HOEK. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. HULST. OVERSLAG. OOSTBURG. AXEL. asesn. aan eea ^nviakte geljjk. Juist nadat hem de auto Wis gepass&erd bemerkte de heer van A. de koplampen van dsn auto achter zich en achter zich kjjkende zag hij de auto, die frlijkbaar geslipt en omgewend was, achteruit in het kanaai rijden. Hij spoedde zich terug en wist de heer, die zich door het stuktrappen van de ruit uit de auto had weten te werken, wien hij zjjn iamiadels uitgetrokken jas toe- wierp, aan den kant te helpen. Dit bleak te zijn de heer J. de Jonge, opzie- ner der rjjks-electriciteitswerken, die met zijn vrouw en een kennis, mej. Marie Leunis, te Sas van Gent een visite had gemaakt en nu op weg was naar huis. Bjj gemis aan alle hulp was het niet moge- lijk de onder water staande auto te bereiken, am de zich daarin bevindende dames te red den. En het vreesalijke feit deed zich weer voor, dat de heer De Jonge de marteling onderging he weten dat zijn vrouw en hare kennis in doodsgevaar verkeerden en hij onmachtig was eenige poging tot redding te doen en het vreeseiijk gebeuren zich zou voltrekken. De heer De Jonge werd in een nabijstaande woning onderdak gebracht en van droge klee- ren voorzien, terwijl de hear v. A. zich per rjjwlel naar de wacht aan de Hoeksche brug spoedde, om daar van het gebeurde mededee- ling te doen en hulp te vragen. Van daar werd het personeel der rijkscentrale gewaarschuwd en door deze werden maatregelen genomen om de auto te lichtsn. Eerst werd daarvoor ge- bruik gemaakt van het schip van den heer Pauwels, liggende aan de werf, waarmede het doel niet was te bereiken. Daarop is de bok van den rijkswaterstaat naar de plaats des onheils gesleept en daanmede de auto opge- haald. De beide lijken zijn daarop door de zorg van het electrioiteitspersonael overgebracht resp. naar de echtelijke en de ouderljjke woning. De deemis met dit vreeseiijk ongeval is al- gemeen. Mevrouw De Jonge de Vries behoort tot een bekende Ter Neuzensche familie. GELDKISTJE DRIJVENDE GEVONDEN. Naar we vememen is bij de trambrug drjj- vende gevonden een houten kistje, zijnde het geldkistje dat als bij den diefstal bij den beer E. vermist is aangegeven. Er bevond zich ook nog een eveneens vermisten spaarpot in. Beide war en ontdaan van het geld. ZONDAGSCHOOLFEEST. Gisteravond vierden de Herv. Zondagschool- vereenigingen in de Ned. Herv. Kerk met de bonder den leerlingen het Kerstfeest. Daar ook vele ouders en belangstellenden waren opge- komen, was het kerkgebouw geheel gevuLd. KERSTFEEST. Door de afdeeling Ter Neuzen van den R.K. Vrouwenbond werd op 2en Kerstdag volgens haar gewoonte weer een Kerstfeest georga- niseerd voor de leden met de overige gezins- leden en de begunstigers. De zaal van het Patronaatsgebouw was gisteraami'ddag stamp- vol met ouders en kinderen. Er werden een paar kluchtige kinderfilmen vertoond, die de heele zaal aan 't gieren maakten. Bovendien werdeo alle kleinen nog onthaald, zoodat het voor allemaal een gezellige namiddag is ge- weest OPERETTE- UITVOERING „ROZINA". Aangespoord door het enorme succes be- haald met de opvoering der operette ,,Rozina" door de K. J. V. en op verzoek van verschil- lende personen, werd 't stuk Dinsdagavond nogmaals voor !t voetlicht gebracht. De zaal was deze maal maar half bezet, wat wel te wjjtea zal zijn aan de vele vermakelijkheids- gelegenheden op dezen dag. Ook deze maal verliep het stuk weer zeer vlot en vermaakten de aanwezigen zich kostelijk. 