deeling I by volgno. 9 of reeds de nieuwe regeling bekend is, die Gedeputeerde Staten bebben aangekondigd. De Voorzitter antwoordt, dat voor bet op- maken der begrooting is gevraagd of voor stellen te dien opzicbte te wacbten waren. Hierop is bericbt, dat een regeling in over- weging was. Tot op beden was nog niets ver- nomen, in verband met de bebandeling van de begrooting zou bier naar gevraagd worden. Een ander lid betreurt bet, dat dergelijke voorstellen altyd op bet laatste moment komen. Men kan niet bogen op een vlugge bebandeling van dergelyke punten. Trouwens tegenwerking van hoogerband is te dienopzichte al meermalen gebleken. liij volgno. 9 deelt de Voorzitter mede, dat hy niet in de le afdeeling kon mededeelen de on twerp-salariskorting van Burgemeester, Secretaris, Ontvanger en Ambt. van den Bur- geriyken Stand. Hierin wordt voorgesteld een korting van 12% met herroeping van vorige besluiten, terwijl bet verbaal van pen- sdoen in mindering komt van deze tydeiyke korting. Burgemeester en Wetbouders verwijzen naar bet ontvangen ontwerp besluit, dat by bet betrakken artikel van de begrooting in bebandeling komt. By volgno. 14 vraagt een lid van afdeeling I waarorn Burgemeester en Wetbouders met geen kortingsvoorstellen voor het overig ge- meentepersoneel zyn gekomen. Een ander lid van die afdeeling antwoordt daarop, dat bet eene verband houdt met bet andere. Wanneer op de salarissen van Burge meester, Secretaris en Ontvanger niet gekort wordt, kan men niet overgaan om eene kor ting wel op de anderen toe te passen. Trou wens de salarissen zijn bier niet aan den hoo- gen kant in vergelijiking met andere gemeen- ten. Je bebt natuurlijk gemeenten, waar het te hoog is. De Voorzitter zegt, men moet, wil men dat beoordeelen, de gemeenten van gelykem aard en grootte vergelij.ken, en dat bevestigt het gesprokene van den vorlgen spreker; dat de salarissen in deze gemeente van de ainibte- naren heuscb niet aan den boogen kant zijn is volkomen waar, ze zijn in tegendeel veel eerder aan den lagen kant. Burgemeester en Wetbouders komen over dit punt met geene voorstellen. Bij volgno. 54 vraagt een lid van afdeeling I of bier een bezuiniging kan worden toege- past, b.v. wanneer de secretaris van de ver- gaderingen notulen maakte. De Voorzitter zegt dat de verslagem van de vergaderingen van den raad reeds bekort wor den door de tngekomen stukken in zijn geheel niet meer op te nemen. Notulen van de ver gaderingen zouden de leden niet wenscben, daar men gaame de discussion in zrjn gebeel later wel eens wil nagaan over een bepaald cmderwerp. Daarbij komit nog, dat men een en ander gaame tot archief wenscbt te beb ben, wat in het geval als geooemd moeilijk zal gaan. By volgno. 65 vraagt een lid van afdeeling I of thans de gemeenteraad een en ander van emolumenten kan regelen van de gemeente- veldwacbters, mede tengevolge van de laat ste wijziging van de betrokken verordening, zulks onder nadere goedkeuring van de Kroon. De Voorzitter bevestigt dit. Bij volgno. 84 vraagt een lid of de kosten van straatverlichting in de kom der gemeen te en buiten voorzoover het gasverlichting be- treft niet kan worden gedrukt met de winst, die uit dat verbruik ten bate van de explod- tatie komt. De Voorzitter zegt, dat dit niet direct te aeggen is, maar gezien bet gas voor de ver- licbting naar 4 cent per M3. berekemd wordt, kan dit geen hoog bed-rag zijn. De Voorzitter zegt een nader onderzoek toe Dit onderzoek is ingesteld en de uitkomsten van deze exploitatie zijn zoodanig, dat deze post niet kan worden gedrukt, omdat de kos ten van verzorging der lantaams mede hier- omder begrepen zijn. Deze kosten zyn, in vergelijking met de verlichting in andere gelrjksoortige gemeenten, niet hoog te noemen, gezien het aantal lan taams in deze gemeente. Vervolgens deelt spreker een en ander mede omtrent volgno. 93, dat steun is toegezegd aan de IJsvereeniging in den vorm van bet bescbikboar stellen van werkloozen voor het aanleggen van een ysbaan. By volgno. 100 wordt de opbeffing over- wogen bjj de regeering van de Gezcodheids- oommissie. By volgno. 