Gesprongen Handen Puro! JLIMOP" S C H A E N, SLUISKIL. HOEK. AXEL. SAS VAN GENT. VLISSINGEN. R3 TER NEUZEN, 6 DECEMBER 1933 GEEN PREMIeN VOOR DOODEN VAN ZEEHONDEN. RECHTSZAKEN. (Ingez. Med.) gevolg is, een pant van bespreking uit. Be- snjten wera een aares aan crea. atacen te zenclen met verzoek de gemeentsbesturen te wyzen op de welstandsbepalingen in de ver- oraening. Het Deensche stoomschip .Robert Maersk" is bij het opstoomen naar Gent nabij Sluiskil tijdens het passeeren van een ander stoom- schip uit zijn roer geloopen en met den steven in den rechteroever van het kaaaal terecht gekomen, waarbij de besc'hoeiing over eenige meters afstand werd beschadigd. Het stoom- sohip is daarop naar Gent gesleept. Brand. Dinsdagmiddag werd de brandweer alhier gealarmeerd voor een brand die was ontstaan in een stroomijt op de hofstede van den heer Dieleman in den Bontepolder. Aangeziea het stroo stond op de mestfaalt, die door den vorst ook droog was, en daartegen een var- kenshok stond, bestond gevaar voor uitbrei- ding. De brandweer vaa Sluiskil kon geen hulp verleenen aangezien de pomp van de motorbrandspuit vastgevroren was. Daarop is de brandweer uit de kom met automotor- brandspuit gerequireerd. Deze staat gebor- gen in een verwarmde ruimte en had dus geen last van het euvel der andere spuit. Zij was spoedig ter plaatse en aangezien voldoende water voorhanden was, was de brand spoedig gebluscht. Toch is het noodig geweest om de mestfaalt uiteen te halea, aangezien de vuur- haard onderin bleek te zitten. Het varkens- hok, dat ook reedd door het vuur werd aan- getast heeft men nog kunnen behoudem- Aan de Naticuale Tentoonstelling van konijnen en pluimvee te Hoofdplaat waren 195 nummers ingezonden, waaronder van hier 10 stuks konijnen. De volgende prijzen werden behaald door: P. de Jcage 2 Wit VI. Reuzen een 3de prijs en Z.E.V.J. Meertens 1 idem een 2de prijs; A. Dieleman 1 idem een 2de prijs; D. Haak 1 idem een 3de prijs; D. W. F. Kaijser 2 Blauwe Weeners 2 eerste prijzen; D. Deij 1 Black and Tan een lste prijs en H. Orteloo 2 Pooltjes een lste prys. De Minister van Waterstaat brengt ter ken- nis, dat aan P. de Feijter te Axel de be- voegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd gedurende drie maanden, ingaande 15 November 1933. Uitslag verloting. Ten gerieve van degenen die 6en of meer loten kochten van de' ten bate vaa het Crisis;-: Comitd gehouden verloting, volgen hieronder in volgorde van de prijzen de nummers waar- op deze zijn gevallen: 467, 789, 650, 1135, 1169, 645, 263, 1154, 187, 8, 202, 72, 319, 368, 835, 184, 101, 92, 503, 1644, 624, 909, 458, 559 en 5. Nog eens de brand, Ofschoon reeds over dit geval in het num- mer van Maandag het een en ander werd medegedeeld, willen we dit bericht by deze gelegenheid eenigszins aanvullen door mel ding te maken van het verloop der feiten en daarbij tevens te wijzen op den gelukkigen afloop van dit ongeval, dat, ware er niet zoo kraehtdadig door het eigen personeel der fa- briek zelf opgetreden, voor de daarin werk- zame werknemers en neemsters noodlottlge gevolgen zou gehad hebben. In den vroegen morgen werd het begin van brand ontdekt, die zijn oorzaak schijnt gehad te hebben door het vlam vatten van onder het dak aan- wezige brandbare materiaal, dat door de cen- trale verwarming reeds in den naeht van Zon- dag op Maandag aan het gloeien geraakt is. Toen cutdekt werd waar zich de brandhaard bevond, heeft het manneiijk personeel daarbij ijverig geholpen door de aanwezige meisjes met grooten spoed en tegeawoordigiheid van geest ingegrepen. Er werd met emmers water gesleept en of schoon reeds tamelijk ver gevorderd getracht de.vlammen, die reeds naar buiten sloegeu te blusschen, hetgeen dan ook gelukt