MERCUR1US HAVERMOUT 25 cent per pondspak NEDERLANDSCH FABRIKAAT LANOBOUWBEEICHTEN. 8EMEVGDE BERIGHTEN ZAAMSLAG. DE moth; van ged. staten. RECHTSZAKEN. De ambtenaar van dien burgerlijken stand bracht aen trouwlustigen bruigom echter aan het verstand, dat van trouwen op dezen dag onmogelijk sprake kon zijn; pas over een paar weken kon zulks plaats hebben. Het was een keel ding voor den bruigom, dit aan die genoodigden te moeten mededeelen, maar er bleef bem niets anders over. De teleurstelling was wel groot, maar bet scbijnt, dat bet bestelcte „koekebrood" er niet naar smaakte. HEX KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Aan de begrootingsrede van den Minister van Buiteniandscbe Zaken in de Tweede Earner gehouden ontleenen wij: Door enkelie leden is ter sprake gebracbt het wetsontwerp tot verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland. „U zult mij ten goede houden dat ik op dit onderwerp niet verder inga. Het geldt bier een wetsontwerp van mijn ambtgenoot van Waterstaat, waaromtrent de memorie van antwoord nog niet is versohenen, maar ik beb zooeven van den beer Kalff toestemming verworven, dat ik bier al dadehjk twee din- gen mag vaststellen. In de eerste plaats, dat er bij dat wetsontwerp geen sprake is van eenige concessde aan Belgie, en in de tweede plaats, dat in de Rynvaartcommissie te Straatsburg geen verklaringen zijn gedaan, waaraan bet karakter van een belofte kan of mag worden toegekend. Er zijn in de Rijn vaartcommissie alleen feitelijke mededeelingen van informatoriscben aard gedaan over voor- nemens, die ten aanzien van bepaaide werken bij de Regeering bestonden." Gdstermorgen ontdekten in de buurtschap bet Veer de plaatselijke politie, bijgestaan door den alhier geplaatsten rijksambtenaar, vier personen, die elk per rjjwiel een zak gevuid met suiker vervoerden. Twee personen, afkomstig uit St. Jansteen, konden worden aangebouden, terwijl alle sui ker en rijwielen in beslag. werden genomen. HONTENISSE. Onder voorzitterscbap van den burgemees- ter van Hontenisse beeft zicb naar „de Zeeuw" meldt, een comite gevormd om een nieuwe inloopbaven te Walsoorden te ver- krijgen. Niet zonder bevreemdmg scbrijft bet be- stuur van bet Z.-Vl. Kanaien-eomice beeft bet bestuur van bet Zeeuwsch-ViaaEisch Kanalen- comitd kennis genomen van de motie, die Gedeputeerde Staten van Zeeiand aan de Staten dier provincie in de komende najaars- zittrng ter aanneming voorstelien. Met de motie zelve, ais uitdrukking van den wensch naar perfectioneering aer be- staande verbin-dingen van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen met de eilanden en via die eiianden naar overig Nederland kan bet be stuur voomoemd niet alleen vrede bebben doch wenscbt die van barte. De „raison d'etre" van bet Zeeuwsch- Vlaamscb Kanalen-comite worteit juist in bet veriangen naar de opruiming van alle belet- aelen, die een betere verhinding van bet af- zijdig gelegen en daardoor vanzelf meer ge- isoieerde zeeuwscb-Vlaanderen met overig Nederland in den weg staan. Maar bet is de aanioop tot de motie, baar omschrijving en motiveering, die de bevreem- ding van bet bestuur voornoemd wekken. T,miners, daarin wordt aan bet Zeeuwsch- Vlaamsch Kanalen-comitd een „Seitenibieb" gegeven en verweten, dat wat bet voorstaat, niet in het belang van de streek nocb in dat van de provincie zou zijn. Alsof de uitbrei- ding van verkeerswegen met de daaraan vast- zittende multipliceering der welvaarts-moge- lijkheden in Oostelijk Zeeuwscb-Vlaanderen ooit tegen bet belang van streek of provincie zou kunnen indruiscben. Dat nu is het eenige doel van bet Zeeuwsch-Vlaamsche Kanalen- comite. Omdat nu Zeeuwscb-Vlaanderen eeni ge verbinding Noordwaarts beeft met overig Nederland, is daarom een verbinding oost- waarts uit den booze Vooral als men be- denkt, dat die onitworpen verbinding, als com- plementum van de plannen, die de Nederland- sche federatie