Ter Neuzensche Courant Tweede Blad BISSSSL AND, BUITEILABD t.ASDBOUWBERICHTEN. QEMENQDK BERICHTEN VAN Maandag 20 Nov. 1933. No. 9070 GEMEENTERAAD VAN AXEL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. De motie-K. ter Liaan -be-treffende nieuwe regeling van de uitkeerkngen aan mobiliatie- invaliden en Iran nabestaanden wordt met 49 tegesn 18 stemmen verwonpen De beg rooting van defensie wordt aange- nomen met 50 tegen 17 stemmed. Tegen stemden de soc.-dem., de comm-unisten en de heeren Arts (R.K. Vp.) en Van Houten (chr.- deim.). Verschillende kleinere wetsontwerpen wor- den zonder debat en z. h. s. aangeoomen. Bij het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de overeenkomst van 1930 met de Neder landsche Spoorwegen verklaart de beer Van Braambeek (s.d.) zich tegen het versehuiven van lasten naar de toekomst. De regeering neme het wetsontwerp terug. De heer Wijnkoop (coram.) is tegen het ontwerp. Minister Kalff w|ij;st op den toestand van 'a lands financien. De personeelsbelangen zjjn safe. Het wetsontwerp wordt aangenomen z.h.s met aaniteekening, dat de communisten en de heeren Van Braambeek en Sneevliet tegen zijn. Voortgegaan wordt met de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaJken voor 1934. Minister De Graaff bepleit het nut van een persdienst aan zijn departement. De regee ring is met voomemens diplomatieke onder- handelingen met -Sowjet-Rusland aan te knoo- pen, wijl Russische consulaten centra zijn ge- bleken van communistische propaganda. HET ZENDERVRAAGSTUJK. IN DEN OMROEP. Mr. Van der Deure, voorzitter van de N. C. R. V., deelt in het oigaan dier vereeniging mede, dat de N. C. R. V. en de K. R. O. in Juli 140.000 hebben gevoteerd om den Hui- zer-zender „ruim viermaal zoo sterk hoorbaar te maken als Kootwijk". De toestemming van den minister van binnenlandsche zaken werd voor die verbetering veraooht, dloch de toestemming is „voorloopig" uitgesteld en de beslissing aangehouden, omdat de minister het geheele vraagstuk van de techniscne ver- zorging van den omroep wilde regelen en in verband daarmede geen incidenteele besiissin- gen kon nemen. ONBELASTBARE MARGARINE EN VETTEN ALS KERSTGAVE. Bij de verschillende weldadigheidsinstellin- gen en -vereenigingen bestaat de gewoonte omstreeks Kerstmis pakketten met levens- middelen uit te reiken als kerstgave. Van diverse zijden bereikten de Crisis- Zuivel-Centrale aanvragen om ook dit jaar voor dat doel onbelaste margarine en vetten beschikbaar te stellen. De Crisis-Zuivel-Centrale verklaart zich bereid dergelijke verzoeken in welwillende overweging te nemen en noodigt de vereeni gingen en instel'lingen, die daarvoor in aan- merking wenschen te komen, uit haar daarbij op te geven resp. te leggen: a. een verklaring van het bestuur, waaruit blijkt, hoeveel onvermemgde margarine en/of vet in andere jaren voor dat doel werd uit- gereikt; b. de hoeveelheid van deze artikelen, wel- ke thans benoodigd zal zijn, onder bijvoeging van een door het bestuur geteekend afschrift van den order,brief aan den leverancier; c. een verklaring van den leverancier, van welke margarinefabriek enyof vetsmelterij de artikelen worden betrokken; d. den datum waarop deze artikelen ge- leverd moeten worden; e. den datum waarop en de plaats waar de uitreiking der kerstgave zal plaats hebben. Het is de bedoeling, dat zooveel mo-gelijk de margarine en andere vetten zullen worden aangekocht by dezelfde leveranciers, van wie zij de v-orige jaren betrokken zijn. Aangezien het vervoer van de onbelaste artikelen si edits mag plaats hebben onder dekking van een door de C.Z.C. afgegeven geleid-ebilj-et, dienen aanvragen, als bovenbe- doeki, zoo spoedig mogelijk en in elk geval vbor 30 dezer te worden imgezonden aan het adres der Crisis-Zuivel-Centrale te 's-Graven- hagie. Eaan van Meerdervoort 84. WIJZ1GING WINKELSLUITINGSWET. Naar de „Standaard" meldt, is bij het mimisterie van Economische Zaken een wijzi- ,ging van de Winkeislui-tingswet