ALGEMEEN NIEUWS- EN APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN, No. 9078 Tweede Blad. VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 73e JAARGANG Bekencimaking. BINNEKLAND BUITEN LAND 100.000 K.G. macadam 1—3 of 100 Meter onderhoudsgrint 1-6, B. 40 OOO K.G. grenaille of 60 Meter fijne grint woor rijwiel- paden. TOR NEUZEN, 8 DECEMBER 1933 VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. ..anMgKiMMMNiKWK' - ef1*,-Mm, KSMT MblA TM.MElatotfi iSSiftSI T. (Burgemeester en Wethouders van HOEK sullen op Dinsdag 12 December 1933. des voor- mlddags ten tien ure, aanbesteden: ft de levering van en De levering moet geschleden franco wal aan den nieuwen westelijken kanaalarm te Ter Neuzen, nab)j de weegbrug van den Goesche- poWer, v66r 1 Januari 1934. Insohrtjvingsbiljetten kunnen tot op het uur der besteding franco ter gemeente-secre- tarte worden ingeleverd, met overlegging van een monster. Hoek, 5 December 1933. Burgemeester en Wethouders van Hoek, Mr. J. A. VAN TIENHOVEN, (Burgemeester, DREGMANS, Secretaris. DB RADIO UITZEND1 NGEN OP EERSTEN KERSTDAG. Het hoofdbest uur van de Algemeene protes- tentenvereeolging heeft ©en verzoekschrift aan den Minister van Blnnenlan-dsche Zaken gezonden, waarin het er op wijst, dat z.i. met het gewijde karakter van den Eersten Kerst- dag in flagranten strijd is het optreden van de V-A.R_A. zooals deze omroepvereeniging zich telkens in den aether doet hooren, om welke reden het verzoekt, het daarheen te 1-eiden, dat op 25 December niet de V.A.R-A., maar een andere omroepvereeniging gelegenheid zal hebben, hare luisteraars te stichten overeen- komstig hat karakter van dazen gewijde n feestdag. DE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN AAN GEN OMEN. De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag het ontwerp betreffende korting op de Indi- sche pensioenen aangcnomen met 56 tegen 33 stemmcn, nadat de regeering het amendement van Mr. Joekes, strekkende om de verzach- ting van de korting voor de v66r 1920 gepen- siomneerde militairen 66k voor officieren te doen gel-den, had overgenomen, evenals het amendement van Dr. Bi-erema tot geleidelijken tovoerlng van de korting. DE OPHEFFING DER GEZONDHEEDSOOMMISSIE. Aian het V. V. der Eerste Kaimer over het wetsontwerp tot wijziging der Gezondheids- wet (o.a. opheffing der Gezcndheidscommis- sies) ontleenen wij: Somnmlge leden vroegen zich af. of het me, beter ware de Gezondheidsoommissies te laten voortbestaan en allefen de credieten tijdelijk in te trekken. Bcnige leden wezen bovendien op het ge- vaar, hetwelk schuilt in het feit, dat bij voor- komende epidemieen de gemeentebesturen ten- gevolge van deze opheffing de dan in het bij- nonder noodige deskundige voorlichting zullen ontberen. Van verschillende ztfden werd de opmer- fcjng gemaakt, dat men hoopte, dat de Minis ter gebruik zal maken van de krachten, die nit .het particulier initiatief naar voren komen, en izal bevorderen, dat aan de op te richten of io stand te houden -commissies een eenigs- ■rtng afficieel karakter wordt gegeven, opdat deze meer lnvloed hebben bij haar optreden naar buiten. DE ZENDERSQUAESTIE. De heer W. Vogt schrjjft in de .Radio-bode' van deze week o a. het volgende over de be- kende plannen van Minister De Wilde: ,Het helpt weinig, of wij al pagan er doekj-ea arn heen te winden: de beslissiag is duidelijk en finaal: de A.V.R.O. krtfgt den.eigen sender Diet. Het is hard, een lang gekoesterden wensch in rook te zlen opgaan, maar het is oak verstandig, het cavermijdelfjks in de oogen te zien. Van samenwerktog met andere omroepen op eenigerlei ge-estelijk gebied is ook bij dit nieuwe schema geen sprake. Ook komt geen cent A.V.R.O.