van Kanalen-comite's nastreeft een allergunstigt perspectief opent voor den opbloei van Oostelijk Zeeuwscb-Vlaanderen in nationaal verband? Was de electrische treinverbinding RotterdamBerkelVoor- burgDen Haag overbodig, omdat er reeds een stoom treinverbinding RotterdamSchie damDelftDen Haag bestond Beboefde de lijn AmsterdamAmersfoortKesteren— Nijmegen niet te worden aangelegd, omdat men reeds via UtrechtArnhem naar Nij megen kon komen? Als men twee koorden op zijn boog kan hebben, moet mien zicb dan met eene vergenoegen en als men 't eene doet, moet men dan 't andere laten als het andiere zoo goed als het edne, zoo niet beter dan bet ddne tot bet begeerde doel voert? Moeten de plannen eener oostelijke verbinding van Zeeuwsdb-Vlaanderen met overig Nederland, door tal van personen voorgestaan vol liefde en toewijding voor streek en gewest, ontwor- pen door mannen, wier persoonlijke talenten en tecbnische bekwaamheden hun een natio- nalen roep bebben verscbaft en wier arbeid slechts gericbt is op het welzijn der streek, waardoor die plannen zijn uitgedacht, bij voor- toaat als ondeugdelijk worden veroordeeld? Hacide het niet veeleer op den weg gelegen van Gedep. Staten om zich met bet Comite over diens plannen be verstaan teneinde in gezamelijk overleg na te gaan in hoeverre binnen een afzienbaren tijd die plannen te verwezelijken waren in het belang van de provincie Voorwaar, indien dan zou blijken, dat die plannen niet dienstig zouden zijn aan het be lang van streek of provincie, het Zeeuwsch- Vlaamsch Kanalen-comitd zou zich gewonnen hebben te geven. Maar van te voren, zonder eenig nader onderzoek naar de realiseerings mogelijkheid der comite-plannen ze als een bersenschim te veroordeelen en op ben die die plannen waarvan de deugdielijkbeid door de bekwaam- heid der ontwerpers wordt gegarandeerd voorstaan, bet odium werpen van een gezind- beid, strijdig met de bslangen van streek en gewest, is een bonding, die het bestuur van het Zeeuwsch-Vlaamsch Kanalen-comite pijn- lijk treft en waartegen het met nadruk pro- tesbeert. welke zicb in Zeeuwsch-Vlaainderen voordoen bij de uitvoering van de Crisis-Varkenswet en bij die van bet Crisis-Varkensbesluit. De verdachte P. had n.l., volgens de ver klaringen van den wachtmeester der ma- recbaussee De B., uit Koewacbt, dezea niet alleen den toegang tot bet varkeashok ge- weigerd, docb bem bovendien met een mest- riek bedreigd. Eerst nadat getuige met ge- weld was opgetreden, na vruchteloos tot twee maal toe gopoogd te bebben P. tot rede te brengen, konden hij en zijn oollega tot con- trole der varkens overgaan, waarbij bem bleek, dat deze niet waren voorzien van de vereischte ringen. De tweede verdachte, had eerst mondeling en later door voor het hok te gaan staan getuige en diens collega v. d. B. in die controie belemmerd. De wachtmeester deed in zijn verklaringen uitkomen, dat het aantal processen-verbaal uit dien hoofde in Zeeuwscb-Vlaanderen legio is. De oonzaak daarvan moet worden gezocht in bet feit, dat eenige personen uit die streek, o.m. een notaris uit Hulst en een gameente- raadslid uit St. Jansteen, den boeren openlijk voorhouden, dat de wet geen rechtskracht heeft en dat zij zicb aan de bepalingen daar van niet hebben te storen. Het verzet wordt bovendien nog in de band gewerkt door bet feit, dat de kantonrechter te Hulst een groot aantal menschen heeft ontslagen van rechts- vervolging. Daarbij komt nog, dat in Belgie waarheen veel vee wordt gesmokkeld, meer voor ongeringde varkens wordt betaald. Mr. baron Speyart van Woerden onder- schreef deze verklaringen in zijn requisitoir en stelde in het licbt, dat in weerwil van bet feit, dat de regeering alles doet om den boeren de behulpzame hand te bieden, dezen op alle mogeujae wyzen de jongste wetten en be- sluiten saboteeren. Men smokkelt vee uit de Kempen en levert het als Brabantsch vee af. Men laat de koeien overmatig