JAPAN HEEFT ZIJN TROONOPVOLGER. TERNEUZEN, 29 DECEMBER 1933 AXEL. PHILIPPINE. GRAAUW. HONTENISSE. GROEDE. OOSTBURG. VLISSINGEN. MIDDELBURG. DE NIEUWE BELGISCHE 20-FBANKSTUKKEN. Daar de Nationale Bank van Belgie thans over een voldoende aantal ruieuwe 20-frank- stukken in ziiver met Fransche en Nederland- sche inschriften beschikt, is met de uitgifte een begin gemaakt. De oude 20-frankstukken in nikkel zullen geleidelijk uit de circulatie wordea genomen. Er is over gedacbt de huidige 5-frankstuk- ken eveneens door zilverstukk^n te vervan- gen. De moeilijkheden, bij de verwezenlijking hiervan ontmoet, zijn echter van dien aard, dat zeer waarschynlyk aan dit plan geen ver- der gevolg zal worden gegeveo. HET SCHANDAAL MET DE COMMISSARISSEN VAN POLITIE IN BELGIe. Het blijkt wel dat bet politiescbandaal in Belgie thans over het culmineerende punt heen is. Nog doen allerlei geruchten de ronde en worden, in particuliere gesprekken, namen ge- noemd van booggeplaatste personeci, die in mindere of meerdere mate, tog het schandaal betrokken zouden zijn, maar controleerbaar zijn deze iberichten meestal niet. Het is dan ook niet waarschijnlijk verrassingen natuur- lijk uitgesloten dat men van hoogerhand, het al fel genoeg gehavend prestige van de Belgische politie en administratie, door het uitpluizen tot 't laatste draadje, van deze zoo oniverkwikkelijke zaak, nog verder zal laten vergaan. Zaterdag is een beambte van het departe- ment van arbeid en nijverheid die eveneens in het schandaal betrokken zou zyn, in hechte- nis genomen. Na 24 uren in de gevangenis te hebben doorgebracht. is hij weer, voorloopig, in vrijheid gesteld. De andere gearresteerde amb- tenaar van hetzelfde departement is, in strijd met wat sommige bladen hebben gemeld en hoewel hij volledig bekentenissen heeft afge- legd, in de gevangenis gebleven. Wel is een der gearresteerde politie-officieren, de Brus- selsche commissaris Lieutenant, op Kerstmis in vrijheid gelaten, daar zijne schuld bewezen zijnde, voor het verdere verloop van het on- derzoek zijne opsluiting niet nooaig wordt ge- acht. In totaal blijken een 40 industrieelen, door toedoen van Pauwels en den departementsdi- recteur Dejeune, een Belgische ridderorde te hebben bekomen. Ongeveer de helft had er geen recht op. Naar men in officieele kringen verzekert, zullen al de desbetreffende konink- lijke besluiten worden vemietigd. KEKSTBOMBAKDEMENT IN CHINA. Vliegtuigen van de regeering te Nanking bebben op Kerst-Zondagmiddag Foochow (Foe Tsjoe) gebombardeerd. Vijf vliegtuigen ver- schenen boven de stad en wierpen gedurende vijftig minuten bommen. Onder de bevolking ontstond een paniek. Er zijn geen slachtoffers bij de Japansche onderdanen. Het aantal Chi- neesche slachtoffers mpet hoog zijn, men spreekt van ongeveer duizend personen. EMAN CIP ATIELU ST IN ZUID-OOST EUROPA, De staatslieden der Kleine Entente beleven, schrijft de N. R. Crt, een grooten tijd, groo- ter dan zy ooit hebben gekend. Allerlei van hetgeen zij nu trachten op te trekken mag misschien nooit een bewoonbaar gebouw wor den, hun plannen en bun beleid brengen in ieder geval op het oogeniblik bjjzondere scha- keeringen in het aanschijn van Zuid Oostelyk Europa. Zelfs in West Europa voelt men de uitwerking ervan. Toen Benesj onlangs naar Parijs ging, op uitnoodiging van de Fransohe Regeering, kwam hij daar in trotscher positie dan hij er ooit tevoren verschenen was. Vroeger was de Kleine Entente feitelijk een organisatie van politieke vazallen van Parijs, die hun macht aan de bescherming van Parijs ontleenden. Zeker, zy versterkten door hun gedwongen trouw de positie van Frankrijk, maar zonder Frankryk waren zij niet veel, en kon hun eigen