108 subsidie aan bet Groene- en Wit-Gele Kruis wordt door een der leden van afdeeling I gevraagd naar de overlegging van de rekening van bet afgeloopen jaar en zoo mogelijk van het volgend jaar der begroo ting. De Voorzitter zegt dit toe. Bij hetzelfde volgnummer wordt door een liid van de afdeeling II gevraagd hoe de ver- hauding is van de subsidieverdeeling van het Groene Kruis en bet Wit-Gele Kruis. De Voorzitter deelt mede, dat destyds het, aantal katbolieken en de overige kerkelrjike gezindten als uitgangspunt is genomen. Een ander lid van die afdeeling deelt mede. dat de verbouding tlhans niet meer juist is te noemen, docb met het oog op de tydsomstan- digbeden geen herziening van dat bedrag zal gevraagd worden. Deze stukken liggen voor de leden by de begrooting ter inzage. By volgno. 128 onderhoud van straten, wordt door een lid gevraagd of uit deze post het terrein bij de z.g. Koeput in een beteren staat gebracht kan worden door verharding. Daair heerscht nog een ongewenschte toestand. De Voorzitter deelt mede, dat er aan ge- werkt wordt om alles daar een behoorlijk aan- zien te geven. Zoolang de gemeente nog niet over een behoorlijk terrein bescbikt, zal daar een gedeelte worden afgeschut met beton- platen voor evenitueele woonwagenbewoners, die in deze gemeente een oogenblik wilien vertoeven. Het overige gedeelte zal op de een of andere wyze worden verhard, hetgeen al meermalen is toegezegd met oud materiaal, dat steeds voor andere gedeelten der gemeen te noodig geacht werd. Het antwoord van den Voorzitter wordt door bet college bevestigd. Bij volgno. 129 cnderhoud van bet Spui- padje, brengt een lid van afdeeling H ter tafel, dat iemand, die van dat padje gebruik ge- maakt beeft tengevolge van cravoldoende ruimte om te passeeren dit met een nat pak moest bekoopen. Spreker zou aan Burgemeester en Wethou- ders wilien verzoeken met de aaagreazende eigenaars van dien gronid in onderhandeling te treden om dat voetpad, dat inmiddels rijwielpad is geworden, te verbreeden. Dit komit ook ten nutte van die eigenaars, daar thans vanwege de smalheid ter plaatse, de menschen e1 tender moeten passeeren door op de bezaaide en beplante grand te moeten loop en, hetgeen ook een nadeel beteekend voor de gebruikers van diea grond. De Voorzitter bracht een en ander naar voreo welke maatregelen en pogiogen zijn ge nomen om dat wegje in een zoodanigen toe- stand te brengen, dat het een ieder zooveel mogeiyk bevredigde, docb deze wensch kan opnieuw door Burgemeester en Wethouders onder de oogen gezien worden, boewel reeds vroeger in die ricbting al eens gewerkt is. Burgemeester en Wethouders bevestigen dit en zuilen met die eigenaars van die gron- den confereeren. By volgno. 131 bespreekt een lid van afdee ling I de wensdhelykheid om leveranties van platen en bloemen in de gemeente te laten, daar verschillende menschen met een derge- iyk beroep hier wonen. De Voorzitter verzekert dat dit reeds ge- schiedt zooveel mogeiyk en doet dit aan de hand van verschillende feiten, zooals bloemen voor de muzlektent etc. Bij volgno. 131a wordt medegedeeld, dat dit een post is, die geplaatst is voor de verbete- ring van den weg naar de Roode Sluis. Tengevolge van de gewyzigde steunuitkee- ring van bet ryk aan de gemeente moet dit bedrag benut worden om het ontstane ver- scbil te dekken. In het geval, dat toch die werkzaambeden in 1934 aanvangen, kan bet toegezegde be drag gevonden worden op de post steun en werkverscbaffing, aangezien daardoor die post belangryk wordt verlicht, vanwege de plaat- sing van werkloozen aan dien weg. By volgno. 134 onderhoud begraafplaats wordt door enkele leden van afdeeling H ver- zocht deze laatste rustplaats een behooriyk en verzorgd aanzien te geven, wat bier wel te wenscben overlaat, in vergeiyking met andere gemeenten. De Voorzitter verzekert dit namens Burge meester en Wethouders en deelt de maat regelen mede die reeds genomen zijn en even- tueel zuilen worden genomen. Bij volgno. 