PUROL esprongen handen IJ S S P 0 R T Vet^xxu^it -&*%■ gj&*Tj&es£ AXEL. SAS VAN GENT. OVERSLAG. Poos 30 en 60ct.Bij Apoth.en Progisten. j (Ingez. Med.) RAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. In de Zaterdag gehouden vergadering schonk de Kamer goedkeuring aan het door bet Bureau bereids aan de Prov. Staten van Zeeland gerioht adres in zake den stoomboot- dienst VlissingenTer Neuzen, hoewel enkele leden het voorbehoud maakten, dat zij liever eerst in een vergadering hadden besproken gezien, en de veronderstelling werd uitgespro- ken, dat dan wellicht uit den boezem der Kamer ook nog wel een ander geluid zou zijn gehoord, Een lid zou liever gezien hebben, dat men was ingegaan op het aanbod van parti- ouliere zijde om dien veerdienst te exploiteeren, aangezien hij aan particuliere exploitatie boven overheidsbeheer de voorkeur geeft. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling betreffende een eventueel bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen van een tweeden Nederlandschen tentoanstellingstrein, waarvan de financieele mogelijkheid onder de oogen zal worden gezien. De Kamer zal zich opnieuw tot Ged. Staten van Zeeland wenden met bezwaren tegen het hooge tarief van vrachtauto's met lading over de veren van den Prov. Stoombootdienst. Mede- gedeeld werd dat ook de A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan dat college billijker tarieven hebben verzocht. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling dat geen aanleiding bestaat het douanekantoor te Eede in de middaguren open te stellen, aangezien de Belgische douane- autoriteiten niet genegen zijh het Belgische gTenskantoor te Stroobrugge op dien tijd open te houden, wegens te gering verkeer, en open- stelling van het Nederlandsch kantoor dus toch geen zin zou hebben. Van den Minister van Waterstaat is bericht ingekomen, dat deze ook in verband met den toestand van 's rijks kas geen aanleiding kan vinden voor het verleenen van een rijks- bijdrage ad 12% voor verbetering van den weg St. JansteenKoewacht in laatstgenoem- de gemeente. Evenwel is vernomen dat met bijzondere steun der provincie een deel van dien weg zal verbeterd worden. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling dat onderhandelingen worden ge- voerd met industrieelen en het bestuur der Nederl. Jaarbeurs, voor een demonstratie van de Zeeuwsch-Vlaamsche industrie op de Jaar beurs te Utrecht, waarvoor door de Kamer gegevens zijn verstrekt. De Kamer wenscht steun te verleenen aan het adres der Kamer te 's Hertogenbosch om in plaats van een accijns op gebrande koffie een invoerrecht te heffen op ongebrande koffie. Adhaesie is betuigd aan een adres der win- keliersvereeniging „Ter Neuzen Klimop" be treffende een middagverzending der post, in aansluiting op den posttrein te Goes. De heer Van 't Hoff vroeg bij voorbaat ook steun te willen verleenen aan een adres dat door be- langhebbenden uit Axel zal worden verzonden om vluggere postverzending voor het lokaal verkeer. Medegedeeld werd, dat het Bureau der Ka mer, naar aanleiding van de door het Ver bond van Nederl. Werkgevers bij den Minis ter van Economische Zaken ingebrachte be zwaren tegen de werking der wet op de even- redige vrachtverdeeling in de Binnenscheep- vaart, waarbij ook Zeeuwsch-Vlaanderen werd vemoemd, aan dat Verbond om mededeeling van feiten is gevraagd. Daarop is nog geen antwoord ontvangen. Mededeeling werd gedaan van een door de Nederl. Vereeniging voor Tentoonstellingsbe- langen toegezonden tentoonstellingsreglement. Daarvan kan door belanghebbenden bij de Kamer inzage worden genomen. Een bezwaarschrift van de firma P. J. Scheele te Ter Neuzen en 77 anderen, en een van de directie der Fabriek voor Chemische Producten te Sas van Gent, tegen de samen- stelling der Bevrachtingscommissie te Ter Neuzen werd voor kennisgeving aangenomen. In zijn daartoe strekkend voorstel sprak het Bureau het vermoeden