is, zonder dat de inmiddels toegeschoten brandweer het noodig oordeelde van de motorspuit gebruik te maken. Uitdrukkelijk dient hierbij ver- meld, dat de spuit na het eerste alarm on- middellijk ter plaatse aanwezig was, hetgeen als bewijs mag gelden, dat coze brandweer als zoodanig loffedijke bewijzen van bekwa- men spoed heeft aan den dag gelegd en niet- tegenstaande felle meerschende koude zich ter- dege van haar verantwoordelijkheid bewust is. Als bewijs hoe koud het was moge dienen, dat de blusschers na het vuur bedwcngen te hebben als het ware coder het ijs zaten, zoo- dat zij om zich van bun natte kleeding te ont- doen, deze eerst tot ontdooiing gebracht moest worden. Het bedrijf heeft gelukkig van dezen brand geen stagnatie ondervonden. De materieele schade is niet zoo bizonder groot en is door verzekering gedekt. Sint Nicolaasfeest. Sassche burgerij, waaronder te verstaan is de geheele bevolking te dankea, dat deo kinde- ren deze jaarlijksche uitdeeling, met de daar- aan verbonden genoegens kan verschaft wor den, reden dan ook, waarom aan alien milde gevers laugs dezcn weg een woord van harte- lijken dank betuigd wordt voor de door hen in dezen betoonde hulp. Zonder deze hulp toch zou het een onmogelijkheid blijken te zijn de kinderen de genoegens van het Slot Nico- laasfeest te kunnen laten genieten. Arbeids-beurs. Aan het einde der week loopende van 27 Nov. tot 4 Dec. 1933 waren als gedeeltelijk werkloos overgebleven35 fabrieksarbeiders, 1 laadaribeider, 1 kantoorbediende, 5 trans- portarbeiders, waarvan er vier zich in't begin dezer week lieten inschrijven werden te werk gesteld in Stijfsel- en Textielfabriek. Verder werden 5 transportarbedders van uit omlig- geade gemeenten alhier te werk gesteld, ter- wijl 1 meisje geplaatst werd in de textiel- industrie. Huldiging van Dr. A. Staverman in het ziekenhuis „Bethesda". Maandagavond werd door het bestuur van het ziekenhuis ,,Bethesda" uitvoering gegeven aan het voornemen om aan haar ahirurg, Dr. A. Staverman, een huldeblijk aan te bieden. Voor deze gelegenheid was de kerkzaal van het ziekenhuis stemmig met bloemen ver- sierd. Behalve het bestuur van het ziekenhuis met de directrice, waren mede aanwezig vele doctoreo uit Vlissingen. Nadat Dr. Staverman en zijn dochter aan wie een bouquet rozen werd aangeboden door den secretaris waren binnengeledd en de voor hen bestemde zetels hadden ingenomcn, richtte de voorzitter, Ds. A. T. W. de Kluis, het woord. Er gong aldus spreker tot Dr. Staverman sinds eenige maanden een gerucht door onze stad, dat dit jaar voor u een bijzonder jaar zou zijn. Dit gerucht bleek waarheid te bevatten. Het bestuur van „Bethesda" heeft gaame de gelegenheid aangegrepen om U met uw jubileum te huldigen. Hoewel spr. hier nog maar kort is, heeft bij toch al veel van Dr. Staverman gehoord. Als spr. denkt aan het dorp waar hij vroeger ar- beidde, dan weet hij, dat daar velen met dank- baarheid aan Dr. Staverman terug denken, daar hij hen de helpende en reddende hand bood. Op „De Schelde" is er zooveel dat spreekt van de sociale inzichten van Dr. Staverman, tot wering van de gevaren voor de arbeiders. We zien in den geest de raadszaal van Vlis singen, waar hij zoovele jaren met eere een plaats innam, zooals nu nog in de Staten van Zeeland. Tenslotte is er „Bethesda", waar alles spreekt van de kundige adviezen van Dr. Staverman. Velen kwamen tot Dr. Staver man in den nood van hun lijden en groot is de dankbaarheid en de liefde in vele harten voor de hulp van Dr. Staverman. Spr. eindigde met den wensch, dat God Dr. Staverman nog vele jaren moge sparen voor zijn werk en ook voor „Bethesda". Hiema nam Dr. Staverman het woord en zeide, dat hij met groote dankbaarheid in het hart hierheen