Bij Schrale Lippen Purol OEMEHQDS BERICHTEH abcoude. HET GEVAAR VAN BRIEF J US TEEKENEN GROOTEBROEK. MET EEN SCHOTWOND IN HET HOOFD DEN GEHEELEN NACHT IN EEN KEET GELEGEN. gen om de wet te doen eerbeidigen, door alcohoiische dranken ahead te Kxvy.u, by diegehen, die een vergunmng hsjbeu. Roosevelt veriangc, aac in geen enkelen staat de oude „kroegen" zy bit uan in moaemen styl, terugkeeien. „Wy moeten het gevaar van de dranksmok- keiaars en anderen, die ten koste van ae wet en de orde leven, zooveei mogeiyk bestrvaen. „Ik bob vertrouwen in den goeden wil van bet Amerikaaascbe volk', zoo veraiaarue Roosevelt verder, „dat bet de vloek van de aleobol-rmisbruik zal ontwyken, welke de ge- zoncthald van bet volk, zoowel physiek als moreel zal scbaden en het sociaal pen zou verlagen." De staat Utah zal „droog" blijven tot 1 Januari. De stad Washington blyft „droog" tot bet Congres de discharging aanneemt. De staat Maine zal eefst vandaag over de afschaffing van de drankwetten stemmen. De staten Noord- en Zuid-Carolina blijven ,,droog". De douane-ontvangers bebben opdracht ont- vangen van het minlsterie van financien, om aan Amerikanen, die uit bet buitenland komen, alcobollscbe dranken ter waarde van 100 dollar vrij te laten invoeren. Dit geldt evenwel niet voor personen, die naar bet buitenland gaan om deze artikelen in te koopen. HOFFEESTEN TER BESTRIJDING VAN MALAISE. Verieden jaar heeft een aantal Belgiscbe Kamers van Koopbandel zicb met een adres gericbt tot den Koning en de Koniugin vari Belgie, venzoekende weer een bofbal te geven, waardoor aan tal van arbeiders en arbeidsters en verscbillende takken van industrie en ban- del weer werk zou warden verschaft. Tbatrs bebben de Kerning en de Koningin van Belgie besloten op grond van de malaise in veel bedryven de sedert verscheidene jaren afgezegde hoffeesten, wederom te doen plaats hebben. Het eerste hol'bal is vastgesteld op 27 Januari 1934. Naar wordt gemeld, bebben de in aanmer- kiog komende branches in verband met dit Hoffeest reeds flinke orders ontvangen, waardoor de werkloosheid, juist in den ergsten wintertijd, wordt voorkomen. In de eerste hotels te Brussel zijn appartementen bespro- ken en men kaa canstateeren, dat bandel en industrie door een en ander op leven. Oak in Engeland en de Scandinavische landen vinden de bofbals plaats. En zelfs te Berlijn is order gegeven de bals niet achter- wege te laten. HOE DEN WERELDVREDE TE HANDHAVEN. ■Sir Herbert Samuel, de Engelsche liberale leider, beeft in een rede in zijn kiesdistrict Darwen verklaard, dat het de grootste plicbt van de staatslieden van dezen tijd is te be- proeven den vrede in de wereld te handhaven. Daarom was de ontwapeningseonferentie van zooveei gewicht. Men leefde in een moeilykea tijd vol onrust, gerucbten over oorlog en oor- logsgevaar gingen door de lucbt, niettegen- staande bet feit, dat wetenscbap en kennis ontzaglijk waren toegenomen, hetgeen zou toehooren by te dragen tot menschelijke wijs- heid en redelijkbeid. Er was groot gevaar, dat de Ontwapenings eonferentie zou mislukken. Indien dat zou ge- scbieden, zouden alle landen huo legers, vloten en lucbtstrijdmachten gaaa vergrooten. En geland was daarmede reeds begoanen en in dien alle landen dit voorbeeld zouden volgea, zou de wedloop in bewapening eindigen in een groote wereldramp. Toenemende bewapening brengt weer oorlog. Verdragen, hoe nuttig zy ook zija, kimnen den wereldvrede niiet waar- borgeci, het gevaar blijft altijd bestaan, dat verdragen worden geschondem; de eenige zekere grondslag voor vrede is de volkswil. De vrede kan alleen verzekerd Zijn, indien bel zedelyk besef in de naties op bet vereiscbte peil komt. Wederopbouw van bet gods- dienstLg leven in de geheele wereld, besloot Samuel, is aoodig om dit zedelyk peil en zui- verder inziobt in