Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Woensdag 6 Dec. 1933. *o. 9077 GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN Vergadering van Woensdag 29 November 1933, des namiddags 2 uur. Voorzitter de beer P. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, L. P. Ortelee, I. de Feijter, P. J. van Bende gem, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kam- pen,' A. P. de Ruper, F. Dieleman en J. de Pester, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gehedsformulier. Aan de orde komt: 1. Notulen. Wordt voorgesteld de vaststelling der notu len der vergadering van 14 November 1.1. aan te houden, aangezien deze nog niet in druk z$n verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- stoten. 2. Ingekomen stukken. a. Een beschikking van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financien, waarbjj zij-: Gelet op artikel I, lid 3, der wet van 18 Maart 1932 (Stbl. No. 104) en op artikel 17, lid 1, van het Koninklijk besluit van 18 April 1932 (Stbl. No. 166); Gezien de door het bestuur der gemeente Axel ingezonden opgaven, als bedoeld in artikel 14, van genoemd Koninklijk besluit; Gelet op het advies van Gedeputeerde Sta- ten van Zeeland; Overwegende, dat door Hare Majesteit de Koningin is verklaard, dat het gemiddelde peil der wedden en loonen, inbegrepen het verhaal der pensiocnbijdragen, van het per- aoneel der gemeente Axel, niet voor verlaging in aammerking komt; hebben goedgevonden te bepalen, dat voor de gemeente Axel de vermindering, bedoeld in artikel I, lid 1 der wet van 18 Maart 1932 (Stbl. no. 104) zooals deze is vastgesteld bij gemeenschappelijke beschikking van 22/26 October 1932, No. 73, Afd. Gen. Thes. en No. 19288, Afd. Binnenl. Bestuur, voor het uitkeeringsjaar 1933/34 achterwege blijft. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 10 November 1933, houdende toezending van een ontwerp-besluit am daarover den gemeenteraad te hooren be treffende een tijdelijke korting, ingaande 1 Januari 1934 voor het tijdvak van drie jaren op de jaarwedden van de Burgemeesters, Secretarissen, Ontvangers en Wethouders, zulks met in trekking van de vorige besluiten a. op de jaariyksche bezoldlging, met uit- zandering van het bedrag, hetwelk aan kin- dertoelage wordt genoten, wordt een-e korting toegepast van 12% b. onder jaarlijksche bezoldiging wordt verstaan het bedrag, dat den amibtenaar vol- gens de jaarwedden-regeling toekomt zonder aftrek van het bedrag, vastgesteld voor het gemot eener ambtswoning; c. het bedrag van de jaarlijksdhe korting wordt tot een geheelem gulden naar beneden afg-ercad; <L op de tijdelijke korting komt in minde- rimg hetgeen op den ambtenaar wordt ver- haald, ingevolge art. 36, 4e lid, der Pensi-oen- wet 1922, met dien verstande, dat, ingeval de pensioensgrondsagenhooger is (zijn) dan de iaarlrjkscbe bezoldig:ng(en), de vermindering beperkt blijft tot het bedrag, dat zou zijn ver- haald, indien de pensioensgrondslag(en) gelijk was(waren) aan de jaarlijksche bezoldlging; e. geemeri-ei korting wordt toegepast op de jaarwedden van 6<§n honderd gulden en daar- bemeden. Het toepaald-e wordt van toepassing ver klaard op de jaarwedden van die ambtenaren van den Burgerljjken Stand, waarvan de vast stelling is geschied't bij besluit van 17 Febru- ari 1922, No. 31/1, 3e Afdeeling, goedgekeurd bg Konlniklijk besluit van 12 April 1922, No. 23. Wordt voorgesteld dit voorstel te behande- len toij de behandeling van de begrooting voor 1934. De heer OGGEL vraagt, of het niet beter zou zijn, die brief thans te toespreken. De VOORZITTER geeft er de voorkeur aan, dit te doen bij de behandeling der gemeente- begrooting, dan zal toch ieder zich vrij bier- over kunmen uitspreken. