H.H. Adverteerders QEMEHODS BEKICHTEN BUBGEBLIJKEN STABD TERNEUZEN, 20 DECEMBER 1933 HOEK. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. verzoeken wij beleefd hunne advertenties voor het nummer van a.s. Vrijdag zoo spoedig mogelijk in te zenden. ST. JANSTEEN. OVERSLAG. RECHTSZAKEN. LOOP DER BEVOLKING. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. CHR. WINTERLEZING. Maaadagavond had in de Ned. Herv. Kerk alhier de tweede winterlezing plaats. De voorzitter, de beer H. Heersema, opende de bijeenkomst. met voorlezing van 1 Kon. 13 130 en gebed; waiama Ds. Van Woerden, van Zwammerdam, eene rede hield over: „Snelle afloap als de wateren". Spreker be- handelde daarin drie punten, n.l.: Heil U, mijn broeder! Waoht U, mijn broeder! en Ach!, mijn broeder. Op treffende wijze schetste hij den helden- moed van den profeet des Heeren als hij den zanddgen Honing Jeroboam op ondubbelzin- nige wijze het oordeel des Heeren aanzegt. doch ook hoe 'de vroimen niet goeclkoop zon- digen, wanneer liij het einde schetst van den man Gods die zich door een leugen-profeet laat verieiden het Woord des Heeren weder- spannig te zijn. Met onverdeelde aandacht werd de rede door de aanwezigen aangehoord. Op 18 Jan. a.s. hoopt voor het comite in de Geref. Kerk op te treden Dr. J. H. Bavinck, van Wassenaar. SMOKKELAAR GESNAPT. Door de marechaussee te Philippine is aan gehouden een jnwoner van Eecloo, verdacht van het smokkelen van sigarettenpapier en saffraan. Na zijn aanhouding bekende hij reeds Maandag ook sigarettenpapier over de grens te hebben gesmokkeld en daarvan te IJzendijke en te Ter Neuzen te hebben ver- kocht. Heden zijn daar de voorhanden boekjes sigarettenpapier in beslag genomen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Kinderhandschoen (beige), T. Geijp, Haven- straat 3. Kinderhandschoen, Politiebureau. Ben paar bruihe ratine handschoenen, P. d'Hont, Van Steenbergenlaan 47. Schaatsriem, C. van Doorn, Dijkstraat 54. Rijwielbelastingmerk, P. Dhont, Nieuwediep- straat 83. Rijwielbelastingmerk, Ch. v. Wijck, Dijk straat 24. Rijwielbelastingmerk, C. Sol, Bodekamer, Stadhuis. Portemconaie met inhoud, F. v. d. Hooft, Baandijk 24. Portemonnaie, M. Dees, Tholensstraat 40 Een paar skisokken, B. van Kolk, Burg. Geillstraat. Huissleutel, A, v. Gelderen, Van Boven- straat 27. Een konijn, J. Balnikker, Blokken 12. Overhemd, A. J. v. d. Velde, Dekkerstr. 25. Ceintuur, Politiebureau. Heerenrijwiel, Politiebureau. Autosleutel, L. v. Tatenhove, P 34. EEN BLOEDIG INCIDENT. Tijdens hie,t befcoek van het Joego-Slavische koningspaar aan Zagreb (Agram) heeft zich aldaar een bloedig incident voorgedaan. Offi- cieel wordt medegedeeld, dat politie-beambten op hun gewone controle-ronde in een huis drie verdachte personen ontdekte. Toen zij hun vroegen zich te legimiteeren, trok een der mannen, een revolver en schoot den politie- agent dood, terwijl een tweede door een schct werd gewond. De verdachten trachtten daar- op te verdwijnen, doch 2 hunner werden door het publiek aangehouden en aan de politie overgeleverd, terwijd de derde Maandagmor- gen in de omgeving van Zagreb werd gear- resteerd. Naar wordt medegedeeld, beloven de onderzoekingen volledige klaarheid in deze zaak te zullen brengen. JAPAN filDT OM EEN TROON- OPVOEGER. De Keizerin Nagako verwacht een kind. Daar zij reeds vier prinsessen het leven schonk bidden millioenen Japanners, dat zij nu een zoon ter wereld zal brengen. Wanneer de kei zerin naar het slot Sji-oda verhuist, is er een blijde gebeurtenis dp til. Deze verhuizing heeft kort geleden plaats gehad. Op dien dag werd gratie verleend aan de officieren, die ter dood veroordeeld waren wegens den moord op den vroegeren eersteh minister Inoekai. Maar Kei- zer Hiruhifb"" wilde niet, dat eenige booze wensch zijn