ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aspirin bihehlao No. 9082 Eerste Blad MAANDAG 18 DECEMBER 1933. 73e J a ar gang BUITEVLAVD Onze abonne's in het Buitenland DE UITGEEFSTER. H.H. Kantoorhouders De abonne's van het Gefllustreerd Zondagsblad, die het blad per post ontvangen, wor den verzocht, hun abonnementsgeld voor 1 Jan. a.s., in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cci-t. DE UITGEEFSTER. TERNEUZEN, 18 DECEMBER 1933 *Wie zorgteen buisje Aspirin bij de hand te hebben, maakt zich over griep geen zorgen meer. Db griep dreigt en de- griep is een gevaarlijke vij- and. Maar enkele tabletjes bij een opkomende onge- steldheid zijn in den regel voldoende, om zich in kor- ten tijd weer fit te voelen I jaagt de griep op de vlucht t De Bietenteelt bedreigd. NEUZENSCHE am JStL iw^WTWTIuVVon 1 tnt A repiols f 0 Rfl :-: VOOT elkCH 1 p ffi. h a' ji- pirnpji per Neuze?. 1,25 per 3 maanden Bulten Ter Neuzei) f, ',r,«at 1.55 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post 5,60 per Jaar V >or BelgiS en Amerika 2,overige lan den f 2.35 per 3 maanden fr. per post r,onnementen voor hat buitenland alleen bin vooruitbetaling. fItgeefaterfirms P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 26 AOVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor el ken r»gel meer f KLEINE ADVERTENTISN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. - Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien lief3t een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-. WOENSliAG- en VRI.JDAGAVOND worogn driugend verzocht. het verschul- digde abonnementsgeld voor 1 Jan. a.s. in te zenden. Bij niet-ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruit- betalinq. worden verzocht het abonnementsgeld over het 4e kwartaal 1933 van de Ter Neuzensche Courant voor 1 Jan. a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddel- lijk de toezending van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. PRINS HENDRIK EN HET NEDERL. ROODE KRUIS. Im het bijzijn van hoofdbestuursleden, af- deelingsbesturen en leden van de vereeniging ,,He(t Nederlandsohe Roode Kruis" heeft Za- terdag Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden zjjm 25-jarig jubilieum als voorzitter van het hoofdbestuur herdacht in een bijeenkomst welke Zaterdagmiddag te 12 uur te 's Graven- hage in het gebouw van den Dierentuin werd gehouden. Luitenant-generaal Jhr. J. H. Roell, eerste ondervoonzitter van het Ned. Roode Kruis, schetste in een toespraak tot den Prins de be- teekenis van dezen dag, waarop v6dr 25 jaren H. M. de Koningin op voordracht van de re geering Z.K.H. tot voorzitter van het Neder- landsche Roode Kruis benoemde. Voorts vestigde spr. de aandacht op de zeer groote plaats, die de Prins in zijn hoedanig- heid niet enkel van voorzitter, doch van echt- Roode-Kruisman in de harten van alle leden en vrienden van het Roode Kruis in binnen- en buitenland inneemt, geen onderscheid makende tusschen versehillende personen of zjj hooggeplaatst zijn dan wel een nederige rol in het maatschappelijk leven vervullen. Prof. G. J. W. Koolemans Beijnen sprak daama als oudste lid van het fungeerend da gelijksch bestuur. Spr. getuigde van de harte- lijtoe, nooit vermoedde belangstelling, ja van het 'vaderlijk gevoel van den Prins voor deze vereeniging. Want dezen indrnk, aldus spr., heeft ieder, die den Prins eenigen tijd hier heeft mogen gadeslaan, wel moeten mee- nemen, dat Z.K.H. een zeer persoonlijk aandeel neemt in het bestuur dezer vereeniging. Het is dan ook geen wonder dat onder zeer versehillende