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. c. Een adres van C. van Bendegem en an- deren, luidende als volgt: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen: onde:getcekenden, huurders van woningen van de woningbouwvereeniging ..Volkshuisves- ting" te 1- xsl, ten dezen domicilie kiezende bij C. van Bendegem, Juiianastraat E 127 alhier; dat zij Uwen Raad verzoeken de huurprijs van genoemde woningen te verlagen en tevens de borgstortingen, welke destijds door de huur ders zjjn gestort aan hen terug te betalen; redenen, waarom wij zulks verzoeken zijn dat door de slechte economische omstandig- heden buren van 3 tot 4 per week, voor betrokkenen te hoog mogen warden genoemd; dat de inkomsten van de huurders thans zijn gedaald beneden het peil waarop destijds de huurorijs is vastgesteld, en, zijn we verder van meening, dat de verlaging der huurprijs parellel moet loopen met de veriaagde inkom sten. Betreffende de borgstorting zijn we van meening, dat zulks in strijd is met het kara):- ter van een volkswoningbouw. Vele menschen, die graag een wor.ing van genoemde vereeniging willen betrekken ir ne- ten er thans vanaf zien omdat zij die 25 met kunnen betalen en dan tenslotte maar van een particulier huren, wat tengevolge heeft dat de woningen van de woningbouw onbe- woond blijven; Het bestuur der Vereeniging tot bevorde- ring der Volkshuisvesting, in wiens handen dit verzoek om advies werd ge3teld, schrijft het volgende: Onder terugzending van het adres, ons in handen gesteld om bericbt en raad, bij apost.il van 13 dezer, bet-ben wij de eer U te berichten dat de huur k f 4 per week is vastgesteld door den Minister en deze dus alleen de bevoegd- heid bezit tot vermindering te besluiten. Wij merken echter op, dat door de t.oes'ag cier gemeente. de meeste huren reeds f 3 be- t.ragen en naar onze meening kan zelfs in dezen tijd voor woningen, zooals die der Wo ningbouw, de weekhuur niet lager bedragen. Het terugbetalen der gestorte 25 achten wij verkeerd, daar de practijk heeft geleerd, dat deze waarborg er ze-er vsel toe bijdraagt, dat de huur geregeld wordt betaald en de wo ningen bij verhuizen, in goeden staat worden verlaten. Wordt voorgesteld dit adres met het advies van het bestuur der Vereeniging ter verbete- ring van de Volkshuisvesting te behandelen bij den betrokken post der begrooting. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. d. Een schrijven van de Gezondheidsoom- missie te Ter Neuzen, waarin deze naar aan- leiding ven een van het gemeentebestuur van Ter Neuzen ingekomen verzoek, om voor het jaar 1934 geen hoogere bijdrage te ramen dan 1 cent per inwoner, mede deelt, dat de Ge- zondheddscommissie besloot voor het jaar 1934 de bijdrage voor de gemeenten alsnog te wij- zigen en te brengen op 1 cent per inwoner. In verbamd daarmede is de bijdrage voor de gemeente Axel bepaald op 62,55 en zijn ver- schillende ppsten der begrooting gewijzigd. De post bijdragen der gemeenten wordt nu 308,37; inder de uitgaven worden de posten reis- en verblijfkosten nu geraamd op 250; schrijfloonen geschrapt, schrijf- en bureaube- hoeften geraamd op f 75, druk- en bindwerk op f 100, onvoorziene uitgaven op 47,33. Dit schrijven zal in aanmerking worden ge- nomen bij de behandeling van den betrokken post der gemeentebegrooting. e. Een adres van J. van Langeveldie, lui dende als volgt; Naar aanleiding van Woensdag 22 Novem ber, betreffende het hijeenbrengen der opge- vorderde crisisbeesten, brengt oadergeteeken- de het volgende onder uwe aandacht; De toeesten werden geplaatst tot voor mijn woning, zood'at ik door de voord'eur niet bin- nen kon komen. Daarbij stonden ze -z66 kort bjj de ramen, dat er veel kans op rulnatie was, om niet te spreken van datgene wat de beesten achterlieten. Ik heb me gewend tot veldwachter Oosting, die mij met een kalmeerend antwoord trachtte in het ongelijk te stellen, maar tevens heel de onhygienische en van vrijheid heroovende hoe! toeliet, zoodat mijn stoep in een koestal her- schapen werd. Aangezien alles is blijven liggen, moest ik dat zelf reinigen. Hopende in het vervolg daarvan verschoond te