vrouw op haar tocht naar het slot begeleidde. Qndanks alle Westersche techniek en cultuur gelooft men in Japan aan de macht van vervloekingen en duivelskettingen. Viermaal moest Nagako reeds op het slot Sjiyoda haar intrek nemen. Vier keer stelde zij in zeker opzicht het volk teleur, want zij baarde alleen dochters. De drie overgebleve- nen heeten Sjigeko, Katsoeko en Atsoeko. Een andere moeder zou met een drietal zulke kinderen gelukkig zijn, de Keizerin echter niet, en men zoekt naar de oorzaken voor het feit, dat ze niet met een zoon is gezegend. De toovenaars hebben er is weinig voor noodig beslist, dat er een vloek op het huis van den thans 32jarigen Hirohito rust. Men verklaart dezen uit de regeering van Hiro- hito's vader en voorganger Yosjihito. Hiro- hito's broer Yosjoehito Chichifcoe, heeft bo- vendien een zonde begaan door te trouwen met de weliswaar schoone, maar toch zeer burgerlijke Setsoeko Matsoedeira, de dochter van een gezant. En Hirohito heeft geweigerd zijn broer daarom te vervloeken. Zoo leggen de toovenaars, astrologen en Sjintopriesters het geval uit. Zij hebben wei nig hoop op de geboorte van een zoon. De constellatie der sterren deugt niet Na vier keer optimisme ligt het voor de hand, dat de heeren er nu niet meer aandurven. Den laatsten keer, toen het eveneens geen prins was, brak er tijdens de geboorte een zwaar onweer boven Tokio los. Men zegt, dat onder bliksemstralen en donderslagen het prinsesje haar eerste geschrei liet hooren. Momenteel zoekt men alom in den lande naar zoogsters. Men heeft er zeven noodig. Naar gelang van geslacht en geboorte-uur van het kind zijn bepaalde zoogsters ge- wenscht. Ook in dit geval hebben astrologen en waar- zeggers de beslissing in handen. Zij zullen ook bepalen, welke geschenken de keizer de keize rin zal geven. Hofmaarschalk Ikki moet de cadeaux naar het slot Sjiyoda overbrengen, onafhankelijk van de kwestie of er een prin- ses dan wel een prins wordt geboren. Om dit laatste te bevorderen kan men slechts tot de goden bidden en de booze geesten be- strijden. Komt er geen troonopvolger, dan kan men slechts treuren, want de goden zijn on- schendbaar. De toovenaars hangen overal ket- tingen op en vlechten snoeren, die de demonen den weg versperren. Rondom het bed wordt een papieren muur opgericht. Zoo wacht de keizerin, volkomen afgesloten van de wereld, het zware uur af. Reeds zoeken de astrologen den boom uit, waar de navelstreng, zonder dat iemand het ziet, zoo snel mogelijk zal worden begraven. Als de goden niet' anders willen, dan zal na Hirohito's dood of aftreden, de tweede broer des keizers, Noboekito Takatsie regee- ren. Drie jaar geleden trouwde hij met de 20- jarige Kikoeko Tokoegawa! Grijze sok, I. Luteijo, Tholensstrat 25. Nieuwe portefeuille en portemonnaie, C. de Koeijer, Hoek, Boeregat P 66. GESLAAGD. Maandag slaagde aan de Universiteit te Utrecht voor het candidaatsexamen in de fa- culteit der wis- en natuurkunde de heer D. Tollenaar te Zaamslag. GEREF. KERK. Zondag is in het Geref. kerkgebouw aan de Molenstraat te Assen Ds. D. Scheele, gekomen van Middelburg, bevestigd in de vac. Ds. T. Gerber. Als bevestiger trad op Ds. A. Scheele te Kapelle-Biezelinge, die sprak over 1 Petrus 5 24. -De gemeente zong haar nieuwen leeraar de zegenbede uit Ps. 134 toe. Maan- dagavond deed Ds. Scheele zijn intrede. Voor de a.s. nation ale tentoonstelling van konijnen en pluimvee te Hoek zijn ingeschre- ven 135 nummers, voorwaar een zeer mooi aantal, te meer daar er in de omgeving nog meer tentoonstellingen gehouden worden. Het is voor dieremliefhebbers en konijnen- en pluimveefokkers de moeite waard om eens een bezoek te brengen met de Kerstdagen aan deze tentoonstelling, waar het beste met het beste wedrjvert voor de vele uitgeloofde prijzen. De