Pluimree-RubHek. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. 96. Heffing van gelden ingevolge artikel 21 der besmettelijke-ziektenwet. Memorie. 97. Aandeel in het batig slot van den keu- ring sdienst ingevolge de vleeschkeuringswet der gemeente Axel. 300. 98. Verhaal van pensioensbijdragen. 0,70. 99. Opbrengst van den verkoop van drink- water. 150. Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. 114. Renten en aflossing van voorschotten, verleend in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. f 12.765. De heer DE RUIJTER wenschte nog iets te zeggen betreffende de kwestie der volks huisvesting, doch deze komt in de eerstvol- gende vergadering aan de orde. 115. Bijdragen van het rijk, krachtens art. 56, derde lid, der woningwet. 4200. Hoofdstuk VI. Openbare werken. 119. Heffing voor het gebruik van open- bare gronden en wateren. 185. 120. Marktgelden, wik-, weeg- en meet- gelden. 100. 121. Heffing voor het gebruik van het slachtlokaal. 125. 122. Opbrengst van tollen op wegen, vaar- ten, sluiz-en, veren en andere werken of in- richtingen. Memorie. 123. Begrafenisreohten. 150. 124. Terugontvangst van kosten van ver- stratingen enz. ten behoeve van de bedrijven en van derden. 500. 137. Qpbrengst van den verkoop van oude materialen enz. Memorie. 138. Verhaal van premien ingevolge de Ziektewet. 75. 139. Uitkeering van ziektegelden door de verzekering van de in dienst zijnde personen. Memorie. 140. Verhaal van pensioenbijdragen. 315. 141. Ontvangsten ter zake van de beer- ruiming. f 900. 142. Verhaal van bijdrage voor inkoop van pensioen van D. van den Berg, namens het Departement van Waterstaat. /7,50. Hoofdstuk VII. Eigendommen, niet voor den openbaren dienst bestemd. 157. Huur van huizen en andere gebouwen. 175. 158. Huur of pacht van landerijen. f 200. 159. Cijnzen en erfpachten. 163,25. 160. Recognition ter zake van vergunnin- gen. f 22. De heer ORTELEE verzoekt inlichtingen omtrent het postje onder f grondhuur K. van Drongelen. groot 2,50. Hiervan is een stukje afgenomen, en hij wenscht te weten of de Voorzitter van meening is dat dit bedrag moet worden gehandhaafd. Naar zijn meening had men er beter een grooter stuk kunnen afnemen dan had men een beter terrein gekregen voor het woon- wagenkamp. De VOORZITTER is van meening, dat men een dergelijk terrein niet te groot maken moet. De heer ORTELEE is ook van meening, dat dit niet te groot moet zijn, doch wensohte gaame te weten of de huur voor dit strookje grond gehandhaafd blijft. De VOORZITTER: Dat blijft gehandhaafd. 161. Renten van kapitalen. 571. 162. Opbrengst van den verkoop van oude materialen enz. Memorie. 163. Ontvangst van vergoeding van scha- den, tengevolge van verkoop van grond. f 50. 164. Verhaal aan grondbelasting op koo- pen van bouwgrond. f 15. Hoofdstuk VIH. 2. Openbaar gewoon lager onderwijs. 174. Schoolgelden. 900. 175. Vergoeding van het rijk. 12.800. 176. Ontvangst wegens over een vorigen dienst te weinig genoten vergoeding van het rijk krachitens artikel 56 der lager-onderwijs- wet 1920. Memorie. 183. Verhaal van pensioensbijdragen. 1080. 184. Huur of vergoeding voor het gebruik van schoollokalen. Memorie. 185. Restitutie door het rijk wegens over een vorigen dienst te veel in rekening ge- brachte pensioensbijdragen der onderwijzers. Memorie. 186. Opbrengst van waarschuwingen en aanmaningen. /15. 7. Bijzonder gewoon lager onderwijs. 199. Schoolgelden. f 2200. 200. Uitkeering van gemeenten ingevolge art. 86, der lager-onderwijswet 1920. 60. 201. Uitkeering van gemeenten ingevolge art. 104, eerste lid, der lager-onderwijswet 1920. f 250. 