in voorbe- rei-dimg, waarin de minister volgens zijn toe- zegging, zonder het principe van de wet te wyzigen, de mogelij-kheid wil openen, om den opemugstijd van winkels op Zonda-g, bij Ge- meenteveroridaning te venengen van vier op zes uur. den persoon van -den Minister en namens de Kamers van Koophandel van Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Tilburg en Tiel aan het Rij-k aangeboden. Het -bevindt zich nabij het zuidelijk brug- einde en het is door Ir. A. J. van der Steur ontworpen: een monumentale bank met zuil en bloemtak, opgetrokken van tegelmateriaal, product van de Betuwe. De zuil -draagt naast het jaarcijfer 1933 het opsdhrift, dat de bateekenis van deze brug op d'e beste wijze karakteriseert: ,,Noord en Zuid ver-bondien". Nadat de Minister het gedenkteeken had aanvaard, vertrok het gezelschap naar het Stadhuis te Zaltbommel, waar een ontvangst plaats vond door het -gemeentebestuur. De bu-rgemeester, de heer N. F. Cambier van Nooten, sprak hier. Een door de Kamers van Koophandel van Tiel, Utrecht, s' Hertogenbosch, Tilburg en Eindhoven aan een 80-tal genoodigden aange boden noenmaal, waarbij als tafelpresidemt optrad de heer H. C. de Jomgh, voorzitter der K. v. K. te Tiel, besloot de reeks van plech- tigheden van dezen dag. De nieuwe hoagst belang-rijke oeververbin- ding is een praohtig stuk Nederlandsch inge- nieurswerk, dat thans, na een bouwtijd van drie jaar, zijn bestemming is gegeven. De brug is met zijj-n sehitterend-e toegangs- wegen, itezamen meer dan 4 kilometer lang en zij geef-t resp. aansluiting op den Rijks- straatw-eg's BoschZaltbommel en den Rijks- straatweg in de richting Utrecht. Zij bestaat uit twee verschillende onderdeelen; deze wor den gevormd door de overbrugging over het zomerbed van de Waal en die over de uiter- waarden aan de Noo-rdizij-de van de riivier. In de eerste bevitiden zich drie openingen, elk ongeveer 120 meter wijd; in de laatste acht openingen, met elk een wijdte van ongeveer 55 meter. De overbrugging van het zomer bed is 66n enkele doorgaande vakwerkbrug met een lengte van 380 meter. Zij is de groot- ste vakwerk'ligger op vier pijlers, die ons land kent. De overbrugging van de uiterwaarden wordt gevormd door vier vakwerkbruggen, die elk 120 meter lang zrjn en elk op drie pijlers rusten. De geheele lengte van de brug is bijna een kilometer. Het geheele werk brug en toegangs- wegen is practisch tegelijk gereed ge- komen; in dit verband past zeker, zonder anderen te kort te doen, een woord van groote hulde aan het adres van Ir. W. J. H. Harmsen, hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat en directeur van het Bruggeabureau, dat den bouw van de brug ontwierp. VERVANGING VAN ZILVEREN DOOR NIKKELEN MUNTEN. Aan het voorloapig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot vaststel- ling van de begrooting van het staatsmunt- bedrijf voor het dien-stjaar 1934 wordt het vol- gende ontleend: Verschillende leden zouden het op prij-s stel len te vememen, hoe de Minister denkt over vervanging van de zilveren munten door nik- kelen. De indruk dezer leden is, dat daaruit een belangrijke bate voor 's Rijks echatkist zou zijn te verkrijgen. De vraag werd gesteld of de aanmunting van gouden ti-entjes door particulieren tot een bedrag van 43 millioen gulden het hamsteren niet in de hand werkt. WERING VAN BUITENLANDSCHE ARBEIDSRRACHTEN. De Nederlandsche R.K. Bond van Hotel-, Cafe- en Restaurantgeemployeerden „St. An- tiomius" heeft een adres gericht aan den Minister van Sociale Zaken, waarin verzocht wordt aanstonds maatregelen te nemen tot wening van buitenllandsohe arbeidskrachten. Er wordt op gewezen, dat ongeveer 25 bui tenlandsche arbeidskrachten in dit bedrijf wor den aangetroffen en zelfs wanneer alle bui tenlandsche arbeidskrachten buiten onze landsgrenizen worden geizet, zullen er nog vele landgenooten werkloos blijven. Er -zijn onge veer 20.000 Nederlanders in Duitschland, waarvan meer dan de