. Als gevolg van bun optreden is een der paarden aan 66n oog blind geslagen, terwijl een ander paard zoodanig werd geraakt, dat bet in den ziekenstal moest worden opgenomen. Op aanwij-zing van den stalwacht zijn de beide vandalen gearresteerd en opgesloten, in afwacbting van een nader onderzoek. Beide gearresteerden beho-oren tot de lich- ting, welke a.s. Zaterdag met groot verlof zou gaan. De bewoner van een perceel in de Zuider- straat te Haarlem, trof 's avonds om half 7 bij zijn tbuiskomst een vreemde vrouw in zijn woning aan. Toen deze zich ontdekt zag, nam ze de vlucht. Ze werd achtervolgd door den bewoner en een buurman, die baar spoedig inhaalden. De vrouw viel bij baar aanhou- ding flauw, maar zag nog kans een looper weg te werpen, die later door een rechercbeur werd gevonden. De vrouw van den achter- volgenden buurman berkende baar later als dezelfde vrouw, die ook bij baar eenige dagen geleden gepoogd bad in te breken. Op bet politie-bureau bleek bet de 36-jarige van W. uit IJmuiden te zijn. Ze wond zich zoodanig op, dat ze naar bet St. Elisabeths- gastbuis gebracbt moest worden, waar ze werd opgenomen. Sinds eenige dagen werd te Vaals vermist H. J. P. Thans is de vermiste onder Laurens- berg gevonden. Hij bleek te zijn doodgevroren. BEJAARDE VROUW AANGERAND. Te Uithuizermeeden is de 77jarige mej. H. de H., wonende in den polder, op haar bed aangerand. De onverlaat is na bet stukslaan van een raam binnengekomen. Er wordt niets vermist. G EH EI.ME RADIO-ZENDER IN BESLAG GENOMEN. Te Lonneker is door de politie bij zekeren P. nabij de Haaksbergerstraat een geheime zender in beslag genomen, nadat even te voren uitzending had plaats gevonden. Tegen P. is proces-verbaal opgemaakt. BRAND OP EEN KAMPEF.RTER.REIN Maandagavond om acbt uur ontstond door onbekende oorzaak brand in een houten toko, staande op het gemeentelijke kampeerterrein bij het strand te IJmuiden en toebehoorende aan den exploitant Jochems. Spoedig sloegen de vlammen over naar twee andere houten ge- -bouwen, in 6dn waarvan meer dan bonderd houten kampeerhuisjes met inventaris, toebe hoorende aan Amsterdamsche ingezetenen, waren opgeslagen. Doordat de brandweer, we gens het ontbreken van bluschwater in de na- bijheid macbteloos stond is het geheele com plex binnen andeihalf uur in vlammen opge- gaan. De schade is zeer aanzdenlij-k. Alleen de kampeerhuisjes vertegenwoordigden een waar- de van ongeveer 25.000. Deze zijn verzekerd, evenals de eigendommen van den heer Jochems. GEHEIME SLACHTERIJ TE HEE.RT.fn~ ONTDEKT. Ambtenaren der rijksbelasting hebben in de Uilenstraat te Heerlea een frauduleuze slach- ting ontdekt. Reeds geruimen tijd had men, volgens de Tel., het venmoeden, dat door een zekeren B„ loonslager aan bet abattoir aldaar, wonende Uilenstraat, In bet geheim geslacht werd. Toen B. de Rijksambtenaren in de om- geving van zijn woning zag, bad bij een pas geslacht kalf reeds naar den zolder gesleept, waar de rijksambtenaren het bij huiszoeking terugvonden. Het geslachte kalf werd ter beschikkin-g ge- steld van het hoofd van den keuringsdienst van vee en vleesch, dr. J. H. Kars, die boven dien constateerde, dat het vleesch wegens cn- deugdedjkheid voor de consumptie niet gescbik was. Tegen B. werd wegens frauduleus slach- ten en ontduiken van accijns prooes-verbaal opgemaakt. EEN ECHTELIJK DRAMA. In een waning aan de Prinsengracbt te Am sterdam heeft zicb eea echtelijk drama afge- speeld. Aldaar heeft een vrouw