De Les van Pietje. QBMENQDE BEHICHTEN taiNi ir^gnmK DE SPECULAASVRIJSTER. oca^ Wacht U bi| den BRUGGEDEELTE INGEZART. Zondagmiddag stend een groote menigte te wachten aan het Eindhovensch kanaal te Eindhoven op de komst van St. Nioolaas. Door de overbelasting van de houten nood- brug brak plotseling een groot gedeelte van de brug, met het gevolg, dat cngeveer tier, per- sonen te water raakten, waarvan het grcotste deel kinderen waren. Omstanders en perso- neel van den havendienst boden onmiddellijk de noodige hulp, zoodat men vermoedt, dat alien zijn gered. Om zekerheid te krijgen, dat zich niemand meer in het water bevond, heeft de havendienst ongeveer een uur gedregd. Niets werd echter opgehaald, zoodat met groote zekerheid aangenomen kan worden, dat dit ongeluk geen slachtoffers heeft ge- eischt. Een nader bericht meldt: In minder dan een tijd lagen een 20 per- sonen in het water of tusschen de balken en planken en op een deksohuit, die gelukkiger- wijs juist onder de brug langs den kant ge- meerd lag. Eenige omstanders begaven zich oogenblikkelijk te water oan hulp te bieden en slaagden erin een aantal vrouwen en kinderen, die reeds ondergegaan waren, op den kant te werken. Een 60-jarige vrouw uit Straten, de wed. Aarts was al 2 maal in de diepte gezon- ken, doch een koene duiker wist haar op te halen en in bewusteloc-zen toestand naar den kant te brengen. Op de schuit waren veel kinderen door het vallen van de balken min of meer licht gewond, doch doktoren waren aanstonds ter plaatse om geneeskvndige hulp te bieden. Een aantal automobilisten stelden hun auto's dadelijk beschikbaar om de slacht offers naar hun woningen te vervoeren. Het mag een geluk heeten dat er een boot onder de brug lag, anders waren er zeker menschen- leivens te betreuren geweest. Met het haven- bootje en van den kant af heeft de politie nog geruimen tijd gedregd. De boot nfet St. Nioolaas was intusschen doorgevaren naar de haven waar evenwel het gerucht van het ongeluk al was doorgedron- gen, zoodat de ontvangst niet dat opgewekte karakter droeg, waardoor zij zioh anders pleegt te kenmerken. VEELBEEOVEND JONGMENSCH. Een 21-jarig jongmensdh heeft een pension- gast van zijn ouders, die in de Joh.an Maet- suyckerstraat te A'dam wonen voor 95 op- gelicht en gepoogd dezen ook nog voor twee- I houderd gulden te benadeelen. Hij heeft doar- toe eerst het postspaanbankboekje van den pensiongast bemachtiigd, is daarmed'e naar het 1 posfckantoor gegaen, heeft daar een valsche J handteekening gezet en heeft /95 opge- I nomen. Verder heeft hij den pensiongast een tele- 1 gram gezonden onder een valschen naam, met Van Sinterklaas! zei vader en gaf aan ieder een groot pak. Jantje had het papier er het eerst afge- wikkeld en juichte: Fijn, een zandwagen. dank je wel Sin terklaas! In den loop van den middag traden er een dame en een heer der winkei binnen. Beiden waren heel deftig gekleed en de winkeiier boog als een knipmes. Waar- schiinlijk op het verlangen van de dame werd de etalagekast geopend en alle lek- kernijen hoorden den winkeiier vragen: Doet U een keus, dame." De dame liet haar blikken in het rond gli.iden en de marspeinen koning beefde van angst. Plotseling wees de dame naar 1e speculaas-vrijster en zei lachend: Nee maar, hebt U die ook! Die wil ik heel srraag hebben. Harry! De heer lachte eveneens en gaf den win keiier bevel de speeulaaspop in te pakken. De winkeiier scheen een beetje teleurge steld en vroeg: Wilt u niets van marsepein, dame?" Aeh. zeide de dame