Winkeliersvereenpg „K LIM OP" Feailleton - vertellingen 8 P 0 T. Predikbeurten GEMEBGDE BERICHTEN VapoRub Van onze adverteerders. VOETBAL. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. Oppassen en terstond in- grijpen. Niets beter dan rft®* mm (Ingez. ••.■a*!. A mjWWfcMHAiWUBK—WMWMMMBifcWWd—MWH——WW betowfte, de waardeering daar gevonden wordt waar men van den dienst geniet, dat die daarentegen gemist wordt dddr waar men er toch geen gebruik van meet maken. Hit bet rapport door Gedeputeerde Staten aan Uwe Vergadering uitgebracht wordt op- uieuw geconstateerd dat deze bootdienst zoo- wei wat betreft hot gemak en den duur der reis, als wat betreft de kosten voor het rei- zend publiek, de voorkeur verdient. Deze stal ling is ook door onze Kamer steeds verdedigd. Onze Kamer is het echtier niet eens met het geen d'aarop verder in het rapport van het Gedeputeerd College volgt, als zou het ver- srh.it indien het vervoer langs andere wegen zou moeten worden geleid niet van groote be- teekenis zijn, en wij zijn van oordeel dat het rapport in dit opzicht over de bezwaren van de hierbij betrokkenen te gemakkelijk heen- Zooals wij hiervoren echter reeds heb- ben uiteengezet, dit is een kwestie van ap- preciatie, naar gelang men tegenover dit vraagstuk staat, en dat verschil van meening zal niet gemakkelijk zijn te overbruggen. Dat de dienst in een behoefte voorziet be- wijst het gebruik. Er is geconstateerd, dat dit is afgenomen. Dit moet niet bevreemden. De economische omstandigheden zijn daarop ongetwijfeld ook van invloed. De voomaam- ste oorzaak moet echter wel gezocht worden in de beperking van den dienst, zij is onvolle- dig. Tegenover verruiming op andere veren word hier inperking, o.i. te groote inperking toegepast. Indien in den morgen, zooals bij een beperkte dienst in het verleden, de eerste reis uit T.er Neuzen naar Vlissingen werd ge- maakt, en vooral indien des avonds een latere vaart van Vlissingen naar Ter Neuzen kon worden ingelegd, zou dit het verkeer ten goede komen. Immers, thans zijn velen die in den namiddag op Walcheren zaken moeten doen, gedwongen de terugreis naar Ter Neu zen langs een anderen weg, hetzij via Bres kens, hetzij via Hoedekenskerke te maken, omdat de iaatste dienst van Vlissingen onge- veer 4 uur gemaakt wordt en men dan, in dien de zaken te Middelburg worden afge- wikkeld, reeds uiterlijk 3.15 uur de tram moet nemen. De ervaring leert ook, dat deze dienst zelfs nog door automobilisten gezocht wordt. Meer- maien is de beschikbare ruimte op de in dienst zijnde boot geheel met auto's bezet. En in het rapport van Gedeputeerde Staten wordt ook geen rekening gehouden met de velen die per rijwiel reizen. 9 Indien men de totaalcijfers op de verschil- lende veren beziet, zijn er zeer groote ver- schillen, en schijnen deze een ongunstig beeld te geven voor den dienst Ter NeuzenVlis singen. Maar men tan daarop ook een an- der licht doen vallen. Indien men nevens het aantal vervoerde passagiers ook het aantal reizen in aanmerking neemt dat op de ver- schillende veren in 1932 werd gemaakt, komt de verhouding van den dienst VlissingenTer Neuzen tegenover de overige wel in een ander licht. Dan blijkt, dat op den zeer royaal in- gerichten dienst VlissingenBreskens met de groote schepen zijn vervoerd gemiddeld 41 passagiers, en op de reizen met het bescheiden bootje tusschen Vlissingen en Ter Neuzen 19, terwijl die cijfers voor de dien^ten Ter Neuzen Hoedekenskerke zijn 14 en voor Walsoorden Hansweert 13. Wanneer