ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD V00R ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 9081 EersteBlad VR1JDAG 15 DECEMBER 1933. 73e Jaargang Bezinning. BUITENLAND PRO VINCI ALE STATEN VAN ZEELAND. NEUZENSCHE COURANT kWUIIII-UII* TT„„ i a #n8(l Voor elken resrsi 4 VrMCVPSFRMSBinnea Ter Neuzea 1.25 per 3 maandea Bulten Ter Neuzen fr. per post 1.55 per 3 maanden BiJ vooruitbetaling fr. per post /5,60 per jaar Voor Relglf- en Amerika f 2,—, overtge lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post a bonnetnenten voor het buiteuland alleen oy vooruitbetaling. I'ltlttwfsier: rum P. J. VAN DE SA N D K GIRO 8815b TELEFOON No. 2ft. \DVERTENTISN: Van 1 tot 4 regels /O,80 Voor elken regal meer 0.2f> KLEENE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bfl vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien btj regelabonnement tegen verminderd t.arief, hetwelk op aanvraa? verkrygbaar is. Intending van advertentien liefst dag voor de ultga«e DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAO-. WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND In de altij'd zeer lezenswaardige rubriek „Op den Uitkijk" in „Het Schild een apologetisch maandschrift van de Roomsch-Katholieken, is dezer dagen een overzicht gegeven van de drie Synodes, dit jaar door de Hervormde kerk, Gerefor- meerde kerken en de Christelijk Gerefor- meerde kerk, respectievelijk in Den Haag, te Middelburg en te Zwolle gehouden. In de bespreking van wat de Hervormde kerk ook dit jaar weer tot reorganisatie beproefde (en weer tevergeefs), heeft de schrijver zich er toe laten verleiden om de gedachte te poneeren, dat de reorgani satie der Hervormde kerk waarschijnlijk alleen nog maar zou kunnen plaats hebben op deze wijze, dat van bovenaf, dat is: van Staatswege, een nieuwe organisatie aan die kerk zou worden opgelegd, zooals momenteel in Duitschland geschiedt en zooals ook honderd en twintig jaar ge- leden in ons eigen land het geval is ge- weest, toen Koning Willem 1 eenvoudig een nieuw plan deed ontwerpen en een nieuwe organisatie aan de Hervormde kerk opdrong. Wie echter dergelijke dingen thans nog als mogelijk onderstelt, vergeet blijkbaar, dat de Hervormde kerk lang niet meer dezelfde is als ruim hon derd. of zeg tachtig jaren geleden, doch dat zii tegenwoordig geheel vrij is in al haar bewegingen en besluiten, zoodat het eenvoudig ondenkbaar is, dat de Staat aan die of ook aan eenige andere kerk een geheele of gedeeltelijke organisatie of reorganisatie zou kunnen opleggen zonder daarbij geheel buiten zijn boekje te gaan. Want wij zijn hier niet in Duitschland, en de verhouding van de Hervormde kerk tot den Staat der Nederlanden en ook wederkeerig van den Staat tot die kerk is een geheel andere dan1 van de Evangeli- sch" Kerk onzer buren. Trouwens, wat daar in Duitschland ge- beurt, passeert ook niet zonder tegen- spraak en zonder aanleiding te geven tot verwarring in denkbeelden, zienswijzen en toestanden. Er behoort echter wel groote moed toe om openlijk te durven protestee- ren tegen de daar te lande gevolgde methoden van kerkregeering, en het mag wel bijzonder worden op prijs gesteld, dat de bekende Prof. Karl Barth zijn woord heeft durven publiceeren en rond- weg heeft geprotesteerd tegen de wijze, waarop tegenwoordig de Staat de Duit- sche kerk eenvoudig maar overheerscht. Barth is heel rustig begonnen om eens deze vraaq te stellen, of men in Duitsch land tot deze „hervorming", die sterk aan een revolutie doet denken, is overgegaan omdat het streven daartoe uit de Kerk zelve voortkwam, of dat het eenvoudig een politieke