gekomen is en ook dankbaar is voor de gesproken woorden. Ook spreker blikte terug in het verleden, en dan zag'hij in den geest een zee van leed en tranen. Dit leed zou voor hem en ook voor zijn collega's niet te dragen zijn geweest als er niet tegenover stond de vreugde over het behoud van zoovele menschenlevens. De groote troost in zijn leven is, dat hjj each zoovele vrienden verworven heeft. Spr. zeide, dat hij groote sympathie heeft voor ,,Bethesda" in verband met herinnering aan zijn ouderlijk tehuis. Hij vertolkte dat in zulke bewoordingen, dat de aanwezigen diep ontroerd werden. Spr. dankte bijizonder voor het geschenk, hem door het bestuur aangeboden, n.l. de ge- restaureerde dokterskamer, die hij als gezel- lig ingericht noemde, en waarin hij en zjjn collega's rustig kunnen vertoeven tijdens him arbeid in dit huis. Spr. zag er in een symbool van de goede samenwerking en verstandhouding tusschen de doctoren en het bestuur. Spr. eindigde met te zeggen dat de bloei van „Bethesda" hem en zfn collega's zeer ter harte gaat. Hierna werd de smaakvol ingerichte dok terskamer waarvan de restauratie geschied was door de Kon. Mij. „De Schelde" be- zichtigd, waarvan de wanden versierd zjjn door een nog door het bestuur aan Dr. Sta verman aangeboden schilderij, voorstellende de ..Barmhartige Samaritaan", een duinland- schap en het door de zusters aangeboden „Gezicht op oud-Brugge". Na dit officieele gedeelte bleef men nog eenigen tijd in intiemen kring bijeen. y.urniK v.unTTF REOEPTIFJ TEN ST.ADflUIZE OP -I.E. ZATEKDAG. In het verslag betreffehde de j.l. Zaterdag ten stadhuize gehouden receptie tsr gelegen heid van het zilveren ambtsjubild van den burgemeester, is verzuimd onder de vertsgen- woordigers der onderwijsinrichtingen die den burgemeester kwamen gelukwenschen te ver- 1 melden, die der openbare school-voor U.L.O. alhier. GESEAA'GD. Voor het exam en tweede stuurman groote vaart is geslaagd de heer Andr. van de Ree Fz., van Ter Neuzen. PEAATSELIJK CRISIS-COMITe. In de Maandag gehouden vergadering van het Plaatselijk Criais-Comitd, werd rapport uitgebracht van de ontvangen inschrijvings- biljetten. Vele biljetten zijn ontvangen, doch er wor den meerdere verwacht, zoodat later zal be- kend gemaakt worden hoeveel dit jaar werd ontvangen. Daarna werd besloten, gedurende de drie wintermaanden, de cntvangen gelden laten dit toe levensmiddelen, steenkolen en dekens uit te reiken, aan hen die na onderzoek daarvoor in aanmerking komen. De verschillende wijk-commissies beginnen deze week met hun onderzoek. De ingezetenen worden opgewekt deze ar beid, welwillend te gedenken, terwijl op- of aanmerkingen gaame worden aangehoord. OPENLUCHTMEETING. Wij maken onze lezers attent op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de te houden openluchtmeeting op Zaterdag a_s. van wege de Ver. voor Evangelisatie, aan de muziektent alhier. ST. NICOLAAS EN TER NEUZEN. Evenals vorige jaren kwam St. Nicolaas met zijn knecht Piet weer met de boot in Ter Neuzen aan. Het was Zaterdagmiddag, toen het muziekgezelschap „De vereenigde werk- lieden" naar de boot opmarcheerde om den hoogen gast af te "halen, vinnig koud. Doch niettemin stroomden honderden nieuwsgieri- gen, ouden en jongen, naar de aanlegplaats en toen St. Nicolaas voet aan wal zette, steeg er uit de honderden kinderkeeltjes een donde- rend gejuich op. Begroet door den voorzitter van „Ter Neuzen Klimop" zette de stoet zich onmiddellijk in beweging en deed een rond- gang door de stad. Overal was er groote belangstelling. Uit de omgeving was ook veel volk in de stad. Na den rondgang bracht St. Nicolaas een bezoek aan school A, hoofd i de heer F. Kohler, waar hij geruimen tijd ver- toefde en de schoolkinderen