BURGEELIJKKN STAND. PluimTee-RmMek. meester der gemeente. Die "brief werd onder- steund door brieiven van verschillende organi- saties, alle met eenzeMde verzoek naar aan- leiding van grieven tegen den burgemeester over diens optreden op verschillend terrein in de gemeente. Als antwoord op deze klachten heeft de Commissaris toen medegedeeld, dat bij Zater- dag 11 Nov. in de gemeente zou komen en ten raadhuize gelegenheid zou geven de geuite grieven mondeling toe te lichten. Op den bepaalden tijd waxen Zaterdagmor- gen zeer vele gemeenteoaren naar bet raad- huis getrokiken, en onder ben bevonden zich bebaive eenige raadsleden ook de bestuurs- leden der wljkverpaegingsvereeniging. Ten raadbuiize orverbandigde het raadslid M. van der Laan den Commissaris een adres, geteekend door 245 van de 270 gezinsboofden in de gemeente, iwaarin dezen zich tot den Commissaris wendden met bet verzoek, maat- regelen te nemen, die zullen leiden tot ont- slag van den burgemeester. Onmiddellijk na bet aanbieden van dit adres werd een aanvang gemaakt met bet boorem van versobillende personen. Verscbillende getuigen bracbten beziwaren in tegen handel en wandel van het gemeente- hoofd. Men schrijft nader: Het onderzoek, dat Zaterdag de Commis saris der Koningin in gezelscbap van den gnf- fier en een ambtenaar ten gemeentehuize van Grootschermeer heeft plaats gebad, ving des morgens om 9 uur aan en werd s middags am 3,30 uur gesloten. Het werd ook namens bet hoofdbestuur van bet Witte Krnis bijge- woond door dr. Beeker uit Bloemendaal. Het aan den Commissaris aangeboden adres is geteekend door enkele personen, die ver- ondersteiden, dat daaidoor bet tegendeel be- reikt zou worden van hetgeen venzocht werd, en die daarom ook een ander adres teekenden, van 65 personen, die op handbaving van den burgemeester aandrongen. De Commissaris verklaarde dan ook aanvankelijk tegenover den aanlbieder van bet groote adres, den beer v. d. Laan, dat bij! niets voor adressen ge voelde, waarom bij weigerde bet in ontvangst te nemen. Op aandrang van wethouder Postih, die met grooten nadruk verzekerde, dat het adres daarvoor van te emstigen aard was en volkomen de stemming in de gemeente tegen den burgemeester weergeeft, verande de de Commissaris van inzicbt en nam bij bet adres in omtvamgst. De grootste grief van de bevolking tegen den burgemeester is de wijze, waarop bij door het ter tafel brengen van een compromittee- rende brief in een bestuursvergadering van de wijikverpleging bet onitslag heeft bewerkt van de tegenwoordige wijkverpleegster. Aangezien de zuster om haar werk bij de gebeele bevolking geliefd is, leidde haar ont- slag tot groote ontstemming met als gevolg, dat in een enkele iweken geleden te West Graftdijk in een algemeene ledenvergadering, die door een 300 personen werd bijgewoond de bestiuursleden, die voor bet ontslag hadden gestemd tot aftreden werden gedwongen en met bona algemeene stemmen de zuster weer in haar functie werd berbenoemd. Ook in den raad kwamen grieven naar voren over de gestes van den burgemeester met de wethoudster mevrouw SlotenSmit bij de te werkstelling van werkloozen, waar- voor zoowel de burgemeester als de wethoud ster zich 28 November voor de Alkmaarsche rechtbank moeten verantwoorden. DE JUWEELENDIEFSTAL TE 's GRAVENHAGE. Met betrekking tot de inbraak, die in den nacbt van 30 September op 1 October j.l. is gepleegd in het peroeel Zoutmanstraat 1 hoek Piet Heinstraat, bij de juiweliersfirma J. van Willigen en Zn. en waarbij voor pLm. 27.000 aan onderscheidene waarden is gestolen, ver- nemen wij, dat de politie te Hamburg de vorige maanjd drie personen heeft aangehou- den, n.l. J. O., H. K. en H. R. Genoemde J. O. had in het begin van Octo ber te Hamburg 25 sieraden van de hand ge- daan, welke door de politie in beslag werden genomen, daar men vermoedde, dat die siera den van diefstal afkomstig waren. Bij onderzoek bleek, dat bedoelde sieraden door J. O. waren gekocbt van laatstgenoemde beide personen, waarop