positie onmiddellijk critiek worden. Nu is dat anders geworden. De Kleine Entente is bezig iets meer te worden dan een politieke naam van niet heelemaal ontwijfelachtigen klank, iets op en in zich zelf staande, een organisatie die wenscht mee te praten. Dat is niet heelemaal eigen verdienste. De hou- ding van Polen tegenover Parijs, dat het in zijn verstoordheid waagde, met Berlyn een extra-dansje te dansen, heeft niet weinig er- toe bijgedrageu cum het prestige der oostelyke bondgenooten tegenover Parijs te versterken. De amstandigiheden zijn er niet naar dat Frarukrijk eenig steunpunt in Oost Europa zou kunnen verwaarloozen. Warschau, het sterke steunpunt, het eenige steunpunt van werkelijk cctwijfelbare waarde, voelde zich verwaar- loosd, en toonde dat, bleek zelfs heel moeilijk tot bedaren te brengen. Nu is Parijs voorzich- tiger geworden, en alle anderen vrijmoediger. Maar dat is het toch niet alleen. Wij hebben er herihaaldelijk op gewezen, dat een groote toenadering zich in Zuid Oost Europa heeft voltrokken. De toestand is er veiliger geworden door de algemeene verzoe- ning met Rusland, dat, na een glimlach tot afscheid, nu zijn stuursch gezicht naar het Oosten gekeerd heeft. Daama is het pacifica- tieproces in den Balkan begonnen. Bulgarije, het element van onzekerheid, dat beschouwd werd als een wapen van Italie tegen de Kleine Entente gericht, heeft verrassend snel op toenaderingspogingen gereageerd. Het is nu koek en ei tusschen dat land en zijn kort geleden nog vrjandige buren. Turkije en Grie- kenland, die zich weinige jaren geleden eerst onder de auspicien van Mussolini hebben ver- zoend en toen klanten van Rome schenen ge worden, zijn eveneens in het Oost Europeesch buurtverkeer opgenomen en komen medefluis- teren by geheimzinnige besprekingen. Allen zijn vol rj.ver om nader tot elkaar te komen. Rusland vindt dat blykbaar bijizonder aange- naam, al is zijn aandeel aan dit alles weinig in het oog loopend. Men kan dien ijver begrijpen. Ten eerste kunnen er oeconotmische voordeelen uit voort- komen. De Kleine Entente heeft verstrekken- .de plannen van samenwerking. Voor het Dcnaugebied bestaan er Fransche en Italiaansche, en met elkaar in overeen- steanming gebraohte Fransch-Italiaansche denkbeelden. Maar de foetrokkenen zyn eer- zuchtig en practisch genoeg geworden omhet wel zoo aangenaam te vinden als zij het zelf, onder elkaar, konden doen. De pacificatie- beweging in Oost Europa is tegelijk een eman- cipatiebeweging. Men heeft er blijkbaar ge noeg van, door de groote mogendheden als een hand vol troeven te worden beschouwd, waaruit ieder hunner zijn spel tracht te ver sterken; troeven die, buiten het spel van de groote mogendheden niet veel beteekenis heb ben. Met afgunst heeft een man als Benesj al jaren lang naaT de positie van Nederland, Belgie, Zwitserland en de Scandinavische sta- ten gekeken. Er was echter vooralsnog weinig aan te doen. Men moest nu eenmaal rekening hou- den met de gevaren van zijn positie. Roeme- nie had Rusland en Hongarije om bezorgd over te zyn, tot zekere hoogte ook Bulgarije. Tsjecahoslowakye vreesde Hongarije, de res- tauratie der Habsburgers te Weenien of te Boedapest, DuitsChand, en tot zekere hoogte ook Rusland. Zuid Slavie vreesde Italie, Bul garije en ook weer Hongarije. De groote broer was onmisbaar. Men was volaaan. Nu echter heeft men niet alleen eigen posi tie versterkt, het gevaar verminderd, maar tegelijk ook .ontdekt dat volgzaamheid niet de foeste politick is. Men is zelfbewuster gewor den, hernieuwt de verzekeringen van vriend- schap, maar verbindt daaraan ook voorwaar- den, die overigens te Parijs geen onwillige ooren vinden. De emancipatie is de groote mode