doordrijverij is geweest, zoodat er geen de minste innerlijke nood- zaak toe bestond, en dit alles dus a'ler- minst een kerkelijk streven kon worden genoemd. Adolf Hitler had immers nog als rijks- kanselier op 23 Maart 1933 ondubbel- zinnig verklaard, dat de rechten der Ker ken niet zouden worden beknot, en dat er in haar verhouding tot den Staat geener- lei verandering zou worden gebracht. Ook werd er bij die gelegenheid gesproken van een ,,opredht samenleven van Staat en ■kerk". En ook de Pruisische minister van eeredienst verklaarde (7 Mei), ,,dat er voor Pruisen in Ieder geval geen reden bestaat om te vreezen, dat de Staat zal ingrijpen in het interne leven der Kerk. Deze zal zei hij in geen enkel op- zicht zich mengen in kerkelijke aange- legenheden, die alleen door de kerk kun nen behandeld worden' Toch schijnen al deze toezeggingen, geruststellingen en verklaringen nu vergeten te zijn. ,,Men is veranderd, en wij gelooven. dat Barth gelijk heeft, als hij onderstelt, dat dit alles hierin zijn oorzaak vindt dat men voorde bevestiging en beveili- ging van de nieuwe toestanden en orde- ningen een uitwendig en stevig gezag heeft gezocht, liefst een uitspraak van de Kerk ten voordeele van het nieuwe Be- wind, iets wat in 1918 achterwege (en Barth meent: terecht achterwege) was gebleven. De kwestie, die de reorganisatie der Duitsche kerk tot dusver bovenal be- heerscht heeft, was en is de bisschops- kwestie. Barth is nu al benieuwd om te weten. welke oplossing de KerKgesch.ede- nis later zal vindeti voor het raad^el. welke ernstige, interne en theologisch srteekhoudende redenen er bestonden, dat in de kerkelijke beweging van 1933 juisi speciaal deze kwestie van zooveel b^ang is geworden. Het is toch wel zonderling meent hij, dat onverwachte en opeens over he&l de linie de overtuiging doorbrak, da! de Evangelische kerk vo6r ailes en in ieder geval een tot het nemen van beolui- ten bevoegde, dat wil zeggen in een hand geleqde leiding noodig had, en dat deze hand in de landskerken een landsbisschop moest zijn en in de rijkskerk een rijks- bisschop. Er worden overal gewenscht en noodig geacht: ,,geestelijke„autori- taire" leiders, en die dan onder een hoofd- leider. Een onschadelijke bisschop-titulair is hier zeker niet bedoeld neen, men dacht zich een werkelijken bisschop, een leider, die niet alleen in organisatorisch, of theologisch opzicht boven de afzonderlijke gemeente en hun predikanten stond, maar die ook in werkeiijkheid gezag over hen had. Het is wei vrij duidelijk, meent Barth jen wij zijn dat geheel met hem eens), dat men uit de poiitiek reeds de indrukwekkende figuur kende van een leider, en nu vond men, dat de Kerk ook zoo iemand noodig had. De Staat, aan welks hoofd een leider stond, moest naasc zich hebben een kerk met een leider. En Barth begrijpt niet, dat er niemand schijnt te zijn geweest, die zich ook maar een oogenblik heeft afgevraagd, of het na- bootsen van een politieke ontwikkeiing, in en door de kerk op zich zelf al niet iets heel bedenkelijks moest heeten. Raak is, naar wij meenen, ook zijn opmerking, als hij er op wijst, dat een werkeliik leiderschap niet wordt gemaaKt. maar Vordt geboren. Hij zegt het een beetje anders, maar hij bedoeic het toch wei zoo als wij het daar weergaven. Barth zegt: werkelijk leiderschap kan overal, waar het ter sprake komt, siechts als fe.t reeel zijn. Wanneer de man er is, d.e werkelijk leiding geeft, dan is hij daar- door onmiddenijk de leider. (Met toe- passing op ons land zouden wij kunnen zeggen: men moet niet om een sterken man roepen, men moet ook niet gaan stemmen, om