ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOnRJEEUWSCH-VLAANDEREN. Myn Eiland PUROL binhenland Cjesprongen handen No. 9079 MAANDAG 11 DECEMBER 1933. 73e Jaargang FEUILLETON RAADSVERGAOERING. Ve&zjcucht -e*v gjzvL&est ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzer 1,2& per 3 maanden Buiten ier Neuzen fr per post 1,55 per 3 maanden By voor uitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgi6 en Amerika J 2,-. overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooraJtbetaling Ultgeefster: Flrma P. 3. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEEEFOON No. 25 VDVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken rege meer KEE1NE A D VERTENTI8N per 5 regels 50 cent by voorultbetaling. Grootere letters en clichS's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst e6n dag voor de oi-ga.e, DIT BEAD VERSCHMNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- en VRMDAGAVOND De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat eene openbare vergadering van den gemeenteraad is belegd op Donderdag 14 December 198S, des voormiddags 10 uur. Ter Neuzen, den 8 December 1933. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. ONTEIGENENG. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie voor eea leder ter inzage ta nedergelegd, een afschrift van het proces- verbaal van de op Dinsdag 28 November 1933 to (Me gemeente gehouden zitting In verband met ontelgening voor uitbreidlng der haven- toerken. Ter Neuaen, 9 December 1933. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. DE TABAKSACCIJNS. De Nederlandsche Bond van Sigarenwinke- liersvereenigingen heeft het volgende telegram aan den Minister van Financien gezonden: De Nederlandsche Bond van Sigarenwinke- liersvereenigingen wenscht u geluk met de aanneming van het ontwerp tot wrjzigpng van dm tahaksaccrjns en dankt u voor de welwil- lende wijze waarop u onze wenschen tegemoet kiw&m waardoor in onze vaktoestanden groote verbeterlng verkregen zal worden. KERST- EN NIEiUWJAARS- TELEGRAMMEN. tESvenals het vorige jaar, zal oolt gedurende bet a.s. tjjdvak van 14 Dec. tot 6 Jan. de ge- legenheld worden opengesteld tot verzending van Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen tegen verlaagd tarief. Deze telegrammen worden onderscheiden in 2 soorten nJ.: a. die met vrijen inhoud, waarbij de afzender zelf den inhoud kan opstellen; deze mag slechts be- staan uit een Kerst- en/of Nieuwjaarswensch. ■b. die met vasten inhoud, waarbij de af zender een Inhoud kan kiezen uit vooraf vast- gestelde Kerst- en/of Nieuwjaarswenschen in de Nederlandsche c.q. Engelsche, Spaansche of Maleische taal. Ook kunnen er wederom goedkoope Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken met Ned.-Indie worden gevoerd. PREMIERE VAN DE NIEUVVE PERSIL-tKLANKFILM -WASCH GEMAKKELIJK, WASCH VOORDEEUG!" Voor een groot aantal genoodigden vond Woensdagochtend jJ. in het Tuschinski Thea ter te Amsterdam de eerste vertooning plaats van een grootsch opgezette propaganda- klonkfilm, die E. Ostermann Co's Handel Mij N.V. te Amsterdam liet vervaardigen on der den naam ,,Wasch gemakkeljjk Wasch voordeelig!" Het aantreskkeiyke van deze film is, dat, terwfll men vermoedde voor een uitgesproken reolameflim gemviteend te zijn, men een speel- fi>m te zien kreeg, die, wat inhoud en strek- ldng betreft, de toeschouwers van het begin tot het eind aangenaam bezig houdt. Ofscboon de film bedoeld is als middel om de door de firma Ostermaim in den handel gebrachte en in de fabrieken te Jutpha-as ge- fabriceerde wasch- en reinigingsproducten onder de aandacht van de huisvrouwen te brengen, beantwoordt zij tegelijkertijd aan de eischen, welke aan een serieuze speelfilm ge- steld