haar man met een scheermes aangevallen. Zij braoht hem ver- scheddene verwondingen aan de armen, bals en pols toe. De man verweerde zich heftig. Vermoedelijk had zijn vrouw het erop gernunt, hem de slagaders van zijn polsen open te snij- den. Doordat de man tegenstand bood, is deze opzet haar niet gelukt. Daama heeft zij bij zichzelf getracht, den slagader van baar pols open te snijden. Man en vrouw zijn naar een ziekenhuis vervoerd. De man is er betrekke- lijk goed afgekomen. Na verbonden te zijn, kon hij huiswaarts keeren. De vrouw is ia het Wilhelminagasthuis opgenomen; haar toe- stand was emstig. De vrouw, die reeds geruimen tfld sukke- lende was, beeft vermoedelijk gehandeld in een aanval van zwaarmoedighedd. Beiden zijn on geveer veertig jaar. WAARSGHUWING VOOR HVPOTHEEK- ZOEKERS. De hoofdcammissaris van pobtie te Utrecht geeft in overweging groote voorzichtigheid te betracbtea bij het aangaan van relaties met: A. J. van Aanholt, zich noemende directeur van bet Utrechtscbe bemiddellngsbureau voor bypotheken en credieten zakenbeurs, voorheen Alexander Numankade te Utrecht, thans Kerk- straat no. 7 te Utrecht; J. van Wijngaarden, directeur der N.V. Be- leggings- en Exploitatie Maatschappij („De Lcndenheuvel ni") te Vreeswijk, Molenstraat No. 13, briefadres Kerkstraat No. 7b te Utrecht; J. Zegers, eigenaar van bet Hypotheek- en Assurantiekantoor, Grietstraat No. 20 te Utrecht, en het Intemationaal Bemiddelings- Instituut, gevestigd Weerdsingel W.Z. No. 49 te Utrecht, eigenaar D. Evers, Julianalaan No. Ill te Bilthovsn. Voor bemiddeling ter verkrijging van hypo- theken ea credieten, moet aan deze personen of hun vertegenwoordigers een bedrag worden betaald. Uit het groot aantal ingekomen klachten blijkt, dat van bet meerendesl der aanvragen niets terecht komt, terwijl volgens het aan- vraagfonmuliergestorte gelden nimmer kun nen worden teruggevorderd. ONVEHUDGHEID TE OSS EN OMGEVING. Te Oss heeft een brutale overval plaats ge had. Drie gemaskerde mannen drongen binnen in de woning van den 59jarigen L. van Ber- kum aan den Berchemscheweg te Oss, die alleen met zijn 76jarige vrouw thuis was. Het oude vrouwtje zat aan tafel en werd doo-r een der mannen overvallen. De beide andere in dringers grepen den heer van B., toen deze aan den ac-hterkant de kamer binnenkwam Een der ongenoode gasten hield de oude men schen in bedwang, waama de beide anderen bet huis gingen doorzoeken. Het slaapvertrek werd geheel overboop gehaald, terwijl in de voorkamer een kacbel omver werd gestooten, omdat daaronder altijd het geld verborgen wordt. Toevallig was dit eenige dagen tevoren op een andere plaats geborgen. Toen de man er in slaagde, zich los te ma- ken en om hulp ging roepen, namen de in- drin-gers, na het lossen van een scbot in de lucht om angst aan te jagen, zonder buit de vlucht. Ook te Heesch bij Oss heeft een brutale roofoverval plaats gehad. Drie gemaskerde personen zijn bij den alleenwonenden landbou- wer C. H. binnengedrongen, hebben dezen van bet bed gelicht, -vastgebonden en in een hoek van bet slaapvertrek geduwd, Daarna hebben zij de woniag, welke op een afgelegen plek staat, doonzocht en zijn toen met een buit van ruim honderd gulden verdwenen. EEN RIJKE STEUNTREKKER. Zekere P. S.