een sterken man te krijgen; als iemand een of de ,,sterke man" zal zijn, dan zal hij ais zoodanig wei openbaar worden). Niet, dat Barth denkt, dat een leider in de kerk onmogeiijk zou zijn. Doch het zou ook, onjuist in de kerk, pas zin hebben om daarvan te spreken, wan- 'neer zoo'n leiderschap een feit is. In Luther en Calvijn traden leiders op den voorgrond, maar niet krachtens een spe- ciaie leidersfunctie, en ook zonder dat zij daarmede opzettelijk werden bekieed, doch eenvoudig omdat deze predikers en hoogieeraren te Wittenberg en Geneve als leiders zich openbaarden en deden kennen. Dan komt natuurlijk ook de vraag ter sprake, of in een Kerk als de Evengelische kerk van Duitschland een dergeujk bis- scnopsambt geoonoofd- en vereiscnt is, en Barth zegt terecht, dat deze kwestie eerst wel eens ter dege had mogen worden uit - gemaakt. Thans is men tot verk.ezing van bisschoppen en ook tot het voeren van een fellen strijd daarover overgegaan, zonder datgene, wat men met d.en bis schop bedoeide en wilde althans van te voren behooriijk dogmatisch en ook kerk- rechtelijk te hebben omschreven. En hij zegc, ciac hij aneen daarom tot nu toe in het openbaar nog geen enkel woord tegen deze ,,geloofsbeweging der Duitsche Christen'en" heeft gezegd, omdat hij van meening was, dat hetgeen hij daarover te zeggen had, zoo zeer van zeif sprak, dat ieaer, die hem ook maar eenigszins kent, het evengoed zelf had kunnen zeggen. Maar nu die Duitsche Christenen nun „richtlijnen" hebben neergelegd in de formuleeringen van 5 en 16 Mei, achtte barth het oogenblik gekomen om beslist en onvoorwaardelijk „neen" te zeggen tegen den geest en de letter van hun leer. \vat zij nog gelooven, noemt Barth (met een uitdrukking, die niet van hemzelf ax- -komstig is) „een keur van pronkstukken uit den grooten theologischen vullnisbak van de thans zoozeer gesmade 18de en 19de eeuw". En dan geeft Karl Barth enkele krasse staaltjes, waaruit de ver- wording van het huidige, kerkelijke en theologische Duitschland wel zeer over- tuigend blijkt, b.v. dat het ,,Een vaste burcht is onze Gcd' tegenwoordig ook onder begeleiding van tromgeroffel hier en daar gezengen wordt; dat de strijd- kreet: „Boeren, veroverd de kerken mo gelijk is geworden; of als men de tegen- standers op theologisch gebied, deze ,,vaderlandlooze lieden met naam en toe- naam noemt, en hun belooft, dat zij over twee jaar (na de bevrijding van het Saar- gebied) niet maar een pak slaag in ont- vangst zullen hebben te nemen! Barth wijst op het eenvoudig verbluffend ge- brek aan weerstandsvermogen, waarmede de predikanten en gemeenteleden en ker kelijke leidslieden, professoren in de theo- logie, ontwikkeiden en onontwikkelden, ouden en jongen, vrijzinnigen, orthodoxen en Pietisten, Lutherschen en Gereformeer- den, in scharen voor den stormaanval dezer beweging bezweken zijn. Naar de christelijke waarheid wordt eenvoudig niet meer gevraagd. Die schijnt, zegt Barth, geheel te zijn ondergegaan in fjejubel ox gekerm over ..uiitbottend leven", ,,reke- ning houden met de werkeiijkheid", of hoe het alles verder nog heeten mag. Wij zijn niet gewoon in deze artikelen veel aandacht te schenken aan buiten- landsche kerkelijke toestanden. Maar wat er op dit oogenblik in Duitschland geschiedt, leek ons belangrijk genoeg om er een beschouwing aan te wijden, vooral als deze dingen zoo'n onverschro-kken woord van een man van zoo groote be- teekenis hebben verocrzaakt, terwijl er bovendien zooals wij aantoonden in vollen ernst schijnt te worden ge- dacht, dat Duitschland in deze zaak wel eens het voorbeeld of model voor ons land zou