ook dezen werden ge- arresteerd. Van toegezonden foto's der sieraden werden er verscbillende door de heeren van Willigen herkend, waama een van de heeren van W. met een inspecteur der Haagsche pobtie naar Hamburg ging en de sieraden alle als zijn eigendom berkende. Tijldens bet onderzoek van de politie te 's Gravenhage, onmiddellijk na de inbraak, werd op de deur van den juwelierswinkel een vingerafdruk gevonden, die tbans is gebleken afkomstig te zijn van den aangehouden H. K. Nader meldt men: Alle drie genoemde personen zijn vreemde- lingen. K. en R. zijn Duitschers en zij worden. evenals O., die van heling wordt verdacht, te Hamburg in verzekerde bewaring gehouden, in afiwaohting van bet justitieel onderzoek dat aldaar zal worden behandeld. SCHOT OP EEN TREIN GELOST. V.D. vemeemt uit Venlo: Zaterdagmdddag ten 2 u. 15 is op den operatrein Nederland Doiisburg tusschen Eindhoven en Nuenen een scbot gelost. Een ruit werd vemield, doob niemand werd geraakt. plaatst door een zekeren Gritter, wonende te Lonneker. Wanneer een bestelbng wordt gedaan ont- vangen de bestellers na eenige dagen een pak inhoudende pl.m ,1 K.G. waardelooze lappen. De burgemeester van Lonneker waarschuwt tegen de practijken van bedoeiden Gritter. ARBEIDSSCHUWHEID Men meldt uit Neede: Toen de plaatselijke geneesheer dr. Fuuke in het werkloozenkamp Rietmolen een Am- sterdamschen werklooze, die zich ziek had gemeld, onderzocht en oordeelde, dat de man niet ziek was en z'n werk wel kon verrichten. wond deze werklooze zich daarover zoo op, dat hij den dokter te lijf ging en. hem eenige rake klappen toedeelde. Rijks- en gemeente- politie waren spoedig ter plaatse en maakten proces-verbaal wegens mishandeling op tegen den werklooze, die nu ook van de werkver- schaffing is uitgesloten. DOOD GEVALLEN. In de Jan van Galenstraat te Amsterdam was een schilder bezig met het verrichten van werkzaambeden ter hoogte van de 3e verdie- ping van een woonbuis. Hij stond in de dak- goot en wilde van hier overstappen naer een dakvenster; hij stapte mis en viel naar be- neden. In ernstigen toestand is hij naar het Wilhelminagasthuis gebracht, waar hij na aankomst is overleden. WIE HET ONDERSTE UIT DE KAN WIL HEBBEN De N. R. Crt. meldt: Dezer dagen is te Rotterdam een vrachtauto aangehouden, welke was voorzien van een dubbelen bodem. Tusschen den dubbelen bodem werd een partij gesmokkelde marga rine vervoerd. Tegen de vervoerders, P. J. en W. K. is proces-verbaal opgemaakt. Een paar dagen later is K. over de Bel- gische grens gekomen, met een vrachtauto, waarin hij een partij van 200 K.G. z.g. con- sumptievet vervoerde. Hij heeft van deze partij aangifte gedaan bij de douane. Toen hij even later verder op reis was naar Rot terdam, werd hij door een paar marechaussee's aangehouden en dezen stelden een onderzoek in, met het gevolg, dat, hoewel de partij was inigeklaard, deze toch in beslag is genomen. Wat was hdt geval? Het vet was verpakt in pondspakken en om elk pak zaten twee banderollen voor een half pond. De douane-ambtenaar had gemeend, dat deze zaak daarmee in orde was, maar de marechaussee's wisten, evenals trouwens K. bleek te weten, dat sedert 15 October om der- gelijke pakken banderollen voor een dubbele waarde moeten worden geplakt, zulks in ver- band met de crisisbeffing op dergelijke vetten. Daarmee had K. een belasting van 17 V2 cent per pond, dus van f 70 voor de heele partij ontdoken. Hij had in zijn wagen de ontbrekende ban derollen los bij zich. Had de douane-ambte naar aanmerking gemaakt op het feit, dat er te weinig banderolles om de pakken was ge plakt, dan bad hij hen vlug even bijgeplakt. Het vet had hij ingevoerd, om het te Rotter dam weer met pekel en kleurstof te bewer- ken, om het zoo als margarine te kunnen verkoopen. Was hem dit gelukt, dan had hij een wdnst van ongeveer 100 pet. kunnen maken. Deze paging is hem mislukt, omdat hij boven- dien nog de extra winst van /70 heeft willen maken. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. de ruimen en voor de rest in vaten aan het s dek werden geladen. Konakrij ligt een heel eind het binnenland in en wij zijn daarom vrij ver de Gambi opgevaren. Het is in Guinea thans wel de slechtste tijd van het jaar. Het is er gloeiend heet: de thermometer wees VERGIFTIGIN,G DOOR LIJNKOEKEN. Op de boerderij van den landbouwer H. te Nyswiller (L.) werden dezer dagen eenige koeien ziek. Aanvankelijk werd hierop niet zoozeer acht gestagen, doch toen al het zich op de boerderij bevindende vee in totaal 37 dieren ziek werd, werd de veearts ge- waarschuwd die vergiftigingsverschijnselen constateerde, vermoedelijk veroorzaakt door het eten van lijnkoeken. Een paard, dat van dezelfde partij lijnkoe ken gegeten had, stierf, terwijl een veulen emstig ziek werd. Onmiddellijk werd de leverancier van de lijnkoeken, die te Maasr tricht woonachtig is, gewaarschuwd en deze heeft de verschillende veehouders, waaraan hij de lijnkoeken geleverd had, van de vergifti gingsverschijnselen, veroorzaakt door de lijn koeken, verwittigd en hen er op gewezen, ze niet verder te gebruiken. Intusschen is te Mechelen op een stal van 30 stuks koeien eveneens een ziekte uitgebroken, meldt de Tel. DE IN BESLAG GENOMEN SWEEPSTAKE-LOTEN. De centrale recherche te Rotterdam, heeft een onderzoek ingesteld naar de henkomst van de dezer dagen aan boord van bet Enge'l- sdhe 'stoomschip „Tringa", in de hut van den marooniist in beslag genomen 65 A 70.000 Sweepstake-loten. Dit onderzoek heeft opge- leverd: De loten vormen een deel van de 200.000 lioten, welke zijn uiitgegeven voor de in Maart te houiden Sweepstake. Een kennis van dect marconist heeft de loten aan boord ge bracht, met het verzoek hen af te leveren aan een man, die zich te dezer stedie aan boord zou komen melden en die zich zou lagimitee- ren. De loten waren in een aantal groote pakken gedaan, waarop etiketten waren ge plakt, waarop de eiaam van den ontvanger met potlood was geschreven. De marconist heeft echter die namen weer uitgestiuft. Hij zegit niet te iweten, wie de ontvanger was. DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT. Voor de derde maal is thans ingebroken in de exportslagerij van de firma Dijkstra aan den 'Heerenveenschen weg te Wolvega. Was de buit de eerste twee keeren nihil, de derde maal werd de brandkast geforceerd en 300 meegenomen. WAARDELOG11S LAPPEN. In verschillende in het land verschijnende dagbladen komen advertenties voor van den volgenden inhoud: „Te koop, Nieuwe bonte katoenen lappen, 80 ct. p. K.G. of 5 cent per el. Zending rembours, Noordhoek-Hegtstraat 73, Lonneker." Deze advertentie wordt ge- BELGISCHE KOEIEN ALS NEDERLANDSCHE VERKOCHT. Het is een betreurenswaardig, doch geens- zins nieuw of onverklaarbaar verschijnsel, schrijft het Handelsblad, dat elk ingrijpen der overheid hoe absoluut noodzakelijk en verantwoord ook! steeds in meerdere of mindere mate ongewenschte reacties en dus kostbare en uitvoerige controle tengevolge heeft. De kolossale smokkelhandel in granen, boter, margarine enz. ter hand genomen om de aanzienlijke crisisheffingen te ,,verdienen", is er een' bewijs van. Men importeerde reeds eenige jaren geleden Poolsche en Belgische tarwe, om die als Nederlandsche bij de Tarwe- centrale voor het dubbele van den prijs in te leveren; men exporteert vaten zand, bedekt met een laagje boter, om ..restitutio" van „be- taalde" heffing te krijgen met behulp van vervalschte papieren; zelfs zijn er boeren gelukkig weinigen die wrak vee laten dek- ken om over eenigen tijd drachtige runderen te kunnen „opruimen" bij de Crisisrundvee- centrale. Over de biggen, voorzien van oor- merken, blijkens welke zij noggeboren moeten worden, schreven wij reeds eerder. Thans meldt men, dat op het oogenblik reeds oude Belgische kalfkoeien naar Brabant en Limburg worden gesmokkeld, om daama als ,,opruimingsvee" bij de Crisisrundveecen- trale te worden ingeleverd tegen goed geld. Op deze wijze zouden wij dus niet alleen onzen eigen