6e*t yemttekoude Jftifukacdi's P/ieder Pluimwe-Rmbri ek. OVER VERLIC'HTING EN EEN SCHOONE REN. schappelyk nut van het cafebedrijf met an- dere bedrijven valt bovendien in het nadeel van het ee rstgenoemde uit. Hieruit volgt, dat eenige extra druk gesteld dat die moest wor- desn geconstateerid, nog alleszins verdedigbaar zou zijn. Verder wordt voor het cafebedrijf de concurrentie sterk beperkt door het maximum- stelsel en verkeert het min of meer in een monopolistische positie. Uit het vorenstaande zal U reeds gebleken zijin dat wij afwijzend staan tegenover het ingediende adres. Zelfs indien al deze motieven door U zouden kun- nen worden weerlegd dan kan ons coliege nog niet op het verzoek ingaan aangezien de fi- nancien van de gemeente zulks niet toelaten. Indien toch de huurwaande van de cafe's op twee-derde gesteld werd dan zou dit in hoofd- som en opoenten een vermindering van belas- ting geven van f 977. Een dergelijk bedrag kan door ons niet worden gemist en zou dus weer moeten gevonden worden door de op- centen op de Personeele belasting te vertooo- gen. Wiij achten deze verlegging van belas- tdngdruk niet gerechtvaardigd en stellen U dan ook voor afwijzend op het verzoek van de Afdieeling Ter Neuzen en omstreken van den Nederlandsohen Bond van Koffiehuishouders enz. te Ter Neuzen te beschikken. De heer HAMELINK vraagt, hoe Burge- meester en Wethouders aan hun cijfer ge komen ajn. De VOORZITTER: Wij hebben het juiste belastingcijfer gekregen van den ontvanger der rijksbelastingen. Wanneer de belasting op twee derde werd gesteld had dit een min- dere ontvangst van 997 teagevolge en als het een derde werd f 1300 ea zooveel. Indien a«n u andere cijfers verstrekt zijn, komt dit misschien dat alleen de hoofdsom en niet de opcenten in aanmerkiag zijn genomen. De heer HAMELINKEr waren 110 op centen berekend en dan werd mij als mindere belasting opgegeven bij twee derde f 563,77. Dat scheelt bijna meer dan de helft. Voor wat de cijfers betreft houdt ik mij; na mede- deeling der herkomst aan de laatste, die van Burgemeester en Wethouders. Dat wordt in derdaad een groot bedrag, dat mij eenigszins bediuusd maakt, en als we dit bedrag hier laten vervallen, moet dat op een andere ma- nier worden teruggehaald, en dat kan dan niet anders dan oip een manier waarbiji het onrecht, indien in deze althans van onreeht kan worden gesproken, nog g,rooter is. Ik sta hier dus voor een moeilijk taak en kan niet voor inwilliging van het verzoek stemmen, oimdat deze heffing ten slotte beter verdedig baar is dan wanneer het op een andere ma nier moet gevonden worden. Noodgedwon- gen zal ik dus voor stemmen. De heer VAN K AMP EN vindt toch de ver- dediging van het voorstel van Burgemeester en Wethouders zwak. Zij baseeren zich op de financieele omstandigheden der gemeente en dat acht spreker niet juist. Ze zeggen de f 997 niet te kunnen missen en willed daarom den bestaanden toestand handhaven. Dat is niet juist. Hij gelooft dat men als overheid aan de bevoiking belasting mag opleggen, voor zoover als dat noodig blijkt, doch dan een belasting die naar evenredigheid drukt, en of zulks nu in dezen het geval is, betwij- felt hij. Dat deze belasting een verteringstoelasting is, zooals Burgemeester en Wethouders in hun prae-advies beweren, moet hij tegenspreken, dat is niet juist. Toen deze wet in de Tweede Kamer toehan- deld is, heeft de heer Bierema het volgende gezegd: ,,Ik meen eahter te mogen opmerken dat er een novum is ingetreden. Toen de wet op de fimancieele verhouding werd behandeld, leef- den wij nog in den goeden ouden tijd, dat de personeele belasting nog binnen redelijke gren- zen werd gehouden. Sinds dien is de perso neele belasting in vele gemeenten geworden tot een soort sluitpost en wordt het aantal opcenten in vele gemeenten schrikbarend opgevoend. bpeciaal voor' koffiehuizen en restaurants kunnen wjj op het oogenblik constateeren, dat de exploitanten daarvan veel lagere inkomsten heboen verkregen, terwijl aan den anderen kant de belasting, speciaal de personeele be lasting, veel hooger is geworden, zoodat deze menscnen in groote