BUITENLAND P BEDIK BE U RTE I. TERNEUZEN, 11 DECEMBER 1933 SLUISKIL. AXEL. VLISSINGEN. doeng uit weer naar Nederland worden terug jgeztnden. De minister van binnenlandsche zaken, J. de Wilde, de directeur-generaal dar P. T. T., ir.. Damme en de direcieur van bet postkan- toor te Amsterdam waren bier bij aanwezig. De beer tonsiag, minister De Wilde, ir. Dam me en m-etbouder Abrahams bebben bet wrtrekkende drietal harteljjk toegesproken. Lui tenant Asjes dankte namens de beman- ning voor de belangstelling en de goede wen- (chen. Ging de tocht aanvankelijk voorspoedig, >p weg van Brindisi naar Athene is de rech- ter motor van den ,,Postjager" vastg-eloopeu. De piloten bebben toen recbtsomkeert ge- naakt en zijn op twee motoren naar Italie leruggekeerd, bebben daar op bet vliegveld Grotuaglie (een kleine militaire vliegbaven) een noodlandinig gemaakt. De landing verliep correct. De piloten onderzoeken of de tocbt na xeparatie kan worden voortgezet. Zij zullen na^cr uaricncen. De bemanmng verblijft in Toranto. Dit is meldt bet „Gomitd-Post een ecbte barde tegenslag voor de „Snelpost"-ondeme- ming. Want al zou dit nog gerepareerd kun- nen worden, dan nog is bet vertrouwen in dien motor weg. Maar het ligt meer voor de hand om te vercnderstellen dat alleen een nieuwe motor bier baat geeft. In ieder geval gaat met dezen tegenslag een groot aantal dagen verloren. Besioten werd dat de vliegers den recbter motor zullen demonteeren, dat deskundigen dien zullen nazien en dat ze daama, dus Zaterdagmiddag telefoniscb rapport zouden doen aan bet Comite. Het wordt dus af- wacbten! Ruwe buid met diepe voren? Winterbanden, winterooren Wintervoeten, winterteenen Stukke armen, stukke beenen? Weer in orde na 't gebruik Van Purol. Purol is puik! (lngez. Med.) HET STElJNIiEGLEMENT VOOR ROGGE EN GERST. De Staatscourant van Woensdagavond bevat ©en bescbikking van den minister van oecono- mische zaken, waaraan bet volgende wordt ont- leend: Als groep van producenten van crisisproducten i den zin van artikel 5 van de crisissteunbe- jfcikking 1933 wordt erkend de groep der Ne- jrlandsche telers van rogge'. Onder gedorscbte rogge wordt in dit reglement srstaan de gezonde en usantieel marktschoone sdorschte rogge. A. De steun wordt vastgesteld op f 3,50 per 1Q0 KG gedenatureerde rogge. B. Voor de berekening van bet uit te keeren steunbedrag komen in aanmerking: a. de hoeveelheden gedorscbte rogge, welke voor 16 Augustus 1933 door telers waren ver- kocht, en welke zijn vastgesteld door de stich- ting naar aanleiding van door haar gecontroleer- de opgaven van de gewestelijke tarwe-organisa- ties; b. de hoeveelbeden zaairogge, welke zijn uit- gezaaid voor 30 September, na te zijn gedenatu- reerd en geplombeerd door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst; c. de hoeveelbeden gedorscbte rogge, welke na 30 September 1933 zijn gedenatureerd over- eenkomstig bet bepaalde sub C van dit artikel. Als producent van crisisproducten in den zin van artikel 6 van de crisissteunbescbikking 1933 wordt erkend ieder Nederlandsche teler van gerst oogst 1933, hetzij natuurlijke dan wel reehtsper- soon, die een onderteekende erkenningsaanvrage volgens door de Nederlandsche Graancentrale vastgesteld model heeft ingediecid bij de geweste lijke tarwe-organisatie. Onder gedorscbte gerst worden in dit reglement verstaan de gedorscbte gerst oogst 1933 en bet mengsel van gedorscbte gerst en gedorschte rogge afkomstig van een gemengden aanplant oogst 1933, beide voor zoover ze gezond en usantieel marktschoon zijn. Indien de gedorscbte gerst bestaat uit een mengsel van gerst en rogge, dan moet deze ge dorscbte gerst voor de uitbetaling der steun wor den gedenatureerd. Ten aanzien van de