kringen der vereeniging het plan gerijpt is om den Prins op dezen dag een tast- baar bewijs aan te bieden van hun groote waardeering. Spr. bood den Prins daarop een ameublement voor de vergaderzaal van het dagelijksch bestuur aan met den hartelijken wensch, dat het ZJi.H. nog lang gegeven moge zijn het Nederlandsohe Roode Kruis op dezelfde succesvolle wijze te leiden als in de afgeioopen 25 jaren is geschied. Het woord was hierop aan der Prins. Z.K.H. dankte alien voor hun aanwezigheid en betuigde zijn groote erkentelijikheid voor het fraaie ameublement, dat hij gaarne over- droeg aan het hoofdbestuur ter plaating in de kleine vergaderzaal van haar gebouw, waarin het dagelijksch bestuur eenmaal per week on der sprekers leiding pleegt brjeen te komen. De Prins vervolgde: U hebt mij ik twij- fel niet ook de leden van het dagelijksch bestuur, die mij bij de vervulling van de Roode Kruiswerkzaamheden zoo trouw ter zijde staan, met dit geschenk een groot genoegen gedaan. De zaal zal hierdoor krijgen een aan- kleeding, die geheel overeenstemt met den bouwstij 1 van het huis. Verder zeide spr., dat de hartelijke en diep gevoel de woorden van den eersten ondervoor zitter, den heer Roell en van het oudste lid in dienstjaren van het dagelijksch bestuur, Prof. Koolemans Beijnen, hem ten zeerste hadden getroffen. Spr. eindigde met de uitdrukkelijke verkla- ring, dat hij zijn beste kradhten zal blijven geveti voor de belangen van het Nederland- sehe Roode Kruis, daarbij op uw aUer mede- werking hbpende te mogen blijven rekenen. Leve het Nederlandsohe Roode Kruis! Daama werd in hetzelfde gebouw een ge- meenschappelflke lunch gehouden, waarbij de Piins mede aanzat. Des namiddags was er een druk bezochte receptie in het gebouw van het hoofdbestuur van het Roode Kruis en des avonds een diner, gevolgd door een feestelijke bijeenkomst, beide in hotel Wittebmg. NEDERLANDSCH-DUITSCH HANDELS VERDRAG. Binds eenige weken hebben in Den Haag tusschen de Nederlandsohe en de Duitsche regeering cciderhandelingen plaats gevonden over de regeling van het goederenverkeer tusschen Nederland en Duitsohlaind, na afloop van het op 31 December a.s. eindigende voor- loopige verdrag van 27 April 1933. Deze on- derhandelingen hebben Vrijdag tot de onder- teekening van, een verdrag geleid, dat de wederzijdsche oeconomische betrekkingen op een nieuwe, de beide regeeringen bevredigende basis plaatst. De onderhandelingen werden van Neder- landsche zijde door dr. H. M. Hirsohfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid en van Duitsche zijde door dr. F. Koehler, Ministerialdirektor bij het Reichsministerium fur Emahrung und Landwirtsdhaft geleid. Naar aanleiding van de onderteekening van het nieuwe handelsverdrag met Duitschland heeft het corr.-bureau den vorzitter van den raad van ministers, dr. H. Golijn, verzocht zijn meening over dit verdrag te zeggen. Dr. Colijn verklaarde het voigende: ,,Er blij ven natuurlijk bij elke ondehhandeling over handelsbetrekkingen onvervulde wensohen over, die men gaarne ingewilligd had gezien. Maar alle omstandigheden in aanmerking ge- nomen hebben wij geen reden tot ontevreden- heid". De Duitsche delegatie heeft Vrijdagavond Den Haag verlaten en is naar Berlijn temg- gekeerd. NIEUWJAARSREDE VAN IR. MUSSERT. De heer A. J. O. Swemmelaar, spretende op de vergadering van de Nationaal-Socialis- tische Beweging in Nederland, in den Dieren tuin te 's-Gravenhage, heeft medegedeeld, ver- nomen te hebben, dat de regeering ver.boden heeft, dat de Nieuwjaarsrede van ir. Mussert per telefoon van Amsterdam uit zou