moeiiij'kheden zijn geko- men. Ik geloof, dat d'aartegen iets moet worden gedaan". De heer Bierema bepleit dan 6f gelijkstel- ling van koffiehuizen e.d. met winkels, of be- perking van de opcenten tot by v* 100. Ook de heer Oud bepleit wijzigiog in dezen geest. Hij wijst er op, dat Ibij de personeele belasting de gedachte beeft voorgezeten, dat deze zou zijn een verteringsbelastmg. Bij het belasten nu van cafe's e.d. is er geen verband tusschen vertering en belasting. Zij houdt burners verband met de huurwaarde, en is zoo in goede en slechte jaren gelijk. Bovendien ontwikkelt hij bezwaren, ont- leend aan de toepassing, die aan de wet wordt gegeven: „Maar afgescheiden van het beginsel schijnt het mij, dat ook op de toepassing van dat beginsel wel een en ander valt af te dingen. Het gaat bij de personeele belasting om de vaststelling van den huurprijp. Het beginsel van de wet is, dat men wil belasten de reeele huurwaarde. Dat is eenivoudig genoeg, als het perceel door den gebruiker gehuurd is. Dan is er een huurprijs, en als die huurprijs niet cnder abnormale omstandigheden is be- dongen, dan neemt men dien huurprijs als grondslag voor de belastingheffing. Moeilijker wordt het, als het huis niet door den gebruiker gehuurd is. Dan moet de huurwaarde geschat worden, en ook wanneer het perceel niet geheel voor het bedrijf ge- toruikt wordt, dan heeft men te maken met een belastingheffing voor een perceelsgedeelte. Nu schrijft de wet op de personeele belasting voor, dat als er geen huurprijs is, deze moet worden bepaald door vergelijking met onder normale omstandigheden gehuur.de peroeelen van dezelfde of meest nabijkomende soort in dezelfde of een naburige gelijksoortige ge meente. De wijize, waarop die vergelijking wordt toegepast, is inderdaad zonderling. In Rotterdam ibijv. worden huurprijzen van winkelhuisjes van. omstreeks 1200 geibruikt voor het berekenen van huurwaarden van andere perceelen, en ziet de administratie dan werkelijik kans, om hieruit huurwaarden van bftv. 42.000 te distilleeren, emz." De heer Kortenhorst sloot zich bij het be- toog van de heeren Bierema en Oud aan, en betoogde met door de ,,Horecaf" verzameld cijfermateriaal dat de cafe en restaurant- bedrijven in noddtoestand verkeeren, mede door den druk der personeele belasting. De heer Smeenk voelde er niet veel voor. Hoogstens zou hij de gemeenten wat meer vrijiheid van handelen willen geven, maar met nadruk wees hij er op, dat het hier ging over inkomsten der gemeenten, waarover het rij|k zich geen vrij beschikkingsrecht meer mocht toeeigenen". Toich voelde ook deze er voor den gemeenten vrijheid te geven om al of niet minder belas ting te heffen. t Zoo zou spreker nog verdere citaten kunnen aanhaleu. Hij zal dat echter niet doen. Een ding staat vast, dat de Kamer den indruk heeft gegeven het een onrechtvaardige belas ting te achten. Omdat aan de gemeenten de opbrengst der Personeele belasting was toege- aegd, wordt aan de gemeenten vrijheid ge geven in deze zelf te beslissen. Indien men zioh op het standpunt zou stellen dat de Personeele belasting een verteringsbelastmg is en de huurwaarde werd geschat naar den ornzet in de zaak, dan gelooft spreker dat dit inderdaad een onbillij'ken maatstaf is en dat de raad dezer gemeente .die heffing niet zou mogen handhaven. Indien iemand toch tegen- woordig ook eens foij de exploitanten dier zaken informeert, zal hem daarbij blijken dat de omzet ook daar veel is acihte-ruitgegaan, en bij handhaving kan het niet uitblijven of die menschen zulen in him inrichtingen weg doen wat ze maar kunnen, om zooveel mogelijk aan den belastingdruk te ontkomen. De ook wel geopperde meening dat die bedrijven de belasting als onkosten op hunne clienteele kunnen afwentelen is ook zeer betrekkelijk; er zyn ook aan dat afiwentelen" grenzen die men niet ongestraft kan overschrijven. Bij prijsstijging van de artikelen wordt ten slotte minder gebruikt, zoodat men met de verhoo- ging niet bereikt wat men denkt of verwacht. De heer 't GILDE kan zich aansluiten bij het betoog van den heer Van Kampen; uit de door hem iweergegeven citaten blflkt, dat