QBMEHGDE BEBICHTEN Pluimvie-Bsbriek. AAN VREESELIJKEN DOOD ONTSNAPT. DE UITDAGING IN HOOGER SFEREN. EEN SPOORWEGONGELUK DOOR DE KOU. "k Stopte m'n pepke. Trui schonk 'nen lek- ker geurenden bak koffie in. ,,En gg, Drd?" ,,Ikke? En wa, Trui?" „Zoude gij oppernuuw „As 't mee jouw was, ja! G5ren Trui!" Trui zweeg. Maar d'r haand, waarmee ze de •uiker in m'n kommeke lepelde, beefde 'n bietje en ze dee toen wel vier iepels van die zoetigheid in de kom. 'k Zee maar niks. Hrj was niet te genieten. Veuls te zuut. Maar as oew ouwe Trui d'r liefde nog 's verklaren wii, ollee, dan, dan hee ze daar d'n suiker- pot of zooiets bij noodig en dan dan speur- de maar nde zoow naauw! 'n Uur later, as me bottrammen gegeten hadden en Trui de boel had opgeruimd, dan vroeg ze: „Vanavond nog- werk DrA in de schuur of in d'n stal?" 'k Schudde m'n hoofd. ,,'t Is mooi gewist vandaag, Toeteloeris, 'k gaai rusten. Gif me de kraant maar asteblieft en m'nen tabaks- pot ok, as ge wilt." ,rMooi, dan za'k oew 's wa laten zien, Drd." En Trui naar 't opkamerke. Drie, vier kee- ren gong ze op en neer en lee telkens inge- pakte rommel op de tafel. 'k Snapte de zaak. 'k Stook 'n versche pijp aan, gong lekken schrijlings op m'n stoeltje zitten, m'n hoofd op de leaning en de rest teugen de werme plaate- buis aan, fijn zat ik eersten raang op de ten- toonstelling van Trui. Ze sjouwde op-en-neer, op-en-neer en laank- zamerhand gong d'r gezicht twee felroode klurkes krijgen van zenuwachtig getob. „H6'k nouw alles?" vroeg ze aan d'r eigen en ze vreef 's mee d'r haand over d'r gloeiend heette gezicht. Amico, ik genoot. M'n pepke, m'nen wer- men rug, Trui d'r geluk... jawel horre, 'k had 't goed bespeurd op d'n akker, ennigte uren gelejen! De maan scheen deur de boomen! Toen moest ze nog in d'r „goeie" kast zijn, waar 'n paar groote platte doozen uitkwamen en toen scheen de zaak kompleet. Ze keek 's naar me. „De Sintereklaas veur ons kinders en de kleinkinders, Drd", en as 'n prinses wees ze naar de voile tafel. Ik knikte. „Wanneer hedde da-d-allegaar veur mekaar gebracht, Truike?" lrKomt er niks opaan. Nouw za'k 's uitpak- ken!" En as ze in d'r zenuwachtigheid 'n touwke kapot trok en ik opstond om te helpen, dan drukte ze mijn neer, in m'nen stoel en zee: geblijf zitten, gij! Ik zal 't wel doen!" En 'n kwartierke later, amico, dan sting de tafel vol, staampende vol en toen, toen be- gost Trui 'n oogenblik zachtjes te vezelen. Net asof ze baang was, dat de kinders wakker zouwen worren! Ik zee maar niks. Waant effen droomde ze d'r eigen twintig jaren jonger, zoow as ik daarstraks op m'nen akker en da-d-had ze wel verdiend aan al d'r moeiten en uitgaven. „Witte waar 'k nog de meeste last mee heb g'ad, Drd, om te krijgen?" ,,Noaiw?" „!Hier, mee deuzen artistendas veur onzen DrA En hij draagt deus stippels zoow gSren, da w5£t ik! En toen 'k 'm lest zag, toen was z'nen das zoow sloeberig en vettig 'k docht, wittewa, Wies zal daar moeite mee hebben in Amsterdam, 'k zal bjj ons in de stad er 's naar uitzien." „En 't is oew gelukt „Mee veul moeite", lachte ze: ,,maar hier is d'n leste uit die zaak!" "n Uur laank pakte ze uit Ditte-n-is veur die, datte veur hour, affijn, om in de w55r te geraken! „DrS, gij helpt toch mee, om er pakskes van te maken?" „Tuurlijk, wefke. Beginnen? Ja?" En zoow wiet 't nog 'nen kollesaal drukken avond, amico! Maar mijn moeilijkheid is nouw om veur Trui wa moois be vinden. lets waar 'k ze 'n heel, heel groot plazier mee doei! WA1 hee ze al gezeed: „en wa jouw betreft, gift nie te veul geld meer uit, 't is nouw wel- lekes gewist," maar ze krijgt lets schoons! En me zjjn 's avonds, doodop, naar de bed- stee gegaanollee, nog steeds twintig jaren jonger! Ziet de maan schijnt deur de boomen, makkers, staakt oew wild geraas!" 