uit, dat die bezwaren, ingebracht voor de inwerkingtreding der rege- ling, ontstaan zijn uit onvoldoende bekendheid met de wet en de daarop gebaseerde regle- menten en de practische toepassing daarvan de ongegrondheid der bezwaren zal doen blij- ken. De Kamer sprak zijn teleurstelling uit over de strekking van het advies van den Nijver- heidsraad in zake beteugeling van het cadeau- stelsel en besloot zich tot den Minister van Economische Zaken te wenden met een drm- gend verzoek, zich in deze te houden aan het advies van den Middenstandsraad, aangezien het publiek in dit opzicht tegen zich zelf be- hoort te worden beschermd. Door het Bureau werd mededeeling gedaan van de pogingen die zijn gedaan tot het be- houd van het vice-consulaatschap van Spanje, toen eenigen tijd geleden bericht werd dat dit te Ter Neuizen zou worden opgeheven. Daar van zou ongenief voor in het gebied der Kamer gevestigde industrieen het gevolg zijn geweest. De hierbij betrokken belangen zijn bij het Spaansch Gezantschap aan ons Hof bepleit en als resultaat daarvan is bericht ontvangen dat het vice-consulaatschap te Ter Neuzen werd hersteld. Op voorstel van het Bureau werd besloten een verzoek te richten tot den Minister van Waterstaat om den veerdienst Walsoorden Hansweert ten spoedigste te willen voltooien door het maken van aanlegplaatsen geschitot voor kop'lading aan de kust van Zeeuwsch- Vlaanderen in de gemeente Hontenisse en aan den Zuid-Bevelandschen oever. Dit voorstel sproot voort uit de overweging dat om, en in verband met dezen veerdienst, in den laatsten tijd een actie is ontstaan die niet in alle op- zichten bevorderlijk is aan de streekbelangen van het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan deren. De motie door het gemeentebestuur van Clinge toegezonden, waarin verzocht wordt steun te verleenen aan het streven van het Zeeuwsch-Vlaamsche Kanalen-comdte en waar in teleurstelling wordt uitgesproken over de motie die door Ged. Staten van Zeeland aan de Staten dier provincie is voorgesteld (en die met algemeene stem men is aangenomen) in zake het aanleggen van aanleghavens voor den veerdienst WalsoordenHansweert, werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van de door de Kamer te Tiel met betrekking op de wet op de evenredige vrachtverdeeling in de Binnenscheepvaart tot den Minister van Economische Zaken gericht verzoek, om o.m. te bevorderen een uniforme vrachtverdeeling over het geheele land, be sloot de Kamer zich tot genoemde Minister te wenden met een verzoek daarop niet in te gaan, aangezien daarvan het gevolg zou zijn een stroeveregeling, niet in het belang van handel, industrie en scheepvaart. Subsidies werden toegekend als het vorig jaar, doch bovendien ook een van f 25 aan het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer. De tijdelijk benoemde klerk, de heer P. van Es, werd met ingang van 1 Januari a.s. defi- nltief benoemd en diens jaarwedde verhoogd van f 1300 tot f 1500. De begrooting voor 1934 werd vastgesteld op een eindcijfer van 8899,05, met een batig saldo van 9,90. Door den heer De Smidt werd de vraag ge- steld of, nu er toch te 9 uur 's avonds een veerboot van Vlissingen naar Breskens ver- trekt (waarop hij voor zich echter geen prijs stelt) omdat er dan toch geen aansluitingen meer zijn, die boot nog niet een minuut of 10 later zou kunnen vertrekken, om nog aan sluiting te geven op den trein die te 9.06 te Vlissingen aankomt. De Voorzitter acht dit niet uitvoerbaar, aangezien het vertrek dan allicht een kwartier later moet gesceld wor den en de boot ten slotte op een te laat uur weer te Vlissingen terug kan zijn. Tenslotte bracht de Voorzitter een woord van hulde aan de heeren I. van Melle en A. I. Catsman, die sinds 1 April 1922 van de Ka mer deelmaakten, doch thans niet zullen te- rugkeeren, omdat ze niet herkozen werden. Ook deed hij dit ten opzichte van den heer W. L. J. M. van Waesberghe, die in den loop van