Ter Neuzensche Courant Tweede Blad BISSESLASD. B4JITENLABD Maandag 13 Nov. 1933. No. 9067 ONGUNSTIG RAPPORT OVER SAARGEBIED. RECHTSZAKEN. YAK TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Zonder hoofdelijke stemming worden aan- genomen verschiHer de wetsontwerpen, onder meer tot grenswijziging van Rotterdam en Scliiedam en de onteigeningsontwerpen resp. voor verbetering van spoorwegen verkeers- toestanden te Amsterdam en voor verbetering van den spoorweg AmsterdamRotterdam tusschen Ketel en Schiedam. Bij dat betreffende de spoortoestanden te Amsterdam, betoogt de heer Van Braam- beek, dat wijziging in het plan voor wat be- treft het station W.P. noodzakelijk is. De heer Wijnkoop bestrijdt den heer Van Braambeek. De heer Van den Tempel dringt op spoed aan. De Minister heeft het ontwerp verdedigd. Bij het wetsontwerp tot goedkeuring van het Oostenrijksch protocol van 15 Juni 1932, alsmede voorziening ten aanzien van die goedkeuring, zegt de heer Albarda, dat er in Oostenrijk waar in wezen een dictatuur heerscht, zooveel is veranderd, dat thans nog de Volkenbond wellicht niet meer zijn mede- werking aan de leening zal verleenen. Spr. dient een motie in om wegens den toestand in Oostenrijk de beraadslagingen over het wetsontwerp te schorsen. De heer Kortenhorst wil zieh niet mengen in de binnenlandsche politiek van een ander land. De heer Schouten kan aan deze politieke motie niet medewerken. De heer Wijnkoop vraagt waarom de oogen moeten worden gesloten voor de werkelijkheid in Oostenrijk. De heer Vervooren is tegen de motie. De heer Joekes bestrijdt eveneens de motie. De Kamer zou zich hoogstens kunnen beper- ken tot het maken van zekere reserve. Minister De Graeff zegt, dat de zaak in Oostenrijk volkomen constutioneel is behan- deld. Het gaat alleen er om Oostenrijk in zijn tegenwoordige economische moeilijkheden te helpen. De heer Albarda repliceert. Spr. schrapt de overweging uit zijn motie, die alleen nog strekt tot aanhouding. De motie wordt verworpen met 61 tegen 19 stemmen (v66r sociaal-democraten, de hee- ren Van Houten en Sneevliet en de commu- nisten) DE REGEERLNG EN DE MIDDENSTAND. Aan de memorie van antwoord op de staats begrooting is het volgende ontleend: Over gebrek' aan belangstelling der Regee- ring voor den middenstand mag men niet klagen. Weil is waar iwordt in de Troonrede niet anders dan van het afbeitalingsstelsel ge waagd, doch zooals reeds eerder bleek en uit het hiervolgende nadere duidelijk wordt, is de Regeering bereid in velerlei opzicht aan ge- reohtivaardigde wenschen van den midden stand tegemoet te komen. Inzake een wettebjike regeling van het cadeaustelsel deed de Middens tan dsraad in den loop des jaars een conereet denklbeeld aan de hand, waaraver het advies van den Nijver- heidsraad is verzocht. Laaitstgemoemd college, dat een spoadige behandeding toeizegde heeft uiteraard eenigen t(jd noodig am zich ter zake te beraden en zich met belanghebbenden, wier gevoelens uiteenloopen te verstaan. Het ontwerp eener steunregeling voor ten- gievolge van de crisis in liquid!teitsmoedlijk- heden genaakte middenstandsbedrijven zal niet lang meer op zich laten waohten. Ten aanzien van het euvel der uitverkoopen maakte de Middenstandsraad einde Augustus jj. de hoofdlijnen eener wettelijke regeling, zooals hg zich die denkt, kenbaar. Het Eco nomised Instituut voor den Middenstand heeft zioh slindsdien gezet tot het bijbrengen van het noodige feitenmateriaal, w'aaruit kan blij- ken, of het uitverkoopen inderdaad zoodanige afmetingenheeft aangenomen, dat een rege ling bij de Wet noodzakelijk moet heeten. In afwachting van het bekend worden van de uit- komsten van dit onderzoek wordt een desbe- treffend vooron'twerp in gereedheid gebracht. Qmtrent de voorgenomen wijziging der Winkelsluitingswet zijn door de Regeering onlangs aan de Tweede Kamer enkele mede- deeldngen