't Is te hopen, dat de K. J. V. ons nog van meer stukken to dit genre zal doen genieten. BEKRONING. De heer Jac. van Es alhier, behaalde op de 2e Groote Nat. K-orujnententoonstelling te Amersfoort een 3e prjjs met een ingezcnden Blauw Vlaamschen Reus (voedster) en een zeer eervolle vermeldimg met een Blauw Vlaamschen Reus (ram). SCHIP OMHOOG. Maamdagochtend is nabij Walsoorden om- Ihoog geloopen het Zwitsersche tankschip „Pouli", bestemd vopr Antwerpen. Het is des avonds vlot getrokken door een der sleepboo- ten van de Ter Neuzen Tugboat Company en heeft de reis vervolgd. BEETV.ORTEIFULTLUR EN -INDUSTRIE. ■Door de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is het voigende schrjjven gericht tot den Minister van Econo mische Zaken: Hierbij hetoben wij de eer onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen, dat de Kamer met zeer groote bezongdheid heeft kennis ge nomen van de geruchten die naar aanleiding van Uwer Excellenties mededeeling aan de Tweede Kamer betreffende de instelling eener Regeeringsoommissie to zake suikerindustrie in Nederland en in Indie, in de laatste dagen in de pers zijn opgedoken. Volgens die ge ruchten toch is het niet denkbeeldig dat te nemen regeeringsmaatregelen aanleiding zou den worden tot een aanzienlijke beperking der Nederlandsche beetwortelcultuur en -industrie, die algeheede vemietiging tot gevolg zou hebben. Ofschoon der Kamer geen positieve gege- vens ten dienste staan, acht zjj deze geruchten toch emstig genoeg, om er op te wijzen, dat, indien die geruchten bewaarheid zouden wor den, zulks voor bet economisch bestaan van de geheele provfaicie Zeeland, maar in het bijzonder voor Zeeuwsch-Vlaanderen niets minder daw een al geheele economische ramp, naar het oordeel der Kamer een vemietiging van het bestaan zOu beteekenen. Bijna de geheele bevolking moet zijn be staan vtoden in en door den landbouw. Met de werkgelegenheid in het landbouwbedrijf hangt ook samen de bestaansmogelijkheid voor de arbeidersbevolking, en die van den middenstand, zoowel de ambachtsstand als de handeldrijvenide middenstand. Van de geteelde producten is het juist de smkerbietencultuur die een beduidende werk gelegeniheid verschaft, voomamelijk in het najaar, en waarbjj een aanzienlijk bedrag wordt verioocd. De suikerbietencultuur is niet al- ileen van beteekenis voor de lanidbouwbedrij- vea. zij is dat ook voor de suikerfabrieken, voor de spoor- en tramwegen en de binnen- echippers, maar bovenal voor een leger arbei- ders, dat juist in een tijd dat andere werk- zaamheden afgeloopen zijn loonenden arbeid vindt. Vonid men zelfs to de zomenmaanden op het platteland van Zeeuwsch-Vlaanderen nog werkloozen, tijdens de bietencampagne viniden hij het rooien, laden en lossen en in de fabrieken die velen, die anders werkloos zou den zijn, voor het seizoen een bestaan. Door de suikerbietencultuur is het ook moge- lijk de landbouwbedrijven en de fabrieken in exploitable te houden. Indien zulks door het vervallen der bieten- cuituur niet meer mogeljjk zou zjjn, dreigt een zoodanige uitbreading der werkloosheid op het platte'laad en inizinking van verschillende be- drijven, tot een omavang dat daarvan zoowel financieel als moreel het ergste moet worden verwacht. Ncg afgedacht van de vemietiging der be- drijven zou een dergelijke maatregel ook funest worden voor de verschillende gemeen- ten, die thans reeds meer dan overmatig zijn belast wegens het verleenen van ondersteu- ning aan werkloozen, die alsdan het leger van werkloozen zouden zien toenemen, bij een al- geheele dating der inkoanstea, hetgeen tot een volledige ontwriqjiting van het economisch leven moet voeren. Op grond van vorenstaande moet de Kamer Uwe Excellentie zeer dringend verzoeken geen maatregelen te bevorderen, die voor ons ge- west zulke noodlottige gevoigeo zouden hebben. VERGUNNINGEN EN VRIJSTEULINGEN DER OMZETBELASTINGWET, WELKE VOOR 1 JANUARI A.S. ZIJN AAN TE VRAGEN. Het bljjkt dat men in de kringen der belang- hebbeoden nog niet ten voile bekend is, met de faciliteiten welke de wet op de Omzetbe- 1 as ting toestaat, doch waarvan men alleen op tijdige aanvraag en onder bepaalde voorwaar- den gebruik kan maken. Het zal daarom zijn nut hebben, Qog eens de aandacht te vestigen op die vergunmngen. De algemeene richtlijnen der wet worden hierbij als bekend verondersteld. I. De fabrikant (over de zeer mime betee kenis welke de Omzetbelasttogwet hieraan toekent, zle aan het slot) kan vrijstelling krijgen voor zijn grond- en hulpstoffen, elec- trische energie, brandstof en