dit jaar als lid gekozen was. Hij betuigde zijn spijt, dat door het niet terugkeeren dier hee ren de rechtstreeksche relaties met het Wes- ten en het Oosten van het gebied der Kamer werden afgesneden, maar hoopt, dat de per- soonlijke relaties zullen blijven bestaan. Zoo- wel de heeren Van Melle als de heer Catsman dankten voor de tot hen gerichte woorden en dankten voor de aangename wijze waarop zij met de andere leden hebben kunnen samen- werken. Eerstgenoemde legde er bijzonderen nadruk op, dat de voorzitter hem altijd was afgeschilderd als iemand die uitsiuitend het oog had op de belangen van het Oosten, maar tijdens zijn lidmaatschap is hem gebleken, dat ook de belangen van het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn voile belangstelling hebben. Hij hoopt hem nog lang als voorzit ter van dit college te mogen waarnemen. LICHTERSCHIP BESCHA DIGD. Gisteren is het Finsche stoomschip ,,Atlan- ten" bestemd voor Gent bij het passeeren van de Hoeksche brug, door een gebrek aan de stuurinrichting in aanvaring gekomen met het Nederlandsche sleepschip ,,Teja" van de Ned. Transportmaatsohappij. De „Teja" werd daardoor aan de zijde beschadigd en zal al hier worden gerepareerd, terwijl het stoom schip de reis kon vervolgen. EEN SPORTLIEFHEBBER. De vele ijswedstrijden, die Zaterdag werden gehouden, maakte dat de schaatsliefhebbers een keuze moesten doen in het bepalen van den wedstrijd waaraan zij zouden deelnemen. Een hunner, den heer P. Leunis, wist het zoo in te pikken, dat hij niet aileen aan den wed strijd op de Oostelijke waterleiding alhier kon deelnemen, doch ook aan die op de Hoek sche kreek te Boeregat. Niet zoodra had hij beslag gelegd op den eersten prijs hardrijden op de Oostelijke water leiding, waar hij als prijs een horloge behaal- de, of hij ibesteeg zijn stalen ros en fietste met den wind, in den rug naar de baan op de Hoeksche kreek en ook aldaar pikte hij den eersten prijs hardrijden weg en de eerste proef van de daarvoor uitgereikte ham zal wel duibbel gesmaakt hebben. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND, AFD. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer, waarin een lezing op Dinsdagavond wordt aange.kondigd van de afdeeling van het A. N. V. De heer A. Berman, die daar spre- ken zal over ,,Onze taak inzake den medischen nood onder de inheemsche bevol'king van Nederlandsch Oost- en West-Indie is lid van de bekende vereeniging Simavi (Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheem- schen), die in Oost en West reeds zooveel goeds tot stand bracht. De lezing zal door lichtbeelden worden verduidelijkt. OPERETTE-UITVOERING DER K. J. V. Zondagavond gaf de K. J. V. voor de be- gunstigers van het Katholieke Jeugdwerk een uitvoering. Vertoond werd de prachtige operette „Rozina''. De Zeereerw. heer Pastoor Schets, als dir. der K. J. V. opende den avond met een kort welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen te richten. In de groote opkomst meende hij te zien de belangstelling voor het Katholiek Jeugdwerk naast het verlangen om eens een gezellig avondje door te brengen.' Hij vroeg oonsideratie als er hier of daar eens iets aan het spel mocht haperem. Het spel begon dan met een aardig tafe- reeltje van schaftende oogstmeisjes. De oogst was binnen, Goddank een rijken oogst, en nu zou het oogstfeest beginnen. In het eerste be- drijf maken we dan kennis met boer Sander, een echte grappige joviale Vlaamsohe boer; met de bazin Delia, een degelijke boerin, die de zaal nogal eens aan 't lachen maakte, hun doohter Anne Marie, een hupsch ding en Rozina, een vondelinge die bij boer Sander als eigen kind is opgevoed en heel veel van haar pleegouders houdt, zooveel dat ze 't op geen enkele kostschool kan uithouden, daar ze steeds weer naar de iboerderij wil. Tenslotte zal Rozina 't nog eens op een deftige kost school probeeren en haar vriendin Leija van den burgemeester gaat mee. In het 2e bedrijf, dat op't pensionaat speelt, hooren we van de directrice, dat Rozina en Leija beste leerlingen zijn; aileen kunnen ze niet goed overweg met een oude ,,droge" on- derwijzeres, die van al haar leerlingen ook drobgstokken wil maken. Het bezoek van de pleegouders met Anne Marie is een heel aardig tafereeltje. Tenslotte het 3e bedrijf. 