men dan tevens in aanmerking neemt, dat op de Wester-Schelde-ddensten voor 1932 een tekort is berekend van 187.206,16, maakt de dienst Vlissingen Ter Neuzen met een voor 1934 geraamd tekort van 16.500 toch nog niet zoo'n slecht figuur. De Kamer blijft overtuigd, dat een even- tueele opheffing van den dienst Vlissingen Ter Neuzen Walcheren met zijn hoofdsteden en het dichtstbevolkte centrum van Zeeuwsch- Vlaanderen van elkaar zou isoleeren, dat men, inplaats van Zeeuwsch-Vlaanderen naar zich toe te trekken, althans voor dit deel een dam zou opwerpen tegen het verkeer met Walche ren, met het gevolg dat dit zich ook econo mised meer dan tot nu toe het geval is naar het Zuiden, over de grens, zou orienteeren. En dit zou naar de meening der Kamer nog niet in de eerste plaats het gevolg zijn van de duurdere, maar van de lastiger, onaange- name en meer tijdroovende verbindingen die voor de gemakkelijke en kortste verbinding .in de plaats zouden moeten treden. De vraag, waarvoor de Staten zich naar de bescheiden meening der Kamer zullen ge- plaatst zien, komt dus ten slotte daarop neer, of de provincie voor het instandhouden van een goede, gemakkelijke, rechtstreeksche ver binding tusschen Walcheren en het centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen evenals zij dit doet voor de verbinding van andere deelen van Zeeland een financieel offer over heeft. Bij bevestigende beantwoording, en de Kamer meemt, dat dit antwoord ongetwijfeld niet an- ders kan luiden, aangezien haar geen motieven bekend zijn om de belangen van het verkeer .tusschen de beschreven deelen van Zeeland minder te achten dan dat tusschen andere deelen, kan de Kamer kan zich dit inden- ken vooral onder de huidige omstandigheden het. bedrag van het geldelijk offer van l^etee- jkenis zijn. En hiermede komen wij aan het tweede punt: de finaneieele zijde. De Kamer brengt coder uwe aandacht, dat in de berekening van Gedeputeerde Staten geen cr'ifers voorkomen amtrent iden invloed dien opheffing van den dienst zou hebben op het vervoer van goederen, rijwieleo en auto- mobielen. Wel wordt wegens opheffing van den dienst VlissingenTer Neuzen als bate voor den WesteijSchelde-dienst een opbrengst van 17.940 geraamd. Men is daarbij uitgegaan van de veronderstellinig, dat de thans gemaak- te reizen evenzeer zullen worden ondemomen wanneer langs andere wegen moet gereisd worden. De Kamer is van oordeel, dat die be rekening zal tegenvallen en dat, voor zoover het geen beslist noodzakelijke reizen zijn, vele niet meer ziullen gemaakt worden, dat alzoo <£e bate geringer zal zijn. Aangenomen echter, dat dit w61 het geval zou zijn, wordt het nadeel voor de redzende bevoliking geraamd op 8380. Nevens dat ft nancieel nadeel zal zij zich hebben te getroos ten een meer tijdroovende en in elk geval on- aangenamer reis (en dan denkt de Kamer zich nog niet eens het geval dat men de vervan- gende verbindingen middels autobussen zou meenen te kunnen tot stand brengen). Vorenstaande overwegende, meent de Kamer aan uwe vergadering de vraag te moeten stei- len, of, indien men het met het oog op de huidige omstandigheden noodzakelijk acht een offer te vragen van hen die gebruik maken van het rechtstreeksch verkeersmiddel tus schen Walcheren en het centrum van Zeeuwsch- v iaauaeren, dan niet kau v olstau.. worden met het financieel offer, m.a.w. kan dan net tegtuwoordig tarief niet worden ver- hoogd tot het bedrag dat de reiizigers bij ge- bruuc van een anaere route meer zuilen he>D- ben te betaien? Voor hen blijft dan aliden het financieel offer, idoch kunnen zij bnjven gemeten van een korte en goed,e verbinding, terw.