„ rtjwielbewaarder te Zwolle, had een dezer dagen een brief geschreven en onderteekend met den naam zijner vrouw aan de directie voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Zwolle met ver-oek om steun en zoo daar- aan niet werd voldaan, dan; ,,zal er wat ge beuren met den Kerstdag wat er nog nooit gebeurd is in de gemeente Zwolle. Ik zelf met m'n 4 kinderen zal ak Het doea Wat ik van plan ben ik zal de Gemeente Zwolle wakker schudden. Ik kon Vrijdagmorgen op Kantoor of ik steun Krijg Ja of Nee", zoo stond er o.m. letterlijk in dien brief. Daar vermoed werd, dat bedoelde S. nog wel v-oldoende geld bezat, werd besloten geen steun aan hem te verleenen en zulks werd aan zijn vrouw, toen zij ten kantore van Maat schappelijk Hulpbetoon verschaen, medege- deeld. Deze vrouw nam daar blijkbaar geen genoegen mee en moest ten slotte door de politie van bedoeld kantoor verwijderd wor den. Toen S. aan het boofdbureau van pobtie ver- scheen teneinde geboord te worden omtrent een andere aangelegenheid, werd bij fouillee- ring op hem bevonden een bedrag van zesbon- derd veertig gulden aan papiergeld en ruim vijftien gulden aan klein geld, welk geld hem in eigendom toebehoorde, naar hij verklaarde. Aan den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon heeft bij daarop op diens verzoek terugbetaald bet totale bedrag dat hem over het jaar 1933 reeds aan steun was uitgekeerd. Dait bij voor verderen steun niet meer in aan- merking komt behoeft geen beoog. AMBT-HARDENBERG IN MOKIL 1,1 KIIEI)EN De begrooting van Ambt-Hardenberg sluit met een zoodanig tekort, dat besloten moest worden om aan het Rijk een bijdrage te vra- gen van 200.000 als subsidie in de kosten van den gewonen dienst der gemeente. De voorzitter zeide, dat de werkverschaffing en steunverleening dergelijke groote offers van de gemeente vragen, dat de gemeente-financien geheel uit him evenwicbt zijn geslagen en dat er ook geen kijk op is, om dit evenwicht te berstellen. SAJLARISVERLAGING TE ROTTERDAM. In de Woensdag gehouden Raadsvergade- ring te Rotterdam, werd het voorstel van B. en W. om de tot nu toe toegepaste tijdelijkc korting te vervangen door een definitieve kor- tbig van 8 voor gebuwden met meer dan vier kinderen, van 10 voor gebuwden met niet meer dan drie kinderen en van 16% voor ongehuwden, verworpen met 27 tegen 16 stemmen. Een voorstel-Dutilb dat een permanente korting oplegt van 10% voor de gebuwden en 14% voor de ongehuwden, werd verwor pen met 35 tegen 8 stemmen. Een voorstel-Nelemans c.s., dat de korting bepaalt op 10 voor gebuwden en 15 voor ongehuwden werd aangenomen met 22 tegen 21 stemmen. De beteekenis van -het aangenomen voorstel is, dat boven het bedrag, dat nu tijdelijk op de locnen en salarissen wordt gekort, bljjvend op de loonen van de gebuwden nog 2 en op die van de ongehuwden nog 3% zal worden gekort. Het voorstel tot verhooging van den pen- sioenaftrek tot bet vobedige percentage van 8% werd aangenomen met 25 tegen 17 stemmen. HET GEHEIMZINNIGE MONSTER. Naar aanleiding van de pubiieke belang- stelling in Engeland voor bet geheimzinnige zeemonster, -dat in bet Schotsche meer Loch Ness in Inverness zou zijn waargenomen, pu- bliceert de Deutsche Allg. Ztg." een ver- haal van den in den oorlog bekenden Duit- schen duikbootcommandant Freiherr von Forstner, die indertijd het bevel voerd-e over de duikboot ,,U 28". Forstner sobrijft o.a.: „Op 30 Juli 1915 braobten wij met onze „U 28", in den Atlantischen Oceaan bet En- gelscbe stoomscbip Iberian", metende 5223 bruto registerton, met een kostbare lading stukgoederen tot zinken. Het ongeveer 180 meter lange schip begon aan den acbterkant snel -te zinken en met