veestapel, doch ook dien van Bel- gie helpen inkrimpen. meestai 60 graden Celsius. Af en toe verduis- terde de lucht plotseling, dan kwam er een hevig onweer opzetten, gepaard gaande aan een vliegenden storm en even later klaarde de lucht weer op en werd het weer gloeiend heet en benauwd. Onder de Europeanen in de kolonie komen vele gevallen van gele koorts voor en een vrij groat percentage van de daarheen uitgezonden employe's houden het er niet langer dan ten hoogste een jaar uit. Ons schip is een tamelijk oud schip en het heeft geen electrisch licht. Fans ontbreken eveneens en het was in de verblijven dan ook dikwijls haast niet om uit te houden. Verre- weg het grootste gedeelte van de equipage sliep dan ook aan dek, maar dat is him alien noodlottig geworden, want zij zijn daar een gemakkelijke prooi van de muskieten gewor den. Zoolang wij op de Gambi waren, merkte men er niet veel van, maar toen wij goed en wel weer op de tbuisreis waren, begonnen de eerste gevolgen zich te openbaren. Op 22 Oc tober zijn wij van Konakry vertrokken en op 30 October werden de beide sturlieden, 3 ma- trozen, edn tremmer, 6dn stoker en de marco nist ziek. Den volgenden dag kwamen er nog meer zieken bij en bij alien openbaarden zich precies dezelfde verschijnselenhooge koorts er waren er, die een temperatuur van 40.8 hadden en veel slapen. Er hielp maar e6n middel, en dat was kinine, kinine en nog eens kinine. Men was drie dagen hard ziek en daama kwam men wel weer wat bij, maar men voelde zich totaal uitgeput en afgemat, lusteloos en slap en niet in staat eenig werk te verrichten. Tenslotte waren er nog maar 4 gezonden over gebleven, dat waren de kapi- tein, twee matrozen en de steward. Zij hadden geen van alien aan dek geslapen. Zoo goed en zoo kwaad als het ging zorgden zij met hun vieren voor d% navigatie, de vuren, het verzorgen van de zieken en voor het eten. Het was ongelooflijk hard werken en 24 uur van den dag in touw. Gelukkig werd de le machi nist pas ziek, toen de tweede machinist weer een beetje op zijn verhaal begon te komen maar als herstellende zieke kon hij natuurlijk nog lang niet alle zeilen bijzetten. Het was op den eersten dag, dat er zieken aan boord waren al moeilijk geweest, om te varen; het is echter steeds zwaarder gewor den. De kapitein begreep, dat men het zoo nooit zou kunnen klaren en hij besloot zoo snel mogelijk een geschikte haven binnen te loopen. 'Hij zette koers naar Lissabon, waar hij in den vroegen ochtend van den zesden November aankwam. Vier dagen is men daar blijven liggen en in dien tijd is weer zulk een groot gedeelte van de equipage opgeknapt dat men het kon wagen, om de reis naar Rot terdam voort te zetten. Op het tweede ge deelte van de reis zijn de overige zieken ook weer er boven op gekomen, hoewel er nog wel aan boord zijn, die zich nog lang niet j beelemaal prettig gevoelen. Een groot geluk is geweest, zoo besloten J onze zegslieden hun verhaal dat wij op zee t zulk prachtig weer hebben gehad, want wij zullen er maar niet aan denken, wat er ge- beurd zou zijn, als wij door stormweer waren overvallen. BLOEDWRAAK? Een zeer geheimzinnige moordzaak houdt op het oogenblik die Antwerpsche jusititie en pclitie bezig. Zondagmiddag werd aohter een van de winkeltjes onder den spoorweg in de Pelikaanstraat de 71-jarige wed. F. Lanaki vermoord gevonden. Het hoogst eigenaardige in dit geval is, dat 15 jaar geleden die echtge- noot van deze vrouiw op dezelfde plaats am het lev en is gebracht. Die moord is toen niet kunnen worden opgehelderd. De vrouw bleef in haar wiinkel, een brillenwinkel wonen, on- danks vertoogen van haar familie om daarbij in te trekken. Ze dieed alles zelf, ze maakte haar wink el schoon, ze zorgde voor haar eten, kortom ze was igeheel zelfstandig. In den nacht van Vrij dag op Zater dag heb ben menschen de oude vrouw nog om 2 uur bezig gezien met een emmer water. Zondag om half twaalf wiilde zekere D. een bril in den winkel laten repareeren. Hij kreeg geen gahoor, de zaak