't Is kermis op het dorp: speelgoedkramen en palingkramen wor den druk bezocht. De oogstmeisjes zijn er ook weer en dansen reeds voordat de vespers be ginnen. Boer Sander wijst hen daarop, maar hij komt in de muit en kan er niet uit. (De meisjes dansen om hem heen.) Rozina en haar vriendin komen met verlof naar huis, wat natuurlijk groote blijdschap meebrengt. Een dame diep in den rouw komt dan nog tijding brengen omtrent Rozina's ouders, die reeds gestorven zijn en over een groote erfe- nis, die Rozina nog te goed heeft. Voortaan zal ze altijd bij boer Sanders blijven. Groote vreugde; alien moeten er van genieten. Boer Sander geeft een vat wijn. De meisjes klin- ken en drinken en dansen en zoo komt het einde van deze vroolijke operette. Er werd zoo uitbundig geklapt en getrappeld, dat 't laatste danfeje moest herhaald worden. We hebben niets dan lof over deze uitvoe ring. Zwakke plekken waren er geene. Decor, kleedij, dansen en muziek waren zeer aardig. Door een der meisjes werd in een toe- spraakje aan mej. Venbeke, de spelleidster, dank gebracht voor al de moeite en zorgen die ze aan hen besteed had en als dank werd haar een bloemtuil en een leuk cadeautje aangaboden. i Ook de Zeereerw. heer Pastoor sprak nog een kort dankwoord en hoopte dat door dezen avond de belangstelling voor de K. J. V. nog zou groeien. Hij sloot daarop met den K. J. V.-groet: ,,Voor Christus onzen Koning! God wil het Amen!" RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is bepaald dat de onthef- 1 fing op 1 Januari 1934 van de hiercnder ver- melde kantonrechters-plaatservangers, die werkzaam zijn bij het op dien datum ontbon- den zijnde kantongerecht, waarvan de zetei achter him naam is verm eld, geacht moet worden eervol te zijn geschied met dankbetui- ging voor de door hen als zoodanig bewezen dienst: J. M. L. Maertens, B. A. Th. M. Truf- fino en Mr. R. J. J. Lambooy, alien te Hulst. STAMBOEK VAN HET ZEEUWSCH- BELGISCH TREKPAARD. Volgens het Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant heeft de Minister van Econo mische Zaken ingetrokken de bevoegdheid tot het keuren van hengsten, ingeschreven in het Stamboek voor het Zeeuwsch-Belgische Trek- paard. In 1927 opgerioht door een aantal fokkers uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die het met den gang van zaken bij het Nederl. Trekpaarden- stamboek niet eens waren, is het door dit be sluit gedoemd, zijn werkzaamheden te staken. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Goes waar- schuwt tegen de practijken van de Gebroe- ders W. en L. Vreeswijk, welke handel drijven in meubelen, tapijten en verdere huishoude- lijke artikelen en daarmede met paard en kar door het geheele land venten. Zij zijn in het bezit van een verklaring van den volgenden inhoud ,,Blindenindustrie Tilburg. „Hiermede verklaar en bevestig ik, dat „C. F. Vreeswijk, bezems, luiwagens, borstel- „en vegerwerk levert, dat door blinden ver- ,,vaardigd en zonder eenige hulp van zienden „is afgewerkt. Dat hij genoemde artikelen ,,verkoopt om de blinden en hun arbeid te „steunen. By alien, die de blinden willen be- „gunstigen beveel ik den heer Vreeswijk be- „leefd aan. (get.) C. P. JANSEN. "Tilburg, 15 April 1931". Van blindenindustrie is hier geen sprake, aangezien de verklaring afkomstig is van 6dn blinden persoon, die zeer in het klein borstels, bezems etc. vervaardigt en daarbij wordt on- dersteund. Genoemde kooplieden maken zicih hierdoor aan misleiding van het publiek schuldig. Gemeenteraad. In de op Donderdag 21 December 1933, des namiddags ten 2 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen, 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Benoemdng van twee leden in de com- missie van advies op het agentschap der Arbeidsbemiddeling, wegens periodieke aftreding van de heeren: J. K. de Put ter en P. C. Mangold. 4. Voorstel op het verzoek van G. J. A. de Jonge, exploitant van de Axelsche Radio-Centrale, voor verlenging van .zrjne eoncessie. 5. Voorstel op het adres van de cafehou- ders, tevens houders van een biljart, om vrijstelling van de Personeele be- lasting voor de biljarts. 6. Voorstel op de verzoeken van ouders van schoolgaande kinderen, om ve_rgoe- ding als bedoeld in art. 13 der L. O.- Wet. 7. Voorstel tot vaststelling van het sup- pletoir-kohier der hondenbelasting 1933 8. Voorstel op enkele reclames schoolgeld- belasting 1933'34. 9. Vaststelling wijziging gemeente-begroo- ting, dienst 1933. 10. Advies op het voorstel van den heer C. Hamelink, om aan de werkloozen- hoofden van gezinnen en kostwinners een Kerstgave te verstrekken. Bij dit punt zal tegelijkertijd worden ibehandelt het adres van de Axelsche Bestuurdersbond van dezelfde strek king. Raadsvergadering. Nadat de eerstuitgeschreven vergadering van den gemeenteraad geen doorgang kon vinden, moest wegens de uitgebreidheid van het menu de Vrijdagmorgen gehouden verga dering worden afgebroken en komt het tweede gedeelte hedenavond ter tafel, waaronder nog de vette kluif de gemeente-begrooting, zoodat in tegenstelling met andere smulpartijen de zwaarste kost voor het laatste bewaard wordt. Als dat nu maar niet zwaar op de maag komt te liggen van onze vroede vaderen en een nachtmerrie hiervan het gevolg is, want het samenstellen van de begrooting, waar toch de puntjes aan elkaar moeten wor den gebracht, heeft al menig bestuur grijze haren bezorgd. De lasten voor de gemeente en burgerij worden steeds zwaarder en ver- meerdering van inkomsten kan aileen ver- kregen worden door de burgers nog eens extra in de schier leege portemonnaie tedoen tasten! Vrijdag werd als eerste gedeelte het vol gende afgewerkt: Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van de Provinciale commissie voor werkloozen verzorging. Een schrijven van Gedep. Staten betreffende de vaststelling van de rekening van het ge- meentelijik electriciteitsbedrijf werd voor ken nisgeving aangenomen, ook tegen het instel- len van een auto- en bloemenmarkt te Oost- burg bleek geen bezwaar te bestaan en pas- seerden het deabetreffend schrijven van Gedep. Staten ongehinderd den voorzittershamer. Met 7 tegen 2 stemmen werd besloten adhaesie te betuigen aan de motie van de ge meente Clinge betreffende het Kanalen- comite. Het proces-verbaal der kasopname van den gemeente-ontvanger werd voor kennisgeving aangenomen. Tot lid van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs werd herbe- noemd de heer C. A. Aarssen. Het suppletoir kohier der ibelasting op de hondea over 1933 werd vastgesteld op een aanslag van 59. Overeenkomstig de circulaire van de Com missaris der Komingin werd de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters der ge meente gewijzigd. Na enkele admiiaistratieve wijzigingen werd de bouwverordening vastgesteld. Afwijzend werd bSschikt op het verzoek- schrift van de afdeeling Ter Neuzen en Om- streken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, restauranthouders en slijters om vrijstelling voor koffiehuislocaliteiten van personeele be- lasting. Ook het verzoekschrift van de heeren M. Stouthamer en P. van den Eeckhout om ver- vanging uitwateringssloot achter hunne wo- ningen door buizen, onderging hetzelfde lot. Gunstiger onthaal vond het verzoekschrift van den heer J. Plumet om vergunning tot afwijking van art. 7 der bouwverofdening, dat werd toegestaan. Het bedrag der gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 101 der lager-onderwijswet 1920 over 1931 voor de bijzondere lagere sctholen werd vastgesteld voor de jongens- school op 1187,08 en voor de