worden verspreid naar tien vergaderingen. Spreker meende, dat deze beslissing in strijd was met de wet. MEDEWERKING VAN EEN RESERVE- OFFICIER AAN HET AEGEMEEN PROGRAMMA DER VAR.A VERBODEN. Het Tweede-Kamerlid Albarda heeft aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Defensie de voigende vragen gesteld: Is het den Ministers bekend, dat op Maan- dag 11 December aan den heer A. Viruly, piloot van de K. L. M., toen hij in het „Vara"- gebouw te Hilversum gereed stond om deel te nemen aan een vraaggesprek voor de micro- foon over het luchtverkeer tusschen Neder land en Ned.-Indie, een brief van den com mandant van het vliegkamp Soesterberg werd bezorgd, waarin hem werd verboden aan de uitzending deel te nemen, aangezien het hem als reserve-officier niet geoorloofd zou zijn eenigerlei steun te verleenen aan een organi- satie op sociaal-democratischen grondslag? Is het den Ministers bekend, dat de uit zending van het bedoelde vraaggesprek deel uitmaken zou van het „Algemeen Program- ma", waarvan volgens de door de Regeering goedgekeurde regeling de verzorging was toe- vertrouwd aan de ,,Vara", en dat de tekst van het gesprek was goedgekeurd door de Radio-Controle-Commissie Zijn de Ministers niet ,van oordeel, dat de beperkende bepalingen, welke de Minister van Defensie ten aanzien van de bewegingsvrijheid vein militairen heeft getroffen, niet zoodanig moeten worden opgevat, dat het aan mili tairen ook verboden zou zijn medewerking te verleenen aan radio-uitzendingen, behoorende tot het ,,Algemeen Programma", als de „Vara" met de verzorging van dat program ma is belast? VOORZIENING IN BESTUUR VAN BEERTA. Aan de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot voorziening in het be stuur der gemeente Beerta is het voigende ontleend: Het kostelijk goed van medezeggenschap van het volk dat voor ons land van onschat- bare waarde is gebleken, wordt door de wijize waarop het in de gemeente Beerta wordt ge- hanteerd, in gevaar gebracht. Een krachtig remedium is hier op zijn plaats. De handelingen van het vertegenwoordigend college in de gemeente Beerta dragen een symptomatisch karakter. Zij zijn uitvloeiselen vac de bij dit college heerschende mentalitedt, welke er een is van obstructie tegen alle po- gingen tot behoorlijke behartiging van het ge- meentebestuur. Tegenover de leden, die de vraag stelden of het niet mogelijk zou zijn voor het herstel der normale verhoudingen langzamerhacd den geaneenteraad weer in te schakelen, zij het slechts als adviseerend lichaam, is de Minister van Binnenlandsche Zaken, eveneens van oor deel dat zoodanige proef practisch onmogelijk zou blijken. Het schijnt zelfs voor een college als de raad van Beerta, met een uiterst ge- brekkig verantwoordelijkheidsgevoel en gemis van elk besef van redelijk bestuur, een hoogst. ongewenschte situatle, dat het zou kunnen blijven adviseeren onder omstandigheden. waarbij de verantwoordeljjkheid nog minder drukt dan normaal. Met voldoening heeft de Minister geconsta- teerd, dat vele leden zijn opvatting deelen dat het in het onderhavige geval beter is het col lege van B. en W. niet te handhaven. De uit- schakeling van het college van B. en W. heeft uitsluitend plaats op grondem, die geen ver- ,band houden met de wijze waarop dit college het bestuur heeft gevoerd. INTERNATIONAliE JAARBEURS TE BRUSSEL. De XVe officieele Internationale Jaarbeurs te Brussel zal gehouden worden van 4 tot 18 April 1934. Zij is gelegen in een bijzonder geografisch centrum in de eerste stad van een bij uitstek industrie-land waar de groote internationale