kring ,,Zeeuwsch-Vlaanderen" van Meis- jesvereenigingen op Geref. grondslag hield al hier haar jaarvergadering. Door de koude was de opkomst niet zoo groot als gewoonlijk. Na de gebruikelijke opening sprak de presi- dente, mej. A. Bakker Jd. van Axel, een openingswoord. Door de vereeniging van Spui werd ingeleid: ..Israels strijd tegen Amelek". Verder werden enkele stukjes voorgedra- gen en tableaux vertoond. Ook werd thee met toebehooren aangeboden. Een avontuur, dat nog goed afliep. Slemiel had de Zondag nog in den kop of- schoon 't al Maandag was. Van den Zondag- scheti pre was er denkelijk nog wel overge- bleven om met die koude er eentje te pakken. Misschien een paar, maar in ieder geval te veel om onder den invloed van de koude met goed gevolg te kunnen verdragen. Door zijn kameraad Hockie had hij zich laten verieiden een tochtje per fiets naar de ijsbanen te maken. In plaats van op de schaats, die toch 't aangewezen vervoermiddel op de gladde baan is, maar door ons tweetal zeker niet be- hoorlijk gehanteerd kon worden, practisch niet en ook vanwege de slapte in de beenen niet, dan maar op de fiets h la tandem op den gladden ijsvloer. Daarop kon je net even goed tyj^tten mee beschrijveil, racen, draaien en wenden en keeren. En behoefde je voor den snelsten rijder niet onder te doen. Maar het gladde ijzer leent zich onder der- gelijke omstandigheden toch nog altijd beter voor het maken van ijscapriolen, dan de gum- miband. Want deze kan koms op verrader- lijke wijze onder je weg ritsen, hetgeen dan ook nog het gevolg kan na iich sleepen, dat je een gevaarlijken salto involuntaris maakt, 't welk doende je een gebroken nek of als t minder erg is, een kapotten vlerk of ge- kwetsten onderdaan of eventueel een stuk of wat gebroken ribben kan kosten. Van al deze gebeurlijkheden overkwam ons tweetal evenwel niets, maar wel een andere, waarop niet gerekend werd. Na heel wat kunstrijders-toeren te hebben verricht, scheen het noodlot zich aan minstens den van het waaghalzerige tweetal te willen voltrekken. Ongelukkigerwijze of liever na- tuurlijker wijze WTeekte het zich aan Slemiel, de slapbeenige, want plotseling maakte het vehikel, dat hij reeds geruimen tijd met zoo- veel handigheid bestuurd had, een onverwach- ten slipper met het gevolg, dat de wielrijdende circus-artist-in-spd, zooals we dezen in het circus-Bremer hebben zien optreden, een ge vaarlijken val met het hoofd op het ijs te demonstreeren gaf. Slemiel bleef een tijdlang buiten westen met breed uitgespreide armen op het ijs liggen en werd met een hersenschud- ding naar huis getransporteerd. Zijn partner had niets. Zoo gaat het, wanneer men het wintersche element met ongeschikte middelen wil trot- seeren. Alle ding wil met het daartoe ge- schikte middel gediend worden: langs den weg snort de racer op de fiets, langs de ijsvlakte vliegt de hardrijder op de schaats, evenals het natte element in een bootje en het ijle lucht- ruim in een Pandertje of Fokker doorkliefd wordt. Als variant op Strarings: „Het genezend bad", waarin sprake is van een zekeren Rei- nier, die te paard naar Akens baden was toe- gereden, en daar in alle vroolijkheid geld en peerd was kwjjtgeraakt, zoodat hij te voet weer naar huis moest terugkeeren, zou hier kun nen gerijmeld worden: Slemiel was met zijn slappe leden Naar t Canisvliet-ijs toegereden, Maar 't 'toeren op zijn stalen peerd Eindigde op 't leste toch verkeerd. Hij was te fiets er heen gereden En op zijn rug naar huis gekeerd. stede van den landbouwer Edmond Engels. Onmididellijk waarschuwde hij den eigenaar, alsook den nabij wonende gemeenteveldwachter. Hierna werden nog beurtelings de burgemees- ter en de rijksveldwachter ingelicht. Allen die reeds te bed lagen spoedden zich naar de plaats van den brand. De