menscbelij'ke waarden te ver- zekeren. BROOD WINNING STUDENTEN IN AMERIKA. In een colangs versdbenen artikel in de ..Atlantic Monthly" vestigt Russell T. Sharpe, de secretaris van bet Student Employement Bureau" der Harvard University, de aandacbt op de nadeelen verbonden aan bet in de V. S. reeds sinds 1653 toegepaste stelsel, waarbij men tracht onvermogende jongelui en nu ook meisjes-studenten in de gelegenbeid te stellen zelf in him onderboud te voorzien ge durende de studiejaren. Men beeft er zicb altyd op beroemd, dat in dat democratische land arm te weizen geenszins een beletsel is, dat een ambitieus jongmenscb zou verhinderen zicb een universitaire opleiding te verwerven; ,,-to work one's way through college" wordt beschouwd ajs ecbt Amerikaanscb. Ook door -de hoogescholen zelf, want sinds jaren heeft leder van deize insteUingen een officieel er aan verbonder. ..student placement bureau", waartoe een ieder zicb mag wenden, die een betrekking zoekt of raad noodig beeft om- trent zyn financien. Tbans klagen de univer- siteiten allemaal, dat er nu zoo veel aanvraag is voor betaald werk, dat men geen raad weet. Iedereen wil maar studeeren, hoe arm bij ook Is, niet alleen aan .geld, maar ook aan capa- citeiten. Verder bltjkt bet meer en meer, dat niet iedereen werkelijk in staat is het studen- ten-leven te combineeren met arbeid voor het dagelykscb brood. Er zyn maar enkele krach- tige persoonlykbeden, die opgewasssn zyn tegen de moeilykheden van een zoodtanig be staan; de meesten slagen er niet in zich wer- kelyk te banidhaven en bierdoor wordt bet peil van de universiteit zelf ook omlaag gehaald. De Yale University heeft dan ook v66r bet begin van den loopenden cursus al aange- kondigd, dat bet aantal studenten zonder vol- doende middelen by baair zou worden beperkt. Men verwacht, dat dit voorbeeld door de andere hoogescboieo zal worden gevolgd. nu scbaats gereden werd. Hy bood hem bovendien aaaroy een stuk van de krant ter lezing aan. Op hetzelfde oogenblik stond de jongeman, die ae krant niet aecepteerde op en voordat de heer De Jong bierop verdacbt kon zijn, ontvaig by een harden slag bovenop bet hoofd met een ploermndooder, gevolgd door een tweeden, misschien zelfs door een dertlen slag. De aangevallene zakte bierdoor aanvanke- lijk versuft in elkaar. Hij berstelde zicb ecbter spoedig en bemerkende, dat bij bloe- dend verwond was, wilde by zicb naar bet toilet begeven. Zijn aanrander tracbtte dit nog te verhinderen, maar De Jong wist de deur te openen, die naar de aangrenzende coupe voeri.. uoen de daar zittende reizigers DRIE INBRKKERS TE VELP GEARRESTEERD. Toen de heer en mevrouw Scbryver, te Velp Zondag avend om 11 thuis kwamen, ontdekten zij drie man rim in de keuken, di e snel de vlucbt namen. Men bad nog kunnen consta- teeren, dat een van hen een leeren jas droeg. De politic werd onimiddellijk gealarmeerd en slaagde er:a te Velp den man met den leeren jas te overimeesteren. Hij had een revolver met zes scherpe patronen in zijn zak en bovendien nog 12 losse patronen. Na een streng verhoor bekende hij met de beide anderen, die evenals hij afkomstig wa ren uit Amhem, inbraken te hebben gepleegd, niet slecbts bij genoemde familie, maar ook scbuldiig te zijn aan een 30 a 40 diefstallm DE OVERVAL IN EEN TREIN BIJ Omtreipt een overval in een trein, meldt bet Volksblad De secretaris-penningmeester van den Bond in de Kleedingindustrie, de beer L. de Jong, Is Maandagavcad het slachtoffer geworden van een op bean, waarsobijnlijk met roof- bedoelingen, gepleegden aanslag, terwiji hij zich in den trein bevond van Utrecht naar Amsterdam. In de derde klasse ooupe, waarin deze 51- jarige vakbondsbestuurder zat, bevond zicb met hem slechts een jonge man van naar schatting 23-jarigeu leeftijd. De beer De Jcag zat een krant te lezen en maakte