en keek een beetje sreringsrhattend naar de genoemde lekker- nij. ereeft u mij dat poppetie nog maar." De winkeiier deed een greep en de ko ning van marsepein was onttroond. Toen de eta Inge weer werd gesloten. heerschte er even stilte. Daama begon de chocolade W te bulderea van het lachen en zei: Oh, oh, die koning Hou je mond zei de groote botcrlet ter, die tot nu toe nog had gezwegen, de koning heeft zijn straf en die is al erg ge- noeg. Bovendien is het nu duidelijk ge- bieken. wie in deze 6ta!age de belangrijk- ste plaats heeft ingenomen in geen geval de snoevers. Geen der voorwerpen waagde het thans den -boterlett.er tegen te spreken. Ach jo, zei Pietje, ga slapen. En te gelijkertijd draaide hij Jantje den rug toe. Klaas Vaak stro-ide zand en spoedig waren de broertjes in droomeland. Hoeveel uren Pietje had geslapen wist hij niet, doch hij werd op een vreemde manier wakker. Iemand tikte hem op den schou der. Even knipperde hij slaperig met de oogen. sloeg ze toen helder op en het eerste wat hij zag was een lange witte haard. Hij keek omhoog.... ee, maar dat was toch onmogelijk, daar daar stond Sint Nicolaas. En hij glimlachte, en naast hem stond Zwarte Piet en die glimlachte ook. Tegeiijkertijd schoot hem te binnen wat voor leelijks hij de laatste dugen had gedacht en zonder dat hij er iets aan kon doen, schoten hem de waterlanders in de ogen. Hij verborg het hoofd snikkend in marsepeinen koning bromde tegen de groote W van chocolade. die in haar groep de leiding had genomen Wat ben jij eigenlijk voor een mis- baksel Je hebt niet eens een sierl'jke krul, je bestaat uit niks anders dan vier hou- tige stokjes En jii poppetje van marsepein, pas jij maar op. dat ik me straks niet boven op je laat vallen, want dan is er niks meer van je over dan een plasje gesmolten suiker. De fondant- en chocoladegroepen juich- ten luid over dezen uitstekend geslaagden aanval. doch de marsepeinen koning liet het er niet hi) zitten en schold al weer terug: Wat ben jij waard vierstok! Kiik eens naar je prijskaart: dertig cent. Kijk eens naar de mijne: een gulden Eigenlijk ben ie nog geen dubboltie waard en moest mijn nriis worden verdubbeld Euide bijval van de marsepeingroep. De chocolade W trok weer ten aanval: Wat wou jii zeggen. suikeroapionge tje? Onze baas heeft je maar een prijsje gegeven omdat de menschen je toch niet koopen. Je ligt hier aileen voor pronk. nietsnut die je bent." Ja. ja. riepen alien in koor Luister dan wat ik ga zeggen. Wan neer ik morgen niet door de menschen ben Tekocht. rriogen jullie voor mij die specu laas-vrijster als aanvoerder kiezen. Alle groepen keken naar de ouwe vrij ster. die nog geen enkele keer aan de ritzle had deelgenomen. Toen ze plotseling het middelpunt van belangstelling vormde. kleurde ze een beetje doch ze zei niets Hoor ie dat speculaas-vrijster. zei de chocolade W een beetje schamper, morgen avond ben ie koningin. zijr. kussen en huilde, huilde Na enkele minuten voelde hij eon zaclde liand ver zijn hoofd striii'en. hij l-ee'; "*v omhoog on o wat f;!n. thans '--order aan het bed. Tegeiijkertijd wierp hij zich in haar armen en hij horten en stooten vertelde hij haar van de komst van S:a- terklaas en van zijn wantrouwen. Moeder zei niet veel, legde hem weer in bed, dek- te hem warm toe en voor "i wegging gai ze hem nog een' extra dikke nachtzoen. Pietie viel onmiddellijk daarna weer in slaap. Pietje werd den volgenden morgen wak ker door een tor van zijn broertje. Jo, word wakker, het is vandaag Sinterklaas! Het