ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTEHTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mijn Eiland So. 9083 Eerste Blad WOENSDAG 20 DECEMBER 1933, 73e Jaargang B~~I H H E H i A N D BUITEHLAND FEUILLETON NEUZENSCHE COURANT. mm M fJtir TTaav. allrOTI VOO-aI - ~'U"VTENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Tei Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buiteoland alleen bij oormtbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clich6's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. BOUWVERORDENING. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken beke-n-d, dat vanaf heden gedurende drie maanden op de gemeente- secretarie voor een ieder ter lezing is neder- gelegd de door hen afgekondigde „Verorde- ning op het bouwen en de bewoning", welke verordening in afschrift, tegen betaliog der kosten verkrijgbaar zal worden gesteld. Ter Neuzen, den 19 December 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. TREFFEN MET KW'AADWILLIGEN OP DE WESTKUST VAN ATJEJH. Aneta meldt uit Bandoeng aan de N. R. Crt.: Het Departement van Defensie heeft het volgende telegram van den gewestelijk mili- tainen commandant van Atjeh ontvangen: In Lhongh aangekomen, ontving ik van- morgen zeven uur het bericht, dat kapitein A, J. Haga bij aanraking met den vijand was gewond. Mij naar Kampong Passi begevende, trof ik bij paal 60 een brigade marechaussees aan met kapitein Haga, die door eigen vuur zijner brigade een schot in den buiik had be- komen en levensgevaarlijk was gewond. Een mareohaussee had een klewanghouw aan den bovenarm opgeloopen, terwijl twee dwangar- beiders klewanghouwen resp. aan den onder- arm en het hoofd hadden bekomen. Een kwaadwillige is gedood. Onzerzijds zijn geen wapenen verloren gegaan. De vijand wordt vervolgd. Het noodlottige schot, waarvan hierhoven sprake is, heeft schrijft de N. R. Crt. een kranigen officier getroffen, die als jong militair in Atjeh reeds een eervolle vermelding kreeg naar aanleiding van een vervolgings- actie ia de rimboe. De heer Haga is nog pas eenige maanden kapitein. Als luitenant was hij reeds een jaar of drie, vier op Atjeh, werd vandaar overgeplaatst naar Java, waar hij aohtereenvolgens in gamizoen was te Tjirmahi en Bandoeng. Op eigen verzoek werd hij een jaar of drie geleden weer naar Atjeh over geplaatst omdat hij zich meer aangetrokken gevoelde tot het leger te velde. Hij werd ons beschreven als een robuste jonge man van sterk gestel, zoodat gehoopt mag worden, dat hij de emstige verwonding te boven komt. [Het boven staande treffen houdt verband met de achtervolging van een kleine groep uitge- wekenen in het landschap Lhong aan de West- kust van Atjeh, waarvan de telegrammen kortelings melding hebben gemaakt. Zooals onlangs bleek uit een interview met gouver- neur van Aken acht deze den politieken toe- stand in Atjeh gunstig. Plaatselijke verras- singen van incidenteelen aard zijn in dit ge- bied, in het bijzonder op de Westkust nooit geheel uitgesloten. DE VORST EN DE SPOORWEGEN. Nu de aanhoudende vorst de binnenscheep- vaart heeft verlamd, hebben de Nederland- sche Spoorwegen een ahnormaal druk goede- renverkaer te verwerken gekregen. Indertijd zijn, in verband met de concurrentie van den vrachtauto, tal van uitzonderingstarieven in- gesteld. Deze zijn, ook in dezen tijdelijken bloeitijd voor de spoorwegen gehandhaafd ge- bleven. Aangezien men echter te kampen heeft met een tekort aan wagens is het zgn. staangeld verdriedubbeld. Dit noopt de ver- voerders, de goederenwagens zoo snel mogelijk te lossen en terug te zenden. De stations zit- ten vol goederen. De vrije dagen van bet personeel worden in- gehouden. De