drinken om ze in gewicht te doen toenemen, men knoeit met rogge enz. enz. Een scherp optreden tegen deze practijken acbtte spr. dan ook noodzake- lyk. Daarby wilde spr. ook rekening houden met de mentaliteit, welke bij de boeren ten opzichte van de Crisis-Varkenswet en bet des- betreffemde ministerieele besluit wordt ge- wekt. De dagvaarding legt feitelijk overtreding van de wet ten laste, hetgeen volgens spr. niet juist is. Hier geldt het een overtreding van bet Besluit, dooh dit verandert aan het wezen der zaak niets. Gezien den emst van het ge- pleegde verzet, vroeg spr. bevestiging van bet vonnis ten aanzien van P., terwijl hy voor diens zuster in plaats van de opgelegde straf een geldboete van 30, subs. 30 dagen re- quireerde. De verdediger, Mr. G. Tichelman, uit Ter Neuzen, zicb met de gronden van het vonnis vereenigend, verzocht bet Hof rekening te houden met de gemoedsstemming van de ver- dacbten, die voor zicb overtuigd waren, dat er inbreuk op bun rechten werd gemaakt. Plei- ter drong voor beide verdacbten aan op olementie. Het Hof zal 6 December a.s. arrest wijzen. STEUN AAN DE SUIKERBIETEN. MOE1LIJKHEDEN BIJ DE UITVOERING VAN DE CRISIS-VARKENSWET IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In de zaak van den landbouwer A. L. P. en diens zuster R. M. P., te St. Jansteen, die voor bet Gerechtshof te 's Gravenbage, in hooger beroep terecht stonden van een vonnis van de MiddeLburgsche recbtbank, waarbij zij ieder tot drie weken gevangenisstraf waren veroordeeld, resp. wegens wederspannigheid en wegens belemmering van een ambtenaar, kwamen mede aan de orde de moeilijkheden De Minister van Economische Zaken heeft goedgevonden ten beboeve van de telers van suikerbieten, die ten kantore van de „Commissie inzake steun aan de suikerbietenteelt" te Bergen op Zoom, als gerecbtigd tot het telen van garan- tiebieten, oogst 1933, staan ingeschreven, uit bet Landbouw-Cri3isfonds steun te verleenen over- eenkomstig bet bepaaide bij bet „Reglement- Suikerbietensteun 1933" Aan dit reglement wordt het volgende ont- leend: Uit bet Landbouw-Crisisfonds wordt ten be- hoeve van de telers van suikerbieten, voor zoo- ver die bieten op Nederlandscben bodem zijn geteeld en aan de Nederiandsche cooperatieve fabrieken of aan de Centrale Suikermaatschappy te Amsterdam ter verwerking op suiker zijn geleverd, voor volgens dit reglement vastgestelde boeveelbeden aan de fabrieken steun (garantie) verleend tot zoodanig bedrag, dat door de fabrieken voor bieten, waarvoor steun wordt verleend (garantiebieton), geleverd op de ge- bruikelijke condities aan grootscheepsvaarwater, gemiddeld ongeveer /II per 1000 KG netto zal kunnen worden uitbetaald. Als garantiebieten wordt voor de campagne 1933 per bietenteler aangemerkt een hoeveelbeu overeenkomende met bet gemiddelde van 80 pet. van zijn teelt in 1930 en 100 pet. van zijn teelt garantiebieten in 1932. De Commissie voor de uitvoering van de garan- tieregeling kan het recht om garantiebieten te leveren op ruimere schaal toestaan zoolang het totaal der ingewilligde aanvragen het quantum van 1710 millioen KG garantiebieten niet over- scbrijdt. De Commissie is voorts bevoegd het recht tot het leveren van garantiebieten te beperken tot een door haar vast te stellen tijdstip. De fabrieik verplicht zicb de uitbetaling aan de leveranciers van garantiebieten te zullen be- werkstelligen, zoo spoedig mogelijk na ontvangst van den steim met inacbtneming van den tijd, welke voor de administratieve en organisato- rische maatregelen vereischt wordt. Voorzoover de getroffen maatregelen en de tijdige uitbetaling van den steun aan de fabrie ken dit mogelijk maken, zal de uitbetaling in ieder geval geschieden. a. voor de garantiebieten, welke v66r 1 Nov. 1933 zijn geleverd, in de maand November 1933; voor de garantiebieten, welke in de maand November 1933 zijn geleverd, in de maand December 1933; voor de