gewor den in de wereld. Nu gaat waarlyk ook .Alba nie meedoen. Italie oefende sedert den oorlog een feitelyk protectoraat over dat land uit. Dat was een van de voordeelen, die Italie in 1919 toevielen. Maar nu blijken de Albanee- zen steeds weerbarstiger. Zy zyn nu eenmaal een vrijheidslievend volk. De meest militante elementen zijn bovendien niet eens gesteld op de orde die Italie er gebracht heeft. Italie is er ook te hard van stapel geloopen met zijn penetratie. Het fascisme is forsch in zijn me- thoden. De Albaneezen hebben daardoor het land gekregen aan de Italianen, ook zij van wie dat vroeger niet kon worden gezegd. Zij ontsloegen Italiaansche cnderwijzers om er Franschen voor te nemen, zy weigerden En- gelsche officieren door Italianen te vervangen, enz. Zy zijn bezig het protectoraat af te schudden. Italie doet nu zijn beurs dicht. De 10 millioen goudfrancs, die Albanie jaarlyks als voorloopig renteloos voorschot kreeg, zul len worden ingehouden. Het oude, door Racine gepopulariseerde Fransche gezegde „point d'argent, point de Suisse" is door Italie pre- cies omgekeerd. Als de Albaneezen hun mari ne tjes niet wdllen hebben, krijgen zij ook geen geld meer. Wat reeds bewijst, dat ook in Ita liaansche oogen het Italiaansche geld popu- lairder was in Albanie dan de verdere „pro- tectie". Er is een tijd geweest, dat Mussolini waarschijnlyk nog forscher ware opgetreden. Maar voorzichtigheid is nu de boodschap, bij al die emancipatie in den Balkan, waardoor hem den vat op Bulgarye al ontglipt is, en die pogingen van Italie, om zich tot iederen prijs van een bruggehoofd op den Balkan te verze- keren, wel eens tot een niet onbedenkelyke ondememing kon maken. Bovendien is dat bruggehoofd reeds weinig waard gebleken! Alles byeengenomen heeft Frankrijk voor loopig nog minder reden om zich over den nieuwen geest in Oost Europa te beklagen dan Italie. Frankrijk kan, met zyn tegenwoordige politiek, zijn vrienden nog byeenhouden. Het Duitsche gevaar, de dreigende annexatie door Berlyn van Oostenrijk, nopen hen daartoe. De positie van die vrienden is zeer versterkt, wat voorloopig een aanzienlijke versterking van de positie van Frankrijk beteekent, niet alleen tegenover Duitschland, maar ook tegenover Italie. De positie van Rome is door deze ge- beurtenissen zeer verzwakt. Het is gelukkig voor Italie dat zijn betrekkingen tot Frankrijk zooveel beter geworden zyn. Want steun van Duitschland in deze periode zou te duur be- taald moeten worden, allicht met een ,,desin- teressement" in Oostenrijk, wat Italie in geen geval wil. Nu is er geen reden dien steun te zoeken. Italie kan rustig afwachten en zich stil houden. Het houdt zich op het oogenblik ook merkwaardig stil. Het heeft alle recht om te hopen dat het nog wel eens anders wordt. Is het niet zoo, welnu, dan kan het zich altijd nog trachten met den nieuwen toe- I stand zijn voordeel te doen. De grootere zelf- I standigheid is voor Italie niet ehkel nadeel tegenover een meer of minder bevriend Frank rijk. (De keizerin van Japan heeft Vrydag het leven geschonken aan een zoon. Het bericht der geboorte van een troonop- volger heeft in geheel Japan een storm van geestdrift gewekt. Wel is waar bezit het keizerlijk paar reeds drie kinderen, die echter alien meisjes zijn, weLke volgeas de in Japan geldende wet niet tot den troon gerechtigd zijn, zoodat in verband met de eventueele rege- ling der troonopvolging groote bezorgdheid was ontstaan. Het huwelijk tusschen den huidigen keizer Hirohito en keizerin Nagako werd op 26 Januari 1926 te Tokio voltrokken. Hirohito was destijds nog troonopvolger; zijn vader, keizer Joshihito, overleed namelijk op 25 December 1926. Op 6 December 1925 