verstrekt. Nopens eene vereenvoudige regeling voor het Langs gereohtelijken wag incasseeren van kleine vorderingen is overleg tusschen de be- trokken Departementen van Algem. Bestuur gaande. Uit het vorenstaande blijkt, dat ook de belangen van den middenstand bij voortduring de aarudacht der Regeering hebben. Xntusschen vergete men niet, dat juisit bij den middsnstand een cammeadB opinio zicb in den regel niet dan zeer geleideiijk vormt, wat tot bedachtzaamheid bij het projecteeren van regelingem moet stemmen. Zoo is oo'k in zake de vraag, op welke wijze de ontwikkeling van het groolw-cikeibedrijf binnen redelijke grenzen kan worden getoou- den, het laatste woord stellig nog niet gespro- ken. Daarenhoven zai de Regeering, zich af- vragende, of ziji ten deze heeft in te grijpen, zelfs unanieme wenschen van den midden stand steeds hebben te toetsen aan het alge- meen belang. DE TWEEDE KAMER OVER DE BEG ROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. Allerlei wenschen met betrekking tot de bestriding van de werkloosheid. nemers beivordert en zoo noodig voorsehrijft. Andere leden zouden tegen een dergelijke samenwerking uitsluitend van ondernemers bezwaran hebben; zij meenden, dat alle be- drijfsgroepen daarin moesten worden betrok- ken. Vele leden vroegen den Minister, wat diens plannen zijn met betrekking tot een wettelijke verkorting van den arbeidsduur in daarvoor in aanmerking komende bedrijven. Wat is de Regeering voomemens te doen naar aanleiding van het daaromtrent door den Hoogen Raad van Arbeid uitgebracht rap port? Teneinde den demoraliseerenden invloed der werkloosheid zooveel mogelijk te beperken, zouden sommige leden het zelfs gewettigd achten, in die bedrijven, waar dit technisch mogelijk is, de arbeiders zoo noodig om de andere week of halve dagen te laten werken. Deze leden zouden aan de elders zelf-werkloos wordende arbeiders in deci vorm van een uit- keeriag biji gedeeltelijke werkloosheid een redelijke compensatie willen verschaffen voor het verlies aan inkomsten, dat zij op deze wijze zouden lijden. Welke plannen de Minister met betrekking tot de verdeeling der beschikbare arlbeidis- gelegenheid over meer anbeiders ook heeft, in ieder geval drong men aan op den grootst mogelijken spoed. Andere leden meenden te dezen opzichte een waarschuwende stem te moeten laten hooren en op voorzichtigheid te moeten aan- dringen. Proefnemingen, die het bedrijfsleven in nog groote moeiljjkheden zouden brengen, moeten worden nagelaten. Toepassing Arbeidswet. Opnieuw werd er op gewezen, dat voor een aantal groepen van werknemers de bepalingen der Arbeidswet nog steeds niet gelden. In bet bij'zonder werd met kracht aange- drongen op invoering der Arbeidswet voor de chauffeurs. Ook voor het kantoorpersoneel werd door verscheidene leden een werktijdenregeling ge- vraagd. Voorts werd een werktijdregeling gevraagd voor de binmenscheepvaart en voor het hotel- cafe- en restaurantpersoneel. Mochten er emstige bezwaren bestaan tegen invoering van de Arbeidswet in den tegen- woordigen tijd voor die groepen, waarvoor ze thana nog niet geldt, zoo merkten eenige leden op, dan zou toch deze tgd kunnen wor den gebruikt tot voorbereiding van die invoe ring, opdat bij gunstiger conjunctuur de in voering onverwijld kan plaats hebben, Opnieuw werd met klem aangedrongen op een wettelijke regeling van den arbeidsduur in den landbouw. Vrouwenarbeid. Verscheidene leden waren van oordeel, dat maatregelen genomen moesten worden tot vergaande beperking van vrouwenarbeid, speciaal van dien der gehuwde vrouw. Nu de werkloosheid zoo groot is, bestaat daartoe nog te meer reden. Sommige leden zouden zelfs een volatrekt verbod van loomarbaid der ge huwde vrouw wenschen, met uitzondermg slechts voor kostwinsters. Zonder zoo ver te willen gaan als de eerst- bedoelde leden, meenden andere leden toch, dat het -vraagstuk van den