de meeningen in de "fweede Kamer wel afwijken van de inzichten van Burgemeester en Wet houders, over het principe, dat die belasting best uit de bedr.jven kan worden gehaald. De heer Hamelink verklaart moeilijk voor verla- ging der belasting te kunnen stemmen, omdat bet geld dan elders zal moeten worden ge haald en dat verhaal nog onreohtvaardiger zou drukken, doch dan moet spreker er op wijzen, dat door verhooging der Personeele belasting die voor deze bedrijven weer zwaarder belast zullen worden, dan thans reeds het geval is. Hij kan dus niet voor het voorstel van Bur gemeester en Wethouders stemmen. De heer VAN KAMPEN komt nog nader tegen het denkbeeld op, dat de Personeele be lasting een verteringsbelasting zou zijn en dat men die daarom maar op de gebruikers moet verhalen. Daarvoor is iih de wet geen rechts- gromd te vinden, terwijl, zooals hij reeds aan- voerde, aan hen die met de praktijk van het leven be kend zijn wel gebleken is, dat men daarbij zekere grenzen ook niet kan over- schrijden. Indien men in deze een verterings belastmg bedoelde te heffen, zou men die "bij de Personeele belasting onder hebben ge- bracht, daar de aanslag daarvoor is gebaseerd op de huurwaarde van het gebouw. De VOORZITTER wijst er ojJ, dat Burge meester en Wethouders in hun praeadvies verschillenae bezwaren tegen het verzoek heb ben aangevoerd, welke niet ontzenuwd zijn. Zij hebben hun afwijzend voorstel niet uitslui- tend op het verlies van het bedrag gebaseerd, zij hebben eerst verschillende bezwaren opge- zegd en zeggen dan ten iaatste, dat indien het mjogelijk was om die bij het college bestaande bezwaren te ontzenuwen, dan toch nog be- zwaar zou moeten worden gemaakt in verband met het financieel offer dat dit aan de ge- meentekas zou kosten. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat, afgezien van alle vertoogen, vaststaat, dat, indien de gemeente het genoemde bedrag als ontvangst zou moeten derven, dit op een an dere wijze zou moeten worden verhaald en hij vreest, dat dit dan een nog onreohtvaardiger druk op anderen tengevoige zal hebben. De heer DE RUUTER merkt op, dat ook nog als verlies genoemd is een bedrag van meer dan f 1300, indien een hoogere korting werd toegestaan. Hij meent, dat, wanneer thans niet op het verzoek wordt ingegaan, later toch wel zal kunnen worden nagegaan met welk bedrag adressanten zullen kunnen worden tegemoetgekomen De VOORZITTER stemt dat toe. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Van de Bilt, Diele- man, I. de Feijter, J. de Feijter, Hamelink, Ortelee, Segheris en Van Bendegem; tegen stemmen de heeren 't Gilde, Van Kampen, De Ruijter en Verschelling. 13. Aankoop perceelen ten behoeve der traverse in de gemeente. Sedert de vorige beslissing genomen is-in- zake de aankoop van eenige perceelen grond benoodigd voor de traverse in de gemeente is, aldus schrijven Burgemeester en Wethou ders aan den raad met de overige eigenaars van die gronden die in dat plan vallen gecon- fereerd en nader overleg gepleegd. Met alien is het tot een oplossing gekomen, behalive met de wed. P. Haak, die van geen onderhandeling wil weten, onder welke vorm dan ook, zoodat daarvoor de noodige stappen zijn gedaan voor een onteigening. Dit betreuren wjj, daar het plan van uit- voering daarmede enkele maanden verschuift en daardoor voor geen object van werkver- schaffing kan gelden gedurende dezen winter. Met de dlrectie van de Z.V.T.M. te Ter Neu zen is onderhandeld en tot een overeenkomst gekomen. Zij zal de perceelen kadastraal be- kend gemeente Axel sectie G no. 2564 en G no. 2623 resp. straat en trambaan met een oppervlakte van 35 en 1052 c.A. aan de ge meente overdragen tegen den prijs van f 2 per M2. Met den heer V. Bouwens, namens zijn echtgenoote, is opnieuw onderhandeld door de commissie uit heeren Gedeputeende Staten in tegenwoordighei'd van ons college, met het re sultant, dat het huis en erf staande in de Weststraat kadastraal gemeente Axel sectie G no. 2677, behoudens nadere goedkeuring van den gemeenteraad, is gekocht voor de som van ze3 duizend gulden. Waar de aankoop van dit pand ook