„il het offer voor de provincie dan suerk gereduceerd wordt en er uitzicht besiaat, dat ait het aan- vankelijik voor 1933 geraamd tekort weinig zal overtreffen, indien het dit niet doet dalen. De Kamer meent, dat, iiadien het te brengen offer op deze wyze zou beperkt worden uot een financieel offer, de eoonomische en andere verbindingen tusschen de hetrokken deelen van Zeeland beter zullen gediend worden dan door opheffing van den dienst. De Kamer verzoekt uwe vergadering mits- dien het voorstel van Gedeputeerde Staten tot opheffing van den bootdienst VlissingenTer. Neuzen niet aan te nemen, docih het college uit te noodigen, den dienst in stand te houden met een verhooging der tarieven tot een be drag waarbij met redelykheid kan verwacht worden, dat de alsdan te verkrjgen finan cieele uitkomst voor de provincie geen be- awaar kan zijn den dienst voort te zetten. Oimtrent andere oplossingen, die thans in overweging zijn genomen voor de uitoefening van het verkeer indien de bootdienst wordt opgegeven, meent de Kamer ook nog te moe ten opmerken, dat het h.i. uitgesloten is dat een particulier vervoermiddel te land de noo- dige diensten rendabel zal kunnen biijven on- derhouden. Verwacht moet worden dat dan na eenigen tijd zal worden aangeklopt om subsidie, dat het financieel voordeel, dat thans voor de provincie door opheffing van den boot dienst zou worden verkregen weer zal teloor gaan en het eenig gevolg der verandering zou zijn: duurder en ongerieflijker verkeer tus schen Walcheren en het centrum van Zeeuwsch-Vlaander en. DE „VITAX". Wjj vestigen de bijzondere aandacht der lezers op de advertentie die in den laatsten tijd is verschenen van wege de „Garage Vitesse" van den heer A. A. de Zeeuw alhier. Deze toont rekening te houden met veran- derde tjjden en weet zich aan te passen aan de omstandigheden. Hij heeft zeker gedacht: indien de berg niet tot Mohamed komt, moet Mohamed tot den berg komen, en heeft door het publiceeren van een uitvoerige serie (goed- koope) tarieven naar alle plaatsen in de om- geving en ook verschillende bekende in het buitenland het gebruik maken van de auto hetzij voor een zakenreis of voor een uitstapje zeer aanlokkelijk voorgesteld. Wij wenschen zijn ondememing „Vitax" alle mogelijke succes. VVEDSTBIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. MWWillem n. -Middelburg. ONS SINT NICOLAASFEEST. Ten einde al de inwoners van Ter Neuzen nog eens goed op de hoogte van onze plannen te stellen, wiilen wij nog eens zoo duidelijk mogelijk herbalen wat „Ter Neuzen Klimop" zich voorstelt te doen. Sint Nicolaastijd is voor alle winkeliers de tijd om te verkoopen. Niets is dan ook logischer als dat wij met Sint Nicolaas een flinke propaganda maken voor onze zaken. En met dezen tijd is er geen andere propa ganda mogelijk dan de persoon van Sint Nico laas zelf. Immers die goede man komt slechts zwaar beladen met cadeaux tot ons. En waar haalt hij anders die cadeaux vandaan, dan bij den winkelier? Zeker Sint Nioolaas wordt ook veeltrjds voor liefdadige doeleinden ge- bruikt, doch niet uitsluitend, want dan zou het Sint-Nioolaasfeest alleen het feest der armen zijn. En dat is het niet; ook de welgestelde stand viert Sint-Nicolaas en met het oog op dezen stand die koopen kan, is onze propagan da voorzeker gewettigd. Dit jaar is de opzet voor het vieren van het Sint-Nicolaasfeest