chefs zijn vol lof over de enorme werkkracht van het personeel. Des nachts wordt soep verstrekt. DE KERSTGAVE VOOR WERKLOOZEN. De minister van Sociale Zaken heeft goed- gevonden, dat aan ondersteunds werkloozen als Kerstgave aan bet einde der week van 17 23 December boven het steunbedrag een be- drag wordt uitgekeerd, overeenkomende met een vierde van hetgeen de ondersteunden over genoemde week aan steun ontvangen. Deze regeling geldt ook voor hen, die in de zgn. vorststeunregeling zijn opgenomen. BIJSLAG WERKLOOZENKAS- UITKEERIN GEN. De hoofdbesturen der moderne, chr. en R.K. landarbeidersbonden hebben onlangs den mi nister van Sociale Zaken verzocht te bevorde- ren, dat met rijkssteun op de werkloozenuit- keeringen hunner leden een zoodanige bijslag worden verstrekt, dat uitkeerinig plus bijslag ten minste gelijk zijn aan't bedrag, waarop de verzekerden anders volgens steunregelingen recht zouden hebben. De minister heeft thans aan de landarbeidersbonden medegedeeld dat't verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, om dat het initiatdef van de gemeenten moet uit- gaan. Bereikt den minister het verzoek om zoodanige bijslagen te mogen geven, dan zal het onder bepaalde voorwaarden aan zijn medewerking niet ontbreken. Daar het rijk in de kosten van dergelijke bijslagen geen subsidie verleent kan de minister geen drang op de gemeenten uitoefenen. HET TEKORT BIJ HET GASTHUIS TE GOES. Aan den strijd, die reeds zoo lang in Goes wordt gevoerd over de vraag, wie de tekorten op de exploitatie van het Gasthuis heeft te betalen, is thans een eimd gekomen. De gemeenteraad stelde zioh op het standpunt, dat de gemeemte daartoe wettelijk niet ver- plicht was. Het Gasthuiabestuur was het daarmede niet eens en ging van 's raads be- slissing in hooger beroep. De minister van binnen landsche zakne gaf den raad reeds in overweging zijn besluit in te trekken, waaraan deze echter niet voldeed. Than® is de beslis- sing van de Kroon bekend geworden. De gemeemte is nu tot de betaling van de tekor ten verplicht. Het tekort bedraag ongeveer 20.000 per jaar, maar is over de laatste 4 a 5 jaar opge loopen tot pl.m. 100.000. Inmiddels heeft de raad op advies van een commissie ad hoc besloten tot belangrijke wijzigingen in de bedrijfsvoering, teneinde de tekorten te verminderem. AFWIJKING VAN DE WINK I I. SLUITINGSWET. Ingediemd is een wetsomtwerp houdende tij- delijke bevoegdheid tot het vaststellen van bij- zondere afwijkingen van enkele bepalingen der Winkelsluitimgswet 1930. Het doel van dit wetsontwerp is, bij wijize van tijdelijken maatregel de mogelijkheid te soheppen om tern ibehoeve van bepaalde be- drijven bijzomdere afwijkingen vast te stellen Op Zondag betrekking hebbende. De verschil- lende gegevens, welke den Minister omtrent de werking der Winkelsluitingswet hebben be reikt, hebben hem de overtuiging geschonken, dat bij de tegenwoordige buitengewone om- standigheden, die uiteraard niet hebben nage- laten ook op den wimkelstand haar terugslag uit te oefenen, een onverkorte handhaving van de bepalingen dezer wet betreffende den Zondag voor sommige soorten van bedrijven, met name de winkels in z.g. consumptie- artikelen, inderdaad te bezwarend is. Of- scboon op het punt van vermeerdering van winkelverkoop zijn verwachtingen ten deze niet bijzonder hoog gespanmen zijn meent hij toch, dat er wel voldoende aanleiding is om, door het mogelijk maken van een verrudming der verkoopgelegenheid op Zondag te trach- ten, waar noodig, de getroffen bedrijven al- thans eenigermate te hulp te komen. De in artikel 1 van het ontwerp neergelegde regeling schept voor die gemeenten, waar de tegenwoordige omstanddgtheden zulks ge- wenscht