verpakkings- middelen. Het ongezegeld verzoekschrift hier- toe is te ricihten aan den Inspecteur der Ac- cjjnzen te Vlissingen. Het formulier van aan vraag ligt ter inzage bij de Ontvangers der Accijnzea, de grond- en hulpstoffen, waarvoor men de vrijstelling vraagt, moeten nauwkeu- rig hier worden vermeld. Deze vrijstelling kan ook worden aange- vraagd door den handelaar voor z(jn koop- waren en verpakkingsmiddelen. Deze hande laar wordt dan voor de Omzetbelastingwet verder als fabrikant aangemerkt. II. De Minister van Financien kan toe- staan, dat op de factuur en op het duibbel in plaats van een zegel een stempelafdruk wordt aangebracht. Hiertoe moet een ongezegeld verzoekschrift worden gericht aan den Minis ter van Financien, waarin wordt vermeld de naam en het adres van den fabrikant en vau den leverancier van de stempelmachine. Het schynt niet in de bedoeling te liggen, dat aan deze bepaling een zeer mime toepassing zal worden gegeven. III. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat de Omadtbelasting wordt voldaan noch door een zegel', noch door een stempelafdruk, doch dat te dier zake aan den fabrikant een aanslag zal worden opgelegd. Het ongezegeld verzoek hiertoe moet worden gericht aan den Minis ter van Financien. Echter moet direct, hierbij worden opgemerkt, dat het de bedoeling is een zoodanige vergunning te verleenen aan fabri- kanten, die geregeld dagelijks een zoodanig groot aantal facturen hebben te zegelen, dat de Uaaraan verbonden arbeid zeer omvangrijk is. Daardoor tolyft deze vergunning beperkt tot de groote bedrijven. IV. Ook in het voigende geval wordt de belasting door mididel van een aanslag ge- heven. Het betreft hier een bijzondere ver gunning aan den fabrikant, die tevens hande laar is. De fabrikant dus, die een der scha- kels van de tusschenhandel overslaat, hem kan worden vergund, dat de Omzetbelasttog ver- sehuldigd wordt bij het overbrengen der goe- deren uit de fabrieksafdeeling naar de handels- afdeeling inplaats van bij de aflevering uit de handelsaideeling aan b.v. den partieulier. Deze vergunning moet worden aangevraagd bij ongezegeld venzoek aan den Inspecteur der Accijnzen te Vlissingen. Voorwaarde is dat er administratief een scheiding bestaat tus- schen de fabrieks- en handelsaideeling. Voorts moet de boekhouding aan redelijke eischen voldoen om als grondslag voor den op te leg- gen aanslag te dienen. Ook zal de fabrikant handelaar zekerheid moeten stellen voor de Gmzetbelasting, die verschuldigd kan worden. Doch de voomaamste voorwaarde is wel, dat het aan den fabrikant-handelaar vergund moet zijn de Omzetbelasting per aanslag 1e betalen. Dit is het geval indien hij uitsluitend aan par- ticulieren levert. Levert hij echter ook aan anderen dan aan particulieren dan moet eerst aan den Minister vein Financien vergunning worden gervraagd de belasting per aanslag te mogen betalen. En zooals onder IH werd uiteengezet, wordt dit alleen aan de grootere ondernemingen toegestaan. V. De fabrikant die goederen aflevert aan andere dan particulieren is gehouden een fac tuur af te geven en een duibbel te bewaren. Vergunning kan worden verleend, om bet be waren van dit dubbel te vervangen door het houden van aanteekeningen van de af gegeven factuur. Het verzoek hiertoe moet op onge zegeld papier gericht worden aan den Inspec teur der Accijnzen. De vergunning wordt slechts verleend: a. indien de fabrikant de facturen afgeeft uit een register waarin na afscheiding van een factuur een strook overblijft, die hetzelfde nummer en deze If de dagteekening draagt als de factuur en waarop voorts de gegevens wor den vermeld, welke inigevolge het e#rste lid van art. 10 der wet in de factuur zelf moeten zijn vermeld; b. indien de fabrikant alle door hem afge- geven facturen naar tijdsorde inschrijft in een of meer verkoopboeken, waarin de gegevens welke in de factuur zelf moeten zijn ver meld, worden overgenomen. In de factuur moet dan naar de boeking in een der verkoop boeken zijn verwezen, onder vermeliding van deel, folio