garantiebieten, welke in de maand December 1933 zijn geleverd, in de maand Januari 1934, en wel telkens met minstens 80 pet. van den daarvoor vastgestelden prijs; b. voor alle garantiebieten v66r 1 Mei 1934 het nog niet uitbetaalde gedeelte van den prijs. HONDENTROUW. Men schrijft aan de N. R. Crt.; Een merkwaardig staaltje van honden- trouw werd dezer dagen geconstateerd in de buurtschap Meyre, nabij Bodegravem. Een daar wonende landbouwer vond, toen hij 's morgens de deur van zijn wening ont- sloot, een kettinghond, welke hij ongeveer 11 jaar geleden aan een melkventer te Leiden bad verkocht, voor den drempel liggen. Ge- durende al die jaren bad het dier trouw zijn plicht als trekhond gedaan, maar nu bij te oud voor zijn taak begon te worden, bad zijn baas hem de vrrjheid geschonken. Het dier maakte van deze gelegenbeid gebruik om naar zijn vroegeren baas, waar bet hem blijkbaar beter bevallcn was, terug te keeren en de af- stand van 25 K.M. bleek daartoe geen belet- sel te vormen. GEVANGEN NEDERLANDERS IN KLEEF. Naar de „Maasbode" uit goede bron ver- neemt, zitten, bebalve bet bestuurslid van de S.D.A.P.-afdeeling Nijmegen, de beer Span- ster, nog eenige andere Nijmegenaars sinds geruimen tijd in hechtenis te Kleef. De Kleef- sche gevangenis is zoo overvoj, dat in som- mige cellen, bestemd voor den persoon, twee of drie personen zijn ondergehracht. Den laat- sten tijd zijn er nog twee Nijmeegsche han- delaren aangebouden op verdenking van devieizensmokkel. Een van hen, een eierban- delaar, werd, toen bij Kleef binnenkwam, ge- arresteerd, zander dat hem de reden daarvan werd opgegeven. Een verzoek, om zijn vrouw te telegrafeeren, waar by ibleef, werd wel in- gewilligd, maar niet uitgevoerd. Deze men schen wachten nu al weken hun vonnis af en weten niet wanneer zy zullen moeten voorko- mea. Bemoeimgen van den Nederlandscben consul blijken zonder uitwerking te blijven. DIERENMISHANDEUNG. In September j.l. werd melding gemaakt van twee ergerlijke gevalien van dierenmis- bandeling te Alpben a.d. Rijn. Het eene ge val betrof de mishandeling van een koe in een weide aan de Spoorlqan, bet andere die van een paard, dat aan een anderen landbouwer toebeboorde, docb in dezelfde weide liep. Beide dieren werden door een onbekende zoo emstig verwond, dat zij moesten worden af- gemaakt. Geruimen tyd is daarop geen enkel derge- lijk geval meer voorgekomen, docb thans heeft een landbouwer uit dezelfde streek zich met een nieuwe aangifte tot de politie ge- wend. In een weide aan bet Goudsche Rijpad gren- zende aan die waarinde beide bovengenoemde gevalien zich bebben voorgedaan, vond bij n.l. een van zijn schapen dood op den grond lig gen. Het bleek, dat bet dier in de lies bij den rechter-achterpoot, een diepe snede van onge veer 10 c.M. lengte was toegebracbt, zoodat de ingewanden en de nieren uit het lichaam puilden. Deze schandelijke mishandeling, welke met de beide bovengenoemde gevalien overeen- komt, moet 's nacbts bebben plaats gebad. De politie stelt tbans opnieuw alle pogingen in het werk om den dader te vinden. VECHTPARTIJ TE GRONINGEN. In de Aduardersteeg te Groningen heeft Dinsdagavond ongeveer acht uur een ernstige vecbtpartij plaats gebad tusscben twee fami lies, n.l. de familie M. en N. De vader van het gezin M. lag op zijn bed te rusten, omdat bij laat nachtdienst op een suikerfabriek moest doen, toen bij ontdekte dat zijn 13- jarige zoon ruzie bad met een buurjongetje van de familie N., bemoeide pa M., gekleed zooais hij was, d.w.z. in negligd, zich met bet geval. De 19-jarige zoon vond ook, dat bij niet buiten bet govecht kon blijven en toen deden ook pa N. en diens 19-jarige zoon mee aan het gevecht. Er werden flinke klappen uitgedeeld. Pa N. pakte pa M. flink aan en de zoon van N. kon bet blijkbaar niet langer met zijn handen af en gebruikte bet stuur van een fiets, waardoor pa M., die intusschesn ook zijn ndglige nog vrijwel was