blijven, daar ik mij anders zelf zal beschermen. De heer VAN BENDEGEM verklaart ook zeer verwonderd te zijn geweest over het plaatsen van de koeien, aangezien er voorbij de huizen toch plaats genoeg was om de dieren te zetten. Hij vraagt, of er van de gasfabriek ook iemand bij geweest is, toen de palen voor de jaarmarkt zijn gezet. Hij vraagt Hit, omdat die palen in de richting der gas- leiding geplaatst zijn en de mogelijkheid niet is uitgeisloten, dat door het plaatsen dier palen buizen van de gasleiding beschadigd hadden kunnen worden. Hij is ook van mee ning, dat klachten als die van inzender had-, den kunnen voorkomen worden, door de die ren verderop te plaatsen. Ook had het vuil bebooren te worden opgeruimd, dat heeft er nu gelegen tot Vrijdag, en dat is toch wel in strijd met de hygiene. Het is nu weer ge- beurd, maar hij hoopt, dat daartegen in de toekomst maatregelen zullen genomen worden. De VOORZITTER deelt mede, deze kwestie te hebben onderzocht en dat hem daarbij is gebleken, dat adressant schromelijk overdirijft. Het comite dat belast was met de ontvangst der dieren had met spreker een afspraak ge- maakt. Er was medegedeeld dat er ongeveer 60 dieren zouden komen, en toen is aan den gemeente-opzichter opdracht gegeven tot het plaatsen van palen en touw, waaraan onge veer zoo'n getal heesten aan vastgemaakt kunnen worden. Toen de dieren werden aan- gevoerd, bleken er wel driemaal 60 te komen. Dat had die commissie niet kunnen voorzien. Met die meerdere beesten kwam daar ook een grooteren toevloed van menscijen. Had men dat vooruit geweten, dan zouden meer palen gezet en langere touwen voor het vastzetten zijn beschikbaar geweest. Hetgeen gebeurd is kon niet voorzien worden, maar blijkens de door spreker ingestslde imformatie heeft de klager er niet zooveel overlast van gehad als hjj wel wil doen voorkomen. De heer VAN BENDEGEM: Nu, de toeesten stonden toch tot v66r zijn huisdeur. De VOORZITTER;: Het kan bestiziju, of- schocn ik dit bij mijn onderzoek niet heb geconstateerd, maar men kan bovendien geen ijizer met handen breken. De heer OGGEL deelt mede, dat adressant bij hem geklaagd heeft, dat hij ook een ontoe- hoorlijk antwoord kreeg van den veldwachter Oostinig, bij wien hij zich bsklaagde, dat hrj niet in huis ken, en deze hem toevoegde, dat hij dan toch langs de achterdeur in huis kon. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet overeenkomt met hetgeen Oosting hem ver- klaarde. Deze deelde mede, dat hij er terstond werk van gemaakt heeft en beesten heeft laten verplaatsen. Bovendien, als iemand meent red en tot klagen te hebben over het optreden van een gemeente-ambtenaar, is het de weg dat deze zich bij hem vervoegt en dan zal hij, indien de klacht gegrond blijkt, pro- beeren aan zu'lke handelin^en den kop in te drukken. Het schrijven wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen voor kennisgeving. 3. Benoemen lid der t'ommissle voor Geor- ganiseerd Overleg. De VOORZITTER verzoekt ingevolge van het bedanken door den heer Verschelling over te gaan tot het benoemen van een lid der Commissie voor Georganiseerd Overleg. Bur gemeester en Wethouders noemen daarvoor de der heeren C. van Kampen en B. en Wethouders, tot inwilliging van het verzoek van den Zeeuwsch-Vlaamschen Slaigerstoond, cm een verordening vast te stellen waarbij het slachten van vee in particuliere vertrek- ken, voor het z.g. uitponden, zal worden ver- boden en alzoo daarvoor gebruik zal moeten worden gemaakt van het gemeentelijk slacht- lokaal. Dit voorstel wordt thans aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren I. de Feijter, Ha melink, Van Kampen, Oggel, Ortelee, De Ruijter, Van Bendegem en Van de Bilt; tegen stemmen de heeren Dleleman, J. de Feijter, •t Gilde, Seghers en Verschelling. 