Meisjesschooi op 1227,32. Afwijzend werd beschikt op het verzoek schrift van de heeren E. J. Michielsen en C. P. G. Feijen om vermindering van erfpacht, echter werd besloten, dat adressanten in de gelegenheid zullen worden gesteld om den grond, die zij meer dan 30 meter diepte heb ben aan de gemeente terug te geven. De suhsidie van het ziekefonds die werd gevraagd tot een bedrag van 500, werd tot de helft van het gevraagde bedrag geredu- ceerd tot 250. Voor het jaar 1933 werd aan het muziek- gezelschap „De Vereenigde Vrienden" een sub- sidie verleend van 250. Met 7 tegen 3 stemmen werd het voorstel van Gedep. Staten tot tydelijke korting van 12% op de jaarwedden van den Burgemees ter, secretaris, ontvanger, wethouders en amib- tenaren van den burgerlijken stand en het idaarop aansluitende bezwaarschrift van de Alg. R.K. Ambtenarenvereeniging, verworpen. De begrooting van het Burgerl. Armbestuur voor 1934 werd vastgesteld op een ontvangst van 213,30 en uitgaaf van 6213,30, waaruit volgt, dat als suhsidie door de gemeente is uitgetrokken een bedrag van f 6000. Deze begrooting werd behandeld in ge- heime vergadering, en niet zoodra was dit punt afgehandeld of de voorzitter sloot de vergadering, die hedenavond wordt voortgezet. Raadsvergadering. Vrijdagnamiddag kwam de r^ad dezer ge meente, onder voorzitterschap van burgemees ter Stevens, in openbare vergadering bijeen. Afwezig was aileen de heer V. Plasschaert. Diverse ingekomen stukken werden behan deld o,a. het schrijven der gemeente Clinge, inzake de verbindingen met Brabant, hetwelk voor kennisgeving aangenomen is. Daama werd het hoofdpunt der agenda besproken n.l. hoe het best het kapitaal te plaatsen voortkomende uit den tol. Geld verdienen is zeer moeilijk, vooral in deze tijden, maar nog moeilijker schijnt het, indien men geld heeft, zulks, zoo te plaatsen dat het veilig is en jaarlijks een goeden in terest geeft. Daarvan was de raad ook door- drongen toen hij besloot alvast een gedeelte van het tol-kapitaal in de gemeente zelf te beleggen. Ter tafel lag n.l. een plan om aan de Roode- sluis een kantoor der invoerrecht"on met ont- vangersw: ning te bouwen, hetgeen am het Rijk zou worden verhuurd. Breedvoerig gaven voorzitter en wethouders inlichtingen betref fende deze zaak. Na zorgvuldig een en ander gewikt en gowogen te hebben werd, met alge meene stemmen besloten aan Burg, en Weth. machtiging te geven een stuk land aan te koopen van het bestuur van den Varempdpol- der en tot aanbesteding van kantoor en woning als boven bedoeld. Deze aanbesteding zal natuurlijk openbaar geschieden op het ge- meentehuis onder goedkeuring van de betrok ken Ministers en Ged. Staten van Zeeland. Het spreekt van zelf, dat de Roodesluis, die sedert zoowat anderhalf jaar met een prachtig stuk weg verrijkt is, door dezen aantoouw aanmerkelijk zal verbeteren. Naar wij hooren schijnen de plannen tot verbetering van den weg Roodesluis naar Axel, al is het nog wat langzaam, te vorderen. Daar thans ook de gemeente Moerbeke besloten heeft de weg RoodesluisMoerbeke door een anderen te vervangen, zullen wij binnen niet al te lan- gen tijd een prachtige intemationalen weg hebben van Z.-Vlaanderen naar Belgie. Weet onze burgemeester nu ook nog het gehucht, waar ook het tramstation is, aan te sluiten btj het electrisch net, dan kan de Hollamdsche Roodesluis nog het beste van de toekomst verwacbten. Kantongerechtzaken. Werden tot nu toe de kantongerechtzaken voor deze gemeente te Hulst behandeld, thans zal zulks te Ter Neuzen geschieden. Dit is voor Overslag veel beter. Immers Ter Neu zen is gemakkelijker te bereiken en over het algemeen genomen gaat men makkelrjker en veel liever naar Ter Neuzen. IJSCLUB TER NEUZEN. Nadat een geconstumeerd ijsfeest alhier reeds enkele malen wegens dooi, en de vorige week wegens te felle koude moest worden uit- gesteld, besloot het bestuur der IJsclub Ter Neuzen dit j.l. Vrijdagavond te laten doorgaan. Het