vrouwenarbeid thans meer dan ooit onder de oogen gezien moet worden. De belangen der vrouw mogen niet worden geschaad, doch er dient naar ge- streefd te worden, de vrouw meer dan tot dusverre in huiselijke diensten haar taak te doen vinden. Voor de mannen zou dan meer werk beschikbaar zijn. Weer andere ieden lieten tegen aile maat regelen, welke tot strekking hebben de vrouw in de keuze van haar beroep te beperken een waarschuwende stem hooren. Verscheidene leden bepleitten een verbod van het te werk stellen van meisjes heneden 16 jaar in fabrieken en werkplaatsen. werkloozen en dat eenige financieele steun wordt vei'leend aan de deelnemers der ver- plioht te stellen oursussen. DE BEGROOT1NG VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Bui- tenlandscbe Zaken wordt het volgende ont leend: Het verheugt den minister, dat tegenover d'e enkele leden, die van oordeel zijn, dat Nederland zich uit den Volkenbond zou moe ten terugtrekken, vele anderen staan, die deze opvatting met kracht terugwezen. Zijn ziensiwijze, ter zake heeft de minister uiteen- gezet in de rede, die hij in de jongste Volken- bondsvergadering heeft gehouden; voor de waardeering voor zijn optreden aidaar, waar- aan het voorloopig verslag uiting geeft, is hij zeer erkentelijk. Nog al te veel ontbreekt, naar zijn inzicht, het besef, dat de Volkenbond zijn bestaansgrond vindit in de steeds groeien- de noodzakelijkheiid van georganiseerd over- leg tusschen de Staten der wereld. De kracht, waarmede de spanningen en conflicten zich thans tusschen de Staten openbaren, heeft tengevolge, dat ook deze vorm van overleg in tal van gevallen niet tot een bevredigende oplossing vermag te leiden; wie op dezen grond de opheffing van den Volkenbond be- pleit, spant eveniwel de paarden achter den wagen. Kindertoeslagfond.s. Belgische kwestie. Naar annleiding van een gestelde vraag kan de minister mededeelen, dat sinds de namens zijn ambtsvoorganger over een herziening van het verdrag van 1839 c.a. gevoerde bespre- kingen in Maart 1932 zijn onderbroken, geen dergelijke onde rbandelmgen meer hebben plaats gevonden. De zaak is bljjven rusten. Het feit dat, na wel haast vijftien jaren, omtrent die herziening nog steeds geen over- eenistemming is bereikt, wordt door den mi nister met leedwezen geccnstateerd omdat, zoolang deze herziening nog niet heeft plaats gehad, de betrekkingen tusschen Nederland en Beigie nooit dat gaaf karakter kunnen be- zitten, dat ongebwijfeld voor beide landen wenschelij'k is en ook door beide landen ge- wensciht wordt. Al vreest de minister, dat het oogeniblik nog niet nabij is, waarop het complex der vraag- stukken, dat op regeling met Beigie wacht, ztjm oplossing zal hebben gevonden, hij blijft hopen, dat te eeniger tijd. een regeling tot stand zai komen, welke voor beide landen aannemelijk zou zijn. De munster hoopt dit mede uit overweging, dat het, naar mate de Internationale verhoudingen onder grooter druk komen te staan, voor de kleinere mo- gendheden in Noord-West-Europa wensche- lijker is, dat hun onderlinge verhoudingen volkomen duidelijk en goed geregeld zijn. Hij zou zich dan ook gelukkig prijzen zulk een regeling te goeder tijd aan de goedkeu ring der Staten-Generaal te kunnen omder- werpen. Omiooddg sdhijnt tie,t den minister toe nier nog eens uitdrukkelijk te verklaren, dat het beleid van de Regeering ten deze gericht zal zijn op handihaving van essentieele belangen en op wederkeerigheid onder afwijztag van niet gefundeerde rechtspretenties. Boycot. Het standpunt van den minister met he- trekking tot het vraagstuk van den boycot, door particulieren tegenover eenig ander land ondemomen, zooals dat blijkt uit het antwoord op de vragen van den heer Dovink is niet gewijzigd. De Regeering beschikt op het oogenblik niet over rechtstreeksche mid- delen om zoodandgen boycot van particulie- ren tegen te gaan, terwijl