5. Stemming over de verordening op de heffing van recht voor het gebruik van het slacht- en verkooplokaal in, het gemeenteslachthuis te AxeL In de vorige vergadering staakten de stem- men over deze verordening. Burgemeester en Wethouders deelen naar aanleiding van de gevoerde besprekingen ncg mede, dat de tarieven zijn bepaald naar het te verwachten gebruik, mede aan de hand der gegevens van het huren van het oude lokaal. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren I. de Feijter, Ha melink, Van Kampen, Oggel, Ortelee, De Ruijter en Van de Bilt; tegen stemmen ds heeren Dieleman, J. de Feijter, 't Gilde, Seghers, Verschelling en Van Bendegem. 6. Vaststellen, gemeentebegrooting. De gemeentebegrooting is door Burge meester en Wethouders aangeboden, vergezeld van de volgende toelichting: 'Het is ons aangenaam U te kunnen mede- deelen, dat ondanks verschillende groote en nieujwe uitgaven die onvermijdelijk waren, zooals b.v. 1000 ter dekking van het verlies van Van Heel en Co., 1000 voor de wegsver- betering DrieschouwenRoodesluis, 12.000 voor subsidie aan de werkloozenkassen en f 32.000 voor steun aan werkloozen, de begroo ting voor het dienstjaar 1934 door ons sluitend kan worden gemaakt zonder belangrijke be- lastingverhooging. Door ons wordt voorgesteld een VermaJke- lijkheidsbelasting in te voeren, waarvan de opbrengst wordt geraamid op f 1000 en voor de Gemeente-fondsbelasting in de derde klasse te gaan. Hierdoor komt 3200 aan de ge meente ten goede. Inzake salarissen ambte naren hebben wij besloten de commissie- Sctoouten af te wachten. Voorts deelen wij mede, dat Ged. Staten hebben bericht dat een wijziging van de salarissen van Burgemees ters, Secretarissen en Ontvangers in over- weging is. Het wetsontwerp tot vermindering der uit- keering, "bedoeld in art. 3 onder B der wet van 15 Juli 1929 S 388 en wijziging der wet van 18 Maart 1932 S 104 heeft voor onze ge meente zoo goed als geen beteekenis. De opbrengst van de belastingen bedraagt ongeveer 100.000 en de uitgaven voor steun en werkverschaffing aan werkloozen, subsi die aan de werkloozenkassen en aan het bur- gerlijk armbestuur in totaal 62 500. Hieruit blrjkt duidelijk de invloed welke de crisis ook op onze begrooting uitoefent. Niettegenstaande dit feit hebben wij zonder noemenswaardige verzwaring van de lasten de begrooting sluitend gekregen, omdat de andere posten zonder uitzondering zoo zuinig mogelijk geraamd zijn. Ons college verzoekt in het belang van de gemeente dringend de besprekingen zoo be- knopt mogelijk te houden en deze ontwerp-be- grooting aan te nemen zooals door ons wordt voorgesteld. De begrooting is besproken in afdeelings- gaderingen, waaromtrent de volgende versla- gen bij de stukken zijn overgelegd: Verslag van het onderzoek der ge- meente-begrooting 1934 door Afdeeling I, op Woensdag 15 November 1933. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, C. van Kampen, L. .P. Ortelee en I. de Feijter. Afwezig de heeren A. Th. 't Gilde, A. Ver schelling en P. J. van Bendegem. De Voorzitter deelt een en ander mede: ile. dat de begrooting door Burgemeester en Wethouders is opgemaakt en sluitend is gemaakt kunnen worden, door enkel de Ver- makelijkheidshelasting daarbij in het leven te roepen en, zooals wij reeds meermalen als een noodzakelijkheid hebben bepleit, te besluiten deze gemeente in de 3e klasse van de Ge- meentefondstoelasting te plaatsen; 2e. dat na de begrooting was rondgezonden een schrijven van -den Minister van Economi- i sche Zaken is onfcvangen welke wij reeds Bij volgno. 54 vraagt een lid of hier een be zuiniging kan worden toegepast, b.v. wanneer de Secretaris van de vergaderingen notulen ni9i3ikt€i De Voorzitter zegt dat de verslagen van de vergaderingen van den Raad reeds bekort worden door de ingekomen stukken in zijn geheel niet meer op te nemen. Notulen van de vergaderingen zouden de leden niet wen- schen, daar men gaarne de discussien in zijn geheel later wel eens wil nagaan over een be paald onderwerp. Daarbij komt nog, dat men een en ander gaarne tot archief wenscht te hebben, wat in het geval als genoemd moei- lrjk zal gaan. Bij volgno. 