tweeledig: Vooreerst hebben wij de propaganda-afdee- ling voor enzen handel. Deze afdeeling omvat de uitgave van ons Neuzen-manifest, het ver- spreiden van dit manifest per auto-karavaan. Onzen horlogewedstrijd, de uitgave van bon- netjes voor dezen wedstrijd in iederen winkel. Het tweede deel van het Sint-Nioolaasfeest kan weer als het liefdadige deel beschouwt worden. Sint-Nicolaas en Zwaxte Piet komen aan met de boot, ze doen een rondgang door de stad en geven aan al de kinderen tot 10 jaar, zonder onderscheid van stand of rang een mooie traktatie. Wie de aankomst van den Sint vorige jaren gezien heeft en aan de aanlegplaats van de boot stond, weet wat zoo een dag voor de kinderen beteekent. Het is voor de kleine kleuters een gsbeurtenis die ze nooit meer vergeten, als zij die twee bekende figuren uit ^e kinderwereld aan wal zien stappen. En die gebeurtenis wordt voor de kinderen dubbei groot, wanneer ze straks uit de handen van Sinterklaas zelf een mooi cadeautje mogen ontvangen. Om dit feest wat, luister bij te zetten en om het kindercadeautje eenigszins belangrijk te maken, zijn er natuurlijk een deel kosten te maken. Om nu deze kosten van het kinderfeest en van die oadeautjes te dekken, doet de Winke- liersvereeniging „Ter Neuzen Klimop" een be- roep op het goede hart der burgers van Ter Neuzen. Onze vereeniging vraagt een kleine gift voor de Ter Neuizensche kinderen. Door een afgevaardigde werd onze intee- kenlijst bereids in enkele straten aangeboden. Het cnthaal in de eerste straten ondervon- den is zeer bevredigend. We weten wel dat de tijden niet gimstig zijn, doch voor ons grootsch kinderfeest weet ieder wel een paar dubbeitjes te offeren. In de eerstvoigende dagen zal in de andere stadsdeelen even aangeklopt worden. Men wete dus goed dat de gelden, die ver- zaimeld worden, uitsluitend dienen tot uitvoe- ring van het tweede gedeelte van ons Sinter- klaasplan: 't is te zeggen voor het kinder feest. Het eerste gedeelte: Reclame en Horloge- wedstrijd wordt door den winkelier zelf ge- dragen. Nu zal het hopen wjj den ingezetenen van Ter Neuzen duidelijk zijn wat wij bedoe- len met het Sint-Nicolaasfeest en wat wij be- doelen met onze inteekenlijsten. Wie iets voor kinderen voelt, wie aan het mooie, onschuldige Sint-Nicolaas gebruik vasthoudt, teekene met beide handen en zal op Zaterdag 2 Dec. het genot smaken van te mogen zeggen: „Ook ik heb dit jaar een paar dubbeltjes bijgedragen aan 't Sint-Nicolaasfeest in Ter Neuzen". NAMENS „TER NEUZEN KLIMOP". NAC- Bleij erheideBVV. NOADEindhoven. 2e klasse A. VlissingenAxel. RBCBreda. TemeuzenAlliance. HeroDe Baronie. 3e klasse A. UzendijkeBreskens. 3e klasse B. Middelburg IIHansweert. Om den Nederl. Voetbalbeker. HulstOranje. GoesHKI. ZeelandiaDe Zeeuwen. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B. HoofdplaatBiervliet. iF.C. SluisOostburg. Breskens HSasput. le klasse C. Axel H—STEEN. StoppeldijkHontenasse. SluiskilONW. 2e klasse C. Tern. BoysBKVV. Com BoysScheldestrijders. 2e klasse D. ZeeduivelsSasput II. Oostburg HUzendijke II. Biervliet IIBreskens IH. 3e klasse B. BKW II—Westdorpe II. ZuiddorpeSluiskil II. Hontenisse IICorn Boys n. ZATERDAG-COMPETFHE Z. V. B. 18 November. Afdeeling I. HoekOthene. ZSCDriewegen. Afdeeling n. Othene nHoek n. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Eerste Klasse. In de Eerste Klasse verraste vorige week PSV de voetballiefhebbers door haar groote overwinning op LONGA. Ook deze week zou wel eens verrassingen kunnen brengen want de wedstrijd MVVWillem II is voor de Iaat ste nog lang niet gewonnen nu zij op het Maastrichtsche veld de strijd moet gaan aan- binden. NACMiddelburg biedt een kansje voor de groenwitten, want NAC is dit jaar werkelijk niet sterk te noemen. Bleijerheide BW is een ontmoeting van twee gelijk in kracht zijnde tegenstanders, waarbij men aan Bleijerheide de meeste kans van succes geeft. De wedstrijd NOADEindhoven zal wel be- teekenen een flinke overwinning van Eind hoven op het zwakke NOAD. Tweede Klasse. VlissingenAxel. Het eerste seizoen van Axel in de Tweede Klasse dreigt reeds het gevaar van de degra- datiewedstrijden mede te brengen, want zoo zoetjesaan is de 9de wedstrijd in het zicht, hetgeen beteekent dat de helft van het pro- gramma is afgewerkt. Tot nu toe is er slechts den wedstrijd gewonnen hetgeen te weinig is voor het verlaten van de onderste plaats. Nu kan men wel wijzen op Alliance, doch alleen door het behalen van een over- winning kan men het bezetten van de onder ste plaats aan een andere club overlaten. Zoo als de zaken thans staan en gezien de strijd tegen Vlissingen, zal de stand volgende week nog niet in het voordeel van onze naburen zijn gewijzigd. RBCBreda. Een ontmoeting waarvan de uitslag moeilijk te voorspellen zal zijn, is zeker die tusschen RBC en Breda. Vorige week verloor RBC slechts met 10 van TSC, de club die nog aan het hoofd prijkt en bij wat meer geluk aan haar zijde zou die uitslag net zoo goed andersom kunnen zijn geweest. Breda heeft uit 6 wedstrijden 7 punten behaald, hetgeen dus wijst op een goede plaats in den middenmoot, terwijl RBC uit 8 wedstrijden slechts 5 pun- ten behaalde. Hierujt zou men een nederlaag voor de thuisclub kunnen distilleeren, maar het voordeel van eigen terrein kan best de rollen doen omkeeren. Een kleine overwin ning van een der partijen kan verWacht worden. TemeuzenAlliance. Het begint er zoo langzamerhand op te ge- lijken, dat Temeuzen dit jaar zich niet tot de leidende vereenigingen zal opwerken, doch in de middenmoot zal biijven. De uitwedstrijden zijn alle verloren en bij de ontmoetingen op eigen veld bleef de overwinning aan de rood- zwarten. Thans komt alhier bp bezoek de Roozen- daalsche vereeniging Alliance, de club, die evenals het vorig seizoen tot de zwakste bree ders behoort. Wij mogen dus voor Temeuzen een overwinning verwachten. HeroDe Baronie. Hero krijgt iweder een thuiswedstrijd te spelen en wordt het ditmaal op haar terrein een plaatselijke ontmoeting. Wij hebben de vorige week Hero aan het werk gezien en kunnen constateeren, dat zij ook dit jaar over een sterk elftal heeft te beschikken. De Baronie staat iets hooger dan Temeuzen in de ranglijst en kan zeker even sterk ge- noemd worden. Bij dezen wedstrijd zal ech ter het plaatselijk karakter een woordje mee- spreken en zoo zal het daar op het prachtige terrein geducht spannen, al gelooven wij wel, dat ook ditmaal Hero zal overwinnen. Derde Klasse. UzendijkeBreskens. Breskens gaat naar het nabije Uzendijke op bezoek en daar de Bressiaanders een stevig partijtje voetbal spelen kan het aldaar nog spannen, want Uzendijke heeft ook uit de kluiten gewassen boys in haar elftal zitten. De betere stand in de ranglijst van Breskens doet vermoeden dat zij de meerderheid zal weten te behouden. ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK TE MIDDELBURG. De rechtbank heeft in hare zitting van Vrijdag 17 November de volgende vonnissen uitgesproken Ph. H., huisvr. van J. v. H., oud 63 jaar zonder beroep te Graauw, ibeklaagd van het zich tot een gewoonte maken van het koopen van goederen zonder volledige betaling, is vrijgesproken. A. Th. V., oud 45 jaar, notaris te Goes, be- klaagd van het doen ontstaan van gevaar op een tramweg, is vrijgesproken. CLANDESTIEN VERVOEREN VAN ROOM. Donderdagmorgen veroordeelde de kanton- rechter te Amersfoort, den heer H. uit Bun- schoten, die terecht stond wegens het clan- destien vervoeren van 560 L. room zonder de vereischte vergunning te hebben, tot een geldboete van f 800 subs, een maand hechtenis met verbeurdverklaring van de room en auto. De eiscb luidde 400 boete subs. 2 maanden hechtenis met verbeurdverklaring van de room, de bussen en de auto. BEeEDIGD. Ter openbare terechtzitting voor Burger- lijke Zaken te Middelburg is beeedigd als amb- tenaar van den Burgerlijken Stand te Uzen dijke, de heer A. Cammaert, wonende aldaar. ZONDAG 19 NOVEMBER 1933. Ned. Hervormde kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier; 6 u., de heer A. van der Flier, Jeugddienst, met medewerking kerkkoor. SLUISKIL. 9.30 u. en 2 u., de heer L. Dek. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. S. Groene- veld. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AlXEL. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Roomsch-Katholleke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienst; 2.30 u., Dof. Ulvenhout, 14 November 1933. Menier, De avonden wor- ren. laang! 'k Mot veur vij- ven't laand al uit, op huis weer aan, waant in de dus- ternis zou 'k meer verknoeien, 6m- loopen van 't pril- le wintergewas, dan goedmaken! Van den middag hong om drie uren d'r duster al tus schen d'n kool. Dan is 't of er graauwen asch over 't laand wemelt. Maar 't is de mist, die as speldenpuntekes in d'66rde zakt. Ja, we beleven van 't jaar 'nen natten November. Dik, zwaar hangen de lochten over de weareld. Ze haken in 't kale gebomte en struikgewas, aan de magere, de schriele takskes, die er zwaar van worren. En as teugeci d'n nacht, de lochten wa kl66ren, 't maantje in d'n glaanzenden glin- ster van wit zulver deur de jachtende wolken te drijven schijnt, dan staat d'n buiten in 66nen zulveren schemer en is de scheppdng van 'n schoonheid, van 'n schoonheid, amico, of ze geslepen leet in kristal. Dan valt de klderheid van d'n zwart- kristallen nacht op oeiw ziel as 'n ja, da's gek misschien, as 'n absolutie. Dan huivert uit de jachtende, maanbestraal- de lochten 'n zuivering in smetloos zulveren vloei die ge brjna voelen kunt. Die in oew oogen vasthaakt, die op oewen jas kleeft, die de heele schepping pakt. Ik vind deus maand, deus getij van zeld- zamen pracht, van 'n plechtige schoonheid, van stil, zwaarmoedig gepeinzen. As ik d'n kalen krnin van m'nen notele6r zie aderen teugen 'n plakaat hemelzulver in d'n Novemtoemacht, dan kan 'k wel 'n heel pepke leegrooken en omhoogturen tot 'k 'nen strjven nek heb. En as 't maantje me dan trekken gaat, as ik zonder 't heel goed te beseffen naar da plakske, da schijfske zulver toe loop, om dan terecht te komen op een van die getoogen brugskes over de Mark, mid den deur de velden, dan vloeit de maan- beschenen Mark daar onder m'n klompen weg, lijk zwart fluweel mee zulveren loovers. Dan sopt ons kenktorentje z'n topke in 'nen zulveren wolk, da-d-et laanks z'n raanke flaanken stroomt. Dan is 't hier zoow stll. Dan heurde de watervlugge ratten deur 't fluweelzworte water dmischen. Dan heurde heel, heel laang aan komen, d'n slag in de kerkeklok. Ge heurt