aanschouwde het eer ste kindje het levenslicht, namelijk prinses Sjigeko. De beide andere keizerlijke prinses- jes zijn prinses Koezoko en prinses Atsoeko. Nog een vierde kindje, eveneens een meisje, stierf op een leeftijd van slechts zes maanden. Tedkens opnieuw, wanneer werd bericht, dat de keizerin een baby verwachtte, heerschte onder het Japansche volk groote spanning eja telkens weer was dan ook na de geboorte der opeenvolgende prinsessen de teleurstelling groot. Thans echter is eindelijk de harte- wensch van elken Japanner in varvulling ge- gaan een troonopvolger is geboren.. JUSTITIE. By Koninklyk Besluit is benoemd tot grif- fier by het kantongerecht alhier, de heer Mr. M. L. D. van Walsum, griffier bij het kanton gerecht te Hulst; tot Officier van justitie by de rechtbank te Middelburg, de heer Mr. W. R. E. Baron van der Feltz, subst. griffier aan genoemde recht bank. LUXOR-THEATER. >rDer blonde traum". Gedurende de laatste vier jaar is Lilian. Harvey onder de bepaling van exclusiviteit aan de werkzaamheden van een artiste zoo veel vreugde beleefd als aan die van dit En- gelsche danseresje. Men weet, dat Lilian Harvey reeds op zeer jeugdigen leeftijd van Londen naar Berlyn kwam, waar zij door Marie Zimmemnann tot balletteuse werd opgeleid. Vervolgens maakte zij van een revuegezelschap deel uit, dat ook te Weenen optrad. Richard Eichberg, de regis- seur die ook Martha Eggerth ontdekte, maakte daar met haar zeer byzondere gaven kennis en won haar voor de film. Lilian Har vey's buitengewone veelzjjdigheid staat haar toe niet alleen in de Duitsche versies der UFA- film op te treden, maar ook de hoofdrollen te vervullen in de Engelsche en Fransche uit- gaven ervan. Wanneer men weet, dat speciaal in Frankrijk de UFA-films gedurende de laat ste jaren tal van groote successen hebben be- haald, dan kan men nagaan, van welk een be- lang het voor de Berlrjnsche filmondememing is geweest, een artiste als Lilian Harvey te laten optreden ook in de niet-Duitsche versies. Films als Liebeswaizer, Der Kongress tanzt, Zwei Herzen und ein Schlag, Quick en Der Blonde Traum hebben de voortreffelijke eigen- schappen van Lilian Harvey voor de spreken- de film aangetoond. In laatstgenoemde film heeft zij twee niet minder populaire partners: Willy Forst en Willy Fritsch. Jn de film zyn beide Willy's op Lilian verliefd, men heeft deze intrige het karakter van een volksstuk gegeven, waar- aan de muziek van Werner Richard Heymann, den bekenden UFA-componist, een geheel eiigen sfeer wist te geven. De film speelt in een milieu, waarin een typische driehoek, gevormd door twee fiets- rijdende glazenwasschers en een werklooze varidtd-artiste, domiaeert. De in deze film voorkamende liederen, hebben him weg naar ons land reeds gevonden. Der blonde Traum is niet TMian Harvey's laatste film welke zij voor UFA speelde, al- vorens naar Amerika te vertrekkea, waar zij onder contract bij Fox Corp. komt. Met Con rad Veidt als tegenspeler zal zij nog optreden in de film Das Vermachtnis des Marquis von S., een UFA-film, waarvan hooge verwach- tingen worden gekoesterd. LOUIS DAVIDS' NATIONAAL CABARET. Men bericht ons, dat Louis Davids op Vrij- dag 5 Januari a.s. in het Luxor Theater alhier zijn nationaal cabaret programma komt bren gen met de grootste kleinkunstenaars, die ons land in dit genre kan aanwijzen: Fientje de la Mar, Jan van Ees, beiden van het Hofstad Tooneel, Job Kaart van het Centraal Tooneel, Han Beuker en H. Davids. Waar Nederland in den laatsten tyd over- stroomd wordt door buitenlanders, vond onze „kleine man" het noodig zijn landgenooten eens te bewijzen dat geen buitenlandsch ensemble deze kunstsiiaars van eigen bodem kan evenaren. De grootste