trakteerde. In- tusschen was het Concertgebouw tot den nok volgeloopen met de Ter Neuzensohe jeugd. Nog steeds hoopten zich kinderen op voor het gebouw, doch deze moesten- geduld hebben en waohten tot de zaal ontruimd zou zijn. En in de felle kou hebben de kinderen ge- wacht. Toen St. Nicolaas zijn intrede deed in de zaal van het Concertgebouw, brak het stormend las: „Zie de maan schijnt door de boomen..." Ongeveer 600 kinderen waren de eerste maal aanwezig. Hoe straalden de ge- zichtjes toen de Sint aan 't woord was en het zoo mooi aan de kinderen vertelde. De kinde ren werden getrakteerd op limonade en koek- jes en kregen bovendien nog een cadeautje. Na ruim een half uur was men met de eerste helft klaar en kon de tweede helft, die nog steeds buiten wachtte, binnengelaten worden. Alles is zeer ordelijk verloopen, alhoewel meer dan 1000 kinderen het Concertgebouw bezochten. Na de feastelijkheid in het Concertgebouw bracht St Nicolaas en zijn knecht nog een bezoek aan het ziekenhuis. Bezoek aan school C. Nadat des morgens Zwarte Piet al eens was komen neuzen, kwam gistermiddag in een der versierde lakalen. van de openbare lagere school C St. Nicolaas met zijn gevolg zijn milde gaven aan de kinderen van de laagste klassen uitdeelen. Ook die der hoogere klassen werden echter niet vergeten. Groot was het enthousiasme en luid klonken de kelen, toen de hooge gasten de welkomstlie- deren werden toegezongen. Nadat St. Nico laas zich van een en ander op de hoogte had gesteld, werden de kleinen zeer rijkelijk van zoeternijen en nuttige speelgoederen voorzien. Evenals vorige jaren was men door ruime bijdragen weder ruimschoots in de gelegenheid gesteld de kinderen een hoogst aangenamen dag te bezorgen. Bezoek aan de K.K. scholen. Zooals gewoonlijk bracht St. Nicolaas, ver- gezeld van zijn onafsdheidelijken knecht giste- ren weer zjjn bezoek aan de R.K. scholen al hier. Eerst waren de kleintjes van de bewaar- school aan de beurt, die alien onthaald werden op „suikergoed en marsepein". Daarna gingen de hooge bezoekers naar de meisjesschool, waar ook alle kinderen weer werden getrac- teerd op lekkers en de kleinsten ook een stukje speelgoed en vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de jongensschool, waar natuurlijk ook getracteerd werd. Ook de grooteren aten met graagte hun.stukje snoep. DE FEELE VORST die ons in het .4aa.tst der vorige week zoo plotseling overvielheeft, nu de Oostenwind niet meer zoo hevig blaast voor een mildere temperatuur plaats geanaakt. Toch heeft het ook den afgeloopen nacht nog flink gevroren. Uit het centrum en het Noorden van ons land wordt reeds melding gemaakt van stremming der scheepvaart op de kanalea. Ook het Usehneer is dicht gevroren. Er wordt daar reeds druk schaatsengereden. Heden is men daarmede ook begoamen op de voormalige vestinggracht ten Westen der stad. Ook bestond het voornemen heden de baan der IJsclub te openen. Het ijs bleek dezen middag evenwel nog niet sterk genoeg. Dit is wel een gevolg <iat de waterstand bij het invallen der -.vorst onvoidoende was en men daarin eerst gisteren door het inlaten van water heeft kunnen voorzien. Het stroo- mende water houdt ijsvorming tegen. De weerberichten waren omtrent al of niet aan.houden der vorst weifelend en niet een- stemmig. Het weerbericht van hedenmiddag spreekt als verwachting uit: geleidelijke stij- ging van temperatuur. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt bekend, dat omtrent caderstaande gevcoden voorwenpen inlichtingen te bekomen zijn aan de hieronder vermelde adressen: Rijwielbeiastingmerk, C. Dieleman O 6. Regenmantel (cape), J. Bareman, O 5. JongEojsjasje, H. v. Aalst, Tholensstr. 