ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mijn Eiland b uTtTnTTnT No. 9077 Eerste Blad WOENSDAG 6 DECEMBER 1933. 73e Jaargang BINHEHLAND FEUILLETON TER NEUZENSCHE COURANT r« V.U Ulll tbil aw i a. ia n an Voor elken regel IWVWF.WFNTSPRIJS: Binnen Ter Neuzer 1,25 per 3 maanden Buiten Tar Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor BelgiS en Amerlka 2.—, overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post A bonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dltgeefster: Finna P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0.80 Voor el ken regel tneer 0 2 KLEENE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bfl vooruitbetaling. Grootere letters en clich6's worden naar plaatsruimte berekend H-indelsadvertentien bjj regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave, DIT BLAD VERS (III,INT I ED F.REN MAANDAG-. WOENSDAG- en VRIJD AG AVOND UITSTEL AFSLUITING WEG. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat in verband met de vorst, de afsluiting van den Provincial an weg Ne.uzenAxel, tusschen de voormalige Tol bij Axel en bet z.g. Butbstraatje, tot under bericht is uitgesteUj. Ter Neuzen, den 6 December 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLEE, SecretarLs. REORGANISATIE VAN HET ONDERWIJS. Bljjkems de Memorle van Aotwoord der Onderwjjsbegrooting, zegt Minister Mar- chant, <iat de Ministerraad bet cjjfer van 15y2 millioen bezruiniging, die moet worden aan- gebracht beeft vastgesteld. Daze bezuiniging ia alleen mogeljjk door reconstructs van bet omderwijsbestel in zijn gebeel. Hiertoe beeft de Minister zicb gezet. Een doelmatiger organisatie zal aan bet gehalte van bet onder wijs ten goede komen. Inderdaad beoogt de Regeering den groote reorganisatie van bet onderwijs in zijn gebeel. Maar dit voomemen sluit bet aanbrengen van verdere bezuinigingen door partieele wetswij- zigiiigen niet uit Herstel van de rust in het onderwijs ml een doelmatige wetgeving moe ten wekken. De Minister* vertrouwt, dat een wetsvoorstel tot algemeene regaling van het onderwijs in zijn gebeel binmen enkele maan den de Tweede Kamer zal bebben bereikt. Van dit wetsvoorstel zullen de drie haagende groote wetscatwerpen niet het uitgangspunt zijn. De Minister is voomemens, macbtiging te verzoeken van de Kroon om de nog aanhan- gjge wetsontwerpen in te trekken, zoodra hij zijn cntwerp, inhoudende een algemeene rege- ling, bij de Kamer zal taanem indienen."— a an genoemde Memorie ontleenen wij ver- der: Over de toeneming van het aaatal leer lingen bij het M.O. en de gymnasia schrijft de Minister: Mogelijk zal de maatschappij zelve het vareischte oorrectief gevem, warmeer blij'kt, dat de belangen van jongelieden, wier aanleg in een andere richting wjjst, door dezen gang van zaken niet worden gediend. Of bet weti- schelijk en mogelijk is de programma's voor het eiadexamen zoodanig te verzwaren, dat een teruggang van bet getal leerlingen het gevolg zou zyn, valt te ibetwjjfelen. Ongetwijfeld heefi. de sterke uitbreiding van bet aantal studenten de aandacht van den Minister. Intusschen kan bij met de opmer- king, dat de beperking zal moet en worden giezocbt In een scherpe selectie, niet mede- gaan, zoodanig niet vaststaat, dat een selectie- naetbode beschikbaar is, die bet inderdaad mogelijk maakt de minst gescbikten uit te lezen. Overigens behoort foedaoht te worden, dat een op ruime