ALRW DIE ELLENDIGE RUGPIJN. ZEVENTIG JAAR GETROUWD. GROOTE BRAND OP DE INDRAPOERA. AUTO DOOR TREIN AANGEREDEN. TRAPEZE-ACROBATEN VERONGELUKT. ZEEROOVERS O VERA'ALLEN FRANSCH SCHIP. St. Nicolaas en de malaise. Wanneer gij 's morgens bij bet opstaan gekweld wordt door pijn in uw rug, welke onuitstaanbaar is bij bukken, bij de geringste mspanniag en die u steeds ondragelijke lasi veroorzaakt bij uw dagelijksch werk, toont dit aan, dat de onzuiverheden niet voldoende uit uw bleed gefiltreerd wordeu. Vooral ook als zicb daamevens verscb/nselen vertoonen als voortduren.de hoofdpijn, duizeligheid, wall en onder de oogen, eea afgemat gevoel, enz. De organen, wier taak bet is om bet bloed te zuiveren van de erin voonkomende afvalstof- fen, werken traag of zijn verzwakt, en ver- waarloozing van deze verscbijnselen kan voeren tot zeer cngewenscbte verwikkelingen. Komt uw orgaan te bulp bij de eerste waar- acbuwende kenteekenen, dat zij niet in orde zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal mididel voor bovengenoemde kwalen. Zij zijn wetenschappel.jk sameogesteld en beoogen slecbts edn doel: bet opwekken tot gezonde werking der organen, die zorg dragen diat uw bloed voortdurend goed ge filtreerd wordt en die de onzuiverheden eruit afvoeren. En dat zij inderdaad volkomen voldoen aan de eraan gestelde verwacbtingen, toonen de duizenden getuigscbriften uit alle deelen der wereld van dankbare personen, die bun gezondbeid berkregen met bebeip van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar bjj apotbekers en drogisten a f 1 f 1,75 en f 3 per doos. Let vooral op den juisten naam. 41 Ingez. Med. verzioek bem tweebonderd gulden te doen uit- betalen aan bet postkantoor. Hoewel de pen- siongast een dergelijk bedrag scbeen scbuldig te zijn (het politie-onderzoek is nog gaande heeft de man argwaan gekregen. Toen Meek al spoedig de falsificatie, waama de jongeman is gearresteerd. NOG STEEDS SWEEPSTAKE LOTEN. De politie te Amsterdam heeft op groote sehaal een onderzoek ingesteld bij tal van personen, van wie vermoed wordt dat zij met den verkoop van sweepstakeloten waren voortgegaan, ondanks bet verbod door de justitie uitgevaardigd. Zaterdagmorgen om negen uur trokken, volgens de Tel. verscheidene rechercbeurs en agenten in burger er op uit. De adressen van de personen, van wie vermoed werd dat zrj loten verkochten, werden even voor het ver- trek verstrekt. Het waren er ongeveer veer- tig. In vrjjwel alle gevallen werd huisaoeking verricibt. ON GEWENSCHTE VREEMDELINGE OVER DE GRENS GEZET. Emma Goldman, een bekende Internatio nale figuur in de anti-militairistische bewe- ging, zou voor de anti-militairistische ver- eeniging te Apeldoom optreden. Bij haar aankomst aldaar, meldt de „N. R. Crt", werd baar van politiewege aangezegd, dat op last der Regeering haar bet spreken verboden was en zij als ongewenschte vreemdelinge over de grens moest worden geleid, waaraan bereids gevolg is gegeven. AUTO TE WATER. Zondagavcnd is de melkauto van den heer N. Kramer te Wijde Warmer, bestuurd door den chauffeur Q. Kramer, door het te nauw nemen van de bocht van den Wormerdijk in de Ringvaart gereden. Haastig toegeschoten hup gelukte het met groote moeite den chauf feur en zijn broer, die naast hem zat, op bet droge te brengen. Beiden, die reeds bewus- teloos waren, zijn met kunstmatige adem- baling bijgebracht en naar huis getranspor- teerd. De toestand van hen is redelijk. De auto is later met behulp van een kraanwagen opgehaald. Honderden liters melk gingen ver- loren. TEGEN DE WARENHUIZEN. In 't kapitale winkelpand Groote Markt 