hierbe- -Soelde gedorschte gerst vervalt de steunregeling i>or rogge. De steun wordt vastgesteld op 3,50 per 100 O gedorscbte gerst. Voor de berekening van het totaal per teler it te keeren steunbedrag komen in aanmerking: a. de hoeveelheden gedorschte gerst welke voor 16 Augustus 1933 door erkende telers waren verkocht en welke zijn vastgesteld door de Stichting naar aanleiding van door baar gecon- troleerde opgaven van de Gew.esteljjke Tarwe- Organisaties; to. de hoeveelheden zaaigerst, welke zijn uitge- zaaid voor 30 September 1933, na te zijn gede natureerd en geplombeerd door den Nederland schen Algemeenen Keuringsdienst; c. de hoeveelbeden gedorscbte gerst, welke op 30 September 1933 op de bedrijven der erken de telers aanwezig warsn en welke zijn vastge steld door de Stichting naar aanleiding van de onder baar controle door de Gewestelijke Tarwe- Organisaties uitgevoerde desbetreffende inventa- lisatie; d. de hoeveelheden gedorscbte gerst, welke na 30 September 1933 cader controle der Gewestelijke Tarwe-Organisaties volgens hierna te stellen regelen zijn of worden gedorscht, vastgesteld door de Stichting naar aanleiding van de door haar gecontroleerde opgaven van de Gewestelijke Tarwe-Organisaties e. de hoeveelheden gedorschte gerst, welke zich bevinden in mengsels afkomstig van aan- plantlngen, waarin de gerst gemengd was met een of meer andere gewassen, waarvoor geen steunuitkeering in welken vorm ook \is vastge steld door de afdeeling binnenland der Stichting naar aanleiding van de resultaten van de ana lyses van een dubbel monster van het mengsel, hetwelk trjdens het dorschen door een bij dat dorschen steeds tegenwoordigen controleur van de Gewestelijke Tarwe-Organisatie wordt geno- men en waarvan een monster wordt onderzocht door de Gewestelijke Tarwe-Organisatie en door de afdeeling binnenland der Stichting; f. het halve gewicht der hoeveelheden z.g. „vliezengerst", d.i. gerst waarin een kwantum vliezen aanwezig is. Het is den erkenden gerstteler verboden om gedurende den dorschtijd andere gedorschte gerst dan gedenatureerde op zjjn bedrijf aanwezig te bebben. DE OPHEFFING DER GEZONDHEIDSCOMMISSIES. Blijkens de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp inzake de wijzLging der gezcnd- heidswet, zegt de Minister de medewerking van de Commissarissen der Koningin in te zullen roepen oan te trachten zoo mogelijk commiseies te vormen, die in de lijn van bet werk der huidige gezondheidscommissies zul len kunnen voortarberden. Hij overwe&gt nog, in hoeverre hij daaraan een eenigszins offi- cieel karakter zal kunnen geven. NED. ROODE KRUIS. Zaterdag 16 December zal het 25 jaar ge- leden z^jti, dat Prins Hendrik werd benoemd, tot voortzitter van het Ned. Roode Kruis. Ter gelegenbeid van ddt jubileum zullen boofd- besuuursleden, oud-hoofdbestuursleaen, ver- tegenwoordiger3 van het Ned. Roode Kruis zich op dien dag te 12 uur in een der zalen van den Haagschen Dierentuin vereenigen Een geschenk zal worden aangeboden. Deze plecbtigbeld wordt gevolgd door een lunch, waaran 250 perscnen zullen deelnemen. 's Middags wordt een officieele receptie ge- bouden. De dag wordt besloten met een feest-samenzijn, dat ook door den Prins zal worden bijgewoond. HET RUNDVLEESCH IN BLIK. Nu de distributie van bet in blikken gecon- serveerde rundvleescb eenige dagen aan den gang is, beeft de crisis-rundveecentrale naar gemeld wordt, eens bier en daar geinformeerd hoe de distributie verloopt en boe bet bussen- vleescb door bet puibliek wordt geapprecieerd. Deze steekproeven betroffen zoowel grootere als kleinere plaatsen en zooveel steden als plat'telandsgemeenten. Het resultaat van dit onderzoek is, dat er nergens klachten over het vleesch werden vemomen. OveraJ was men er best over te sprekeu. In sommige gemeenten overtrof de vraag naar het vleesch in blik de verwach- ting, zoodat men spoedig nieuwe voorraden bjj moest bestellen. De distributie verloopt normaal. NEDERLANDERS AAN DE GENTSCHE UNIVERSITEIT. Op 16 November jj. werd te Gent een Nederlandsche Universitaire Club opgericbt. Het doel is een band te vormen tusschen de Nederlandsche studenten aan de door Kcning Willem I gestichte Rijks Universiteit, Tech- niscbe Hoogescbool, Landbouw Hoogeschool en Veeartsenijsehool en tevens aan belang- hebbende Nederlanders inlichtingen te ver- strekken omtrent de studie aan de Universi teit en het studentenleven. Als bestuursleden werden gekozen: Pb. Arisse, tecbn. student, voorzitter; H. Holsteyn, tech. student, vice-voorzitter; U. C. Fagginger Auer, med. student, secretaris, Dierentuin- laan 21 en mej. T. Crok, studente kunst- gesch., penningmeesteresse. DE ONONTWARBARE PROBLEMEN VAN „NATHEID" EN „DROOGTE". Amerika is dus scbrrjft de N. R. Crt. niet droog meer. Het is op het oogenblik zelfs .natter", dan het voor bet algemeene verbod van alcohol was. Om te kunnen be- grijpen hoe dit verbod kon ontstaan, en zelfs in de constitutie van de Vereenigde Staten kon worden vastgelegd, moet men voor oogen bouden boe de toestand was toen de „prohi- bition" werd ingevoerd. Van de 48 staten had- den er 30 reeds hun drankverbod. Tijdens den oorlog waren er algemeen inperkende bepa- lingen op het gebruik van benevelde dranken in toepassing geweest. En*het drankmis- bruik droeg in Amerika vaak een bij uitstek sluitend karakter. De eerste aanneming van het besluit in bet parlement moge bij over- rompeling hebben plaats gevonden; van een overrompeling der openbare meening kan men verder echter niet spreken. Hoe diep de strooming ging bleek, toen men het verbod vastlegde in een amendement op de grondwet. Men meende daarmed.e na rijp beraad een be sluit voor eeuwig te hebben genomen. Want er was nog nooit een amendement op de grondwet weer ingetrokken. 'Hoezeer er van den beginne af ook tegen de wet gezondigd werd, toch lag zij goed ver- ankerd in de openbare meening. Wie er tegen sprak, kon als pleitbezorger voor „saloon"- bouders worden gedisqualificeerd. Pas in de laatste jaren was dat anders geworden. De groote dranksmokkelaars, aanvoerders van misdaaigersbenden tegelijkertijd, waren zoo- zeer in opspraak gekomen en toonden, ook door geldelijken en terroristiscben steun aan ver- dedigers van het drankverbod, zoozeer hun belangstelling voor de handhaving daarvan, dat juist de bestrijders van de afschaffing ge- vaar waren gaan loopen, als dienaren van de groote koningen der misdaad te worden ge- doodverfd. Dit was het begin van het einde. Met uiterlijk ijzeren strengbeid is de drank- wet gehandhaafd. Amerika heeft getracht aan vreemde schepen, die Amerikaansche havens aandeden, maatregelen omtrent bet gebruik en bet in voorraad bebben van drank aan boord op te leggen, die scberpe diploma- tieke protesten hebben uitgelokt. Washing ton beeft tenslotte wijn in zijn water moeten doen op dit punt. Men heeft zelfs bet altijd netilige vraagstuk van uitbreiding van de territoriale zone op zee, met de daaruit voort- vloeiends verruiming van het recht tot bet doorzoeken en opbrengen van schepen, ervoor aangedurfd. Een jaar geleden nog kostte de handhaving van de wet ruim 50 millioen dol lar per jaar. Wat dit financieel beteekent blijkt bij vergelijking met de inkomsten van den fiseus uit den alcohol in het laatste jaar v66r het algemeene drankverbod. Deze be- droegen tegen de 350jnillioen dollar, ofscboon tocb, zooals gezegd, in haast twee-derde van de staten al een drankverbod bestond, en of scboon het gebruik toen verder nog