'k Had 't wel in de gaten, toen 'k nog op d'n akker was. Da maantje, da maantje, 't scheen aanders, dan aanders! Dder! Veul gToeten van Trui en as altrj gin horke minder van oewen toet a voe DRA „DAN VALLEN ER LJJKEN." Ten gemeentehuize te Deventer verscheen een man, die burgemeester Witwaall wilde spreken. Hem werd echter medegedeeld, dat de burgemeester hem niet kon ontvangen. De map bleef aandringen en toen men hem nogmaals aan het verstand bracht, dat hij niet kon worden ontvangen, Hep de man, onder bet uatroepen van ,,Dan vailen er lijken!" de trap op naar de burgemeesterskamer. Een van de boden liep hem achtema, greep den ongewenschten bezoeker en beiden rolden van den trap. Er ontstond een worstellng, waarin zich ook een tweede bode en daama een agent van politie mengden. Het gelukte tenslotte den indringer te overmeesteren en hem in het politiehureaiu ter kalmeering op te sluiten. G AS VERGIFTIGI N G. In een perceel in de Rembrandtsitraat te 's-Gravenhage werden de 69-jarige bewoner G. H. en zijn echtgenoote in bewpsteloozen toestand aangetroffen tengevolge van gasver- stikking. De vrouw bleek reeds te zijn over- leden. De man, die naar het R.K. ziekenhuis Westeinde is vervoerd, is later ook overleden. De oorzaak van het ongeluk is te wijten aan onachtzaamheid bij de behandeling van het gascomfoor. KOE OP VISITE BIJ KAMERIII). Koeien zijn logge beesten, maar buitenge- woon nuttig en meermalsn h elder van ver stand. Zij ruiken als bet ware, dat er den laatsten tijd iets zeer onaangenaams boven het hoofd hangt. De landbouwer J. S. uit Oad-Beierland was met zoo'n koebeest ter rnarkt van Rotterdam getogen. In den beginas ging alles goed. De eigenaar had het tour.v in zijn hand en de koe was er aan vastgebonden. Doch toen heiden cp de veemarkt waren aangekomen, loeiden van aile kanten familie- leden de nieuw aangskcmene toe. ,,Rundvee- cemtrale! Pas op!" klonk hst in koeientaal. Onze koe hoorde deze wa&rschuwing en dacht: een gewaarschuwde koe ge'.dt voor twee. Zij deed een ruk aan het touw, voelde zich bevrijd en zette't op een loopen. Het beest kocs baar eigea weg over den Boezemsingel, achtema gezeten door eenige lanclbouwei s. De vluchtelinge zag echter spoedig in, dat een holpartij niet mocht baten. Maar alvorens zich aan haar belagers over te geven, sprong zij over een hekje en kwam met haar plompe koeienpooten terecht in het mooi onderhouden tuintje van het lid van de Tweede Kamer, ds. G. A. Kersten. Daar richtte de vluchte- ling eenige schade aan. Maar toen was het ook met haar vrijheid gedaan. DE STRIJD TEGEN DE SMOKKELAARS. Het is geen nieuws, dat de smokkelhandel tracht te profiteeren van de prijsverschillen van landbouwproducten hier en in het buitem- land, welke prijsverschillen veroorzaakt wor den door de steunmaatregelen in ons land ten behoeve van den landbouw genomen. Her- haaldelijk kan men berichten over het actief optreden van de douane tegen deze smokke- laars lezen. Hoe actief de douane-ambtenaren echter ook zyn, de smokkelaars weten toch nog wel lets buiten het scherp toeziend oog van deze ambtenaren over de grens te krijgen. En gelijk nu en dan blijkt zelfs belangrijke hoeveelheden. Deze smokkelhandel is niets anders dan een saboteering van de steunmaatregelen ten be hoeve van den landbouw en daarom heeft het regeeringsbureau voor granen en varkens ge- meend een maatregel te moeten nemen, waar- door de smokkelarij van granen en varkens krachtiger kan worden tegengegaan. Deze motorbrigade bestaat uit 16 man en een selectie-leider, die in het bezit is van een auto, dus in totaal uit 17 personen. Zij zijn verdeeld in 4 secties, die ieder een bepaalde standplaats hebben. De leden van deze ,,vliegende" brigade zfln naar bun respectie- velijke standplaatsen in de zuidelijke provin- cies vertrokken. De controleurs op motor- fietsen zullen voomamelijk opsporingswerk verrichten om gesmokkelde varkens of par- tijen graan, waarvoor de monopolieheffing