voorshands naar het oordeel van den minister voor de Regeering nog geen voldoende aanleiding bestaat om zich zulke middelen te verschaffen. Daarhij valt DE VERSOHIJNINGEN IN BEEGIe. (Het Belgische episcopaat publiceert een ver- klaring inzake de bekende verschijningen van de H. Maagd, die volgens verklaringen van een aantal personen zouden hebben plaats ge had in verschillende deelen van het land, waarvan het bekendste geval van den laatsten tfld wel dat van Beauraing is. De bisschoppen wijzen er op, dat deze z.g. verschijningen nooit zijn erkend of aanbevo- len. Den geestelijken wordt aanbevolen deze plaatsen niet meer te bezoeken en geen bede- vaarten er heen te organiseeren. Den katholieken bladen wordt verboden me- dedeelingen over de verschijningen te doen zonder goedkeuring der kerkelijke autoritei- ten, terwijl ook boeken en brochures over het onderwerp, die niet door de geestelijkheid zijn goedgekeurd, verboden worden. (De Tijd.) WIL FRANKRIJK ER EEN AANBESTEDING VAN MAKEN? Een telegram uit Parijs meldt, dat United Press" van hevoegde zijde vemeemt, dat het Pransche ministerie van Landbouw een maat- regel voorbereidt, om de invoer-vergunningen voor landbouwproducten in den vervolge bij opbod toe te kennen aan diegenen, die bereid zijn, de hoogste inkomende rechten te betalen. Het Volkenbondssecretariaat heeft een uit- treksel gepubliceerd uit het periodieke rap port van de regeeringscommissie van het Saargebied. Daarin wordt geconstateerd dat gedurende het derde kwartaal van 1933 de politieke situatie in het Saargebied voortdu- rend emstiger is geworden, niettegenstaande de maatregelen, sinds Mei 1933 door de com' missie getroffen. Het aantal politieke inci- denten nam toe en de aard ervan werd steeds emstiger. De nationaal-socialistische partij doet alle mogelijke moeite om een feitelijke macht te veroveren naast de rechtmatige regeering door politieke actie te voeren in alle deelen van het Saargebied. De nationaal- socialistische partij heeft gemaakt dat er in het Saargebied een atmosfeer is gekomen van zeer groote opwindin-g, het geen een reactie b; de andere politieke partij en heeft "uitgelokt. De nationaal-socialistische intimidatie-poli- tiek openbaart zich in het bijzonder ten op zichte van de ambtenaren en de regeerings commissie acht het dan ook noodig om zon der verwijl uitzonderingsmaatregelen te tref- fen, om te voorkomen dat de toestand onhoud- baar wordt. De regeeringscommissie heeft op het oogenblik dergelijke maatregelen in studie en zij zal daarover later rapport uit- brengen aan den Volkenbondsraad. BRIAND'S MONUMENT VERNIELD. Op den vooravond van de inwijding van het monument voor Briand te Cocheler, hebben syndicaten, trusts en cartels omvatten, om daarna groepsgewijze de regeering van advies te dienen, alvorens deze beslissingen van eco- nomischen or socialen aard neemt. De vvaarde van de Kamer komt daardoor in de lucbt te hangen; wellicht verdwijnt zij binnen. niet al te langen tijd. ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK. TE MIDDELBURG. De Rechtbank heeft in hare zitting van lO Nov. j.l. o.m. de volgende zaak behandel-d: VERDUISTERING. A. W., oud 54 j., her-bergier te Philippine, had zich Vrijidag voor de Rechtbank te Mid- delburg te verantwoorden, dat hij in April 1931, in zijn kwaliiteiit van secretaris-penning- meester van den Noord-Brabantsch Ohriste- lijken Boerenlbond, afdeeling Philippine, een geldsbedrag van ongeveer 1900 dat aan dien bond toebehoorde en welk geld hij in die kwa- liteit onder zich had, zijnde de opbrengst van den inhoud van twee wagens zwaveizure am- moniak, die hij had verkocht aan zekeren D'hooge en van deze dat bedrag -had ontvan- gen, zich wederrechtelijik heeft toegeeigend, door dat geld niet af te dragen waar dat be- boorde. Verdachte was verschenen en werd recbts- kundig bjjgestaan door Mr. P. C. Adriaanse,. advocaat