135 wordt door leden van beide afdeellngen, naar aanleiding van de specifica- tie van de kosten van den reinigingsdienst, opgemerkt, dat de kosten van het onderhoud van het paard te hoog zyn. De Voorzitter zegt, dat de specificatie van onderhoud voor dat onderdeel niet het juiste bedrag aangeeft. Dit bedraagt /400, de overige 100 is bestemd voor bet huren van een ander paard, ingeval de werkzaamheden zoodanig zyn, dat met 66n paard niet alles volgens het werkplan kan verricht worden. Deze f 100 moet gebracht worden naar on- voorziene kosten, omdat de geheele post geen vermindering toelaat, gezien de uitgaven van 1932, mede gelet op bet feit, dat de werk zaambeden van dezen dienst vanwege de uit- breiding der gemeente eerder toe dan afnemen. Bij volgno. 149 geeft een lid van afdeeling II bet college van Burgemeester en Wetbou ders emstig in overweging meer urinoirs in de gemeente te plaatsen en vooral speciaal aandacbt te scbenken aan bet nieuwe gedeelte der gemeente, v66r dat het te laat is. Dit met het oog op de thans nog in bezit hebben- de bescbikbare grond. Zoo mogeiyk zag hy er nog enkele geplaatst in de kom der ge meente, dit komt spreker gewenscht en noo dig voor. Burgemeester en Wethouders wilien hier gaame aan medewerken, daar zy overtuigd zyn, dat het aantal in de kom zeer gering is. Het stuit evenwel op de onmogelijkheid om een gedeelte van een particulier perceel voor dit doel in bet bezit te krygen, daar de ge meente niet over eigen grond in de kom der gemeente bescbikt. Gns college beeft wel bet oog gerioht op een gedeeite van de grond die nabij de tra verse beschikbaar komt en bebben al meer malen overwogen om achter het gemeentehuis in de omgeving van de Markt een der- geiyke inrichting te plaatsen. Bij volgno. 187 vraagt een lid van afdeeling I naar de werkzaambeden van de ouder- commissie van de O.L. school en of wel bet aantal vergaderingen wordt gebouden, die bij het reglement zija bepaald. De Voorzitter antwoordt dht dit niet de taak is van bet gemeentebestuur om bier een on derzoek naar ia te stellen. Het behoort ge beel aan de Commissie om die vergaderingen te beleggen en belangstellende ouders kunnen deze wellicbt bevorderen. Bij volgno. 221, tegemoetkoming in de ver- goeding als bedoeld in Art. 13 dter L.O. Wet 1930, wordt de opzegging besproken van da contracten met de vervoerders van de sobool- kinderen naar Kykuit cn Sluiskil tengevolge van de wijziging van die wet. Er is een onderzoek ingesteld naar de af- stand van de school naar die woningen, die meer dan 5 K.M. (voorheea 4 K.M.) verwy- derd staan en vanwaar de kinderen de scbooi bezoeken. Dit aantal bedraagt pl.m. 44, zoo- dat, wanner tot vervoer wordt besloten, dit met een bus kan geschieden. De oniderbandelingea waren tydens het onderzoek der begrooting met den heer Diele- man nog niet beeindigd. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de beer Dieleman zich bereid verklaard beeft de scboolkinderen op de bekende wyze te verwoeren voorloopig voor een jaar en voor een bedrag van 900 gedurende dat tydvak. In de vergadering van ons College Is bier- over uitvoerig gesproken en bet resultaat was, dat er geen bepaald voorstel aan den Raad kan worden gedaan, docb wel worden medegedeeld welk standpunt door elk lid werd ingenomen. Een lid van hej College was er voor om een dergeiyk contract met den heer Dieleman af te sluiten voorloopig voor een jaar naar 900. Een ander lid zou, gehoord de uitlatingen van enkele betrokken ouders die meer prys stellen op een vergoeding in geld, vanwege de tydsomstandrgheden een vergoeding in geld wilien geven van 15 per kind' en per jaaT en geen nieuw contract als gemeente meer aangaan. Het overige lid aoht een bus te laten ry'den oak niet noodig do eh zou die betrokken ouders een vergoeding wilien geven van 20 per kind en per jaar. Hoe Uwen Raad in meerderbeid daarover denkt, kan bij de betrokken post in een be sluit worden vastgesteld. By volgno. 247 en 248 is door den Voorzit ter in beide afdeelingen nader uiteengezet, welke voorstellen Burgemeester en Wethou ders den Raad zuilen do-en, tengevolge van de verminderde subsi-dieregeling van bet Ryk. De begrootingen van bet Gasbedryf, het VleescbkeuringsbedTij-f en het Burgerlijk Arm- bestuur geven voor Burgemeester en Wet bouders geen aanleiding om hierover bet een of ander nader toe te lichten. De VOORZITTER opent de gelegenheid voor het houden van ADGEMEENE BESCHOUW1NGEN. De heer DIEDEMAN verzoekt, alvorens aan sprekers het woord verleend wordt, te mogen mededeelen, dat de anti-revol-utionaire raads- fracti-e besloten