mogen worden. Op prettige, boeiende wijze wordt de huisvrouw volledig ingelicht omtrent de fabricage en het gebruik van het alombekende, zelfwerkende waschmiddel Persi-1, terwijl ook de overige reinigiagsmid- delen Henco, Ata, iMi en Sil de revue pas- seeren. Men heeft in deze film met gunstig resul- taat nieuwe wegen bewandeld en men kao slechts wenschen, dat het goede voorbeeld van de firma Ostermann spoedig ook navol- ging moge vinden in andere Hollandsche Industrie en. Een groep vooraanstaande Nederlandsche artisten is erin geslaagd, een klankfilm te spelen, welke haar weerga in ons land nog niet heeft gevcnden. Wij denken o.a. aan de door Lau Ezerman schitterend verbolkte rol van den ietwat grappigen Professor Zomer- ling, die zich de les in de moderne waschbe- handeling laat lezen door een eenvoudig werkster; aan Cl.nge Doorenbos, die een prachttype voorstelt van Dr. Brouwer, de fabriekschemiker, die op overtuigende wijze de groote voordeelen der Persil-producten aantoont. Niet minder goed geslaagd zijn de rollen van Mien van KerckhovenKling als propagandists, van Paul Huf als koopman, van Nico de Jong als docent, van Hein Harms als behulpzame echtgenoot, van Lena Kley als zijn beidehande vrouw, van Emmy Meunier als dienstmeisje, van Aletta van Lier als Prof. Zomerling's echtgenoote enz De film moet wel bijzcnder in den smaak vallen van de vrouiw en zal aan haar doel, n.l. om een steeds stijgenden omzet in de Persil- artikelen te bereiken, als filmtechnische top- prestatie zeker niet missen. Naar wij vememen, is de firma Ostermann voomemens, de film binnenkort in alle plaat- sen van ons land te laten vertoonen en zullen de voorstellingen vrij toegankelijk zijn voor de huisvrouwen en andere belangstelleaden, die daartoe speciaal worden uitgenoodlgd. TELEFUNJIEN „EFFECT"-LUIDSPREKERS. Met betrekking tot ide z.g. Effect-luidspre- kers, waarvan het verschijnen eenigen tijid geleden in de dagbladen werd aangekondigd, kunnen wij thans de volgende nadere bijzon- derheden vermelden; De uitdrukking .Effect" heeft betrekking op het grootere „nuttig" effect, hetwelk in- derdaad bij die typen wordt bereikt. Daaruit volgt tevens cnmiddellijk, dat het toepassen van die luidsprekers helangrijker is, naarmate grootere vermogens moeten worden verwerkt. Voor de luidsprekers, zooals die in de mo derne radio-apparaten worden aaagewend, is het reeds sedert ongeveer twee jaar gelukt, het rendement aanmerkelijk te verbeteren. Het op de markt verschijnen van luidsprekers met vrijzwevend anker en van de nieuwe per- manent-dynamische typen is daarvan het be- wijs. Dit is ook tot uiting gekomen in het, zij het mis'schien voorlo-opig, tot staan brengen van het opvoeren van het vermogen van de eind- lampen in normale radio-ontvangapparaten. Op het oogenbiik tcch kan een vollere weer- gave worden bereikt bij hetzelfde wissel- stroom-<vermicigen als vroeger, juist door het feit, dat het luiwspreker-rendement van de kleinste typen belangrijk kon worden ver- groot. Ook het beter uitnutten van de lampen op zichzelf heeft daartoe medegewerkt. Telefuaken, die rusteloos voortwerkt aan de verdere ontwikkeling van alle apparaten voor radio-ontvangst en electro-acoustische instal- laties, is het na uitgebreide proefnemingen gelukt grootere electro-dynamische luidspre- ker-systemen te ontwiklselen, welke een ren dement bezitten ongeiveer negen maal zoo groot als tot nu toe kon worden bereikt bij systemen in hetzelfde vermogen. Dat wil dus zeggen, dat ter bereiking van eenzelfde resul- taat een eindversterker voor de voeding van deze luidsprekers kan worden gebruikt welke slechts ongeveer een negende deel van het vermogen behoeft af te geven, met gevolg niet alleen een enorme