21. Muts, Pi-eters, Baandijk. Heerenhorloge, Bureau van Politie. Een paar kindierpantoffels, Bureau van Politie. Vulpenhouder, Wed. J. v. Damme, Dekker- straat 45. Kindertaschje, E. IJsebaert, Van Steen- bergeniaan 18a. Kinderportemonnaie, W. Loof, Van Steen- bergenlaan 28. Tabakspijp, P. Herrebout, Elleboog 12. Sky-sokje, Wed. van Tatenhove, Kazeme- straat 21. Engelsche sleutel, J. Meertens, Rozegr. 10. Kinderhandschoen, C. Kaan, Dcnze-Visser- straat 50. Bij Kon. besluit is bepaald, dat van 1 Jan. 1934 tot nadere aankondiging geen premien zuilen worden toegekend voor het dooden van zeehonden. HCHTSCHIP OP DRIFT G ERA ART. Maandagochtend is tengevolge van den storm het lichtschip „West-Hinder" op drift geraakt. Het is 2 mijl Z. W. t. W. van zijn normale ligplaats weder ten sinker gegaan. STOOMTRAM-MAATSCHAPPIJ BRESKENSMALDEGHEM. Aan het verslag over 1932 van de stoom- tramweg-maatschappij BreskensMaldeghem is het volgcode ontleend: De qpbrengst van het perscnenvervoer be- droeg 49.704 (v. j. 60.717) en van het goe- derenvervoer 57.374 (v.j. 68.260). Zoowel de opbrengsten van het personen- ais goederenvervoer, vertoonen over 1932 een verdere daling, welke slechts ten deele wordt gecompenseerd door meerdere bezuinigingen. Dank zij den grooten steun door de regee- ring verleend, konden wij ook gedurende het afgeloopen jaar aan de moeilijkheden het hoofd bieden. Hoewel niet hehoorende tot dit jaarverslag, deelen wij mede, dat door het stopzetten van den rijkssteun in Juni 1933 onze maatschappij in de onmogelijkheid kwam te verkeeren, haar verplichtingen tot betaling van de Juli-coupon der obligatie-leeningen na te komea. '©oor het aanschaffen van vrachtauto's en autobussen, wordt getracht de maatschappij zooveel mogelijk aan de gewijzigde omstandig- heden aan te passen. Over het geheel genomen laat de toestand over 1933 zich een weinig beter aanzien. Van het nadeelig saldo der winst- en ver- liesrekeoing over 1932 wordt voorgesteld af te boeken ten laste der rekeningen reserve voor schulddelging ad 50.921 (v. j. 57.122), sub- sidien f 17.635 en gereserveerde winst in ver band met aflossing van schuldbewijzen ad f 6501. AFSCHEID Ds. D. SCHEELE. Zondagavond nam Ds. D. Scheele afscheid van de Geref. kerk te Middelburg, wegens zijn vertrek naar Assen. De scheidende predikant had tot tekst ^esaja 40 6, 7 en 8, predikende wat vergankelijk is en wat blijft. Na de pre- dikatie richtte Ds. Scheele woorden van af scheid tot verschillende personen en kringen, in eigen gemeente en in de classis en de pro vince. Ouderling R. van der Welle vertolkte de gevoelens van liefde en droefheid van ker- keraad en gemeente, die den scheidenden leeraar toezong Psalm 121 4 en 2. Hierna sprak Ds. A. Koning van St. Lau rens namens de classis hartelijke woorden van vriendschap en dank tot den vertfekken- den collega. De ruime Noorderkerk was tot in alle hoeken bezet. Ds. Scheele heeft 6 jaar te Middelburg gewerkt. DE STEUN AAN DE SUIKERBIETEN- TEELT. De commissie inzake steun aan de suiker- bietenteelt, deelt mede, dat voor de suikerbie- ten, waarvoor geen gar an tie beschikbaar is, geen aanvullende steunregelingen te verwach- ten zijn. Degenen, welke over dergelijke bieten be- schikken, wordt aangeraden om daarvoor een zoo goed mogelijke bestemming te zoeken, hetzij voor veevoeder, hetzij op andere wijze. Hoewel dit buiten de bemoeiing van de com missie ligt, maakt de commissie er op merk- zaam, dat bij levering aan suikerfabrieken daarvoor slechts een lage prijs zal kunnen worden uitbetaald, daar het bedrag van den steun tot het maximum van 17l0 millioen K.G. wordt en blijft geltmiteerd. CURSUS VOOR KOORDERIGENTEN. Zaterdagmiddag ie in het kerkgebouw der Vrjjz. godsd. aan de Turfkade te Goes een cursus voor koordirigenten geopend, onder leiding van de heeren P. Brakman van Axel en Adr. Kousemaker vaa Hansweert. Deze cursus gaat uit van den Ring Zeeland van Ghr. Zangvereenigingen, aangesloten bij den Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigin- gen in Nederland. 