den voorsteven bijna loodrecbt in de lucht, verdween het op een plaats, waar het water eenige duazenden me ters diep was. Het schip was ongeveer 25 se- conden geheel verdwenen, toen wjj op een diepte, welke wij natuurlijk niet konden vast- stellen, een bevige ontploffing hoorden. Misscbien was bet schip toen reeds duizend meter onder de wateroppervlakte. Kort daar op werd, tegelijk met eenige wrakstukken, een reusachtig zeemonster, hevig kronke- lend en om zich heen slaand, twintig b der- tig meter in de lucht geslingerd. Op den commandotoren stonden op dat oogenblik mijn beide officieren van de wacbt naast mij, alsmede de dienstdoende machi nist, een stuurman en een roerganger. On- middellijk maakten wjj elkaar op bet mon ster opmerkzaam. Een poging om bet te foto- grafeeren, mislukte, omdat bet dier na 10 tot 15 seoonden weer in bet water verdwenen was. Het beest was ongeveer 20 meter lang- en bad eenigszins den vorm van een krokodil twee v66r- en twee achterpooten, met stevige zwemvliezen en een langen, naar voren spits toeloopenden kop. Dat het dier van zoo groote diepte uit het water werd geslingerd, lijikt mij volkomen be- grijpelijk. Door de onderzeesdhe explosie werd de in de omgeving zwemmende of nes- teleode „waterkrokodil", zooals wij bet noemden, met groote kracht naar boven ge- drukt, waardoor 't plotseling voor onze ver- baasde oogen verscheen. BOM MEN WERPEN. De Daily Telegraph sobrijft over nieuwe proeven met bommenwerpen door vliegtuigen van groote boogte op gepantserde vaartuigen Men gebruikt daarvoor als doelen pas ont- worpen, kleine en snelle booten, die niet meer dan 6en pond per uur kosten en die niet zin ken kunnen. Wanneer -bommen van acht tot elf pond van 15.000 voet boog neergeworpen worden, was de klap niet grooter dan gewoon- Hjk, wanneer bommen op bet water vallen, en er was beelemaal geen schok voelbaar. Treft de bom een ongepantserd gedeelte van de ooot, dan boort bij daar beelemaal doorheen om door den bodem in de zee te verdwijnen. Men heeft dan alleen bet gat te stoppen. Men bad gedacht, dat de bemanning aan groote gevaren zou blootstaan, maar de booten heb ben aan de verwaehting beantwoord. De man nen hebben bet alleen een paar uur uiterst oncomfortabel. Zij dragen oorbescbermers helmeD en gasmaskers en weinig anders. De booten zijn nog geen twaalf meter lang en kunnen 30 mijl per uur varen. Deze snelheid, ondanks de bepantsering is door een derde machine van 100 P.K. en een derde schroef bereikt. Naar het schijnt, pleegt er op de vijf bommen 6&n raak te zijn. In den slag van Jutland troffen de granaten maar 66n op de vijftig. Men verwacht, dat de proeven met deze booten een ontwi-kkeling van nauwkeu- righeid in het bommenwerpen tengevolge zul len hebben, die voor gewone schepen weinig kans op ontsnapping overlaat. HOE EEN HUISHOUDSTER EEN FORTUIN TE BEURT VIEL. Mejuffrouw Louise Durand, wonende te Vichy, ontving bet heuglijke nieuws, dat haar vroegere werkgever, de Amerikaan Samuel Slater, baar 16 millioen franc bad nagelaten. De reden, dat de beer Slater zijn vroegere huisboudster zoo goed bedacht beeft, is, dat mej. Durand hem 18 jaar geleden redde uit de banden van gevaarlijke bandieten. Deze gescbiedenis komt op het volgende neer; In 1915 arriveerde Slater in Frankrijk, waar bij een Hollandsch meisje, Anna Jeanne Roos- mal, ontmoette. De Amerikaan werd verliefd op bet meisje met wie hij dikwijls uitging. In 1916 ontstond er een verwijdering, waar op