helft werkloos is. Daar staat tegenover -dat 70.000 A 80.000 Duitschers bijna alien hie-r werkzaam zijn. Ten slotte wordt er aan hei-innerd dat de huddige regee ring de gevraagde maatregelen bij haa-r op- treden beloofd heeft. GEEN DIPLOMATIEKE BETREKK1NGEN MET SOVJET-RUSLAND. De regeering heeft geen voomemens om diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rus- land aan te knoopen, aldus minister De Graeff bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer. Het is in strijd met de waardigheid van ons land betrekkingen te gaan onderhouden met een land dat Nederlandsche bezittingen heeft geconfiskeerd en schuiden heeft gesc-hrapt. Bovendien zijn de Russische gezan-tschappen en -consulaten dat is elders duidelijk ge- bl-ekeu broeinesten van ongewenschte propaganda. Voor hand-elsbetrekkingen weten particulieren elkaar wel te vinden. Overi-gens is de regeering wel bereid dit streven te steunen. OPENING VAN DE WAALBRUG TE ZALTBOMMEL. In tegeniwoordigheid van de Commissarissen der Koningin in Gelderland en Noord-Brabant, de beer-en Mr. S. baron van Heemstra en Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, en tal van andere hooge autoriteiten heeft Zaterdag- morgen omstreeks (half elf de Minister van Waterstaat, Ir. J. A. Kalff, de nieuwe brug over de Waal bij- Zaltbommel offici-eel ge- opend. De Burgemeester van Waardenburg, J. H. B. baron van N-agel, -heeft eerst het woord ge- voerd en Minister Kalff toen verzocht, de of- ficice-Ie opcLiing te verricht-en. Notaris-dijkgraaf H. C. de Jongh te Ammer- zoden, voorzitter van de Kamer van Koophan del te Tiel, heeft hie ma 'n gedenkteeken in JOURNALISTIEK EN W APEN- FABRICAGE De correspondent der N. R. Crt. te Rrussel meldt Sed-ert verschillende weken deed, in diverse Belgische couranten, het bericht de ronde, dat een Franscih industrieel consortium, bekend om zijn wapenfabricage, de hand had weten te leggen op vier Belgische Ibladen: die Inde pendence Beige, de Etoile Beige, Neptune en Moniteur des Interets Materiels. Deze bladen zetiten trouwens gelijiktijdig, een felle campagn-e in voor de versterking van de Ooster- en Noord-Oostergrens, door middei van z-waar geschut en liohtere snei- vuu-rwapens. De leiding van een paar dezer couranten werd bovendien toevertrouwd aan uit Frankrijk o-vergekom-en joum-alisten. Tot idusver had geen der tat deze-n trust behoorende bladen ook maar met een enkel woord het hierboven bedoelde bericht tegen- gesproken. Thans publiceeren zij echter een korte nota, waaruit moat blijken, dat het kaipitaal van de trust niet afkomistig is van buitenlan/dsche munitiefabrieken of van bui tenlandsche industri-eelen of financiers. „Geen frank, aldu-s de nota, die niet Belgisch, uitshmtend Belgisch lis". In -wiens bezit deze bladen mi zijn, wordt evenwel niet nader mcde-ged-eel-d. VERDEELDHEID. Op diplomatiek getoied is er, schrijft de N. R. Crt., in Europa bijzcnd-er veel bewe- ging, en het moet worden geoonstateerd, dat de p-olitieke positie van Duitschland door dit alles voor het oogenblik ze-er verbeterd is. In hoever die verbetering biijvend zal zijn, en in hoover de Duiitsehers zelfbeheersching genoe-g zullen blijken te bezit-ten om, door zich van een al te ijverig gebruik van de gunstige om- stand-igheden te onthouden, niet ten slotte de dupe te w-orden van hun eigen beleid, moe-t nog blyiken. Er is allerlei actie, en vooral oneensgezinde a-ctie, onder d-e mc-gendiheden wier eensgezind- heid in d-e eerste plaats de Duitschers reden h-ad-dien te vreezen. Het op-merkeli'jkst ver- schij.nsei is de duidelijke vervreemdiing tua- schen Parijis en Warschau, di-e men te Parij.s meer dan in Polen tracht te verhelen. War schau, en in het bijz-onder Beck, de tegen- woordige Poolsche minister van buitenland sche zaken. hebben Parij-s ziijn bstrekkelijke toesc-hietelykheid te-genover de eerste voor- s-tellen voo-r een verdrag der vier mogend- iheden verschrikkelijk kwal'jjk genomen. Al wat Parij-s later