maken, de mogelijkheid, om ten be- hoeve van de winkels, waar z.g. consumptie- artikelen verkocht worden, afwijkingen vast te stellen, waardoor voor de hierbedoelde cate- gorien winkels op Zondag eenige verkoop- mogelijkheid wordt geschapen. ondersch. de bestaande verkoopmogelijikheid eenigszins wordt verruimd. Teneinde evenwel zekerheid te hebben, dat een regeling als hier bedoeld door de belang- hebbenden gewenscht wordt, is bepaald, dat zij slechts, nadat de winkeliers uit het be- trokken bedrijf daarover zijn gehoord, door den gemeenteraad kan worden vastgesteld. Deze zal er zich, voor elk geval afzonderlijk, overeemkomstig dienaamgahnde door de Kroon te stellen regelen, nauwkeurig van hebben te vergewdssen, dat inderdaad een beteekenende meerderheid v66r een verruiming is. Van de hier bedoelde bevoegdheid zal, naar de Minister zich zelf voorstelt, slechts op zoo danige wijze dienen te worden gebruik ge maakt, dat van de regeling der Winkelslui tingswet niet meer dan strikt noodzakelijk j wordt afgeweken. In dit licht moeten ook worden gezien de bepalingen in bet tweede en derde lid. In het tweede lid wordt voor de betrokken winkels, betzij zij thans op Zondag gesloten zijn, hetzij zij reeds ingevolge art. 4 der Win kelsluitingswet of krachtens artikel 9 dezer wet vastgestelde verordening op Zondag ge durende eenige uren voor het publiek geopend zijn, het ajantal uren, gedurende welke zij met toepassing van den in het onderhavige artikel voorgestelden crisismaatregel op Zondag ten hoogste" voor het publiek geopend mogen zijn op 6 uren gesteld, welke uren niet na 8 uur des namiddags mogen vallen; uit het boven- staande voigt dus, dat deze bepaling ten aan- zien van winkels, voor welke reeds een verder- gaande regeling geldt, geen invloed heeft. In het derde lid wordit een zelfde regeling als in het tweede lid bedoeld, getroffen ten aanzien van winkels, waarvan het hoofd of de ibestuurder behoort tot een kerkgenootschap dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath of op den zevenden dag heeft viert. Ten aanzien van de hierbedoelde winkels, die reeds ingevolge artikel 5 der Winkelslui tingswet op Zondag van 5 uur des voormid- dags tot 2 uur des namiddags en ingevolge een krachtens artikel 9 der wet vastgestelde verordening nog tot een later tijdstip voor het publiek geopend mogen zijn, wordt bepaald, dat zij met toepassing van den in het onder havige artikel voorgestelden crisismaatregel op Zondag niet na 8 uur des namiddags voor het publiek geopend mogen zijn. De regeling van het tweede lid van het on derhavige artikel sluit de mogelijkheid niet uit, van de hier gegevem faciliteit gedurende een ander daggedeelte gebruik te maken van de regeling krachtens de Winkelsluitingswet. Het komt den minister voor, dat het vol doende geacht kan worden, den in artikel 1 bedoelden crissimaatregel tot 1 Januari 1935 te doen gelden. Tegen dit tijdstip zal de toe- stand dan opnieuw in beschouwing kunnen worden genomen, teneinde na te gaan of er aanleiding tot het treffen van verdere voor- zieningen bestaan. POLITIESCHANDAAL TE BRUSSEL. Zondagmorgen is de hoofdcommissaris van Brussel gearresteerd en in bet huis van be waring opgesloten. Hij heeft bekend proces- sen-verbaal tegen automobilisten te hebben verduisterd op het yerzoek van een oliehande- laar, die hem dan een commissie verstrekte voor de levering van olie, die laatstgenoemde aan de automobilisten deed. Hij maakte even- eens gebruik van zijn invloed als hoofd-com- missaris om de levering van olie te krij'gen, waarop hij dan eea commissie van 10 ont- door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 52) (Vervolg.) Gezien dus hoog Bobby's