202. Uitkeering van andere gemeenten in de aan schoolbesturen te betalen vergoeding, bedoeld in art. 205 der lager-onderwijswet 1920. f 100. 203. Opbrengst van waarschuwingen en aanmaningen. 40. 12. Lager onderwijs. 217. Tegemoetkoming van andere gemeen ten in de kosten van onderwijs als bedoeld in art. 13, le lid der lager-onderwijswet. f 120. 13. Middelbaar onderwijs. 224. Subsidie van het rijk in den cursus voor landlbouwonderwijs. f 330. 225. Schoolgelden der algemeene land- bouwcursus. 40. Hoofdstuk IX. Ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen. 1. Ondersteuning aan behoeftigen. 233. Verhaal van pensioensbijdragen. f 40,25. 234. Bijdragen van particulieren in de kosten van verpleging van arme krankzin- nigen. Memorie. 2. Ondersteuning aan werkloozen. 240. Bijdrage van het rijk in de kosten van werkverschaffing aan werkloozen. 4800. 241. Bijdrage van het rijk in de kosten van steunverleening van werkloozen. f 19.200. 24i2. Verhaal van premien ingevolge de Ziektewet. 200. 243. Uitkeering van ziektegelden door de verzekering van de in dienst zijnde personen. Memorie. 244. Bijdrage van het rijk in de kosten van den ontwikkelingscursus voor werkloozen. Memorie. 245. Bijdrage van het rijk voor delven van slooten, als werkverschaffing aan polder- besturen. Memorie. Hoofdstuk XI. Handel en nijvedheid. 254. Bijdrage van het rijk in de belooning van den correspondent der arbeidsbemidde- ling. 100. 255. Verhaal van peasioensbijdragen. f 17,50. 256. Te veel berekende extra-subsidie Crisis-regeling 1933 over '33. Memorie. Hoofdstuk XH. Belastingen. 263. Uitkeering van het rijk wegens hoofd- som der grondbelasting op de gebouwde eigendommen. 18.300. 264. 20 opcenten op de hoofdsom der grond belasting op de ongebouwde eigendommen. f 12.500. 265. Hoofdsom der personeele belasting. f 20.000. 266. 110 opcenten- op de hoofdsom der personeeel belasting. f 22.000. De heer HAMELINK stelt voor, de perso neele belasting voor hotels,en restau rants met een derde der voile huurwaarde vrij te stellen. eg p&pr-T De VOORZITTER heeftt-hieftegien geen be- zwaar, doch was van meenmgp rfat'-mea hier- over in een vorige vergadering ale-tot een op- lossing was gekomen. tool, vfj- De heer 'HAMELINK wijst erop.'dat de be- handeling van dit onderwerpkbij de behande- ling der begrooting zojj.ges.ehiedenf. De heer DE RUIJTER licht toe, dat hij in de vorige vergadering he?ft voorgesteld de Personeele belasting voor cafd's, hotels en restaurants te verlageci..,en het voorstel van Burgemeester en Wethouders heeft bestreden. De heer Hamelink schrok' toen terug van het hooge bedrag en wist niet, waar 't geld van- daan te halen.. Spreker heeft daarop geantwoord, dat we' wel den rechtsgrond konden aanvaarden, en het dan later nog over het bedrag konden eens worden De VOORZITTER had den indruk dat het voorstel definitief verworpen was. De heer HAMELINK merkt op, dat we dan dus overeenkomstig de woorden van den heer De Ruijter hierop thans kunnen terugkomen. De heer DE RUIJTER is van meening, dat de heer Hamelink een verkeerde meening is toegedaan. Toen het voorstel verworpen was, had ook hij den indruk gekregen, dat hier- rnede de zaak was afgedaan. De heer HAMELINK meent dat het geheu- gen van den heer De Ruijter eens opgefrischt moet worden. Het voorstel van den heer De Ruijter is in de vorige vergadering verworpen, doch heeft spreker vlak voor de-,stemming ge- zegd dat hij van het exorbitant hooge bedrag schrok, waarop de heer De Ruijter zeide, dat men hierop bij de begrooting nog kan terug komen, hetgeen hij toen ook van zin was te doen. De VOORZITTER vraagt den- heer Hamelink of hij een bepaald