laatste woord miste zijn uitwerking niet, Pietje was op eens klaar wakker. Op hetzelfde oogenblik kwamen moeder en va der de slaapkamer binnen en in hun ar men droegen ze groote pakken. De speenlaas vrijster zei weer niets, ze vi elde zich in dozp 6talage van allemaal chocolade- en suikergoed niet erg op haar gemak. Ze honrde er eigenlijk niet thuis.. evenmin als de boterletter, die zich ook afzijdig hield. Toen de speculaas vnjster niets zei, l'e 'hp 7l'P7nfl 11n en gingen voort met kraikeelen. Dit duurde tot het aanbreken van den nieuwen dag. Gewoonlijk waren echter alle partijen op dat oogenblik zoo uitgeput, dat ze geen woord meer konden spreken. Den ochtend. die nu volgde, heerschte er een groote spanning in de 6talage. De marsepeinen koning had eigenlijk een beetje spijt van zijn woorden; het vooruit- zicht om gekocht te worden leek hem niets aanlokkelijk toe. doch dit durfde hij niet bekennen. In stilte hoopte hij echter, dat hij dien avond nog op zijn plaatsje zou staan. cCO "o ^<*f° Ergens ver in Spanje, in "n onvruchtbare bergstreek, staat een prarhtig wit kas'teel met kanteelen en toiens. die op een boo gen ouderdom wijzen. Wanneer de zon er overdag op scliijnt is liet door de weer- kaatsing omhuld door een witton glood en zoodoende voor hot inenschelijk oog on- zichtbaar, 's naclits. ii.jkt het een droom- kasteel. aan wrlks liestaan men moeilijk kan gelooven. De eigenaar van dit praclifige kasteel laat sleclits eens in het jaar van zich iioo- ren. De menscjien in den omtrek hebben hen nog nimmer met eigen oogen aan schofiwd. doch men verteit dat de kasteel- bewoner in den nacht van den vierden op den vijfden December zijn woning ver- laat en in gezelscliap van zijn zwarten dienaar en z"n witten schimmel in een nacht vele landen van do wereld bezoekt. Groote en kleine menschen verblijdt hij dan met zijn geschenken en als eenige dank hiervoor verlangt hij van de kinde ren een aardig briefje, wat hooi voor zijn schimmel en een paar liedjes gezongen aan den vooravond van zijn verjaardag. Ja, Sint Nicolaas is een groot en edelmoe dig mensch, die op zijn geboortedag het liefst duizenden menschen met blijde ge- zichten ziet. Jullie hebt je natuurlijk al eens afge- vraagd hoe Sinterklaas zoo precies te we- ten kan komen wat jullie op zijn verjaar dag graag als geschenk wilien hebben. Het lijkt heel ingewikkeld, maar het is toch heel eenvoudig. Sint Nicclaas heeft een bondgenootschap met de maan en jullie weten, dat de maan in .lie groote en klei ne kamers kan kijken en tevens kan af- luisteren. wat de menschen met elkaar be- spreken. En daar de wenschen en verlan- gens bijna altijd 'savonds worden bespro- ken (de kinderen bepraten het geheimzin nig onder de dekens en de ouderen in de kamer onder het lamplicht) kan de maan alle gesprekken stilletjes afluisteren en Sinterklaas hiervan regelmatig op de hoog- te houden. Zoo keek de maan op zekeren avond in de kamer van Jantje en Pietje en luister- de naar wat Pietje aan zijn jongere broer tje Jantje te vertellen had Wat vraag jij voor Sinterklaas? had Jantje aan Pietje gevraagd. Ach ja, zei Pietje wijsneuzig, er be st!;:'! immers geen Sinterklaas meer. Jij krijgt je zandwagen van vader en moeder Het is nietes, zei Jantje. Het is welles. zei Pietje, Karel, die al tien jaar is, iieeft het me zelf verteld. Ik gel oof d'r niks van, hield Jantje vol. Pietje zvveeg, een bee'je teleurgesteld loor het gebrek aan vertrouwen en de maan glimlachte. Op Sinterklaasavond zong Pietje wel met zijn