schaal toegankelijk booger onderwijs van de grootste waardie is voor de voiksgem eenschap De excessen, die zijn voorgekomcn bij het ontgroenen van studenten, bebben ook den Minister geergerd. Meer emst en sterker besef van fatsoen ware te wenscben bij jonge- Heden, die door universitaire studie zicb voor- bereiden voor een belangrijke maatscbappe- ljpie positie. In een verbod van groenloopen ziet de Minister geen heil. Opheffing H.B.S. en Gymnasia, De vigeerende wetten op bet hooger ondier- wijs en bet middaltoaar cndierwjjs waarborgen het voile subsidie aan gymnasia en hoogere burgerscbolen bij onderscbeidenlijk 36 en 40 leerlingen. Deze getallen zullen naar 't in- eicht van den Minister oiet gehandhaafd Inunnen, bhjvra. Bij de overweging van de vraag, welke scholen voor opheffing in aanmierking moeten komen, zal ook op de belapgen van de bewo- ners van het platteland worden gelet. Zeker zal de Minister hij de toepassing van dezen maatregel met" de vereiscbte omzicbtigbeid te werk gaan. Ten aanzien van het nijverbeidsonderwijs dieelt de Minister medie, dat bij bet onderwijs voor jongens en meisjes, met inbegrip van bet landbouwbuishoudonderwijs en daaronder zeker niet het minst de ambachts- en vak- scbolen voor jongens in dezen tijd van werk- loosbeid en eccnomiscben nood van zeer veel belang acbt voor de volksopvoeding en voor de economische weerkracbt van Nederland. Van een sterke besnoeiing of feitelijke in- krimping van dit onderwijs is dan ook geen sprake. Op het zeevaart- en machmistenionderwijs, voor zoover dit de opleiding van de groote vaart betreft, heeft reeds in verband met den leerlingen, bezuiniging plaats gebad. Opschorting van de verplicbting om op 1 Januari 1936 het vak liohamelijke oefendng algemeen in te voeren, acbt hij vooralsnbg niet noodig, omdat de invoering zal kunnen geschieden met vermijding van veel kosten. Intusschen kan 'dit nog nader worden onder- zocht. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 48) (Vervolg.) „Wat een gemeen sujet!" riep ik veront- waardigd. „Wil je werkelijk beweren, dat hij eerst zijn kameraden heeft laten vermoorden en toen de diamanten aan Gomeiz afgedragen heeft?" Ze lachte, kort, vreugdelooa „Je denkt werkelijk te min over hem," zei ze. „Iedereer. kan de rol van verrader tegenover zjjn vrien- den spelen. Maar om allebei de kanten te be- driegen, daar is m46r voor noodig." Ze zweeg en keek me met baar donkere oogen vreemd- strak aan. „Gomez wist niets van dien trein- overval af," ging ze voort. ,,Voor den eersten keer in zijn leven had bij met iemand te doen, die slimmer en onscrupuleuizer was dan bij zelf. A1 de plannen van de zoogenaamde re- bellen bad je oom aan hem verkocbt, maar het treinroof-gedeelte had bij netjes gebeim ge- bouden. Toen de patrouille hem doorliet. dacbten ze niet anders dan dat hij op weg was naar den President. Hij had Gomez beloofd om hem alles wat zicb buiten de stad afge- speeld bad, te komen vertellen. Maar in plaats v;n naar de woning van den President te gaan, reed hij regelrecht naar de haven, waar een motorboot op hero lag te waobten. En t"t"i ze bet nieuwe verraad ontdekten, was bij UITVOERING VAN DE OMZETBEEASTING. Afgekondigd is een staatsblad, dat een Kon. besluit bevat, houdende bepalingen ter uit- voering van eenige artikelen van de omzet- belastingwet en van de tariefiwet. 