gedaan heeft om dit weer goed te maken en alle ontkrachtende wijzigin- gen van het verdrag die Parijs heeft weten door te zetten, hebben dien wrok niet kunnen opheffen. In ait verband moet de merkwaardige be- -spreking tussohen Hitler en den Poolschen gezant te Berlijn word-en -beschouwd. In dat onderhoud moet principieel zijn uitgemaakt dat alle aangelegenheden tuss-chen de twee staten rechtstreeks tussohen hen, en dus zon der immenging van anderen, zullen worden behandeld. „Beide heeren waren ook van meening, dat ter bevestiging van den Euro- peeschen vrede de ibeide landen in him onder- linge betrekkingen van ieder geweld moeten afzien!" Dit heeft waarlijk nog wel niet de kracht van het verhelpen van een hiaat in het verdrag van Locarno, zooals een War- schausch blad het nu vooristeit; maar de geest die uit deze verklaring spreekt is toch wel heel geruststellend voor Berlijn, dat reden heeft gehad Polen -zelfs onmiddellijker dan Frankrijk te vreezen. De groote pol-itieke beteekenis van het felt bestaat in het afzonderliijke van deze actie van Polen, die d-uideiijk als ean krachtige ver- maning aan Parijs bedoel-d is. Polen vertrouwt op het oogenblik, na het Verdrag van Vier, Frankrijk niet meer, boudeert in ieder geval hevig en wil n-u toonen dat het de groote territariale kwesties want dat zijn de voor- naamste „aangelegenheden" tusschen de twee landen heel goed met Duitschland behan- delen -kan zonder dat Frankrijk, als engel met het zwaard ter verdediging van het verdrag van Versailles, wakend daarbij staat. Wij moeten nu natuurlijik nog afwachten of Polen deze politick werkelijk wil doorzetten, en dus reeds bereid zou zijn Duitschland concessles te doen, dan wel of »j voortoopig in de eerste plaats bedoe-ld is om Frankrijk schrik aan te jagen. Zou het Berlijn gelukken Polen van Frankrijk los te trekken dan zou dit inde-r- daad een groote zegepraal zijn der Duitsche politiek. Immers, als men de krachten van Duitschland en Frankrijk afweegt en het afwegen van krachten is een lievelingsbezig- heid van het nieuwe Diutschland dan ver- valt alle evenwi-cht zoolang men nog met Polen als bondgenoot van Duitschland moet rekening houden. Dit was vooral zoo na de BoolschRussische verzoening. Maar Frank- ryk zonder Polen ja, dat is een heel ander geval! Wat Duitschland nastreeft is heel duidelijk: Polen zoo zacht mogelijk te stemmen en zoo ruim mogelijk partij te trekken van de Pool sche ontstemming tegen Parijis, ten einde Frankrijk een gevoel van ge'isoleerdheid te geven. En daar tegenover Frankrijk, door verzekeringen van vredelievende gezindheid van berusting in de formatie van de Duitsch- Fransche grens, te bewegen. Polen, dat daar- toe nu een aanleiding igeeft, werkelijk aan zijn lot over te laten. Berlijn zal te ijveriger zijn geworden in dit beleid, nu het uit de debatten der Fransche Kamer -heeft geleerd, dat het overgroote deel der Fransche politici, hoe groot hun wanitrouwen en ongerustheid ook zijn mogen, in geen geval van een gewapende executie ter handhaving van het verdrag van Versailles willen hooren. Daardoor heeft Ber lijn veel meer vrijheid van beweging gekregen en zal het niet langer de vreesachtige insehik- keiij'kheid in zijn buitenlandsche politiek aan den dag behoeven te -leggen die een tijd lang het kenmerk van den nieuwen koers is ge- weest. Die Kamer debatten en de Duitsch- Pool-sche verklaring, dat zijn de belangryksite verschijnselen van het oogenblik. Hitler heeft daardoor veel meer kans gekregen dat Parijs ten slotte tot afzonderlijke besprekingen met Berlijn geneigd zal blijken. Vervallen de reden-en, die daaraan in den weg stonden, niet -reeds van zelf, als Polen over corridor en Opper-Silezie zonder inmenging van groote broers met Duitschland wil spre-ken Wij zullen het echter eerst moeten zien voor wij het gelooven, dat Polen dit tenslotte wer- kelujik zal aandUrven. Elke diplomatieke ma noeuvre is nog niet bestemd om definitieve politiek te