niet is betaald, te achterhalen. Ook ter be- strijding van smokkelarij van margarine kun- nen zij meewerken. Zij zijn niet aan de grens gebonden, maar kunnen op bun motoren ge- makkelijk dieper het land indringen om smokkelwaren op te sporen. De leden van deze opsporingsbrigade zijn nog niet van vuurwapenen voorzien; of be- wapening noodig is, zal de ondervinding moeten leeren. Waar echter wel reeds behoefte aan wordt gevoeld, Is naar van bevoegde zijde werd meegedeeld, aan een aanstelling tot onhezol- digd rijksveldwachter voor de leden van dit controleurscorps. Een dergelijke bevoegdheid zou het resultaat van him arheid ongetiwij- feld zeer ten goede komen. AX. TE DOELTREFFENDE RATTEN- BESTRIJDING. Een zonderlinge manler om ratten te be- strrjden is de oorzaak geweest van bet af- branden van de boerdery van den heer J. Nie- man te Vlagtwedde. Om de ratten kwrjt te worden, vulde Nieman in zijn schuur de rat- tengaten met carbid en gooide hierop water, in de hoop, dat de reuk van het carbidgas de ongewenschte gasten wel zouden ver- drjjven. - Niemand wilde daaima met behulp van een lantaam de uitwerking van z'n nieuwe be- strydingsmethode gadeslaan. Doordat de lan taam te dicht in de nabyheid van de uit de gaten opstijgende carbidgassen kwam, ont stond een ontploffing, waama in minder dan geen tijd al het in de schuur aanwezige hooi vlam had gevat. Spoedig stond het geheele gebouw in lichte laaie; de brandspuit, die spoedig aanwezig was, kon niet verhinderen, dat de geheele boerdery in vlammen opging. De levende have alsmede een gedeelte van den inboedel, kon nog worden gered. Verzekering dekt de scha de. Deze nieuwe methode om ratten te ver- delgen, is wel te doeltreffend gebleken. KOOLZU F RFLESCH LEK GEWORDEN. Toen ds caf^houders R. Sanders te Horst zich na het sluiten van zijn zaak nog even naar den kelder wilde begeven, werd hy by het openen van de kelderdeur door een uit den kelder opstygende hedwelmenden damp bevangen. De caffihouder raakte bewustsloos en kwam op den keldervloer terecht. Enkele ure later jpemerkte een controleur van den nachtveiligheidsdienst op zijn ronde, dat er licht in den kelder brandde. De nacbtwaker, die onraad vermoedde, bslde aan. Hlema werd de vrouw van den cafdhouder, die zich v66r bet sluitingsuur ter ruste bad begeven, ge- wekt. Intusschen had de bedwelmende damp zich ook aan de andere vertrekken meege deeld, zoodat de vrouw weldra onwel werd, waarop de controleur alleen bet onderzoek voortzette. Naby de geopende kelderdeur bond de man 'n zakdoek voor zijn mond en daalde in den kelder af. Daar vond hij den caf6houder wiens leveasgeesten reeds geweken bleken te zijn. Bij bet onderzoek bleek, da: de man den verstikkimgsdood was gestorven. Vermoedelijk is een flesch met koolzuur, welke zich in den kelder bevond, lek geworden en hebben de vsrgiftige dampen zich door den kelder verspreid. SMOKKELARU VAN MARGARINE. Door het dorp Nispen reed een uit Belgie komende auto. Op de aammaning van de douane-ambtenaren om te stoppen werd geen acht gestagen, de bestuurder gaf integendeel vol gas. Daarop werd bet vuur op den auto geopend .zonder dat dit bet gewenschte resul taat bad. Ds ambtenaren waarschuwden daarop telefoniscb de marechaussee te Roo- sendaal, die er in slaagden den bewusten auto in den van Gllststraat den bewnsten auto op te sporen en net op bet oogenblik dat deze een garage wilde binnenrijden. De auto bleek 500 kilo margarine te bevat- ten. Auto en lading zijn in beslag genomen. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opge- maakt. Vorige week moesten drie groote zandbak- ken ds Oosterdoksluis te Amsterdam pas- seeren. De atmetingen dezer bakken waren zoo, dat ze temauwemood konden doorvaren. Een achttienjarige schippersknecbt, die een bcodscbap te brengen had aan dsn kapitein van een boot, dacht dit bet vlugst te kunnen bereiken door op de bakken te springen. Hij had bet cngeluk daarbij mis te springen en kwam tusschen de remmin-g en ds bakken in bet water terecht. Het was een vreeselijk ge:.:icbt, daar de jongen iedere seconds het gevaar liep door de zware bakken, welke met geen mogelijkheid van den wal te duwen waren te worden vermorzeld. Door tegeawoordigheid van gesst echter wist de schippersknecbt zich aan de remming op te trekken, waardoor hy kon worden be- vrij.d. ZONDERLING TE GESTEL OVERLEDEN. Te Sint-Micbielsgestel naby 's H-ertogen- boscb wocQde ongeveer een tieatal jaren de gepensionsneerde postambteaaar Jan Beier- man uit Esch bij Gestel, die bekend stond als een zonderling en thans overleden is. Nadat hij op pensioen gesteld was, heeft by eerst te Gestel bij de zusters in bet klooster gewoond. Na zeven jaar ging by bij verschillende men- schen in den kost. De laatste jaren woonde bij op een paar kamers waar niemand mocht binnenkomen. Hij zorgde geheel voor zichzelf en leefde vooral van eieren en zoetigheden. Vleesch nam hij nooit tot zich. Zijn buren, Lammers, met wie de „Tel." eens ging praten, vertelden, dat zy sedert eenige dagen niets meer van hem gehoord hadden. zy hadden den burgemeester gewaarschuwd en deze was met den veldwachter, den kapelaan, den no- taris en den dokter gekomen om een onder zoek in te stellen. Daar de 67-jarige zijn woniog altijd met kettingen, grendels, sloten en pinnen afsloot, kon men eerst niet binnen komen. Toen men eindelijk door een kapot geslagen ruit bet buis was binnengedrongen, vond men Beierman dood op zijn matras bij de kachel liggen. Het mag een wonder ge- noemd worden, dat by niet verbrand is, daar zyn eene been, met een sok er aan, naar be- neden bing, vlak by de kachel. Het was een eigenaardige gewoonte van den ouden man, steeds op zes stoelen te slapen ofscboon bij boven een groot ledikant baa staan. Iederen avond hoorden de buren ge- scbuifel: de zonder ling sleep te dan zijn ma tras van boven naar beneden, om zyn bed op de stoelen in gereedheid te brengen. Men vond een groot aantal aangebroken kisten sigaren en een groote hoeveelheid potten jam in zyn kast. In zijn bed lagen een paar bui- dels met geld. Op last van den burgemeester werd zijn groote koffer op zolder opengebro- ken, waarin men ook nog heel wat geld vond. De oude man had in bet geheel geen fami- lie, by had zyn vader nooit gekend, daar bij op driejarigen leeftijd in een weeshuis te Am sterdam terecbtgekomen was. Aan deze in- stelling heeft hy 1000 nagelaten. Zijn huis- raad en nog 1000 vermaakte hy aan de Vin- centiusvereeniging van Gestel. Als eigenaardigheid is nog te vermelden, dat hij in het slechte weer tot des avonds 9 uur in zijn tuintje rondliep. Hij was zeer aan de courant gehecbt en voelde zich diep onge- lukkig, als deze wat te laat kwam. Het testament is ook zonderhng. Zijn stof- feiyk overschot moet door scbooljongens naar de laatste rustplaats gebracht worden. Na de begrafenis krijgen de jongens een zeer over- vloedige Brabantscbe koffietafel en geduren- de 25 jaar zullen zij op 25 November rijkeiyk getracteerd worden. Hij heeft nog verschil lende geldsommen aan vereenigingen nage laten. Men zal zooveel mogelijk er naar stre- ven, aan de verlangens van den zonderling te voldoen. EEN I.EELIJKE VERGISSING. In een van de groote steden van ons land, zoo vertelt ,,Het Onderwijs", is een school- opziener, die, laten we zeggen, Pieterse heet. Toevallig draagt een onderwijzer op een van de lagere scbolen in zyn ressort denzelfdem naam. Deze onderwyzer kon op zekeren keer nit naar school komen, omdat hy ziek was geworden. Nadat bet hoofd der school het stadhuis had opgebeld, verscheen er een jongmensch van den „Eersten Onderwys hulpdienst" in biyde stemmingen vanwege bet buitenkansje, 56n dag of langer voor loon te kunnen wer- ken. Doch zie, wat gebeurde: reeds een dag later komt