gemeente-veldwach- ter en wethouder Apers, die daar in de buurt wonen, waren oogenblikkelijk ter plaatse. Nog voor middernacht kwamen de rijks-veldwachter en de burgemeester. Er was brand ontstaan in een groote partij stroo, tarwe, haver, hooi en hout, ongeveer tot een gezamenlijke waarde van /400. Intusschen was er veel volk op de been en werd direct begonnen met het in de nabijheid liggende stroo, dat nog niet aangetast was te verplaatsen. Terwijl het brandende een geweldige vuur- massa was en enorme warmte gaf, werd den geheelen nacht de groote hoop stroo steeds uit elkaar gehaald opdat het spoediger uitgebrand zou zijn. Dit is dan ook gelukt, j want onder den morgen, toen het reeds licht begon te worden "heeft men met emmers water het smeulende gedoofd. Voor de aanwezigen viel het niet mee, stood men met het gezicht naar het vuur dan was het enorm warm, maar de rug was ijskoud, zoodat men zich voortdurend moest omdraaien. Emstig wordt vermoed dat kwaadwilligheid in t spel is en de politie stelt een grondig onderzoek in. Ook vermoed men dat smok- kelaars al rookende langs die plaats gegaan zijn. Verzekering dekt de schade. Gelukkig dat de wind gunstig was en liep huis en schuur geen gevaar. De heer Frankena te Dalfsen reed met zijn zuster en zwager op het ijs in de Vecht om een tocht per schaats te maken. De zwager van den heer F. reed voorop, daama volgde de heer F. en vervolgens zijn zuster. De heer F. zakte by het Reggemond plotseling door het ijs, terwijl zijn zuster eveneens in het water terecht kwam. De heer F. schoot onder het ijs, en was niet meer te redden. Boven- dien had zijn zwager de handen vol om zijn vrouw op het droge te brengen. De heer T., hoofd van de r.-k. school te Dokkum, is Zondagmiddag bij het schaatsen- rijden op het hoofd gevallen. Hij was spoedig dood. De heer T. laat een vrouw en negen kinderen achter. Arbeidsbeurs. Aan het einde der week, loopende van 11 tot 16 Dec., stonden bij de arbeidsbeurs inge- schreven 15 gedeeltelijk en 33 geheel werklooze fa- brieksarbeiders, 30 transportarbeiders, 8 land- arbeiders, 2 timmerlieden, 2 metselaars, 6 grondwerkers, 1 kantoorbediende. Geplaatst werden in voomoemde week 2 transportarbeiders en 2 hulp-weefsters. Dat de statistiek van de arbeidsbeurs ge- durende deze periode een heel ander beeld te zien geeft als die van de voorafgaande weke- lijksche periodes, staat in nauw verband met de beeindiging der campagne aan de suiker- fabrieken, waarin gedurende een tiental weken degenen, die voor dien tijd als volslagen werk- loozen waren ingeschreven, door bemiddeling der Arbeidsbeurs waren ondergebracht. Het aantal periodiek-werkloozen is blijkens deze statistiek aanmerkelijk verminderd we gens het in werking stellen van een glasoven in de Glasfabriek. Thans is te wachten op de te openen cam pagne aan de Phosphaatfabriek, die in den regel een aanvang neemt enkele dagen nadat de suikerfabrieken tot stilstand gekomen zijn. Tevens blijkt uit deze statistiek welke nood- lottige gevolgen de gevreesde maatregel der regeering zou zijn, om ten koste van de suiker- bietencultuur den geheelen steun voor dit voor ons gewest zoo belangrijk landbouwpro- duct op te heffen ter wille van de Twentsche textielindustrie, die hoofdzakelijk op Indie aangewezen, daar door de concurrence van Japan dreigt overvleugeld te worden. In deze gemeente zijn alle lagere scholen gesloten wegens het heerschen van diphtheritis onder de leerlingen. Brand. Zondagavond omstreeks half 12 bemerkte een voorbijganger dat er brand was op de hof- ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Woensdag 20 December 1933. De volgende vonnissen werden uitgesprokec: A. L. G., oud 26 j., koopman te Stoppeldijk, beklaagd van overtreding der Crisis-Varkens- wet, vrijgesproken. A. L. G. voomoemd, beklaagd