gezonden eetlust was het tijd, om een stevig ontbrjt voor hern klaar te gaan maken. Waarschijn lijk had hij zich, voor zijn weggaan, met een kap koffie tevreden gesteld en ik kon niet eischen dat hij een en al aan(1 acht naar een lang verhaal zou gaan zitten luisteren, ais ik niets gedaain had, om onverdeelde aan- dacht mogelijk te maken. Bij wijze van eersten stap in de gewenschte richting begon ik het fomuis aan te maken. Dat leek makkelijker, dan het was, maar toen ik het emdelijk ertoe gekregen had om te gaan brandem, ging ik de andere luiken opendoen en ruimde de resten van het geim- proviseerde feest van den vorigen avond op. Daama ging ik nogmaals een bezoek bren- gen aan de provisiekast, waar ik, bij mijn vorigen strooptocht, een schaal met eieren had zien staan. Hoe lang ze daar al gestaan hadden, mocht Joost weten, majar voor ikieskeurigheid was het niet de gelegenheid en niet het oogen- blik. Ik bracht ze met een pot marmelade en het overschot van het brood, naar de hal- kamer en toen ik de tafel gedekt en den ketel op 't vuur gezet had, begon ik aan toilet maken te denken. Maar ik had mijn voet nog niet op de eer ste tree van de trap gezet of een geluid van buiten deed me stil staan. Dat was het dicht- slaan van het tuinhek geweest! Ik haastte me naar de veranda en zag een paar oogenblik- ken later een welbekende figuur in uniform het pad tusschen de struiken afkomen. Met een luiden juichkreet duwde ik de deu- ren open en ging hem tegemoet. ..Schitterend, Bobby!" begroette ik hem. „Je komt juist op tijd voor het onttoijt". Genoeglijk grinnikend kwam hij op me af en drukte met stevig de hand. „Dat is goed nieuws, jongeling", zei hij. „maar nog beter is 't dat jij daar gezond en wel voor me staat. Na je briefje verwachtte ik niet veel anders dan een vies rommeltje op het vloerkleed te vinden". ,,Je bent altijd 'n optimist geweest", zei ik droogjes. ,,Kom binnen en steek je handen uit. Als jij even voor de thee zorgt, kan ik me in vrede boven gaan poedelen en aankleeden". Hij ging met me mee naar binnen, gooide zijn pet op den divan en plantte zich voor den haard. ,,Waar is die eeuwig-glimlachende butler van je?" vroeg hij. Houdt die misschien niet van vroeg opstaan?" ,,Voor het oogenblik is Bascomb hors de coin bat", zei ik. „Als je een paar minuten geduld hebt, krijg je het verhaal in kleuren en geuren maar ik voel er niets voor, om 't je bij stukjes en beetjes te vertellen' ,,In orde, jonge man", stem.de hij toe. ,,Ga je hals en ooren dan rnaar wasschen. Ik houd wel de wacht bij den ketel en doe open, als er gescheld wordt". Bij de laatste woorden haalde hij zijn siga- rettenkoker te voorschijn. Ik mikte een doosje vmg. De Brusselsohe bladen publiceeren tal van bijzonderheden over de zaak der gearresteer- de commissarissen, die cup een feuilleton-ge- schiedenis begint te lijken. De aangehouden hoofdcommissaris van poiitie van Brussel, Angerhausen, is de zoon van een Dudtscher die voor den oorlog leeraar was in een provinciaal atheneum (gymna sium). Hij werd tot hoofdcommissaris der stad Brussel benoemd in 1930, alhoewel hij toen pas 46 jaren oud was. Een twintigtal andere commissarissen waren ouder en had den meer dienstjaren dan hij. Doch reeds in 1920 was hem dit ambt toegezegd en wel in de volgende tamelijk zonderiinge omstandig- heden. In 1915, toen Brussel en bijna gansch Bel gie door de Duitschers was bezet, meldde zich op zekeren dag bij den Brusselschen poldtie- commissaris Claes, een Duitsche kapitein, die hem verzocht een aantal identiteits-kaarten te onderteekenen, waarop nog geen persoons- namen stonden. De politiecommissaris weiger- de. De Duitsche officier wendde zich toen tot een and ere