kwijt geraakt, flink aan het hoofd werd gewond. Toen ook de beide zoons van M. buiten gevecht waren gesteld, doordat zij beiden aan het hoofd wa ren gewond, wist de politie uit de kluwen van menschen weer wijs te worden en de vechten- den te seheiden. De overwinnaars de leden van de familie N. waren er ook niet zon der kleerscheuren afgekomen". Intusschen was een van de moeders, die met de vele belangstellenden had toegekeken, flauw gevalien, zij moest worden bijgebracht. De politiedokter, dr. Nathans, verbond de verslagenen en de politie trachtte uit de ver- warde verbalen zicb een duidelijk denkbeeld te vormen om er proces-verbaal van op te ma ken, hetgeen niet bepaald gemakkelijk bleek. Toen men eindelijk de beide families in bun huizen had gebracht, trok ook langizamer- band bet auditorium af en keerde de rust terug in de Aduardersteeg. EEN JEUGDIGE HEETHOOFD. Zondagavond vervoegden zich de 18-jarige W., de 24-jarige T., en diens vrouw aan een fietsenibergplaats te Gouda om bim ry- wielen terug te ontvangen, welke daar waren gestald. Aangezien W. zijn reyu bad verloren, maakte de garagehouder bezwaar, om de fiets aan hem ter band te stellen. W .pakte de fiets toch beet en gaf daarbij den reeds bejaarden garagehouder een hevigen slag tegen bet linkeroog, zoodat hij hloedend werd verwond. Een politie-agent wilde den jeugdigen heet- hoofd naar bet bureau overbrengen ten einde hem eenige opheldering te doen geven om- trent zijn daad. Aanvankelijk ging hij kalm met den agent mede, docb toen men het po- litiebureau dicht was genaderd, bleek de jeugdige arrestant tegen kennismaking met de politie onoverkomelijke bezwaren te bdbben. Hij sloeg en trapte wild om zich heen, op geestdriftige wyze aangevuurd door zijn beide metgezellen. De agent Kroon liep een bloedende wonde in bet gelaat op en moest zicb in de wijkver- pleging laten verbinden. De politie was ver plicht, het opdringende publiek eenige malen met de blanke sabel uiteen te jagen. T. en W. werden ibeide ingesloten en eerst den volgenden- middag losgelaten. GEHEIME DISTILLEERDERIJ TE SURHUISTERVEEN ONTDEKT. Door de assistenten der directe belastingen, geassisteerd door de rijks- en gemeente-veld- wachters is op vermoeden van in het geheim stoken van gedistilleerd ten huize van den arbeider J. van der M., te Sudhuisterveen (Fr.) een inva! gedaan. Een vijf meter lange onderaardsche gang, door v. d. M. achter zijn woning in de kippenren gemaakt, leidde naar een ruimte ender een hok, waar de beambten, behalve een viertal vaten met de benoodigde vloeistoffen (op water getrokken glucose)), twee volledige distilleertoestellen en een melkbus, inboudende 30 a 35 liter gedistil leerd, aantroffen, meldt de „Tel." Een dezer toestellen, dat nog warm aanvoelde, was, doordat de eigenaar blijkbaar onraad ver- J moedde, pas buiten werking gesteld. Een en ander was zeer kunstig in elkaar geizet. Voor den vervaardiger zou de distilleerdery, wan- neer hij niet betrapt was, een winstgevende zaak zijn geworden, want naar schatting be- vond er zich reeds 7 a 800 liter vloeistof in de vaten. De toestellen en ingredienten zijn naar Buitenpost vervoerd cn ter ibescljikking ge steld van den ontvanger der directe belastin gen aldaar. EENIG OVERLEVENDE VAN DE „KREUZSEE" ZWAAR ZIEK. De eerste machinist van het op de Noord- zee vergane Duitsche motorschip „Kreuszee", de heer E. E. Schwenke, die in het ziekenhuia aan den Coolsingel te Rotterdam werd opge- nomen, is naar het ,,Handelsblad" meldt, zwaar ziek. Het uren doorbrengen in het vrieskoude zeewater, waaraan zyn kameraden zyn over- leden, heeftden zeeman een gevaarlijke long- ontsteking bezorgd. Nader meldt men: De toestand van den geredden machinist van het vergade Duitsche s.s. „Kreuzsee" is gunstig. Geoieken is nu, dat bij snel herstelt en dat van longontsteking, zooais de aanvan- kelijike diagnose luidde, geen sprake is. Ma chinist Schwenke zal