noodzakelijk is, stellen wij U voor te besluiten tot aankoop van bovengemoemde peroeelen, een en ander ten behoeve van het verkeer door de gemeente. De heer DIELEMAN komt die 6000 een maohtiige som voor, het is een hoog bedrag, de verkooper zal er wel rekening mee houden om een huis te moeten opknappen, maar dit huis dient toch maar voor afbraak. Het is zeer hoog. De VOORZITTER kan hierop niets anders zeggen, dan dat er veel werk is verricht om dit zoover voor elkaar te krijgen, zoowel door Burgemeester en Wethouders als door een commissie uit Gedeputeerde Staten, en dat het resultaat is, dat het perceel niet voor miinder dan 6000 kan gekocht worden, het- geen Burgemeester en Wethouders hebben gedaan, onder beding dat dit de goedkeuring* van den raad zou verworven. De heer HAMELINK merkt op, dat men dan toch nog geen doorbraak kan maken, want dat daarvoor ook het huis van Blansaart noodig is. De VOORZITTER merkt op, dat in de vo rige vergadering reeds tot het koopen van dat huis is besloten. Voor het maken van de traverse is, indien dit voorstel wordt aangenomen, alles gekocht behalve de grond van de weduwe Haak. Daar om trent was noch door Burgemeester en Wet houders, noch door Gedeputeerde Staten een oplossing te krijgen. Daarvoor zijn tJhans de stukken ingezonden om daarover door wette- lijke onteigening de besohikking te krijgen. De heer DE RUUTERDat wordt dus een procedure en die kan nog lang duren. Zou het niet mogelijk zijn dat de gemeente thans reeds de beschikking kreeg over de noodige meters grond en dat dan later bij de wet de prijs wordt vastgesteld. Ik hoop, dat ik het mis heb, doch wij hadden de verwachting dat het maken van die traverse in dezen winter een werkobject zou zijn en met het oog daarop het aan steun uit te betalen bedrag aanmerkelijk zou verminderen, maar als het langs dezen weg eener procedure moet geschieden is het eind er van weg. Of, kan het werk toch door- gaan De VOORZITTER: Neen, Burgemeester en Wethouders hebben ook dezelfde gedachte gehad als de heer De Ruijter, maar de hoofd- ingenieur der provincie heeft te kennen ge geven dat dit niet kan. Er zit niets anders op dan het resultaat der onteigening af te wach- ten em dat kan 6 maanden duren. Er kan dit jaar absoluut niet meer aan begonnen wor den. Er is meermalen beproefd om met de weduwe Haak tot accoord te komen langs minnelijken weg, het mogelijke is daarvoor gedaan, maar het is mislukt. De heer I. DE FEIJTER vraagt wat er dan toch met de weduwe Haak voor bezwaar tus schen zit. De VOORZITTER: Die staat met haar vraagprijs z66 hoog, dat er geen sprake kan zijn van onderhandelen. Zij schat den grond aanziendijk hooger in waarde dan Burge meester en Wethouders en Gedeputeerde Sta ten. Burgemeester en Wethouders staan op het standpunt, dat er over de door haar ge noemde bedragem niet te onderhandelen valt. Zij zijn zich bewust, dat dit de uitvoering van het werk ophouidt, in strijd met het belang der gemeente, maar ze kunnen niettemin geen vrijheid vinden om op die prijzen in te gaan. De heer DIELEMAN: De stand van deze zaak moet zich dan toch gewijzigd hebben, want in een der laatste vengaderingen is van de zjjde van Burgemeester en Wethouders nog de verwachting uitgesproken, dat er dezen winter nog zou kunnen worden begonnen. De VOORZITTER: We dacbten toen dat het gelukken zou overeenstemming te krijgen. De hear VERSOHELLING vraagt of er van de weduwe Haak meer grond zal worden ge kocht dan war de traverse noodig is. De VOORZITTER: De stukxen zijn hier ter tafel, bij inzage zal u blijken dat we van de weduwe Haak geen meter meer grond wenschen te koopen dan we voor de uitvoe ring van het werk noodig hebben. Dat was wei de oorspronkelijke gedachte der familie Haak en men meende, dat de gemeente uit het koopen van die grond een slaatje wilde siaan. De heer 't GILDE: Ik hoop, dat Burge meester en Wethouders spoedig tot overeen stemming zullen komen. De VOORZITTER: Die hoop is vruchteloos, de stukken voor onteigening zijn weg en eer de beslissing er is kan het wel 6 maanden duren. Het voorstel wordt met algemeene stemmen cengenomen. 