te Middelburg. De getuige Van Campen, directeur van den N.C.B. zegt, dat verdachte secretaris-pen- ningmeester was. Ieder lid kan bij den bond bestellen en op een lijst komt te staan voor wie die bestelling bestemd is. Verdachte be- stelde en getuige leverde. Voor een en ander is de afdeeling aansprakelijik. Gebruik is. dat na 14 dagen na levering wordt hetaaild- Ver dachte bleef met de afrekening in gebreke, ook naidat hem eenig uitstel was verleend en er verschillende keeren met hem over de kwestie was gesproken. Verdachte beweerde de gelden van de koopers niet te hebben ont- vangen, terwijl bij onderzoek bet tegendoel bleek. Getuige Rogiest, voorzitter van den N.G.B. te Philippine, verklaarde, dat verdabhte a lies voor die afdeeling Hulst in ontvangst moest nemeu. Aan niet-leden mocht hij niet leveren. Men heeft de bestellingen, waarover het bier gaat, nooit gezien. Er waren geen boeken, Verdachte had tegen getuige gezegd, dat hij de twee wagons ammoniak had teruggestuurd hetgeen verdachte doet opmerken, dat dit niet waar is. De getuige D'hooge, mosselhandelaar te Philippine, zegt, dat toen men bemerkte dat een en ander met verdachte niet goed ging. men met hem daarover is gaan spreken. Ge tuige heeft verdachte altijd vertrouwd en nooit kwitantie gevraagd. Ook de beide wa gons ammoniak heeft getuige hem betaaid. Op een vraag van den president aan ver dachte: hoe dat nu zit, zegt deze, dat bij- toen ziek is geworden en dit 3 maanden is gebleven onbekende personen opnieuw een aanslag ge- i docil ^oor hem alles is betaaid, voor zoo- pleegd op het monument voor Briand te Tre- j ver jjjj jjet ontvangen heeft. beurden. Het monument is met hamerslagen De getuige Barbe, vracihtrjjder te Philippine, bewerkt; de neus van het standbeeld is afge- j pestuurslid van de N.C.B., zegt, niet te weteo, slagen, evenals een deel van de snor, terwijl j gogderen, die verzonden werden, voor het gezicht zoodanig is beschadigd, dat het werk van den beeldhouwer als verloren kan worden beschouwd. ling van een Rijkskindertoeslagfonds. De zware las ten, die in dezen tijd op den consu- ment worden gelegd, doen hun druk vooral gevoelen op de groote gezirmen. Daarom moe ten maatregelen worden getroffen om dien ge zirmen het dragen dier lasten eenigszins ge- makkelijker te maken. Andere leden, die de gedachte aan instel- ling van een kindertoeslagfonids of -fondsen op zioh zelf met wilden afwijzen, meenden, dat de bedrijven thans een zoo moeildjken tijid doormaken, dat het ondoenlijk is, hun nieuwe lasten op te leggen. Huurverlaging. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat huurverlaging van ibestaande en foouw van goedkoope nieuwe arbeiderswoningen nood zakelijk en urgent is. Nu allerwege de loonen zijn gedaald en nog dalen, de steunlbedragen worden verminderd, zelfs huurtoeslagen wor den ingetrokken, zijn de huurprijzen niet meer in overeensitemming met hetgeen de arbeiders daarvoor redelijkerwijize kunnen besteden. Dientengevolge neemt het euvel, dat twee ge- zinneti d&n woning bewonen, toe, terwijl goede woningen leeg komen te staan. Ten einde de huurprijzen der bestaan.de wo ningen te kunnen verminderen, we-rd er op aangedrongen, dat het Rijk op de voorschot- ten, krachtens de Woningwet verstrekt, een flink gedeelte zal afschrijven. Ook werd ge- pleit voor verlaging van die rente dezer voor- echoitten. Sommige leden stelden de vraag, of de Re geering een norm wil stellen voor huurmaxi- ma, hetgeen andere leden zeer bedenkelijk zouden achten. Van verschillende zijden werd de vraag ge- steld, waarom de verleden jaar in uitzicht ge stelde credieten voor het „op gang helpen" van de bouwnijverheid meer speciaal de 10 millioen voor den particulieren woningbouw, niet verstrekt zijn. Verscheidene leden hadden emstig bezwaar j tegen het hesluit van den Minister de bijdrage voor onderhoud van woningwetwoningen te verminderen met 5, resp. f 10 per jaar. in het oog te houden, dat biji eventueele maat- Verscheidene leden drongen aan op instel- regelen op dit gebied de uiterste voorzichtig heid faehoort te worden betracht. In bet geval, dat bij een boyeot-actie ge- j tracht wordt gebruik te maken van openbare gebouwen, straten en pleinen, zal de Regee- ring, indien daartoe de wenschelijkbeid blijkt, j echt'er den nooddgen aandrang op de plaatse- lijke overheid oefenen om haar te bewegen daartegen met de ten dienste staande midde len krachtig op te treden. F.ERBIED AAN DE DOODEN. Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap staan in bet devies der republiek. Maar wordt deze gelijkheid tegenover de dooden niet betracht? vraagt de Figaro. Dinsdag verhief de voorzitter der Kamer zich bij het begin der zitting van zijn zetel om hulde te brengen aan de nagedachtenis van den dezer dagen overleden socialistischen afgevaardigde voor Kamerrijk, Maurice Ca- mier. Alle ledenbleven zitten. Acht dagen tevoren waren ze allemaal op- gestaan toen er hulde werd gebracht aan Painleve. de vereeniging, of voor iemand anders waren. Op een vraag van den president, hoe of dat mogelijk is, zegt getuige, dat hij in bestellin- gen niet gekend wend, doch dat verdachte hem gezegd had, dat hij alles had ontvangen. wat te vorderen was. De getuige Vermoet te Philippine zegt, dat in het voorjaar 1933 Barbe in tegenwoorxiig- heid van haar man heeft gezegd: het tekort zal ik moeten betalen. De getuige B. wordt nogmaals voorgeroepen en zegt op een vraag van den president, of dat zoo is, dat het met waar is. S President: Je weet veel meer dan je zegt. i je weet alles en we moeten ook alles weten. I Getuige zegt echter niets. Verdachte dioor den president ondervraagt. z®gt volmacht te hebben alles te doen zonder Het onderscheid tusschen den geleerde en iiei bestuur te raadplegen en cntkent zich Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Sociale Zaken voor 1934 is het volgende ontleend: Wederom drongen verscheidene leden aan op het tot stand brengen van een wettelijke regeling, die bindendverklarang en collectieve arfbeidsovereenkomsten mogelijk maakt. Andere leden meenden tegen bindendver- j klaring der collectieve arbeidsovereenkomsten i te moeten waarschuwen. Deze zai nieuwe las- j ten leggen juist op die bedrijven, welke het zwakst staan en welke dien tengevolge te j gronde zouden gaan. Ook de ervaimgen in Duitschiand opgedaan met bindendverklaring en vasitstelling der arbeidsvoorwaarden bij &cheidsrechterlijke uitspraak, deed hen seep- tisch tegenover deze maatregelen staan. Bedrijf sraden wet. Verkor ting van den arbeidstjjd. Werkloozenkassen. Verscheidene leden achtten het bedrag, uit- getrokken voor 't verleenen van hijdragen aan werkloozenkassen voor zoover zij meer be- dragen dan 100 van de bijdragen der leden, onvoldoende. Deze leden vreesden, dat bij ver laging van 250 tot 200 de verzekering ndet in stand te houden zal zi;'n; reserves zijn thans niet meer aanwezig. Zij drongen er daarom op aan, niet te sitrak aan het maxi mum van 200 vast te houden en eventueel een aanvullend crediet aan te vragen. Er moet tegen gewaakt worden, dat de werkloos- heidsverzekering tengevolge van de economi sche crisis in elkaar zou schrompelen. Men kan de comtrihutie der leden ook niet onbe- perkt verhoogen. Verscheidene leden kwamen op voor de be- i langen der jonge werkloozen. In het faijzon I der werd den Minister gevraagd te willen be- radenwet een andere wet noodig, die de eco- vorderen, dat algemeen vormend of vaxonder' nomische samenwerking tusschen de ender- wijs verpllcht wordt gesteld voor jeugdige Sommige leden achtten naast de Bedr.