broertje en zijn zus.je Marietje Sinterklaasversjes, doch het ging niet van liarte. Onder het zingen keek hij eens ver- stolen naar vader en moeder en toen hij zag, dat ze glimla hten, mcende hij te be grijpen waarom. Na stroo in hun schoen tjes te hebben gedaan, gingen ze naar bed. Toen ze naast elkaar lagen zei Jantje: Stel je voor dat Sinterklaas ons van nacht eens wakker rnaakt Pietje aarzelde,. hij herinnerde zich le- vendig wat hem den dfgeloopen nacht was overkomen doch toen hij scluiw naar zijn moeder keek, knikte deze hem bomoedi- gend toe. Pietje wikkelde het papier los en nee maar, hoe was het mogelijk, daar lag voor hem "n groote meccanodoos. vvaarnaar hij al zoo lang had verlangd. In plaats van te juichen. keek hij stil naar de doos en weer kwamen de waterlanders. Ben je niet hli.j, Pietje? vroeg vader. Pietje knikte. Bedank Sinterklaas maar heel zacht jes, zei moeder Dank je we), Sinterklaas, zei Pietje. bijna fluisterend. En misschien was dit wel liet mooiste en diepst gemeeude be- dankje, dat Sinterklaas op dien morgen van den zesden December ontving. Sinterkiaassprookje. In de etalege van den suikerbakker heerschte ieder jaar in het begin van de r.iaand December een groote verdeeldheid. Overdag wanneer de menschen zich voor de spiegelruiten verdrongen, ging het nog wel, doch wanneer eenmaal de liehten waren gedoofd, begon het lieve leventje eerst recht, dan werd er naar hartelust ge kibbeld en gekpakeeid. Het was steeds hot oude liedje. Nauwe lijks had de suikerbakker zijn kunststuk- ken ten pronk gesteld, of de etalage spl.t- ste zich in verschillende groepen. Daar had je bijvoorbeeld de marsepeingroep, hiertoe behoorden niet aileen de doozen met roze en witte marsepein, doch eveneens de big- getjes. de paardjes, kortom de geheeie marsepein-inventaris met aan het hoofd eon marsepeinen koning en koningin. Deze groep was de meest verwaande, zij was er Yieilig van overtuigd, dat hot voor de ove rige lekkernijen een voorrecht mocht hee ten, in hun tegenwoordigheid te vertoeven. Natuurlijk namen de overige groepen. bij voorbeeld de fondant- en chocoladegroe pen, hiermede geen genoegen; zij somden alle goede hoedanigheden van hun soort op en eindigden ten slotte met het vernieti- gend oordeel. dat de menschen van het eten van marsepein maar pijn in hun buik kregen. Twee dagen vert Sinterklaas was het wederpm een kabeal van ie vvelste De 't Was op een verschrikkelijk kouden Decembernacht, dat een groote, roode stoomboot met snelle vaart de richting in- sloeg naar een achteraf gelegen dorpje aan zee. 't Schip was z66 zwaar beladen en er lager zooveel zakken en doozen op T dek, dat je de drie dikke schoorsteenpij- pei. amper zien kon. „Denk je dat we nog op tijd in Binkel- dorp aan Zee kunrien arriveeren?" vroeg St. Nicolaas fwant diens sehip was het), aan de kapitein. „Ik zal 't probeeren", antwoordde deze eerbiedig, „alle knechts zijn aan 't werk gezet, maar 't helpt niet veel. t I ijkt er op of Jan de Wind ons dezen keer eens te grazen wil nemeri!' Nauwelijks had de ka pitein dit gezegd of hup daar werd 't schip weer door een groote golf in de hoog te getild. 