wegen samenkomen. Haar snelle ontwikkeling heeft zij aan deze ligging te danken en is tevens oorzaak, dat ze ieder jaar weer aan het publiek een over- zicht kan geven van de geheele Belgische nijverheid en de voomaamste elementen van de wereldproductie. Op de XIVe BrusselsChe Jaarbeurs expo- seerden 2692 deelnemers behoorende tot 27 versehillende landen een oppervlakte van 30.000 M2 bekleedende. Het aantal gecontroleerde entrees bedroeg meer dan 700.000. DE BRAND IN DEN RIJKSDAG. Vrijdag heeft Van der Lubbe's verdediger, dr. Seufert, zijn met spanning tegemoet ge- ziene pleidooi gehouden. Mij is van ambtswege de taak opgedragen den beklaagde Van der Lubbe, den brandstich- ter van den Rijksdag, te verdedigen. Deze of ficieele opdracht verplicht den advocaat voor z'n eer en geweten alles te doen wat hij ook in geval van persoonlijke opdracht zou moe ten doen. Ik heb reeds bij het begin van het proces moeten meedeelen, dat beklaagde Van der Lubbe mij elke inlichting en elk gesprek heeft geweigerd en tot mijn leedwezen is dit ook zoo gebleven. Ik moet mij dus, op grond van de mondelinge proces-besprekingen een oordeel vormen. De geestelijke initiatief- nemers tot den ongehoorden daad van de brandstichting zijn gevonden in de commu- nistisehe partij, haar leiders, sprekers en agi tators van elken rang. Het Duitsche volk dankt minister-president Goering, dat hij met zijn groote kracht dit gevaar heeft overwon- nen, doch voor Van der Lubbe dienen schuld en straf volgens de geldende wetten te worden bepaald. Ik ga er van uit, dat het besluit van Van der Lubbe om de gebouwen in brand te steken, op zijn vroegst is ontstaan op 22 Fe- bruari te Neukolln, toen hjj het gesprek voor het bureau van maatschappelijken steun aan- hoorde. Het besluit is geboren des Maandags op weg naar Berlijn. Deze mededeeling van Van der Lubbe acht ik geloofwaardig. De aanklacht heeft trachten aan te toonen, dat Van der Lubbe een signaal voor den ge- wapenden opstand heeft willen geven en daar- uit concludeert zjj tot de buitengewoon zware beschuldiging van hoogverraad. Ik geloof, dat men niet zonder meer uit de uitiattngen van Van der Lubbe de conclusies kan trekken, die de aanklager trekt als men niet een beeld heeft gevormd van het karakter van Van der Lubbe. De verdediger komt tot de conclusie, dat van hoogverraad en brandstichting met op ening geen sprake kan zijn en verzoekt dit gedeelte van den eisch af te wijzen en alleen oordeel te vellen over vierdubbele brandstich ting. Hieruit volgt, dat Van der Lubbe slechts een aanizienlijke tuchtlruisstraf kan worden opge- legd. SPEL VAN REIZEN EN REIZENDEN. Zelden is er schrijft -de N. R: Crt. in een tijd van groote palitieke en diplomatieke bedrijvigheid zoo weanig uitgelekt over het- geen de versehillende regeeringen precies wil len als op dit oogeniblik. Het is goedkoop op te merken, dat in menig geval die regeeringen zelf dat niet we ten want dit geldt toch zeker niet voor allemaal. Mussolini b.v. heeft stel- lig een tactiek uitgedacht; maar wat wij mer ken zijn slechts verschijnselen van die tac tiek en geeft ons niet de minste, betrouwbare aanwijzing voor hetgeen hij werkehjk na- streeft. Want inhoud en resultaat van zijn besprekingen met Litwinof zijn geweest, ligt volkomen in het duister. Dit duister is voor- al niet te minder dicht geworden door de openbaarmaking van het prog-ramma der besprekingen vooraf. Deze was zoo duidelijk hedoeld om de aandacht af te leiden dat men, onder bescherming daaivan, zelfs over de ver- melde onderwerpen, veilig voor vermoedens dienomtrent, had