kunnen zijn. HOE DE HEER W. TE ROTTERDAM MET ZIJN RHEUMATIEK TOBDE. Tot zjjn vrouw ingreep En reeds in twee weken zijn p'jnen afnamen „Ongeveer 4 h 5 jaar geleden heb ik U eens geschreven over de schitterende wer-kinig, die Kruschen Salts op mij had, Nu heeft mijn man ongeveer een jaar geleden last gekregen van rheumatiek; hij voelde den heelen dag pijn in zijn arm. Vooral in bed had hij er veel last van en kon soms niet slapen. Aan Kruschen geloofde hij niet, al kende hij door mij de beste resultaten. Hij heeft eens twee maanden verschillende medicijnen geslikt, geen resul- I taat; toen gemagnetiseerd, niets geen resul tant; toen behandeld met ultra-violette stralen. Zou na een paar behand-ellngen heter zijn; het heeft drie weken geduurd; een heele verbran-de arm was het eenige resultant. Toen dacht ik aan wat ik wel eens gelezen had: stiekum 's morgens wat Kruschen in zijn thee. Hij proefde gelukkig niets, en na veertiea dagen voelde hij verlichting van pijn. Toen vertelde ik mijn geheimpje en nu neemt hij al twee maanden elken morgen, zooals ik nog altijd doe, ecu flink glas lauw water met een klein schepje Kruschen Salts. Resultant: na twee maanden heelemaal zonder pijn. De pijn Is langzaam maar zeker minder geworden en nu heelemaal weg. U begrijpt zijn dwepsn met Kruschen Salts. Wees ervan overtuigd, dat wij altijd co overal Kruschen Salts als een wonder verheerlijken." Mevr. C, C. W. te H. Elke „kleine, da,gelijksche dosis" Kruschen Salts is een wetenschappelijke combinatie van minerale zouten, welke al Uw afvoer-organen aansporen nieren en maag eo deze ge- regeld aan 't werk houden, zooals de natuur dat bedoeld heeft. Het gevolg van deze inwen- diige ziuiverheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Giftig urin-e- zuur, dat Uw rheumatische pijnco veroorzaakt, wordt langs natuurlijken weg verwijderd en de pijnen houden op. En als U voortgaat met ,,-de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts, zal Uw geheele wezen lichaam en geest van deze zuiverende verfrlss-chende working den weldadigen invloed ond-ervinden. Kruschen Salts bij alle apothekers 1.60 per flacon. Stralende gezendheid voor 66n cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel I als op de buitenverpakking de naam Rownstree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. i Adv. HET BU IOUD VAN HET SLA-GVEED TE WATERLOO. In de hoofdafdeehng der Belgische Kamer, die zich Vrijdag bezig hield met het voorstel van den socialistischen afgevaardigde Mathieu strekkende tot intrekking der wet van 26 Maart 1814 betreffende het bebcud van het siagveld bij V/aterloo, kon omtrent de ophef- fing der servitude welke op de aldaar ge- legen eigendommen rust, geen overeenstem- ming worden Dereikt. De Waalsche socialist Pi6rard steunde het voorstel van zijn partjj- genoot Mathieu en betoogde dat de huidige aanblik van het terrein niet veel overeen- k-cmst meer vertoont met het siagveld zooals het er in 1815 uitzag. Hij voegde er evenwel aan toe dat het geenszins de bedosling kan zijn de nationale gevoelens der Engelschen die zich trouwens voor het behoud van het siagveld financieele offers hebben getrocst ook maar in de geringste mate te kwetsen. De katholieke leden der hoofdafdeeling ver- klaarden zich voor het behoud van den hui- digen toestand. Vergadering van Dinsdagmiddag. Onttrekking van een wegsgedeelte aan het openbaar verkeer. In de afdeelingen vereenigden alle leden zich met het voorstel tot onttrekking aan het openbaar verkeer van het deel van den Mid delburgKoudekerkschen weg in den ouden toestand, welk stuk bij koopacte is overgegaan