er 's ocbtends een heer zyn lokaal bin- nenstappen, die zich voorstelt als Pieterse. Daar de ,,invaller" noch den schoolopziener noch den zieken onderwyzer persoonlijk kende kon er licht een misvarstand ontstaan. Het lag zelfs voor de hand, dat het jonge mensch meende, dat de onderwijzer Pieterse terugge- komen was en hem uit zijn stalling ging ver- dryven. De bezoeker was evenwel niet de onder wijzer, maar de gelijknamige schoolopziener. Deze heer keek zeer verwonderd, toen hy zich hoorde toevoegen: Zoo, bent u daar! Dan kan ik wel ophoepelen". De verraste sehoolautoriteit moest eerst wat van zijn ver- bazing bekomen. Tenslotte zei bij: ,,Zoudt u niet aan het werk gaan?" ,,Ik aan 't werk gaan?" zei de vselbeloven- de jongeling. „U kunt aan het werk gaan, ik ga heen. Bonjour". Gelukkig voor hem was de kans op een vas- te aanstelling toch al niet groot. Hoe de „Postjager de ..Emeraude" klopte. 't Is gebeurd by het bezoek van het nieuwe Dewoitine-verkeersvliegtuig Emeraude" van de Air France, dat op de terugreis zijnde van Kopenhagen naar Parijs, op Schiphol een tus- schenlanding bad uitgevoerd, scbryft de ,,Msb.". Vol trots hadden de Franschen bun ..vreeseiyk snelle" verkeersmacbine den Schip- boleezen vertoond. En ze hadden er bij ver- teld, hoe geweldig hard die Dewoitine wel liep. Ze kruiste op niet minder dan 250 K.M. per uur. En haalde, als ze alle zeiltjes byzette, wel de 300. Dan is het oogenblik daar, om weer op te stappen. De „Bmeraude" start, laat de hoofd- stedeiyke vliegweide onder zich wegzakken en dendert met een vaartje van 250 K.M. naar het Zuiden, richting Parys. Nog maar kort is men onderwegdaar opeens komt bet heele gezelschap in beroertng. Men springt op, raakt in beweging. Vele neuzen drukkea zich tegen de stuurboordrutten. Men gesticu- leert Daar, naast Emeraude de Geweldige", zweeft een ander. Die ander kan het dus biyk- baar ook, tippelt ook zijn 250 K.M. per uur. De bestuurder der Dewoitine bromt „tonn&re de tonn£re", vindt die uitdaging ongehoord en acht het een eerezaak, om dat kleine brutale eendekkertje even van zich af te schudden. Hij drukt de gashandels hooger, tot aan bet bovenste tandje. De driemaal 560 Hispano Suiza-paarden van de .Emeraude" krijgen de sporen, rcnnen briesend over den luchtweg. Daverend donderen de motoren. Maarhet kleine ding aan stuurbo-ord laat niet los geeft geen haar breed toe, doch ibhjft gelijk opfi-etsen. In bet geweldige tempo van bijna 300 KIM. per uur Dat duurt zoo even. Reeds meenen de Franschen te bespeuren, dat bet brutale ding aan bet eind van zyn krachten is en al een beetje afizakt. Maar helaas't Is als een ,,reculer pour mieux sauter"Want daar opeens schiet de kleine eendekker als een ptijl uit den boog vooruit en gaat er vandoor in een tempo van 360 KJVt. per uur, de cnthut- ste Emeraude" achter zich latend. De Pander ,,Postjager" had de Emeraude" met stukken geslagen! TEGEN HET BAVDITIS.ME IN BUENOS- AIRES. Uit de koofdstad van Argentinie wordt ge- meld, dat de politie een inval deed in een buis waarin bandieten een scbuilplaats hadden ge- zocht. Dene cpenden een vunr cp de politie, die deze beschieting beantwoordde. Een ban- diet en een agent van poliitie werden gedood. Er zijn negen gewonde baniietan in hecbtenis genomen. HOLLE-BOLLE-GIJS. Bij het oogstfeest in den staat Minnesota is een wedstrijd gebouden in het eten. Win- naar werd een boer, die het gebracht heeft tot 30 kommen soep. Zijn naaste concurrent moest den strijd na 28 kommen opgeven. De kampioen-eiershirper bracht bet tot 42, waar- na hij zeide zich lekker als kip te gevoelen. TRAGISCH EINDE VAN EEN ONDERNEMENDEN PELSJAGER. Een patrouille van de Canadeesche berg- politie heeft aan den rotsachtigen noordkant van het Great Slave Lake een menschelijken schedel, welke daar aangespoeld was, gevon- den. Men neemt aan, hiermede het tragiscbe einde te