voorstel wenscht te doen. De heer HAMELINK stelt voor,. de perso neele belasting voor hotels, cafe's en restau rants met een derde der voile-huurwaarde te verminderen. De heer't GILDE maakt bezwaar thans over dit onderwerp te stemmen. De heer OGGEL: We kunnen ,-vJugger stem- men dan erover praten! -scds-a' De heer 't GILDE vindt het toch bezwaar- lijk, daar hij niet in dit onderwerp zit. De VOORZITTER merkt op, dat dit onder werp pas ter tafel is gekomen en men zich dit nog wel zal kunnen herinneren. De heer DIELEMAN wenschte over deze aangelegenheid ook nog eerst de notulen na te slaan. De VOORZITTER merkt op, dat deze nog niet zijn verschenen. Het voorstel wordt thans in stemming ge- bracht en verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Hamelink, Van Kampen, Ortelee, De Ruijter en Seghers; tegen stemmen de heeren Dieleman, I. de Feijter, J. de Feijter, 't Gilde, Oggel, Verschelling, Van Bendegem en Van de Bilt. De heer HAMELINK wenscht nog een voor stel in te dienen met betrekking tot de pro- gressieve heffing. De VOORZITTER moet hiertegen wel be zwaar maken. De leden zijn met deze materie waarschijnlijk niet zoo goed op de hoogte als de heer Hamelink en derhalve niet voldoende voorbereid. Hij verzoekt den heer Hamelink een schriftelijk voorstel in te dienen overeen komstig het reglement van orde en het gedane voorstel terug te nemen. Hij wil adviseeren, aanvaardt de begrooting en kom op deze zaak in een volgende vergadering terug. De heer HAMELINK wenschte deze zaak reeds te behandelen vddr de begrooting, doch kon deze toen niet overzien. Het betreft hier ingrijpende voorstellen. De VOORZITTER is van meening, dat deze zaak een der grondslagen der begrooting vormt, en mede daarom wenscht hij liever betoandeling in een volgende vergadering. De leden hebben zich dan hun- oordeel -over deze zaak kunnen vormen. lE De heer HAMELINK aeht, gezien de geest der vergadering, het ook beter zijn voorstel niet te doen doorgaan. Hij zal zjrjn schriftelijk voorstel tijdig ter hand stellen. De heer DE RUIJTER acht .het ook beter, dat de heer Hamelink zijn voorstel terugneemt. Het betreft hier een, onderwerp- dat men niet op de laatste minuut kan aanpakken. Hij wil het gaame tevoren rustig bestudeeren. Op t oogenblik kan hij zich er:-met< over uitspre- ken, hij weet niet of hij zich er voor dan wel er tegen verklaren moet.uj De heer 't GILDE: De -heer Hamelink is te goed parlementarier, dat hij dat wel weet. 267. Uitkeering van het rijk wegens 48 opcenten op de hoofdsom der dividend- en tantifemebelasting. Memorie. 268. 50 opcenten op de hoofdsom der ver- magenabel as tingf 2600. 275. 80 opcenten op de hoofdsom der ge- meemtefondsbelasting. 17.600. 276. Belasting wegens de classificatie der gemeente (gemeentefondsbelasting). 7000. De heer VAN BENDEGEM verklaart niet accoord te kunnen gaan met de herclassificatie der gemeente van de tweede naar de derde klasse. 'Hij is hier absoluut tegen. De VOORZITTER brengt den heer Van Bendegem ender de aandacht, dat men aan het eind der begrooting genader is. Men is ver- plicht deze classificatie te doen doorgaan. De raad in zijn geheel is verplicht de middelen tot dekking der uitgaven te voteeren. Deze uitgaven zijn zoodanig dat de meerdere in- komsten door terugbrenging naar de 3e klasse niet gemist kunnen worden. Indien de raad de uitgaven voteert, moet zij ook de consequentie dragen, dat de ontvangsten daaraan even- redig zijn. De heer VAN BENDEGEM merkt op, vele punten naar voren te hebben gebracht, waar op kon bezuinigd worden. De heeren hebben deze niet gewild, het is niet voor zijn verant- woording dat deze