'Hieraan wordt ontleend, dat de zegels, be- doeld in artikel 9 der omzetbelastingwet, worden uitgegeven in waarden van 1 cent tot en met 40 cent opklimmende met 1 cent, van 40 tot en met 1 guldsn opklimmende met 10 cent, van 1 gulden tot en met 2 gulden op klimmende met 20 cent, van 2 gulden tot en met 4 gulden opklimmende met 40 cent, be- nevens een zegel van 2 gulden 50 cent, van 4 gulden tot en met 10 gulden opklimmende met 1 gulden en van 10 gulden tot en met 250 gulden opklimmende met 10 gulden. Deze zegels worden verkrijgbaar gesteld bij de posterijen tot een door den Minister van Financien te bepalen maximumwaarde per zegel; op de ontvangkantoren der accjjnzen; en bij den controleur der posterijen en tele- grafie te Haarlem op aanvraag, in te dienen bij den ontvanger der accijnzen, binnsn wiens dienstkring de aanvrager gevestigd is. Betreffende artikel 10 der omzetbelasting wet worde meegedeeld, dat de uitreiking van een factuur door den fabrikant ingevolge den eersten volzin van het esrste lid van genoemd artikel moet geschieden binnen 14 dagen na afloop van de maand, waarin de levering j heeft plaats gebad. Voor zooveel betreft leve- i ringen van partijen goederen, welke regel- j matig aan bepaalde afnemers worden gele- verd, kan op vsrzoek van den fabrikant wor den toegestaan, dat volstaan wordt met uit reiking van 66n factuur voor alle in een be- paald tijdvak geleverde goederen. Het besluit vermeldt voorts o.a. esn aantal artikelen waarmede onderdeel II van tabel B, bedoeld in bet laatste lid van artikel 17 der wet, wordt aangevuld. Vrijstelllng en teruggave van belasting. Ook bevat het besluit categorieen van goe deren, waarvan de leveringen van omzetbelas- ting worden vrijgesteld ingevolge het laatste lid van artikel 18 der wet. Het besluit bepaalt voorts, dat de fabrikant, die aanspraak wsnscbt te maken op terug- gaaf van omzetbelasting overeeakomstig artikel 20 der wet, een verzoekschrift indient bij den inspecteur der accijnzen, binnen wiens dienstkring zijn bedrijf is gevestigd. Het- zelfde moet geschiedtn ten aanzien van terug- gaaf van omzetbelasting of invoerrecht over- eenkconstig het 2e lid van artikel 21 der wet. De Minister van Financien is bevoegd, de insipecteurs der accijnzen te macbtigen om fabrikanten, die verkeeren in de omstandig- beid, genoemd in het laatste lid van artikel 21 der wet, vrij te stellen van omzetbelasting, welke die fabrikanten verscbuldigd zouden zijn wegens leveringen aan particulieren. Een fabrikant wordt geacbt, in dsze omstandig- beid te verkeeren, indien de waarde van de verkocbte, door hem zelf vervaardigde, goe deren par jaar gemiddeld niet meer dan 1000 al een mijl of tien uit de kust, m5t de diaman ten in zijn zak. Dat was het laatste, wat we in Brazilie van Mr. Stephen Gardiner gezien helbben." „Verduiveld!' nadenkend uit. gulden bedraagt. Met betrekking tot de uitvoering van arti kelen der tariefwet 1924 worde vermeld, dat in artikel 10 van het vrijdommenbesluit 1925 een bepaling wordt ingevoegd, volgens welke voor aan omzetbelasting pnderworpen goede ren bij de aanvraag een Verklaring van den exporteur en (indien de goederen van een an- der hier te lande zijn betrokkcn) ook van den leverancier der goederen moet worden over- gelegd, dat men ermede instemt, dat de goe deren voor de toepassing van de omzetbelas tingwet geacbt worden niet ten uitvoer be- stemd te zjjn. J. OUDEGEEST. Naar wordt vernomen beeft