van alsvoren, vrijgesproken. A. L. G. voomoemd, beklaagd van alsvoren, vrijgesproken. C. v. O., oud 37 j., landbouwer te Sas van Gent, is wegens overtreding der Crisis-Var- kenswet, veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis. G. G., oud 28 j., varkenshandelaar te Sas van Gent, is wegens overtreding der Crisis- Varkenswet, veroordeeld tot /25 boete of 10 dagen hechtenis. J. d. P., oud 53 j., landbouwer te Zaamslag, is wegens overtreding der Crisis-Varkenswet, veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen heclj- tenis. J. D., oud 38 j., landbouwer te-Axel, is wegens overtreding der Crisis-Varkenswet, veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hech tenis. C. d. B., oud 30 j., werkman te St. Jansteen, gedetineerd, is wegens terugkeeren in het uit- gezette gebied, veroordeeld tot 1 maand ge- vangenisstraf. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 19 December 1933. De volgende zaken werden behandeld: W. J. v. H., oud 46 j., venter, zonder vaste woonplaats, werd verdacht dat hij op 8 Nov. 1933 te Sluis den Rijksveldwachter-brigadier Rooze, die aldaar surveilleerde, heeft belee- ,digd. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak idem. J. A. C., oud 27 j., veekoopman te Hoofd- plaat, werd ten laste gelegd dat hij op 24 Juli 1933 te Hoofdplaat heeft weggenomen een rund, toebehoorende aan C. P. van der Sijpe, en dat liep in de weide van J. Temmerman. Eisch: vrijspraak. Uitspraak idem. Ma. F., oud 25 j., naaister te St. Jansteen, werd verdacht dat zij op 4 Nov. 1933 te St. Jansteen 'Helena Herman heeft beleedigd. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. P. de W., oud 33 j., wagenmaker te Osse- nisse, werd verdacht dat hij op 9 Nov. 1933 te Ossenisse Leo Warrens op het hoofd heeft ge stagen. Eisch15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. P. J. E., oud 22 j., visschersknecht te Breskens, werd ten laste gelegd dat hij op 4 Nov. 1933 de gummistok van den veldwach- ter Wagenaar, toen deze bezig was die te gebruiken in een herberglocaliteit, waar wan- orde en ruzie was, heeft beetgepakt en vast- gehouden, hebbende hij toen een handeling van den veldwachter belet, gepleegd te Breskens. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraakf 10 boete of 5 dagen hechtenis. tH. J. E., oud 29 j., visscher te Stekene, werd beklaagd dat hij op 4 Nov. 1933 te Breskens den gemeenteveldwachter Wagenaar, die toen surveilleerde, heeft beleedigd. Eisch25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f 20 boete of 10 dagen hechtenis. A. L. D., oud 26 j., koopman te Westdorpe, werd verdacht dat hij in October 1933 te Westdorpe een hondje, toebehoorende aan Evert Rutters, dat bij hem was komen aan- loopen, in zijn schuur heeft geborgen, en zich toegeeigend, en een hondje, toebehoorende aan Evert Rutters heeft geslacht. Eisch; 14 dagen j*t*ttngenii&straf. Uitspraak idem. BURGEMEESTER EN WETHOUDSTER IN HOOGER BEROEP. De burgemeester van Zuid- en Noord-Scher- mer heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank te Alkmaar van 5 December, waarin hij wegens beleediging is veroordeeld tot f 300 boete, subs. 30 dagen hechtenis. Eveneens is appel aangeteekend door de wethoudster dier gemeente tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij zij wegens ver- valsching van mandaten werd veroordeeld tot 25 gulden boete, subs. 25 dagen hechtenis. BEeEDIGD. Ter openbare terechtzitting der Rechtbank van Dinsdag j.L, Kamer voor burgerlijke zaken, is de heer Mr. J. Erasmus, beeedigd als Kantonrechter-plaatsvervanger te Oost- burg, IJS-ONGEV ALLEN. Op het kanaal te Tweede Exlooermond is de lSjarige A. Dieters bij het schaatsenrijden met groote snelheid tegen een gesloten brug op- gereden. Hij liep daarbij zulke ernstige