belem- merd werd door de speciale oorlogsmaatrege- len. De regeering rekent nu dan ook op een jaarlijksche opbrengst van de verschillende recbten op alcohol van tusschen de 500 en 600 millioen dollar! Dit alles had men er voor over. De hand- having werd een bloedige aangelegenheid, die menschenlevens kostte als een slepende kolo- niale oorlog. Maar tegelijkertijd vielen de merkwaardigste inconsequenties waar te nemen. De dranksmokkelaars konden vrijwel in het openbaar hun beroep uitoefenen; tap- perijen in deftigen, ja grootschen stijl vaak konden bij duizenden en duizenden een vrij wel ongestoord bestaan leiden; het was een, door de gewoonte geijkt recht van den politie- agent geworden dat hjj een „speakeasy" kon binnen gaan om zich op een gratis borrel te laten onthalen. "Wellicht beeft nooit een wet zoozeer het gezag van de wet in bet algemeen geschaad. De hoogste dragers van het gezag overtraden bij vreemde diplomaten in bun eigen land de wet. Wjj hebben zelf een bekwaam en ach- tenswaardig secretaris van staat schertsend in een tafelrede „den lof hooren zingen" van de diplomatieke onschendbaarheid, die het mogelijk maakte dat men aan die tafel wijn kon drinken. Zoo sprak de grootvizier van het land over lets, dat zijn eigen wetgeving met de grootste emst en inspanning bestreed. Men weet hoezeer bet smokkelen van drank een bron geworden is van breede stroomen van misdaad, die nog steeds over bet land gaan. Men meene niet, dat hierin nu verbete- ring zal komen door opbeffing van de drdnk- wet. De moreele en sociale grondslagen voor dezen wantoestand waren reeds aanwezig. Men heeft reden boe, toen bet mis begon te loo pen met het „drankbedrijf", andere takken van misdaad werden geindustrialiseerd, het ontvoeren om losgeld b.v. Het kan ook zijn dat, met bet toenemen der maiaise, het streng gemonopoliseerde drankbedryf geen voldoende ruinate meer bood om alle ,,werkzoekenden" in de misdaad aan een bestaan te help-en. Maar boe het zij, als men nu datgene, wat wij zooeven de bron bebben genoemd van een stroom van misaaad zou kunnen ophef- fen, dan nog zou de stroom zelf, over tal van beddingen verspreid, onverminderd blijven doorvloeien. De misdadigheid is er. Een on- herstelbaar gevolg van het drankverbod is ge weest dat bet een bepaalde groep van misda- 1 digers populair beeft gemaakt, doordat heel behoorlijke menscben, ja, tot hooge dragers van bet gezag toe, van bun diensten gebruik maakten, en niet eens gecompromitteerd wa ren als dit aan den dag kwam. Het was niet eens noodig daze zonde te verbergen. Het drankverbod beeft onwillekeurig aan den mis- dadiger, tot aan zekere groepen van sluip- moordenaars toe een popuiaire positie ver- schaft in de Amerikaansche maatschappij. Dat ware op geen andere wyze mogelqk ge weest. Er zijn, zooals men heeft kunnen merken, misdadigers geweest die bijtijds naar een an dere „broodwinning" zijn gaan omzien. Dat hebben echter slecbts zij gedaan, die niet een open oog hadden voor de mogelijkbedea, die bun vak nog steeds bleef bieden. Het is begon- nen met het afpersen van eigenaars van drinkgelegenheden. Toen bet bier legaal was geworden, bleek het niet moeilijk om met de organisatie van misdaad en terreur, die voor bet welgeordende smokkelaarsbedrijf noodig was geweest, een heffing te blijven innen op ieder glas wettig bier, dat nu in het openbaar gedronken werd. Als men bet in bepaaide groote steden op ieder gestreken boordje kan doen, waarom dan niet op dranken? Dit was het begin. De fiscus likkebaardt al bij de gedackte aan al bet geld, dat bij nu op den drank gaat innen, maar de .bootleggers" likkebaarden in gelijk tempo mee. Hoe hooger de rechten, hoe loonender bet smokkelen. Illegale of uit het buitenland