verhooging moet worden opgelegd. Hij heeft voor een bedrag van f 3000 bezuinigingen aangewezen en ligt het niet op zijn weg aan verzwaring der belasting mede te werken. De VOORZITTER wijst er nogmaals op, dat de raad de uitgaven heeft gevoteerd. De heer VAN BENDEGEM: Daar ben ik niet voor verantwoordelijk. Naar mjjn mee ning kan dit diet door den beugel. De heer 't GILDE kan zich bij de woorden van den heer Van Bendegem aansluiten. Er is hier een minderheid die wel- en een meerder- heid die niet bezuinigen wil. De heer VAN KAMPEN heeft de middelen aangegeven waardoor een verhooging kon voorkomen worden. Deze heeft de raad niet aanvaard. Om deze reden is hij ook tegen de terug brenging naar de 3e klasse en zal hij ook tegen debegrooting stemmen. De heer DE ftUIJTER vraagt hoeveel de herclassificatie van de tweede naar de 3e klasse meer opbrengt. De VOORZITTER: -^250. Hij zal het voor stel tot ferhgbrenging1 van de 2e'naar de 3e klasse in stemming b fen gen. De heer VERSCHELLING vraagt of op het beroep-dp-de ■Krodhlal een antwoord is ont- vangen.-" c De VOORZITTER deelt mede, dat het eind- resultaat nog niet bekecid is. De heer VERSCHELLING: Dan kunnen we wel laten weten, dat de raad het goedvindt. De VOORZITTER wijst den heer Verschel ling terecht: Dit is geen uitlating voor een raadslid over een dergelijke zaak. Het voorstel wan Burgemeester en Wethou ders de gemeente terug te brengen in de 3e klasse der Gemeentefondsbelasting wordt bij stemming met 7 tegen 6 stemmen aange- nomen. Voor stemmen de heeren Dieleman, Hame link, Oggel, Ortelee, De Ruijter, Seghers en Van de Bilt; tegen stemmen de heeren I. de Feijter, J. de Feijter, 't Gilde, Van Kampen, Verschelling en Van Bendegem. 277. Zuivere opbrengst der belasting naar 1 het inkomen over vorige belastingjaren. Memorie. 278. Gewetebsgelden. Memorie. 279. Belasting op de honden. /300. 280. Belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijikheden. 1000. De heer DE RUIJTER deelt mede, dat be- handeling van het voorstel tot heffing van een vermakelijkheidsbelasting is vergeten. De heer VENL) FX!E.V1Mijnheer de Voorzitter, we moeten consequent zijn, en dit nu niet meer behandelen. De VOORZITTER: Mijnheer Van Bende gem, U hebt de' woorden udt mijn mond ge- grepen. Ik meende te zeggen, van den aange- nomen stelregel niet te kunnen afwijken. De heer VAN BENDEGEMDat prijs ik in U. r De heer DE RUIJTER merkt op, dat de be grooting toch niet behandeld kan worden in dien de verordening niet is goedgekeurd. De Voorzitter diende deze dan toch aan de orde te stellen. De VOORZITTER: Dat heb ik gedaan. Ik heb toch alle posten aan de orde gesteld. In dien echter de heeren eerst de verordening wenschen te behandelen, kan ik mij hierbij neerleggen. De heer HAMELINK: Dan trek ik intrek- king van mijn voorstellen in, daar bij niet- goedkeuring der verordening naar andere be lastingen moet worden omgezien en de geheele begrooting op losse schroeven komt te staan. De heer DE RUIJTER: Dus de verordening moet zonder bespreking worden aanvaard. De VOORZITTER: De ontvangpost, niet de verordening. De bespreking hierover kan nog bij de behand,eling der verordening plaats hehbeti.^ Het voorstel tot heffing van een vermake- 1 ijkheidshelasting wordt thans aan de orde gesteld. ';v.