14. Reclames schoolgeld 1933-34. Naar aanleiding van ingekomen reclames tegen den aanslag wegens schoolgeld voor 1933/34 stellen Burgemeester en Wethouders voor te beslissen als volgt: afsohrijving te verleenen aan: A. Oppeneer 2,34, J. Goossen 7,91, A. L. Riemens 3,60, P. J. Vasssur 7,60, L. Mangold 3,51, P. W. Dhondt f 7,20, J. C. Bom 32,85, A. van Maale 14,40, P. Kanaar f 7,20, J. de Meij f 4,55. en te handhaven de aanslagen van: A. J. Doppegleter, A. van Avermaete, J. A. Hoogen- doorn, M. Deij, C. J. de Vijver, C. J. van den Bos, wed. P. C. Wieland, M. P. Witte. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 15. Wyziging begrooting dienst 1933. Burgemeester en WiethoudeTS stellen voor, de begrooting der gemeente voor den dienst 1933 te wijzigen als volgt: onder de ontvangsten te verboogen de pos- ten: ontvangst van vergoedingen van koopers van beplanten bouwgrond 50, bjjdrage van het rijk in de kosten van werkverschaffing aan werkloozen 585, idem in de kosten van steufwerleening aan weirkloozen f 2640, terug- gaaf van bet rijk wegens te veel betaalde extra bijdrage crisi&regeiing voor werkzaam- heden f 443, uitkeering van bet bedrijf wegens kosten van verzekering enz. 41, overge- braoht van hoofdstuk VI van den gewonen dienst 75; onder de uitgaven te verhoogen de posten: schrijf- en bureaubehoeften enz. 150, bevol- kingsregister en huisnummeren 15, bijdrage voor inkoop pensioen 159, kosten van dag-, week- en maandbladen 15, overgebracht van hoordstuik VI van den kapitaaichenst 175, kwijtschelding van buur of pacht van ge- meenteeigenaommen f 50, vergoeo'ing in de kosten van instandhouding van bijzondere soholen, bedoeld bij art. 101 der L. O. wet f 800, subsidie in de arbeidsloonen van tewerk- gestelde werkloozen in de vlasbewerking 1600, subsidie aan werkloozenkassen 3300, kosten ter zake van verzekering 41, kosten van aanleg van stratien en wegen f 75. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 16. Wijziging van de Steunregeling voor werkloozen. Met het oog op de wintermaanden, schrijven Burgemeester en Wethouders - waarin de levensbehoeften in het algemeen grooter zijn dan in den zorner, heihben wij gemeend de steunnormen voor de werkloozen aan een bespreking te moeten onderwerpen. Die steunnormen zijn thans aan den lagen kant, terwijl de levensstandaard niet verder is gedaald en verschillende artikelen in de laatste maanden in prijs zijn gestegen. De levensomstandigheden van de gesteunde werkloozen zuillen derhalve moeilijker zijn dan den vorigen winter. Nu is de omvang der werkloosheid in het tweede halfjaar gunstiger dan van den zomer in verband met de toen bescbikbare gegevens redelijker wijze kon verwacht worden. Het gevolg daarvan is, dat bet in de be grooting geraamde bedrag een eenigszins ruimere ondersteuning mogelijk maakt. In verband daarmede stellen wij U voor de steun normen te verhoogen: voor de gehuwden en ongehuwde kostwm- ners met 1,per week en voor de kostgan- gers met /0,50 per week. De meerdere kosten, bij aanneming van ons voorstel, worden geraamd op hoogstens f 80 per week. De heer DIELEMAN heeft met imstemmmg kenmis genomen van het voorstel van Burge meester en Wethouders. Het is inderdaad juist, dat de levensstandaard niet naar be- neden, maar naar boven gaat. In dien zin is het <wel juist, dat voor kostwinners en voor kostgangers een verhooging der steunnormen wordt voorgesteld. Hij zou echter graaig zien, dat ook het bedrag dat per kind en per week wordt uitgekeerd werd verhoogd met 25 cent, omdat bj gelooft dat vooral in de winter maanden de kindertoeslag te laag moet wor den genoemd. De wintermaanden drukken op de gezinnen met kinderen het 'zwaarste Indien Burgemeester en Wethouders er in konden toestemmen om den toes lag voor kinderen te brengen op 75 cent, kan hij met hun voorstel meegaan. De heer VAN BENDEGEM stemt met het voorsteil van den heer Dieleman in; er zijn veel menschen al langdurig werkloos en met al die crisiswetten op de tarwe, de aard- appelen emz., de eerste levensbehoeften, wordt alles duurder, terwijl er in die gezinnen een groote achterstand is. Hij gelooft, dat het igeen