n politiecommissaris, Crespin ge- naamd, die later door de bezettingsautoritei- ten tot hoofdcommissaris werd benoemd. Cres pin voldeed wel aan bet verzoek. Enkele maanden later werden in Frank rijk verschil- lende vrouweiijke spionnen aangehouden en gefusilleerd, die houder waren van een door Crespin onderteekende identiteits-kaart, o.a. Alice Loffray, Ottilia Voss, Jeanne Bouvier en Albertine Roser. Politiecommissaris Claes werd door de Duitsche overheid tot zeven maanden gevangenis veroordeeld. Enkele weken na den wapenstilstand dien- den een aantal Brusselsche politie-officieren bij het Parket een aanklacht in tegen hoofd- comimissaris Crespin, dien zij ervan beschul- digden identiteits-kaarten te hebben afge- geven ten behoeve van den Duitschen spion- nagedienst. Een onderzoek werd ingesteld. Crespin was op 't punt veroordeeld te worden, toen op zekeren dag zioh een jonge officier van poiitie aanbood, n.l. Angerhausen, die ver- klaarde dat hij een belangrijke getuigenis had af te leggen. Hij heweerde dat Crespin in werkelijkheid aan de geallieerden een dienst(!) had bewezen, vermits de door hem onderteekende identi teits-kaarten ertoe geleid hadden, dat de Fransche autoriteiten een respectabel aantal spionnen van beiderlei kunne had kunnen vat- ten. Voorts zeide hij, dat het optreden van Crespin was goedgekeurd door den Spaan schen gezant te Brussel, markies De Villa- lobar. Daar deze tijdens de vijandelijke bezet- ting groote diensten had bewezen aan Relgen en zelfs door zijn tusschecikomst enkele ter dood veroordeelden had kunnen redden, werd de diplomaat daarover niet ondervraagd. De rechter twijfelde en... Crespin werd vrij geiaten. Crespin betoonde zich dankibaar; hij stelde alles in het werk om zijn redder te begunsti- gen en hem voor het ambt van hoofd-com- missards ,,op te leiden". In feite oefende An gerhausen reeds van 1919 tot 1930 het ambt van hoofdcommissaris uit, wat des te begrij- pelijker was, daar Crespin tamelijk oud en ziek was geworden. In 1930 nam Crespin ont- slag en werd opgevolgd door Angerhausen. Deze, zooals men wel denken kan, is zeer temeergeslagen. Toen hij Maandag geconfron teerd werd met een eveneens aangehouden dame, had hij uit schaamte een kap over het hoofd geplaatst. Het onderzoek in de zaak Pauwel-s heeft ook nog geleid tot de aanhouding van den hoofdcommissaris van de stad Leuven, Gilbert. Verder werd ook aangehouden een verloofde van den aangehoudene, die drie jaar geleden een bar hield in de buurt van de Groote Markt te Brussel. Zij was het, die de kwitan- ties teekeode van de commissies, die de ge- arresteerde hoofdcommissaris van poiitie van Brussel van den oliehandelaar ontving. PRINS GEORGE LEERT „TAAL". Prins George van Engelan-d krijgt „Taal- les". Wie meent, dat 's konings vierde zoon zijn Engelsch zoo onvoldoende kent, dat hij wat bijgewenkt moet worden, vergist zich. „Taal" noemt de „DaUy Telegraph" het dia- lucifeirs tegen zijn borst en haastte me de trap op naar de badkamer, waar ik met be- hulp van een koude douche en sc-heermss en zeep me al gauw een ander mensch begon te voelen. Toen ik weer beneden kwam, botste ik op tegen Bobby, die met een soort van pan in de hand de keuken kwam uitwandelen. „Ik heb dit maar zoolang genomen", zei hij, „die eieren moesten gekookt worden en ik zag niets, waarin ik ze kon kooken". ja >t is hier een tdkje een janboel", gaf ik grif toe. „Maar dat is niet te verwocide- ren. we hebben de laatste vier en twimtig uur veel doorgemaakt". Ik hield op en nam de pan van hem over. ,,Wat ik vragen wou", ging ik voort. „Wat heb je met je bemanning ged-aan Of ben je dood in je eentje hier heen gekomen?" „Ik heb een matroos