4 te 's-Gravenhage, waarin vroeger de firma C. en A. Brenninkmeijer was gevestigd, zal eerstdaags een middenstandswarenhuis wor den geopend. Het betreft hier een voor ons land nieuw experiment: het onderbrengen van een aantal zelfstandige winkeliers in een groot bedrijf met uitsluiting van onderlinge concurrentie. In bat vier verdiepingen hooge pand van C. en A. is ruimte voor 108 stands, die voor rekening van oe deelnemers uniform worden uitgevoerd. De deelnemers, aldus vcrtelt ,,het Volk" betalen aan de directie een vast maandeljjksch bedrag en hebben daarvoor de beschikking over een verkoop- en etalage- ruimte, vrij Hcht, verwarming, telefoon, be- waking en reiniging. De deelnemers behoeven geen personeele- en geen srtaatbelasting te be talen en profiteeren van een collectieve recla- me-campagne, zoo goed als van een centralen besteldienst. Men beoogt met deze onderne- ming tegemoet te komen aan bet verscbijnsel, dat bet groote publiek de voorkeur geeft aan bet koopen in een groot warenhuis, waar van alles te koop wordt geboden, boven bet win- kelen in gespecialiseerde zaken. VERDUISTERING VAN OLIE. Sedert jaren is de thans 33-jarige schipper J. K. ibelast door een Rotterdamsche firma, om met een motor-tankbootje door de Rotter damsche havens te varen, teneinde met stook- olie, smeerolie en petroleum te leuren. Wat hij verkocbt moest bjj aanteekenen in een boekje. De controle hierop was heel moeiljjk, omdat bet bootje zelf olie uit den voorraad verbruikt en omdat bij bet overladen nog al eens wat olie verloren gaat. Het viel echter op, dat de schipper abnormaal groote manco's had en dat die manco's vrg stabiel waren, hoewel men daarbij nog al schommelingen bad verwacht. Men waarscbuwde daarom de rivierpolitie, die een uitgebreid onderzoek in- stelde. Zij ondervroeg alle schippers, die olie van K. hadden betrokken en zij noteerde alle gekochte hoeveelbeden. Deze lijst werd met bet boekje van K. vergeleken en toen bleek, dat K. niet alleen sommige posten beelemaal niet had verantwoord, maar dat bij bovendien herhaalde malen partijen kleiner bad opge- geven, dan zij in werkelijkheid waren. K. is daarop gearresteerd. Hij legde toen een vol- ledige bekentenis af. Hij deelde mee, al ge- durende jaren deze verduisteringen te bebben gepleegd. De firma moet op deze wijze voor ettelijke duizenden guldens zijn benadeeld. De onbetrouwbare schipper is opgesloten. Zondag herdaehten de heer L. v. Dorsten en z^jn echtgenoote J. P. v. DorstenGerrit- sen te 's Gravenbage, den dag waarop zij v66r izeiventig jaren in den ecbt werden ver- bonden. De bruidegom is 93 jaar en de bruid 90 jaar. De bruidegom was van 18821907 werkzaam als sluismeester aan de Groote Sluis te Zwart- sluis en is een goede bekende ia de scbippers- wereld. Beide echtelieden zijn nog gezond en de bruidegom maakt nog elken dag zijn wan- deling. Een, ged,celte van het schip uitgebrand. Woensdagmiddag te 5 uur ongeveer is door tot nog toe niet opgehelderde oorzaak brand ontstaan op het motorschip ,,Indrapoera" van den Rotterdamschen Lloyd, dat Maandag j.l. uit Indie in de haven was gearriveerd en lig- plaats had gekregen voor de loods „Holland" aan de LLoydkade. Het vuur verspreidde zich van de .social hal" over het promonadedek naar de hrug en de daarachter gelagen hutten van de offi- cieren. De brand, die een geweldigeci gloed verspreidde, welke tot ver in den omtrek was te zien, liet zich aanvankelijk zeer emstig aanzien en men vreesde in het begin dan ook voor een catastrophe als die met de „P. C. Hooft". Dank zij het oordeelkundig en snel ingrij.pen van de Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer, die met ongeveer al het beschik- bare groote materiaal het vuur heeft besire- den, is de brand tot een ibetrekkelijk klein deel van het scbip beperkt gebleven. Descn danks is de schade, die de vlammen bebben aangericht, zeer aanzienlijk. Angstwekkend was het te zien hoe de gloed steeds feller werd. Het eerste half uur na het uitbreken van den brand heeft dan ook voor directie en leden van het personeel van den Rotterdam schen Lloyd en zeker niet minder voor de wakkere vrijwillige brandweer minuten van geweldige hoogspanning gebracht. Maanaagmorgen is de „Indrapoera" binnen- gekomen, waama men onmiddellijk met het lossen van de lading is begonnen, omdat het schip voor een verbouwing naar Wilton te Schiedam zou worden verhaald. Even voor vtjf uur bebben de arbeiders Woensdag het schip verlaten en terwijl de laatsten de loopplank afgingen, sloegen plot- seling de vlammen uit de midscheeps. Vermoedelijk is de brand in de social hall of in de naaste omgeving daarvan ontstaan. Tegen kwart voor zes was 't duidelijk, dat men den brand meester begon te worden. Wei brandde het nog fel, maar van uitbreiding was geen sprake meer. Hoewel geen ,,edele deelen" zijn verwoest, is de aangerichte schade toch zeer aanzienlijk. De mooie social hall met zijn fraaie gebeeld- houwde trappen, alles wat daarom is gelegen en de brug met de daarachter gelegen hutten zijn totaal door het vuur vemield. Hoe groot de schade is, valt op het oogen- blik niet te becijferen, maar deze moet zeer aanzienlijk zijn. De „Indrapoera" was het eerste motorschip van den Rotterdamschen Lloyd. Het werd gebouwd in 1925 bij de Koninklijke Maat- schappij „De Schelde" te Vlissingen en meet 10.746 bruto tons en 6422 netto tons. Op dit trotsche zeekasteel werd dezen zomer het gouden foestaansjubileum gevierd van den Rotterdamschen Lloyd. In de plaats van de „Indrapoera" zou voor- loopig in de vaart worden gebracht het s.s. „Slamat" welk schip geruimen tijd „opgelegd" is geweest. De brand welke dus heeft gc- woed op de „Indrapoera" zal derhalve geen oorzaak zijn, dat vertraging in den dienst zal ontstaan. BRANDSTICHTING Bij het onderzoek naar de oorzaak van een brand, die Woensdagmiddag in de villa van den heer L. S. aan den Weteringschans te Amsterdam gewoed en in verschillende ka- mers met kostbaar meubilair en antiquiteiten groote verwoesting aangericht heeft, hebben de politie en de brandweer eenige verdachte feiten ontdekt. In een kamer, waarin bet door verschillende omstandigheden practisch uitge- sloten is te achten, dat van buitenaf vuur zou zijn gekomen, zijn brandsporen gevonden aan de lade van een kast. In deze lade bleak een fleschje te liggen, waarin zich nog wat petro leum bevond, ook zijn aan het hout van deze lade petroleumvlekken gevonden. Vermoede lijk worden uit het huis een bedrag aan geld en juweelen vermist; zekerheid hieromtrent had de politie Donderdagmorgen echter nog niet. Bij het uitbreken van den brand waren alleen de dienstmeisjes thuis. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de brand het werk van insluipers is. Donderdag morgen heeft de justitie een onderzoek inge steld. EEN ERNSTIG ONGELUK. De heer J. v. d. Houten, die op zijn motor- fiets met duorijder onderweg was naar Nieu- werkerk bij Zlerikzee, kwam in den draai bij Kapel'le in botsing met een grintauto. Beide personen liepen een hersenschudding op; van genoemden v. d. H. werd het eene oor afge- rukt en een sleutelbeen gebroken. Met een ziekenauto is de heer v. d. H. naar het zie- kenhuis te Noordgouwe vervoerd. De