en nummer. Een en ander ter beoordeeling van den In- sipeoteur. Ten slotte nog deze vergunning: De fabrikanien, groot- en kleinhandelaren zijn verplieht de aan hen uitgereikte factu ren in te schrijven in een register. De fabri- kanten moeten daamaast nog de dubbelen van de door hen uitgereikte facturen inboeken in een dergelijk register. Ook van deze verplichting ksuu vrijstelling worden verleend. Ook daartoe moet eea on gezegeld verzoek worden gericht aan den In specteur der Accijnzen onverminderd andere te stellen voorwaanden is steeds hier de elsch, dat in de boekhoudtog van de in- en uitgaan- de facturen zoodanig aanteekening wordt ge houden, dat hiemit alle gegevens zijn te put- ten, welke anders in de hier bedoelde registers zijn vermeld: t.w. dagteekening en no. van de factuur; naam van den kooper of den lever ancier met opgave van diens woonplaats; totaal van de verkoopprijzen per factuur, af- zonderlijk voor de met 4 en voor de met 10 belaste goederen; het bedrag der belas ting per factuur op dezelfde wijze gesplitst. Thans nog een enkele opmerking over de vraag, wie fabrikant is. Dit is een ieder die in zijn bedrijf hier te lande goederen teelt, voortibrengt, bereidt of bewerkt, waarbij als ,,bewerken'' is te beschouwen iedere behan- deling waardoor de goederea naar bun aard veranderen. Als voorbeeld worden genoemd: leerlooiers, klompenmakers, broodbakkers, slagers, meubelmakers, schoenfahrikanten, restaurateurs; drogisten voorzoorver zij ver schillende stotffen vervaardigenziekeahuizen, kostscholen, pensions. Een opsomming welke met tal van vooribeelden is aan te vullen. Een ieder zal dus goed doea na te gaan Of hij voor de wet op de omzetbelasting als fa brikant is aan te merken. En zoo ja, of een der hiervoor genoemde vergunningen wellicht ook voor hem van beteekenis kan zijn. AUTOCAMION IN BESLAG GENOMEN. Te Sas van Gent is aan de wijk De Staak door de Belgisohe douanen de autocamion in beslag genomen van G. van E. uit Sluisikil, die tevens gearresteerd werd, dohh wist te ont- vluchten. De autocamion was daags te voren door de douanen beschoten, toen zij Belgie in- reed met smokkelwaar. De autobestuurder is zoodoende tweemaal den dans ontsprongen. PAARDENFOKKERIJ. De Minister van Economische Zaken heeft goedgekeurd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 1 December, waarbij met ingang van dien datum opnieuw is be- noemd tot lid van de Provinciate Regelings- Commissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, de heer P. Stallaert te Kloosterzande. BENOEMING AMBTENAAR O.ML Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Jan. benoemd tot ambtenaar von het O.M. Mr. F. W. Wilbrenntoek en Mr. N. J. G. Sikkel, bei- den te Middelburg. KLOKjKENSPEL-INSTAULATIE. Telefunken maakt er ons op opmerkzaam, dat reeds in September 1931 door haar een installatie in bedrijf is gesteld, als nu kort ge- leden geplaatst werd op den toren van de Maria Magdalena Kerk te Amsterdam. Die installatie bevond zich te Hulst ter ge- legenheid van den aldaar gehouden Hanzedag. Er viel toen op de weergave van het klok- gelui niet het mtoste aan te merken. Voor zoover Telefunken bekend, was dit de eerste installatie, die in ons land in bedrijf werd gesteld met het uitsluitend doel om het klokkenspel te vervangen. Zaterdagavond gaf de muziekvereeniging ,,Elk naar zijn krachten", directeur de heer A. Sohirris, voor een goed bezette zaal het aangekcndigde winterconcert. De verschillende muzieknummers werden goed voorgedragen en gaven blijk van em- stige studie. Na ieder nummer had de heer Schirris een goed applaus in ontvangst te nemen. De clou van den avond was echter de op- voering van de vaudeville in 2 bedrijven „Fadette" of „De kleine heks". Hiervoor waren de verwachtingen hoog gespannen en laat ons dadelijk zeggen dat zij die hooge ver wachtingen hadden, niet zijn teleurgesteld. Men was unaniem in zijn uitspraak: „Zoo'n uitvoering hebben wij hier nog niet meege- maakt". En geen wonder, de leiders hadden alles te samen tot