besparing op aanschaf- fingskosten der installatie, doch ook op de kosten, welke in het bedrijf voortdurend daar- op drukken, zooals die voor stroomverbruik en lampen-vernieuwing. HEFFING VAN EEN COUPONBELASTING. Blrjkens het verslag van de commissie van voorbereiding inzake het wetsontwe*"p tot heffing van een oouponbelasting, meenden verscheiden leden, die betoogden, dat een couponbelasting zeer wel past in het samen- stel van maatregelen tot dekking van het tekort, dat de opbreagst van deze belasting op arbeidsloos inkomen zonder overwegend bezwaar aanmerkelijk boven het geschatte bedrag van 6.4 millioen gulden kan worden opgevoerd. In zgn antwoord zegt de minister van financien, dat bij de beoordeeling van dit ont werp niet uit het oog mag worden verloren, dat men hier niet te maken heeft met een extra-inkomsten belasting op .arbeidsloos inkomen". Dit ..arbeidsloos inkomen" wordt reeds hooger dan het overige inkomen getrof- fen door de vermogensbelasting, die immers bewerkstelligt, dat de inkomsten uit vermo gen zwaarder dan de andere worden getroffen. Een hooge heffing van de opbrengst van effecten als inkomstenbelasting zou daarom niet op haar plaats zijn. Verscheidene leden gaven uiting aan hun vrees, dat indien het ontwerp wet wordt, de positie van Amsterdam als iatemationale geldmarkt, ernstig zal worden gesohaad. De minister acht dez<t vrees bij eefa belas ting naar een matig tarief ongegrond. Het komt hem voor, dat die positie in hoofdzaak gunstig wordt beoordeeld, omdat het fimancieweizen in Nederland op soliede basis gegrond en gesteunid wordt door een ge- zcnde valuta. Maar een der eerste vereischten voor een gezonde valuta is een zoo goed mogelijk sluitende begrooting, tot het ver- krijgen waarvan ook de couponbelasting een noedzakelijke factor is. Het is den minister gebleken, dat de regee- ring van Nederlandsch-Indie de heffing van een coupcnbelasting in overweging heeft ge- nomen naar gelijke grondslagen als het Nederlandsche ontwerp. Uiteraard behoort te worden voorkomen, dat dezelfde opbrengst in beide gebiedsdeelen wordt belast. Daarom is alsnog een vrijstelling opgenomen voor de in Indie uitgegeven effecten, al zal daardoor de opbrengst der belasting voor Nederland wellicht ongeveer 1 millioen lager worden. Aan de vrijstelling Is nog fcoegevoegd eene ten bate van holding companies, WETTEL.IJKE REGELING VAN HET CADEAUSTEESEE. Rapport van den Nyverheidsraad. De Ngverheddsraaid heeft aan den Minister van Economische Zaken op diens verzoek een rapport uitgebracht over de wettelijke rege- ling van het cadeaustelsel, na zich eerst door mondeling overleg op de hoogte te hebben gesteld van de ervaring, welke verschillende groepen belanghebbende industrieelen met dit stelsel hebben opgedaan en de inizichten, welke daaromtrent in die kringen heerschen. Breedvoerig is in het rapport het feitenma- teriaal, dat de Raad had verzameld, uiteen- gezet. Daarmede is o.m. aangetoond: dat een groot deel der z.g. cadeau bestaat uit artikelen, die, hoe welkom somtijds ook, toch niet zouden zijn aangeschaft en zich er dan ook minder toe leenen, om in den nor- malen handel te worden verkocht; dat het cadeaustelsel een der vele vormen van reclame is, waarvan de koopman zich bedient en dat het tagenover dagenen, die van het cadeaustelsel gebruik maken, onbil- lrjk zou zijn, als de toepassing daarvan zou worden ver.boden, terwijl andere reclame- middelen, die de concurrenten gebruiken, zou den worden gehandhaafd; da-t het publiek de cadeaux wel betaalt, doch dat het zulks evenzeer doet met de kosten, voor andere reclame gemaakt. Daar- bij is er op gewezen, dat bij het cadeaustel 3el het publiek zelf tenminste nog een groot deel van de voor reclame