heeft dit jaar niet aan alge- meene beschouiwingen over de begrooting deel te nemen. Zij is er zich van bewust, dat we in moeiiyke tyden leven en dat, in verband met de heerschende crisis een heel stuk werk is geweest om in dezen moeiliiken tyd de be grooting sluitend te maken. Dat het aan Burgemeester en Wethouders gelukt is het daarheen te leiden zonder ingrijpende maat regelen tot belastingvertbooging, wordt door sprekers fractie ten zeerste gewaardeerd, zij wil daarom aan het college gaame hulde brengen voor dat scboone stuk werk, waar- omtrent vele andere gemeenten Axel zuilen benyden. De heer VAN BENDEGEMMijnheer de Voorzitter! Voordat ik de begrooting ont- ving, was myn voomemen, om dit jaar geen algemeene bescbouwing te houden. Maar nadat ik mpn begrooting ontvangen had, ben ik op myn eerste voomemen terug gekomen en zal ik wel mede doen aan de algemeene beschouwingen. En waar ik zal tradhten aan het verzoek van Burgemeester en Wetbouders te voldoen, om de besprekingen zoo beknopt mogeiyk te doen geschieden, zal ik trachten, zooveel mogeiyk politiek buiten beschou-wing te laten om myn bescbouwing zoo zakeiyk mogeiyk naar voren te brengen. Allereerst wil ik opmerken, dat ik versta, dat regeeren in een tijd als wy thans beleven, niet gemakkeiyk is, en dat ook een besturend college als dat van Burgemeester en Wethou ders niet benydenswaardig is. Docb, waar ik zoo min mogeiyk critiek wil uitoefenen op de daden van Burgemeester en Wethouders in de afgeloopen periode, tooh wil ik enkele zaken zoo maar niet onopgemerkt voorbij zien. En wel allereerst wat de belastingver- hoogingsvoorstellen aangaat. Wij weten al ien, dat bet college van Burgemeester en Wet houders enkele malen in het afgeloopen jaar met belastingverhoogimg naar voren is ge komen. En daar ik een fellen tegenstander ben van belastingveribooging en de belastings- voorstellen van Burgemeester en Wethouders steeds niet aangenomen zyn, wil ik todh op merken, dat het my nog steeds niet spijt, dat ik steeds tegen belastingverhooging heb ge- steand. Allereerst omdat mijn opinie is, dat wy niet meer met belastingverhooging mogen mede gaan. Want volgens my is de tyd aan- gebroken om over belastingvermindering te spreken en niet over belastingverhooging ten eerste, omdat de tyd bet niet toelaat, dat de particulieren nog zwaarder worden belast. En ten tiweede omdat wy aan de nieuwe be grooting zien, dat een voorstel van Burge meester en Wetbouders voor belastingverhoo ging maar niet direct zoo maar moet worden aangenomen. Want inplaats van tekort, spreekt de nieuwe begrooting van een batig slot van de begrooting van 1933 overgenomen. En dit is een waarschuwing voor alle raads- leden om ook straks, maar niet ondoordacht voor belastingverhooging te stemmen. Om dat dienaangaande, het college van Burge meester en Wethouders volgens my, wel eens te pessimistisdh is gestemd. En waar ik in het begin gezegd heb, niet te veel critiek te zuilen uitoefenen op het beleid van Burgemees ter en Wetbouders, moet my toch 66n opmer- king van het hart; en wel dit: dat het my in 6dn der vorige vergaderingen zeer heeft verwonderd, terwyi het college van Burge meester en Wethouders In de &§ne vergade ring over belastingverhooging sprak, ze in een andere vergadering den moed hadden om met een ander voorstel naar voren te komen, om ean parkeerterrein aan te leggen, waar maar eiventjes 10.000 mee was gemoeid. Ziedaar, waar wjj thans leven, in een tyd, dat de eindjes zooveel mogelijk aan elkaar moe ten worden geknoopt, dank ik nog hst heldere inzicht van de meerderheid van den raad, dat wy ook dat voorstel van Burgemeester en Wetbouders niet bebben aangenomen. En ik hoop, dat dit -een aansporing mag wezen voor het college van Burgetaeester en Wethouders om ons zulike voorstellen niet meer voor te leggen, opdat onze gemeentenaren maar niet steeds zwaarder worden belast. Er waar ik thans wil eindigen om over het gopasseerde te spreken, wil ik het een en an der naar voren brengen aangaande de thans be behandelen begrooting. In de eerste plaats wil ik over de salaris sen van burgemeester, secretaris en ontvan ger wat naar voren brengen en wel naar aan leiding van bet schrijven van Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten schrijven hier een korting van 12% toe te passen op de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger en wethouders en wat zien wij nu, dat Burgemeester en Wethouders hier dat voorstel zoo over nemen en het direct aan de vergadering voorleggen. Ik wil dan vragen, voor wat dient nu Georganiseerd Overieg. Want als er van <5<§n der raadsi&den een voorstel over dat punt naar voren kwam, heb ik al eens het antwoord ontvangen, uw voorstel kan nog niet behan- delud worden omdat het eerst in Georgani seerd Overieg moet besproken worden. En nu wordt hier het Georganiseerd Overieg ge- passeerd en wordt zoo een voorstel onbespro- ken aan den raad voorgelegd. Ik voor mij wil dan wel zeggen, dat de commissie van bet Georganiseerd Overieg voor my een wassen neus lijkt, en zal dan ook straks, na beeindi- ging van de raadsvergadering bedanken als lid van het Georganiseerd Overieg. En nu wat over de korting zelf. Daar wordt hier gesproken over een korting van 12% Maar dat is volgens my, als ik goed gelezen heb, niet zoo. Want Voorzitter, daar is todh de pensioenaftrek by inbegrepen. En waar hier de pensioenaftrek voor burgemeester en secretaris 8 was, en voor ontvanger 6 is bet dus eigeniyk alzoo, dat het thans voor burgemeester en secretaris nog een vermin dering wordt, van 4% en voor den ont- vanger 6% c/c. En waar ik een poosje gele- den een radiorede afluisterde van Zijne Excel- lentie Minister Verschuur, die mededeelde, dat de kosten voor levensonderhoud sinds 1929 ge- daald zijn 16 en wanneer er geen crisis- wetben waren 19 maar nu de crisiswetten nu 3 bebben ingeslokt, zoodat toch de kos ten voor levensonderhoud, 16 gedaald zyn sinds 1929. En Voorzitter wanneer nu zoo iets per radio, door een der boogste voor- mannen van 't land gezegd wordt, mogen wy toch zeker wel aannemen dat dit zoo is. En dan vraag ik my af, hoe komen nu Gedepu teerde Staten er bij, om een minder percentage salarisvermindering voor te stellen En waar ik al dikrwyis in den raad over deze materie gesproken heb, wil ik het thans hier als vraag in bet midden leggen. Want wij weten alien, bet is onaangenaam om over vermindering van salariss-en te spreken, en niemand doet dat gaarne. Maar langs den anderen kant moet men toch ook de werkelijkheid onder de oogen durven zien. Verder spijt bet my, dat in de begrooting een belastingveihooging is verwerkt. En had ik het liever gezien, dat er op vele subsidies nog wat ware bezuinigd. Ik wil dan ook mededeelen, dat ik met vele voorstellen naar voren zal komen, om op vele uitgaven nog te bezuinigen, en wel op no. 13, om de presentiegelden terug te brengen op 50 No. 51. De kosten wegens verificatie van kas en boeken gemeente-ontvanger te ver- minderen met f 75. No. 55 met /50. De nos. 68, 69 en iu ge- beel af te sdhaffen, omdat het volgens my niet aangaat om in zoo een crislstyd aan de veldwadhters nog allerlei vergoedingen te geven. Ik vind dat het wel moet zyn, dat een ambtenaar zyn salaris heeft. Ook de post 92 met 50 pet. te verminderen. Want ook de Burgerwacht mag wel eens een beetje bespa- ren door wat minder patronen te verschieten, enz. Tevens zal ik voorstellen op no. 94 /50 te bezuinigen. Ook heb ik het al meer voor gesteld, Voorzitter, maar ik wil nog voor stellen om naar aanleiding van no. 102 50 pet. vermindering te vragen. Me dunkt, dat ook al die booge uitgaven, voor die hooge functio- narissen van den keuringsdienst veel kan wor den verminderd. Want salarissen van duizen- den guldens by zulke instellingen moet maar eens ophouden. Tevens te schrappen post no. 155. Want ik vind, dat ook deze vergoeding voor een rywiel aan den gemeente-opzichter overbodig is. Ook voorzitter zal Ik een voor stel doen, om de subsidie aan de bewaar- sdhool no. 218 met 700 te verminderen. Want bet is mool al deze subsidies te geven, als het maar kan, maar in een tyd geiyk wy nu leven behoort volgens my op zulke dingen, zooals een bewaarschool het meeste te worden be- zuinigd. Ook zal ik wederom een voorstel doen, zooals verleden jaar, om naar aanleiding van post 226 een verzoek te ricbten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal om ook deze subsidies een stuk ter vermindering toe te