zoo'n sublieme eenheid weten te verweriken, dat het stuk van begin tot eind, zeer boeide en de somtijds lange samenspraken onder doodsche stilte werden gevolgd. Op han- dige wijze was gebruik gemaakt van een koor van boeren en boerimen, die door leuke zang en dans in hunne mooie costumes voor de af- wisseling zorgden. Bovenal kwam de uitvoering ten goede, dat door de heeren Anthoon Jurrij en M. Dees geheel kosteloos voor ieder bedrijf nieuwe tooneeldecors waren .geschilderd, die bijzonder goed waren geslaagd en door de mooie ver- lichting zoo goed tot him recht kwamen, diat men zich in het eerste bedrijf een groot bosch en in het tweede bedrijf op een dorps- plein waande. De hoofdrollen werden alien goed vervuld, een extra-pluimpje mag echter de dames niet onthouden worden. De Kleine heks" en de schoone „Madelon" verplaatsten zich uitste- kend in hun rol, en zagen er in hun mooie costumes allerbekoorlijkst uit. De voorzitter sloot de avond door dank te brengen aan alien die deze uitvoering ge maakt hebben tot wat ze was: „Een waa'r succes". Nieuwe Industrie. Zooals we indertijd meldiden werden voor eenigen tijd geruchten verspreid over de ves- tiging van verschillende industrieen in deze gemeente. Te dien tijde waren deze geruchten nog niet te controleeren. Thans echter kan met zeker heid bericht worden, dat door een Gentsche maatschappij bij het College van Burg, en Weth. is binnengekamen eene aanvraag tot het vestigen van een Axminster-tapijtfabriek in een perceel gelegen in de Paul Krugerlaan, dat voorheen tot bakkerij en nog later tot mosselconservenfaibri^k ingericht was. De belemmerende. oontiugenteeringsmaat- regelen der Nederlandsche regeering zijn na- tuurlijk aan die vestiging niet vreemd, maai hebben dan toch het nuttige effect, dat de industrie, en daarmede het vooruitzicht tot uitbreidtog vam werkgelegenheid voor onze eigen arbeidskrachten beter wordt. Al wil daarmede Biet beweerd worden, dat vbor onze plaatseljjke arbeldsbevolking zoo groote verwachtingen daarvan gekoesterd mogen worden, althans niet wat het mannelijk deel daarvan betreft. Want het eigenljjke weverswerk vordert geschoolde arbeidskrach ten, die vanzelfsprekend van elders zullen moeten betrokken worden. Nu bestaan er twee mogelijkheden, en wel of deze te recruteeren uit Nederlandsche cen tra, waar de tapijtindustrie gevestigd is, b.v. Deventer, Osch of Twente, dan wel uit Bel- gische plaatsen zooals Sint Nicolaas of Gent en andere. Nu doet zich de moeilijkheid voor, dat voor het weven van Axminstertapijten nog eene andere bedrevenheid vereischt wordt dan zulks voor gewone tapijten het geval is. Naar ver- trouwbare mededeelingen zoudea echter onze Nederlandsche werkkrachten uit genoemde omgevingen niet voor het z.g. plokwerlt in aanmerking kunnen komen tenzij zjj vooraf eene behoorlijke scholing doormaakten, het geen met te groote geldelijke offers zou ge- paard gaan. Resten dus de Belgische vaklieden, die voor tewerkstelling in aanmerking kunnen komen. Men zal geneigd zijn in te zien, dat 6n voor de fabriek en voor onze plaatseljjke auton- teiten een moeilijk probleem ter oplossing voor de hand ligt. Voor wat het vrouwelijk personeel betreft, zrja de bezwaren niet van zoo ingrijpenden aard, daar het meerendeel daarvan uit z.g. „spoelsters" is samengestelid, een werkje, dat weliswaar moet worden aangeleerd, maar toch met eenigen goeden wil en de noodige handig- heid tot behoorlijke resultaten leidt. Doch we zullen ons binnenkort, wanneer de zitting de comdo et incomodo is afgeloo- pen, spoedig in een industriete meer binnen de gremzen onzer gemeente zjillen mogen ver- heugen. Arbeidsbeurs. Aan het einde dezer week stonden als werk loos ingeschreven bij het orgaan der arbeids beurs: 78 fabrieksarbeiders, waarvan 68 ge heel- en 10 gedeeltelijli werkloos waren; voorts: 63 transportarbeiders; 9 landarhei- ders; 3 timmerlieden; 4 metselaars; 11 grcxnd- werkers; 1 portier; 1 chauffeur; 1 kantoor- bediende; totaal 171. Geplaatst werden in voomoemde week 4 transportarbeiders