-gekl aan anderen dan de A.V-R.O. ten goede. Het is een gedwongen flguur op het gebied van de teohniek, anders niet. De strijd er voor is tot den laatsten (gees- telijkenademtocht gestreden; de overwinning is niet behaald. Het zij zoo; wij zullen ons niet laten cntmoedtgen, noch ens hell zoeken in heit kuldruchtig verzet. Voorts lezen wij nog in genoemd blad: Het is de bedoeling van den Minister, dat de regeering in de nieuwe combinatie 60 invloed zal hebben, terwtjl aan de omroepen tesamen 40 invloed zal worden gelater. dwj. aan iedere omroepvereeniging 10 7c- Ten aanzien van het fioancieele gedeelte wil dit dus zeggen, dat, wanneer b.v. het nieuwe stel zenders, dat zal worden aange- schaft, een kapitaal zal vereischen van een millioem guldea, het rijk van dat millioen 600.000 gulden zal foumeeren, terwijl ieder der amroepvereenigingen 100.000 gulden zal moe- ten brjdragen. Er is dus geen sprake van, dat de A.V.R.O. een zendapparaat voor de V.A.R.A. of voor wie ook, gaat bouwen. De omroep- vereenigingen zullen in de nieuwe oombinatie gelijkbereohtigd zjjn; hoewel wij dezen gang van zaken blijven betreurcn, omdat daardoor 66n van onze liefste wenschen n.l. het bezit van een eig-en .zander, in rook vervliegt, ver- andert er aan dcci practischen toestand op technisch gebied voor de A.V.R.O. niet veel. Ja, men zou zelfs kunnen zezgen, zij gaat er iets op vooruit, want een toestand, w&arbfl zjj niets te zeggen heeft, waarbtj zij nl. al3 klant van de N.S.F. en van den N.D.O. op- trad, zal worden veranderd in een toestand, waarin zij deelgerechtlgd is in een N.V. OPOENTEN GEMEENTEFONDS- EN VERMOGENSBELASTING. Verschenen is het voorloopig verslag der eerste Kamer over het wetsontwerp tot hef- fing van opcenten op de gemeeotefondsbelas- ting en de vermogensbelasting over het be- lastingjaar 1934'35. Blijkens dit verslag had een der leden groot bezwaar tegen het wetsontwerp. De samen- koppeling van de 30 opcenten op de gemeente- fondsbelasting met de 30 opcenten op de ver mogensbelasting achtte htj een groote onbil- ltjkheld en tevens economisch onverdedigbaar met het oog op het noodzakelijke aankweeken van spaarzin bij de ingezetenen. Andere leden, hoewel evenmin blind voor de bezwaren aan deze heffing verbonden, meenden intusschen, gelet op de offers, welke in groote verscheidenheid moeten worden ge- bracht om aan den zorgelijken toestand van 's lands financial het hoofd te bieden, in deze heffing voor 1934'35 te moeten berusten. AN GEO-JERSCH SPIEOELGEVEOHT. De Iersche kwestle is schrijft de N. R. Crt. voor Engeland uitermate pijnlijk. Wat het einde zal zijn lijkt weinig twijfelachtig. Het is een liquidatie van het verleden, die van Engelschen kant te laat en van Ierschen kant juist op het goede historische moment begonnen is. Engeland heeft den wrok, die overgebleven was bij een van nature en zelfs in eigen onderlinge betrekkingen tot bloedigen haat geneigd volk over eeuwen van onder- drukking, niet bijtijds en niet grif genoeg weten te verzachten. Die wrok heeft voort- geleefd, en is nog aangewakkerd in een periode toen de uitwerking ervan niet meer te stui- ten was. De uiterltjke verzoening van 1921, met haar politiek zoo bevredigen.de regeling, kwam te laat. De Ieren zijn, zooals gezegd, hun laatste, niet meer gewelddadige actie van losscheuring op een voordeelig tijdstip begonnen. In de wereid van v66r den oorlog zou een vreed- zame afsoheiding niet mogelijk zijn geweest. Berlijn