scheen gesloten ofschoon er licht aohter een gordirjntje brandde. Een buurvrouw zei tegenden bezoeker, dat hij maar binnen moest gaan, want de oude vrouw hoorde slecht. De man deed dit, doch zag niemand in den winkel. Na gewachit te heb ben is hij achter den winkel gaan kijken en daar deed hij een gruwelijke ontdekking. De vrouw lag op een sofa, aan handen en voeten gebonden en gewurgd met een touw. Dade- iijik werd de politie gewaarschuwd. De drijfveer itot deze misdaad is onbekend. Geld kan het niet geweest zijn, de vrouw be- zat niets, ze kon zelfs de huur van haar win- keltje niet beitalen. De 'politie neemt aan, dat de moord gepleegd is door iemand die bekend moet zijn geweest met de gawoonten van de vrouw. De mogelij'kheid, dat hier bloedwraak in het spel is sctorjnt niet uitgesloten. Ander- half jaar geleden toch heeft de vrouw een dreigbrief gekregen, waarin haar werd mede gedeeld, dat ze zou worden vermoord. Toen heeft eenigen tjjd lang politie haar winkel bewaakt. OOK EEN VORM VAN BRAND-WEEK. Een Indisch planter op Java nam het vol- gende waar bij een brand, die uitbrak in een kampong. Op verschillende daken zag hij in landers zitten met een spiegeltje in de hand, dat in de richting van den brand werd ge houden. Toen hij een verklaring vroeg voor deze. zonderlinge handelwijze vernam hij, dat vele inlanders van meening zijn, dat een vlam bang is voor haar eigen conterfeitsel, zoodat men op deze wijze het gevaar voor de eigen woning trachtte te keeren. EEN AVONTUURLIJKE REIS. Zondagavond laat is te Rotterdam uit Kona- DE VEELVRATIGE „ZEEDUIVEL". Voor enkele dagen is bij kaap Monze, in Britsch-todie, een ,,zeeduivel" van 7 M. lengte govangen. De zeeduivel (scorpaena diabolus) leeft in de Ir.dische wateren. Zijn lichaam is over een groot deel bedekt met vergiftige stekels. De vergiftigmg begint met koud zweet, koorts en krampen; in geval van niet doodelij'ken af- loop, houdt het ziekteproces eenige maanden aan. Het gevaar van deze visschen voor de baders wordt nog verhoogd, doordien ze ge- woonljjk doodsUl liggen en ook moeil.jk van een steen of lets dergelijks te onderscheideti zijn, omdat ze vaak met planten bedekt zijn. Heeft hij honger, dan woelt hij zich onder den slijkerigen bodem van de zee of legit zich in hinderlaag in een rotsopening, zoodat de BEER VALT TEMMER AAN EN ONTSNAJPT. Op een kermisterrein te Berlin viel een bruine beer plotseling zijn temmer aan en bracht hem emstige verwondingen aan het hoofd toe. Daama wist het woedende dier uit zijn kooi te ontsnappen en liep het terrein op, waardoor onder het publiek een paniek ontstond. Het dier werd door twee politie- agenten neergeschoten. EEN PLATINA-BRUILOFT. In een dorp bij Hoey in Belgie heeft een echtpaar zijn platina hruiloft gevierd. Het hu- welijk is voltrokken November 1863. De man is 93, de vrouw 87 jaar. Beiden verheugen zich nog in een goede gezondheid. Van him 13 kinderen zijn er nog 6, n.l. 2 zoons en 4 dochters in leven. TURKSCHE MEISJES WILLEN SOLDAAT WORDEN. Een groep van tweehonderd meisjesstuden ten te Instanboel heeft bij den gouverneur der stad een request dngediend, waarin gevraagd wordt te willen toestaan, dat zij in den mili- tairen dienst worden genomen. Een twintigtal meisjes wil pilote worden, weer veertig andere kanonniers, terwijl de rest genoegen neemt met een indeeling bij de infanterie of bij de marine. In het request wordt tevens gedreigd, dat zij zich tot den president Moestafa Kemal Pasja zullen wen- den, wanneer hun petitie mocht worden afge- wezen. EEN AANTEEKENBOEK VAN AMUNDSEN GEVONDEN. De Russische Academie van Wetenschappen deelt mede, dat een Russische poolexpeditie in de qabijheid van het Alexi-eiland een aan- teekenboek van den poolonderzoeker Amund sen heeft gevonden met den datum 20 Mei 1919. De aanteekeningen zijn in het Noorsch en houden een beschrijving van verschillende onderzoekingstochten in het Poolgebied in. DE MAN MET DEN LANGS TEN BAARD. Toen de Italiaansche mailboot Conte di Sa voia uit New York te Rome aankwam, rap porteerde de kapitein, dat een van de passa- giers vermist werd, n.l. een Indiaan, die op de wereldtentoonstelling te Chicago gestaan had als „de man met den langsten baard ter wereld". Aan boord van het schip had hij ruzie ge kregen met zijn manager, waama hij kwaad geworden, zijn baard had afgeknipt. Den vol genden dag werd hij vermist en men heeft hem niet weer teruggezien. DE INDIANEN IN CANADA. 