bezwaar zal zijn, dat voorstel aan te nemen. De heer 't GILDE verklaart ook namens den heer VERSCHELLING zich met dat voor stel te kunnen vereenigen; het totaal van het bedrag zal daarmede niet zooveel verhoogen. De heer SEGHERS sluit zich even eens bij het voorstel-Uieleman aan. De heer HAMELINK verklaart van zelf- sprelkend het voorstel van Burgemeester en Wethouders met sympathie te hebben zien verschijnen, en met evenveel sympathie hoort hij het voorstel van den heer Dieleman. Men komt nu zoo stilletjes aan het bedrag dat spreker in den loop van dit jaar met kracht heeft bepleit, maar waaraan toen geen enkel raadslid het noodig adhtte steun te verleenen. Hij acht het niet noodig faieraan veel woorden te verspiilen, maar wil er toch op wijzen, dat door de feiten het destijds door hem gehou den betoog is ver-sterkt. Het verheugt hem, dat men ten deze op den dwaalweg wil terug- keeren. Voor dezen ken hij hier zelfs nog niet den steun der arbeidersraadsleden krijgen voor een voorstel tot verhooging der steun normen. Ook de thans voorgestelde zijn nog niet op het peil dat in deze gemeente zou behoorem te worden uitibetaald. De heer 't GILDE voert hiertegen aan, dat er eertijds geen geld beschikbaar was. Hij vindt het verstandig van Burgemeester en Wethouders, dat ze met een voorstel tot ver hooging der steunnormen komen, nu blijkt, dat er geld is. Maar waar het geld voor te voteeren uitgaven vandaan moet komen, daar vraagt de heer Hamelink niet altijd naar. De heer HAMELINK merkt naar aanleiding hiervan op, dat hij destijds met cijfers heeft bewezen, dat de door hem voorgestelde hoo gere bedragen ook konden worden gedekt. Hij heeft dus bewezen, dat het kon, dat de heer 't Gilde daarop niet wilde ingaan is echter zyn zaak. De heer VAN KAMPEN verklaart, dat het voorstel ook zijn sympathie heeft, nu blijkt, dat de financieele toestand der gemeente die verhooging der steunnormen mogelijk maakt. Toch moet hij er op wyzen, dat dit niet een gevolg is van een gunstige wijeiging in de gemeentefinancien, doch van de korting die de steunnormen in den loop van dit jaar heb ben ondergaan. Het ligt aan de ingevoerde bezuiniging. Mem moet niet te optimistisch worden omtrent de financien der gemeente, in de jaren die nog voor ons liggen, en niet verwachten dat die gunstiger zullen z.m Hij wijst er op, dat de uitkeeringen van het rijk belangrijk lager zullen zijp dan die de ge meente thans krijgt en zich er dus voor het volgend jaar nog niet te veel van voorstellen, diat de financieele toestand der gemeente bestendiging dier verhoogde steunnormen zal toelaten. Het is toch al van algemeene be- kendheid, dat de gemeente van het rijk f 5000 minder krijgt. Dat moet nopen tot voor- zichtigheid, dat de post die voor steunver- leening zal worden uitgetrokken niet mag worden overschreden. Het leven is in de zomermaanden ook niet zoo duur en dan zou den weer andere maatregelen noodig kunnen zijn. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders omtrent een en ander nadere voonschriften hebben gekregen. Zij achten de steunbedragen voor den winter te laag, Indien de raad het voorstel aan- neemt zal dat geen aanleiding z,n, dat de voor steunuitkeering op de begrooting voor 1933 beschikibare post wordt overschreden, tenzij zich zeer buitengewene gevallen zouden voordoen. We zijn echter nog maar anderhalve maand van het nieuwe jaar af. Omtrent het jaar 1934 kan spreker thans zooiets niet zeg gen. Hij kan thans ook nog niet toezeggen wat Burgemeester en Wethouders in den aan- staanden zomer zullen doen. Aan het Steun- comite zal worden opgedragen de beschikbare gelden in de eerste plaats (laiir te brengen waar het 't hardst noodig is. Hij merkt op, dat men dit laatste niet moet beschouwen als een verwijt aan het co:rut6 over het verrichte werk. De heer DIELEMAN merkt op, dat men hierover wel lang en breed kan discussieeren, maar dat er tooh over dient gesproken te worden hoelang men meent, dat de winter maanden duren. Die zijn met Februari niet uit, want Maart is ook nog een lamge koude ma'and waarin de menschen den steun ook nog hard noodig