trok veler belangstelling, doch voor het overgroote deel waren het kijkers, want het aantal gecostumeerden dat zich te 8 uur had aangemeld, was niet groot te noemen. Het herhaalde udtstel zal voor een en ander min der bevorderlijk zijn geweest. Naar men ons mededeelde waren des avonds half 10 nog 2 personen in zeer goed gekozen costuum op weg naar de baan, toen zij moesten vememen dat een en ander reeds was afgeloopen. Door de jury werden prijzen toegekend als volgt: mooiste groep of paar mej. J. de Smidt en de heer L. Muller (Turk en haremdame); mooiste heeren-costuum de heer W. G. van der Pedji (bakker); mooiste kindercostuum (jongens) D. Stellingwerf (schoorsteenveger) idem meisjes C. de Vries (Beiersch costuum). De volgenden namiddag waren uitgeschreven wedstrijden in hardrijden voor kinderen van verschillenden leeftijd. De uitslag daarvan was als volgt voor jongens 10- 12-jarigen: le pr. A. Stellingwerf, 2e pr. A. (Je Bakker; 1314-jarigen: le pr. H. Hartog. Voor ouderen: le pr. E. Moorman te Sas van Gent, 2e pr. A. Thomas. Voor meisjes van 14 jaar en ouder was de uitslag: le pr. A. van Pienbroek, 2e pr. C. van Fraaijenhoven. Blijkens een in dit nummer voorkomende ad vertentie zijn tegen a.s. Woensdag nieuwe wed- strijd-n uitgeschreven, waaraan gratis kan worden deelgenomen. Zaterdagmiddag hadden op de Oostelijke waterleiding alhier wedstrijden plaats, inge- richt door het ,,comitd-Java". Deelgenomen kon worden door personen, woonachtig ,,over de brug". De deelname aan deze wedstrijden was groot, terwijl een flink aantal toeschou- wers zich om de banen had opgesteld. Een aantal leden van ,,De vereenigde werklieden" ook bewoners van Java hadden zich door de koude niet laten afschrikken en hielden er met lustige marschen een vroolijke stem ming in. De te behalen prijzen bestonden uit levens- middelen, brandstof, kleeding en eenige an dere nuttige artikelen. De prijzen werden gewonnen door: Hardrijden voor jongens: le H. Dooms, 2e P. Riemens, 3e J. Neve. Hardrijden voor meisjes: le G. Hamelink, 2e A. Neve, 3e L. de Fouw, 4e J. van Damme' 'Hardrijden voor heeren: le P. Leunis, 2e J. de Rijke, 3e J. Eekman, 4e G. Dekker, 5e P. van Haucke. Hardrijden voor dames: le M. van Drielv. d. Hooft, 2e M. van de WegeOppenneer, 3e C. Jansenv. Tatenhove. Schoonrijdenle J. Meeuwsen, 2e J. Oppen neer, 3e G. Hamelink, 4e L. Dooms. Het programma voor het „smalle ijzer" was hiermede afgewerkt en kreeg men vervolgens de vaardigheid in het hardloopen op klompen. Dit gedeelte eischte natuurlijk meer van het uithouddngsvermogen, terwijl pok dikwijls de uiterste pogingen moesten aangewend worden om op de been te blijven, wat dan ook tot ver- makelijke tooneelen aanleiding gaf. De uitslag hiervan was als volgt: Heeren: le afd. le G. Kiel, 2e P. van Haucke, 3e C. van de Velde, 4e J. Kiel, 5e C. Oppenneer. 2e afd., le A. Veerman, 2e M. Meijer, 3e M. Jansen, 4e J. Dieleman. Dames: le C. Jansenv. Tatenhove, 2e M. Meijer, 3e P. Oppenneer. Kinderen: le A. Regeling, 2e D. van Driel, 3e J. Gort, 4e M. Sohouten. ZAAMSLAG. Zaterdag had te Zaamslag een ijs feest plaats, dat georganiseerd werd door de pas opgerichte ijsclub „Van Kras tot Krul". De uitslag van de wedstrijden is als volgt: Schoonrijden dames: le E. Miehl, 2e S. Heij- boer, 3e L. 'Hamelink. Schoonrijden heeren: le A. Dieleman, 2e J. Maas, 3e J. Lensen, 4e N. van Antwerpen. Schoonrijden paren: le E. Miehl en J. Tolle- naar, 2e E. de Feijter en A. de Fejjter, 3e L. Hamelink en N. van Antwerpen. Hardrijden heeren: le P. van de Velde, 2e C. de Jonge, 3e P. Dieleman, 3e F. de Visser, 5e L. Michielsen, 6e M. de Pooter, 7e c' Wissel. Hardrijden jongens: le A. Dees, 2e W. Hout- zager, 3e A. Hamelink. Behendigheidswedstrijd heeren: le P. van de Velde, 2e C. de Jonge, 3e F. de Visser, 4e I. Bakker, 5e J. Willemsen, 6e M. de Pooter. Behendigheidswedstrijd jongens: le W. Houtzager, 2e J. Houg, 3e A. Hamelink. Koppelkoersle C. de Jonge en C. Wissel, 2e I. Bakker en P. van de Velde, 3e J. Lensen en J. Hamelink, 4e W. de Feijter en L. Mi chielsen, 5e F. de Visser en M. de Pooter. Prikslederijdenle K. van Dixhoom, 2e A. van Cadizand, 3e J. de Heer, 4e F. de Visser! 