hebben gevonden van een beraamde reis naar de Yukon Territory van 2600 mijl, ongeveer een jaar geleden door een pelsjager. Chester Graham genaamd, ondemomen. Hy had zijn langen tocbt met een lid van de berg- politie besproken. De beslissende identificatie hangt thans af van een tandarts in Edmonton. Het is name- lijk bekend, dat de jongemaa circa twee jaar geleden aldaar een kies heeft laten vullen en de schedel is te dien einde naar Edmonton op- gezonden, in de hoop dat de tandarts die het gebit heeft nagezien, in staat zal zijn bijzon- derheden welke het vermoeden zullen bevestl- gen, mede te deelen. ZES TERECHTSTELUNGEN TE KEULEN. In de gevangenis Keulen-Klingelputz zijn de ter dood veroordeelde Otto Waeser, Hermann Hammacher, Bernard Willms, Heinz Horsch, Jozef Moritz en Josef Engel, alien uit Keulen, terechtgesteld. De rechtbank te Keulen heeft het doodvonnis op 22 Juli j.l. uitgesproken. wegen moord, onderscheidenlijk aanstichting tot moord op de S.A.-Iieden Walter Spangen- berg en Winterberg. CYLINDER MET SAMENGEPERSTE LUCHT ONTPLOFT. In een groote autowerkplaats te Lyon is een cylinder met gecomprimeerde lucht ont- ploft, waardoor de helft in de garage werk- zame arbeiders min of meer emstig gewond werden. Ook drie personen, die op het oogen blik toevallig voor den ingang van de garage stonden, werden door wegvliegende glassplin- ters gewond. Onmiddellijk na de ontploffing brak een brand uit, die echter in zeer korten tijd kon worden gebluscbt. Er werd zware materieele schade aangericht en eenige mu- ren en automobielen werden vemield. De schade wordt geraamd op ongeveer een mil- lioen franc. INVAL IN BOOKMAKERSKANTOOR. Een afdeeling S.A.-mannen heeft een inval gedaan in de kantoren van 21 bookmakers te Essen en niet minder dan 1200 personen ge- arresteerd. Talrijke arrestanten, die wedden- scbappen hadden gesiloten, bleken steuntrek- kers te zijn. By een der bookmakers bleek 85 pet. zyner clientele tot deze categorie te behooren. De autoriteiten hebben thans bepaald, dat alle steuntrekkende personen, die zich schul- dig maken aan wedden, voortaan voor eenigen tyd naar een concentratiekamp zullen worden gezonden. BELANGRIJKE GOUDZENDING GUSTO LEN. Naar Reuter uit Singapore meldt, is een zending goud ter waarde van 26.000 pond sterling, gestolen uit den sneltrein Bankok— Penang. Bij de aankomst op bet (Siameescbe) station. Petcbaburi bleek de zending verdwe- nen te zijn. De diefstal moet zyn geschied nadat de trein uit Hushin vertrokken was. By Pfullendorf In Baden zyn by het ran- geeren een paar wagens met zooveel kracht op een passagierstrein gebotst, dat twee reizigers vrg emstig en acht anderen licht gewond werdea. Het ongeluk werd veroor zaakt door het weigeren dar remmen ten ge- volge van de koude. FASCISTE1N ONDERLING AAN HET BAKKELEIKN. Te Pargs kwam het tot een vechtparty tusschen de leden van twee fascistiscbe orga- nlsaties, waarvan 66n een anti-semletlscb karakter draagt en een vergadering byeen had geroepen. De ledea der andere organlsaties zyn de anti-semietische vereeniging sedert haar op- richting niet gunstig gezind, omdat zy van meening zijn, dat deze vereeniging den naam dien de protesteerenden zelf hebben gekozen, misbrulkt. In de zaal kwam bet tot een ern- stige vechtparty, waarby met stoelen en andere voorwerpen geworpen werd. De politie moest tenslotte ingrijpen en de zaal ontrul- men. Bij beide partijen werden eenige leden min of meer emstig gewond. AFSCHEID VAN BANNELINGEN. Op de kade van La Rocbelle kan men deze dagen berhaaldeiyk personen ontmoeten, ver telt de „Echo de Paris", die zoekend rond- loopen en ten slotte aarzelend aan een of anderen zeeman den weg vragcn naar bet schip, dat 1 December naar bet bagno ver- trekt. Het zyn menschen uit alle standen, die vergunning hebben gekregen afscbeid te nemen van familieleden, die wegens zware misdryven