heeft het vijandig gezinde Ierland in 1914 en 1915 als een zwakke plek bij uitne- mendheid van Elngeland beschouwd; en de Engelschen wisten dat. Met buitengewone strengheid hebben zij pogingen tot opstand, die vrij kinderlijk met Duitsche hulp op touw war en gezet, onderdrukt en gestraft. Een onafhankelijk, voor Duitschland weiwillend en neutraal Ierland had echter voor Engeland het allargrootste gevaar kunnen opleveren. Dat gold niet enkel voor het historische ge- val; een vijandelijk Frankrijk had er nog veel meer profijt van kunnen trekken. Het gezag over Ierland moest Engeland in het begin van deze eeuw, met zijn spanningen en zijn wedstrjjd in vlootbouw, en naar de opvattin- gen van dien tijd, een onduldbaar militair ge vaar lijken. Na den oorlog is dit echter zeer veranderd. Engeland en Ierland zijn lid van den Volkenbond. Dit feit alleeu reeds brengt voor het Britsche Rijk cohsequenties mee, waaraan het zich niet meer of nog niet kan onttrekken. Er is waarlyk iets veranderd in de wereid. Hoe het met die verandering staat dat wil de Valera nu precies weten, voor hij Ier land voorgoed gaat iosmaken uit iederen band met Londen. Het beroep op den Geheimen Raad van den Koning, als hoogste install tie in het Britsche Rijk, wil hi}, afschaffen; de gouvemeur, die den Koning op geen manier meer de Engelsche regeer.ng in de Domi nions vertegenwoordigt, moet verdwijnen; de noodzakelijkheid dat de Koning, door zijn handteekening de wetten van Ierland kracht geeft, zal worden opgeheven. De personeele imie met de andere aeelen van het Rijk zou daarmede reeds feitelijk zijn verbroken. In zijn nota aan de Engelsche regeering geeft de Va lera nu blijk ook den formeeden band met het Britsche gemeenebest te willen opheffen. Hij zegt immers, dat die band met het Rijk Ierland opgedrongen en door de Ieren nooit vrijwillig aanvaard is. Hij stelt Engeland vriendschap- peljjke betrekkingen voor, zooals tusschen twee naburige staten kunnen heerschen. Dat beteekent erkende afscheiding van het Rijk. Wat zou de rijksgameenschap ook nog he- teekenen, als zij formeel van haar laatste be- teekenis was beroofd, terwijl er economisch een tarievenoorlog tusschen de beide landen woedt De Valera vraagt nu Londen of hst zich met geweld zal verzetten als Ierland wensoht zijn eigen weg te gaan. De Valera is verstandig genoeg om te beseffen dat van de vriend- schap, die hij voorsteit, weinig .terecht kan komen. Want de kwestie van Noord Ierland zou onmiddellijk een punt van emstige wrij- ving tusschen de twee staten worden. De Ieren van Dublin immer zouden met de afscheiding him nationale doeleinden volstrekt nog niet vervuld achten. Voor hen zal eerst tevreaen- heid mogelijk zjjn wanneer Noord Ierland met Zuid Ierland is vereenigd. Het grootste ge deelte echter van de bevolking van Noord Ier land wenscht, door godsdienst en oude pcll- tieke neigingen anders als zij is, deze vereeni- ging volstrekt niet. Zjj verwacht daartegen van Elngeland desnoods militaire beschsrming. Dit vraagstuk zal niet gemakkelijk op te los- sen zijn, en een beletsel blijven vormen voor de vriendschap, die de Valera voorsteit. Juist deze omstandigheid noopte hem tot zijn vraag die, zonder dergelijke overwegingen, een vraag naar den fcekenden weg zou zijn geweest. Im mers op de Rjksconferentie van 1926 is, in de zgn. verklaring van Westminster, het volgen de schriftelijk vastgelegd betreffende de be trekkingen tusschen Groot BNttanje en Do minions: „Zy zijn autonome gemeenschappen binnen het Britsche R}jk, gelgk in status, op geen wijze zijn zij