duorijder is naar zijn woning te Zierikzee gebracht. MAN DOODGESTOKEN. Dinsdagavond omstreeks 6 uur is v. S. doo- delijk gewond gevonden aan het Peilhuis te Vreeswijk. Bij onderzoek bleek hij een steek- wond juist in de maagstreek te hebben. Ze- kere v. H. is aangehouden, verdacht den steek te hebben toegebracht. Hij is in arrest gesteld en aan een verhoor onderworpen. v. S. was gehuwd en vader van vier kinderen. EEN MERKWAARDIG HUWELIJK. Men meldt uit Haarlem: Dezer dagen heeft in het 'Huis van Bewa ring te Haarlem een merkwaardige trouwpartij plaats gehad. Het betreft hier n.l. een Duitsch meisje, dat aldaar opgesloten zit, verdacht van strafbare handelingen gepleegd met haar pasgehoren kind. De zaak moet nog voor de rechtbank behandeld worden. Haar verloofde vader van het intusschen overleden kindje, had het verlangen te kennen gegeven, wat ook de uitspraak van de rechtbank moge zijn met het meisje in den echt verbonden te worden. De ambtenaar van den burgerlijken stand te Haarlem bijgestaan door zes getuigen, heeft Woensdagmiddag het jonge paar in den eoht verbonden. EEN VALSCH GOUDSTEMPEL. Toen dezer dagen een controleur van den Waarborg voor gouden en zilveren werken bij een goudsmid te Rotterdam kwam om een controle te houden over de in zijn zaak aan- wezige gouden en zilveren voorwerpen, kwam, nadat de controle juist afgeloopen en alles in orde bevonden was, een man binnen, die een pakje afgaf, dat gouden voorwerpen bleek te bevatten. Uit den aard der zaak keek de ocntroleur ook deze voorwerpen na, welke van de vereischte stempels waren voorzien, doch waarbij het certificaat van stempeling etc. van het kantoor van den Waarborg aan de Boompjes aldaar ontbrak. Bij een onderzoek ten kantore van den Waarborg bleek, dat de gouden voorwerpen in het geheel niet ter keuring waren aange- geven geweest. Toen werd natuurlijk de her- komst van het pakje opgespoord en als gevolg daarvan werd, samen met de centrale recher che, een huiszoeking gedaan bij den goudsmid P. M. aan de Taanderstraat. Hier werd even- wel niets verdachts gevonden. Men bleef echter wantrouwen koesteren en toen men M. op het kantoor van den Waar borg nog eens extra aan den tand voelde, viel hij door de mand en bekende hij, ongeveer drie jaar gouden voorwerpen aan winkeliers te hebben verkocht en afgeleverd, welke hij zelf van een stempel had voorzien. Dit stempel heeft men echter nog niet kun- nen vinden. Bij een aantal winkeliers zijn een groot aan tal van de valschelijk gestempelde gouden voorwerpen in beslag genomeh. Het stempel was z66 goed nagemaakt, dat zelfs de con- troleurs van den Waarborg de vervalsching niet hadden ontdekt, en het geheel aan het toeval te danken is geweest, dat de Staat der Nederlanden voor nog meer schade is behoed. De centrale recherche te Rotterdam heeft nu de zaak voor verdere behandeiing in han- den genomen. De rijksspoorwegen deelen mede, dat Zaterdagavond een auto met vijf menschen in de burt van Neuendorf met voile vaart door de neergelaten spoorboomen is gereden, die gebeel vemield werden. De auto werd aan- gereden door den juist passeerden goederen- trein. Twee menschen zijn gedood, de andere drie gewond. Het acrohaten-echtpaar Schmidt vertoonde te Berlijn voor variete-directeuren en agen ten hun kunsten op de dubbele trapeze. Plotseling brak een staaldraad en beide ac- robaten stortten neer. De vrouw is aan haar wonden overleden. De man verkeert in levensgevaar. DE MOORD OP DE OPERATIETAFEL. In de geheimzinnige moordigeschiedenis te Chicago, waar een jonge vrouw op een opera- tie-tafel in de woning van