worden. Schijnbewegingen zijn een niet onbekend middei in de intemationale politiek. Mussolini heeft op het oogenblik, naar het schijnt, de draden waaraan hij voortdurend spon losgeiaten en is vooral uit zijn humeur. Hij is ontstemd op Berlijn en neemt in ie-der geval itegen-over Berlijn den schijn aan als- of hij zich niet geroepen voelt de scherven, di-e Hitler gem-aakt heeft, te l)tj|men. Maar na tuurlijik weet hij intusschen heel p-recies wat hij wil. Waarschijnlijk laat hij zich slechts scfhijnbaar gaan. Hij veroordeelt Geneve op een wijze die w-eliswaar tegenover dezen ,,Priiige]iknabe" van veel ikwasie-politiek ge- scbetter niet vreemd is, maar die wel vreemd begint te klinkeo -ulit den mond van Mussolini na de politiek die wij sedert de laatste dagen van Grandi's ministerschap van hem hebben gezien. Boutade? Men moet deze uitbars-ting v-oorai ook beschouw-en in verband met het- geen Mussolini nog verd-er heeft geze-gd. „Nie- mand apreekit van het verdrag van vier, maar alien denken eraan", zei hij, daarmede aan- duidende, -dat men nog wel zijn toevlucht daar- toe zou nemen. Echter, had hij het erop- ge- zet dit verdrag in Frankrijk onmogelij-k te maken dan kon hij dit niet beter doen dan door het voor te stellen als een mi-ddel om den Volkenbond te vervangen. Dat Frankrijk niet voldoende bij voorbaat daartegen had gewaakt is de oorzaak van den wrok der Polen, waar- over wij hierboven apraken. Door het ver drag ten slotte nog met haast overd-adigt nauwlettendiheid van fonmul-eering van den Volkenbond afhankelijk te maken en d'e toe- passing ervan zoo str-ikt mogelijk aan de ai- gemeene Volkenlbondscont-role te onderwerpen heeft Frankrijk zijn vrienden van de Kleine Etente, die in den beginne even heftig boos waren als Polen, maar ternauiwemood kunnen verzoenen. Mussolini kon dus het verdrag voor Parijis niet heviger oompromi-tteeren dan hij heeft gedaan in zijn opmerkelijk'e rede. Heeft hij hiermede bepaalde bed-o-elingen ge had? Het is bij Mussolini zelfs nu nog lang niet zeker dat hij met berekening spre-akit. Hij heeft in zijn regeeringstijd vel£ en soms wer kelijk heel scshokkende redevoeringen gehou- dien, attleen omdat hij aan hevige gevcelens luoht moest geven. Maar hij is toch veel over- legder -geworden. Desni-ettemin valt het ons mioeilijk berekening te zoe-ken -in een rede die bijvoorbaat onmo-gelijk kan maken wat toch zeker zijn wenseh -is. Terwijl de continentale samenhang overai kraakt en de Duitsche politiek ons weer terug dreigt te brengen tot den toestand van v6or 1914 moeten zoowel Sir John Simon als Bon- cour behioefte gevoelen tot een ontmoeting, waartoe Volkenbond en ontjwapeningsconfe- rentie nu d-e gelegeniheid ibieden. Zoo zal men Idle plotseling opnieuw ontwaakte -minsterieele beilangstelling voor Geneve moeten opvatten. Men snelt ter ibij-eenkomst, omdat het gevaar steeds grooter wordt voor het ontstaan van een nieuw wantrouwen van a-llen tegen alien, voo-r nie-uw onccntroleerbaar gekonkel, voor geheime on-dero-nsjes en afspraken die mis- schien voo-r een oogenblik den betro-kkene op- luChtirg kunnen brengen, maar di-e op den duur de wereld in een nieuwe katastrofe moe ten drijven. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij, getoouden op Maandag 13 November 1933 te Goes. De vergadering werd -geleid door Mr. P. Die- leman, Algemeen Voorzitter der Z. L. M. 0.m. kwarn en de volgende onderwerpen in be- sprekinig: Rassenstatistiek. De Directeur van het Instituut voor Planten veredeling heeft de medewerking der Z. L. M. verzocht voor het verkrijgen van zoo goed moge- lijke gegevens over de rassenstatistiek, welke zullen worden opgenomen in de e.v. editie van de Rassenlijst, welke door bedoeld Instituut wordt uitgegerven. Besloten werd alle gewenschte medewerking te verleenen en het bestuur van den Keuringsdienst Zeeland te verzoeken een com- m-issie voor het verzam-elen dezer gegevens in te stellen. Waterschapslasten. De 3 Centrale Landbouworganisaties