tot levenslange toallingschap zyn veroordeeld en nu op het punt staan te ver trekken. Meestal gescbiedt bet afscheid in de ge vangenis van La Rocbelle. Na de wacbtpost van Senegaleescbe tirailleurs te zrjn gepas- seerd, worden de bezoekers in de directeurs- kamer gelaten, waar bun idenbiteitspapieren zorgvuldig worden nagekeken. Zij moeten de graad van bloedverwantschap met den veroor deelde (vader, moader, echtgenoot, zoon, dochter, broader, zusiter, grootvader of groot- moeder) nauwkeurig aangeven. Wordt bet bezoek toegastaan, dan wordt de bezoeker in een spreekkamer gelaten, welke in tweeen is gedeeld door een gangetje met tralies. Het afscbeid aan weerszijd-en der trabes duurt kort, niet langer dan een kwartier. Maar het is byna altyd dramatiscb. Soms, doch slecbts met speciale boestemming van den dlrecteur, mogen de betrokkenen elkaar een afscheidskus geven. Zij ibetreden daartoe bet gangetje, doch moeten daarby de hander op den rug bouden. Met betraande oogen en een door smart vertrokken gezicht keerea de bezoekers in den regel buiswaarts, waar zy met ongeduld wacbten op den eersten brief van hem of baar, die bun cmdanks alles nog altijd dier- baar is en die ze wel nooit meer terug zul len zien. DE „SPREKEMDE KLOK" TE PARIJS. De ,,sprekende klok" te Parijs, die telefo niscb den tijd opgeeft zoodra gebeld wordt, heeft in bet eerste jaar van haar werking 200.000 francs verdiend. In dit jaar werd vier millioen maal de tijd opgegeven, dus ongeveer 11.000 maal per dag. De aamvragen waren bet ve jlvuldigst tus schen 8 en 9 uur in den morgen wanneer hon- derden personen den tijd vragen om te zien boeveel tijd ze nog hebben om naar hun werk- zaambeden te gaan. De Zon- en feastdagen waren rustdagen voor de klok, want toen be- droeg het aantal aanvragen slechts 6000 per dag. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonng's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. EE1N GOEDGESLAAGDE PLUIMVEE- TENTOONSTELLING TE GENT. FLINtfE NEDERLANDSCHE DE1ELNAME. Eon schryver van kippenartikeltjes Is tn zekeren zin een gelukkig mensch, hij behoeft nooit verlegen te zitten om een ooderwerp en er is steeds zoo geweldig veel nieuws in de wereld te bestudeeren, dat het gemakkelijk is met wat nieuws te komen zonder in oude din- gen te vervallen. Men zou elke week een flink blad vol kunnen schryven met nieuwe vondsten op pluimveegebied, met wetens- waardige besprekingen, doch moet tenslotte ook denken aan nieuwe lezers die nog niet zoo ver op de hoogte zijn en voor wien men van tyd tot tijd bet z.g. seizoenswerk eens herhalen moet. Jammer dat verschillende vakbladen van dit derde rangs werk den hoofdschotel maken en de veel belangrijker wetenschappelijke voorlichting, die tenslotte de prikkel tot vooruitgang moet vormen, lang niet de noodige plaats krygt. Dit alles viel me in toen lk Zondag j.l. op een somberen, guren herfstdag door Gent zwierf, na afloop der tentoonstelling welke daar gehouden werd. Ook Vlaanderen heeft meerdere pluimveebladen en thans werd mij al weer een nieuw blad getoond dat zyn weg zoekt. Evenals dus in Nederland veel te veel bladen op dit gebied met al de nadeelen hler- aan verbonden. Myn doel in Gent was de z.g. tweede Tech- nische Pluimveetentoonstelling, dat wil zeg gen een tentoonstelling van allerlei bulpmid- delen ten behoeve van de pluimveeboudery. De eerste was goed geslaagd en ik was zeer benieuwd hoe het nu in Gent zou gaan. Wel- nu, we kunnen direct zeggen dat de zaak uit- stekend geslaagd is, niet minder dan 32 flinkie stands, waaronder acht Nederlandsche, waren aanwezig en boden de bezoekers iets interes- sants. Ondanks bet gure weer waren veel be zoekers aanwezig en al was de zaak ook akelig koud en ongezellig (een holle yzer- constructie van 175 M. lang en 180 M. breed met glazen dak en bodem van zand) de be- langstelling voor de stands was er