bestede gelden in den vorm van geschenken terugkrijgt en dat voor den verkooper deze uitgave voor reclame parallel loopt met den omzet; dat de kwaliteit zoowel van de leveringen zelfs als hjj de cadeaux, die daarbij worden verstrekt over 't algemeen zeer behoorlijk is; dat er zeer groote orders voor z.g. cadeaux in Nederland worden geplaatst en dat er tal van Nederlandsche fabrieken zijn, die deze orders onder de huidige omstandigheden niet kunnen missen. Een ernstig bezwaar, dat van verschillende kanten, ook wel van industrieele zijde tegen het cadeaustelsel wordt aangevoerd, is, dat uit concurrentie-overwegingen de waarde der gesehenken steeds hooger zal kunnen wor den opgevoerd en niet meer in goede verhou- ding zal blijven staan tot de waarde van de artikelen, waarbij zij worden gegeven. De Raad heeft bij zijn onderzoek geen excessen op dit gebied aangetroffen, doch wel vastge- steld, dat de vrees, dat het daartoe zou kun nen komen, ook bij sommige takken van nij- verheid aanwezig is. Na vervolgens een overzicht te hebben ge geven van de wijze, wuarop het stelsel in de voomaamste takken van industrie, die ge- .sdhenken geven, wordt toegepast, heeft de Raad tenslotte uit de door hem vastgestelde feiten zijn ccnclusies getrokken. Daarbij heeft de Raad voorop gesteld, dat het cadeaustelsel geen ideaal systeem kan worden genoemd en dat het tot minder wen schelijke toestanden kan leiden en in vroeger jaren ook wel heeft geleid. Indien het stelsel in Nederland nog niet zou zijn toegepast, ware er wellicht aanleiding die toepassing niet mogelijk te maken. Men heeft hier even- wel te d'oen met een systeem, dat in vele kringen hier te lande sinds jaren is ingevoerd en op sommige plaatsen diep wortel heeft geschoten. Er zijn belangrijke ondememingen op opgebouwd en daardoor zijn verhoudingen ontstaan, die niet zonder groote schade cnge- d.aan kunnen worden gemaakt. Hoewel dus niet wordt ontkend, dat er fouten aan het stelsel kleven, wil het den Raad toch voorkomen, dat de bezwareu ervan worden overschat en de goede zijden teveel worden verwaarloosd. Emstige misbruiken zijn bij 's Raads onder zoek niet vastgesteld. De mogelijkheid blijft echter bestaan, dat zich in bepaalde gevallen misstanden zouden kunnen ontwikkelen, die tot wettelijk ingrijpen nopen. Het is de vraag, of het noodig is, daarvoor een algemeene regeling in het leven te roepen. De Raad meent, dat het bedrijfsleven zoo- veel mogelijk vrijheid moet worden gelaten, om naar eigen inzicht reclame te maken. Im dit geval voelt de Raad hiervoor te meer, omdat niet van te voren is te voorzien, waar- toe een algemeene regeling van het cadeau stelsel zal leiden. De Raad heeft sterk den indruk, dat ook op dit gebied, als op zoo menig ander, de eene maatregel den andere- zal uitlokken. Een andere overweging, waarom een alge meene regeling van het cadeaustelsel wordt ontraden is, dat de uiteenloopende indu strieele belangen, die er bij zijn betrokken, onmogelijk op dezelfde wijze kunnen worden behandeld. Voorts heeft de Raad er uitdrukkelijk op- gewezen, dat het uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk zal blrjken te zijn, om met een algemeene regeling van het cadeaustelsel I Poos 30 en 6Qct.Bij Apoth.en Drogisten.^ lingez. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 50) (Vervolg.) Ze legde kalmeerend haar hand op mijn schouder. ,,Ik ben veillg, geloof me", zei ze met nadruk. ,,Oom Philip komt waarschijnlijk na bet eten terug en in elk geval heb ik Miarie... Op haar manier is ze goed en hartelijk voor me. Als ik om de een of andere reden niet weg zou kunnen. zou zij beslist een briefje naar Jimmy willen brengen. En dus hoef je je over mij niet beizorgd te maken. JJj1 verkeert in gevaar, in ernstig gevaar......" „Wat, met Bascomh hier en morgenochtend, als Dritte im Bunde Bobby Dean?" verbaasde ik me. „Hoor eens, als ik z66 niet op mezeif kan passen, met een beroepsbokser en esn V. C. als hulp Midden in mijn protest hield Ik c-p, want opeens was me lets te bin- nen geschoten. ,,Hce moet 't met Bobby? vroeg ik. ^,Tot dusver dieb ik hem nog niets verteld, niet eens je naam heb ik genoemd. Hij denkt, dat de heele geschiedenis een priv£ zaakje van dr. Manning is". „Vertel hem alies!" was haar antwoord. ..t' Is nu te laat en de toestand is te ernstig, am aan verzwijgen te denken". Bij die laatste woorden keek ze vlucbtig naar de klok boven den haard. Dan boog ze zich naar me toe, omsloot mgn gezicht met bei haar handen en keek me diep in de oogen. ,Jk moet weg, John", zei ze, „roei me even over en zet me bij Pen Mill af. Als oocn Phili.p wat vroeger terug mocht komen... Alies, wat ik aan gevoel beizat, verzette zich tegen zoo'n regeling. Maar tegelrjk begreep ik dat langer protesteeren me niets zou hel- pen. Dus zweeg ik en bestudeerde met aan- dachtige oogen elken trek, elke lijn van het zachte, mooie gezichtje. Maar dan, in een plotseling hartstochtelijk liefdesverlangen, trok ik haar in mijn armen en kuste haar kleinen rooden mond. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Een kwartier later had ik Christine naar Pen Mill gebracht en roeide ik, alleen, in een ver van benijdenswaardigen geestestoestand over de haai terug. Op haar eigen nadrukkelijke verlangen had ik haar naar den steiger geroeid en was ze. na een gefluisterd afscheid, daar afgestapt en voorzicbtig tastend met haar voeten langs de glibberig-natte steenen in den mist verdwe- nen. Onder de gevoelens, die in mijn geest om den voorraag streden, nam woede woede op mezeif en ergernis om eigen lamheid een eerste plaats in. Hoe had ik zoo silap, zoo futloos kunnen zijn, om haar te laten gaan. Nu was ze weer weg, nu kon ik weer niet helpen als ze mijn hulp noodig had! En on- danks haar verzekering, dat ze geen gevaar liep, wist ik, dat mijn cngerustheid, mijn angst om haar, niet, zooals ze wilde doen gelooven, alien gronid miste. Als Manning kwaad wilde, als hij de Roda, een werktuig in zijn handen. wist te overtuigen, dat zjjn nichtje hem ver- raden had, dan Ik borg de sloep in het schuitenhuis en ging door het mistige struikgewas naar huis terug. In den haard vlamde en knapperde een gezeilig houtvuurtje em coze theeko,ppen en bordjes stonden nog precies als wij ze, bij ons vertrek, achtergelaten hadden. Ik had de bei al in mijn hand, om Basocmb te roepen, maar een plotseling opkomende we-erzin tegen het lawaaierige opruimen na de intixniteit van het samen-zijn met Christine deed me van plan veranderen. Ik ging naar den haard, sbak mijn pijp tusschen mijn tanden en liet me in mijn gewonen stoed hij de boekenkast nee-r. Daar ging ik het verhaal van Christine nog sens punt voor punt na. Ze had 't zoo een voudig, zoo rustig-weg verteld, dat ik feite- lijk geen oogenbiik verbazing gevoeld had. Trouwens, in mijn hart had ik geweten, dat de oorzaak van de huidige moeilijkheden in het veelbewogen verled-en van mijn waarden bloedverwant gezociht moest worden. Maar wat een merkwaardig, wat een fei-bewogen verhaal was het eigenlijk geweest. Dat bloed- bad, die massamoord dh 'de zonnige straten van Rio, die tocht van wereldideel naar wereld- deel om een onrecht, jaren te voren aan- gedaan, te wreken, de dood van oom Richard op hetzelfde oogenbiik, dat de hand van het noodlot hem bij de keel greep dat alies leek meer op gegevens uit een bombastisch drama dan op een opeenvolging van werkelijke ge- beurteuissen, waarbij ik nauw betrokken was. Voor de Roda