65 vraagt een lid of thans de ge meenteraad een en ander van emolumenten kan regelen van de gemeente-vel-dwachters, mede tengevolge van de laatste wijziging van de betrokken verordening, zulks onder nadere goedkeuring van den Commissaris der Ko- mngm. De Voorzitter bevestigt dit. Bij volgno. 100 wordt medegedeeld, dat de toelage aan de Gezondheidscommissie zeer waarschijnlijik zal vervallen in verband met de aanhangige voorstellen van de Regeering voor opheffing. Bij volgno. 108, subsidie aan het Groene en Wit-Gele Kruis wordt door een der leden ge- vraagd naar de overlegging van de rekening van het afgeloopen jaar en zoo mogelijk van het volgend jaar der begrooting. De Voorzitter zegt dit toe. Bij volgno. 131 bespreekt een lid de wen- sohelijkheid om leveranties van pianten en bloemen in de gemeente te laten, daar hier verschillende menschen met een dergelijk be- roep hier wonen. De Voorzitter verzekert dat dit reeds ge- schied zooveel mogelijk en doet dit aan de hand van verschillende feiten, zooals bloemen voor de muziektent etc. Bij volgno. 131a wordt medegedeeld, dat dit een post is, die geplaatst is voor de verbe- tering van den weg naar de Roode Sluis. Tengevolge van de gewijzigde steunuit- keering van het Rijk moet dit bedrag benut worden om het ontstane verschil te dekken. In het geval dat toch die werkzaamheden in 1934 aanvangen, kan het toegezegde bedrag igevonden worden op de post steun en werk verschaffing, aangezien daardoor die post niet zoo hoog behoeft te zijn, vanwege het plaat sen van werkloozen aan die weg. Bij volgno. 187 vraagt een lid naar de wer- king van de Oudercommissie van de O. L. school en of wel het aantal vergaderingen wordt gehouden, die bij het reglement zijn bepaald. De Voorzitter antwoordt dat dit niet de taak is van het Gemeentebestuur om hier een onderzoek naar in te stellen. Het behoort geheel aan de Commissie om die vergaderin gen te beleggen en belangstellende ouders kunnen deze wel'lidht bevorderen. Bij volgno. 218 worden eenige inlichtingen gevraagd en verkregen. Bij volgno. 221, tegemoetkoming in de ver- goeding als bedoeld bij art. 13 le lid der L. O. Wet, wordt de opzegging besproken van de contracten met de vervoerder van de schooikinderen naar Kijkuit en Sluiskil, ten gevolge van de wijziging van de L. O. Wet. Er is een onderzoek ingesteld naar de af- stand van de school naar die woningen, die meer dan 5 K.M. (voorheen 4 K.M.staan en waarvan kinderen de school bezoeken. Dit aantal bedraagt zt 44, zoodat wanneer tot vervoer wordt besloten, dit met 66n bus kan geschieden. De onderhandelingen zijn te dien opzichte met Dieleman op de Kijkuit nog niet be- eindigd. Overigens zijn over verschillende posten zoowel in uitgaaf als in ontvangst inlichtin gen gevraagd en verstrekt. Verslag van het onderzoek der ge meentebegrooting 1934 door Afdeeling II op Vrijdag 17 November 1933. j Aanwezig de heeren C. Th. van de Bilt, C. Hamelink, J. de Feijter, B. Seghers en A. P. de Ruijter. Afwezig de heer F. Dieleman. De Voorzitter deelt een en ander mede over de samenstelling der begrooting en hare ui-t- komsten, daarbij tevens wijzende op een latere regeling van den Minister betreffende de subsidieberekening in de kosten van steun en werkverschaffing van het Rijk. Tengevolge van deze beschikking zal een supplement- begrooting aan de leden worden nagezonden. Bij volgno. 9 deelt de Voorzitter mede, dat hij niet in de le Afd. kon mededeelen n,l. de ontwerp-salariskorting van Burgemeester eerder hadden verwactot, vandaar deJ latere i Wethouders, Secretaris en Ontvanger en namen Seghers. Hij noodigt de heeren De Feijter en Van Bendegem uit met hem het stemibureau te vormen. De h-eer VAN KAMPEN geeft naar aan leiding van deze aanbeveling te kennen, dat hij er op zichzelf geen bezwaar tegen zou heb ben, ook als lid dezer instelling -de algemeene belangen der gemeente te dienen. Hij moet evenwel opmerken, dat door hem daarin thans te benoemen, die commissie een eenzijdig karakter zou krggen. En dat acht hij ver keerd. Hij meent, -dat de vacature sou moeten worden aangevuld door iemand te bscioemen uit de linkerzijde dezer vergadering. Eerst wanneer het niet mogelijk zou blijken de vaca ture e.