'Het jaarverslag van het departement voor Indiaansche aangelegenheden vermeldt, dat de Indianen in de prairieprovincies van Canada, die 50 jaar geleden, toen de buffels zich in deze streken niet meer vertoonden, practisch tot armoede waren vervallen, thans bijzonder welvarend zijn en ongetwijfeld in een betere positie verkeeren, dan hun blanke broeders. Deze welvaart is een gevolg van den steun op landbouwgebied, dien zij in die 50 jaar van de regeering hebben ondervonden. Zij zijn ook vrijgesteld van de betaling van belasting en van de aflossing en rente op hypotheken. De Indianen stonden aanvankelijk onwen- nig tegenover het beoefenen van het land- bouwbedrijf, maar de tact en het geduld van de ambtenaren die hun onderricht gaven, brachten hen ten slotte van het zetten van vallen en op jacht gaan tot het rustige hoe- renhedrijf, ofschoon er nog oude Indianen zijn die niets moeten hebben van de methoden der blanke mannen en weigeren zulk „vrouwen- werk" als het boerenbedrijf te beoefenen. NOODWEI2R NA DE DROOGTE. Tengevolge van hevige onweersbuien, die verschillende gedeelten van de Unie hebben geteisterd na een maandenlange periode van droogte, zijn minstens 20 personen om het leven gekomen. In het district Rustenburg werden 6 inboorlingen door den bliksem ge- dood. De rivieren, die voor een deel uitge- droogd waren, zijn plotseling woeste stroo- men geworden, die op vele plaatsen buiten de oevers treden en menschen en vee meesleu- ren. In tal van districten heeft het gehageld. Op sommige plaatsen sloegan groote hagelsteenen door de daken heen. In de omgeving van Jo hannesburg veroorzaken de hagel in een groote vruchtenkweekerij voor ongeveer 40 duizend pond sterling schade. Hier werden 2 inboorlingen door den bliksem gedood. Te Lichtenberg doodde de hagel duizenden schapen, runderen en ezels. In Natal staan vele dorpeii onder water en zijn verscheidene bruggen weggeslagen. DE TREIN OP KOGELS. IJZENDIJKE. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Oct. Cyriel Bernard Maenhout, oud 33 j., jm. en Victoria Louisa Prudence Lecluyze, oud 23 j., jd. Geboorten. 23 Oct. Anna Maria, d. van P. J. Ekkebus en M. L. de Smit. Overlijden. 14 Oct. Petrus Bernardus Qnderdonok, oud 77 j., echtg. van Stephanie J. Goebert. kry, Fransch Guinea (Z. W. Afrika) aange- coschuldige visschen, die hem naderen, den "if veelvraat moeilijk herkennen kunnen. Hij opent den wijden bek, en zoodra een prooi zich vertoont, heweegt hij de aanhangsels van den eersten voelhoom, vlak voor zijn wijd- geopenden muil om zijn slachtoffers naderb.j te lokken. De kleinere visschen die meenen met een levenden worm of iets dergelijks te doen te hebben en geen kwaad vermoeden, komen diehterbij en worden eensklaps in den wijden muil begraven. komen het Zweedsche stoomschip Elsie uit Landskrona, welk, ongeveer 1400 ton metend schip een zeer avontuurlijke reis achter den rug heeft. Aan boord is een bemanning van 18 koppen, van wie er op een gegeven oogen blik niet minder dan 14 ziek waren. De over- gebleven 4 gezonden hebben het schip, dat toen op voile zee was, na 2 dag behouden Lissabon binnen weten te brengen, waar het schip 4 dagen heeft gelegen, waama de zie ken weer in zooverre waren hersteld, dat de reis kon worden voortgezet. Dadelijk na aankomst van het schip het heeft ligplaats genomen aan loods D in de Tweede Katendreehtsche haven zijn wij aan boord van de Elsie gegaan, schrijft de N. R. Crt., om eens wat nader van deze avontuur lijke reis te vernemen, en de eerste officier en de steward hebben ons het