„£s- den militanten radicaal ontgaat ons niet, zegt Figaro. Maar bestaat dat onderscheid ook na den dood? Is er een rouwbetuiging, waar- bij men opstaat en een, waarbij men blijft zitten HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Verbreeding noodzakelyk. Men schijft aan „De Zeeuw": Den 15en Maart 1866 werd bet kanaal in gebruik gesteld. I>en len Mei 1869 werden de Douanekantoren van Bath naar Hansweert overgebracht. Oorspronkelijk had het kanaal te Hans weert en te Wemeldinge 1 sluis (groote). In 1870 werd aan baide zijiden een tweede sluis atgebouwd; in plaats van andermaal een groote, werd 'n kleiner type gekozen. In 1915 werd de derde (grootere sluis te Hansweert opgeleverd en den 23en Mei 1928 die te Wemeldinge. De derde sluis te Hansweert is al jaren „ziek", hetgeen een enorm oponthoud voor j de scheepvaar.t is geweest en nog is; met de j herstellingen is men al maanden bezig en men j hoopt haar a.s. zomer klaar te hebben. De 4 kanaalbruggen hadden slechts een, j zegge edn doorvaart. In December 1892 werd door de Tweede Kamer de begrooting Hoofdstiuk IX goedgekeurd, waarin opgeno- men waren gelden voor een tweede doorvaart j in een der voetbruggem. In 1899 waren ide 3 voetbruggen van een 2de doorvaart voorzien. Sedert 1911 bezit de spoorbrug te Vlake haar 2de doorvaart. De j kanaalbreedte is sedert de opening dezelfde i gebleven, alleen lets breeder geworden bij de 2de doorvaartopeningen der bruggen. De Vlakebrug heeft intusschen aan de svest- zijde een gesloten doorvaarbopening gekregen voor kleine vaartuigen, overigens is zij dezelf- de „halt" gebleven voor de over.ige schepen,- als voor ruim 60 jaren. Het kanaal van Zuid-Beveland heeft een kanaalbreedte van K. P. van 42 M., dat van Walcheren 60 M. dus een derde meer. In 1931 bedroeg het laadvermogen der gepasseerde schepen door Zuid-Beveiand 27.480.000 M2., in 1932 24.840.000 M2. In 1931 bedroieg voor het kanaal door Wal- cheren in gebruik gesteld 8 September 1873 het laadvermogen der gepasseerde schepen 1.665.000 M2., in 1832 1.899.000 M3. Het kanaal door Zuid-Beveland is, wat tonn-enmaat betreft, het drukst bsvaren van geheel Europa. In November 1896 zonk in de eenige door- vaartopening der Vlakebrug de sleepboiot „Uhlaan", kapt. De Jong, waardoor de vaart ruim een week werd gestremd. Duidelijk blijkt dius, dat eh verbreeding en verhooging Vlakebrug al jaren voor den oar- lag noodzakelijk en gewettigd waren voor een kanaal, dat al in die periode steeds klimmende cijfers boekte. aan de verduisterimg te hebben schiuldig ge- maakt. De officier van justitie, requisitoir nemende, zegt, dat hoewel deze zaak veel tijd in besiag heeft genomen, ze nog niet is opgehelderd, i daar verdachte op verschillende vragen niet i weet te antiwoorden. Vast staat, dait de wa- i gons salpeter te Philippine zijn aangekomen en dat, toen getuige Van Campen zich daar in het publiek hebben zich incidenten voor- over tot verdachte wemdde, deze antwoordde, gedaan in een vergadering waar Gandhi zou l dat hij nog niet kon betalen, omdat de atne- spreken. Toen Ghandi met een aantal andere mers ook zoo slecht betaaldeei. Hij zeide dus sprekers op het podium van een vergader- niet, dat hij van de wagons niets afwiflt, maar dat hij niet betalen kon. Ten slotte heeft hij baweerd de wagons niet te hebben ontvan.- INCIDENT IN EEN VERGADERING WAAR GHANDI ZOU SPREKEN. Voor de eerste maal sedert zijn optreden lokaal te Nagpoer had plaatsgenomen, werd uit de zaal met een.groot aantal rotte eieren daarheen geworpen. j gen. De getuige Barbe, houdt zich volgens LISSABON'S BOOMEN GEROOID. De gemeenteraad van Lissabon heeft beslo- i ten duizenden prachtige plantaanboomen in j de stad om te hakken, daar zij zijn aangetast door een zich steeds meer verspreidende j ziekte, die de boomen doet wegkwijnen. Lissa- bon is bekend om zijn prachtige boomen en j men zegt, dat door dit besluit de stad van haar schoonste sieraad wordt beroofd. DE VERYVUDERING VAN BALBO. Luchtmaarschalk Balbo, de overvlieger van den noordelijken en den zuidelijken Atlanti- schen