kunnen onderhandelen. Maar ook daarvoor hebben wij geen aanwijzing. Slechts eenige uiterlijkheden gaven ons gele- genheid tot negatieve gevolgtrekkingen. Zoo gaat het met al die vele besprekingen, welke in dezen tijd plaats vinden. Naar bui- ten lekt merkwaardig weinig uit. Dat men desniettemin heel wat begrijpen en onderschei- den kan, ligt daaraan dat de kwesties waar- over het loopt op zich zelf zoo duidelijk zijn, zich zoo scherp tegen den heelen achtergrond afteekenen, en men ook de betrokken perso nen ongeveer kent. Daarom kan men b.v. met eenig vertrouwen gissen wat Lord Tyrell, de Engelsche gezant te Parijs, te Londen medegedeeld, bepleit en bereikt heeft. Sedertdden voelde men zich te Parijs wat geruster, werd men stijver in zijn houding tegenover Berlijn. Maar Parijs zal naief genoeg zijn geweest om te rekenen op de standvastigheid van houding der Engelsche regeering in eenig punt het Europeesche vraag- stuk betreffende. De haan op den toren kan niet prompter zich richten naar den koers van de versehillende windstooten die hem treffen, dan het kabinet van St. James op dit oogen- blik het doet. Daar heeft al sedert maanden de laatste krachtige spreker of handelaar steeds gelijk gekregen. Nu was het Tyrrell geweest. Tyrrell kwam uit Parijs, Tyrrell's meeningen gaan naar alle waarschijnlijkheid een-.heel -stuk met die van Parijs parallel het resultaat was dat Parijs weer tsvreden kon zgn. Daama echter is Sir Eric Phipps, de Engelsche gezant te Ber- Jijn, naarLonden gekomen. Men weet dat hg versehillende gesprekken met Hitler ge voerd heeft. En onmiddehijk Is Parijs onge- rusL Gaat nu Berlijn. weer -tot hader order zegevieren? Men kan die vrees levendig be grijpen. De Temps zegt in een hoofdartikel niet zonder goeden grond, dat de stroomingen in het Engelsche kabinet van de eene week op de andere zich wijzigen. Wij hebben hier herhaaldelij-k gewezen op de hartstochtelijke - reisLust, die in dezen tijd de Europeesche diplomatenbevangen heeft. Het lijkt een besmattelijk verschijnsel, iets als de kinderkruistochten in de middeleeuwen. Dagelijks komen er nieuwe gevallen bij. Over- de reis van Eric Phipps hadden wij nog niet geschreven. En intusschen is er weer een nieuwe, heel belangrijke patient: Sir John Simons. Voor wij daarover iets zeggen wil len wij ons met eenige oudere gevallen nog even bezighouden. Benesj is nu te Parijs en wordt daar als vertegenwoordiger der Kleine Entente met alle eer ontvangen. Had de stijve houding van Frankrijk tegenover Berlijn te voren niet reeds vastgestaan, dan zou dat zeker na de besprekingen met Benesj gekomen ^ijn. Over de opvattingen van Benesj kan geen twijfel bestaan. Het schijnt dat Berlijn zich tot hem het eerst heeft gericht met zijn voorstellen tot toenadering, wat politiek een juiste, doch psychologisch een onjuiste keus was. Poli tiek gunstig was dat Tsjechoslowakije mmder onmiddellijk een Dudtsch gevaar te duchten had dan Polen. Door zijn invloedrijk lidmaat- schap van de Kleine Entente neemt Praag, tenopzichte van Frankrijk en Polen, een soort sleutelpositie in. Ware Benesj, van aard be- middelaar, bereid geweest bij zijn talrijke poli- tieke vrienden een goed woordje te doen voor nadere besprekingen, dan ware men een heel eind op weg geweest. Tot zoover had Ber lijn dus juist gezien. Maar Benesj bemiddeld niet alles. 