ver- wondingen op, dat hij enkele oogenblikken later aan zijn verwondingen is overleden. Aan den Omwal bij Alkmaar zijn zes per sonen door het ijs gezakt van het kanaaJ. waarvan het midden ten behoeve van de scheepvaart nog geregeld was opengehouden. Allen werden met moeite gered. KINDEREN VERDRONKEN BIJ SLEETJE RIJDEN. De 4jarige C. M. van der L. en haar 3jarig broertje C. J. zijn bij het sleetje rijden te As- sendelft in een wak terechtgekomen en ver- dronken. Hoewel het ongeluk gebeurde in het cen trum van het dorp, heeft niemand het onheil bemerkt. Een voorbijganger zag later het sleetje en een klompje op het ijs staan en deed de vreeselijke ontdekking. Een dokter, die toevallig passeerde, is een uur bezig geweest om de levensgeesten op te wekken. NOODLOTTIG S0HOT. Bij Steenderen is een 22jarige man, toen hij zich met een geladen buks op het jachtveld bevond, door de gladheid uitgegleden, met het noodlottig gevolg, dat de buks afging en de man werd getroffen. Zwaar gewond en in hoogst ernstigen toe- stand is hij naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. KINDER VERLAMMING. In het gezin van den landbouwer G. W. te Grubbenvorst is een 3jarig dochtertje aan kinderverlamming overleden. GASVERSTIJKKING. De 71-jarige J. de Rooy, die alleen een huis bewoonde in de Alleenhoudersstraat te Til- burg, is Zondag door gasverstiikking om het leven gekomen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagawond is te Leeuwarden de 61- jarige Tj. de Boer bij het oversteken van den Groninger straatweg gevallen, juist op het oogenblik, dat een auto uit Franeker naderde. De man werd overreden en is Zondagnacht in het stadsziekenhuis overleden. VECHTPARTIJ TE ENSCHEDE. Te Enschede zijn Zaterdagavond eenige col- porteerende N.S.B.-ers gevolgd door een aan tal O.S.P.-ers en enkele communisten. Het kwam tot een vechtpartij waarbij vier ■a wN.S.B.-ers met stokslagen bloedend aan het achterhoofd werden verwon^.. Vier van de aanvallers zijn door de politie aangehouden, waarvan een is vrijgelaten. De overige drie zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Tegen een der N.S.B.-ers, die een geladen re volver bij zich droeg, is proces-verbaal opge- maakt. OVERVAL MET ROOF TE OVERSCHIE. Zaterdagavond half twaalf is een overval met roof gepleegd op den 58-jarigen loterij- agent J. le Large, op het zoo stille gedeelte van de Oudendijksche Schiekade te R'dam. Toen le Large zidh per rijwiel van Rotter dam naar huis begaf, passeerde hij de voet- brug over de Rotterdamsche Schie, even voor- hij den tol op den Rotterdamschen rijweg. Aan de overzijde wilde hij op zijn rijwiel zijn weg langs de donkere Oudendijksche Schie kade vervolgen, toen een paar jonge mannen op hem toeschoten en hem met een knuppe! een hevigen slag op het hoofd toeibrachten. Meer slagen volgden. De aangevallene poogde zich nog te verweren en trachtte zich met zijn hand te besohermen. Hevig beukten de slagen ook op de hand en onder het uiten van hulpkreten viel le L. op den grond. De beide misdadigers maakten -zich meester van de tasch, die le L. bij zich droeg, en trachtten zich uit de voeten te maken. Sdnds de Rotterdamsche Schie is afgesloten bleef hun slechts over de voetbrug opnieuw te passeeren of te trachten, langs den Kleiweg of de Zestienhovensche kade te ocitkomen. Zij kozen den laatsten weg. Het hulpgeroep van den getroffene had ver- schillende personen gealarmeerd. Onder dezen bevonden zich J. v. d. Enden, een 20-jarige Schiedammer, die op het rijwiel van den ge troffene de misdadigers vervolgde, en de buurtagent de B., die juist bezig was zijn rij wiel op te bergen. Zij gingen de vluchte- lingen na. Bij den nieuwen rijksweg gekomen bleek het lot den overvallers niet gunstig. Juist was daar een verkeersstremming onitstaan tenge- volge