aan elkaah ondergeschikt, in welk opzicht ook van hun inwendige of bui- tenlandsche aangelegenheden', ofschoon ver eenigd door een gemeenschappelijk onderdaan- schap aan de Kroon en vrij gea3socieerd als leden van het Britsche gemeenebest van na- ties". En dan verder: „Elk zelfbesturend lid van het Rijk is nu meester over zijn eigen lot. In feite, ofschoon niet ill den vorm, is het aan geen dwang, van welkeh aard ook, onderwor- pen." Deze regeling heeft Zuid Afrika aan het aldu3 op nieuwe wijze geconstitueerde Rijk kunnen binden, Ierland niet meer. De Valera moest in de verklaring het antwoord vinden op zijn vraag. 'Hij vertrouwde echter de zaak niet; wilde zich Iiever nog zekerheid verschaf- fen dat hij op de draagkracht van de verkla ring vertrouwen kon. Hij vraagt te Londen aan, daarb\j, als lokmiddel, de aan de hier- boven aangeduide gevaren onderhevige vriend schap van Ierland aanbiedende. Heeft hij werkelijk enkel uit ongerustheid te Londen aangevraagd? Vele Elngelschen meenen dat de Valera in een gunstig zoowel als in' een ongunstig antwoord groote voor- deelen zoekt. Een ongunstig antwoord zou een dreigement zijn, dat Elngeland naar buiten in miscrediet zou brengen en andere leden van het Rijk zou doen opschrikken, omdat het de Verklaring van Westminster weer ongedaan maakte; en dat in Ierland in de bevolking de gevoeiens van nationalen trots opnieuw zou ontketenen. Een niet als dwingeland optredend Engeland echter, dat door economische maat- regelen van weerwraak op gelijken voet een groot gedeelte van de nijvere Ieren zijn on- misbaarheid laat gevoelen, is niet datgene wat nu in de Valera's kraam te pas komt! Zijn vraag was dus politiek zeer handig: Bij een ja zoowel als bij een neen moest hij winnen. Nu heeft Londen gedaan wat hierdoor vanzelf aangewezen scheen. Het antwoordde als het beschroomde ,,nachtuilinnetje" uit Vorstenschool; het zei geen neen en zei geen ja! Het verklaart op een vraag, wat het in een hypothetisoh, en in de practijk, naar zijn meenmg, niet denkibaar geval zal doen, geen antwoord te kunnen geven. Minister Thomas van wiens welsprekendheid distinctie niet al- tjjd een hoofdtrek is, had dit heel zorgvuldig afgewogen antwoord op een papiertje geschre- ven om voor te lezen. Wij kunnen ons levendig voorstellen dat bijna de heele Engelsche pers plezier heeft in dit antwoord. Het was wel door de positie aan- gegeven, maar gevat bljjft hst toch. Het heeft echter politiek niet meer waarde dan een de- batershandigheid. De Ieren zullen terecht meenen dat het heelemaal niet meer om hy- pothetische of onwaarschijnlijke dingen gaat, en dat ook Londen dat weet. Uit hst ontwij- ken van een verwijzing naar de Verklaring van Westminster kan de Valera een bedekt dreigement construeerenof een bedekt ja, al naar hjj verkiest. Deze aardige debatershandigheid zal aan den loop der feiten moeilijk lets kunnen verande- ren. Men kan zich te Londen ten hoogste erop verheugen dat de hopelooze strijd zoo sportief wordt uitgestredem- Slechts wanneer er nu complicaties in Europa ontstonden zou het voorbehoud nog practische beteekenis kunnen krjjgen. Want dan had Elngeland, zooal juridisch niet, dan toch practisch meer vrijheid tegenover Ier land. sterven dus voorloopig niet uit... Maar de ma noeuvres... De gouverneur-generaal heeft op zijn ma nier reden om bezorgd te zijn over de onneem- baarheid van zijn vesting. Eln dat is de reden, dat de Vrijdagsche receptie in zijn paleis niet zoo schitterend en vroolrjk meer is als vroeger. Maar sehilderachtig is zij nog steeds. De poor- ten van de stad