dan 't uunwerk sohuren, amico! En over de zwart-geploegde akkers, daar glinstert hier en daar 'nen honk zulver, 'nen kluit die vettig glimt in d'n maneglans, te midden van d'n zulveren schemer die op de 66rde pdrelt. Zo'nen Novembernacht is 'n sprook die ge- fluisterd wordt deur de raderen van de hooge kerklklok; deur 't geklots van de Mark; deur 't gesuis van de stille, deur 't vallen van 'nen eikel, deur 't windeke da-d-uit de bosschen zucht. Amico, ok deuze maand, is as alle aandere maanden, de schonste van't jaar. 'n Schoon heid gepuurd uit zwart en uit zulver. Uit de kleuren van rouw, die passen in deuz' Alier- zielenmaand! Ja, 't lied van 't jaar loopt op 'n end. Statig begonnen, in hoopvollen klaank is 't overge- gaan in d'n jubel van Mei, is 't uitgejuicht met vol orkest in d'n zegendaank veur d'n oogst en is 't aan bet versterven in de zrwarte slotdkkoorden, die deur de schepping dreunen van't naderend ende, lijk't kerkurgel z'n leste tonen deur de ge/wulften golft, over de weg- schudfelende menschheid 't Jaar lopt tenende. 'n Jaar van veul zur- gen was't weer. Zwaar is er geploeterd om in t economisch moeras staande te biijven. Enveur veul menischen was 't te zwaar om d'ren wagel er deurgetrokken te krijgen. God zij daank, ons is 't geliikt! Ja, amico, 'k heb m'nen balaans al zoow goed as klaar. As Bands veurbij is, as wij dus onze groote jaarrekeningen en d'n Notaris weer voldaan hebben, dan kunnen wij zoow amtrent wel na- gaan, hoe d'n totalen afloop zijn zal. Dan vergissen w'ons daar gin veftig gul- gens meer in. En nouiw kwam 't mee Allerheiligen sjuust effetjes goed uit, om in de ruiwte 's na te gaan, hoe d'n vurk aan d'n steel stak. 't Weer was slecht. 'k Had veur d'n mid dag gin afsprokske gemokt en onderwijl, da Trui in 't ach.terh.uis d'n bordenwasch deed, viel ik, bij 't snorrende plattebuske, in m'n dutje-na-d'n-eten. Blek, die ok 'nen vryen dag had, sjuust as z'nen baas, lekker t>ij 't plattebuske, lee z'nen st66rt nog's wa makkelijker, schurk- te z'nen kop tusschen z'n veurpooten, zuchtte as 'nen volgeschraansten mieljonnair, zoow behagelijk, en snurkte weg. ,,Zien eten, doet eten", zee 't sprikwoond, maar ge kunt net zoow goed zeggen; „zien slapen, doet slapen". As ik Blek zoow kustelijk z'n eigen zag wegschurken, daar aan m'n voeten, dan was ik ok gaaiuw gepiept. En as ik na 'n half uurke wakker wier, dan zat Trui teugenover me ,te blaren in n'en illustratie, wa zoowveul as heur „wiegeliedje" was! ,,Klaar?" geeuwde-n-ik wakker, zoo's lek ker m'n ermen cmhoogrekkende, da m'n borst uitmekaar gong. Klaar", zee Trui en ze lekte-n-aan d'ren vinger, om de blajen om te slaan. 'k Perbeerde m'n dutje nog 's over te doen, maar .lekker is maar eenen vinger laank", amico! 't Lukte nie. Blek'pitte deur. Ginnen milicien, die 'm da verbetert. 'k Stak 'n pepke aan, 't eerste na d'n eten, een van de lekkerste pepkes van d'n dag, da-d-op d'e nuchtere maag 's mergens, is t' allerlekkersteen as 'k deur 't raam d'n kleddernatten erft opgegluurd had, dan heurde-n-ik Trui d'ren illustratie van d'ren schoot af ritselen en begreep ik, da-d-ok Trui nouw in d'n dut was. D'r ermen overmekaar geslagen, mee 'nen breejen schoot en 'n knik- kend hoofd, ,,zeide" ze deur en liet de werm- te van de plattebuis lekker in d'r lichaam trekken. Ja, amico, menschen as wij, die veul buiten zijn, bij tijj en ontij, veural in deuze maanden, die meugen gbren de rimmeltiek uit d'r kno- ken stoomen! Maar op deus moment, as Ik iets prakkl- zeerde om m'nen middag te dooien, dan docht ik zoow: as 'k 's uitrekende, hoe de pampie- ren van ons bedrijf vandaag staan! Alles is nouw betaald, wa let me? 