eerstdaags het zieken- huis kunnen verlaten. Op verzoek van de familie is bet lyk van den omgekomen tweeden machinist Kindt Woensdagmorgen per lijkauto naar Burg by Hamiburg vervoerd, waar het ter aarde zal worden besteld. MEISJE VERBRAND. In een woning aan de Bouriciusstraat te Arnhem is de 21jarige dienstbode D. ten Hoiae, uit Ellecom, met baar klee'ren in aan- raking gekomen met vuur, met bet gevolg dat haar kleeren vlam vatten. Het meisje liep ernstige brandwonden op en is spoedig overleden. Omtrent de toedracht van het cngeluk tast men in het d.uister, daar niemand bij het on- geluk aanwezig was. Eerst op het geschreeuw van het meisje snelden de huisgenooten toe. Toen was het reeds te laat. Vermoedelyk is zy ibij het aanmaken van de kachel door het vuur geraakt. IN TEIL MET HEET WATER GEVALLEN. Het 2 (4 -jarig kind van den heer M. S. te AltweertWeert (L.) is in een onbewaakt oogenblik in een teil met heet water gevalien en aan de gevolgen overleden. DOOR EEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. De trein, die om 9 u. 45 uit Amsterdam naar Rotterdam vertrok, had twintig minuten vertraging, doordat bij Veur, op ongeveer 8 K.M. afstand van Den Haag, een 40-jarige vrouw, die van bet land kwam, op den over- weg door den trein werd gegrepen en gedood. VRACHTAUTO TE UTRECHT GEKANTELD. Een met kisten beladen wagen werd op den boek van de Biltstraat en Wittevrouwensin- gel te Utrecht in den flank gereden door een andere auto. De vrachtwagen kantelde door den scbok en kwam terecbt tegen de brugleu- ning. De drie mannen, die in de stuurcabine zaten bekwamen geen ietsel, een vierde man echter, die achterop zat, werd van den wagen geslingerd en kwam met zijn hoofd zoo onge- lukkig op een zandibak neer, dat hij in zorg- wekkenden toestand naar bet ziekenbuis moest worden vervoerd. De man is daar aan zijn wonden bezweken. VERWOED HENGELAAR ONDER EEN AUTO. Een Amsterdamsche bengelaar aan het Noord-Hollandsch Kanaal tusschen Ilpendam en Purmerend, liep, toen hy een karper had gevangen, met zijn vischtuig en buit acbteruit den weg op, juist toen een auto passeerde. De bengelaar bad de naderende auto niet bemerkt. Hij werd door den wagen gegrepen en tegen den grond gesmakt, tengevolge waarvan de man beide beenen brak en aldus de Tel., in het Gemeente-ziekenhuis te Pur merend moest worden opgenomen. EEN NIEUWE TRUC. Een winkelier aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam kwam zijn buurman, ook een winkelier, waarschuwen, dat er voor hem was opgebeld. Laatstgenoemde winkelier heeft n.l. geen telefoon. Hij haastte zich naar het belendende perceel en inderdaad was er iemand voor hem aan het toestel. Wie het was, werd niet heelemaal duidelijk en wat hij precies wilde al evenmin. Hij informeerde naar den huurprijs van den winkel, hoeiwel de zaak niet te huur staat en hij vroeg nog een paar andere dingen, waarbij hij vrij lang van stof was. Tenslotte beide hy bruusk af. De winkelier keerde eenigszins verwonderd naar zijn zaak terug, welke zaak bij zoo lang zon der toezicht had moeten laten. En toen hij goed en wel weer in zijn winkel was, werd het raadsel opgehelderd. In dien tusschentijd had men zijn winkellade gelicht. Er was een ibedrag van f 40 gestolen. ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK. Bij Cbarkof is het vliegtuig K 7 neergestort. Het eerste hericht sprak van zeven dooden en zes zwaar gewonden, doch een later bericht noemt de namen van veertien menschen, die zyn omgekomen en wel de chef-vlieger Sne- guiref, ingenieur Jeronkin, chef van de mon tage van de vliegtuigfabriek, Crippa, ver- tegenwoordiger van bet centraal bebeer van de burgerluchtvaart, cbef-mecanioien Vlasof, me- canicien Barycbiwof en Konenenko, ingenieurs constructeurs Chkowski en Zaretski, Papts- jinski, boofd van het departement van tech- nisch toezicbt, waamemer Pilache, Limanski, secretaris van de eel der unie van