Gibraltar worden met groot ceremonieel door de garde afgesloten, waama de zware sleutels op zijden kussens gebracht worden aan den gouverneur-generaal, die zich reeds in de eetzaal bevindt. Elerst nadat> hij zij opgeborgen heeft, gaat fen aan tafel. De sergeant, die plechtig de mooi bewerkte sleutels dopr de stad naar het paleis draagt, wordt voorafgegaan door een geitebok, die eens door den Elngelschen koning aan het aohtste regiment infanterie als mascotte is geschonken. Het dier draagt een roodlederen halsband en een geelkoperen ketting, terwijl het evenals de apen geregistreerd is. Achter den sergeant loopen stevige geniesoldaten In prachtige uni- formen met houweelen en schoppen op .den schouder en daarachter loopt iedereen mee, die er iets voor voelt; negerkinderen, halfge- kleede Arabiertjes, Mooren, Malthesers met olyfkleurige gezichten, Berbers en Italianen. Een sohilderachtige en onofficieele deputatie van de 20.000 inwoners der vestingstad. Die inwoners werken weinig en leven er toch good van. Zij voelen zich Engelschen, al kunnen zij slechts bij uitzondering Ehigelsch spreken. Zij komen aan de kost, doordat er tweemaal per jaar 40.000 Engelsche matrozen landen, doordat men er een garnlzoen heeft met offi cieren, die Elngeland's naam op allerlei ge bied hebben hoog te houden. Bovendien ligt Gibraltar ideaal voor kleine smokkelpartijtjes. Men kan sigaretten smok- kelen naar het Spaansche gebied of de Ma- rokkaansche visschers op zee tegemoetvaren om hun voor een duro per stuk den kop van de te Gibraltar verschijnende krant te ver- koopen. Op dezen kop komen de wapens van Engeland en de vrijhaven van Gibraltar voor. De Marokkanen kunnen niet lezen en op de een of andere wijze zijn de bewoners van Gibraltar erin geslaagd hun wijs te maken dat zij dat stukje papiernoodig hebben als bewijs van toegang tot de haven en als ver- gunning om hun visch te verkoopen Op de rots, die er uitziet uit de lucht als een slapende leeuw, hebben eenmaal de Elngelsche Ingenieurs een onneembare vesting gebouwd Thans is zij niet meer onneembaar, doch ver- ouderd. Gibraltar is nog slechts een klein Ehigelsch schiereilandje, door een smalle moerassige landengte met Spanje verbonden Veel is er veranderd sinds den tijd, dat ,,deze zuilen van Hercules", die volgens de oude Grieken het einde der wereid vormden, op de Spanjaarden werden veroverd. van telkens losbrekend applaus. Een geweldige ovatie." Tenslotte nog de beoordeeling der Haagsche Courant: „Elen jubileumstuk in optima forma, door Esther de Boer-van Rijk op een wijze gespeeld, die superbe is. Boeiend, meesleepend, ontroerend. Het publiek was opgetogen. Het eene open doekje volgde op het andere. Men mag dan ook verwachten, dat in het Luxor-Theater geen plaatsje onbezet zal blijven. GIBRALTAR GEEN ONNEEMBARE VESTING MEEK. Sedert de jongste manoeuvres van de Ehi- gelsche vloot in de Middellandsehe Zee toont, schrijft het R. Nwsbl., de gouverneur-generaal van Gibraltar een bepaalde afkeer van de marine. Hij ziet iiever gebn admiraals, zells geen mindere goden van de vloot aan zijn be- roemde diners. En hij h66ft reden voor die af keer, want bij de bedoelde manoeuvres werden alle zwakke punten van Gibraltar als vesting in het licht gesteld. Door kunstmatige nevels beschermd, landden op alle strategische pim- ten mariniers, die althans in theorie Gibraltar veroverden. Toen kwamen de vlieg- j tuigen en lieten in minder dan geen tijd de installaties voor hst d-estilleeren van zee- water in puin vallen (bronnen zijn er niet en de regenbakken bevatten nauwelijks genoeg