volgende verteld: Wij hebben een reis gemaakt naar Konakrij om palmolie te halen, welke olie voor een ge deelte in tanks, voor een gedeelte in vater in HET AUTO-ONGELUK BIJ REIMS. Reuter meldt uit Reims, dat de heer C. P Verkroost, die .zooals gemeld, zwaar gewond is bij een auto-ongeluk in de omstreken aldaar, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen in het ziekenhuis te Reims is overleden. De toestand van mej. Kohler is iets ver- beterd. Het lijk van den verongeiukten chauffeur Cremer is naar Reims vervoerd. De uitvindmg van den jeugdigen Russi- schen ingendeur Jarmoltsjoek, die een kogel- vormigen electrischen trein heeft gecon strueerd, welke niet op wiielen doch geheel op kogels loopt, heeft dezer dagen officieele erkenning gevonden, doordat besloten is tot den aanleg van de eerste proeflijm. De uitrvinding van Jarmoltsjoek is, zoo zegt het telegraaf-agentschap der Sowjet-unie, van zoo groote beteekenis, dat zij in de tectoniek van het spoorweg-verkeer een volledige ver- anjdering teweeg kan brengen, welllcht even als destij'ds de eerste locomotief van Stephen- sen en de stoomboot van Fulton. De nieuwe trein van Jarmoltsjoek kan een .maximum-snelheid ontiwikkelien van 300 K.M per uur en in tegenstelling tot alle andere soorten spoorwegen ontbreken hier de gebrui- kelijke wielen en rails. In plaats van wielen is de trein voorzien van groote kogels waarin electro-motoren zijn gebouwd en een houten of gewapend toeton- nen drempel vervangt de rails. Elke wagon heeft twee roteerende kogels ■en de geheele trein vertoont een ikrachtig evenwioht en is bijzander elastisch, zoodat hij zich bij elke krommiing aan de spoorbaan kan aanpassen. Bij een snelheid van 300 K.M. per uur zijn de bedrijfskosten nie.t hooger dan biji de ge- wone spoortreinen. Door vergrooting der kogels kunnen de .snelheid en de draagkracht van den trein verhoogd worden. De eerste proefritten hebben bewazen, dat het idee van Jarmoltsjoek voor practische uitvoering vatbaar is. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Dic.gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. INTERESSANTE PROEE MET GEKLEURD GRAAN EN OVER EEN MOOIE KAJLENDER. In het korte leven van een hen zijn er ver schillende periodes te onderscheiden, waarin zij het zwaar te verantwoorden heeft en een van die moeilijke tijdem is de maand Novem ber. De kippen hebben dan eigenlijk alles tegen en de kippenhouders willen dan van die Stomme dieren juist het meeste vergen, n.l. veel eieren! Tegen hebben de dieren dat de dagen snel korter worden, zoodat ze veel korter licht hebben om te eten en hun lichaam de noodige voedingsstoffen toe te voeren die ze voor een flinke leg noodig hebben. Een kip verteert heel snel en als zoo'n dier nu maar rustig op haar stok kon gaan zitten en overdag geen ei beboefde te leggen, dan zou zij van haar leege ingewanden gedurende de lange, duistere uren nog zoo'n last niet hebben. Wij willen echter van de kip eieren en die kan ze alleen produceeren als ze veel voer opneemt. Hoe snel een kip verteert kunnen we tegenwoor- dig allemaal heel mooi zien als we de volgen de proef nemen met de zgn. gedenatureerde regeerings-tarwe, die door een bepaalde, on- schadelijke kleurstof rood geverfd is, althans tot een zeker percentage. Neem nu eens een kilo van die tarwe en zoek de roode korrels er uit. Het is een heel werkje maar het gaat betrekkelijk snel. Zet nu eens een haan apart in een hoekje en geef hem een dag alleen on- gekleurde tarwe met mais en's avonds slechts heel weinig. Neem de mest 's avonds er uit, geef schoon zand of zaagsel in het hokje. (Ik deed de proef eenigszins anders door een aan tal hanen te zetten in een z.g. proefhok, waar- van de bodem bestaat uit een raam van duims gaas, dat ik er van voren in kan schui- ven. Daaronder bevind zich ongeveer 10 c.M. lager een zinken lade, die ik er ook weer zeer gemakkelijk in- en uit kan schuiven. Op die manier kan ik dus precies alle mest zeer zuiver opvangen en bestudeeren, wat