17 deelnemers waren aanwezig. De heer Woizak sprak namens den Boad een open in gs- woord en de heer Fraanje, secretaris van den- Ring, voerde namens den Ring het woord. Hierna namen de lessen een aanvang. (De Z.) BOND VAN HOOFDEN VAN GEMEENTE- DIENSTEN IN ZEELAND. Donderdag hield deze Bond in het Schut- tershof te Goes zjjn vergadering onder voor- zitterschap van den heer F. G. C. Rothuizen te Goes. De morgenvergadering droeg een huishoudelijk karakter. De voorzitter verwelkomde de aanwezigen en deelde mede, dat weer twee leden tot de vereeniging zijn toegetreden. Nadat ingeko- men stukken en andere fauishoudelijke zaken waren afgehandeld, leverde de heer v. d. Grient, gemeentebouwmeester te Ter Neuzen, een in- leiding over: „Onze nieuwe bouwverordening in de practjjk". Bij de discussie werd vooral gesproken over de stalbranden. De secretaris, de heer J. F. Vermeulen, bracht hulde aan Vlissingen, dat een bepaling opnam ter voorkoming van het omkomen van vee bij stalbranden. Ook Mid delburg nam een dergelijke bepaling op. He- laas weigerden de besturen der plattelands- gemeenten dit uit financieele overwegingen (stijging der bouwkosten van schuren). Verder werd de inrichting der garages uit een oogpunt van braudgevaar besproken (pla fonds, verwarming enz.). Tenslotte maakte het maar raak bouwen in sommige gemeenten, waarvan ontsiering het Zooals elk jaar kwam Sint Nicolaas met zijn zwarten helper ook Dinsdagnamiddag de kinderen van school A met een bezoek ver- bljjden. Om drie uur arriveerde het tweetal in vol omaat voor de schq^J, .en deed zjjn intrede, terwjjl hem uit zijn auto de geschenken en versnaperingen werden achterna gedragen. Om getuige te zqn van de blijde intrede en de daarop volgende receptie waren ook veel ouders van schoolgaaode, zoowel als niet meer schoqlgaande kinderen komen opdagen. Na de receptie in de gymnastiekzaal wer den de verschillende klassen bezocht, waar door de kinderen SinterklaasUedjes ten ge- hoore werden gebracht en de gebruikelijke inlichtingen over vlijt, vorderingen en goed of sleoht gedrag werden ingewnnn-en. Hoogelijk voldaan over hetgeen vemomen werd, ging Sint Nicolaas, bijgestaan door zijn knecht toen over tot uitreiking van de meegebrachte geschenken. Als nuttlgste cadeau had hij voor alien een mooi boek meegebracht, terwijl bovendien nog aan alien een paar zakjes met welkome ver snaperingen werden uitgereikt. Nadat een en ander in -de verschillende klassen zijn beslag had gekregen, werden de beide personages door het jonge volkj-e tot aan de wachtende auto uitgeleid, natuurlijk weer onder zang en hanigeklap, zooalsdat bij dergelijke gelegenheden en bezoeken van hooge personages de gowoonte ds. Onder luid gejuich reed de auto met den wuivenden Sinterklaas en den zwartglimanen- den Piet weg om een bezoek te brengen bij particulieren, waar hij blijkbaar een bezoek wenschte af te leggen bij de kleinere kinde ren, die wegens hun te jen-gen leeftijd niet aan het feest voor de grooteren hadden kunnen deelnemen. Het is aan de offervaardigheid van de NAKLANKEN. 