niet minder om. Ja, het was heel eigenaardig op te mer- ken, dat de stands langs de wanden der zaal opgesteld veel en veel meer bezoekers trok- ken dan de kooien met kippen, duiven en konijnen, die het midden der zaal, opvulden. De technische tentoonstelling, die ultging van de jonge en energieke A.V.P.C. (Alge- meene Viaamsche Pluimveehouders Vereeni ging) had n.l. de zaal samen gehuurd met de Gentsche pluimveevereeniging „Het Neerbof', die daar haar jaartentoonstelling hield. De zaak is nog in wording in Vlaanderen, bet is nog een probeeren hoe bet zich ontwikkelen zal en deze opzet door twee vereenigingen brengt vele moeilijkheden mede. Zoo was er bijvoorbeeld nergens <in de stad een flinke reclameplaat aanwezig, zelfs vlak bij het reiu- zengebouw, waarin ook schouwburg en andere zaken gevestigd zijn, was geen plaat aan wezig waar de tentoonstelling was en vele menschen liepen dan ook evenals ik in het groote modderige park, dat 's zomers zoo schitterend mooi kan zyn, te zoeken. Wat een verschil met de dagen als in dit Feestpaleis in het park in het voor jaar de beroem- de Floralien-bloemententoonstelling gehouden wordt. Aan den anderen kant hebben de Vlamin- gen weer het voordeel, dat de spoorwegen hun medewerking verleenen en naast de reduc- tie van 25 voor week-end uitstapjes (Zater- dag en Zondags geldig) nog een extra reductie van 10 voor de bezoekers der tentoonstelling toestonden. De kippententoonstelling omvatte 342 Hum mers, ongeveer 30 nummers watervogels, on geveer 1000 duiven en 130 konijnen. Kippen houdery om mooie dieren en veeren te kwee- ken lykt my een aardige bezigbeid, maar de kippenihoudery als middel om geld met eiers en vleesch te verdienen is van veel meer be- lang. Daarom is zoo'n technische tentoon stelling interessant, men leert er de bulpmid- delen van het bedrijf kernen. Opvallend is vrijwel alle stands waar kip pen- en kuikens vertoond werden was een standaardmodel electrische ikunstmoeder en eveneens een uitstekend model hygieriiscbe voederbak. Dat wyst er op, dat men In Vlaanderen op de hoogte van den tyd is. Het groote aantal stands van handelaren in pluimveebenoodigdheden is eveneens een bewjjs, dat deze menschen vertrouwem hebben in de toekomst van het bedrijf, anders zouden zy er de enorme kosten zeker niet voor over hebben. En dan was het aardig om te zien hoe vele groote kunstmoeders dicht toevolkt waren met duizenden kuikens, terwyi de meeste dezer diertjes van het ras der Noord-Hollandsdhe blauwen waren. Het is voor ons interessant dat men daar in Vlaanderen, het vaderland van de beroemde Mechelscbe Koekkoeken, thans uit Noord-Holland en andere streken van ons land duizenden en nog eens duizenden eendagskuikens van Noord-Hollandiscbe kip pen importeert. Deze worden in Belgie ver- der apgefokt en dan als Brusselsche poular- des ter markt gebracht. De kuikens moeten voorzien zijn van een certificaat der Rijks- seruminrichting te Rotterdam, vermeldende dat de kippen, waaruit de kuikena gefokt zyn, op pullorum onderzocbt en daarvaa vrq be- vcnden zijn. Deze handel in mestkuikens is thans in Vlaanderen zeer levendig en zelfs kuikens van Witte Leghorns, waarvan men dit toch aller- minst zou verwachten, worden voor de slacht opgefokt. Ik sprak een kippemhouder die zrjo machine van 16.000 eieren voortdurend vol heeft liggen met Wit Leghom-eieren, waar van de kuikens bestemd zyn voor de slacht en hy komt nog steeds kuikens te kort. Er is daar dus een hoopvoi leiven in de brouwery. En ook eendenkuikens vinden zelfs gretig aftrek. Geen wonder dus dat voederfabrlkan- ten en anderen belangstelling hebben voor deze tentoonstelling en degenen die ik sprak waren zeer tevreden over bet succes dat zy gehad hadden. Over deze stands hoop ik de voigenden keer nog wat meer te vertellen. Dr. TE HENNEPE. 1330

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6