-ldus aan te vullen, zou er voor hem aan leiding zjjn een benoemiog te aanvaarden. Bij eerste stemming worden uitgebracht op de heeren Van Kampen en Hamelink ieder 5, Seghers 2 en oj> den heer 't Gilde 1 stem. Bij tweede vrij-e stemming wordt de heer Hamelink- benoemd met 7 stemmen, op den heer Van Kampen zijn 4 en op den heer Seghers 2 stemmen uitgebracht. De heer HAMELINK verklaart op do vraag van den Voorzitter be-reid te zijn de be.noeming te aanvaarden, onder dank a-an de leden d'.-e hun stem cp hem uitbrachten. 4. Stemming over het voorstel tot inwilli ging van het verzoek van den Zeeunsch- Vla amsehen Slagersbond. In de vorige vergadering hebben de stemmen gestaakt over een voorstel van Burgemeester toeizending der begrooting houdende een regeling waamaar kan worden afgeleid hoe groot het percentage zal zijn dat het Rijk bij- draagt in de kosten van werkverschaffing en -steun over 1933 met een venwijzing hoe groot het percentage voor het jaar 1934 zal zijn. In de begrooting zooals rondgezonden is op een percentage gerekend van 60 die zal echter slechits 46/75 gedeelte van pl.m. 70 be dragen of wel pljm. 43 Alzoo zal voor 1934 minder ontvangen worden dan geraamd f 6800. Burgemeester en Wethouders hebben de be grooting opnieuiw onder de loupe genomen, met het resultaat dat de leden van den Raad een supplement op de begrooting zal worden toegezonden. Tot de behandeling van de uitgaven aer be grooting overgaande vraagt een lid bij volgno. 9, of reeds de nieuwe regeling bekend is, die Gedeputeerde Staten hebben aangekondigd. De Voorzitter antwoordt dat voor het op- maken der begrooting is gevraagd of voor stellen ten dien opzichte te wachten waren, waama is bericht dat een regeling in over- weging was. Tot op heden is nog niets vernomen, in ver band met de behandeling van de begrooting kan hier naar gevraagd worden. Een ander lid betreurt het, dat dergeliike voorstellen altijd op het iaa-tste moment komen. Men kan niet bogen op een vlugge behandeling van dergelijike punten. Trouwens tegenwerking van hoogerhand is al meer malen gebleken. Bij volgno. 14 vraagt een lid waarom Bur gemeester en Wethouders met geen kortings- voorstellen voor het crverig gemsentepersoneel zijn gekomen. Ben ander lid antwoordt daarop, dat het eene verband houdt met het andere. Wanneer op de salarissen van Burgemeester, Secreta rissen en Ontvangers niet gekort worden kan men niet overgaan om een korting wel op de andere toe te passen. Trouwens de salarissen zijn hier niet aan den hoogen kant in verge- lijking met andere gemeenten. Je hebt natuur- iijk oak gemeenten waar het te hoog is. De Voorzitter zegt, men moet, wil men c)3-*- beoordeelen, de gemeenten van gelijiken aard en grootte vergelijken en dat bevestigd het gesprokene van den vorigen spreker.. Dat de salarissen in deze gemeente van de ambtena ren heusch niet aan den hoogen kant zijn, is volkomen waar, ze zijn initegendeel veel eer- der aan den lagen kant. ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Hienin wordt voorgesteld een kor.ting van 12% 9< met herroeping van vorige besluiten, terwiji het verhaal van pensioen in minaering komt vaa deze tijdelijke korting. Bjj volgno. 84 vraagt een lid of de kosten van straatverlichting in de kom der gemeente en buiten voorzoover het gasverlichting be- tre-ft niet kan -worden gedrukt met de winst, die uit dat verbruik ten bate van de exploi- tatie komt. De Voorzitter zegt, dat dit niet direct te zeggen is, maar gezien het gas voor de ver- lichting naar 4 cent per M3. berekend wordl, kan dit geen hoog bedrag -zijn. De Voorzitter zegt een nader onderzoek toe. Vervolgens deelt spreker een en ander mede omtrent volgno. 