5e C. Kempe, 6e C. Jansen. AXEL. Op echt ouderwetsche wijze memoreeren wij een zeer langdurige vorstperiode. De heerlrjke schaatsenrijderssport viert eenige weken voor dat de kalender de geldende aanvangsdatum 21 December aangeeft, hoogtij En al wat zidh jong en frisch gevoelt naar lichaam en geest, wat naar wij dagelijksch constateeren goddank met zeer velen die zich reeds tot „de oude garde" rekenen, ook nog het geval is, krijgen ruimschoots gelegenheid de gezondste aller sporten te benutten om spieren en pezen te stalen. Gazond en metaalhard ijs, zooals wij in zeer vele winters niet hadden, verhoogde dit jaar in bijzondere mate de animo, zoodat (ook te Axel) elken dag vele honderden het blinkend staal onder de schoenen bonden en dank zij de maatregelen die onze geheel gereorgani- seerde ijsclub genomen had, zich op de schit- terend verlichte baan tot des avonds 10 ure naar hartelust konden vermaken. Elken avond leverde de ijsbaan een fantastisch schouwspei op aan degenen die zich vanuit de stad naar de Kanaalkade of den Kinderdijk begaven. Zeer velen hebben hun klein geldelijk offer tot dit doel gebracht, daar de kas der vereeni ging momenteel in het teeken van de crisis staat en den bodem vertoont. Maar het is des te lofwaarddger en het pleit voor het ini- tiatief en doorzettingsvermogen van het hui- dige bestuur dat men in edn week tijds zooveel wist te bereiken. Dit bestuur mag daarvoor gepaste hulde niet worden onthouden. Met jeugdig enthou- siasme bezield mocht het den winter op glo- rieuze wijze verwelkomen en uitroepen: Uit nu, heruit! om zijn glorie te vieren, 't Joelt op de straat, als een bruisende zee. Nu nog te neuzen in muffe papieren... Ja hij was knapper, dan ik, die het dee! Want, zooals gememoreerd is, bleef het niet bij de elctrisch verlichting des avonds. Zater- dagmiddag bleek uit de levendige vlaggentooi en de tevoren per omroeper gedane aankondi- ging die kort na het middaguur vele honder den op „het Kreekje" bracht, dat het inder- daad weer eens op ouderwetsche wijze „ijs- feest" zou zijn. Wat een gewoel en gewemel! Welk een hoogtepunt aanblik van lenigheid en behendig- hedd, snelheid en zelfs... kunst! Maar de jeugd domineert toch in dit alles en zij is de Meester van de Baan. Aan moed mangelde het zoomin by het voortvarende bestuur als bij de naar een eer- lijke krachtmetiing hunkerende schaatsenrij- ders, hetzij zij het in de snelheid, dan wel in de sierlijkheid zochten. Spraken wij boven van een echt ouderwetsch ijsfeest, hetgeen het ook geworden is, in een opzicht was men hypermodern. De Axelsche Radio Centrale is zoo langzamerhand in Axel een ondememing geworden wder hulp ten eenenmale onmisbaar is geworden. Eigenlijk is dit ook weer geen nieuwdgheid meer, doch het was voor de eerste maal dat bij een ijs feest gebruik werd gemaakt van deze be kende en doeltreffende installatie, die nu be- halve muzikaal genot ook dienst deed tot het geven van allerlei wenken aan het publiek ten opzichte van de veiligheid, alsmede het vrij houden van de banen waar het bestuur en de aanwezige politie soms in hun werk, dat teveel omvattend was, tekort schoten. Tot het wel- slagen van het ijsfeest heeft dus de Axelsche Radio-Centrale zeer zeker het hare bijge- dragen. Zoo was het ongeveer tegen tweeen geloo- pen en „het Kreekje" was een dartel leven en bedrijvigheid in afwachting van de komen- de spannende kampen binnen de in prima con- ditie verkeerende en keurig afgebakende banen. De voorzitter der ijsclub, de heer Hdemstra. gaf te stipt 2 uur het startsein voor de half- uurs-heeren-koppelwedstrijd hardrijden. Daar er heel wat gepresteerd moest worden aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2