\ (Voor ®t voorstej zie men het volgend nummer.) De heer' 't Glt.DE kan zich niet voor invoe- ring dezer belasting verklaren. Hij is van mee ning dat ten opzichte van deze zaak het hoor en wederhoor toepassiag dient te vinden, vooral omdat het voorstel zeer ingrijpend is voor diegenen, wien het voqral treffen zal. Hij verklkart aan <Jjt voorstel zijn stem niet te kunnen geven. IJdt voorstel wordt .in stemming gebracht en met 11 tegen .2 stempaea aangenomen. Voor stemmeii. de heeren Dieleman, I. de Feijter, J. de Feijter, Hamelink, Van Kampen, Ogfjjel, Ortelee, De Ruijter, Seghers, Van Ben degem en Van de Bilt; tegen stemmen de heeren 't Gilde fen Verschejling. De verordening op de invordering wordt, daar niemand zich hiertegen verklaart, geacht met een gelijk aantal stemmen te zijn aange nomen. 281. Oninbaaf geleden belasting, welke als- nog is gelnd. Memorie. 282. Opprengst van het vergunningsrecht wegens verkoop van sterken drank in het klein. f 1120. 283. Opbrengst verlofsrecht. /475. 284. Opbrengst van waarschuwingen en aanmaningen. Memorie. Hoofdstuk XIII. 3. Gasbedrijf. 285. Uitkeering van het hedTijf. f 34.531,67. 4. Vleeschkeuringsbedrijf. 291. Uitkeering van het bedrijf. /1100. Hoofdstuk XIV. Kasvoorzieningen. 294. Teruggarve van het rjjk. f 100. 295. Teruggave van voorschotten, aani ambtenaren verstrekt voor het doen van uit gaven ten behoeve van de gemeente. 805. t Hoofdstuk XV. Overige ipkomsten en uitgaven. 298. Verantwoording van het verschil tus- sohen de vddr 1 Januari 1933 ontvangen op brengst van de opcenten op de gemeentefonds belasting over bet belastingjaar 1932/1933 en het ter zake op hoofdstuk Xn verantwoorde bedrag. Memorie. 299. Verantwoording van het verschil tus- schen de vddr 1 Januari 1933 ontvangen op brengst van de belasting wegens de classifi catie der gemeente (gemeentefondsbelasting) over het belastingjaar 1932/1933 en het ter zake op hoofdstilk XII verantwoorde bedrag. Memorie. KAPITAALDIENST. Hoofdstuk I. Vroegere diensten. 302. Batige sloten van den kapitaaldienst der laatst-wastgestelde rekening, voor zoo- verre daaraan niet reeds eene bestemming is gegeven. Nihil. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. 304. Geldleening overgebracht van hoofd stuk XVI. 892,83. Hoofdstuk. VI. Openbare werken. 306. Batig slot overgebracht van hoofd stuk I. 1255,45. 307. Geldleening overgebracht van hoofd stuk XVI. 9950. 308. Bijdrage van hoofdstuk VI van den gewonen dienst. Memorie. 309. Bijdrage van hoofdstuk VII van den kapitaaldienst. f 2454,30. 310. Bjjdrage uit het Provinciaal Wegen- fonds tenbehoeve van de traverse. 24.000. Hoofdstuk VII. Eigendomrhen, niet voor den openbaren dienst bestemd. 315. Batig slot overgebracht van hoofd stuk I. 561,47. 316. ppbrengst van ®gn verkoop van ge- meente-iigendommen. 1Q00. i.*J v.—f ">O f 317. Verrekening van verkochte gronden na kadastrale opmeting. 500. Hoofdstuk XIII. 3. Gasbedrijf. 320. Buitengewone aflossing op het door het bedrijf aan de gemeente verscbuldigd kapitaal. 6875. .IN Hoofdstuk XVI. ji^ Geldleening. s,c325ft'_^Geldleening. f 50. 325.""'Bijdrage van hoofdstuk VI van den kapitaaldienst. 58,75. De VOORZITTER: Mijne heeren, we zijn nu gekofndn aan 't einde der begrooting. Ik zal dfe2e iri stemming brengen. heer VERSCHELLING maakt er den Vho'rzitter op opmerkzaam, dat nog gestemd mbet warden over post 94, onderhoud der schietbaan, waarop een vermindering van 75 was Voorgesteld, en over welk voorstel door afwezigheid van den heer 't Gilde de stemmen staakten. tDo. vqorgestelde verlaging wordt aangeno- meg me.t 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren 't Gilde, Hamelink, Van Kampen, Ortelee, Seghers, Verschelling en Van Bendegem; tegen stemmen de heeren Dieleman, I. de Feijter, J. de .Feijter, Oggel, De Ruijter en Van de Bilt. De heer 't GILDE: Dus heb ik 75 ver- diepd Voor zoover niet anders vermeld, zijn de verschillende posten aangenomen met alge meene stemmen. De begrooting wordt hiema met 8 tegen 5 stemmen vastgesteld op een eindcijfer van 242.774,38% met een post voor onvoorziene uitgaven van 3250,72%, voor wat den ge wonen dienst betreft en voor wat betreft den kapitaal sdienst op een eindcijfer van 47.597,80. Voor stemmen de heeren Dieleman, J. de Reijter, Hamelink, Oggel, Ortelee, De Ruijter, Seghers en Van de Bilt; tegen stemmen de heeren I. de Feijter, 't Gilde, Van Kampen, Versqljelling en Van Bendegem. 