laten. Want ook aan al dat hooger onder- wys, gaat een massa geld te ioor. Naar aan leiding van no. 227 zal ik wederom voorstel len deze bijdrage aan de handelsschooi te schrappen. Idem om 228 betreffende subsidie landbouwschool te schrappen. Ook om no. 229 met 20 pet. te verminderen en no. 230 met f 1000 te verminderen. Tevens de muziekge- zelschappen beiden 50 minder subsidie te geven. No. 252 met 25 te verminderen en no. 253 betreffende premien voor aangevoerd vee op de toondag te schrappen, no. 257 subsidie 50 autobusdienst Axel—Hulst te schrappen. Zoo zien wy dus voorzitter, dat er nog veel te bezuinigen valt en wanneer nu ieder de consequenties hiervan durft te aanvaarden, dan hebben wy geen belasting te verhoogen' Ik deel dan nogmaals mede, op grond van myn aangegeven bezuinigingen, dat ik voor geen belastingverhooging zal stemmen, om dat dit niet noodig Is. Tevens sta ik aan de zyde van Burgemees ter en Wethouders, dat de werkeloosheid groote offers vraagt. En het ziet er nog niet naar uit, dat dit zal verbeteren. Want al de in het leven geroepen crisiswetten, zooals tarwewet, aardappelwet, enz. brengen nog steeds meer werkeloosheid. En ik acbt het dan ook een practisch en wijs beleid van Burge meester en Wethouders, dat ze de post voor werkeloozenuitkeering hebben verhoogd. Want de arbeiders kunnen er niets aan doen, dat ze door deze crisiswetten nog steeds meer tot werkeloosheid zijn gedoemd. En daarom heb ik in de vorige raadsvergadering, ook zonder aarzelen voor meer werkeloozenuitkeering ge stemd, omdat de arbeiders toch ook een be- staan moeten hebben. Tocb Voorzitter zou ik naar aanleiding van deze zaak, eens een vraag wilien stellen en wel, of bet nu van gemeente- wege niet mogeiyk zou zyn, om met Iand- bouworganisaties te samen eens by den mi nister aan te kloppen, om meer werklooze menschen meer werk te verschaffen. Want als men beziet, dat er ook dit jaar, wederom in de gemeente Axel 1012 H.A. tarwe is uitge- zaaid en volgens deskundige mededeeling de opbrengst per HA. op 3000 kilogram tarwe mag worden gesehat, dan beteekent dit, dat alleen in de gemeente Axel 3.036.000 kilogram tarwe wordt geoogst. En wanneer nu eens door de gemeente met de betrokken landbouw- organisaties werd getracht, gedaan te krijgen om den minister te bewegen, al deze tarwe met den vlegel te dorschen, dan zou dit voor onze landbouwgemeente een reuzenwerkver- schaffing zyn. En ik geloof dat ik niets te veel zeg, dat bet goed zou zijn, dat iedere tarweverbouwer, die met den vlegel dorscht 0,60 per honderd kilogram meer onbvangt, dan iemand, die met de machine dorscht. Dus om bij den minister aan te dringen, om hen, die machinaal dorschen /0,60 minder te geven, dan hen die met den vlegel laten dor schen. Want als men beziet, dat de beurs- noteering pl.m. /4,50 is per 100 K.G. voor tarwe en de tarweverbouwer thans gemiddeld 11 per 100 K.G. ontvangt, beteekent dit toch dat hij gemiddeld /6,50 per 100 K.G. steun ontvangt. En waar volgens een laatst geno men proef met den vlegel dorschen bruto 0,60 per 100 K.G. meer kost, dan met de machine, zou dit voor een gemeente, zooals Axel, beteekenen, wanneer dit zoo zou kun nen worden geregel'd, 3.036.000 X 0,60 per 100 K.G. =r 18.216. En ik geloof, wanneer dit zoo voor elkaar kon komen, om den mi nister te bewegen om de machinaal gedorschte tarwe 0,60 per 100 K.G. minder uit te be- talen dan de tarwe met de vlegel gedorscht, er wel geen tarweverbouwer op tegen zou hebben am, aangezien de vele steun, die de landbouwers daarvoor ontvangen, met den vlegel te laten dorschen. En Voorzitter dit is een brutoverschil van /0,60 per 100 K.G., want eigenlijk is het verschil nog niet zoo groot. Want wanneer de landbouwer met den vlegel laat dorschen, dan heeft zyn stroo meer waarde per 1000 K.G. Tevens wordt de afval, die anders verloren gaat, dan iederen avond voor de beesten gegooid. Dus als men alles eens nauwketlrig berekende zou het ver schil nog niet zoo aanmerkelijk groot zijn. Ik spreek nu alleen van de tarwe, maar ook zou het zoo met de gerststeun kunnen geschieden. Kortom ik leg dit hier in het midden, wanneer er van de zijde van werkgever en werknemer eens een beetje toenadering tot elkaar was, er veel