de beer J. Oudegeest, daartoe genoopt door zijn leeftijd en gezondheidstoestand, het voomemen af te treden als voorzitter der sociaal-democratische arbeiderspartij. De beer Oudegeest zal echter zijn functie blijven waamemen, tot het met April van bet volgend jaar te houden partij- Congres. DE INVOER VAN DEENSCHE VISCH NAAR ENGELAND VERBODEN. Hst contingent van den vischinvoer van Denemarken in Enge.and is uitgeput zoodat Denemarken tot nieuwjaar geen visch naar Engeiand mag uitvoeren. Te IJmuioen vreest men, dat Denemarken nu ons land met visohzal overstroomen en men hjopc, dac de re^eenug spoeaig tot con- tingenteering zal overgaan. DE NATION ALE BOND TEGEN REVOLUTIE. De Nederlandsche Bond tegen revolutie, in welks hoofdbeSuUur de Kamerieden ir. Bon- gaerts, mr. van der Hoevea en Ridder van Rappard, voorts generaal Van Terwisga, prof. Volgraff e.a. zitting bebbca, had tot nog toe zijn aandacht in het bijzonder op de commu- nistiscbe en aanverwante, minder fel-roodc gevaren geoonccutreerd em ten aanzien van de fascistische beweging dea loop der dingen nog afgewacbt. Thams meent de bond zijn waarsehu'wende stem ook ten deze in zijn orgaan „Ik zal handhavcu" te moeten doen booren. Het opzij schuiven van wettelijke recbten en verplichtingen, het vervangen van een historisch ontwikkeld staatsbestel door iets heel nieuws, omdaf. daasmee in bet bui tenland succes is bereikt, acbt den bond ten zeerste onverstandig. IN DUITSCHLAND. Hess, als plaatsvervanger van Hitler de leider van de aaticQaal-socialistiscbe partij, en Roehm, de obef van den staf van S.A. en S.S. zijn schrijft de N. R. Crt. als ministers zonder portefeuille in het rijkskabinet opge- nomen. Hiermede is de eenbeid van partij en staat, en de positie van de leiders der partij naast de offioieele leiders van dea staat, in het openbaar erkemd. Zoo is het ook in Rus- land en in Italie. De Duitsche revolutie, met baar eigenaardigen gang langs den voor revo- luties ongewonen weg der parlementaire meihoden, is op bektnd revolutlcaair terrein terecht gekomen. Men ziet baar daar nu vol gens de, op dat terrein gebruikelijke wijze, opereeren. Er valt waarlijk in deze dagen veel waar te nemen. Het is een wijs inzicht van leiders van modeme revoluties, dat de organisatie van den vrijen tijd van den arbeider voor de zeige- vierende partij en den door baar vertegen- woordigden staat, van bet hoogste belang is. De Romeinen wisten reeds wat „brood en spelen" voor de maatschappeltjke orde foe- teekenen. Brood is brood gebleven maar het begrip spelen beeft in de behandeling door de moderne revoluties veel hoogere beteekenis gekregen. Zij zijn niet meer, zooals de gladia- torenspelen en de vertooningen met wilde beesten van de, de volksgunist najagende rijke Romeinsche burgers, erop berekend om de sensatiezucht van de menigte te kittelen, maar hebben opvoeding en veredeling ten doel, zoo- wel licbamelijk als igeestelijk. In Duitschland, viel ik in mijn verbazing on- Ik kreeg bet er warm van, maar ik voelde, dat een verontschuldiging bij zoo'n verhaal niet op baar plaats was; ik nam baar hand die op de leuning van den stoel lag, in de mijne. ,.En de Roda en de anderen, Chris tine?" vroeg ik. „Hoe is't verder met die ge- gaan?" ,,Die werden den volgenden dag al gefusil- leerd," ging Gbristlne voort. „En die waren nog niet zoo slecbt af. Oom Philip en de overigen werden in Rio gevangen