'Het grootste deel der Sint Nicolaas-cam- pagne ligt reeds achter den rug. Het lijkt ons toe, dat het goed is reeds nu een en an der te memoreeren. Onze leden xnoeten eerst vooral goed door- drongen zijn van wat er door "t bestuur der Winkeliersvereeniging gedaan werd voor de Sinterklaasbeweging. Het eene deel van ons bestuur werd belast met het zakelijke: propa ganda, manifest, karavaan, horlogewedstrijd. Het andere deel van 't bestuur zou zorgen voor de aankomst van Sint Nicolaas, zijn rondrit in de stad, inteekenlijsten, verzorging der kinderen. Dat alles is nu wederom gebeurd. Ons manifest is verschenen en wij hebben het twee dagen over al de dorpen huis aan huis rond gebracht. De eerste dag hebben wij op die dorpen en -gehuchten Veel modder en slijk getrapt en waren's avonds moe als trek- paarden die een volien dag zwaren polder- grond ploegden. Voor den tweeden dag van den rit was 't weer beter. De grond lag droog. Doch onze leden winkeliers ibekommerden zich wei nig om de karavaan, want als we tot vertrek klaar stonden, was er geen mensch te bespeu- ren,die ons op den tooht zou vergezellen am bij de uitdeeling behulpeaam te zijn. En toch, de manifesten moesten weg. En zoo waren wij genoodizaakt aan de brug een aantal jon- gens op te pikken enkele op klompen om den tocht mee te maken. Die jongens moesten wij betalen en gedurende den dag onderhouden. We willen dit eens in 't open- taaar zeggen, omdat er zoo gemakkelijk kri- tiek uitgeoefend wordt tegenover het bestuur van „Klimop", terwijl dat bestuur haast ver- pletterd wordt door de laksheid en de onwil van vele onzer eigen leden. Het bestuur moet ten alien tijde te pag of te onpas klaar staan voor de vereeni ging; de eigen zaken blijven op den achter- grond en worden dikwijls vsrwaarloosd, door- dat het werk der vereeniging voorop wordt gesteld. Bij het minste dat er van de leden wordt gevergd, weten we steeds vooruit het antwoordg e e n t ij d! „Ter Neuzen Klimop", die zoo sahitterend inzette, vraagt veel meer werk en opoffering als een andere vereeniging. En waar de ge- zamenlijke krachten van het bestuur nog niet voldoende zijn en een beroep gedaan wordt op de hulp en de steun der leden, mag deze hulp niet uitblijven, of „Ter Neuzen Klimop" wordt gedecla-sseerd tot een vereeniging van geheel gewoon allooi. En dit mag niet. „Ter Neuzen Klimop" moet kunnen zijn een winkeliersvereeniging die werkt, die beweging brengt in de stad, die voortdurend heel Zeeuwsoh-Vlaanderen be- werkt en de buitenbevolking voor Ter Neuzen warm houdt en ze telkens en telkens weer naar onze stad brengt. Als onze vereeniging dit niet meer zou kun nen, mist zij haar doel en wij zouden dan In plaats van voorzitter van .Klimop" te spelen, onzen tijd nuttiger kunnen gebruiken. We wil len in 't opentoaar dit vooral goed op het hart onzer leden drukken: zonder daadwerkelijike medewerking, zonder moreelen en financieelen steun van de leden, is het bestuur niet in staat de zware taak die wij ons gesteld hebben te volbrengen. Weer is het Sint Nicolaas geweest. Onze marktdag van Woenadag is bijzonder druk bezocht geworden. Heel Ter Neuzen heeft een goede dag gehad. En deze dag is niet alleen goed geweest voor de winkeliers, honderdtailen andere personen en zaken zijn er wel bjj ge varen. Zaterdag kwam Sint Nicolaas. Er is weer veel volk in Ter Neuzen aangekomen Trein, trams en bussen zaten vol. En op de andere, zoogenaamde stille dagen, hebben wij immer nog een gezellige drukte gehad in de stad. Dit alles door ons werk en onze propa ganda. En dan moeten wij smartvol constateeren, dat velen die het eerst en het m e e s t van ons werk genieten, niet alleen afzijdig staan en alle medehulp weigeren, doch boven dien nog vinnige critiek uitoefenen. Er zijn soms van die dingen die ons tot barstens toe kwellen en eens moeten gezegd worden. En nu de Sint Nicolaasdagen, goed geslaagd, weer voorbij zijn, moet dit ons eens van het hart. Wij willen alles wat van men- schelijke krachten gevergd kan worden, doen voor ,,Ter Neuzen Klimop", doch het boven- menschelijke kunnen wij ook niet volbrengen. Over de financieele zijde willen wij vandaag dit nog zeggen: Geen enkele van onze leden, of