voor twin tig dagen), waama zij birmeu 8 mi- nuten ook de 54000 ton ruwe olie van Gibral tar deden opgaan in zij het ook denkbeel- dige vlammen. Het is waar, dat de 45 M. onder den grond liggende munitievoorraden, de kazematten, met plaats voor 40.000 mari niers, het 5000 man tellende garnizoen van Gibraltar en de verleden jaar o-pgerichte fa- briek voor gifgasssn ongemoeid zijn gelaten, doch ook zonder dat hebben de manoeuvres de vraag doen opkomen, of dene sterkste ves ting van het Britsche wereldrijk wel meer dan drie dagen zou kunnen stand houden bij een werkelijken luchtaanval. Er zijn nog andere dingen, die in Gibraltar een bezorgde stemming hebben doen ont- staan. Toen de Elngelschen in 1704 na zwaren strijd de plaats bezettan,bevonden zich o.p de rotsen groote troepen wilde bavianen. iHet volk zei, dat de Engelschen roover wa- ren, evenals cje apen en dat zij zoolang Gibral tar bezet zouden houden, als er apen op de rotsen rondsprongen, m.a.w. voor eeuwig naar men toen dacht. De laatste jaren nam het aantal bavianen echter opvallend stsrk af; van groote troepen was geen sprake meer en tenslotte bleven er nog slechts vier oude wijfjes over De gouverneur-generaal dacht natuurlljk aan de volkslegende. Hij moest er wel aan denken, want de ramen van zijn paleis zien uit op den bergtop, waarop in de achttiende eeuw Spanje's koningin zoo lang wilde blijven zitten, totdat de Engelsche vlag uit Gibral tar verdwenen zou zijn. Men vertslde hem, dat de vier apen steeds vaker de Elngelsche kolonie verlieten om rond te zwerven in de neutrale zone, die haar seheidt van het Spaan sche grondgebied, met de vesting La Linea. De gouverneur-generaal liet jonge mannetjes-ba- vianen uit Marckko komen. Op den vierden dag na hun aankomst draaiden de vier oude vrijsters hen den nek om.., De Spaansche bevolking scheen gelijk te krijgen en ook de gouvemeurs van Algeciras, die al meer dan twee eeuwen elk stuk onaer- teekenen met „G»uvemeur van Algeciras en Gibraltar (tjjdelijk door Elngeland bezet)". Z66 kon het niet blijven. Er werd een apart, gaaf bavianengezin uit Afrika gehaald en inderdaad zijn er sinds- dien voldoende baviaantjes •nijgekomen. Dat was een reden om feest te vieren in het offi- cierscasino. De baviaantjes werden geregi streerd en een kapitein werd met het toe- zicht erover belast. De bavianen van Gibraltar DOOI EN VORST. Het was gisteren voor de liefhebbers van schaatsenrijiden een teleurstelling, de dooi was vlug ingetreden, het ij-s stand onder water en wegen glad door ijzel. Dit heeft ia verschil lende deelen van ons land, waar de post per au-to wordt aangevoerd bel-ogrijke sta,gnatie veroorzaakt. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen on- dervindt dit, we kregen de ochtendbestelling pas in den namiddag. Maar op het gebied van de bestellingen der Posterijen zijn wij in Zeeuwsch-Vlaanderen wel ergere en ergerlijke dingen gewoon. De profetien van stijgende temperatuur zijn echter niet bewaarheid. Opaieuw is de vorst ingetreden en zal men de gladde ijzers kiuinen aanbinden. Het bestuur der IJselub Ter Neuzen kondigde hedenvoormiddag de open- stelliog der baan aan. UITSLAG TELVtEDSTRIil) DIJKSTRAAT. Bij de gehouden telling van het aantal knik- kers, die zich bevonden in de verschillende flessehen in de etalages van de winkelier3 in de Dijkstraat, bleek dat het totaal was 18501 knikkers. De uitslag was als volgt: 1. Hendriks, Westkolkstraat 30; 2. v. d. Wandel, Tholensstraat; 3. A. E. Bliek, Burg. Geillitraat; 4. A. de Blok, Tholensstraat 135; 5. M. H-ameliak, Dijkstraat 22; 