gezet. En bebandeld op de manier, die toentertijd ge- wbonte was. Toen Gomez zes jaar later stierf, was oom Philip de eenige overlevende. Ee, van de eerste daden van den nieuwen Pres dent was het vrijlaten van de politieke ge- vangenen, maar voor oom Philip kwam de verlossing te laat. Toen hij uit de gevaoganis kwam was bjj zoo veranderd, dat geen van zijn vroegere vrierden hem herkende. Hij bad bonger geleden en bij was gemarteld, tot zijn licbaam en zijn geest bet bijna opgegeven hadden. En hij had een soort van idde-fixe: zicb wreken op den man, die hem en zijn mak- kers verraden bad." ,,Dat gevoel kan ik me begrjjpen," zel ik met overtuiging. ,,Maar hoe in's hem els naam is hij te weten gekomen waar mijn oom zat?" ,,Gemakkelijk is dat niet geweest," 'oekende ze me. Gomez had een buitensporig hooge belooning uitgeloofd voor dengeen, die hem wist te vinden en de diamanten terugbracht. Maar ofschoon de politie in heel Europa speur- derswerk deed, vonden ze hem niet. Ten slotte evenals in Rusland, zal bet werk der beste kunstenaars en music! niet te goed zijn om van overheddswege in rgkelgke mate aan bet volk te worden voorgezet. De grootste kuns tenaars, op wie men door bun organisatie in Kamers van Cultuur alien invloed beeft, zul len een maand van bun arbeidsjaar geneel be- booren te wijaen aan de taak, die de regeer.ng zicb gesteid beeft ter verzorging van deri vrijen tijd van den „produceerenden burger" Het zal de regeering, ook zcuder dwangmid- delen, niet moeiiijK vailen dit plan te ver- wezenljjken. Dit kan zeer sympatbiek zijn als bet niet al te grof ais poiitiea disciplinemiddel wordt gebrunat. Ais zoodanig benben wij bat b.v. in Rusland waargenomen. De .nsteibnig van bui- zen voor verpoozing na den aroeid, de orga nisatie van oen vrijen tijd van den arbeiaer, leveren een uitstekend laid- en controiemiddel op ttu opzicn.e van dien' arbeider. Voort- durend heeit men hem onder toezicht, voort- durend, baast in ieaere levensfunctie, oewerkt men nem puntiek en iaeaioigiscn. Voor Duitsch land zal oat nog in Dijzunaere mate garden, daar de Duitscber reeos bij net venieia wor den, met de beginselen van den nieuwen staat moet rekenmg bouaen. Regelt men nu zijn onispanning dan laat men bem tijd nocb rust tot Lugowt.iscnce mijmer.ngen, tot „gekanker" en ongeoorioofae pontieke betreakmgen. De partij of in ait gevai aan de staat, gaat, reeds bij bet kind Deginnend, zijn vollen tijd op- eiscben, betzij om reglementair te werken, ragiementair aan betooglngen waaraan men zicb niet onttrekken mag, mee te doen en ook reglementair te genieten of zicb te vervelen. Dat is waarlijk bet leven van partijgeest door- trekken. Iviiaschien is geen voik daarvoor ge- scbikter dan bet Duitsche om zi,n benoeite aan discipline, zijn vertrouwen in actie als menigte, en zijn van ouds ingesLampt respect voor alies wat „Bil'dunig" beet. Vroeger reeds bebben de partijen, en in het bijzonder socia- listen en commi_nisten, zoo goed bet ging van deze neigingtn partij getrokaen. Dit beeft na- volging gevonden in bet buitenland, ook in ons land, zoodat bet streven om den vrijen tijd van aanbaugers en van kinderen van aan- bangers te organiseeren, een kenmerk ge- woratu is van onzen tijd. Dit beeft voortref- felijk effect gebad, zocwel wat opvoeding tot tucht als af bonding van allerlei kwaad becreft. Maar deze goeide dingen vormden vooral niet de eenige