werkloosheid zou kunnen worden opge- ruimd. En zou het de gemeente en belasting- betaler weer al een stuk veri'ichten en moreel te prijzen zijn. Voorzitter ik wil eindigen met de wensch uit te spreken, dat er nog vele problemen mogen worden "opgelost en dat ook het college van Burgemeester en Wethouders wederom dit naar de ikrachten moge ontvangen om met wys beleid de gemeente in zijn gebeel te be- sturen en alles zal trachten voor elkaar te brengen, wat mede zal helpen om de werk loosheid te verminderen en iedere midden- stander zooveel mogeiyk den belastingdruk te verlichten, omdat ook deze categoric in zijn geheel het in deze crisistyden niet gemakke iyk heeft. Welnu Voorzitter, wanneer het dan gaat om zuinig beheer van craze ge meente, tot welzyn van de gemeentenaren in zyn geheel, moogt u steeds van myne mede- werking verzekerd zyn. De VOORZITTER meent uit de woordc: van den heer Van Bendegem te moeten cp- niaken, dat deze voomemens is, aan bet eind dezer vergadering als lid der commissie vooi Georganiseerd Overieg er bet bijltje by neer te leggen. Met betrekking tot bet motief dat hij daarvoor aanvoert, moet spreker opmer ken, dat de heer Van Bendegem met het dtoel van dat instituut niet op de hcogte is. Dit is ingesteld om te adviseerco over de jaarwed- den der ambtenaren voor zoover deze door den gemeenteraad worden vastgesteld. Wan neer ditexin veramdering wordit voorgesteld. moet dat eerst door die commissie besproken worden. De jaarwedden van den burgemees ter, den secretaris, de wetbouders en dera ont vanger vallen daar buiten, aangezien die door een hoogere autoriteit worden vastgesteld. zoodat het niet noodig was die in het Geor ganiseerd Overieg te bespreken. Indier h<x deswege aangegeven motief dus de aanleiding van de mededeeling is, zal de beer Van Ben degem daarop behooren terug te komen De heer VAN BENDEGEM biyft van mee- ning, dat men tocb aan de Commissie voor Georganiseerd Overieg zou bebben kunnen vragea, hoe zy over die regeling dacht. In- dien het er echter z66 voor staat, dat de commissie daarover niets behoeft te zeggen en de raad er niets in te vertellen heesf.t dan t ^het vrijwel overbodig diat Gedeputeerde Staten het aan den raad zenden en zou hy er voor zyn geen advies te geven. De VOORZITTER wyst er op, dat, indtea Gedeputeerde Staten anders haadelden, zy to strijd zouden handelen met de Gemeentewet, die voorschrijft dat de bedoelde jaarwedden worden vastgesteld door de Kroon, op advies van Gedeputeerde Staten, den gemeenteraad gehoord. Gedeputeerde Staten volgen de wet op, zij vragen. de meening van den raad en die kan deze dus mededeelen. De heer VAN BENDEGEM acbt bet daar om niets meer dan een formaliteit; indien de raad den wensch zou te kennen geven am de salarissen met 10, 20 of 30 te verminderen zouden ze zich daarvan in Middelburg toch mets aantrekken, dat beeft de historie vol- d'oende bewezen, ze hadden bet schryven voor wat spreker betreft, dus best in Middelbunr mogen houden. De heer 't GILDE: Mijnheer de Voorzitter! De fabei van ,,den weifelenden ezel" door onzen vaderiandschen dichter Jacob van Den nep in dichtvorm gebracht, zal waarschtjnlijlk aan verschillende van de bier aanwezigen bekend zyn. In een sfeer van overvloed, ge- legen tusschen twee geurende hooischelven deed' het domme dier niets dan het kosteiyik voer beruiken. L/uid balkend van wellust trok het tenslotte de aandacbt van zijn bezitter, die zonder dat bet beest er wat van genuttigd bad, alles naar een betere bewaarplaats ver- voerde. In een zekere mate is dit beelid van toepassing op ons College van Burgemeester en Wetbouders, niet zoo zeer vanwege den overvloed waarin zy ten opzichte van onze gemeente-financien baden; want daarvan is geen sprake. De weifelende houding van het College komt echter gebeel overeen met die van den ezel. Weliswaar dringt af en toe een individueele klank naar buiten de murem van de vergaderzaal van Burgemeester en Wet bouders, docb deze eenzame toon in mineur om bet langverwaohte nieuwe beleid, vindt blijkbaar niet de minste weerklank. Tot con crete voorstellen blykt men niet te kunnen komen en de voor ons liggende begrooting critisch bescbouwende, kunnen wy dan ook niet anders doen dan constateeren dat men den status quo zender meer biyft hand haven. „Niets nieuws onder de zon" em naar bet zoo schynt is alles wel aan boord. 