t&genover zijn zwygenden reisgenoot een opmerking over de weersg-esteldheid en dat in Friesland reeds (Ingez. Med.) dea bevig bloedenden man zagen, trok een hunner aan de noodrem. De trein stond daar- op spoedig ter boogte van Abcoude stil. In de verwarring lette ecbter klaarhlijkelyk nie- mand op deb aanrander, die van deze omstan- digheid gebruik maakte om, toen de trein nauwelyks stilstond, de coupddeur te openen en in de duistemis te verdwijnen. De stationschef van het bureau Weesper- poort werd telefoniscb gewaarscbuwd, zoodat by aankomst van den trein eeu ambulance- auto en een dokter van den G.G.D. aanwezig waren. De beer De Jong werd in bet bureau van den stationschef gebracbt en de medicus heeft hem daar bebandeld en de wondm gebecbt. Gelukkig bleek zijn toestand niet emstig te zyn. Hy beboefde niet naar een ziekenauis te worden vervoerd, maar kon onder geleide naar zija woning in de Archimedeslaan gaan. MISHANDELING. Vorige week hebben de tijdelijk te Rid- derkerk wonende chauffeurs A. ea V. den cafehouder Gravestein aldaar na een woorden- wisseiing met een mes aan het boofd gewond. Zij eiscbten, boewel zij reeds beschonken wa ren, van den cafehouder sterken drank. Toen hij dit weigerde, heeft A. den cafehouder on- verboeds met een mes aangevallen en ernstig verwond. Zy vertrokken daarna, docb V. keerde terug, viel den cafehouder weer aan en verwondde hem wederom ernstig aan bet boofd. De cafehouder beeft zicb onder ge- neeskundige behandeling moeten stellen. A. en V. zyn aangehouden. STRAATROOF. Dezer dagen hebbemjie 18-jarige S. G. B. en de 37-jarige J. v. C., beiden uit Apeldoorn, getracbt bun slag te slaan door bet ontruk- ken van de tasebjes van eenige dames te Leiden. Bij een juffrouw, wandelende in de Koninginnelaan, mislukte de poging. Meer succes hadden zij by twee dames, die op bet Rapenburg wandelden. Zy ontrukten aan beiden de tasebjes en gingen op de vlucbt. Eenigen tijd daarna kwamen de dames een der mannen tegen. Zy waarschuwden de politie, die den man arresteerde. Hij beeft bekend. De tweede man kon in den loop van den ayond eveneens worden gevat. B. is een goede bekende van de politie te Apeldoorn. Een cafehouder te Groniogea kreeg eenige weken geleden bezoek van twee reizigers in stofzuigers. Zij probeerden hem er een te verkoopen en toen hij daarnaar direct geen 1 ooren bad, stelden zy voor dat hij gedurende een maand de machine op proef zou krijgen. Aldus werd overeengekomen en de volgende dag kwamen ze met een mooie machine, die dan een maand op proef zou worden gegeven. De cafdhouder teekende een klein briefje voor goede ontvangst, niet wetende, dat by eigenlijik een koopbriefje teekende, waarin verweizen werd naar een verkoopoontract, dat men bean ecbter niet het zien. De twee rei zigers waren heelemaal geen vertegenwoor- digers der stofzuiger maatschappij, waarvan j zy een exemplaar leverden. Een van hen was dat vroeger wel geweest en was op die wijze nog in het bezit van bianco ongeteekende koopcontracten. Zy vulden een van die con- tracten in en plaatsten daaronder valschelijk de handteekening van den cafdbouder. Met dit contract en bet koopbriefje zagen zy kans door bemiddeling van een vertegenwoordiger van de firona een machine te krijgen en boven dien, eh daar was alles om begennen, de pro- visie, die meer dan twintig gulden bedroeg, op te strijken. Eerst later, toen de firma by den caf6houder oon geld kwam vragen, bleek de fraude. De beide verdaohten, de 25-jarige B. en de 28- jarige S., zijn gearresteerd en zullen ter be- schikking der justitie worden gesteld. FELLE DORPSBRAND TE Een felle brand heeft Zondag het dorp Grootebroek geteisterd. Terwiji het geheele dorp zich nog vrijwel in rust bevond, brak des morgens vroeg een binnenbrand uit in het j perceel bewoond door de families A. en N