mej. Roosmal met den chauffeur Biscaye, met wien ze later trouwde, een complot smeedde om Slater te berooven. Men hield hem gevangen teneinde hem geld af te persen. Op zekeren morgen vond Slater zijn kamer afgesloten. Door de deur met een hamer open te breken wist bij te ontsnappen, maar hij werd na een worsteling met den tuinman Roche overmeesterd en weer opgesloten. Gedurende 6 maanden werd de Amerikaan gevangen gehouden. Slater ontv-ing slechts voedsel van mej. Roosmal en Biscaye in ruil voor groote cheques. In bet eerst verzette hij zich daar- tegen en toen hij weer een ontsnappings- poging waagde, sloeg Biscaye hem met een stu-k hout op de borst, schopte tegen zijn scheenbeenen en bond hem tenslotte met kettin-gen aan zijn bed vas-t in de bouding van een gekruisigde. Mej. Durand, die destij.ds in bet huis werk- zaam was, kreeg argwaan en ontdekte wat er aan de band was. Alvorens de pobtie te waar- schuwen verzamelde zij bewijzen tegen mej. Roosmal en Biscaye, die inmiddels gehuwd waren. De gendarmen bevrijdden Slater en arres- teerden bet paar, dat tot 5 jaar gevangenis- straf werd veroordeeld. Uit dankbaarheid stelde Slater mej. Durand tot zijn huishoudster aan. Zij bleef bij hem tot zijn dood en erfde al zijn geld. Slater's weduwe beeft bet testament be- streden, doch het proces verloren. Toon mej. Durand gevraagd werd, wat zij met al bet geld zou gaan beginnen antwoord- de zij, dat zij zoo spoedig mogelijk in het huwelijiksbootje zal stappen, zoodra de som uitbetaaid is. BUITENLANDSOHE TALEN ALLEEN DOOR DUITSCHERS. Volgens een te Keulen gepubliceerde veror- denia-g mogen de draadlooze stations in West- Duitschland niet langer buitenlanders in dienst hebben voor bet radio-onderricht in buiten- landsche talen. Alle Fransche en Engelsche lessen moeten voortaan voor de microfoon door Duitschers gegeven worden. In de meeste andere landen, waaronder Nederland en Engeland, streeft men er juist naar de vreemde taal door cnderwjjzers uit dat land te doen onderrichten. Een ingenieur, Toumier, heeft het plan ge- maaikt de Idnabrug, die den Eiffeltoren met het Trocaddro verbindt, aanzienlijk te ver- breeden en er ter gelegenbeid van de tegen 1937 in deze buurt ontworpen intemationale tentoonstelling tuinen aan te leggen, die dan het middelpunt van de expositie zouden zijn. Dit moet zoo verstaan worden, dat de oude brug gesloopt en vervangen wordt door eene, die nauwelijks den naam van brug mag voe- ren. Want ze zou ongeveer 500 M. breed wor den, dat is even breed als de parken, die bet Trocaddro en den Eiffeltoren omgeven. Tour- nier stelt zicb voor dit te verkrijgen door een aantal bruggen, elk 15 tot 20 M. breed, naast elkander op te trekken. Alleen over de twee uiterste zou het verkeer geleid worden. De be-doeling is het aldus verkregen terrein boven de rivier eerst aan de eischen van de tentoonstelling dienstbaar te maken. wijsrwet, dat zicb duidelijk uitspreekt, dat de afstand wordt berekervd van af de school tot aan de woning van den betrokkene, in ann ul er king zullen komen, aangezien die vermoe delijk nog ongeveer 50 M. verder woont dan Frederiksen. Van hem gaan er 3 kinderen school. Ook is spreker van meening, dat er ook nog een deel der Poonihaven bij betrok- ken is. De SECRETARIS merkt op, dat, als de aan vragen komen, dit nader onder de oogen zal moeten worden gezien. De VOORZITTER geeft te kennen, enz. De heer D. DEES vraagt ons aanrvulling van het verslag der raadszatting vermeldende de behandeling van post no. 145, opgenomen in ons vorig nummer. 