93 dat steun is toegezeigd in den vorm van het aanleggen van de ijsbaan met werkloozen. Bij volgno. 100 dat de opheffing bij de regee- l ring w-c-rut overwogen van de Gezoudheids- commissie. Bij volgno. 108 wordt door een lid gevraagd h-o-e de verhouding is van de subsidieverdeeiing j van het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis. j De Voorzitter deelt mede, dat destijds het f aantal Katholieken en de overige gezindt.eu als uitgangsp-unt is genomen. Een ander lid -deelt mede, dat de verhouding thans niet meer juist is doch met het oog op d-e tijdsoms'tandighecien -geen herziening van dat bedrag zal vragen. Bjj volgno. 128 onderhoud straten wordt door een lid gevraagd of uit deze post het terrein bij de z.g. ICoeput kan verhar-d en a een betere staat gsbracht worden. Daax heersdht nog een ongewenschte toestaaid. De Voorzitter deelt mede, dat er aan ge- werkt wordt om a-lles d:aar een behoorlijk aan- zien te geven. Zooiang de gemeente aog niet over een behoorlijk terrein beschikt, zal daar een gedeelte worden afgeschut met beton- platen vo-or eventueele wconwagenbewoners, die in deze gemeente een oogenbiik willen vertoeven. Het overige gedeelte zal op de e-en of andere wij-ze worden verhard, hetgeen al meermalen is toegezegd met oud materiaal, dat steeds voor andere gedeelten der gemeente r.oodi'g geacht werd. Bij volgno. 129 onderhoud van het Spui- padje. Een lid der -Commissie brengt een ge val ter tafel, dat iemand die van dat padjo gebruik gemaakt heeft doch tengevolge van te onv-oldoende rmimte om te passeeren dit met een nat pak moest bekoopen. Spreker zou aan Burgemeester en Wethouders willen verzoeken met de aangremzende eigeaaars van die grond in onderhandeling te treden om dat voetpad, dat inmiddels rij-wielpad is geworden, te ver.breeden. Dit komt ook ten nutte van die eigenaars, daar thans vanwege de smal- heid ter plaatse de menschen elkander moeten passeeren do or op het b-ezaaide en beplante te l-oapen, hetgeen ook een nadeel beteekend. De Voorzitter brengt een en ander naar voren welke maatregelen en p-ogingen zijn genomen om dat wegje in een zoo-danigen toestan-d te brengen, dat het een ieder zoo veel mogelijk bevredigde, docb deze wensch kan opnieuw door Burgemeester en Wethou ders onder -de oogen gezien worden, hoe wel reeds vroeger in d-ie richting al eens gepolsL Bij volgno. 134 onderhoud begraafplaata wordt d-oor enkele leden v-erzocht deze laatste ru-stpiaats een bebo-orlijk en rustig aanzien te geven, -wat hier wel wat te wenschen over- laat in vergelijking met andere gemeenten. Bij volgno. 135 wordt naar aanleiding van de specificatie van de kosten van den reini- gin-gsdienst opgem-erkt, dat de kosten van het onderhoud van het paard niet het juiste be drag weergeeft, dit bedraagt J 400, de overige f 100 is bestemd voor het huren van een ander paard, ingeval de werkzaamheden z-oo-daing zijn dat met een paard niet alles volgens het werkplan kan verricht worden. De-ze 100 moet g-ebracht worden naar onvoorziene kos ten, daar dit bedrag geen vermindeTing toe- laat, gezien de uitgaven van 1932, mede gelet -op het feit dat de werkzaamheden eerder toe- dan afnemen. B(j volgno. 149 geeft een lid het college van Burgemeester en Wethouders emstig in over- weging meer urinoirs in de gemeente te plaatsen, vooral hieraan aandacht te schen- ken in het nieuwe gedeelte der gemeente voor dat het te laat is, dit met het oog op de thans beschikbare grond. Zoo mogelijk in de kom er ook nog eens een of meer hij te plaatsen. daar waar het meest gewenscht en geschikt. voorkomt. Bij volgno. 221 vervoer van schooikinderen. deelt de Voorzitter mede de getroffen maat regelen, behoudens nadere goedkeuring van den gemeenteraad en de onderhandelingen, welke met A. Dieleman van de Kijkuit over het laten rijd-en van een bus, nog loopende zijn. Bij volgno. 