Oceaan, Mussolini's rechterhand en door velen beschouwd als de eenige man, die ooit Mussolini zou kunnen vervangen als de nood zulks noodzakelijk zou maken, deze zelf- de gevierde populaire held is de vorige week ontheven van zijn post als luchtvaartminister en overgeplaatst naar Lybie om er gouver- neur-generaal over enkele onmetelijke zand- woestenijen te spelen. Mussolini doet altijd twee dingen tegelijk: daarom liet hij niet alle aandacht op Balbo's verwijdering vallen, doch vestigde tevens be langstelling op zichzelf door, als vernieuwd voor het volk te verschijnen en zich aan bet hoofd te stellen van liefst zeven ministeries, te weten: oorlog, marine, luchtmacht, buiten- landsche zaken, binnenlandsche zaken, corpo- raties en het premierschap. Zooals indertijd Grandi verwijderd werd om dat hij zich in een te groote populariteit be- gon te verheugen en van het centrum van het fascisme vercjween naar den hoogst eervol- len buitenpost van ambassadeur te Iaonden, zoo is vervanging van maarschalk Badogli rugkomt als chef van den generalen staf. „In- society", zeide de buitenlandsehe pers, is een gouverneur-generaal van een kolonie als Lybie voornamer dan een minister, maar ,,in politicis" heeft een minister, en in dit speciale geval een fascistisch minister, veel meer in de melk te brokken. En dat maakt de bevorde- ring van Balbo, welke gelijkstaat met een ver wijdering, tot een vreema geval. De oplossing zal wel zijn, dat Mussolini, nu Italie aan den vooravond staat van een corpo- ratieven staat te worden, zijn handen vrij wil hebben. De 13 bestaande eorporaties zullen j aanzienljjk worden uitgebreid (tot 40) en alle den officier, van den domme en hij houdt hern voor den mededader. Hij is de vervoerder ge weest en niemand aniders en hij is ook hang, dat door te praten, hij op het verdachtobankje komt ite zitten. Spr. is er absoiuut van over- tuigd, dat het geld van de beide wagons sal- peter door verdachte is ontvarugen. De af- nemer D'hooge betaaide altijd zonder kwitan- tie. Volgens spr. heeft verdachte de verduis- tering in dienstbetrekking gepleegd en heeft i hij getracht de zaak sleepende te houden, om i aldus te 'trachten zich er uit te draaien. hetr i geen hem evenwel niet zai gelukken: E De officier eischte een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger van verdachte is van oordeel., j dat vrijapraak zai moeten volgen of zeker ontislag van rechtsvervolging, omdat uit de dagvaarddng niet blijkt, dat verdachte de goe- deren onder zich zou hebben gekregen anders dan door misdrijf. Pleiter acht hier ook geen sprake van dienstbetrekking, omdat de gel- dien, die verdachte voor zijn bemoeiingen kreieg, geen safaris, maar adminisiratiekosten waren. Ook de verduiistering zelve staat niet vast, omdat de afrekeningen nooit zijn gespe- cificeerd. Dat verdachte ontkent is voor het O. ML. wel niet prettig, maar het is nu eenmaal helt rech,t van verdachte. Op grond van de getuigenverklaringen verzoekt pleiter de rechtbank, getuige vri;< te spreken. De Hooge Raad der Nederlamden heeft vemietdgd het vonnis van de Rechtbank te Middeiburg waartegen cassatie is aangetee-- kend inzake J. Ph. C., verzekerirgsinspecteur toans^feilb^'naar" Lybife^"gestuurd"te*r i te Oostburg, die wegens overtreding van de ring van maarschalk Badoglio, die te- j Motor" en Hijwjelwet, was veroordeeld tot lO of 10 dagen hechtems, met beivectiging van, het vonnis van den Kantonrechter te Goes. De Hooge Raad heeft .thans de zaak ver-- wezen naar het Gerechtshof te 's Gratvenhage. JONGENS M1SHANDELD OM EEN INOLLETJE. Voor den politierechter stond terecht de landbouwer G. Gammans uit Blerick, die twee jongems van 10 en 5 jaar, die van zijn akker een knoiraapje hadden ui'-getiokkea, mee naar huis had genomen, daar eenigen tijd vastge- houden en flink geschopit en geslagen had.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5