6. K. Herre- bout, Burg. Geillstraat 8; 7. A. van der Meer, Donze-Visse-rstraat 126; 8. Manuaert, Dcaze- Visser-straat 53; 9. L. Herrebout, Tholens straat 120; 10. C. Michlelssn, Dijkstraat 49; 11. H. Vermast, 2e Verbindirigstraat 14; 12. H. L. Kuijk, Dijkstraat 88; 13. J. Verhage, Thcdensntnaat 143: 14. L. S-teketee, Tholens straat 116; 15. M. Kaan, Lange Kerkstraat 38; 16, J. v. d. Hane, Kerkstraat 12, te Phi lippine; 17. J. BarelS, Dijkstraat; 18. L. v. d. Molen, Dcnze-Visserstraat 118; 19. M. de F-.t-v D'vVctraot: 20 P. de Sm&t, N. J. Harte- straat 5; 21. J. Maas, Othene, D 119; 22. A. J. veil Lixhc-0'n. N. J. Uarteatraat 9 en 23. J. v. d. Wege, Dijkstraat 85. FEESTVOORSTELLJNG ENSEMBLE DE BOER—VAN RIJK. Wij vestigeo de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de feestvoorstelling van het ge- zelschap van mevrouw De BoerVan Rijk, dat alhier in het Luxor-Theater met het too- neelwerk ,,Levensavond", waarin mevrouw De Boer-Van Rijk de hoofdrol vervult, zal op treden. Dit stuk heeft mevr. De Boer-van Rijk ge- kozen als haar jubileumstuk, waarin zij haar talenten ten voile kan ten toon spreiden. Over- al waar het gezelschap optrad, werd de voor- stelling een overgroot succes en eindigde met een eindelooze ovatie. De talrijke persbeoordeelingen roemen ten zeerste het vertopnde pakkende spel van de jubilaresse en de pverige artisten. Zoo schrijft de Nieuwe Rotterdamsche Ccu- rant; „Een komedi'e, die de jubilaresse ruim- schoots gelegenheid geeft, dingen, aardig en SO LISTEN OONCOURS. Te Leeuwenberg bij Gent werd verleden. Zondag een solistenconcours gehouden waar aan 56 solisten deelnamen. Van de Harmoirie te Oostburg behaalde de bekende trombonist J. A. Gossije een eerste ea eereprrjs (hoogste- onderscheiding), J .Jansen, le prij.s met Oor. D. Duininck 2e prtjs Bugle, A. Versprille 3e prrjs Tuba en Ph. A. de Vuljst 3e prijs Bugle, Nu van alle kanten berichten komen waar- uit blijkt, dat de Volkenbond zich in een moeilijke positie bevindt meenen wt) goed te doen het publiek nog eens extra opmerkzaam te moeten maken op de in dit blad voorko mende aankondiging van de lezing van den heer Vsun der Mandere. De heer Van der Mandere, algemeen secre taris van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, heeft bij een vorige gelegenheid ge- toond een vlot en aangenamen spreker te zijn en hoewel een vurig voorstander van. de Volkenbond is hij toch niet blind voor de fouten, die er aan de organisatie kleven. Deze fouten komen vooral tegenwoordig aan het licht nu de intemationale verhoudin- gen zich met den dag wgzigen en de moei- lijkheden voor Assemble en onderafdeelingen zich zienderoogen opstapelen. Velen zien hi er in een sloopingsproces, dat eindigen zal met den ondergang van den Volkenbcnd. Laten zij bedenken, dat al wat leeft (en ook de Volkenbond is iets levends) zich steeds in een wankelbaar evenwicht bevindt en dat een consolideering van een evenwicht feitelijk de dood is, evengoed als een volkomen verbreken van het evenwicht. Het onderwerp, dat de heer Van der Man dere Woensdagavond a.s. zal behandelen n.I. de plaats van den Volkenbond in de Interna tionale verhoudingen, zal ons ongetwijfeld eenigen kijk geven op de mate van het even wicht en wij meenen daarom goed te doen nog eens met nadruk het publiek te moeten op- wekken deze lezing bij te wonen. ZIJ WERD EEN ANDER MENSCH en gaf het ook aan haar kleine meld. ,,Alles heb ik geprobeerd, omdat ik zoo be- nauwd werd door hoestbuien, dat ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon verrichten. Ik was kortademig en leed daarbij