dr. Alice Wyne- koop doodgeschoten werd gevonden, heeft Earle Wynekoop, de echtgenoot van de ver- moorde, verklaard, dat hij zijn vrouw heeft gedood en dat zijn moeder de doctores Alice Wynekoop niets met den moord te maken heeft. Zooals gemeld had de 62-jarige docto res die te Chicago een groote praktijk heeft, bekend de moord te hebben gepleegd. Zjj wist, dat Earld's huwelijk ongeiukkiig was. hetgeen de schuld der vrouw mrs. Rheta Gardner zou zijn, en wilde haar zoon van deze vrouw bevrijden. Earle had liefdesbe- trekkingen met een andere vrouw aange- knoopt, die hij beloofd had binnen een paar maanden te zullen huwen. Earle verkiaarde, dat hij zijn vrouw in de woning van dr. Alice Wynekoop doodschoot, terwijl zijn moeder afwezig was. Daama stapte hij in een vliegtuig en begaf zich naar Lockport in Illinois. Hij heeft de misdaad geheel alleen bedreven en verzocht dat men zijn moeder zou vrijlaten. De justitie hecht geen geloof aan Earle's beweringen, te meer daar Stanley Young met wie Earle den vliegtocht maakte verklaard heeft, dat zij beiden op dag en uur van den moord in Kansar City waren. Earle Wynekoop erkende patronen te heb ben gekocht en zijn moeder te hebben ge- leerd hoe een revolver af te schieten. Het moordwapen werd, in een handdoek gewik- keld, op de operatietafel naast het lijk van Rheta gevonden. Hartstochtelijke liefde voor haar zoon en dieipe haat tegen de schoon- dchter zouden de motieven voor den moord zijn geweest en tevens zou door Rheta's dood een levensverzekeringssom aan dr. Wyne koop te beurt vallen. DE BIECHT VAN EEN STERVENDEN BED52LAAR. Dezer dagen werd ©en bedelaar onder politiebewaking in zeer emstigen toestand in een hospitaal te Lissabon opgenomen. Hij had een serie misdaden achter den rug. Toen hij zijn laatste uur voelde naderen, kreeg hij berouw en verlangen naar een geestelijke. Daar deze afwezdg was, omvatte de stervende een Crucifix, smeekte de aanwezigen om ver- giffenis en stamelde met hijna onhoorbare stem. „Ik ben de eenige schuldige aan de vreeselijke daad, welke indertijd de heele wereld met ontzetting vervulde. Een onschul1- dige boet nu reeds sinds jaren voor mij in de gevangenis. Nu wil ik bekertnen." Hier sneed de dood det bekentenis af. Nu leeft heel Portugal onder den druik, dat in een van zijn strafgevangenissen een onschuldige als slachtoffer van een justitieele verglssing zijn leven in ketens geklonken voortsleept. Publiek en pers dringen er bij de politie- en justitieautoriteiten op aan, alles in het werk te stellen, den sluier van het geheim dat de doode misdadiger mede in de eeuwigheid nam, op te heffen. WOESTE TOON EEL EN IN DE UNIVER- SITEIT VAN BOEDAPEST. Aan de universiteit van Boedapest hebben zich weder woeste tooneelen afgespeeld, welke zulk een omvang aannamen, dat de politie voor de eerste maal in de geschiedenis der academie het gebouw van de hoogeschool is binnengedrongen, om daar met den gummi- stok de orde te herstellen. Reeds vroeg in den morgen posteerden zich groote scharen studenten voor het gebouw, waar zij van de- genen, die naar binnen wilden, de identiteits- kaart verlangden en den Joodschen studenten den toegang beletten. Toen echter een amb tenaar van het rectoraatsbureau werd lastig gevallen, rukte hij een der studenten eenvou- dig de pet af, eraan toevoegend, dat de stu dent zijn pet in het bureau kon terughalen en daar dan tegelijk zou kunne hnoren, wie hem die had afgenomen. Dit incident gaf aanleiding tot de geruchten, dat er studenten door ambtenaren waren afgeranseld. Eenige honderden studenten drongen hierop het ge bouw