beweegreden! Het is mogelijk dat bet menschdom, onder zijn zicb wijzigende materieele cimstandig- beden, zonder een sterke amkweeking van kuddegeest niet meer gelukkig kan leven Wij zullen dan moeten wennen aan deze, op zicb zelf niet bijster sympathieke gedacbte. Zal men ermede bereiken wat men er in de eerste plaats mee nastreeft? Het is nog on- beiwiazen dat de onderdrukking van bet indi- vidualisme de kracbt van naties onder de alleruiterste beproeving grooter maakt al mag bet den oppervlakkigen bescbouwer zoo lijkeo. De oorlog, waarin men alle beele of halve autocratien zag instorten, beeft dat zeker niet bewezen! Maar boe bet nu zij, Duitschland gaat nu een stelsel toepassen dat ten deele Italiaansch en ten deele Russisch voorbeeld volgt; bet Russiscbe voorbeeld vooral, in bet mcbilisee- ren van de beste artistieke en wetcnschappe- lijke kraChten des land ten dienste van den arbeider in zijn vrijen tijd. Het begrip spe len" vindt hiier in zijn edelste, zij het wellicht op den duur ook niet in zijn vermakelijksten vorm toepassing. Politiek is er nog belangwekkend aan, dat te Berlijn de getoouwen van Landdag en bet oude Heerenhuis ervoar ter beschikking zijn gesteld. Dat mag men opvat'ten als een uit- drukkelijke demonstratie dat de parlementen der bondsstaten nooit meer zullen berrijzen. Men weet dat zij tegelijk met den laatsten Rijksdag ontbonden, maar niet meer opnieuw gekozen zijn. Er was geen twijfel mogelijk wat dit beteekende. Nu heeft men cndubbel- zinnig bescheid dienaangaande gekregen. Voor S.S. en S.A. is nu nog een bijzondere maatregel getroffen, die om politieke redenen was het puur toeval, dat we ontdekten, waar hij zat. Een paar van de onzen waren tjdens de revolutie ontmapt en een ervan, da Silva, was in Louden gaan wonen. En op een dag, toen bij op bet Strand liep te wandelen, zag" hjj Gardiner, 't Was wel zeven jaar geleden, dat hij bem voor 't laatst gezien had, maar hij herkende bem onmiddellijk. ,,De meeste menschen zouden hem bij de politie aangegeven hebben in de hoop, dat ze een gedeelte van de belocning zouden krij- gen. Maar da Silva was niet van die soort. Hij ging Gardiner achtema, tot hjj wist, waar hij wo'onde en daarna ging hij, voorzichtig, aan bet inlichtingen winnen. Toen bij alles wist, wat hij wou weten, schreef hij mtjn oom". ,,Ik zou wel eens willen weten, of de oude heer gevoeld beeft, dat hjj nagegaan werd", bedacht ik. ,,Dat zou de verklaring kroner zijn voor zijn gaan wenen op Greensea". Christine schudde het hoofd. ,Nee, hij was al in onderbandeling over het eiland. Ik denk, dat hij uit de kranten te weten was gekomen, dat oom Philip zicb weer op vrije voeten bevond". - Opeens herxmerde ik me, wat Bascomb me dien avond, toen we samen hadden zitten praten, verteld had. ,,Dat is heel goed mogelijk, Christine", zei ik. ,,Dat zal 't geweest zijn en toen heeft bij zich doodgescbrokken. 