gesmokkelde drank kan met groote winst altijd nog ver onder den of- ficieelen prjjs worden verkocbt. Afzet zal er dus te over zijn. En de organisatie bezit men ervoor. De „bootleggers" en hun verdere aan- hang van misdadigers zien dus nog geen reden tot ontmoedigmg. Integendeel. Er zijn slechts eenige kleine technische veranderingen in him bedrijf noodig, dan loopt het weer zoo goed als ooit. J. D. Rockefeller en zijn socio- logische medewerkers bebben dit reeds lang voorzien en hebben alvast het vraagstuk in de beele wereld laten onderzoeken. Hun resultaat is blijkbaar w61 ontmoedigend geweest. Zij weten de overheid geen anderen raad te geven dan deze: „Leg voorloopig geen belangryke lasten op den drank, boudt deze heel goed- koop, zoodat bet smokkelen de moeite niet waard is. Laat op die manier eerst alles wat er aan illegale organisaties op dat gebied be staat, uitsterven. Als dit natuurlijke uit- roeiingsproces voltrokken is kunt gij verder zien." Of de Amerikaansche regeering, die zich gouden bergen van den drank belooft, dan maar niet liever ook de dranksmokkelaars bun aandeel zal gunnen? TOENEMEND AANTAL WIELRIJDERS. IN ZWEDEN. In verband met het sterk toenemende aan tal wielrijders zullen langs alle nieuwe wegen en bruggen in gebeei Zweden rijwielpaden worden aangelegd. De jongste verkeerstelling in Stockholm heeft aangewezen, dat het aantal wielrijders met niet minder dan 30 procent is toegenomen, terwijl het aantal automobielen en motor- rijwielen resp. met 10 procent en 4 procent zijn toegenomen. Het aantal met paarden bespannen wagens is met 10 procent verminderd. EEN SCHOT GELOST IN HET FRANSCHE KAMERGEBOUW. iDonderdagmiddag laat is er in een wacht- kamer van het Fransche Kamergebouw een incident voorgevallen, dat eenige opwinding veroorzaakte, maar bij onderzoek volkomen onschadelijk bleek. Een zwakzinnige, wien het gelukt was tot in dit vertrek door te drin- gen, loste uit een pistool twee schoten in de lucht. Hij kon onmiddellijk door de suppoos- ten gegrepen worden en verklaarde de aan- dacht van de Kamer op zich te hebben willen vestigen, aangezien hij op het oogenblik in een proces is gewikkeld. De man is voorloopig in hechtenis gehouden. ERNSTIGE TREINRAMP. De sneltrein BilbaoSaragossa is in de buurt van het station Zuera ontspoord. Er zouden vele dooden en gewonden zijn. Bijzon- derheden ontbreken. Er zijn aanwijizingen, dat hier een aanslag van extremisten in het spel is. De rails zijn op de plaats van het ongeluk doorgezaagd. Volgens de eerste nadere berichten zijn er bij bet spoorwegongeluk op de lijn Bilbao Saragossa tien personen gewond. TWEE VLIEGTUIGEN DOOR ONDERWIJZERS AANGEBODEN. Door iedere maand een kleinigheid van bun salaris te besparen, bebben 220.000 onderwij- zers aan Japansche lagere scbolen twee mili taire vliegtuigen kunnen koopen, waarvan zjj een aan de marine en een aan het leger beb ben cadeau gedaan. WIJZIGING TREINENLOOP. De trein, die thans dagelijks uit Ter Neu- zen vertrekt te 8.50 uur en te Selzaete aan- komt te 9.05 uur, zal met ingang van 15 December a.s. allien rijden op Zon- en feest- dagen. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de op Donderdag 14 December a.s., des voormiddags 10 uur, te houden openbare ver- gadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken: a. Adres van den oud-directeur der districts-arbeidsbeurs, boudende verzoek om een toesiag uit de gemeentekas op zijn pensioen. Omtrent dit verzoek be staat in het college van Burg, en Weth. verschil van gevoeleri. De Voorzitter is voor inwiiliging, wethouder Scheele staat er geheel afwijzend tegenover, terwijl wethouder Geelboedt zijn stand- punt nog niet definitief heeft bepaald; b. Adres van de bewoners der