binnen, sloegen deuren en lambrizee- ringen stuk. De deken trachte vergeefs de woestelingen tot bedaren te brengen, waarop hij, ten einde raad, politie-hulp inriep. Toen deze een kwartier later arriveerde, ontwik- kelde zich een wild handgemeen. Eerst na een regen van stokslagen gelukbs het, de stu denten in de aula te dringen. Een student kreeg een ernstige hersenschudding, anderen werden iicht gewond. De minister van onderwijs heeft de univei- siteit tot twee December doen sluiten. Bij hcrhaling der ongeregeldheden zal de sluiting worden uitgebreid tot het eind van het semes ter, zoodat de studenten dezen termijn voor hun examen verliezen. DE SNEEUWVAL IN DE ARDENNEN. De sneeuwval in de Ardsnnen blijft aan- houden. Op sommige hooge plateaux sneeuwt het nu reeds sinds Zaterdag. Te Elsenhom maakt men aanstalten voor het beoafenen van wintersport. DRIE MAAL TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Essen heeft na een behan deiing, die verscheidena dagen geduurd heeft, de vrouw Konsylia uit Glad/beck, die een jaar geleden haar drie kinderen vermoordde door ze in het Rijn-Hernekanaal te werpen, drie maal ter dood veroordeeld. Den morgen na de daad heeft de vrouw zich bij de. politie aangegeven en een verklaring afgelegd, die zij later echter herriep, door te beweren, dat zij de kinderen tijdelijk in den kost had ge daan bij een kennis en dat deze den drievou- digen moord begaan zou hebben. Bij het ge- rechtelij'k onderzoek keerde de vrouw echter tot haar oorspronkelijke verklaring terug en bekende zij, den drievoudigen kindermoord begaan te hebben tengevolge van echtelijke twistan. De vrouw is volkomen toerekenbaar verklaard. BRANKAST MET £800 GESTOLEN. Te Londen hebben dezer dagen drie dieven die zich voor rechercheurs uitgaven, een brandkast met 800 gestolen. Zij melden zdch, keurig gekleed, asm een woning in Wild- lesden Green (N.W. Londen) aan en deelden aan de dienstboden medie, dat de bewoner gearresteerd was en dat Scotland Yard de brandkast moest hebben. De dienstboden waren te zeer geschrokken om iets te vragen en die manneii haalden daarop heel op hun gemak de brandkast uit het huis en plaatsten die in een vrachtauto,, waarmee een chauf feur in uniform wagreed. Toen de bewoner en zijn vrouw uit hun zaak huiswaarts keerden, vemamen zij het gebeurde. De politie werd onmiddellijk ge- waarschuwd en zocht Londen in auto's af. De dieven waren zeer beleefd opgetreden en na een stuk getoond te hebben, hadden zij nog hun verontschuldiging gemaakt, voor den overlast dien zij veroorzaakten. EEN MANTSJGERIJSCHE WACHT VAN 22 MAN DOODGEVROREN. Uit Tsjingan, Mantsjerije, meldt men, dat aldaar een uit 22 man bestaande wacht van soldaten is doodgevroren. De lijken werden in de sneeuw gevonden. DE EERSTE SNEEUW TE PARIJS. Zaterdag is te Parijs en in den omtrek de barometer plotseling sterk gedaald. In de avonduren viel de eerste sneeuw, die echter niet bleef liggen. De temperatuur is slechts eenige graden boven nul. DE MENSCHENROOVERS. Uit San Josd In den staat Califomie wordt gemeld dat het lrjk van Brooke 'Hart, den zoon van een rijken koopman in die stad, ge vonden is in de buurt van Alameda aan de baai van San Francisco. Hart jr. was in begin November ontvoerd door menschen- roovers, waarna spoedig een telefonisch ver- zoek was gericht tot den vader om losgeld voor zijn zoon. Sindsdien zijn twee van mede- plichtigheid aan dit misdrijf verdachte lied en door de politie gearresteerd. Zfl deelden mede dat de jongeman was doodgeslagen reeds voor het telefonisclie verzoek was ge daan. Het lijk was toen in de baai van