Nederlandsche bladen zijn alle eathousiast over peil en prestaties. O.a. schryft het iAlgemeen HandelSblad: Het is Louis Davids' zeer groote en zeer posi- tieve verdienste de in ons land nog maar al te weinig meer gecultiveerde kleinkunst die wel kunst, doch eigei lijk volstrekt niet klein is niet alleen trou -■ te blijven, doch voort- durend op hooger niveau te brengen. En dat zoowel als voordrac,itskunstenaar in eigen persoon als in kv iliteit van programma- samensteller welk.. laatste functie onge- twijfeld nog de grootste eischen stelt De Maasbode sch,rijft: In het Centraal Theater is Louis Davits gekomen om ook aan de hoofdstad zijn kleinkunst te bieden. Deze is beschaafd, onderl oudend en vermakelyk. We zingen met Louis! Davids z'n liedjes mee en hebben er nog plez'u van thuis. We wor den niet moe naar hthi als geestigen en be- schaafden conferencier te luisteren want hy kent het geheim om niet alleen te boeien maar ook kort te zyn en jvist bij den climax af te breken. De N. Rott. Crt. schryft: Louis Davids in het Centraal Theater blijft niet achter, noch als stormachtig toegejuichte zanger van een serie nieuwelyks vervaardigde liederen. Am sterdam heeft zulke programma's vein hoog- staande ontspanningskunst hoog noodig. ER TUSSCHEN UIT. De politie te Vlissingen heeft een 18-jarige jongen uit Rotterdam aangehouden, die dief- stal gepleegd heeft ten nadeele van zyn moe- der en te Middelburg en Vlissingen de bloemp- jes buiten zette. Bij zyn aanhouding had hy nog 300 verstopt in zijn sokken. Met ingang van 1 Januari 1934 is de Ryks- veldwachter C. Moerdyk, te Wemeldinge, aan- gesteld tot Ryksveldwachter-brigadier, ter standplaats Axel. Fluimvee- en Konyiumtentoonstelling De traditie getrouw hield de Konynen- en Puimveevereeniging „Ter Verbetering" gedu rende de Kestdagen hare jaarlyksche tentoon- stelling in het gebouiw der Hervormde Zon- dagsschool. Het kan niet ontkend worden, dat dit gebouw, voor zoovele doeleinden ge- bruikt, ook in velerlei opzicht, werkelyk ook beantwoordt aan de gestelde eischen, hetgeen ditmaal van deze expositie volop kan getuigd worden. Vrijdagavond werd de tentocnstel- ling door den voorzitter der vereeniging, den heer J. A. Breepoel, met een gloedvolle toe- spraak geopend, waarin deze dank bracht aan de schenkers van het groote aantal extra- en eerepryzen. Ook den velen inzenders die het bestuur by de organisatie dezer negende tentoonstelltng medewerking hadden betootid. bracht hij hartelijken dank. Hy sprak de hoop uit, dat deze levende en daadwerkelijke belangstelling in de toekomst gehandhaafd moge blijven tot groei en bloei der vereeni ging. Een rondgang over de tentoonstelling schonk de genoodigden de overtuiging dat het bestuur weer met vrucht gewerkt heeft en in ver- schillend opzicht weer vooruitgang te consta- teeren viel. De keurmeesters hebben by een dergelijken toevloed van inzendingen, bij zulk een kwantiteit en kwaliteit geen gemakkelyke taak gehad, ofschoon zy zich naar wy ver- namen er op zeer emstige en lofwaardige wijze van heeft gakweten. Keurmeesters waren de heeren J. Versefhel- den uit Doomik (konijnen); Alfr. de Rouck, Gent (sierduivenen Th. van Ceulenbroeck, Synhem (hoenders). De uitslag van het werk dezer heeren vindt hieronder vermelding: la. Afd. Konijnen. Haaskleurige Vlaam- sche Reuzen). Oude rsunmen. le prys Abr. Loof, 2e prijs C. G. van Sluys, beiden te Axel. Eervolle ver melding: P. H. Jansen te Sluiskil. Oude voedsters. le en 2e prys E. H. Schoof te Axel. Eervolle vermeldingenG. A. van der Straaten te Ter Neuzen en P. H. Jansen vnd. Rammen 1933. le prys Adr. Loof, Axel, 2e prijs E. H. Schoof vnd. Zeer eervolle verm. J. Bareman, Axel. Voedsters 1933. le