145. Tegemoetkoming kosten art. 13, eer ste lid l.o. wet. 185. De heer D. DEES wijst er op, dat bet hem gewaagd voorkomt, om dit bedrag, vroeger geraamd op 600, terug te brengen tot 185. Wel is waar is de wet veranderd en moeten de kinderen meer dan 5 K.M. van de school verwijderd wonen, in plaats van vroeger 4 K.M., doch bij vermeent, dat er blijkens de memorie van toelichting tbans wel kinderen als wonende binnen de 5 K.M. afstand worden berekend, die naar zijn meening volgens de let ter der wet voor vergoeding in aanmerking zullen komen. Hij vraagt of Burgemeester en Wethouders b.v. hebben onderzocht, boever die 5 K.M. afstand zicb vanaf de school voor Christeljjk Volksonderwijs uitstrekt in de ricbting van den Margarethapolder. De VOORZITTER deelt mede, dat dit is onderzocht en het tot aan de woning van Fre deriksen juist 5 KM. is. De heer D. DEES is dan van meening, dat dan ook de kinderen van H. Maas voor tege moetkoming volgens art. 13 der iager onder- Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnS's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Belangrijke vragen van eenige lezers. Volgende vraag, die ik deze week ontving, geeft mij gelegenbeid over een nuttig winter- voedingsmiddel wat te zeggen. De vraag luidt; „Gaame had ik van U een antwoord op twee soorten levertraan, welke adviseert U mij. Ik voer n.l. aan kippen en varkens lever traan van de firma Dit is emulsie en kost /35 de 100 liter en bevalt mij uitste- kend. Nu heb ik een klant aan de molen (de vraagsteller is molenaar) en die voert levertraan, gewoon belder blank, van den, die kost maar 28 cent de liter. Wat is nu bet beste om te voeren? Het kan me geen cent schelen al is de mijne duurder, het gaat hier alleen maar om de deugd en daar ik een 150 kippen beb en 20 varkens, gaat het daar om ook heel wat geld schelen. Ik heb het al een paar maal met den leverancier van de emulsie er over gehad en die zegt, dat de zijne de beste is, maar dat zegt een andere firma natuurljjk ook." Nu kunnen wij over de emulsie betrekkelijk kort zijn. Deze zal wel 50 h 60 water be- vatten, dus de levertraan uit die emulsie komt onzen lezer op ongeveer 70 cent per liter. We kunnen ook zeggen dat hij op elke 2 liter emulsie 1 liter water h 35 cent aan zijn dieren voert. Wie dus levertraan wil voeren doet beter deze maar onversneden te geven, dat komt heel wat goedkooper uit en de werking blijft gelijk. Ik zeide daar dat levertraan een nuttig voe- dlngsmiddel is voor den winter, we kunnen haast wel zeggen: een onmisbaar voedings- middel, daar de modeme pluimveehouderiJ, welke aan bet dier in herfst, winter en voor- jaar hooge eischen stelt, dat alien praktlscb kan klaar spelen met behulp van levertraan. Men kan ook zeggen: jong, versch groenvoer, maar de vraag is waar we dat in deze trjden vandaan moeten halen. Goede levertraan bevat de onmisbare vita- minen A en D, d.w.z. het z.g. groeivitamine en het vitamine dat de minerale stofwisseling in het lichaam regelt. Bij gebrek aan A vita- mine groeien jonge dieren slecht en bij oudere dieren worden bepaalde weefsels gevoelig en ziek, o.a. de sLijmvliezen van de oogen, de neus, de keel, de nieren, enz. Het gevolg is, dat zulke dieren erg gevoelig worden voor kouvatten en nierziekten kunnen krijgen. Gaat de ziekte nog verder dan ontsaan aan de oogen en in den snavel en de keel diphtherie-achtige ontstekingen. Bq