hij kent de kracht van de reclame en geeft jaarlijks een groot bedrag uit voor dat doel. De reclame wordt goedkooper en doeltreffen- der naarmate ze gemeenschappelljk wordt ge- voerd. De kracht .van „Ter Neuzen Klimop" ligt in de gemeenschappelijke propaganda. Met een contributie van 6 gulden per jaar kan men geen degelijke propaganda voeren. Naast die 6 gulden moet het bestuur nog over een andere bijdrage kunnen beschikken. Deze bijdrage moet gevonden worden tijdens de win- kel- en St. Nicolaasweek met de bonnen. Dit stelsel is gedacht als een soort evenredige be- lasting, waardoor de groote zaken, die het meest van 't werk van „Ter Neuzen Klimop" genieten, ook meer betalen dan de kleine win- keltjes. En dat is heel billqk. Wie nu deze maatregel boycoteert en weigert bonnetjes uit te geven, stuurt heel ons werk in de war en is oorzaak, dat wij op 't einde van 't jaar met tekorten moeten rekenen. Wie het kleine offer van 2 van den ver- koop gedurende acht dagen niet in de kas der vereeniging wil laten vloeien, onttrekt zich aan zijn plichten als lid van „Ter Neuzen Klimop". De voordeelen wil ieder plukken, doch het offer laten ze voor anderen. Erger is het nog met de winkeliers die geen lid zqn of om een of andere drogreden ontslag hebben genomen. Zonder een vin te verroeren, zonder een cent te betalen, teeren zij op het werk van „Klimop". Gedurende de drie jaar van ons bestaan hebben wij mooie resultaten bereikt, er werden vele rozen geplukt, doch voor ons bleven er vele doornen. Echter hebben enkele zwakkelingen of men- schen met bekrompen oordeel onze moed nog niet verzwakt. We stellen ons daar boven. We weten ook dat het overgroote deel der Ter Neuzensche winkeliers en een groot deel der bevolking buiten den winkelstand om, ons be- grijpen en bereid is met ons op den ingesla- gen weg verder te gaan. Want er is voor „Ter Neuzen Klimop" nog oneindig veel te doen. Welaan, trouwe leden, de handen in elka&r geslagen en moedig vooruit. Voor 1934 kunnen we reeds aankondigen: flinke voorjaarcampagne, schitterende winkel- week en in 't najaar onze St. Nicolaasweek. Gaan enkele lauwen uit de rangen, of zijn er anderen die ons werk pogen neer te halen, de moedigen, de dapperen, zullen zich vaster aaneensluitenen aan de moedigen, aan de dapperen, is de overwinning! Meer dan ooit: Hoog ,,Ter Neuzen Klimop". A. VAN DEN BRUELE, Voorzitter. In de algemeene vergadering van den Zeeuwschen Schaakbond is het voorloopig be stuur vervangen door een difiuitief, bestaande uit de heeren. J. M. Mulli6, Middelburg-, voor zitter; P. M. de Klejjn, Middelburg, secretaris en A. M. Berg, Vlissingen, penningmeester. In 1934 zal gespeeld .worden om het kam.- pioenschap van Zeeland. Alleen leden van den by den Bond aange sloten clubs kunnen deelnemen en de clubs kunnen zdeh thans reeds by den secretaris aanmelden. Het bestuiur zal trachten op Hemelvaarts- dag een massakamp te organlseeren van mini mum 50 leden, tegen een. der grootste vereeni- gingen In bet land met de bedoeling deze ont- moeting permanent te doen zgn en dan om het jaar in hotel „Brittannia" te Vlissingen en to de plaats waar de uit te noodigen vereeniging gevestigd is. v Bij vonnis van de recbtbank te Middelburg waren de 23-jarigen landbouwer A. L. P, te St. Jansteen en diens zuster M. P., ter zake van wederspannigheid en belemmering van een ambtenaar in diens gerechtelijke functie veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis wareh beklaagden in hoogier beroep gekomen. Het gerechtshof bevestigd-e thans voor eerstgenoemde dat vonnis en veroordeelde de zuster tot een voorwaardelijke straf van 2 weken en een geldboete van 30 subsidlair 30 dagen hechtenis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2