Keeman. Aangewakkerd door een sterken Oostenwind, sloegen de vlammen al spoedig naar buiten, terwiji van de inmiddels ter plaatse gekamen motorspuit het koelwater bevroren bleek, zoodat men lydelyk moest aanzien, dat de vlammen oversloegen op het huis van W. Ooteman. Gelukkig kwam daar na op verzoek van den burgemeester een auto- spuit uit Enkhuizen, welke het vuur spoedig wist te bedwingen. Deze was nog onaar juist in de garage teruggekeerd toen ze opnleuw werd ontboden. nu voor een brand in een dichtbrj gelegen perceel, bewoond door P. Duin. Ook dlit brandde grootendeels plat. De oorzaak is ver- moedelyk aan slecbt geveegden scboorsteen te wijten. Verzekering dekt de sobade. Drie gezinnen, in totaal tellende 29 personen, wer- den dakloos. SENT NIOOLAAS EN ZIJN KNECHT IN ARREST. Te Zaandam heeft Zaterdagavond de O.S.P. bet St. Nicolaasfeest aangegrepen een propa ganda te maken voor haar denkbeelden. Op het drukste uur van den avond zag men, aldus de N. R. Crt., plotseling St. Nicolaas met zijn knecht in vol omaat over bet markt- plein scbrijden, omstuwd door een groote scbare toeschouwers. Op den myter van den bisscbop prijkten de letters „O.S.P.", op den zak van zijn knecht stond te lezen Colijns surprises; broodroof, steunroof e.d. V66r het midden van de markt bexeikt was, is de politie tusschenbeide getreden en heeft zoowel „biisschop" als knecht aangehouden en naar bet bureau geleid. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt wegens het houden van een vertooning waartoe geen vergunning was verleend en welke aanlelding gaf tot verstoring der openbare orde. met inbraak in het afgeioopen jaar in Velp, Arnhem en Oosterbeek. Met behulp van de Amhemsche politie slaagde men erin ook de medeverdachten op te sporen. Zij werden voorloopig in het politie- bureau te Velp opgesloten. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN VRACHTAUTO. De autobus van den heer Bouma, welke den dienst onderhoudt tusschen Makkum en Workum is Maandagmorgen bij Verwoude in de bocbt van den weg op een melkvracht- auto van de firma Tjebbes en Co. gebotst. De botsing ontstond, doordat de chauffeur, ver- blind werd door de zon, die op den bevroren voorruit scbeen. De beide auto's werden beschadigd. De chauffeurs liepen glasscberfwonden op. Een passagier is door de voorruit geslingerd en is licht gewond naar Makkum vervoerd. De melkbussen kwamen op het ys van den langs den weg loopende vaart terecht. Zaterdagmorgen werd, naar de „Tel." meldt, de bewaker van een oesterbank, L. den Boer, te Zierikzee, door zyn patroon tijdens laag water niet op de bank aangetroffen. Deze ging toen in de keet ter plaatse kijken en vond De B. met een scbotwond aan het boofd, terzijde van bet oog. De B. was by kennis en vertelde, dat bij bij bet schoon- maken van zyn revolver door een schot ge- troffen was. Hij was niet in staat, iemand te waarscbuwen, zoodat bij den nacht in de keet op bed beeft doorgebracbt. Zijn toestand was redelyk wel. KINDJE VERBRAND. Zcndagavond heeft te Wijnbergen een 1 y2 - jarig meisje van den landbouwer Van Hagen in een onbewaakt oogenblik een kleed naar zicb toegetrokken, waarop een patroleumlamp stond. Doordat deze orb viel stond de kleine spoedig in vlammen. Toen de ouders toesnel- den, had het kind reeds zulke emstige brand- wonden opgeloopen, dat bet Maandagmorgen in bet ziekenhuis te Doetinchem is overleden. AL VROEG OP 'T SLECHTE PAD. Een dezer dagen zijn van een onderwijzeres te Delft, die met haar leerlingen naar een ander lokaal moest, uit een tasch, welke zij in haar klas had latea liggen, twee portemon- naies, met tezamen ruim 150 inhoud, ge- stolen. De onderwijzeres bad, in verband met het gevaar voor insluiping, al haar geld bij zicb gestoken. In verband met den diefstal werd door een onderwijzer van dezelfde school de aandacht