aan zware hoofd- pijnen. Mijn man raadde mrj aan Abdijsiroop te koopsn. Taaie slijm kwam bij het gebruik los, waardoor de ademhaling gemakkelijker werd. Ik heb de behandeling een tijdje voort- gezet en kan verklaren met de Abdijsiroop een geheel ander mensch te zijn geworden. Ook voor mijn kleine meid gebruik ik het steeds met goed resultaat." Zoo schrijft ons Mevr. J. v. K. te M., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Iedereen die van borstbenauwd- heden te lijden heeft, zal verstandig doen red ding te zoeken bij de vanouds beroemde Akker's Abdijsiroop. Moeders vooral zullen goed doen Abdijsiroop aan hun kinderen te geven als zij hebben kou gevat en overdag of 's nachts beginnen te hoesten. Abdijsiroop heeft een zuiverende, verzachtende werking op de ademhalings-organen, dank zij haar bjj- zondere samenstelling uit kruiden-extracten. Thans per flesch 1,1,50 en 2,75. Alom verkrijgbaar. Abdijsiroop-Bonbons „gestolde" Abdijsiroop) voor buitenshuis 0,35 en 0,60 per doos. (Reel. I LUXOR THEATER. Men meeade den Chevalier van den verove- renden gdimlach en het hartenbreken wel vol doende te kennen en iedere film was m'n of meer een herlialing van de vorige, hoe kn-ap die strooptochten van den lachenden ridder in het land der li-efde ook werden geeasceneenJ en gevarieerd. Eln opeens ziet men in de' succesfilm „A Bedtime Story" een anderen Chevalier een veroveraar nog wel, maar meer uit traditie een oncntgonnco schat van go-edheid en meewarigheid wordt aange- boord o-p het oogenblik, dat -een arm Parijsch ouderpaar een ove-rtolligen baby in den wagen van den Fraasdhen liosbc-1 deponeert ,de baby en de hartenveroveraar zien elkander aan en nemen wederzijds bezit van elkander voor de eerste maal verzuimt de minnaar- uit-gewoonte een aantal zeer dringende af- spraken en in het bed van den rij-kaard ligt in een monsterachtige te groote pyama het kind van de armoede, terwijl de door den baby geadopteerde papa op twee fauteuiis een lo gics he-eft gearrangeerd. Een onbe-kende Che valier, deze vader. Een jcng-ens-achti.ge zachte verlegenheid komt in zijn gezicht wanneer hij. met den -baby in zijn armen rondwandelt en het kind probeert te stillen. Het is een baby, die alleen maar gezicht is een ontzaggelftk gezicht met bergen en dalen, waarover de schad-uwen van kwaad h-umeur trekken, om dan ineens weer plaats te .maken voor een zonneschijn van tevredeniheid. De baby zegt diep-gorgelend „ga.ga" tegen den butler -- hij is de voom'aamste tegenspeler van Cheva lier en men zag hem reeds in ..Trouble in Paradise". Het is Eldward Horton en geen prinselijker butler wsndel-de ooit over het witte screen hij heeft af en toe iets men- schedijks, doch -dat komt er dan tot zjjn eigen schaamte in. Wanneer Chevalier en de baby in het bad af-dalen en den butler gaan bespatt:n- de man krijgt heele zeeen van bad water in het gelaat ondergaat hij deze .outrage" zooals eca achttien-e-Duws-che edelman de guillotine. Het kan zijn dat zijn patnc-cn van a-iel is en. raak, vroolijk en em-stig te zeggen, waarop het i rjjk, doch de butler is de meneer van be id-en publiek prompt met applaus reageerde. Het werd een cvatie." ,.De Tij-d": ,.Een stuk voor de familie, een dankbaar speelstuk. Mevr. De Boer-van -Rijk bleef gedurende drie bedr(jven het middenpunt en hij kan zijn waardigbeid niet, verliezen. zelfs niet op het oogenblik dat Maurice hem o-pdraagt met een zijner vele geliefden te bro ken, die zich in het hart van den me-ester en in het medaillon van den butler bevindt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5