meegebracht", was het antwoord, „en die zit netjes in de cockpit en blijft daar tot nader order zitten wach- ten". Ik pakte hem bij zijn mouw beet en drukte hem neer in een stoel. „Dat doe jij ook", beval ik. „Ik ga verder 't ontbijt klaarmaken en zal je ondertusschen zooveel mogelijk alles vertellen. Neem je ge- mak er van en luister, zooals je nog nooit in je leven geluisterd hebt". lets in mijn manier van doen deed hem blijikbaar begrijpen, dat mijn woorden, ook al klonken ze schertsend, heel em-stig bedoeld waren, want zonder 6en protest zette bij zich gewillig tot luisteren. Ik plantte de pan op het vuur en keerde me naar hem om. ,,'t Spijt me zeer, dat ik't je bekenne-n moet, Robert", begon ik, „maar den vorigen keer heb ik niet alles eerlijk opgebiecht". „Dat dacht ik wel ik voelde dat je wat lect van Nederlandsch, dat in Zuid-Afrika wordt gesproken, en daar prins George in het komende voorjaar een lange reis gaat maken door Afrika, heeft hij besloten Afrikaansch te leeren, zoodat hij een eenvoudig gesprek in. die taal kan voeren. Zijn leermeesteres is niemand minder dan de gravin van Athlone, die het Afrikaansch; vloeiend spreekt. Zrj heeft langen tijd te Kaapstad gewoond, waar haar echtgenoot lord Athlone, gouverneur-generaal was. De .Daily Telegraph" meent, dat de prins het Afri kaansch dat de Oxford University nog on langs geweigerd heeft als taal te erkennen gemakkelijk zal leeren. VERLOST VAN HEVIG SPIT IN DEN RUG „Ziezoo dat is achter den rug, van mijn spit ben ik af was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebruik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moe ten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aan- wendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval gehad". Zoo schrijft ons de heer J. Zw. te A., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloosterbalsem kost per pot v. 20 Gr. 60 cent en v. 50 Gr. 1.en is overal ver krijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snij- won-den. Ook ongeevenaard als wrijfmiddel bij rheumatiek, spit, enz. (Reel.) DE PLEIDOOIEN TE LEIPZIG. Zaterdag verdedigde Mr. Sack Torgler. Dr. Sack komt op tegen de beschuldiging, dat Torgler zich wilde verbergen, toen hij des nachts niet naar Karlshort terug terugreed, maar ging slapen in de woning van den partij- secretaris Kiihne. Deze brave sukkel zoo zou ik bijna willen zeggen, moest hier blijven, heeft zich in zijn onnoozelheid bij de poiitie aangemeld en trad op voor zijn denkbeelden. Had er een, zij het nog zoo geringe schakel tusschen van der Lubbe en Torgler bestaan, dan zou daarvan zeker in den loop van het proces wel eens gebleken zijn. Aan de hand van dit minutdeuze tot in kleinste details zorgvuldigst geleide getuigen- verhoor staat 'het, God zij dank, voor mij vast, dat deze Duitsoher Torgler niet betrokken is bij dezen rijksdagbrand. Deze mijn innerlijke overtuiging geeft mij voor u het recht, en ik ben mij daarbij bewust van mijn verantwoordelijkheid te zeggen: Spreekt den verdachte Torgler vrij". De beklaagde Vgn der Lubbe, die geduren de de geheele zitting met diep gebogen hoofd heeft gezeten, staat nu aarzelend op en zegt in de Nederlandsche taal: ,1k heb niets meer- te zeggen". Dimitroff vroeg hem niet „wegens gebrek aan bewijs", doch wegens gebleken onschuld vrij te spreken. De beklaagde Torgler verklaart, dat hij het pleidooi van zijn verdediger niet wil verzwaik- ken. wien hij hier openlijk zijn warmsten dank als beklaagde en als mensch uitspreekt. De eisoh van den procureur-generaal treft hem ais totaal onschuldig mensch. Ik heb, aldus ibesloot Torgler, van het plan, om den rijksdag in brand te steken, zelfs geen vermoeden gehad, aaders zou ik