San Francisco gegooid. De doode was enkel te identificeeren door een boordeknoop. Het ver- toon de tal van onderhuidsche bloeduitstortin- gen. Een menigte te San Josd, heeft zich, in woede ontstoken, naar de gevangenis gespoed en de beide gedetineerden uitgehaald. De fa mine was niet bij machte het volk te weer- staan. Beidie mannen werden dicht bij de ge vangenis aan een boom opgeknoopt onder luld applaus van de toeschouwers. De com- missaris van politie moest naar het hospi taal worden gebracht daar hij bij het geveeht om de gevangenen klappen had opgelcopen. Chineasohe zeeroovers hebben het Fransche stoomschip ..Commandant Henri Riviere" overvalien, dat zich op weg bevond van Hong kong naar Haiphong. De zeeroovers namen vier rijke Chineezen mede als gijzelars. Zij maakten zich van het vaartuig meester en brachten het naar Tsji- lang, vanwaar zij er met de gevangenen en den buit van doorgingen. SNEEUW. Zondag is in heel Zwitserland een voor dezen tijd van het jaar in de lagere gedeel- ten ongewoon hevige sneeuwval begonnen, die Maandag gedeeltelijk nog voortduurde. De temperatur is aanzienlijk gedaald. In de hoogere streken Is ongeveer 40 c.M. sneeuw gevallen. VROUWELIJKE SCHUTTER MAAKT ONGELUKKEN. Toen een 22-jarige boerendochter uit het grensplaatsje Walbeck met haar broer op het land aan het werk waren hoorden zij plotse ling een schot en zakte het meisje aan het hoofd getroffen, ineen. Naderhand bleek, dat het schot was afgevuurd door een dame, die daar in de omgeving aan het jagen was. Daar het linkeroog van het meisje getroffen was, moest het direct naar een oogkllniek worden overgebracht. NA DE REVOLUTIE OP CUBA. Onbekend gebleven personen, die het ma- chinegeweren waren gewapend, hebben vijf officieren doodgeschoten, die op transport waren gesteld naar Santiago, waar zij zich voor den rechter hadden te verantwoorden. De soldaten van hist eerste escorte waren op de vlucht gestagen. Het Amerikaansche oorlgsschip Wyoming heeft mariniers aan land gezet. Onder de bevolking heersche eenige onrust. Uit San tiago wordt gemeldt, dat daar plunderingen hebben plaats gehad. DE SI.IMMV; POLITIE GEFOPT. Een zeldzaam hrutaal staaltje, waarbij twee inbrekers er in geslaagd zijn onder be- dreiging met de revolver 40.000 francs in geld afhandig te maken aan twee inspecfceurs van de Fransche centrale recherche, is naar Sinterklaas en zwarte Pieter Zaten boven op een dak, En genoten met hun beidjes Van een goede pijp tabak. Sint ging op een schoorsteen zitten En toen sprak hij tot zijn knecbt: „Ik ga dit jaar ook bezuin'gen", „Want de tijden zijn heel slecht". „Daarom heb ik dit besloten: ,,'k Geef alleen de kind'ren iets", ,,Ook de vrouwen kleinigheden", „Maar de mannen geef ik niets". „Ai", zei Piet, „dat zij niets krijgen" ,,Valt de mannen vast niet mee!"..., „Ja", zei Sint, ik vind't vervelend", „Of heb jij soms een idee?" Zwarte Piet trok aan zijn pijpje, Snoof de geur eens gretig op, En toen trok een glunder lachje Over Pieters zwarte kop. „Hooreens Sint, als zij niets krijgen „Schrikt zich ied're man een bult". „En U zal toch ook wel weten ,,'n Mannenhand is gauw gevuld!' „Daarom... geef ze iets bijzonders „Heel goedkoop en toch heel goed.' „En ik hoef U niet te zeggen ,,Wat dat dan wel wezen moet! Sinterklaas trok aan zijn pijpje..... ,,Dat ik daar nou niet aan dacht Fraaie rood met zilver doozen" „Met hun inhoud.... geurig, zacht i'' „Doos met inhoud, ja hoe kan het", „Samen vijftig cent per pak" „Nou, het is een reuze koopje", Voor die DUBBELSTER tabak „Let eens op Piet, vijf December" „Is t voor alle mannen