communis- tiscbe jeugdvereenigingen bij de vliegtuigfa briek, werktuigkundige Zaitsef en bekieeders Plotinski en Saklne. Uit de opgaaf van de functie der omgeko- menen valt op te maken, dat het toestel bij een proefvlucbt is vergaan. Er is een regee- ringscommissie ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de ramp. ROOFOVERV ALLEN. Eenige bankroovers hadden te Montevideo met succes een bankroof volbracht, doch juist toen zy met hun buit in een auto wilden vluchten, arriveerde de inmiddels gealarmeer- de politie. Er ontstond een bevig vuurgevecbt waarbij zes personen werden gedood, en wel vier politieagenten, aangezien het vuur door de roovers was geopend. Bij de achtervolging werden twee roovers neergeschoten. Vyf per sonen, w.o. eenige burgers die niets met de zaak te maken hadden, doch door verdwaalde kogels werden getroffen, werden gewond. Een aantal bandieten drong het filiaal van de American Bank ant Trust Company te Racine in den staat Visconsin binnen, roofde de kas, schoot twee employe's dood en ont- voerde den directeur en twee andere employe's w.o. een meisje. Later in den avond hebben j de bandieten de drie ontvoerden te Wauheska in vrijheid gesteld. TWEE SLACHTOFFERS VOOR 50 FRANC. In het Belgische dorp 'Harchies werd 26 Januari j.l. een afschuwelijke misdaad ge- pleegd: de landbouwer Benoit Patte en zijn zoon Herman vielen als slachtoffer van een roofmoordenaar en him lijken werden den vol genden dag in bun woning, met verbrijzelden schedel, gevonden. Het spoor leidde naar de naburige Fran- sche grens, waarover een verdachte Poolscbe zwerver de wijk moest hebben genomen en dezer dagen slaagde de Fransche politie er in, een man te arresteeren, zekeren Pieprzca, die een jas droeg, welke aan een der slachtoffers had toboehoord. De man werd naar Belgie uit- (Ingez. Med.) geleverd en te Doomik opgesloten. Voor den rechter-commissaris legde hy een volledige bekentenis af. Hij verklaarde, dat bem ter oore was gekomen, dat de oude Patte zt(n hoeve verkocht bad voor 300.000 franc en dit nieuwtje had zijn begeerte opgewekt en bet besluit in hem doen rijpen, om zich van de geldsom, die by in de hoeve dacht te zulleo vinden, meester te maken. Hij wist 's nachts onbemerkt in den stal binnen te sluipen en verborg zich in een on- gebruikten bakoven, van waaruit bij het doa en laten van beide bewoners zorgvuldig be spiedde. Op den avond van 26 Januari kwam de zoon den stal binnen om de paarden te verzorgen en de Pool velde den niets kwaads vermoeden- den man met een hamer neer. Daarop ging de moordenaar naar de ken- ken, waar bij den 70jarigen vader hetzelfde lot deed ondergaan. Na de misdaad gepleegd te hebben, ont- deed de Pool zich van zijn lompen en kleedde zich met de kleedingstukken van zijn slacht offers. Den hamer, waarmee hii de doodeltjke slagen had toegebracbt, wierp hij in een gier- put en nadat hii nog gegeten en gedronken had, verllet bfl de hoeve tegen 2 uur 's nachts en zocht hij een schuilplaats in een verlaten but in een naburig bosch, waar hij zich maan- denlang scbuil hield en van inbraken leefde. Bij zijn slachtoffers op de hoeve had hij slechts 50 franc in huis gevonden. DAME UIT DEN HAAG LEED LANGHN TIJD AAN SPIERPIJNEN. Nu van alle pyn verlost. „Sedert langen tijd leed ik aan spierpijnen, die in hoofdzaak veroorzaakt werden door bet zenuwgestel. Van alles had ik al geprobeerd om van die piinen af te komen, echter zonder resultaat. Totdat ik nu een jaar geleden begonnen ben met het gebruiken van Kruschen Salts. Eigenlyk gezegd had ik er al na een half jaar zooveel baat van: de pijnen waren nagenoeg gebeel weg. Toen bad ik U reeds willen beriebben, hoeveel succes ik met het ge bruik van Kruschen Salts gehad had. Ik heb echter een vol jaar gewacht om met te meer zekerbeid de geneizing aan bovengenoemd middel toe te schrijven en het iedereen te kun nen aanbevelen. Ik geef U daarom ook het recht, van mrjn