aan Mr. Dr. R. W. Graaf van Lynden te Koudelcerke. Aangenomen. Nog een onttrekking. Evenmin bleek men bezwaar te hebben tegen onttrekking aan het openbaar verkeer van een deel van den Oudeweg en een deel van den Pastoorsweg beide in de gemeente Meliskerke ten behoeve van verbetering van de afwatering door den polder Walcheren. Een lid vroeg of Ged. Staten, door overleg met gemeente- en polderbestuur, de verhar- ■ding op een gedeelte weg, die niet aan het openbaar verkeer wordt onttrokken, niet kun nen behouden. Van de zijde van Ged. S laten is overweging van de vraag toegezegd. iDe heer KODDE vroeg of Ged. Staten be- reid zijn een stukje van den weg te willen behouden als een verharden weg. Na een toelichting van den heer VAN DE PUTTE werd het voorstel goedgekeurd. Renteloos voorschot gemeente Baax- land voor wegsverbetering. Het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de gemeente Baarland voor verbetering van wegen, gaf in de afdee lingen aanleiding tot besprekingen. Een lid vroeg of het gezien den finaucieelen toestand der provincie niet gewenscht is de voorstellen tot het verleenen van rentelooze voorschotten aan te houden, waarop Ged. Staten antwoor- den, dat dit zeker emstig voor het oog moet worden gezien, maar dat de tertiaire wegen toch zooveel mogelijk verbeterd moet en wor den. Het kan zeker te hoog loopen, maar er is nu voor de best'udeering van het tertiaire wegenvraagstuk 'n staatscommi3sie benoemd. Ten opzicbte van de thans voorgestelde voor schotten wordt op aanueming der voorstellen aangedrongen. i In een andere afdeellng zeide men van de zijde van Ged. Staten, dat een algemeen plan voor rentelooze voorschotten voor tertiaire wegen cntworpen zal worden. De heer KODDE ac-ht de wijze waarop de rentelooze voorschotten worden verstrekt, niet juist. Hij meent dat het bedrag voor tertiaire wegen eenigszins kan worden ingekrompen. 'Het bedrag van bet rentelooze voorschot moet niet ten voile worden gegeven, doch siechts aan ta toonen, dat reeds in het eerste jaar begonnen moet worden een gedeelte te-rug te betalen. De heer DIELEMAN stelde voor het voor stel t-srug te nemen en het te veiwijzen naar Ged. Staten, teneinde daarover den hoofd- ingenieur te raadplegen. Het voorstel werd daama aangenomen. Renteloos voorschot gemeente Heinkenszand. Tegen het voorstel om Heinkenszand /9000 voorschot te geven voor wegsverbetering zijn in de afdeelingen geen foezwaren vernomen. Aangenomen. Renteloos voorschot gemeente Ritthem. Ook tegen het voorstel om 29.000 rente loos voorschot te geven voor wegsverbetering aan de gemeente Ritthem zijn iu de afdeelin gen geen bezwaren vernomen. Aangenomen. Ovcrneming onderhoud weg. Het voorstel tot overneming in beheer en onderhoud van een gedeelte van den weg van 's Heere-nhcek naar Heinkenszand ondervcua in de afdeelingen geen bezwaren. Aangenomen. Overneming onderhoud Verbindingsweg. Het voorstel tot overneming in beheer en onderhoud van den Voortgezetten Verbin dingsweg in Zeeuwsch-Vlaanderen gaf in twee afdeelingen aanleiding tc-t d-e opmerking dat is uitsluitend verkrijgbaar 20/21e gedeelte, om daarmede en drogisien h 0.90 en rppri„ in het eerste iaar "e bij dit voorstel geen kostenberekening is ge Besloten werd de kwestie ter plaatse te i J b -voe.ffd. gaan bespreken. De leden der afdeeling, een gedelegeerde van het Engelsche eomite voor I Waterloo en een ambtenaar van het Belgische departement van openbare werken zullen zich binnenkort met dit doel gezamenljjk naar Waterloo begeven. WAARHEEN MET DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN. Onder voorzitterschap van Lord