Dyk- straat, houdende verzoek hun straat te verbeteren; c. Goedgekeurd raadsbesluit tot aan- koop van een perceeltje grond van P. W. de Feijter alhier; d. Circulaire van Ged. Staten, waar- ibij het oordeel van den raad wordt on- derworpen bun ontwerp-besluit om op de jaarwedden van den burgemeester, den secretaris, den ontvanger en de wethouders eene tijdelijke korting toe te passen van 12 y2 op deze tijdelijke korting komt in mindering, betgeen wordt verbaald ingevolge artikel 36 vierde lid der pensioenwet 1922; e. Bericht van Ged. Staten, dat de Bouwverordening is goedgekeurd; f. Adres Algem. R.K. Ambtenaren- Vereeniging te Den Haag, inzake de salarissen van burgemeesters, secreta- rissen, ontvangers en ambtenaren van den burgerlijken stand; Burg, en Weth. stellen voor, de onder b tot en met f genoemde stukken voor kennisgeving aan te nemen; g. Adres van J. L. Kerckhaert te Hulst, houdende verzoek om vergunning een septictank te mogen plaatsen in ge- meentegrond. Aangezien dit adres pas is ingekomen en daardoor bet advies van den gemeente-bouwmeester nog niet in bun bezit is, stellen Burg, en Weth. voor, dit adres in hunne handen te stellen om bericht en raad. 3. Voorstel van Burg, en Weth. om aan de N.V. A.P.C. te Den Haag vergun ning te verleenen een benzinepomp te plaatsen op- en in gemeentegrond in de Axelscbestraat. 4. Id-em tot benoeming van drie leden van bet burgerlijk armbestuur, wegens perio- dieke aftreding der heeren G. Dees en A. Reukener en wegens bedanken van den beer J. C. Oostdijk, die tegelijkertijd psriodiek moest aftreden. Aanbevolen worden in de vacature Dees: 1. G. Dees; 2. P. J. van Strien; in de vacature Reuneker: 1. A. Reuneker; 2. L. van den Hemel; in de vacature Oost dijk: 1. J. de Visser; 2. J. Scheele, bei- den te Sluiskil. 5. Idem tot benoeming van een lid van de commissie van toezicbt op het lager on- derwijs voor Sluiskil-Driewegen, wegens periodieke aftreding van den heer A. J. Piatteeuw. Aanbevolen worden: 1. A. J. Piatteeuw; 2. F. Clemminck. 6. Idem om aan den onderwijzer F. van den Broeke met ingang van deri 1 Jan. 1934 eerval ontslag te verleenen, wegens opbeffing zijner betrekking. 7. Idem tot verlenging der werkloozen- isteunregeling na 1 Januari a.s. tot 1 Juli 1934. 8. Idem tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1933. 9. Idem tot voorloopige vaststelling van de gemeente-rekening en de rekening van het gemeentelijk woningbedrijf voor 1932. Gemeente-rekening: uitgaven gewone dienst f 505.029,44; ontvangsten gewone dienst 503.569,38, nadeelig saldo f 1.460,06; uitgaven kapitaaldienst 89.210,04, ontvangsten kapitaaldienst 88.148,08, nadeelig saldo 1.061,96. Reken. Woningbedrijf: baten 10.405,58, lasten 10,405,58; kapitaalsinkomsten 4.950,54^; kapitaalsuitg. 4.950,54t£. 10. Ontheffing schoolgeld 1933. 11. Ontheffing hondenbelasting 1933. 12. Benoeming raadscommissies voor 1934. 13. Voorstel van Burg, en Weth. tot vast stelling van de gemeente-begrooting voor 1934 en de begrooting van het gemeentelijk woningbedrijf voor het- zelfde jaar. Hierbij zullen worden bebandeld: a. de begrooting der brandweer voor 1934; b. de begrooting der commissie tot wering van schoolverzuim voor 1934; c. de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1934; <L adres van de verloskundige in de kom, houdende verzoek om jaarwedde- verhooging; e. adres K.J.V. te Breda, houdende ver zoek om een subsidie uit de gemeentekas van f 50; f. voorstel van Burg, en Weth. om eene heffing in te voeren op de Radio- Distributie (/I per aangeslotene g. idem tot wijziging van de verorde- ning op de heffing eener rioolbelasting met de invorderingsverordening; 1. idem tot wijziging van de verorde- ning op de heffing van rechten