van een aanrijding van den groenten- wagen van J. J. M. te Overschie door den auto van H. S. te Rotterdam, welke aanrijding ge volgd was door een nieuwe verkeersstrem ming, doordat J. S. te 's Gravenhage, bestuur- der van een tractor met oplegwagen, plotse ling de aanrijding ontwarende, getracht had zijn wagen tot stilstand te brengen, waardoor tractor en oplegwagen dwars over den weg kwamen te staan, waarbij de tractor door een hek ernstig werd beschadigd. Het verkeer naar en van Delft moest worden verlegd door de Dorpstraat en over den Rotterdamschen rijweg. Deze verkeersstremming, waarbij de politie. alsmede verschillende kijklustigen aanwezig waren, is den aanvallers noodlottig geworden Op het genoep van de achtervolgers slaagden politie en omstanders er in, de beide jonge- mannen te grijpen, die nog in het bezit waren van de tasch met geld Beiden zjjn opgesloten. Het zijn B. P. en J. B. uit Rotterdam. De toestand van den getroffene is redelijk. hij heeft een lichte hersenschudding. Zijn hand zal waarschijnlijk verminkt blijven. ROOF EN MOORDAANSLAG. Te Apeldoom is een loopjongen het slacht- offer van een nieuwe misdadigerstruc gewor den. Een man verwijderde van een ,,Te Huur" staand huis de bordjes, en bestelde toen tele- fonisch enkele boodschappen bij den krudde- nier M. in de Koreostraat. De 18-jarige bediende D. B. bezorgde de boodschappen. De man opende de deur van het door hem tijdelijk betrokken huds, nam de boodsohappen in ontvangst en wilde toen met een biljet van f 100 betalen. B. had geen wis- selgeld daarvoor en zeide: dan kom ik van- avond wel even terug. Om halfacht ging B., met ongeveer f 100 wisselgeld opzak, naar het huis. Om half twaalf des avonds was hij nog niet terug! Toen werd de politie in de zaak betrokken, en omdat een ibroer van D. B. meende een handschoen van den jongen in het huis te zien liggen, drong men met geweld het huis bin- nen. Daar vond men den jongen bewustedoos in een kast. Later bleek dat de dader hem naar de keuken had gelokt en hem daar met een stuk ijzer op het hoofd bewusteloos had geslagen. De man beroofde B. toen van zijn wisselgeld, wierp zijn slachtoffer in de kast en verdween op de transportfiets van den be diende! Het slachtoffer is naar het ziekenhuis ge- bracht, doch verkeert gelukkig niet in levens- gevaar. MAN BIJ EINDHOVEN OVERREDEN EN GEDOOD. Mede tengevolge van de gladheid van den Boschdijk te Eindhoven is daar Zondagaivond omstreeks acht uur een emstig auto-ongeluk geschied, dat aan een man het leven heeft ge- kost. De veearts H. Pulles kwam met zijn auto in de richtihg Eindhoven gereden. Hij voerde wegens een defect aan de koplampen slechts de kleioe lichten. Daardoor bemerkte hij te laat, dat voor hem op den weg een echt- paar gearmd liep, dat op zijn beurt den auto niet had hooren naderen. De heer Pulles rem- de zeer krachtig, doch hierdoor gleed de wagen over den grond. De man, zekere P. de Bie, oppasser van het rijkskrankzinnigenge- sticht te Eindhoven, werd met een ernstige schedelfractuur opgenomen en moest naar het Binnengasthuis worden gebraoht. Zijn vrouw kreeg een lichte armbreuk en werd eveneens in het ziekenhuis opgenomen. Mej. Philipse, die in de nabijheid woomt, snelde met een kusseh naar buiten om bulp te bieden. Zij gleed uit en brak haar been. De beide slaohtoffers werden eerst in haar wooing opgenomen en daar verder verzorgd. Toen de Bie naar het ziekenhuis was gebraoht, is hij niet meer tot bewustzijn gekomen en om on geveer half twaalf overleden. DE BEWONER VAN EEN RRANDEND HUIS MET MOEITE GERED. In den nacht van Zaterdag op Zondag ont- dekten voorbijgangers, dat brand was ont staan in het pand St. Janstraat 22 te Breda. Zij wekten de inwoners van het benedenhuis en van de twee bovenwoningen, die in nacht- gewaad