'Hij heeft in dat vak soms onvoorzichtigen ijver getoond, maar altijd in een hepaalde richting. De Poolsche minister Beck schijnt een impulsief man te zijn, man van het oogenblik, naar Ber lijn uitdrukkelijk verklaard heeft, een man naar het hart vein Berlijn, „nieuw type van diplomaat", „militair geschoold". Benesj daar- entegen is op den duur daarvan het tegen- deel geworden, een diplomaat, conservatief in zjjn metihoden. Zijn hezorgdheid voor den staat die hij heeft helpen stichten, ziet ver vooruit, kent geen compromis. Dat we ten de Hongaarsche en Oostenrijksche legitimisten in het bijzonder, dat is ook te Genfeve duidelijk gebleken. Zijn berekening van politieke ge- varen is niet slechts op indrukken van het oogenblik gefundeerd. Hij heeft soms zelfs, door zijn bezorgd turen naar den. verren hori zon, onmiddellijk nadeel over het hoofd ge zien. Waaghals is hij op zijn hoogst in het consequent weigeren van. alles wat toekomstig gevaar kan bevatten. Daarbij heeft hij een persoonlijken, sterken afkeer van alle fascisme, die soms zijn poli tiek tegenover Italie zelfs wat heeft beneveld. Daarom was hij, psychologisch beschouwd, het slechtste object dat Berlijn had kunnen uit- zoeken. Nu is hij te Parijs, bekleed met groot gezag, zoowel door het vertrouwen van de Franschen als door zijn vertegenwoordiging van Zuid- Oostelijk Europa. Hij brengt Parijs de hood schap over dat de Kleine Entente aan de zijde van Frankrijk zal zijn als het pal staat, zoo wel in afwijking van een herziening der vre- desverdragen buiten de ontwapeningsconferen- tie om, als in de handhaving van het karakter van den Volkenbond. Deze verzekering is tege- lijk een dreigement: De Kleine Entente elscht dit pal staan van Frankrijk, anders zou Frank rijk geen belang meer voor haar hebben. Im- mers, hij verkondigt dat de Kleine Entente al haar zaken in orde heeft, geen verontrusting hoeft te vreezen, tenzij men rekening houdt met het Hongaarsche gevaar, dat onder die omstandigheden werkelijk niet groot is. Dat zou kunnen beteekenen dat men Parijs niet noodig heeft- En Parijs weet dat Benesj daar- in niet overdrijfL Men kent er het groote, het inderdaad bewonderenswaardige werk dat in Zuid-Oost Europa is verricht, om deze ver zekering mogelijk te maken. De ge rusts telling omvat waarsohijnlijk zelfs Italie. Benesj be- leeft een hemieuwing van zijn oude, groote dagen. Wat de uitwerking van zijn bezoek moet zijn in het reeds bij voorbaat overtuigde Parijs lijkt ons niet twijfelachtig. Paul Boncour gaat nu hitmen kort rondreizen in Oost Europa om te proheeren uit hetgeen Benesj op tafel heeft gelegd een sterk politiek blok te construee- ren. Dat Warschau daarbij in den weg zou staan gelooven wij nog steeds niet. Over de reis van Sir John Simon wilden wij nog iets zeggen. De Engelsche minister zal eerst eenige dagen te Parijs op bezoek blijven. Naar alle ervaring zal een van de beide par- tijen dan worden omgepraat. Wie dat zijn zal Parijs lijkt kedhard. Sir John is het niet, om het gematigd uit te drukken. Daama gaat hij naar Capri, Rome voorloopig wel niet bezoe- ken-de, maar binnen het bereik van Mussolini blijvende. Overigens gaat nog een ander man naar Capri, Roehm, de nieuwe Duitsche mmister aanvoerder van de legioenen van Hitler. Moet hij Sir John van de militaire ondeugdelijkheid van die legioenen overtuigen. Een diplomatie ke zending voor Roehm ware een merkwaar dig experiment. Dat het volgens afspraak met Simon zou zijn, lijkt ons ten eenenmale on- denkbaar. Sir John SimonRhoem uitge- zochte ontmoetingsplaats Capri neen, neen! DIEFSTAL. Toen gisteravond de heer E. E., wonende in de Brouwerijstraat, na van af Zaterdag- middag met zijn vrouw afwezig te zijn ge weest thuis kwam, hleek aan die woning een ongewenscht bezoek te zijn gebracht. Bij on- derzoek bleek, dat