'n Prettige gewaar- wording, als je iets dergelijks leest zoo iets als een doodvonnis". ,,Ik hoop, dat hij 't zoo gevoeld heeft", zei ae, cnbainiibartig. ,,Na alles wat hij anderen heeft doen lijden, zou 't niet meer dan billijk zijn, dat hij eveneens, v66r hij stierf, geleden had. Als ik denk aan de manier, waarop hjj ontsaapt is, krijg ik een gevoel, of er op deze wereld geen rechtvaardigheid meer bestaat". „Maar jullie wisten tocb zeker, voor jullie weggingen, dat hij dood was?" vroeg ik ver- wonderd. Jullie vrieod da Silva beeft tijd genoeg gehad, om 't jullie te laten weten". „Na dien eenen brief hebben we niets meer van da Silva gehoord", zei ze ernslig. ,,Drie weken nadat hij 'm gescbreven had, is hij bij een treinramp om het leven gekomen. Tot dat oogenblik op de boot, toen jij me vertelde dat je oom dood was, dachten wij niet anders dan dat hjj nog leefde" ,,Genade!" zei ik, boofdschuddend. ,,Geen wonder dat je raar stond te kjjkcn". ,^Ja ik vond 'it voor oom Philip brg. De moeiljjkheid was, dat ik 't 'm niet kon ver tellen ik mdcht 't niet doen en ik wist, dat hjj nooit over de teleurstelling been zou komen als bij 't langs een anderen weg te weten kwam". „Maar jij zelf?" vroeg ik nieuwsgierig, ..Was 'it geen opluchting voor je, toen je zeker wist dat jullie te laat waren? Je taint jezelf maar geen recht verschaffen en zeker bier niet. Dat zou jullie duur te staan gekomen zjjn". ,rDenk je, dat d&t gewicbt in de schaal legde?" vroeg ze. ,,Dat 't me iets kon schelec wat er met mjj gebeurde als we hem maar konden straff en? Ik zal je wat zeggen als er lets met oom Philip gebeurd was, had Ik bem vermoord". ,,Ik zle je er best toe in staat", zei ik, baar in mjjn hart bewonderend. Ik nam een nieuwe sigaret, stak die op en ging voort: ,,Hoe lang heeft't geduurd voor de Roda de waarheid te weten kwam?" ,Twee dagen na onze aankomst in Londen zeer de aandacht verdient. Men bad in Du'itsobland, zooals in vele landen, reeds een burgerlijke rechtspraak en militaire recht-* banken. Nu zal er van staatswege nog oen derde soort vAn rechtspraak worden inge- steld: voor S.A. en S.S. Alle staatsorganen wordt uitdrukkeUjk de plicbt opgelegd, al3 het noodig is bun medewerking te verleeneu tot uitvoering en vol trekking van die recht spraak. De regeering beeft blijkbaar nog veel last met geest en stemming in baar bruine en zwarte legioenen. Zij moeten aan de tucht van den staat onderworpen worden en niet langer den staat kunnen terroriseeren. Dat zij een gevaar vormden voor het bewind, was reeds heel lang duidelijk. Zij waren en zjjn vervuld van een geest van radicale sociaal- revolutionaire igezindbeid, die niet licht vrede zal vinden in de betrekkelijk gematiigd revo- lutionaire sociale en economische maatrege- len van den staat. Niet langer dan eenige weken geleden bebben de hoogste tnstanties eraan moeten herinneren diat leden der partjj niet het recht hadden heffinigen op particu lieren en ondememingen te leggen boven de belastingen van overheidswege. Tegen inmen- ging in bet bedrijfsleven door het opdringen van commissarissen enz. moest voor kort nog eens worden gewaarschuwd. Dit verschijnsel was echter ook toen al veel zeldizamer ge- worden. Heel lang heeft de worsteling geduurd tus schen de opperste leiders en hun legioenen. en de uitslag heeft soms zeer enzeker geleken. Dat de tucht verbeterd is bljjkt uit den terug- tocht der partij inzake de reorganisatie van de protestantscbe kerk/' Het is de eerste keer dat de eastuimige jonge lieden, die, gewoom met terreur alles door te zetten, ook op dit punt het noodige hebben geprobeerd, zioh laten „terugfluiten" van een actie en eeo nederlaag aanvaarden. De voor het tegen- wooraige Duitschland opmerkelrjk dappere bouding van vele protestantsche gemeenten en bun voorgangers verdient wel alle hulde, maar het is aiet waarschijnlijk dat zjj drie maanden geleden reeds zou hebben gebaat. Er zijn dus teekenen van herstel van disci pline. De nieuwe rechtspraak die blijkbaar nu eerst mogelijkheid krijgt van te functioneeren, zal daar verder aan moeten werken. Reeds beeft men bet noodig geacbt vele S.A.