prys E. H. Schoof vnd., 2e prijs J. Bareman vnd., 3e prys L. de Kra- ker te Axel. Zeer eerv. verm. H. Verstraten, S. Jansen en E. H. Schoof te Axel, G. de Bockx, Zaamslag. Eerv. verm. H. Verstra ten, Axel. Ib. Witte Vlaamsche Reuzen. Oude rammen. le prijs E. H. Schoof vnd.; 2e prijs Abr. Loof vnd. Zeer eerv. verm. Abr. Loof vnd. Oude voedsters. le prijs Abr. Loof vnd.; 2e prijs M. J. van Driel, Ter Neuzen. Eerv. verm. Jac. Zegers, Axel. Rammen 1933. le prys E. H. Schoof vnd.; 2e prijs J. van Langevelde, Ter Neuzen; 3e prijs E. H. Schoof vnd.. Zeer eerv. verm. Jac. Zegers en M. van Driel vnd. Voedsters 1933. le prijs E. H. Schoof vnd.; 2e prijs G. de Bokcx vnd.; 4e prijs E. H. Schoof vnd. en M. Goossen, Zaamslag; 5e prijs Jac. Zegers vnd. Zeer eervolle vermeldingen Jac. Zegers, E. H. Schoof en C. de Feyter te Axel; C. Oppeneer te Sluiskil; P. de Visser te Zaamslag; C. Frederiksen (2 maal); F. Seg- hers, C. J. van Langevelde en M. van Driel te Ter Neuzen. Eerv. verm. C. Frederik sen vnd. In deze afdeeling werd als eereprijs een beker toegewezen aan E. H. Schoof vnd. Gekl. Vlaamsche Reuzen. Oude voedsters. le prys J. van Dixhoom, Ter Neuzen. Zeer eerv. verm. A. Claeys. Zuiddorpe. Blauwe Vlaamsche Reuzen. Zeer eerv. verm. Jac. van Es, Ter Neuzen. Lotharingers. Oude rammen. le prijs Jac. Zegers vnd.; 2e prijs Jac. Oovd, Axel. Oude voedsters. le prijs Abr. Loof; 2e prys Jac. Verstraten beiden te Axel. Rammen 1933. le prys M. Wieland, Axel; 2e prys H. Verstraten vnd. Voedsters 1933. le prys L. de Kraker vnd. Midden Rassen (Groot Chincilla). Oude rammen. le prijs C. G. vein Sluys, Axel. Oude voedsters. le prijs C. G. van Sluis vnd.; 2e prys C. H. Jansen, Axel. Zeer eerv. verm. C. Oppeneer, Sluiskil. Rammen 1933. le prijs S. Laurens, Axel. Voedsters 1933. le prijs D. Scheele, Dui- venfokvereeniging Ter Neuzen, 2e prijs C. Oppeneer, Sluiskil. Blauwe Weeners. Oude rammen. Zeer eerv. verm. M. L. Butler, Axel. Oude voedsters. 2e prijs M. L. Butler vnd. Zeer eerv. verm. E. van Rijn, Axel. Voedsters 1933. le prijs A. A. Butler, Axel; 2e prys C. G. van Sluijs vnd. Zwarte Weeners. Oude rammen. le prijs Jac. Verstraten Jz., Axel. Oude voedsters. le prys A. A. Butler vnd. Zeer eerv. verm. Jac. Verstraten Jz. vnd. Rammen 1933. le prys Jac. Verstraten Jz. vnd.; 2e prijs K. v. d. Hoofd, Axel. Bekerwinnaar werd Jac. Verstraten Jz. Havana. Oude voedsters. 2e prys J. v. Dixhoom, Ter Neuzen. Voedsters 1933. le prys L. v. d. Meide, Ter Neuzen. Kleine Rassen (Black and Tand). Oude rammen. le prys E. v. Rijn vnd. Zwarte Hollanders. Oude rammen. Zeer eerv. verm. D. Scheele vnd. Oude voedsters. le en 2e prys A. v. Rijn, vnd. Voedsters 1933. le prijs A. v. Ryn vnd. Bekerwinnaar A. v. Rijn. Blauw Grys. Oude rammen. le prijs A. v. Rijn vnd. Oude voedsters. 2e prijs dezelfde. Rammen 1933. le prjjs dezelfde. Blauwe. Oude voedsters. le prys L v. d. Mejjde, Ter Neuzen. Konyngrys. 2e prys D. Scheele, Ter Neuzen. Dwergrassen. Oude voedsters. le prys C. Oppeneer vnd.; 2e prys K. v. d. Hooft vnd. Rammen 1933. 2e prjjs C. Oppeneer vnd. Voedsters 1933. le en 2e prys C. Oppe neer vnd. Aan C. Oppeneer te Sluiski werd een beker als eereprijs toegekend. Kortharige Rassen. (Castor Rex). Oude rammen. 