'k Zocht d'n sleutel uit 't ,,geheime" hoeks- ke, (onder 't glazen stolpke en heel, heel zachtjes, lijk 'nen inbreker, de ik ,,de goeie kast" open, ,,mijn goeie ikast" zouw Trui zeggenen 'k zocht in „de" laai de papperassen bij mekaar, die 'k noodig had. Kwietaansies, afrekeningen, belastingrommel, 'n volgeschreven opschrijfboekskes en m'n boekske uit m'nen 's weekschen jas. Ik aan 't potlooien. Optellen, aftrekken, overtellen, afijn, ge wit da zoow wel. Eindelijk was ik zoow ver, da'k de centen hebben moest endaar ha 'k Trui bij noo dig.. Dn' duster viel al zoetjesaan in, en 'k zette de valgordijin teugen 't raam. As ik toen naar de kast wouw gaan, om 't geldbaksko te zoeken, dan zee Trui ineens: ,,da zal ik wel geven" (ze drukte erg op „ik"). Had me die kadee me stiekum af zitten loeren en alweer dalgk gerajen waar 'k mee doende was Ze zette-n-'t kistje veur me, loerde In m'n cijfers onderwijl en draaide-n-'t sleutelje om. ,,Nouw hedde alles", zee ze. Nouw toen was 'k gaauw klaar. Nog 'n optellingske, de sommekes nog 's nageloopen en toen wist ik 't! 't Viel nie teugen, amico! 'k Ruimde de bullen op, versoheurde wa-d- ouwe pampieren enbestelde aan Trui, die de kast sloot, 'n borreltje. Droanmels, wa was ze rap! D'r baara beefde 'n bietje. Ze verwochtte goei nuuws. Ze had er ok haard genogt veur meegeploe- terd, d'n ouwe brompot. In d'r zenuwabhtigheid had ze 'r 'n torentje op gesohonken, zoowda'k me naar de tafel moest bukken, om 't er'af te slurpen. „Pikt er ok eentje, toeteloeris, mee suiker". Ze slefte op 'n drafke trug; kwam aange- loopen mee d'r gloske, da ze ouderweuge nog 'n ,,beurt" gaf me d'ren vinger, dee er suiker in en ik scbonk. Daar stonden me. Aan de tafel. Allabei mee 'n vol gloske. „Trui", daar gaat le horre, saantjes!" ,,Saante", zee Trui zochtjes en toen: „hoe hem eh hoe staan me d'r mee, Dre?" „Puik ouwe, doe nog maar 's vol!" Veur 'tlest, horre!" ze schonk. ,,Nouw .Saantjes!" „Saant6. Komt er nog wa van?" „Trui, we houwen van 't jaar over „Is 't waar, Dr<§? Dr6 is 't waar?" Ik knlkte, mee groote oogen. ..Hoeveul? Hoeveul? Zeg hoeveul?" „Zeuven „Ja ja ,,Raai 's Trui!" ,,'ik Raai nie! Zeg't nouw!" zee ze vlug. „Zeuven „Ja?" ,,Zeuven stuivers!" Trui zakte, figuuriijk, in mekaar. Toen: „xnot ik daarveur inschenken? Kan nog al ljjen!" „Nog ddntje, Trulke". „Nog 66ntjeHedde 't hier? Ge hedt oewen winst van 'n heel jaar al laank ver- dronlken. nan nie. 'k Wil'm al nie meer!" En as ze trugkwam na de kruik te hebben opgeborgen, toen pakte-n-ik ze maar 's vast en 'k zee: „Toeteloeris, 'k ben zoow in m'nen schik, rneid, da me kiet speulen! Da kunnen veul menschen ons nie nazeggen, horre! Da's 'n fortuintje!" ,,'k Geleuf da ge gelrjk hedt, Dr6", zee ze tevrejen. ,,Laten me kontent zijn. En zoow, amico, zoow liep deuzen Alder- heiligen prachtig af. En 'k zeg oew: de maand November is 'm schoone maand, dbfer! Veul groeten van Trui en as altij grin horke minder van oewen toe A voe DRA HET GEBEURDE TE LO^IK. Men meldt uit Lopik: J. J. de G., die in verband met het plotse- ling overlijden van mej. C. v. V. was aange- houden, is op vrije voeten gesteld. Het onder- zoek naar de doodsoorzaak duurt voort. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag is bij de Werhorstbrug te Meppel het 11-jarige zoontje van de wed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6