schrijven gebruikt te maken als aanbeveling van het voortreffelijke ..Kru schen Salts". A B." De pijnen van allerlei vormen van rheuma- tiek zyn meestal een aanduiding van te trage werking der inwendige organen, een gebrek, waarvan de lijder zich zelden bewust is. Deae toestand brengt echter een ongemerkte op- hooping van schadelijke stoffen, die langza- merhand bet bloed onzuiver maken en de on- draaglrjke pijnen veroorzaken. De ,,kleine da- gelijksche dosis" Kruschen Salts houdt Uw in wendige organen in actieve werking, zoodat alle onzuiverheden volledig en regelmatig uit het lichaam verwijderd worden. Het gevolg is een inwendige „reinheid" en een zuivere bloeds- omloop, vrij van alle sfihadelijke stoffen, vmilce verantwoordelijk zijn voor menigen onverklaar- baren toestand van slechte gezondheid. Kru schen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0,90 en f 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor ddn eent per dag. Op het oogenblik kunt U Kruschen Salts protoeeren zonder dat het U iets kost. Er zijn namelijk onlangs onder de apothekers en dro gisten een aantal flacons Kruschen verdeeid, die alle verpakt zyn met een gratis proeffla- con. U kunt dezen gratis proefflacon gebrui ken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En indien U na deze proef niet vol- komen tevreden bent, kunt U den grooten flacon ongescbonden terugbrengen naar den apotheker of drogist, bij wien U dezen gekocbt hebt. Hij zal U Uw gebeele uitgave /1,60 onmiddeLlijk en zonder omwegen terug- betalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt Is bij de groote maat en slechts voor een beperkten tijd verkrijgbaar is. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze „groote proefpakken" uityer- kocht heeft. Let op, dat op het etiket op de flesch zoo- wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels-Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. GEV A A RT J.l K E VERSPERRING AAN DE BELGISCHE GRENS. De Kon. Ned. Automobielclub meldt, dat de Belgische douane op verschillende groote we- gen aan de grenskantoren van zonsondergnng tot zonsopgang versperringen heeft aange- bracht, hetzij door het spannen van kettingen, hetzij door het leggen van boomstammen dwars over den weg. Zulks is o.a. het geval te Wuestwezel, Putte enz. Midden op den weg wordt in die gevalien voor de versperring ter waarschuwing een roode lantaam geplaatst. Pas nadat de visitatie is geschied, wordt de versperring weggenomen. NOODLOTTIGE VERGISSING VAN EEN MEDICUS. Door een noodlottige vergissing van een arts zijn te Sosnowitz twee zuigelingen om het leven gekomen. Nadat de kinderen voor het slapen gaan een mj&dicijn hadden gebruikt, dat de dokter bad voorgescbreven, vonden de ouders den volgenden ochtend de kinderen dood in bed. 'Het bleek, dat de dokter rer- keerde medicrjnen had voorgeschreven. De ge- neesbeer, die de noodlottige vergissing ge maakt heeft, is gearresteerd. EEN MEDIUM VEROORDEELD. Een 45jarige vrouw in een Tsjechoslowaksch stadje is voor bet gerecbt gedaagd onder de beschuldiging dat zy verscheidene personen voor groote bedragen heeft opgelicht, door zich voor te doen als spiristisch medium. Zij placht zich in trance te begeven en door gebruikmaking van „boodschappen uit de geestenwereld" haar clienten hun geld en be- zittingen afhandig te maken. Voor het gerecbt zeide zij onschuldig te zijn, daar zij gehandeld had volgens de „boven- natuurlijke wetten". Het bof dacht er echter anders over en ver oordeeld e haar tot 9 maanden gevangenis straf. DE VIJF MILLIOEN VAN DE FRANSCHE STAATSLOTERIJ. Het groote lot van de Fransche Staatsloterij ten bedrage van vijf millioen francs, is geval ien op bet nummer van een kolenhandelaar te Avignon. Te Marseille is een prijs van drie millioen francs gevalien, terwijl te Parys een stationskruier een half millioen francs woo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6