2e prys F. A. den Doelder, Ter Neuzen. New-Zealand Reds. Oude rammen. le prys J. v. d. Ree, Ter Neuzen. Voedsters 1933. le prys dezelfde. Voedster met jonge Witte VI. Reuzen. le prys E. H. Schoof vnd. Afdeeling Pluimvee. (Wit Wyandotte). Hanen (oud). le prys J. A. Breepoel, Axel, (tevens bekerwinnaar). Patrys Leghorn 1933. le prys J. A. Bree poel vnd. Witte Rocks, le pr. A. A. Butler vnd. Witte Leghorns, le pr. J. A. Breepoel vnd. Hennen (Wit Wyandotte), le prys G. Angement, Sluiskil. Silver P. Wyandotte. Eerv. verm. C. Lip- pens, Axel. Wit Wyandotte, le prys J. A. Breepoel vnd. Rhode Island Reds, le prys S. Laurens vnd. Patrys Leghorn 1933. le prys J -A. Bree poel vnd. Witte Rooks 1933. le pr. A. A. Butler vnd. Am. Witte Leghorn, le pr. J. A. Breepoel vnd. Dwerghoenders. Porselein Sabeipoot Krielhaan. le prys J. A. Breepoel vnd. Witte Leghorn Krielhaan. le prys A. Ver- maas, Axel. Witte Leghorn Krielhen. le prys dezelfde. Toom of Trio's. Rhode Island Reds 1933. le prijs J. den Hamer, Koewacht. Patrijs Leghorn 1933. le pr. P. Butler, Axel. Buff Orpington, oud. le pr. H. Verstra ten vnd. Zwart Minorca 1933. le prys C. Lippens, Axel. Holl. Kriel. le pr. J. den Hamer, Koewacht. Siervogels. Goudfazant (haan). le prys Dr. J. C. Bom, Axel en A. Vermaas vnd. Laatstgenoemde werd bekerwinnaar. Zilrverfazant (haan). le prys J. A. Bree poel vnd. Picta Am. fazant (haan). le prys Dr. J. C. Bom vnd. Calif. Patrysfcwartel (haan). le prys dez. Sierduiven. Wit Eng. Kropper, doffers. le prys H. de Roaver, Axel; 2e prijs A. Vermaas, Axel. Duif. le prys H. de Roover vnd. Oouctois doffers. le prys dezelfde; duif. le prys dezelfde. Witte Koerduif, doffers. le prys A. Ver maas vnd. idem duif, dezelfde. Grys Krulduif. le pr. J. A. Breepoel (duif). Idem wit. le pr. A. Vermaas vnd. Zwart Schotsohe Hoogvliegers, doffer. le prys H. de Roover vnd.; duif le prys dezelfde. Bruine Helmduif, doffer en duif. le prys H. de Roover vnd. Zwarte idem, dezelfde. Witte Trommelduif idem, dezelfde. Zwarte Monnikduif, doffer. le prijs Dr. J. C. Bom vnd.; 2e prys H. de Roover vnd.; duif: le prijs Dr. J. C. Bom vnd, Monnik zwart of blauw schub, doffer. le prijs Dr. J. C. Bom; blauw wit schub (duif) le prijs Dr. J. C. Bom. Rood Tuimelaar (met doffer en duif). 2e prijs H. de Roover vnd. Modamezer (duif). le pr. J. A. Breepoel vnd. Bout Exterduif, doffer. 2e prjjs dezelfde. In de afdeeling sierduiven werd aan p>r J. C. Bom eea beker toegekend als eereprjjs met een zwarte Monnikduif. Watervogels (Waaiereenden) met woerd en eend. le prijs Dr. J .C. Bom vnd. Kuifganzen (geut en gans), le prys J. den Hamer, Axel. Taulouze idem, dezelfde. Zeer vele liefhebbers hebben gefbruik ge maakt van de gelegenheid de talryke inzen dingen te bezichtigen zoodat wy niet twijfelen aan het succes, al zal het feit dat ook te Hoek ea Oostburg tentoonstellingen op dit gebied plants hadden wel van invloed zjjn geweeat. De heer A. B. Keuning, sedert 1920 opper- wachtmeester ibij de Brigade der Koninkljjke Marechaussees alhier, heeft eervol ontslag uit zijn functie gekregen en zal den dienst met pensioen verlaten. Men schryft aan het Daghl. van N.-Br.: In deze gemeeate schijnt de werkloosheid wel zeer groot te zijn. Vorige week waren er niet minder dan 140 werklooze landarbeiders, 23 werklooze transportarbeiders en 20 werk looze bouwvakarbeiders, in totaal 183 werk- loozan. Rekent men hieronder een derde ge- deelte of 60 vrygezellen, dan zyn niet minder dan 123 hoof den van gezinnen door deze ramp getroffen. Dit is bijna de helft van het aantal gezinshoofden in de gameente. Eh zooals de toestand zich laat aanzien, zal dit maanden duren. En al deze gezinnen moeten momen- teel rondkomen van een inkomen van fj8 per week. De marechaussee alhier heeft aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middel burg gesteld, zekeren J. A. de W„ oud 18 jaar, venter wonende te Hontenisse, als verdacht van diefstal. Blykens een bij het gemeentbestuur tnge- komen schijven van Ged. Staten, zal de open- bare lagere school te Kruisdyk, met het einde van den thans loopend en cursus moeten wor den opgeheven en zullen mitsdien de beide leerkrachten op wachtgeld moeten worden gesteld. Door de marechaussee is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld zekere D. S., landbouwersknecht te Eede, als verdacht van niet nader te noeman handelingen met minderjarige. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft alhier een moordaanslag plaats gehad op den gehuwden de R. De man is in em- stigen toestand naar het St. Joseph-zieken- huis overgebracht. De commissaris van politie heeft den ver- moedelijken dader, zekeren C., van zyn bed doen liohten en naar het politiebureau doen overbrengen. By het verhoor heeft de aange- houdene een volledige bekentenis afgelegd. C. was een huisvriend van de R en had zich tydens de afwezigheid van dezen en zyn vrouw in hun huis begeven met het doal de vrouw van het leven te berooven. Toen hjj dit plan wilde uitvoeren, kwam de R. tusacheubeideu en heeft C. hem aangevallen en met een dolk- mes verschiUende steken in den rug toege- bracht. Nader veraeemt de Zeeuw, dat de R en zijn vrouw Woensdagavond uit waren ge weest en toen thuiskomende het electrisch licht niet konden aankrygen. De R. dacht, dat er iets haperde aan den meter en begaf zich daar naar toe. Toen is hy door C. van achter aangevallen en heeft deze hem met een doik- mes eenige steken in den rug toegabracht. De R. en zijn vrouw zyn toen naar het St. Joseph-ziekeuhuis gegaan, dat vlak by bun woning in de Glacisstraat staat. Intusschen waren omwonenden wakker geworden van het geroep „moord" en dit was o.a het geval met een volontair van de poitie te Middelburg, die te Vlissingen woont. Daze heeft zich naar buiten begeven ea heeft de politie gewaarschuwd. By het ver hoor van de R. had deze het over een ver- moedelijken inbraak. De politie kende echter de verhouding tusschen C. en de familie de R. en vond termen C. aan te houden, die bekende met dolkmes en byl gewapend te zjjn geko men om de vrouw te vermoorden. Hij heeft toen echter eerst den man aangevallen. Woensdagmorgen is een auto op den Traan- singel geslipt tengevolge van de gladheid van den weg. De auto draaide om en reed tegen een boom. Na de botsing reed de auto nog verder door en een jongen, die op een rjjwiel was gezeten, reed toen tegen de auto op, ten gevolge waarvan hjj kwam te vallen. Na door Dr. Simons verbonden te zyn, kon hjj huis- waartsch keeren. Enkele dagen geleden hebben de contro- leurs van de Aardappelcentrale en marechaus sees aan de Stationsbrug een auto met aard- appelen in ibeslag genomen, die uit 's-Heeren- hoek kwam. De auto is in een garage aan den Veerschen weg alhier gestald. Woensdagavond is hij daar door personen uit 's-Heerenhoek weggahaald. Naar de Zeeuw vemeemt, zijn deze personen aangehouden, verdacht van het onttrekken van den auto aan het beslag. ONZE SUIKERBIETENCULTUUR IN GEVAAR Dr. H. Molhuysen, secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcom i schrijft: Blijkens be richt en in de pers overweegt onze Regeering de mogelykheid am een gedeelte van de voor de Nederlandsche consumptie benoodigde suiker te doen dekiken door import van Java- siuiker. Onze overzeesohe gehieden zouden van ons meer katoentjes opnemen in ruil waarvoor wjj rietsuiker zouden importeeren. Naar verluidt heeft de Regeering een cotnmis- sie benoemd, die deze transactie voor elkaar zal brengen. Zijn onze inlichtdngen juist, dan zou deze commissie bestaan uit een viertal ambte- naren en een oud-landbouwer-Kamerlid. Het be- hoeft o.i. geen betoog, dat een op deze wijze samengesteldie commissie, waarin belanghebben- den bij de Nederlandsche suikerindustrie niet zijn vertegenrwoordigid, tot een zeer eenzijdig ad vies zal komen. De beiangen van onze boeren bij het behoud

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2