op bet ruimen van privaatputten en -tonnen met invorderingsverordening; j. idem tot invoering eener verordening op de heffing en invordering van rei- nigingsrechten; k. idem tot heffing- van 150-185 op- centen op de hoofdsom der personeele belasting; L idem tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds- belasting; m. idem tot heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting; n. idem tot heffing van schoolgelden (De onder 1, m en n genoemde belasting- verordeningen zijn slecbts voor 1933 goedgekeurd) o. idem om voor 1934 4 te korten op de jaarwedden der gemeente-amb- tenaren; p. adres N.V. Radio Distributie- en Draadomroepbedrijf te Ter Neuzen be- treffende de heffing van retrlbutles. IJSCLUB „TER NEUZEN". Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt zal door de ijsclub „Ter Neuzen" a.s. Woensdagavond een gecostumeerd ijisfeesi worden gegeven op haar electrisch verlichte baan, voor welk feest fraaie prijzen worden beschi'kbaar gesteld. Voor verdere bijzonderheden verwjjzen wij naar de desbetreffende advertentie. FEESTAVOND. Zaterdagavond werd in het Patronaatsge- bouw een feestavond gegeven voor de leden met hun huisgenooten van de afdeeling Ter Neuzen van den Nederl. R.K. Bond voor Groote Gezinnen. De avond werd door den voorzitter, den heer F. de Meijer, op de ge- bruikelijke wijze met den Christelijken groet geopend, waama bij een kort woord sprak over den ellendigen economischen toestand en over de crisismaatregelen der regeering, die vooral de groote gezinnen treffen. Enkele voordracbtjes, reidansen en stukjes op de piano vulden den avond, waama werd overgegaan tot het verdeelen der prijsjes. Ieder der aanweizigen had wat, de een wat meer, de ander wat minder, maar alien waren tevreden. Onder de bedrijven door sprak ook de Zeereerw. heer Pastoor nog een kort harte- lijk woord van bemoediging. By negenen gin- gen alleen zeer voldaan huiswaarts, met de mededeeling, dat volgend jaar ongeveer den- zelfden tq-d weer zoo'n avond zai worden ge houden. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlicbtingen te bekomen zjjn "i de daar acbter vermelde adressen: Kinderhandschoen, G. van der Straaten, De Jongestraat 5. Handschoen, bureau van politie. Kinderportemonnaie, C. Tollenaar, Axelscbe straat 123. Sleuteltje, M. de Witte, Drjkstraat 63. 'Handschoen, I. van Kerkvoort, Steenkamp- laan 65. Portemonnaie met inhoud, G. Schrier, Van Steenbergenlaan 34. Dameshandschoen (glace), Wed. L. Meulen- berg, Van Steenbergenlaan 1. Dameshorloge, J. Bedet, Tholensstraat 12S. OFFICIEELE PROEFTOCHT MOTOR- VEERBOOT „PR1NS WILLEM I". Zaterdagmiddag is een officieele proeftocht gehouden met de nieuwe motorveerboot ..Prins Willem I" van den Provincial en stoomboot- dienst. Deze boot is bestemd als reserveboot voor de lijnen Vlissin.genBreskens, Ter Neuzen, Hoedekenskerke en die op de Ooster-Scbelde O.a. maakten den tocbt mede de Minister van Waterstaat, Ir. Kalff; de directeur-gene raal van den waterstaat, Dr. Ir. Ringers; de Commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten met den Griffier en verschillende an dere autoriteiten. Men voer van VUssmgeo naar Ter Neuzen en van daar naar Hoede kenskerke, waama weer naar Vliasingen is teruggevaren. Aan tafel heeft de Minisrter van Waterstaat medegedeeld, dat de heer A J. van Luijk, boofdcommies ter Provinciaie Griffie, speciaal belast met de stoombootdiensten benoemd is tot Kidder in de Orde van Oranje-Nassau »i« blrjk van waardeering voor hetgeen hij in het belang van de provinciaie stoombootdiensten beeft gedaan. De beer Van Lujjk bad de gelukwenschen van de verschillende autoriteiten in ontvangst te nemen. HEiNGSTENKEURINGEN. De gewone bengstenkeuringen in het voor- jaar 1934 