met alle krachten deze waanzinmige misdaad verhin- derd hebben, omdat deze brandstichting slechts tot een verschrikkelijken slag tegen de communistische partij ikon leiden. Ik heb dezen Van der Lubbe voor het eerst van mijn leven gezien op 28 Februari in het politie- presidium. Ik ben absoluut onschuldig op deze beklaagdenbank terecht gekomen en verzoek u derhalve om vrijspraak. De uitspraak zal plaats hebben op Zater dag 23 December des morgens om 9 uur.. achterhield", was het onverwachte antwoord. ,,Liegen is niet zoo gemakkelijk als jij denkt". Ik knikte quasi-.berouwvol„Ja", zei ik, „mijn eerlijkheid is altijd een handicap voor me geweest vooral onder dienst". Een luid gesis uit de keuken waarschuwde me dat het water kookte. Ik stond op en greep den theepot. ,,Maar nu krijg je de waarheid en niets dan de waarheid te hooren, Bobby", ging ik voort. „Maar waag niet iets te zeggen voor ik met vertellen klaar ben". Het verhaal, dat ik te doen had was lang en nogal verward, maar al het gebeu-rde was zoo vast in mijn geheugen gegrift, dat ik niet bang hoefde te zijn, iets te yergeten. En daar bij plukte ik nu de vruchten van mijn repe- teeren van den vorigen avond, want toen ik eenmaal begonnen was, kwamen de zinnen van zelf. Zonder iets over te slaan vertelde iik hem wat er gebeurd was van het oogen blik af, dat Christine en Senor de Roda in Manaos aan boord van de „Neptune" waren gekomen. Van mij-n onderhoud met Drayton en mijn avontuur in de dokken wist hij n-a- tuurlijk reeds alles, maar de rest was, om zoo te zeggen, nog niet-geexporeerd terrein en naar zijn gezicht te oordeelen, vond hij mijn verhaal noch vervelend, noeh te wijdloopend. Een paar keer viel hij me met een korte vraag in de rede, maar verder luisterde hij, onbeweeglijk achterover in zijn stoel en met zijn oogenstrak op mijn gezicht gericht, met geen seconde aflatende belangstelling. Stukje voor stukje wikkelde ik iden warri- gen klos van mijn avontuur af, tot ik kwam aan het dichtvalien van het hek, geen half uur te voren, dat zijn ten tooneele verschijnen had aangekon diigd ,,Niet om melodramatisch te worden", eindigde ik, „maar ik kan je zeggen, dat de aamblik van jouw lieflijk aangezicht me een zalig gevoel van rust gaf". Ik hield op om mijn ilippen die droog als perkament waren, te bevochtig-en. ,,Dit is de huidige stand van zaken, Dean", voegde ik er aan toe. ,,En laten we nu in 's hemelsnaam wat gaan drin- ken". ,Om te beginnen", zei Bobby, terwijl hij het glas, dat ik voor hem neerzette, opnam, drink ik op de gezondheid van Christine. Als ze half zoo lief en aard-ig is, als jij beweert, ben je de grootste boffer, die op het aardttjk rond- kuiert". Die toast werd zwijgend gedronken. Toen zijn glas voor de helft leeg was, zette hij het neer, heesch zich uit zijn gemakkelijiken stoel overeind en ging naar het raam. ,,iZieizoo", zei hij, ,,en nu Hij hield zoo plotseling op, dat ik verwon- derd naar hem keek. Onbeweeglijk, met zijn handen in zijn zakken stond hij naar iets in den tuin te staren. ,,Wat is er?" vroeg ik. Met een eigenaardigen trek om zijn moni keek hij me over zijn schouders aan. „Jk weet natuurlijk niet of je bezoek ver- wacht", begon hij. Voor hij izijn zin af kon maken, stond ik naast hem. Qp het grasveld, recht voor ons en op weg naar het huis, zag ik twee figuren. De eene was een groote, geweldiig corpulente man de waard uit „Het Wapen van Danewell", en de andere een .polltie-agent. Bobby keerde zich naar me toe. ,,Blijkbaar ben je juist op tijd met je verhaal klaarge- komen", zei hij droogjes. Zonder antwoord te geven deed ik de d-euren van den haak en duwde ze open. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1