247 en 248 wordt door den Voor zitter nader uiteengezet welke voorstellen Burgemeester en Wetho-uders d-en raad zulleD doen tengevolge van de verminderde subsidie- regeling van het Rijk. Over verschillende andere posten worden. - nadere inlichtingen verstrekt zulks naar aanr tige zaken als het onderwijs, sociale en hy- leiding van gestelde vragen. Vervolgens gevea Burgemeester en Wert- houders in hun praeadvies het volgende te kennen Zooals de Voorzitter in de beide afdeelings- vergaderingan heeft medegedeeld, is na de toezeudinig van de ontwerp-begrooting, een regeling van den Minister van Economische Zaken ontvangen welke wij reeds hadden verwacht en waardoor de toezending van de ontwerp-begrooting is vertraagd. Uit deze regeling kan worden afgeleid, hoe groot het percentage zal zijn, dat het Rijk bijdraagt in de kosten van werkverschaffing en steun v-oor het jaar 1933, met een leidraad hoe groot het percentage voor het jaar 1934 zal zijn. In de begrooting, zooals deze is rondgezon den, was op een percentage gerekend van 60 Dat percentage zal echter slechts 40/75 gedeelte van 70 (het percentage voor 1933) bedragen of wel 43 Alzoo zal in 1934 van -het rijk minder ont vangen worden dan geraamd is een bedrag van 6800. Ons college heeft de begrooting opnieuw onder de loupe genomen met het resultaat. dat de leden een supplement op de begrooting hieronder vermeld viniden: In de begrooting van 1934 is een totaal be drag vo-or steunverleeming en werkverschaf fing in uitgaaf geraamd van 40.000. Gezien het stadium waarin de traverse in de gemeente verkeert, kan veilig wordea aan genomen, dat dit werk het volgend jaar door de provincie wordt uitgevoer-d met werkloozen uit deze gemeente, hetgeen deze posten ten goede komt met een bedrag van naar wij ramen 4000. Deze min-dere uitgaaf verlicht het aandeeJ dat de gemeente daarin moet betalen 57 van f 4000 2280 (43 zou het rjjk betalen alzoo 100 43 57 zoodat er nog gevonden moet worden uit andere posten f 4520. Wij stellen u voor dit op onderstaande pos ten te vmden: Op volgno. 5 der ontvangsten komt een meerdere ontvangst wegens het niet toepassen van de kortingswet over 1933 vrij van 250 Op volgno. 100 kan in afwachting van de beslissing van de regeering in zake opheffing Gezondheidscommissie, tengevolge van de wijziging van de be grooting dier commissie, deze post ver- loagd worden met minstens Waar te voorzien is, dat de weg AxelRoode-Sluis in 1934 niet in uit- voering komt, kan aan Ged. Staten uitstel -gevraagd worden om het toege zegde bedrag van 1000 per jaar, niet dit jaar maar volgend jaar op de be grooting te plaatsen, waardoor op volgn. 131a beschikbaar komt een be drag van In het onvoorziene geval dat dit werk toch enverhoopt wordt uitge- voerd, zullen de werkloozen van Axel daaraan worden te werk gesteld, waar door het toegezegde bedrag van de post Steunverleening kan worden af- gesciireven. Op volgno. 144 kan wegens buiten- gew'one afl-ossiagen, tengevolge van grond verkoo-p verminderd worden Ook volgno. 145 kan tengevolge vac de buitengewone aflossingen verl-aagd worden met Aan de hand van de beschikbare ge gevens van 1932 kan volgno. 271 „uit- keering aan het rijk van het aandeel in de kwade posten" met een bedrag verlaagd worden van terwiji door een nadere berekening aan de hand van de cijfers van den Inspeciteur der Dir. Belastingen op vol-gn.o. 276 een hoogere inkomst kali verwadht worden van 70 1000 200 lOOO 10OQ 1000 j 4520 Alzoo is het ontstane verschil door de nieuwe regeling van den Minister gedekt. Vervolgens geven wij een overzicht van de gestelde vragen uit de vergaderingen van de beide commi-ssies van onderzoek der begroo ting, die aanleiding gaven tot een nadere be aut* cording. Tot de hehEndelin-g van de uitgaven der -be grooting overgaande vraagt een lid van af-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5