b.v. bij het onderzoek op wormen, coccidien enz. van belang is.) Geef nu den volgenden morgen tegen 9 uur de haan alleen de gekleurde tarwe en u zult tot uw verbazing constateeren, dat tegen on geveer elf uur, half twaalf de mest reeds prachtig rood gekleurd is, terwijl zij v66r dien tijd de gewone kippenmestkleur had. Ook zult u zien dat de witte deelen van de mest, dat is de ingedroogde urine, die bp de kippen als een witte, vaste stof geloosd wordt, wit blijft. Dat bewijst dus dat het graan reeds na 2V2 uur weer uit het lichaam verwijderd wordt, althans de onverteerbare resten en dat de roode kleurstof wel den darm passeert maar niet via het bloed door de nieren af- gescheidem wordt. Maar deze proef kan U nog meer interessants leeren. Ten eerste kunt u de meeste mest in een buisje doen en er wat alcohol aan toevoegen en U zult zien hoe de roode kleurstof dan prachtig in de al cohol oplost. Ten tweede kunt U mest dro- gen en ze dan fijn drukken, waardoor er een roode poeder overblijft. Wat bewijst dat dan? Dat bewijst dat het proefdier een gezonde spijsvertering heeft en het harde graan in een tijd van twee a drie uren zo6 fijn maalt als de beste molen maar doen kan. Doe nu zoo'n proef eens met een paard! Na een dag in het lichaam geweest te zijn ziet u in de paarde- mest nog massa's onverteerbare korrels. Dus bij het paard met zijn zware kiezen en lange spijsvertering de graankorrels slechts gebrek- kig gemalen en bij de kip met haar tanden- loozen bek doch krachtige spiermaag in kor- ten tijd de korrels zoo fijn als poeder! Als U de proef genomen heeft begrijpt U meteen dat wij onze kippen bij de korte win- terdagen wat extra voer moeten geven, wil len we er eieren van verwachten. Dat kun nen we bereiken door de dieren tegen zes uur 's morgens al licht te geven, zoodat ze aan het eten kunnen gaan, of 's avonds tegen negen uur licht aan te steken en ze dan ge legenheid te geven snel een lading graan te eten. Wanneer U verlichten wilt hangt van uw eigen omstandigheden af, de een heeft beter gelegenheid 's morgens en de ander 's avonds. Wat de voor- en nadeelen zijn van beide systemen zal ik de volgende keer ver- tellen. Nu eerst nog even over een andere zaak. Onlangs heb ik een nuttig boekje bespro- ken, dat op een duidelvjke, beknopte manier een inzicht geeft in verschillende punten de pluimveehouderij betreffend. Deze week ont- ving ik van de bekende firma Sluis te Woas- perkarspel een zeer fraaie kalender van 1934/35, die ook de aandacht waard is. Het schild met een toompje Bamevelders en een volifere met allerlei sier- en zamgvogels is keurig afgewerkt, dooh de waarde van den kalender zit in de achterzijde der kalender- bladen, daar deze n.l. allerlei waardevolle wen- ken geven voor de pluimveebouders. De in houd van dezen kalender is in de praktijk gegroeid uit den Sluis' Technischen Voorlich- tingsdienst. Tevens werd bij de adviezen rekening gehouden met de resultaten der bio- logische proefnemingen op eigen proefsta- tions. Zoo krijgen we dan in de verschillende maanden inlichtiingen over huisvesting (vloe- ren, vloerbedekking, legnesten, voederbakken, enz'.). Verder Qver het opfokken der kuikens. Ook kalkoenen, fazanten en pauwen worden niet vergeten. Jammer genoeg is het advies inzake het inenten tegen diphtherie absoluut niet neutraal en niet op de hoogte van het tegenwoordige standpunt. Hoe het mogeljk is dat deze firma, die anders geheel op de hoogte van den tijd is, met een dergelijk esn- zijdig advies voor den dag komt, is mij een raadsel. Men doet dan ook verstandig dit advies ter zijde te leggen en aan den dieren- arts de keuze der entstof over te laten. Daama volgen weer interessante wenken inzake voliere-vogels en tenslotte volgt een soort vragenlijst, welke men in kan vullen ter verkrijging van advies bij den technischen voorlichtingsdienst bij Sluis. Een aardig ge- schenk, dat velen tot genoegen en nut zal zijn. Dr. TE HENNF"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6