0 Het oog van Burgemeester en Wethouders biyft gericht naar hetgeen over de Schelde staat te gebeuren en wat ons straks vandaar in den vorm van regeeringsdecreten te wach- ten staat. Vol verwachting klopt het hart by Burge meester en Wetbouders nu het inmiddels rand St. Nicolaas draait En imiddels zit de Raad bier met een vry getrouwe copie van de begrooting en is de eenige surprise waar dit College nu al bykamc anderhalf jaar mee in den zak loopt dan ook beperkt gebleven tot het plaatsen van de gemeente van de tweede in de derde klasse. Deze kool is blqkbaar dan eindeiyk Waar gestoofd. De neuzen zijn biykbaar geteld em als ik my miet vergis zqm de cijfers al btj voorbaat in de begrooting verwerkt. Dus wellicbt zal deze boterletter vormende het verlaagde cijfer als eerste St. Nioolaas- surprise hedem voor de belastimgbetalers war den opgediend. De tweede is de vermakelijikbei iabelasting en als Ik bet wel heb is Axel in dit opeicbt in Zeeuwsch-Vlaanderen 66n der gangmakers. Spreker heeft een bril qpgezet om in de toegezonden afd'eelingsrverslagen na te gaan wat er zooal over deze beide nieuwe brconen die staan om aangeboord te worden is gezegd Eilaas, alle zoeken was vruchteloos! Er schijn' in deze vergaderingen zeer gemoedeiyk te zqn gepraat, maar toch heeft bet den 3chin alsof elk angstvallig zooveel mogeiyk heeft opgepast zijn m.mi niet voorbij te praten. Over de belastingverhooging is biykbaar met geen woord gerept. Spr. kan nu bepaald niet vimden dat zulks pie it voor de groote vrucbt- dragendibeid van deze vergaderingen, waarover in de vorige vergadering versdheidene leden zoo hoog opgaven. In elk geval heeft men het biykbaar omnoo- dig gevonden Burgemeester en Wethouders hierover eens ongezouten de waarheid te zeg gen. Door 6dn zinsnede in bet afdeelingsverslag was spreker byzonder getroffen, n.l. dat het zooiets als van zelf sprak dat in verband met de kortingsvoorstellen gewacht werd totdat men omtrent de hoogere salarissen van Burge- meesters, Secretarissen en Ontvangers voor definitieve beslissingen gesteld zoti worden. De Voorzitter heeft dit op veelzeggemde wyze biykbaar namens Burgemeester en Wetbou ders beantwoord. De bekende circulaire van Gedeputeerde Staten omtrent de 12% pet. korting is In middels wereldkundig, maar bet wachten is immers biykens het aan ons gericht begelei- dend sdhrjjven nog steeds op de commissie- Sohouten, wier rapport ook weer bijna eenige weken oud is. Daaruit blqkt dat Burgemeester en Wethou ders niets doen en niets wilien doen. Niet dat hy en zijn collega in eenigerlei opzidht drang op het college in de richttng van salarisver- laging wilien uitoefenen. In verband met den sterk gestegen en nog- steeds sty'genden levensstandaard kan zeker op dit oogenblik niet aan verlaging der lagere ambtenaarssalarissen gedacbt worden. Zy al- tbans doen daaraan niet mee. Docb dit alles sluit geenazins uit, dat Bur gemeester en Wethouders inmiddels him oog moeten sluiten voor de andere objectem van bezuiniging die gewis op deze begrooting te viwden zrjn en zuilen worden aangewezen. By Burgemeester en Wethouders is de motor die tot deze kracht moet aanzetten ten eenen- male niet aanwezig. Duideiyk is het vorig jaar gebleken dat het nutteloos is voorstellen in de richting van be zuiniging te doen. Vrijwel niets Is er toen be- reikt en vanaf den uitersten linkervleugel tot by den heer de Rinjter had zich 66n he^ht front gervormd en wilde men van vermindering van verschillende uitgaven die „de beilige huisjes" der heeren betroffen, iets weten. De heeren moeten dus zelve de verantwoor- deiykheld aandurven. Hun parool zal wel zijn: belasting verhoogen, want alles wyst er op, dat wp nog lang niet zjjn waar wy wezen moeten. Onder hoon en spot hebben hy en zyn frac- tie-genoot zich toen vermeten de eerste acbre- den in de richting van bezuiniging te zetten en zy hebben het ys gebroken. „Een onsterfeiyke eer", zoo werd ons toe- gevoegd. En wy hebben dit tot hiertoe ook zeker als een eer besohouwd. (Zie verder het Eerste Blad.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6