en 1 timmerman. Percentsgewjjze over het bevolktogscijfer omgerekend beteekent dit aantal van 171 werkloozen 6 percent van de totale bevolking, een getal, dat naar beste weten tot dusverre nog nimmer bereikt werd. Als oorzaak voor het groot aantal trans portarbeiders zal wel hoofdzakelijk moeten gelden de ingevallen strenge winter, in ver- bania waarmede alle buitenwerkzaamheden, alsook de scheepvaart totaal moesten stop- gezet worden. Te voorzien is, dat bij spoedige heropentog der scheepvaart althans voor een gedeelte der werklooze transport- en grond- arbeiders door bemiddeling van de arbeids beurs weer een plaats in het bedrijfsleven zal gevonden worden Het orgaan is in dezen steeds actief werkzaam, zooals tot dusverre steeds gebleken is. Wat het aantal werklooze fabrieksarbeiders aangaat, ook daarvan kan, bij het openen der campagne van de fosfaatfabriek, welke naar te hopen is, niet al te lang meer zal uitbljjven, een gedeelte tenminste, voor een tijdlang, bezigheid gevonden worden, door de leiding der arbeidsbeurs zeker als bemiddelings- tostituut voor de aanvulling der benoodigde werkkrachten zal aanvaarden. Sommige fabrikanten hebben met beslistheid te kennen gegeven, dat zij geen andere werkkrachten aannemen dan door bemiddeling der beurs en de daad bij het woord voegende, lieten zij aan den ingang hunner fabriek de kemnis- geving aanplakken, dat met tewerk stel len van personeel uitsluitend met de arbeidsbeurs in verbinding getreden zou worden. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat bjj dit bureau somtijds rekening moet gehouden met bizondere wen- schen en eischen van de zijde der aanvragers en dat om zulks te kunnen doen de directeur moet kunnen beschikken over verschillende bizonderheden, die hem zijn taak als bemid- delaar op de meest succesvolle wijze kunnen verzekeren. Tot dusverre ging dit dan ook ui|stekend en tot groote voldoening van beide pasjjrjen. Op 1.1. Zaterdag 23 Dec. stonden bij het dgentschap der arbeidsbemiddeling en werk- loosheidsverzekering alhier ingeschreven 270 personen, waarvan op bovengenoemde datum als geheel werkloos stonden ingeschreven 247 personen. Tot verzorgers werden tegen 1 Maart a.s. in het huis voor ouden van dagen „Rust- oord" benoemd bet echtpaar A. Snap-Romjjn- sen, alhier. Verplaatst met ingang van 1 Februari 1934 de Referepdaris der P. T. T., L. A. J. Ver- palen, thans directeur van het post- en tele- graafkantoor te Hulst naar het post- en tele- graafkantoor te Breda. Stroopen met de lichtbak. Bjj de meeste menschen, behooren hazen en konijnen wel tot de heerlijkste gerechten met de Kerstdagen. Zoo dacht er ook een zekere J. V. van Wachtebeke (B.) over, die tot be sluit er bij middernachtelijk uur op uit trok, met geweer en lichtbak om zijn geluk te gaan beproeven op Nederlaadsch grondgebied onder de gemeente Overslag. Al spoedig kon hi] een paar schoten lossen wel een bewijs dat de strooper zijn post wist. Maar er waren er nog twee op post en wel den Rijksveldwachter van Overslag v. d. Z., met zijn politiehcnd. Na een lang been en weer geloop kregen politieman en strooper elkaar in het oog, waarop de strooper de vlucht nam. Vermoedelijk zou hij door blijven loopen zijn, indien niet de tan- den van den Rijksveldwachter zijn bond hem er aan herinnerde, dat zjjn meester hem had aangeroepen te blijven staan, aan welk bevel voldaan moest worden. De strooper geen uit weg meer ziende gaf zich over. Door den Rijksveldwachter werd een zeer goed jacht- geweer, dat met twee soherpe patronen ge- laden was in beslag genomen. Wanneer to de toekomst den heer kantonrechter voor den strooper niet milder zal zjjn, dan hjj voor de haizen en konjjnen, ziet het er slecht voor hem uit. Nog een die zjjn geluk ging beproeven met het geweer, A. D., wonende te Overslag, bevond zich met een schietgeweer op een openbaren weg cader de gemeente Overslag. zonder dat hjj daar toe gerechtigd was. Doch zoo precies op den middag als alle menschen zoo wat aan het eten zijn, is het nog niet