Cecil is Vrfc-dag te Lausanne de laatste zittlng ge houden van den Raad van bestuur van het commissariaat voor de Duitsche vluchtelin- gen. Van Fransche zijde werd er op gewezen, dat Frankrijk 30.000 vluchtelingen had opge- nomen en 1 millioen franc voor steun had uitgegeven. Veertig geleerden hadden een plaats ge kregen aan de Fransche universiteiten, ruim 4000 kleine kooplieden hadden een plaats ge- vonden in Parijs. Het blijft echter een feit, dat de vluchtelingen in te grooten getale naar Frankrjjk kwam-en en dat het noodig i3, ruimte voor hen te zoeken in Noord- en Zuid- Amerika. Dit laatste bleek ook de meening te zijn van lord Cecil, die opmerkte, dat Burxjpa thans oververzadigd was en dat men zyn blikken naar den anderen kant van den Oceaan moest richten. voegd. Op een vraag of de betrokken polders en de gemeente Biervli-et te eeuwigen dagen bij- dragen vr.Q 50, f 100 en 50 per jaar moeten blijven betalen, beantwoordde eeo lid van Ged. Staten bevestigend, dc-ch wees hij er op, dat afkoop d-ier jaarlijksche bijdragen door beta- ling van eene som in eens mogeljjk is. In hun antwoo-rd op het algemeeu verslag deel en Ged. Staten mede, dat het jaarlijksch cadcrhoud van den weg is te ramen op 2465, waarvan 1802 voor verfce-terie en f 663 voor aangelegde wegvakken. Dit laatste bedrag komt geheel voor rekening der provincie, van het eerste komt 525 am jaarlijksche bijdra gen terug, zoodat daarvan 1277 vcor de provincie blijft. Aangenomen. Nog een over te nemen weg. Tegen het voorstel tot overneming in beheer en onderhoud van een gedeel.e weg Drie Schou-wenRcode Sluis, zijn in de afdeelingen geen bezwaren ingebracht. Aangenomen. Overneming laagspanningsnat. Het voorstel tot verleening van een cradiet van 32.000 aan de N.V. „P.Z.E.M.", ten be hoeve van de overneming van het la&gspan- ningsnet der gemeente Westdorpe, gaf in de afdeelingen geen aanleiding tot opmerkingen.. Aangenomen. Subsidie „Groene Kruis". Het voorstel tot wijziging van de voorwaar- den voor de verleening van subsidie aan de Prov. Zeeuwsche Vereeniging ,,Het Groene Kruis" gaf in twee afdeelingen aanleiding tot opmerkingen. Naar aanleiding daarvan merken Ged. Sta ten o.a. op, dat de bepaling, dat eene afdee ling de beschikking hoort te hebben over een gediplomeerd verpleegster, die niet tevens de fractie van vroedvrouw bekleedt dient te wor den gehandhaafd, omdat de vroedvrouw steeds en vaak gedurende zeer langen tijd tot be schikking moet zijn, wat moeilijkheden kaa geven, als zij tegelijk verpleegster is. Ged. Staten zijn bereid in hun voorstel in zooverre een wijziging aen te brengen, dat aan hun oordeel zal zijn onderworpen of eene gemeente al of niet in staat is 50 bjj te dragen :a de vonwege de vereeniging voor een afdeeliag vast te stellen uitkeering. Maakt ae gemeente tegen 50 bezwaar, dan kunnen Ged. Staten, na onderzoek, de bijdrage lager stellen, doch niet minder dan op 25 De heer ONDERDIJK brac-ht dank voor de wijziging die Ged. Staten in hun voorstel heb ben gebracht. De heer VAN KLINKEN betreurt dat de functie van vroedvrouw en wijkverpleegster in kleine gemeenten niet geoombineerd mag worden. De heer VAN DE PUTTE zeide dat Ged. Staten dit voorstel hebben gedaan op advies van de medici. Hij beval het voorstel van Ged. Staten ten zeerste aan. Het voorstel werd daarna aangenomen. Rekening Provinciaal wegenfonda. Het voorstel tot vaststelling van de reke ning 1932 van het Provinciaal wegenfonds op een ontvang vau 782.221, een uitgaaf van f 575.069 en een goed slot van 207.152 gaf geen aaaleiding tot opmerkingen in de af deelingen. Aangenomen. Opheffing