voelde ik niets dan medelij- den, een diep, echt gemeend medelijden. Ik had 't een en ander van de toestanden in Zuid-Amerikaansche gevangenissen gezien en ik kon me eenigszins voorst-ellen, wat die zes jaar voor een man van zijn kaliber geweest waren. En 't feit, terwijl hij het er levtnd afgebracht had 'dat zijn wraak hem op het laatste nippertje was ontgaan, was, in mijn oogen al thans, verontschuidiging genoeg voor het moord-oomplex, waarmee hij op dat oogian- blik behept was. Waarschijnlijk had ik het aan Manning s gewieikste drogredenen te danken, dat hij mi) en den persoon wien zijn liaat en wraakge.vo-s- lens gegolden had-den, verwarde. Hoe meer ik te weten kwam, hoe vaster ik oivertuigd raak- te dat zich achter het glimlachende, man-van- de-wereld-masker van mijn b-uurman het pienterste en wreedste stel misdadigers-her- sens verschool, dat ooit in de criminologische afdeeiing van een museum tentcongesteld was Zijn po-pul-ariteit in den orntrek en het cat- breken van eenige achterd-ocht vere-terkten die overtuigxng nog. Ik had er wat vcor ge geven, om een kijkje in zijn verleden te kun nen nemen en ik was benieuwd of Campbell's nasporingen ncg resultatcn zouden cpleveren. De atmosfeer van rust en kalme doelbewust- heid, die er vim den stoeren Schot uitging had me niet weinig. vertrouwen ingeboezemd en met de herinnering aaa zijn krachtigen kop en inteMigente grijze oogen grocide in me de overtuiging, dat het oogenbiik gekomen was om hem te hulpj te roepen en, als hij kwam, volledig in te lichten. Ten slotte had de Roda zich aan geen enkel vergrijp tegen de Engelsche wettea s-chuldig gemaakt. Als we hem uit de klauwen van Manning konden verlossen lukte het ons misschien nog hem te overtuigen, dat Ik hem niet alleen niet wilde beroovea, maar hem zelfs met het meeste ge- noegen wilde helpen. Natuurlijk konden we hem niet met de diamanten in zijn zak laten wegwandelen dat was te gek! Maar als de voorstelling van de feiten door de Roda via Christiae gegeven, met de werkelijkheid klop- te, zou de Braziliaansche regeering waar schijnlijk met het grootste genoegen een aar- dige belooning uit de schatkist opdiepen en dat zou tenminste een kleine sehadevergoe- ddng zijn voor alle vunze parten, die het lot hem gespeeld had. Wat mezeif betreft als ik Christine maar had, was ik meer dan tevreden. Sommige mannen zijn ge-estelijk zoo geoonstrueerd, dat ze met gemak een dozijn keeren achtsreen verliefd kunnen worden terwijl anderen hun emotioneele capaciteit opsparen voor 6en unieke ondervinding. En dat laatste was bij mij het geval geweest. Tot eenige weken ge leden had de merkwaardige staat van extase en ontoerekeribaarheid, waarin ik mijn vrien- den van tijd tot tijd za.g verkeeren, me nogal onbegrijpelijk toegeleken. Maar nu was het raadse-1 geen raadsel meer. Mijn geheele wezen zwom in permanente zaligheid en zelfs mijn ongerustheid over Christine kon dien staat van geluk niet verstoren. Alle levens- tekorten waren opeens aangevuld en zonder aan de zeer actueele gevaren van het heden te deruken, verdiepte mijn geest zich in de gouden toekomstdrocmen, waaraan sinds bet begin der werel-d verliefde menschen zich te buiten zijn gegaan. Hoe lan-g i-k daar onbewegelijk voor het vuur bleef zitten, weet ik niet. Ik werd tot de werkelijkheid teruggebraoht door het ineen- storten van een opstapeling verkoolde hout- de resultaten te bereiken, welke men er mede beoogt. Immers is het te verwachten, dat het bedrijfsleven, als het geven van geschenken by het leveren van goederen wordt verboden andere reclamemiddelen als gratis-reisj^. entrdekaarten voor cultureele film, prijs- raadsels, verzekeringen, enz. zal gaan toe passen. Op deze gronden heeft de Raad