-man- nen in concentratiekampen op te shiriten. Dit was nog geweld tegenover go weld. Nu scbijnt het reeds anders mcgelijk. Noodig zal een kracbtlge actie eobter zeker zjjn. Want de politiek der varantwoordelijkea began lang- zamerband wel heel erg ver af te wjjken van de beginselen, waarop de legioenen zijn ge- vormd en die hun vorming hebben mogeljjk gemaakt. DE BELANGEN DER BELGISOHE HAVENS Het Comity voor de verdedig'ng der belan gen van de Belgische havens beeft een verga- dering gebouden in bet ParLsmentsgebouw, onder voorzitterscbap van den Antwerpscben burgemeester, oud-minister C. Huysmams. Zes havens waren door gedelegeerdem vertegen- woordigd: Antwerpen, Gent, Brussel, Oosten- die, Brugge-Zeebrugge en Nieuwpoort. Het Comite nam, eensgezind eea motie van protest aan tegen de contingcateeringsmaat- regelen van de Belgische regeering, die onge- veer 65 pet. van den Belgischen bandel tref- fen. Ook werd stelling genomen tegen de te verwachten opzegging van't Duitsch-Belgisch handelsaocoord en tegen de invoerbelasting op vreemde steenkolen, welke belasting, ais bekend, 10 frs. per ton bedraagt. De contin- genteering van den boutinvoer werd eveneens in strljd geacht. met de belangen van de meeste Belgische zeehavens. Het Comito zal deze week, een enderboud hebben met den minister-president en den minister van njjverheid en arbeid. DE RHODE VLAG GEHESCHEN. De Spaansche Minister van binnenlandscbe zaken deelt mede, dat Vrijdagnacht op hot ge- meentehuis te Manzanares de roode vlag ge- bescben is. De gewapende macbt Is daarheen gedirigeerd om de orde te herstelien. Tevens wordt medegedeeld. dat het conflict in Andorra is cpgclost. Geen uur nadat we beboorljjk in ons hotel gelnstalleerd waren, was oom Philip al op weg naar de wening van da Silva. Hij was heel ongerust over bet stilzwijgen van da Silva - na dien eenen brief hadden we niets meer ge hoord en oom Philip bad geen antwoord op zijn brieven gekregen, maar toen bjj aan sjjn huis kwam en van 't ongeluk hoorde, begrcep bjj natuurlijk alles. Maar da Silva had 't in zjjn brief al over Greensea gebad en den dag daarop is oom Philip toen hierheen gegaars om 't een en ander te weten te komen. En 't eerste dat hjj te hooren kreeg was, dat Gardiner dood was". „En hoe reageerde hij daarop?" tnfor- meerde ik. ,,Hij was half versuft toen hjj terugkwam Den beelen avond 'bleef bjj. onbeweeglijk voor zicb uit zitten staren natuurljjk heb ik wel moeite gedaan hem te troosten, maar ik ge- loof zelfs niet, dat bjj hoorde wat ik zei. Pas den volgenden morgen vertelde hjj me, dat hjj ,,De Laurieren" gebuurd bad. Ik heb 'm toen maar niets gevraagd 't leek me T beste maar aan zjjn manier van spreken hoorde ik, dat hjj vast en zeker geloofde, dat de diaman ten of bet oversehot er van nog op het eiland waren. Hjj had langzamerhand de over tuiging gekregen "n soort van dwang-idee dat de steenen zjjn etgendom waren". ,,Op dat punt ben ik het gloeiend met bem eens. Ik zou ze honderd maal liever h&n gun- nen dan de Braziliaansche regeering". Ik hield op... „Wist hij toen al dat Ik bestond?" vroeg ik dan. (Wordt vervolgd.f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1