men zich tijdens de af- wezigheid meester had gemaakt van de klee- ren der vrouw en andere voorwerpen die aan haar behoorden, terwijl men die van den man ongemoedd had gelaten. Ook is uit een op de eerste verdieping staande kast een doosje meegen-omen met een ibedrag van 700 en een spaarbankboekje met een 250. Bepaalde aanwijzingen van braak of in (Ingez. Med.) klimming zijn niet te vinden, zoodat het ver- moeden hestaat, dat het bezoek met behulp van een valschen sleutel langs de voordeair is geschied. Uit een achtergelaten kaart, hevat- tende minder nette uitingen aan het adres der vrouw valt ook af te leiden dat men hier niet met een gewone inibraak die diefstal ten doel had heeft te doen, doch met een soort wraak- neming. Natuurlijk stelt de politie een onder- zoek in. In de laatste dagen is een gerucht opge- doken dat in het bijzonder voor ons gewest een sombere bedreiging vormt, n.l. dat de steun aan de suikerbietenteelt zou worden. beperkt ten bate van de Twentsche textiel- industrie. Teneinde, uitvoer van textielgoe- deren naar Indie te bevorderen, zou worden onderzocht in hoeverre de suikerproductie in Nederland zou kunnen worden stopgezet, en in plaats daarvan suiker uit Nederlandsoh- Indie te kunnen invoeren. Volgens dat ge rucht zou ter zake een regeeringsoommissie zijn ingesteld. Wij hebben reden om aan te nemen dat die geruchten niet onjuist zijn, dat het geschetste gevaar inderdaad bestaat. Er hangen met dit vraagstuk groote prohlemen samen, belangen die niet in enkele regels zijn te beschrijven. Er zal worden gewikt en gewogen, welke1 belangen het zwaarst zullen wegen, welke moeten worden beschermd en welke moeten. worden opgeofferd. Naar we ondervonden wordt omtrent een en ander stipte gebeimhour ding in acht genomen, en kan daarop dus niet verder worden ingegaan. Niettemin, indien cian den Zeeuwschen land- bouw de suikerbietencultuur ontvalt, indien voor de daarlbij betrokken landarbeiders, ook nog dit werkobject verloren gaat, evenals voor de arbeiders die daarbij in -het najaar een werkkring vinden, hetzij brj bet rooien, ver- laden of in de Industrie, laait zich nog zoo maar niet den toestand denken waarin men dan, bij de nu reeds heerschende werkloosheid op het platteland vervallen zal. Voor welke zware lasten zullen dan de gemeenten in ver-- hand met steun aan werkloozen en armenzorg niet worden gesteld? Zonder dan nog te spre- ken van de werkloosheid die zal cntstaan in de scheepvaart, welke tot nu toe in het na jaar een vraag naar vervoer beleefde, dat de slechtere maanden nog eenigszins kon goed- maken. Hoe zal het gaan met de tramlijneu die in hoofdzaak met het oog op bietenvervoer zijn aangel-egd en die door de opbrengst daar van nog eenigszins in stand kunnen worden gehouden Naar we vernemen worden in de kringen van helanghebtenden plannen beraamd, om deze dreigende ramp te keeren en zal daarom- trent in de eerstvolgende dagen wellicht meer kunnen worden medegedeeld. Het zal dan wel behooren te zijn: ALUS HENS AAN DER! OONSULAIRE DIENST. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer Hubert van Rompu erkend en toegelaten als vice-consul van Spanje te Ter Neuzen. De KANARIEVOGELS. heer A. J. J. Faas, rijwielhandelaar. Dijkstraat 88, aiihier, behaalde op den zang- wedstrijd voor kanarievogels, gehouden te Middellburg, 15 Dec. 1.1., met een inzending van zes vogels: 6 eereprijzen, 1 eerste prijs, 1 tweede prijs, 1 eereprijs eerste meester- zanger en 1 eereprijs tweede meesterzanger van den geheelen wedstrijd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1