gebrek aan D-vitamine ontstaat ook bfl de beste toediening van mineralen Engelsche ziekte, welke zicb bij kuikens uit door been- zwakte en bij kippen het leggen van wind- eieren, legnaad, enz., tengevolge kan hebben. Het D-vitamine kan ook onder invloed van de z.g. ultra-violette zonnestralen uit het vet der huid gevormd worden. Vandaar dat kui kens die in het voorjaar buiten kunnen loopen weinig last van Engelsche ziekte hebben. Deze ultra-violette stralen gaan echter niet door vensterglas been en dus hebben kippen en kui kens, zoolang zij in bun hokken binnen bljj- ven, niets aan de zonnestralen. Al deze bezwaren nu van gebrek aan groen voer en gebrek aan directe zonnestralen wor den ondervangen als we de dieren ongeveer 1% 1 1 gram goede levertraan per dag ver- strekken. Meestal wordt daartoe in het meel- voer 1 k 2 levertraan gemengd. Jammer is het, dat er met levertraan zoo geweldig geknoeid wordt. Er wordt reusachtig veel levertraan verkocht, die nooit kabeljauw-lever gezien beeft. Dit bezwaar geldt natuurlijk voor emu-Isles, die meestal bestaan uit fijn verdeelde vetdeel- tjes in water, evenzeer. De goede werking van een emulsie zit dus niet in de emulsie, maar in de levertraan en deze wordt bij goede menging in bet meelvoer even fjjn verdeeld als in een emulsie. Laat dus onze lezer gerust de blanke lever traan probeeren, als hij goede traan koopt zal zijn beurs er w61 bij varen en zijn dieren eveneens. Van de levertraan en bet gebrek aan vitamine A en de daardoor veroorzaakte hooge gevoeligheid der sljjmvliezen van keel, neus en oogen kom ik nu vanzelf op de tweede vraag van deze week. Deze betreft name!ijk een echte herfst-winterziekte, de diphtherie. De vraag luidt als volgt: Eenige weken ge leden heb Ik ongeveer 50 jonge Rhode Island hennen aangescbaft. Deze zijn per spoor naar mqn adres verzonden. Bp aankomst heb ik ze in een hok gebracbt, dat vooraf met creoline goed gereinigd was. Den tweeden dag reeds lagen er eenige hennen dood en vervolgena stierven er nog vele dieren, zoodat er op het oogenblik slechts tien meer over zijn. We hebben eenige doode hennen opgestuurd naar de Ryksseruminrichting en daar bleek dat de dieren lpdende waren aan diphtherie. Nu wilde ik gaarne weten waardoor deze ziekte wordt veroorzaakt. Ik heb n.l. wel eens ge boord, dat kouvatten de oorzaak is. Als dat het geval is, zou ik gaarne willen weten of de dood door deze ziekte 36 uren na het kou vatten (dus het begin der ziekte) reeds kan optreden. De dieren kunnen natuurlijk tijdens het vervoer van de spoor naar mijn huis koude hebben gevat. Wanneer de oorzaak mogelijk een andere is, dan zou ik toch gaarne ver- nemen of deze reeds 3 dagen voor bet sterven aan de betreffende ziekte aanwezig was, want in- dat geval badden de hennen de ziekte reeds voor ze werden verzonden. Als ik nu nieuwe hennen vergoed krijg, zal ik deze laten in- enten. Kunnen nu deze nieuwe kippen on- middelbjk na bet inenten in het hok der zleke kippen gebracht worden, of moet ik bet hok eerst ontsmetten? Wat moet ik dan al3 ont- smettingsmiddel gebruiken? Kunnen dan na de ontsmetting de hennen direct in het hok gebracbt worden of moet bet ontsmettings- middel eerst in het bout van het hok getrok- ken zijn? Ziedaar in een brief een stel vragen, die van zoo groot belang zijn voor de hedendaag- sche praktijk, dat ik er in een volgend artikel dieper op in wil gaan. Dr. TE HENNEPE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3