gevestigd op een 12-jarige leerlinge, die hij in een winkel met een briefje van 10 had zien betalen. Het meisje werd aan een verhoor onder- worpen en bekende ten slotte, het geld te heb ben gestolen. Waar ze het bad verstopt, wist ze niet meer te vertellen. Pas Vrijdagmorgen beeft bet kind tegen haar vader verteld, dat ze de portemonnaies in het water langs den Verwersdijk aldaar had gegooid. De vader is toen terstond gaan zoe- ken en had het geluk, 66n der portemonnaies op te visschen. Deze bevatte het xneeste geld, n.)130. STORM OP DE ZWARTE ZEE. Langs de geheele kust van de Zwarte Zee zyn de stormen met onverminderde hevigheid weer opgestoken. Alle soheepvaartverkeer is stilgelegd. Twee platboomvaartuigen braken en zonken. Een motorschip strandde. In den loop van de vorige stormperiode zijn vier motorscbepen en drie zeilbooten gestrand, waarvan de bemanningen omkwamen. BESTRIJDING DER SUHLERZIEKTE. Aan den Hongaarschen scheikomdige dr. Eugen Sagi is het, volgens de „AZ Est" na een met bebulp van vier andere chemici en artsen driejarigen onderzoekingsarbeid gelukt een op- zienibarende ontdekking te doen op het gebied van de bestryding der suikerziekte. De hoofdzaak van de ontdekking bestaat hierin dat bet den vyf chemici gelukt is om uit verscbillende zaden van vruchtboomen meel te produceeren, dat vry is van kool- hydraten. Tot de vervaardiging hiervan werden ver scbillende sporten van vruchtboomen van de groep der Cesalpiniacea gebrui'kt. Deze zaden houden een hoog gehalte eiwlt en bezitten de zelfde eigenschappen als de gluton (de witte kleefstof uit graankorrels)zonder koolhydra- ten te bevatten. De met de nieuwe meelsoort ondemomen proeven bebben aangetoond, dat het nieuwe meel het suikergehalte van het bloed niet verhoogt. De nieuiwe ontdekking maakt bet voor sui- kerzieken dus mogeiyk, om voortaan geregeld meelspijzen en brood te gebruiken. Van de uit- vinding is reeds aangifte gedaan by de bui- tenlandsche patent-bureaux. AL TE STORMACHTIGE OMHELZIN G Te Marseille kwam na een jaar de verloofde van een jonjg meisje uit Cochin China, om met haar in het huwelyk te treden. Toen hij haar op den leant zag staan stortte hij van de val- reep naar beneden in haar armcn. De omar- ming duurde zoo lang, dat de jongeman dacht dat zyn meisje bewusteLoos was. 'Het bleek echter dat zij dood in zijn armen lag. Het ge- neeskundig onderzoek bracht aan bet licht, dat de omarming zoo stormacbtig was ge weest, dat het meisje haar halswervel had gebroken. AARDVERSOHUIVINGEN TE NAPELS. Door den heviigen regenval van de laatste dagen zijn van den heuvel Ecchia te Napels groote aardmassa's losgeraakt, die op een woonhuis van verscheiden verdiepingen en op de straat stortten. Het huis stortte gedeelte- lijk in en werd bijna gebsel bedolven." Bij het reddingswerk, dat onmiddellyk werd aange- vat, konden tien personen uit de ruine worden bevrijd, van wie eenigen gewond waren. Twee beiwoners van bet huis werden nog vermist. De Italiaansche kroonprins verbleef vry lan- gen tijd op de plaats des onheils. Door een andere aardverschuiving in een voorstad van Napels werd een groep arbeiders bij een bouwwerk verrast. Een arbeider werd gedood, terwiji twee verwondingen opliepen. AFGHAAN, DIE GEEN AFGHAANSCH VERSTOND. Aan de Poolsche grens is door Poolscbe be- ambten een persoon aangehouden, die in het bezit was van een Afghaanschen pas ten name van Abdoel Khan. Men vermoedde, dat men in hem den loterij-collecteur Wilhelm Schoenewald had ontdekt, die eenigen tijd ge leden uit Essen is gevlucht met medeneming van een bedrag van 200.000 mark. De man hield echter staande Afgbaan en geen Duitscher te zijn. Hij verklaarde noodt te Essen te zijn geweest en nog nimmer van den met den Noorderzon verdwenen loterij- collecteur te hebben gehoord. Toen men hem echter de