't Was z66 erg. dat. St. Nicolaas er duizelig van werd Even daarna lag t schip totaal stil. St. Nicolaas. die daar niets van snapte, liep nieuwsgierig t dek op. Een knecht met n zwartgebrand gezicht fluisterd" Sint iets in 't oor. „Haa! vlug de beTe bril, die ik heb", commandeerde St. Nicolaas, ..dan kan ik Rinkeldorp eers goed opnemen.' Want ongemerkt waren ze in dat kleine dorpje aangekomen. Tranen liepen den goeden Sint over t gezicht, toen hij dat rustige stille dorpje met zijn honderden bruggetjes over t wa ter gadesloeg. ..Wat jammer dat we hier toch niet eer der konden zijn". zuchtte St. Nicolaas, „wat moeten die kindertjes, die hier wonen. wel gedacht hebben, nu ik dit jaar niet 66n keer voor hen heb kunnen strooien Ze slapen natuurlijk al lang en denken dat zc cp mijn feestdag ook niets zullen krijgen. „Piet". sprak Sint« ..laten we maar di rect aan 't werk gaan. Waarom liggen we hier eigenlijk stil?" „Omdat we met onze grootr mot niet on der de Rinkeldornsche brugjes door kun neu", zei Piet bedremmeld. ,,Dat is erg" peinsde Sint Nicolaas, „er wat vangea we nou aan?" ,,We hebben er al een middel op gevon den"glunderde Zwartv Piet ondeagend. „al de bootjes, die er maar in 't dorp te vinden zijn, worden hierheen gehaald en dan laden we alles uit df stoomboot er in over." Dat vond St. Nicolaas een prachtidee. Hij duwde zwarte Piet een dikke oranje- appel ervoor in zijn hand. „En nou opschie- ten". riep de Sint hem na. iik heb geen ge- duld meer. Ik wil al die brave kindertjes uit Rinkeldorp wel eens in hun bedje zien liggen." Z66 kwam 't. dat er in den nacht vah vijf op zes December ir de grachten van Rinkeldorp een ongevyone drukte heersch te. Een heele stoet van kleine booties gleed voorzichtig over t water voort 't Was een nrachtig gezicht. Sint Nicolaas' knech- ten met hun mooie gekleurde pakjes aan stonden recht op in dp kleine viartuigies. Overal bengelden er lampions aar. zoodat de heel gracht verlicht was. In 't eerste hnotie zat St. Nicolaas zelf en hij had al de verlanglijsten in zijn hand, dan volgden de hooties voigepront met speelgoed Wat had de goede. oude Sint "t dien nacht druk! Pas toen 't weer licht werd had elk huis een heurt gehad. In de klomp- ies. die de Rinkeldr.i psche ionaens en meisies aan de voordeur hidden gezet. iegde Sint Nicolaas een briefje en daarin had hii geschreven: ..Beste kinderen. Denk niet dat Sint jul 'ie veraeten was. omdat hii dit laar niet kwam strooien. 't Stormde zoo erg op zee. dat hii niet eerder k^men kon. Wees braaf pn doet uw oioters eeen verdriet. dan ver ?eet de oude Sint 't volgend jaar de Rjn- keldornsche ionaens en meisies ook niet.' Je begriipt. dat a'ie kinderen den vol aenden moraen in de wolken waren. Al leen de ouders keken wel wat raar op. toen ze hun booties allemaal op verkeerde nlaat sen vastgehonden vonden en nog wel met hier en daar een st.ikie speelaoed er in Maar dat was't geheim van Sint Nicolaas natuurliik. dip wist daar alles van! En toen alle jongens en meisies St. Ni colaas ee.n hartelijk vaarwel toezongen, en hem z66 hartelijk bedankten dat hij 't van verre hooren kon, toen toeterde Sint Nico laas met de groote stoombootfluit, n£t zoo- iang tofc hij z66ver weg was, dat de kinder- tjes t ii-ci meer hou.eii konden. Een luid protestaejoel van de marsepein- bende Stilte, schreeuwde de koning. groen van marsepein. hebben jullie de beleediging gehoord. die jullie koning is aangedaan? Za! U t niet vergeten, Nu ik 't vnend'lijk vraag? 't Is niet om de cadeautjes Maar 'k zi° u nog eens graag. Want ik vind het eenig. n Deftige oude heer. Die yoor alle kmd'ren Zoo n reis maakt, ied'ren keer. Nu nog zooveel daagjes En dan komt de pret. Dat tel ik op mijn vingen, Des avonds uit, in 't bed. Mag 'k U vast bedanken, 'k Weet wel dat U 't doet; Sinterklaas is altijd Voor kind'ren lief en goed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2