bootdienst Vlissingen Ter Neuzen. Het voorstel tot opheffing van den boot dienst VlissingenTer Neuzen met ingang veq een door Ged. Staten vast te stellen datum, gaf in de afdeelingen aanleiding tot zeer uitvoerige besprekingen. In hun antwoord op het algemeen verslag zeggen Ged. Staten, dat de argumenten, dia in de afdeelingen voor en tegen de opheffing naar voren zijn gebracht, hen geen aanleiding geven tot uitvoerige beschouwingen. Zij meenen er echter op te moeten wijzen, dat noch de voorstanders, noch de tegenstanders betioht mogen worden van een zeker drijven in een bepaalde richting, zooals ,'n e&n der afdee lingen is opgemerkt. Ook Ged. Staten laten zich siechts leiden door het belang der provin cie, zooals zij dat zien op grand van de door hen aangevoerde feiten en beschouwingen. De juistheid van sommige bezwaren tegen de opheffing erkennende, blijven Ged. Staten hun voorstel ongewijzigd handhaven. Naar j hun meening wordt door de tegenstanders ta veel naar plaatselijk belang gezien, terwijl in ons huidig tijdsgewricht juist zooveel moge lijk het algemeen belang, dat dwingend con centrate van vervoer gabiedt, in ainmerking dient te worden genomen. Nu gebleken is, dat de lijn VlissingenTer Neuzen bij beperking van de dienstregeling een beduidend verlies blijft opleveren, wenschen Ged. Staten de ten vorige jare door de regeering aangegeven richting te volgen. Nog deelen zij naar aan leiding van een vraag mede, dat tot het in- stellcn van era particulieren dienst geen. con- cessie van het Rijk vereischt wordt. De heer GOGSSENS betreurt het, dat Ged. Staten met dit voorstel zijn gekomen. Hij be- schouwt het als een zwaard, dat den boot dienst bedreigt en Ged. Staten het zwaard te eenigertijd zullen hanteeren. Hij bestreed de opheffing van den bootdienst op verschillende gronden. Er wordt door 34.000 passagiers van dezen dienst gebruik gemaakt. Its het wel juist dat aan een zoo groat aantal menschen de ge legenheid wordt ontnomen van dezen dienst gebruik te maken. Er wordt een historische dienst uitgeschakeld. Wanneer door de rnooie' veerdiensten op de Wester-Schelde de ophef fing van den dienst VlissingenTer Neuzen moet worden opgeheven, betreurt hij zulk een besluit. Het contact tussohen Walcheren en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt onvol- dosnde. Een lid van Ged. Sfaten heeft hem ver- klaard, dat de dienst moet worden opgeheven. ook al leverde hij winst op. iSpr. wees er op, dat verschillende andere diensten nadeel voor de provincie opleveren. De lijn VlissingenTer Neuzen is van zoo groot belang, dat opheffing van den dienst verkeerd zou zijn. Hij wil onderschriiven wat Burg, en Weth. van Ter Neuzen hebben ge- publiceerd. Door verhooging van de tarieven zou het tekort met /7000 verminderd en tot 8000 per jaar worden gereduceerd. Waar de dienst VeereKamperland wordt in stand gehouden, die een groot nadeel oplevert, dient de dienst VlissingenTer Neuzen zeker be houden te blijven. Bezuiniging is goed, doch wanneer deze ge- paard gaat met nadeelen voor het publiek, is hij daartegen. Er moet een goede verbinding blijven met Vlissingen en Middelburg, het hart van orize provincie en moeten de Zeeuwsch- Vlamingen niet naar Belgie worden gedreven. IHij besprak daarna den zedelijken kant van dezen dienst. 'Hij is ook voorstander van Zon- dagsrust en Zondagsheiligmg, maar als de Zeeuwsch-Vlamingen naar Belgie vertrekken, wordt dit veel nadeeliger voor tal van perso- nen. De dienst op Zondag dient te worden be houden, omdat van dezen dienst een druk ge bruik wordt gemaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1