beteekenis vroeg van een paar Af- ghaansche zinnetjes, bleek dat de man geen woord Afghaansch verstond. „Abdoel Khan" werd toen gefotografeerd en zijn foto naar Essen opgezonden, waar men haar herkende als de beeltenis van den voortvluchtigen Schoenewald. Hij bevindt zich thans in ver- zekerde bewaring en zal binnenkort worden uitgeleverd. ROODE KANARIES. Na 15 jaren van proefnemingen zijn vogel- kweekers te Rastenburg (Oost-Pruisen) er in geslaagd am roode kanaries te kweeken. Eerst kregen zij slechts oranjekleurige kanaries als resultaat, doch thans zijn ook de roode ge- kweekt. De handelaren verwachten een groote vraag naar deze nieuwe vogelmode. TWEE OUDE MANNEN. In het dorp Sjihtsji zijn onder tragisoh om- standigheden de twee oudste mannen van Kwantoeng gestorven, die tezamen 211 jaren oud waren. De een, die 95 jaar oud was, stierf na een feestdiner, waar hij klaarblijkelijk te veel ge- bruikt had. Toen het treurige nieuws aan zijn boezemvriend, den 116jarige, werd verteld, werd deze zoo gesohokt door deze mededeeling, dat hy binnen enkele minuten overleed. DE LYNCHJUSTITIE IN DE VER. STATEN Reuter meldt uit St. Joseph (Missouri) Hier ter stede heeft een woedende volks- menigte de stedelijke gevaagenis bestormd en een neger, die zich vergrepen had aan een jong meisje, uit zyn eel gesleept en hem op de binnenplaats van de gevangenis opgehan- gen. VervolgecLs overgoot men het lijk met een brandbare stof en stak het in brand. Uit Baltimore wordt gemeld: De pogingen van gouvemeur Ritchie te Maryland, om te Salisbury 9 mannen op te sporen, die op 18 October een neger gelyncht hadden, hebben tot een groote klopparty met een woedende volksmenigte geleid, waarbij de soldaten traahgas moesten aanwenden. De procureur van Staat Maryland had ge- weigerd de 9 mannen te doen vervolgen, waarop gouvemeur Ritchie de staatsmilitie bevel gaf een huiszoeking te houden, waarbij 4 van de gezochten zijn gevonden en naar de Staatsgevangenis overgebracht. De bevolking liep te hoop toen dit feit bekend werd en poogde de gevangenis binnen te komen, maar de brandweer kwam de militairen te huip en met behulp van eenige fiksche waterstralen gelukte het de menigte te doen afdruipen. 's Middags was de orde hersteld en konden de troepen weer inrukken, AMERIKA TWEEMAAL ONTDEKT? De vondst van een gryzen verweerden steen met een Runen-inscriptie dicht by de kust van 't Wirmipeg-meer heeft groote belangstelling gewekt. De vondst krygt een bijzeader as pect, daar men gelooft dat de Noormarnen zyn doorgedrongen tot Manitoba en het land rond de Hudson Baai, ongeveer 500 jaar, voor dat Columbus Amerika (opnieuw?) ontdekte. De nieuwe vcadst is een treffende beves- tiging van de letterteekens op een groote kei ook met een Runen-inscriptie, welke vele jaren geleden te Yarmouth Harbour werd ge vonden. Deize inscriptie bleek by onderzoek een adres ioi te houden, achtergelaten door een zekeren Harki, waarvan men verondcr- atelt, dat hij heeft deelgenomen aan eeu expeditie in het jaar 1007. Het is mogeiyk, dat de ,,Markland" waar van eprake is in de verhalen der Noorman- nen, betrekking heeft op Canada. VOETREIS VAN 110 K.M. DOOR EEN HONDERDJARIGE. Eeoi inboorling uit Johannesburg van wien men aannam dat hij wel honderd jaar telde, verdween korten tijd geleden op geheimzin- nige wijze uit zijn kraal in het Illovo River- district (Natal). Men dacht aan een misdaad en de recherche te Durban stelde een uitgebreid onderzoek in. Een detective wist het mysterie op te lossen. De vermiste werd levend en wel te Sutherland nabij Piebgr Maritzburg teruggevonden, waar hy by een dochter woonde. Hij vertelde den detective, dat hy onaange- naamheden met zijn zoons te Illovo had ge- had en toen maar had besloten er tusschen uit te trekken. Hy had den geheelen weg naar Sutherland, esn afstand