moesten vluchten. De familie L., welke (boven het brandende vertrek sliep, zag de trap met took gevuld. Daarom trachtte L. zijn vrouw met aan elkaar geknoopte la- kens door een raam naar beneden te laten. De lakens hielden niet! waardoor de vrouw kwam te valien en vrij ernstig werd gewond. L. en zijn zoon zijn daama op een plat dak gesprongen en wisten zoo de achterplaats te bereiken. De brandweer wist het vuur in een kwartier te blusschen. Zondagnacht om drie uur is in hetzelfde huis voor de tweede maal brand ontstaan en wel op de slaapkamer, waar de zoon sliep. Dit begin van brand kon binnen enkele minu- ten worden gebluscht. Naar de oorzaak worde een onderzoek in- gesteld. TREINONTSPORING BIJ ZWIJNDRECHT. Zondagmiddag zijn van een goederentrein, nabij Zwijndrecht, 10 wagens ontspoord, waar door een groote materieele schade is veroor- zaakt en de lijn in de richting van Dordrecht naar Rotterdam totaal werd versperd. Per- soonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Aan- gezien op dit dmk bereden traject gedurende den geheelen verderen Zondag over enkel spoor moest worden gereden, is er uiteraard nog al vertraging in den treinenloop ontstaan. In verband met het stilliggen van de binnen- vaart, door de vorst, beteekende deze gedeel- telijke versperring van de spoonbaan voor de spoorwegen een nog grooter ongerief, dan het anders al geweest zou zijn. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Dec. Oscar Leonard Verstraete, oud 20 j., jm. en Irena Delphina Rottier, oud 19 j., jd. Geboorten. 3 Dec. Renald August, z. van Andre Claeyssens en van Maria van Hecke. 4 Dec. Gerardus Bernardus, z. van Kamiel Bruggeman en van Alice Leonie Neyt. Overlijden. 7 Dec. Rozalia Maria van Weijnen, oud 81 j., echtg. van Petrus Johan nes Groothaert. 16 Dec Cornelia Hendrika Koole, oud 90 j., d. van Johannes en van Jacomina Adriaansen (beiden overleden). SAS VAN GE1NT. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 15 Dec. hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. L. Vermoet, zonder ,van Hulst. Vertrefeken E. J. Walraven en eojhtgenoote, zonder, naar Berlicum. W. A. Wieland e^tg^zin, schipper, naar Ter Neuzen. C. Lauret, zonder, naai; Clinge. I. de Mul, dienstbode, naar Philippine. M. A. Lammens en echtgenoote, fabrieks- arbeider, naar Assenede (B.). L. L. van den Steen, fabrieksarbeider, naar Antwerpen (B.). RIJKSWATERSTAAT. De Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks Waterstaat heeft heden aanbesteed het onder- houd van de electrische centrale te Ter Neu zen en verdere inrichtingen behoorende tot de Rijks electriciteitswerken van het kanaal van Ter Neuzen, gedurende de jaren 1934, '35 en '36. Raming 2050 per jaar. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Bliek te Ter Neuzen voor /2100; C. J. de Bree te Ter Neuzen voor f 1950; J. van 't Hoff te Hoek voor /1920; W. de Bokx te Hoek voor f 1914P. L. A. de Pauw te Sluis- kil voor f 1720; J. Tholens te Ter Neuzen voor /1649; G. A. van der Straten te Ter Neuzen voor 1632 en R. Verschelling te Ter Neuzen voor 1594. Voor Ter Neuzen: 18 Dec. Noorsch s.s. HARDY, 343, steen, Fredxikstad. Van Ter Neuzen: 19 Dec. Letl. s.s. MAR TIN, 262, ledig, R'dam; Nederl. m.s. MADO, 143, ledig, Antwerpen. Voor Ter NeuzenGent: 19 Dec. Zweedsoh s.s. CARING, 518. steen, Karlsham. Voor Sluiskil: 18 Dec. Duitsch s.s. ARION, 1311, ledig, Bremen. Van Sluiskil: 19 Dec. Eng. s.s. HOOK- WOOD, 926, ledig, Tyne; Duitsch s.s. ARION, 1311, kunstmest, Dublin; Peruaansch s.s. JOS<5, 2212, ledig, Emden. Voor Gent: 18 Dec. Belg. s.s. VILLE DE LI6GE, 636, ledig, Oosten.de. 19 Dec. Eng. s.s. ERWELL, 441, stukg., Goole. Van Gent: 19 Dec. VIADRA, 578, cokes, Stettin; Duitsch s.s. ASTA, 1291, pyriet, Ham burg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2