het gevaarlijkst. Maar deze keer had hij zich te vroeg gewaagd want den Rijksveldwachter at dien middag wat later. Ook zjjn geweer werd in beslag genomen. De Vereeniging Ceres" van oud-leerlingen der cursussen In landbouwhuishoudkunde te Oostburg besloot aldaar een cursus in weven te organiseeren en te Schoondjjke een cursus In landbouwhuishoudkunde te doen geven. Kerstuitvoering Zangvereeniging ,,Asaf". Daar is. uit 's werelds duistre wolken, Een licht der lichten opgegaan. Kbmt tot zijn schijnsel, alle volken! En gij, mijn ziele, bid het aan. Het komt de schaduwen beschijnen, De zwarte schaduw van den dood; De nacht der zonde zal verdwijnen, Genade spreddt haar morgenrood. Dit eerste vers uit het Evangeiisch Gezang 229 dat op uitnoodiging van den heer Jan le Feber, als voorzitter van ,,Asaf" door het stampvolle Gereformeerde Kerkgebouw werd gezongen, droeg er toe bij de juiste sfeer om dezen wjjddngsvollen avond te brengen, na het spontane, door hem uitgesproken welkomst- woord. Overigens hesift de stemming in dit iimposante en zich voor dit doel zoo bij uit- stek leenende gebouw geen bjjzondere midde- len noodig, waar behalve bet inwendige van het gebouw zelf, met het machtige orgel in het centrum op den achtergrond, waaronder blinkende in gouden letters de psalmwoorden udt den 150sten psalm: ,,Looft hem met sna- renspel en orgel" het belangstelleade oog en oor aanstomds in beslag neemit.* Der traditie getrouw gaf ,,Asaf" dus weer haar Kerstuitvoerinig en der traditie getrouw was de belangstelling bjjzonder groot. Hon- derden van elders voegdgn zich bjj de bonder- den met „Asaf" sympathiseerende Axelaars, zoodat weinig plaatsen onbezet bleven. De uitvoering stond, op hoog plan en gaf aanleiding tot gespannen verwachtingen. Im- dardaad hebben wij eerbied voor den durf van den dirigent, den heer P. C. Brakman met de aangekondigde nummers „Psalm 95" van Mendelssohn-Bartholdy en de cantate Deo Gloria" van Pijlman, voor het voetlicht te verschjjnen. Hooge eischen op vocaal en instrumentaal gebied toch worden aan deze beide compositie's gesteld. In aanmerking nemende daarbjj, dat de executanten uitalul- tend uit dilettanten gerecruteerd zjjn, Van onze eerbied slechts stijgen. Vooral ook met het oog op het feit dat voor de vorming van het benoodigde „orkest" een kleine twintig uit verschillende plaatsen bjjeengekomen leden ge'instrueerd moesten worden voor de verkrjj- ging van het veredschte harmonisch geheeL Waar dergelijke factoren in het sped zjjn leg- gen wij alle kritiek het zwjjgen op en kunnen wij niet anders dan den dirigent met zijn ver eeniging van harte gelukwenschen met het geoogste succes. Als introductie zong het koor een drietal nummers a capella. En dit is dan ook bepaald het fort van „Asaf", Correct, vlot, gedlsci- plineerd, kortom tot in finesse's verdiensteljjk werden deze nummers ten gehoore gebracht Het waren: „Lof zij den Heer" van Joh. Criiger; Psalm 122" van SweeOinck en „Sanctus" van Joh. Seb. Bach. Een bijzonder woord van lof dient gebracht voor de artistieke vertolking van een Men- net" van J. L. Dussek en een Rondo uit het 9e vioolconcert" van Ch. de BCrist door den eerste violist, de heer Hittenberger uit Zaam- slag, aan den vleugel begeleid door mej. Koster, vandaar. Als afwisseling tusschen de beide hoofdnummers van het repertoire oogstte deze den grootst mogelijken bijval. In zjjn slotwoord ontsluierde de voorzitter, als altjjd optimistisch de perspectieven voor 1934 in welk jaar men het 20-jarig bestaan der vereeniging op bjjzondere wijize hoopt te gedenken. Hjj spoorde de gansche vereeni ging, incluslef de staf va^i muzikale medewer- kers aan tot de grootst mogeijjke krachtsin- spanning en emstige studie, om zoo mogeljjk de vereeniging op nog hooger niveau te bren gen. Bijzondere hulde werd gebracht aan den dirigent. den heer Brakman. „Asaf" kan met vrfjmoedigheid den 26sten December 1933 als een nieuwen lauwer aan haar roemrijk vaandel hechtto. Tooneelvereenlging ..Exceisior*. Deze vereeniging gaf haar eerste uitvoering in dit seizoen op de bovenzaal van mej. de wed. Gilijamse door de opvoering van een tooneelspel in 3 bedrijven van J. van Eekelen, getiteld ,,Zonsopgang". Gezien de weinige repetitie's die aan de op voering vooraf zjjn gegaan mag deze geslaagd heeten en viel deze goed in den smaak van het talrjjk opgekomen publiek. Tot slot werd een CCn-actef opgevoerd, ge titeld „Een knap stel",waarbjj de lachspieren duchtig in beweging kwamen. Een gezellig bal hield den aanwezigen tot in de kleine uurtjes bjjeen. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dageljjksch Bestaor der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappjj. Op 18 December had onder Voorzitterschap van den heer Mr. P. Dieleman de maandelijksche vergadering van het Dageljjksch Bestuur der Z. L. M. plaats. Lupinensteun. Van de gemfeenten Burgh en Renesse werd adhaesiebetuigingen ontvangen op het adres van de Z. L. M. aan den Minister van Economische Zaken, waarbjj op contingenteering van den in- voer van lupinen werd aangedrongen. Tuinbouwcommissie der Z. L. M. De door de Z. L. M. ingestelde adviescoanmis- sie voor tuinbouwbelangen werd uitgebreid door de benoeming van den heer M Arendse te Gapinge. Teeltbeperking tuinbouw. Uitvoerig werd bet voorstel van den Regee- ringscommissaris besproken over de teeltbeper king in den tuinbouw. Algemeen was men van oordeel, dat dit voorstel tot beperking voor de Zeeuwsche gemengde bedrijven onaannemeljjk is. Gemeend werd, dat in de natuurljjke ontwikke- ling van den Zeeuwschen tuinbouw niet zonder meer kan worden ingegrepen, zonder aan deze be drijven groote sciiade te doen. In de op 19 December te houden vergadering van de ingestelde Tuinbouwcommissie der Z. L. M. zal de teeltbeperking in den tuinbouw opnieuw onder oogen worden gezien. Uitvoer van erwten en boonen. Medegedeeld werd, dat de laatste besluiten van de Fransche regeering t.a.v. den tovoer van erw ten en hetgeen hiertegen gedaan kan worden, zeer teleurstellend zijn. In verbahd hiermede zal de Secretaris een onderhoud met een der bevoeg- de autoriteiten in Den Haag aanvragen en de speciale Zeeuwsche belangen t.a.v. den erwten- uitvoer te bepleiten. Suikerbietensteun. Uitvoerig werden de verontrustende berichten over de suikerbietensteun besproken. De suiker- biet is voor de provincie Zeeland van zoo'n groote beteekenis, niet alleen voor den landbouwer, doch ook voor de andere bevolkingsgroepen in ons ge- west, dat niet minder dan van een ramp zou moeten worden gesproken, indien deze cultuur zou worden ingekrompen. Het Dageljjksch Be stuur van de Z. L. M. bljjft in deze belangrj|ke aangelegehheid diligent. Nationaa] Comlte voor brouwgerst. Mededeeling werd gedaan van de pogingen tot oprichting van een Nationaal Comitd voor brouw gerst door Prof. C. Broekema. Het doel van deze vereeniging zal zjjn de bevordering van de teelt in Nederland van voor brouwerjj geschikte gerst, alsmede van het gebruik van dusdanige gerst in Nederlandsche mouterijen en brouwerjjen. De Z. L. M. heeft zich bereid verklaard even- ais in vorige jaren hieraan mode te werken en zal een geldelijke subsidie ten behoeve van het Comitd ter beschikking stellen. PrimeerLng merries. Een afwijzend besluit van Gedeputeerde Staten op bet verzoek der Z. L. M. om de geldeljjke primeering van de tweejarige merries uit het Provinciaal Crediet te mogen bekostigen zal om nader advies aan de Prov. Reg. Cie voor de Paardenfokkerij, op wier advies dit was geschied, worden gezonden. Merriekeuringen 1934. Van de benoeming van de jury voor de merrie keuringen door de Prov. Reg. Cie voor de Paar denfokkerij zal aan de betrokkenen mededeeling worden gedaan. Bestuur Crisis-Riindvee-Ceatrale. Met instemming werd kennis genomen van het gunstig antwoord van de (Sflsis-Rundvee-Centrale op het verzoek der Z. L. Ml goed te keuren, dat de heer Zwagerman niet als adviseerend lid, doch als bestuurslid zitting neemt in de Gewesteljjke Rundveecentrale voor Zeeland-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2