7. Vaststelling begrooting Burgerljjk Arm- be^tuur. Dfe begrooting van het Burgerljjk Arm- bestuur wordt met algemeene stemmen vast- gesteld op een bedrag van f 11.025, met als gfemeentelijke subsidie een post van 10.500. Onder de uitgaven komen voor de volgende posten: bedeeling in geld 7500, voedsel, brandstof en kleeding 350, besteding 700, Verpleging f 500, ziekenhuis f 500, geneeskun- digen bijstand /600, beheer, salaris enz. 295, onvo'ofzien /480. 8. Vaststelling begrooting gemeenteljjk gasbedrjjf. De begrooting voor het gemeentelijk gas bedrijf wordt met algemeene stemmen vast gesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 88.803, met een post voor af- schrijving van 21.252 en voor onvoorzien van 516. Afdeeling II (kapitaalsdienst) sluit met een batig saldo van f 26.925. 9. Vaststelling begrooting Vleeschkeu ringsbedrijf. De begrooting voor het Vleeschkeuringsbe drijf wordt met algemeene stemmen vastge steld op een eindcijfer van 5012, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 51. De heer VERSCHELLING informeert, of bij de Commissie van het Georganiseerd Overleg de kwestie van de vergoedingen voor gebruik van eigen rijwiel ter sprake zullen komen. De VOORZITTER merkt op, dat voorstellen hiertoe geannonceerd zijn. 10. Rondvraag. a. De heer VAN BENDEGEM heeft mede- gedeeld te zullen bedanken als lid van de Commissie voor Georganiseerd Overleg. In verband met de door hem aangekondigde voorstellen, welke in deze commissie zullen behandeld moeten worden, zal hij hiermede wachten. Dan wil hjj den Voorzitter vragen of het hem bekend is dat te Kijkuit Zondagsschool wordt gehouden in een krotje. In verband met de hygienische toestanden daar, komt hem dit niet aanvaardbaar voor. De VOORZITTER deelt mede, dat hem zulks hiet bekend is. Hij vraagt is het noodzakelijk, hier in te grijpen? De heer VAN BENDEGEM deelt mede, dat het 'een bouwvallig krotje is, waar de Zondags school wordt gehouden. Hjj kan zich daar- m'fed.e niet vereenigen. De VOORZITTER merkt op, dat hem niet bekend is, dat hieromtrent voorschriften be- staan. Hij zegt een onderzoek toe. b. Den heer HAMELINK is het opgeval- len, daj jn het kromme gedeelte van de Prins iiehdrikstraat de verlichting te wenschen overlaat. Dit zou zijn te ondervangen door den bestaanden lantaam aldaar, die zoo is ge- plaatst dat het licht slechts naar een kant schijnt, en aan de andere zijde achter de hocht verborgen is, zoo te plaatsen, dat hij beide kanten verlicht. De VOORZITTER zegt een onderzoek hiernaar toe. c. De heer HAMELINK dient vervolgens onderstaand voorstel in: De Raad besluit: aan werkloozen, kostwinners, kostgangers en eventueel in de werkverschaffing geplaat- sten, wordt een Kerstgave uitgereikt. De VOORZITTER zegt behandeling hiervan in de eerstvolgende vergadering toe. De heer HAMELINK informeert of deze vergadering dan vddr het Kerstfeest gehou den zal worden. De VOORZITTER deelt mede, dat het voor- nemen bestaat in de maand December een vergadering te houden. Dat dit nog vddr 't Kerstfeest zal zijn kan hij niet toezeggen. d. De heer VERSCHELLING het woord verkrijgende, deelt mede, van meening te zijn, dat het wellicht het oudste raadslid is ont- gaan, dat de Voorzitter, de Burgemeester, op- nieuw als Burgemeester is benoemd. Daarom wenscht hjj, als jongste raadslid, de taak op zich te nemen, den Voorzitter namens den Raad van harte met deze herbenoeming geluk te wenschen. De heer DIELEMANVerschelling heeft zich zeer vergist, als hij meent, dat het oudste lid de herbenoeming van den Voorzitter heeft vergeten. Het oudste lid wacht zjjn tjjd af, tot de herbenoeming een feit is en de gemeente hiervan officieel heeft kennis gekregen. Ook is de Voorzitter nog niet als zoodanig beeedigd. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Dieleman hem voor den aanvang der vergade ring hiernaar heeft gevraagd, en hij ten ant woord gaf, dat nog geen kennisgeving van benoeming was ingekomen en hij voor de vol gende periode nog niet is beeedigd. Hij dankt intusschen den heer Verschelling voor zijn attentie. De openbare vergadering wordt hiema door den VOORZITTER geschorst en gaat over in een zitting met gesloten deuren. Na heropening sluit de VOORZITTER d^ vergadering door het uitspreken van het dank- gebed. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER KALKPOOTEN, D1PHTHERIE EN EEN MOOI RESULTAAT. De laatste week kreeg ik een paar vragen waar ik even nader op in wil gaan le. Ik heb onder mijn vastzittende kippen, die in een flinke droge ren loopen en een zeer ruim nachthok hebben, eenige kippen die het aan de pooten mankeeren. Die pooten zijn be- dekt met een schubachtige laag waar het onder jeukt en ik geloof ook zweert, zoodat ze moeilijk gaan loopen en zeer vermageren. Er zijn nog jonge kippen bij, die het hebben en oudere die het weer niet hebben. Is dit ook erfelrjk Naar de beschrijving te oordeelen hebben we hier te doen met een geval van zgn. kalk- pooten, een ziekte die meestal in den zomer het ergst voorkomt en meestal ook niet zoo emstig verloopt als in het bovengenoemde ge val. /Wat is dit nu voor ziekte? Langen tijd heeft men gedacht dat deze ruwe pooten, waarvan de schubben min of meer overeind staan, altijd voorkwamen bjj oude hennen, maar hiervan is men teruggekoraen omdat men soms bij kuikens die nog bij de kloek loopen ai kalk- pooten aantreft. Het hangt er maar van af hoe en wanneer de dieren besmet worden, want kalkpooten is een besmettelijke ziekte. De vraagsteller zet aan het eind van zijn brief of de ziekte erfelijk is. Neen, erfelijk is zij niet, zij gaat niet van de ouders op de kuikens over door de eigenschappen die in het ei zich bevinden, doch de schurftmijten die deze ziekte veroorzaken kunnen wel van kloeken op kui kens overgaan, net als de luizen en andere pa- rasieten. Meestal gaan deze schurftmijten over de zitstokken van de eene kip naar de andere, doch ze kunnen natuurlijk ook door het strooi- siel op de pooten van onbesmette kippen of kuikens komen en in de legnesten kan ook de besmetting plaats vinden. De schurftmijten die de ziekte veroorzaken zijn erg klein, met het bloote oog haast niet te zien. Daar komt nog hij dat deze beestjes bijna geheel doorzichtig zijn, dus zjj vallen niet gemakkelijk op. Het wijfje is 0.4 m.M. groot, het mannetje maar 0.2 m.M. Zoek er dus maar niet naar in uw kippenhok of op de pooten der zieke kippen. U vindt ze toch niet. Ze komen niet alleen voor bij kippen, doch ook bij kalkoenen, musschen, fasanten en bij verschillende andere wilde vogels. De kleine diertjes dringen tusschen de schubben van de pooten der kippen en bijten daar de huid stuk. Dit veroorzaakt hevige jeuk en er ontstaat een kleine ophooping van vocht dat snel indroogt. Tevens kleven hierin allerlei huidschubjes en tenslotte dringen deze afgestorven massa's de schubben op zij