feest" „Want van elke soort cadeautjes", „Trekt" de DUBBELSTER [het meest 11!" (Ingez. Med.) de Telegraaf meldt Zaterdagavond in het hart van Parijs vertoond. Zooals men zich herinnert, werd kort ge leden in de edelmetaalsmelterij van de Comp- toir Lyon Ailemand ingebroken en daarbfl voor een bedrag van verschendene donderd- diuizenden francs aan goud en zilver in baren gestolen. De daders zijn totver nog niet op- gesjMord. D«er dagen vemam nu de centrale recher che, dat twee personen klompjes goud tracht- ten te verkoopen, waarbij zij niet verheelden, dat zij die door inbraak heden verkregen. De recherche wist weldra de identiteit dezer mannen vast te stellen. Het waren twee. Italianen, Frassi en Manfredini, die in een klein hotel in de Rue de Douai woonden. Twee inspecteurs besloten toen de heeren in een hinderlaag te lokken. In een leegstaand winkelhuis vlak bij de Op6ra, richtten de inspecteurs samen met employe's der bestolen firma een soort in- koopkantoor in en intusschen traden geheime agenten in onderhandeling met de twee Ita lianen over aankoop van het goud. Zaterdag avond zouden de twee Italianen zich aan het kantoor melden. Niet zoodra hadden deze het vertrek betre- den, of zij trokken hun revolvers en sommeer- den de candidaat-koopers onder bedreiging daarmede onverwijld den koop aan te gaan. Hun verbluffend optreden had succes en de inspecteurs waren genoopt hun een bedrag van frs. 40.000, dat zij hadden meegekregen, af te staan, waama de Italianen in allerrjl vertrokken. Toen de inspecteurs nog geheel beduusd, hierop de klompjes goud bekeken, die de boe- ven him in rail hadden achtergelaten, bleken deze valsch te zijn. Onmiddellijk werd een achtervolging op touw gezet, die zooals ge- woonlijk vergemakkelijkt werd, doordien de twee Italianen van het verkregen geld in een aantal kroegen goeden sier gingen maken. Maandagmorgen in de vroegte werd dan ook in een bar een hunner, Frassi, zonder slag of stoot gearresteerd. Eenige uren later werd de tweede, Manfredini eveneens gevonden, doch hij kon eerst overmand worden na een vuurgevecht, waarbij hij door een der inspec teurs door een revolverschot in de dij werd gewond. De politie tracht thans vast te stellen of beide mannen inderdaad degenen zijn, die in de Comptoir Lyon Alemand hebben inge broken. MOORD IN EEN HOTEL. In het luxe-hotel, du Chateau St. Geor ges, bij Cannes, is een Engelsche dame van zestig jaar dezer dagen met ingeslagen schedel te bed gevonden, toen een kelner haar 's ochtends haar ontbrjt kwam brengen. Het door het parket uit Grasse ingestelde onderzoek heeft vastgesteld, dat de moorde- naar aan de buitenzijde van het hotel met behulp van een ladder op het balkon van de eerste verdieping is geklommen en vervol- gens de daarop uitkomende slaapkamer van zijn slachtoffer is binnengedrongen. LOS ANGELES DOOR EEN BOSCHBRAND BEDREIGD. Een in de naburige Haines Canyon woe- dende boschbrand breidt zich tengevolge van de droogte en begunstigd door den krachti- gen wind voortdurend uit, in de richting van de stad Los Angeles. De vlammen hebben reeds de voorstad Tujunga bereikt en tal van buitenverblijven van filmsterren uit Holly wood vemield. 15.000 gallons kostbare oude wrjn zijn een prooi der vlammen geworden. De bevolking van Tujunga, welke 2800 zielen telt zou zich voorbereiden op vluchten. De ver- pleegden der ziekenhuizen zijn naar elders vervoerd. De schade wordt reeds op ander- half millioen dollar geraamd. 2000 brand- weerlieden en vrijwilligers zijn opgeroepen om het vuur te bestrijden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3