hebben in een uibvoerig adres den Minister van Waterstaat verzocht te willen bevorderen dat bij de classifi- catie van in een waterschap gelegen ongebouwde eigendommen v-oor den aanslag in de water schapslasten wordt rekening gehouden, niet al- leen met het belang dat deze gronden hebben bij de werken van het waterschap, doch ook met den wateroverlast, welke -d-eze eigendommen aan het waterschap veroorzaken. In het aidres werd tevens gevraagd de gebouwde eigendommen, on- afhankelijk van hunne hoogteligging te laten mede ihetalen in de lasten van het waterschap, waarin deze zijn geleverd. In verband met dit adres, waarmede instemming werd betuigd, werd de wenschelijikhei-d naar voren gebracht dat eene herziendng der waterschapslasten tot stand kome. waarbij meer rekening wordt gehouden met lig- ging, grondsoort., etc. Bouwverordening. Het adres imzake de vastgesteld« model-bouw- verordening dat de Z.L.M. eertijds heeft gericht tot Gedeputeerde Staten van Zeeland gaf aan dit college geen aanleiding de voorgestelde wijzigin- gen -over te nemen. De aan de gemeenten rond- gezonden bouwverordening was slechts bedoeld ails een model dat de gemeenten d-esgewenscht konden wijzigen. Het is echter gebleken dat de meeste gemeenten de model-bouwverordening zonder meer hebben overgenomen. Daar in de model-bouwverordening echter eenige minder practische voorschriften zijn op genomen zal getracht worden de gemeenten zoo- noodig te bewegen deze voorschriften te wijzigen. Zeeuwsche Crisis-rundvee-centrale. Medegedeeld werd dat voor de Z. L. M. in het bestuur van de Zeeuwsche Crisis-rundvee-cen trale werden benoemd de heeren H. C. van de Zande te Nieuwerkerk en P. J. J. Dekker te Wemeldinge. Steun. tuinbouw. Door het K. N. L. C. zal op voorstel van de Z. L. M. een perm-anente commissde van Advies worden ingesteld inzake fruitteelt en andere tuin- bouwaangelegenheden ter hehartiging van de be- langen der led-en-tuinbouwers. Voorts werd besloten ter adviseering van het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. een commissie in te stellen uit deskundigen op tuinbouwgebied in Zeeland. De heeren Toledo, Vogelaar en Dek ker zullen worden aamgezocht zittin-g in deze commissie te nemen, terwijl de commissie zal worden uitgebreid met een lid uit Walcheren en een uit Zeeuwsoh-Vlaanderen. Lupinenteelt. Ingekomen is een verzoek van de Vereeniging van Lupinenvenbouwers te Haamstede om po- gin-gen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een contingenteering voor -den inivoer van lupinenzaad, daar de teelt van lupine welke voor een deel voor Schouwen van zeer groot belang moet worden geacht in het geheel niet loonend is. H-et vorig jaar is door de werkzaamheid der Z. L. M. een gedeelte van den oogst tegen een hoogeren marktprijs verkocht kunnen worden. Besloten werd bij den Minister krachtig aan te diringen den invoer van lupinenzaad te contin- genteeren, terwijl de gemeentebesturen van Renesse, Haamstede en Burgh zal worden ver zocht adhaesie aan dit verzoek te betuigen. Prov. Regelingscommissie Paardenfokkerij. Besloten werd de heer P. A. Stallaert te Kloosterzande, aftredend, opnieuw aan te wij-zen als lid van de Prov. Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij Algemeene Vergadering Centraal-Bureau. Naar de algemeene vergadering van het Cen traal-Bureau uit het Nederlandsch Landbouw- Comite welke zal worden arehouden op 30 Nov. a.s. te Utrecht werd afgwaardigd de heer L. Kranenburg te Wilhelminadorp. Zaaiplan 1934. Besloten werd het K. N. L. C. te verzoeken bij den Minister krachtig aan te diringen op spoedige bekendmakiog -der steunmaatregelen voor 1934 voor aardappelen, bieten, vlas, opdat hiermede tijdi-g kan worden rekening -gehouden bij de vast- stelling van het zaaiplan voor 1934. Suikerbietensteun oogst 1933. Medegedeeld werd dat voorloopig uit te keeren bedrag voor de garantiebietenoogst 1933 vermoe- delijik zal worden vastgestel-d op 9,per 1000 KG, waarvan