zullen worden gehouden op de plaatsen en dagen, hieronder vermeld, zulks voor de typen van bengsten, als voor elke plaats is aangegeven: Kattendijke 30 Januari trekpaard; Hulst 30 Januari idem; Axel 81 Januari idem; Oostburg 31 Januari, idem. SPIRITUS IN BESLAG GENOMEN. Vrfidagmorgen werden te Breskens door de Kon. Marechauss<5e eenige duizenden liters spiritus in beslag genomen. MOTORSCHIP ,JVlACO". Het gezonken motorscbip „Maco" is Vrj- dagocbtend door een drijvende bok van v. d. Tak's Bergingsbedrijf gelicbt en te VLissingeo binnen gebracbt. DR. STAVERMAN GEHULDIGD. Te Vlissingen is Zaterdag officieel gehuidigd de beer Dr. A. Staverman ter gelegenbeid van zijn zilveren ambtsvervulling als chiruig te Vlissingen. De voorzitter van bet huldigings-comit<5, de heer C. A. van Woelderen, heeft den jubliaris hartelijk toegesproken. Hij deelde mede, dat bet bestuur van de Stichting het Vlissingscb Ziekenhuisfonds zal voorstellen, het kapitaai van dat fonds grootendeels te beleggen in radium en dit in beheer en verbruik toe te vertrouwen aan Dr. Staverman en Dr. Hen- rard. Verder bood de heer Van Woelderen ate voorzitter van het comit6 den jubilaris aan een 18e eeuwsch ingelegd kabinet en ean Louis XVI tafel. Als herinnering aan dezen dag werd aam Dr. Staverman nog aangeboden een album met de ongeveer 1500 namen der schenkers Dr. Staverman dankte bartelijk voor deze geschenken. Zaterdagavond is het Finsche stoomschip „Anversoise", tegen de spoorbrug alhier ge- varen, waardoor het remmingswerk eenigszins werd beschadigd. Na gestelde cautie is bet schip nog denzelfden avond naar Rotterdam vertrokken. Usvermaak. Nu de winter veel vroeger dan gewoonlQk zijn intrede heeft gedaan en poel en plas in gladde ijsvlakten berscbiep, krijgen de be- oefenaren dezer bij uitstek vaderlandscbe sport weer volop gelegenbeid bun bartje op te halen. Het rijk van „King Soccer" is dan ook voor een oogenblik uit en zooals te voorzien was werd de voor gisteren op het program staanden Z.V.B.-voetbaiwedstrqd die van be- slissenden invloed was voor den titel in de Ie klasse in deze afdeeling, afgelast. Reeds verscheidene dagen viert de sohaat- senrijderssport hoogtij en vooral gistemamid- dag was het op de Kleine Kreek enorm dmk Opvaliend is het, hoevele goede en snelle ri ders er tegenwoordig onder de beoefenaars dezer sport zijn, hetgeen wel te danken is aan de mime gelegenbeid die er in eenige voor- gaande winters is geweest. Naar wij ver- nemen zal de in uitstekende conditie ver- keerende ijsbaan op ,,het Kreekje" heden- avond worden verlicht hetgeen de attractie ongetwijfeld zai verboogen. Het bestuur der IJsclub scbijnt behalve de electrische verlichting der baan nog andere plannen te hebben, waarmede naar wij bopen de vereiscbte spoed zal worden betracht en wfl gelegenbeid zullen bebben nader op terug te komen. Voor velen is een ijsfeest altjjd een welkome gelegenbeid geweest de zorgen te verlichten die de koude dagen medebrengen in den vorni van de brandstoffenvoorziening in de gezin nen, zoodat behalve de eer aan bet winnen der prijzen verbonden, de sociale kant een sterlce inslag heeft. De Vlissingscfae chimrg Dr. A. Staverman herdenkt, zooals reeds gemeld, bet fei-t, dat bij een kwart eeuw als zoodanig in Zeeland gevestigd is. Het jubileum van den heer Staverman zal tevens een afscheid van Oost-Zeeuwscb-Vlaan- deren beteekenen. Op 1 Dec. j.l. heeft zich voor O. Z.-Vlaanderen de chimrg C. Ramse- laer, uit Rotterdam, te Ter Neuzen, gevestigd. De heer Staverman heeft dit gebied afgestaac aan den heer Ramselaer. DONDERDAG 14 DECEMBER 19S3. Gerefonneerde Gemeente. TER NEUZEN. 6 u., Ds. Van Djjke, van Nieuw-Betjerland.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2