van ongeveer 110 K.M. te voet afgelegd. Hy verklaarde zich bereld weer naar zijn zoons temg te gaan, zoodat de harmonie in de familie binnenkort zal zyn teruggekeerd. DE ZUIDPOOL-EXFEDITIE VAN BYRD. Volgens te Oslo ontvangen berichten heeft admiraal Byrd thans met zijoi expeditie-vaar- tuig het Paschen-eiland bereikt. Hij hoo.pt voor Kerstmis in zijn vroegere wintirverblijf Little America te zijn. De Noorsche kapitein ter zee H. F. Gjertsen, die de expeditie verge- zeld, is thans nadat de Noorsche autoriteiten daartoe hun toesteonming hebben verleend, tot onder-commandant van Byrd's tweede an- tarstische expeditie benoemd. Berichten uit New York geven eeoi merk- waardig beeld van de omstandigheden waar- onder deze expeditie tot stand gekomen moet zijn. Men weet, dat Byrd eenigen tijd verschil- j lende moeilijkheden ondervond bij het verschaf- fen van het beaoodigde kapitaal. Tenslotte heeft hij hulp gekiegen van een groot Ameri- kaansch zakenman, die voor zich echter het recht opeischte om deze expeditie bij zijn re clame te gebruiken. Gedurende den tijd, dat de expeditie in het zuidpool-gebied vertoeft, zul- len geregeld elkeoi Zaterdagavond concerUo gegeven worden, die draadloos van Little Ame rica naar de Vereenigde Staten uitgezonden worden. In de pauzes van deze anbarotiscbe concerten zal dan reclame gemaakt worden voor de product en van den Amerikaanschen zakemnan. Men zegt, dat by het uitkiezen van de deelnemers niet zoozeer rekeoiing is gehou- den met hun geschiktheid voor het deeinemen een een expeditie in de Zuidpoolstreken als wel met hun musicale capaciteiten, en ver- schillende leden van Byrds vorige expeditie moeten dan ook hartelyk bedankt hebben oon nu van de party te zyn. FHBARSTING VAN EEN VULKAAN. Een uitbarsting van den vulkaan Mana Lo* op Hawai, door de inboorlingen Duivelsbeig genoemd, is de hevigste sedert 1903. Drie breede lavastroomen vloeien uit den krater en een reusachtige rookwolk van 1500 M. hoogte verduistert het gebied in de omgeving en krachtige aardschokken gingen de uitbar sting vooraf. Vele inboorlingen zyn gevlucht. Anderen hebben zich in hun huizen verbor- gen. De lava bedekt reeds een oppervlatote van 1(4 KM2. Wanneer de uitbarstingen blijven aanhouden, loopen de vruchtbare gebied^n aan den voet van den vulkaan groot gevaar ge- heel te worden verwoest. Een regeertngsvlieg- tuig zal zoo laag mogeiyk over de op 4500 M. hoogte gelegen krateropening vliegen can den stand der uitbarsting op te neanen. EEN TROTS OH F VADER. De jonge juffrouw Violet Essex Cholmon- deley heeft Maandag haar eersten verjaardag gevierd. Dat zou geen vermelding verdienem, ware het niet, dat generaal Cholmondeley, haar vader, Vrydag zyn Slgten verjaardag gevierd heeft. De generaal is een fiksche grjB- aard, die nog lustig jaagt en visoht en aan jachtritten deelneemt. In 1931 is hy voor de tweede maal getrotiwd. Zijn eerste vrouiw, een zuster van de vrouw van Bernard Shaw, was in 1929 overleden. Toen verl^den jaar zyn dochtertje geboren werd, zei hy er erg mee in zyn schik te zyn, al had hij liever een zooa gehad, daar uit zyn eerste huwelyk ook slechts een dochter geboren was. UIT EEN RAAM GEVALLEN. iZaterdagmiddag Is iemand uit een raam van het Grosvenor Hotel te Londen gevallen. Bij onderzoek bleek de ongelukkige de jonge Nederlandsche geestelyke Boumans te zyn. Hy was sedert Maart werkzaam in de kerk St. Mary of Angels te Londen. Pater William St. Lawrence verklaarde, dat pater Boumans uitstekend werk verrichtte In de nabygelegen klooster van de kleine zustere der armen, waar hy vrijwel elken dag de mis las en de aranen bezocht. Hy was Vrijdagavond zonder bagage in het Grosvenor Hotel gekoonen. Pater St. Lawrence zelde, dat hy zeer ver- baasd was, toen hij Vrydagavond een brief ontving: Ik vertoef in Grosvenor Hotel, tot