en ontstaan de zgn. kalkpooten. De wijfjes boren gangen in de huid en leggen daarin de eitjes die na ongeveer 10 dagen uitkomen. De mij ten kunnen zeer lang buiten de kippen leven in strooisel, reten en spleten en zoodoende ge- beurt het dat in sommige hokken de koppen steeds kalkpooten krijgen. Door de jeuk heb ben de kippen 's nachts geen rust en verma geren vaak. Verder worden ze door de zieke pooten in hun beweging belemmerd en kun nen de kippen zich dus niet zoo goed bewegen. Om de znekte te genezen moet men eerst zorgen dat de korsten verwijderd worden. Kippen die sterk aangetast zijn kan men beter opruimen en de pooten verbranden. Bij de andere kippen kan men 's avonds de pooten insmeren met groene zeep en den volgenden morgen de pooten voorzichtig afschrobben met warm water. Men moet ze echter niet zoo sterk schrobben dat de huid gaat bloeden en de schubben er ook niet uittrekken. Nu laat men de beenen drogen en smeert ze in met 10 pet, salicyzuur-vaseline, dat men bij een dierenarts koopt. Ook kan men zwavel-vaseline nemen. Hoofd- zaak is dat de vaseline goed doordringt want deze verstopt de iuohtgaten in de huid der schurftmijten, waardoor ze stikken. Vele kippenhouders behandelen de zieke pooten met petroleum. Dit is edhter een gevaarlijk huid- middel, want als men er de bevederde huid boven den hak mee raakt, kunnen hier lee- lijke ontstekingen en kloven ontstaan. Ver dun desnoods de petroleum met olie en pen- seel dit mengsel dan voorzichtig alleen op de zieke plekken. Als er veel last van kalk pooten in bepaalde hokken ondervonden wordt raad ik aan de kippen grondig te behandelen, het strooisel te vemieuwen en het hok, vooral alle reten en gaatjes, flink met carbolineum te bespuiten. Vraag no. 2 luidt: Kan een jong Wit Leg horn hen. die geent is tegen pokken en diph- therie laatstgenoemde ziekte krijgen? Ik heb diphtherie onder mijn kippen en van mijn kop- pel groot 349, verdeeld over twee hokken, zijn er vele gestorven. Mijn leverancier waar ik ze van kocht schrijft mij dat hij zelf de hen nen heeft ingeent op 5 maanden leeftijd. Het is een groote strop voor mij, de geheele koppt, heeft niet of weinig gelegd. Nog velon loopen er rond met een hard, klein kammetje, De huisvestimg is goed, gezien het feit dat mijn overjarige kippen al weer druk aan den leg zijn. Welnu, dat na enting thaus diphtherie op- treedt kan vooral in gevallen als het boven genoemde, waar de eigenaars zelf enten ge makkelijk voorkomen. Ik heb daar een paar maanden geleden genoeg voor gewaarschuwd. Wie veilig wil zrjn moet laten enten door den dierenarts en wie demkt dat geld te kunnen besparen moet later de stroppen aanvaarden als in dit geval. En nu nog een aardig bericht dat ons alien genoegen zal doen. Een lezer schrijft mij: Als curiositeit doe ik U weten, dat ik een toom van 6 Witte Leghorns (broed 2 Juni 1932) heb gecontroleerd en dat deze vanaf half November '32 tot 19 November '33 heb ben gelegd 1488 eieren, dus 248 eieren per stuk. Ik heb nooit 66n winded gekregen en er is er nooit een broedsch geweest. De toom zit altijd (geen dag uitgezonderd) opgesloten in een gewone ren van 4 M. bij 1,25 bjj 1,25 M. Ze krjjgen 's morgens ochtendvoer en verder 2 maal per dag gemengd graan met veel groenvoer. Misschien is het voor de lezers een niet alledaagsch ndeuwtje. Gaame zou ik van U vememen wat de hoogst bekende op brengst is per stuk en per toom. Voorloopig feliciteer ik U met dit succes en wijs de lezers op het feit, dat U veel groen voer geeft en zal eens wat over hooge produc- tie schrijven. Dr. TE HENNEPE,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 8