de eene helft zoo spoedig mogelijk zal worden uitbe-taald, de andere helft in de maand December 1933. Uitvoer erwten. Daar het in het voom-emen ligt het invoerrecht op erwten in Frankrijk belangrijjk te verhoogen zoolas in het Lan-dbouwblad van 4 November is medegedeeld, heeft de Z. L. M. mede op verzoek van -de Vereeniging van handelaren in granen, zaden en peulvruchten in Zeeland, bij het Lan-d- -bouiw-Comite verzocht er bij de Regeering op aan te dringen verhooging van de invoerrechten op erwten in Frankrijk te voorkomen, zoonoodig door het nemen van repre-saille-maatregelen. Daar een groot deel van -de erwten-oagst uit Zeeland tot heden naar Frankrijk werd geexpor- teerd zou een verhooging van het invoerrecht voor de verbouwers in Zeeland zeer emstige ge- voiigen hebben. Een verhooging van het invoer recht op erwten in Frankrijk zooals werd voor- gesteld zou eigenlijk neerkomen op een invoer- verbod. Kringtentoonstelling. Het Bestuur van den Kring Oostelijk Zui-d- i Baveland heeft medegedeeld, dat de te houden kringtentoonstellmig in 1934 zal worden gehouden te Kruiningen. Landbouvvonderwijs. De aan-steliing van Ir. J. Versteeg, assistent- Secretaris der Z. L. M. als tijdelfcjk leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes werd goed- gekeurd. EEN BRUTALE POSTDIEFSTAL. Tusschen Ton-bridge en Maidstone hebben raovers een postauto aangehouden, den chauf feur be-wusteloos gestagen en een aantal aan- geteekende stukken ontvreemd. De chauffeur vertelde later, dat hij op een nauw gedeelte van den weg bij Mereworth een auto -zag s-taan, een grooten gesloten wa- gen, midden op den -weg, zoodat hij niet kon passeeren. Hij stopte dus, waarop een keu- rige chauffeur op hen toekwam en hem vroeg of hij eens wilde helpen, daar hij zijn motor niet op gang kon krijgen. De man van de post, die geenerled verdehking koesterde. stapte uit, doch nauwelijks op den weg kre-eg hij een kiap met een zwaar voorwerp o-p zijn achterhoofd, zoodat hij bewusteloos ineen- zakte. Toen hij bijkwam lag hij gebondien in het gras naast den weg, met een prop in zijn mond. Met veel moeite slaagde hij erin een arm vrij te maken en de prop uit zijn mond te verwijderen. Toen bezwmde hij weer. Even later kwam hij weer bij. Hij werd toen ge- holpen door een krantenloop-er, die hem vender bevrijidde en op zijn bok hielp, waar hij even kon bekomen. De auto was ledig. De man reed naar het postkantoor te Maidstone, waar hij het voorgevall-ene beri-chtte en de politie waarschuwde. De post wag eh had veertig zakken bevat. Zij werden geopend teruggevonden in 'n bosch bij1 Mereworth. Alle aangetieekende stukken waren gestolen en ook de geleidelijist, zoodat men niet kon nagaari wat er vermist werd. De gewone -brieven lagen her en der verspreid, doch zijn opgeraapt en aan de geadresseerden bezorgd. De buit van de roovers is waar- sohijnlijk aanzienlijk. De chauffeur had niet kunnen zien van welk merk de auto was, waaruit de aanslag gepleegd is. Hij geloaft, dat er met den chauffeur mee vier mannen in zaten. BRAND IN EEN PARIJSCH RESTAURANT Een emstige brand heeft gewoed in een bekend Parijsch restaurant in den omtrek van de Madeleine. Na sluiting van die zaak zou den de tapijten schoongemaakt worden, waar toe zij van tevor-en met benzine werden uit- gaborsteld. Bij het inschakelen van den stxrf- zuiger ontstond kortsl-uiting en de vonk deed de benzine vlam vatten. In een oogwenk stond de geheele ruimte in vlammen. Hoewel de bran-dweer bijna onmiddellijk ter plaatse was, slaagde men er niet in vijf bedienden van het restaurant, die geheel door de vlam men waren ingesloten, tijdig te ontzetten. De maitre d'hotel is levend verbrand, terwijl de vier overige employ's met brandwonden en emstige rookvergiftiging naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Vergadering van Dinsdag 14 November 1933, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verscbelling, L. P. Ortelee, I. de Peijter, P. J. van Bendegem, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kampen, A. P. de Ruij- ter, F. Dieleman en J. dg Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Mam. Afwezig de heer J. M. Oggel. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier- Hij doet mededeeling van een schrijven, van. den heer Oggel, waarin deze kennis geeft ver- hinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. Aan de orde komt: 1. Notulen. Wordt voorgesteld de notulen der vergade ring van 3 October 1.1. vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Ingeko-men stukken en mededeelingen- a. Proces-verbaal van de op 29 September 1933 ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden opneming der boeken en kas, waar bij is gebleken dat het batig slot over het dienstjaar 1932 bedraagt blijkens ingeleverde rekening van den gewonen dienst 10.365,29%. van den kapitaaldienst 2651,dat ten bate van het dienstjaar 1933 komt het batig slot der vastgestelde rekening over 1931, voor zoover dat niet reeds in de vastgestelde reke ning over het dienstjaar 1932 is verantwoord van den gewonen dienst 9042,4912, van den kapitaaldienst 4780,97, dat de in-komsteo. van den dienst 1933 tot op datum hebben bedragen f 142.828,49, volgens bij- joumalen 163,84, te zamen 169.832,09; dat de uitgaven over 1933 tot op datum hebben bedragen 141.891,71, zoodat in kas moest zijn f 27.940,38, hetgeen overeenkomt met het totaal der in kas bevonden en in het proces- verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een adres van de Provinciale Commis sie voor werkloozenzorg van het N.V.V. en de S.D.A.P. te Vlissingen, waarin met het oog op de minder rooskleurige vooruitzichten voor het komende najaar en den daarop volgenden winter de aandacht gevraagd wordt voor de verzorging van de werkloozen en hunne ge- zinnen gedurende deze periode en gevraagd wordt de steunnormen te herzien en op een hooger niveau te brengen, zoowel voor de ge- organiseerden als niet-georganiseerden en voor vak- en industrie-arbeiders, een en ander vast te stellen in overleg met de organisaties. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aangezien hun college reeds vroeger in prin cipe besloten had v66r den aanvang van den winter met een voorstel tot verhooging van de steunnormen bij den raad te komen, dit schrij-ven voor kennisgeving aan te nemen en verwijzen voor him voorstel naar punt 9 der agenda. Met algeme-sne stemmen word-t aldus be sloten. c. Een adres van den Zeeuwsch-Vlaam- schen Slagersbond, die daarin te kennen geeft 1 met leedwezen kennis te hebben genomen van het voorstel tot wijziging van de Verordening op de Vleeschkeuringsdienst. Daardoor ontstaat weer de moge-Iijkheicf, dat geslacht zal worden In woningen, schu- ren en stallen, waar het vleesch niet behoor- lijk zindelijk kan behandeld worden. Het behoeft geen betoog, dat hierdoor een onhygienischen toestand ontstaat, zooals het bewaren van het geslachte, waar b.v. een zieke aanwezig is, of in een keukentje, waar in gekookt wordt, of in een stal waar kippen huisvesten etc., terwijl juist he-t rein en zin delijk bewaren van vleesch, dat voor den ver- koop is bestem-d, een allereerste vereischte is. Daar de gemeente Axel nu kan bogen op een modem slach-thuis, kunnen die onge wenschte toestanden door het gedane voorstel van Burgemeester en Wethouders geheel wor den opgegeven, zonder dat de billijkheid ge weld wordt aangedaan. Redenen waarom adressante beleefd ver- zoekt het bovenvermeld ve-orstel van Burge meester en Wethouders alsnog in de raads- zitting ter sprake te willen brengen en aan. te nemen. I Burgemeester en Wethouders geven naar aanleiding van dit ad-res te kennen: Met verwjjzing naar ens vorig advies, waar bij tot aanvuiling der verordening wordt ge- adviseerd, stellen wij wed-:rom voor, deze wijziging te aanvaarden. Ons College staat op het itandjpnt, dat nu de gemeente voldoet aan de wettelijke bepa-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5