hebben, omdat ze dan nog geen werk kunnen krijgen. De wintermaan den duren voor die menschen besiist een half jaar er zijn er zelfs tegenwoordig voor wie die wel een geheel jaar duurt! De VOORZITTER wijst er op, dat het de raad is, die de normen vaststelt en die met het vertoog van den heer Dieleman rekening kan houden. Burgemeester en Wethouders moeten alleen voor de uitkeeringen zorgen. Hij deelt mede, na conferentie met den wet- houder, de heer Van de Bilt het voorstel- Dieleman, om den kindertoeslag te stellen op 75 cent, over te nemen. Het aldus gewiijzigd voorstel van Burge meester en Wethouders wordt met algemeene stemmen aangenomen. 17. Omvraag. a. De heer VAN BENDEGEM herinnert, in een vorige vergadering te hebben gewezen op de wenscheiykheid dat aan de spoorweg- barrifere een richtingwijzer zou worden ge- plaatst de richting naar Ter Neuzen aan- gevende, aangezien het thans voor vreemde automobilisten moeilijkheden oplevert te weten welke richting zij daar nemen moeten. De voorzitter heeft toen toegezegd zich hier- voor met den A.N.W.B. in verbinding te zul len stellen. Hoe staat het daarmede? De VOORZITTER antwoordt, dat de borden er nog niet zyn, doch van wege den A.N.W.B. zyn toegezegd; de gemeente zal dan voor de plaatsing moeten zorgen. b. De heer HAMELINK heeft een paar weken geleden in de couranten gelezen, dat door den minister aan de colleges van Burge meester en Wethouders een schrijven was verzonden over de verstrekkimg van een brandstoffentoeslag aan werkloozen. Hebben Burgemeester en Wethouders al bepaald in welke mate die verstrefcking alhier zal plaats hebben De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders voomemens zijn die uit te reiken eveamls het vorig jaar. De ver- strekking zal 20 November a.s. beginnen. De heer HAMELINK: In welke mate? De VOORZITTER: Ter waarde van 1, c. De heer SEGHERS geeft te kennen, <Jat het hem bekend is, dat er macadam voor het fietspad langs den Zaamslagschen weg is aangevoerd. Die is echter nog niet uitge- spreid, terwijl het besiist noodig is, want het voetpad is byna niet met de fiets te ben.jden. De VOORZITTER deelt mede, dat het voet pad zooveel mogelijk van slijk is ontdaan en de ergste gateu met macadam zyn aange- vuld. Met het bestrooien met macadam van het geheele voetpad wordt gawaoht tot het drukke vervoer afgelocp-en is. d. De heer 't GILDE vraagt of Burge meester en Wethouders al eens hun aandaciht hebben geschonken aan de uren van Oipenstel- ling van het postkantoor alhier. In dit op- zicht is de behandeling van Axel ooibiliyk ea bedroevend, er zijn meerdere dorpen die in een betere positde verkeeren in dit opzieht. H% deelt mede, dat de winkeliersvereeniging „Eendracht maakt macht" zich deswege met een adres tot den minister zal wenden. Hi zou Burgemeester en Wethouders willen vra- geci, of zij hun laandacht aan die zaak zouden willen schenken. Ieder ondervindt, dat die beperkte openstelling zeer lastig is. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders destijds met medewer- king van den directeur hehben getracht eenige venbeteringen te krijgen. De directeur is zeer genegen om mede te werken, wanneer iets gevraagd wordt. Het was aan spreker niet beikend, dat er geklaagd wordt, of dat er een adres in omloop is. Hy zal zich met den directeur van het postkantoor in verbinding stellen en zien wat gedaan kan worden. Hy sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. is spoedig verdreven met een Pei stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist (Ingez. Med.) Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Oiergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Vorige keer zeide ik needs dat men de ver- lichting voor de kippen 's morgens of 's avonds kan aanbrengen, afhangende van de omstandigheden. Verlichting in den morgen heeft het groote gemak dat men sleohts ddn soort lampen noodig heeft, die meestal door een met een klok geregelde automatische schakelaar ontstoken worden. Zorgt men H«.n 's avonds van te voiren dat er graan goreed ligt dan kunnen de kippen 's morgens aan het werk gaan, ijverig zoekend en pikkend, terwijl de baas nog slaapt. Tegen dat het goed dag wordt draait men dan de lampen uit. Wil men 's avonds verlichten dan heeft men twee soorten lampen noodig, n.l. de voile be- lichting lampen en een stel schemerlampen. Als men plotseling de voile belichting uit zou draaien zouden de kippen hun zitstokken niet kunnen vinden, waaruit allerlei misdre zou ontstaan. Vandaar dat dus v66r het uit- draaien van het groote licht eerst de schemer- lampjias aandraait. De kippen zoeken dan snal hun zitstokken op en zoodra ze daar zitten kan het licht geheel uit. iSommigen die 's morgens of in den namid- dag geen gelegenheid hebben tot verlichten doen dat 's avonds tegen 8 19 uur. De kippen krijgen dan snel nog even gelegenheid wat te ©ben en daama weer op stok te gaan. Bij al deze kunstmatige verlenging van den dag moet men er om denken dat men niet overdrijven moet en er voor moet zorgen d&t de kippen haar lichaamsgewioht behouden. Maak den lichtdag dus niet langer dan 12 a 13 uur en controleeir desnoods met een schaal om de vier h vijf weken het gamiddelde ge- wicht der kippen. Zoodra men bemerkt dat ze achteruit gaan in gewicht moet men trachten door wat meer graan te geven en wat minder meelvoer het evemwicht te herstallen. Het- zelfde effect bereikt men door in het meel voer wat meer maismee! te gaan mengen, doch in dat zelf mengen van meelvoer zie ik over het algemeen geen hell. Als gemiddelde kan men rekenen per dag per kip ongeveer 50 a 55 gram graanvoer en hetaelfde gewicht aan meelvoer. Wil men de kippen nog eens extra snel veel laten eten dan kan men een portie meelvoer zoo tegen het danker worden rul aanmaken. De kippen lusten dat veel liever en eten daarvan snel een massa op Vergeet ook het groenvoor niet! Groenvoer werkt gunstig door zijn gehalte aan mineralen vitaminen, maar ook door zy'n algemeene werking op het darmkanaal. Het bevordert de spijsvertering en als men in een kleinere ren een bosje koolbladeren of een biet zoo hoog ophangt dat de kippen moeite moeten doen om er by te komen, dan houdt het de dieren ook nog aangenaam en nuttig bezig. Nog een belangrijke zaak voor herfst en winter. Laat de kippen met nat weer niet buiten in den modeler en regen loopen. Zorg er voor dat bet strooisel in den stai fiink droog en zindeiyk is en laat ze binnen blijven. Heeft men kippen waar men van wil fokken dan wordt het wat anders, aan fokdieren i moeten heel andere eischen gesteld worden als aan legmachines. Van eerste legs hennen fokken raad ik sterk af met het cog op het bestudeeren van het we er stands varmogen der hennen en als men van tweede legs hennen fokxen gaat, die dan gedui.ende een en een half sedzoen op dsn leg gecontroleerd zyn, dan moeten deze dieren vooral in den laatsten winter niet al te veel verwend zijn, fci tegen- deel, zij moeten bewezen hebben tegen wat narigheid wat het weer betreft bestand te zgn. Een bijz,onder practische manier om de modder, die men vrywei overal vlak by den uitloop der kippen bij het hok vindt, tegen te gaan is het volgende: Men bedekt ongeveer 1 a 2 meter v66r het hok den bodem met gaas, op ramen gespijkerd zoodat het ongeveer 10 c.M. beven den grond ligt. Daarop kan men dan ook den voer- en drinkbak plaatsen, daar- in de omgeving daarvan alty'd een moidderpoel is. Loopen de kippen nu met die modder- 1" -oten direct in het hok dan ziet men al heel gauw hoe ze het strooisel in het hok ook nat en vuil maken. Vooral voor kuikenrennen zjjn zulke gaasramen vlak voor het hok ook zeer nuttig, want u kunt er altijd vast op rekenen dat deze platgetrapte, kaal, modderdge plek- ken v66r het hok de grootste besmettings- haarden zijn. Legt mien daar gaasramen dan houdt men verbazend veel besmetting weg en houdt bovendien d'e voer- en drinkbakken beter 3Choon Ook kan men den boden voor het hok onge veer 15 c.M. ciiep uitgraven en opvullen met sintels. Deze zijn poreus en nemen veei vuil op. Van tijd tot tijd kan men ze ververschen. En nu tot de volgende keer, dan gaan we gezamelijk naar de tweede technische ten- toonstelling in Gent. Dr. TE HENNEPE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 8