den minis ter sterk ontraden een algemeene regeling voor het cadeaustelsel, die alle gevallen op dezelfde manier zou behandelen, in te voeren. Mochten zich ernstige misstanden bij het cadeaustelsel voordoen, dan zouden deze telkens voor zich voordoende gevallen inciden- teel moeten worden geregeld. Indien de minister tot de overtuiging zou, komen, dat met incidenteele regelingen niet zou kunnen worden volstaan, zou de Raad boven een algemeene wet, die alle gevallen op dezelfde wijze regelt, de voorkeur geven aan een aan de Regeering te verleenen be- voegdheid, zooals zulks bij de Wareniwet is gedaan, n.l. om telkens, wanneer in een be paalde branche zich misstanden mochten- voordoen, in overleg met toelanghebbenden een regeling te treffen. Tenslotte heeft de Raad den minister als zijn meaning te kennen gegeven, dat hij het wel buitengemeen bedeokelijk zou vinden,, wanneer in dezen crisistijd ingrijpende maat regelen ten opzichte van het cadeaustelsel zouden worden geaomen, omdat het onver- mij'delijk gevolg daarvan zal zijn, dat een. groot aantal fabrikaaten, die aan cadeaux- firma's leveren, hun bedrijven ziullen moeten inperken, waardoor de werkgelegenheid in Nederland weder zou worden verminderd. Met het nemen van dergelijke maatregelen moet naar de meenlng van den Raad worden gewacht, tot voor de Nederlandsche nijver- heid weder betere tijtden zullen zijn aange- broken. DE „POSTJAGER" GESTART. Zaterdagmorgen te 4 u. 15 startte de „Post- jager" voor zijn eerste reis naar Ned. Oost- Indie. De koude nacht had het enthousiasme van het publiek niet getemperd. Honderd-en wa ren per auto naar Schiphol gekomen. Precies om half twee werdeo de postzakken 271 K.G., bestaande uit 51000 duizend stuks brieven en briefkaarten, ingeladen in dca „Postjager". Ongeveer de helft der stukken zal van Ban- blokken en toen ik op de klok boven den schoorsteen keek, zag ik tot mijn verwco.de- ring dat het al kwart voor zevemen was. Wat merkwaardig dat Bascomb er n-og niet go- weest was, om dea theeboel op te ruimen een dergelijke nalatigheid was regalrecht in tegenspraak met zijn gewone ordelijkheid. Van verbaziag heesch ik me uit mijn stoel op en ging naar de met groen baai bespannen deur. Ik riep hem, edn keer en nog eens eta toen ik geen antwoord kreeg, ging ik de gang naar de keukeo in. Maar daar was geen spoor van hem te bekennen en een onder- zoekingstocht igt de bijfceuken en kelder lever- de geen beter resultaat op. Met een vaag gevoel van beklemming ging ik door de achterdeur, die aanstond, aaar buiten. „Bascomb!" riep ik. .Bascomb!'-" Stilte, diepe, geheimzinnige stllte was miju eendg antwoord. Verwonderd en tegelijk niet weinig onge- rust bleef ik in den mist staan krjken, die aog als een dichte sluler tusschen de booznen hing. Hij ken natuurlijk in het .schuitenhuis zijn.. maar anders begreep ik er niets van. Als hg ergens in den tuin was, moest hjj me hebben hooren roepen. Maar't was zoo absoluut niets; voor hem dit spoorlooze verdwjjuen, terwijE hij -druk aan het kokkerellen moest zijn, dat mijn twijfel aan's mans normale geestes toestand weer Opndeuw bjj me opkwam. Na een paar minuten nadenken kwam ik tot de ccaclusfd; dat 't beste, wat ik doen Iran was: den tuin inga-an en hem zoektn. 'n Be-, paald verieidelij'k plan was dat niet, maar het begon al aardig donker te worden en over een half uur zou ik buiten geen hand voor oogen meer kunnen zien. Dus ging ik weer naar binnen, nam een pet van de tafel in de hal em ciad-at ik de achterdeur zorgvuldig gesloten en gegrendeld had, ging ik door de loggia naar buiten en tastte, dien dag voor den tweeden keer, mijn weg af langs het pad door xfcs boschjes. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1