a.s. Woensdag; ik geloof, dat ik daar veel beter kan studeeren. De heer Boumans heeft missie-arbeid verricht aan de Goudkust; vol gens zyn superieur had hy malaria en had hy den laatsten tijd zeer hard gestudeerd. Later is het slachtoffer in het ziekenhuis overleden. PALEIS VAN JUSTITIE TE STAMBOEL IN BRAND. Een hevige brand verwoestte het paleis van justitie te Stamboel, met alle dossiers eo archieven, die zich daarin bevonden. Het vuur tastte ook aangrenzende gebouwen aan. HET DRAMA VAN DE BIUABTZAAL Wij hebben indertijd het bericht gehad, dat een dame te Chicago haar echtgenoot had doodgeschoten nadat zy met dezen een woor- denwisseling had gehad. De man, die aan het biljarten was, had zijn vrouw verteld dat h(j buitenstouis ging eten. De vrouw maakte daar- over een bitse opmerking en verliet de biijart- kamer. Mynheer ging haar achtema en sloeg een biljartqueue stuk op haar hoofd. Wat later kwam de dame terug met haar hoofd in een verband. Zy sdhoot den biljartspeler dood. Thans is zy door een jury onschuldig ver klaard. De jury nam aan dat zy had gehan- deld in geoorloofd zelfverweer. De gedoodde echtgenoot, zekere heer Clark, was een bekende figuur in de sportkringen te Chicago. AUTO-BANDIETEN. Een bnutale sianranding nuet beroovtng heeft te Marseille plaats gehad. Toen de directeur van den gemeentelijken begrafenis- dienst in zijn auto terugkeerdc van het stad- huis, waar hij 110.000 frank in ontvangst had genomen, bestemd als loon voor het personeel werd de auto, op het oogenblik, dat deze de garage wilde binnenrijlden, aangehouden door vier met revolvers gewapeoide mannen. Een van hen hield den chauffeur in bedwang, de drie anderen sloegen met de kolf van hun revolvers de raanupjes van de auto in en maakten zich meeeter van de portefeuiile met 110.000 frank. Vervolgens sprongen zy in een auto, die op enkele meters afstand stoaid te wachiten, en verdween. De directeur van den begrafenisdiienst is door glasscherven gewond. De Marseillaanscfae politie beschlkt over weinig gegevens omtrent de roovers, daar noch de chauffeur, noch de directeur tyd hebben gehad hen op te nemen, EEN WONDERKIND ONTDEKT. Sovjet-Rusland heeft ook zyn wonderidnd gevonden en heeft het naar bolsjewistisch ge bruik zoo spoedig mogeiyk gesocialiseerd. Een door het volks-commissariaat van on- derwys benoemde commissie van professoren heeft opdracht gekregen de intellectueele en psychische eigenschappen van deal nog geen negen jaar tellenden Kolja Dmitrof aan een systematisch onderzoek te onderwerpen; op grand van de verkregen resultaten zal de re- gee ring zelf over de verdere opvoeding van dezen wonderknaap besldssen. Kolja is v6dr alles een groot wiskundlge, maar ook in andere wetienschappen zooals ge- schiedenis, literatuur eh sociologie heeft hy voor zyn leeftyd een verbazingwekhende hoogte bereikt. Juist de veelzijdigheid van zyn begaafdheid en de alzydige rijpheid van zyn geest worden door zyn opvoeders als de beste waarborg voor zyn groote toekomst be schouwd, want de dikwyis voorkomende een- zydige wondertalenten, zoo zeggen zy terecht. stellen dikwyis op lateren leeftyd teleur. Wat zijn ulterlijke verschijning en zyn ver der e ontwikkeling aangaat Is Kolja, dien pro fessor Christianof, een tweeden Pascal noem- de, volkomen normaal; zyn wenschen en be langstelling zijn in alle opzichten In overeen- stemming met zyn leeftyd. Hij is van normale groctte, kemgezond en heeft open, vriendelijke typische Russische gelaatstrekken. Alleen zyn byzcader groote oogen trekken de aandacht. Zijn moeder, eenvoudlge vrouw uit den mld- denstand, middelmatig ontwikkeld en evenmin hyperintellectueel als haar man, heeft aan de leermeesters van haar zoon verklaard, dat de jangen op vierjarigen leeftyd al heel good lezen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2