ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Myn Eiland Eerste Blad No. 9067 MAANDAG 13 NOVEMBER 1933. 73e Jaargang B TJITEHLA.HD FEU1LLETON ZAAMSLAG. owl. ETL,*as> nvKRTF.TMTTSNVan 1 tot 4 reerels f 0,80 Voor elken regel ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgle en Amerika f 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Cltgeefster: Firtna P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer /9.20 KEEENE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaat3ruimte berekend Handelsadvertentien bp regelabonnement tegen verminderd tarief. hetwelk op aanvraas verkrijgbaar is. - Lnzending van advertentien liefst ecu dag voof de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVO?.G DE NIEUWE DUITSCHE RIJKSDAG. De eind-uitslagen van de gisteren in Duitsch- land g-ehoudeti stemmingen zijn, volgens de telling van het Wolff-bureau: RUKSDAG: Uitgebraohte stemmen: 42.969,562, waarvan Nationaal-sooialisten39.621.430 (92.2 Ongeldig: 3.348.125 (7.8 REFERENDUM; Uitgebrachte stemmen: 42.969.562, waarvan: Ja: 40.583.430 (93.5 Neen: 2.052.120 (4.7 Ongeldig: 789.999 (1.8 Het aantal stemgerechtigden. bedroeg 45.106.168. Op 5 Maart j.l. bedroeg het aantal stemge- rechtigde kiezers voorden Rijksdag 44.685.764, waarvan waren opgekomen 39.655.029 of 88.7 Hiervan verwierven die natilonaal- socialisten 17.277.180 stemmen, gelijk aan ca. 43.3 Bfl deze stemming zijn, voor zoover thans 'oekenid, 95 der kiezers opgekomen, van wie 90 vdbr het Hitler-bewind stemden. Het resultaat van de volksstemming en van de Rijksdagverkdezing is schrijlft ,,De Oourant" geen groote sensatie geworden. Van te voren stond het vast, dat een noemens- waardige oppositie niet aan den dag zou tre- den. Dat er in het geheel geen oppositie in Duitschland meer bestaat, zullen zelfs de naticnaal-socialistea niet gelooven, maar de tegenstanders van het Derde Rijk durven zich nieit meer openlijk te vertoonen, zij wagen zelfs niet in het verborgene van het stem- hdkje een geschreven stem tegen het heer- sobende systeem uit te hrengen. TER NEUZEN, 13 NOVEMBER 1933. NOTARIEEL STAATSEXAMEN. Voor het derde gedeelte van het notarise 1 staatsexamen zijn geslaagd de heeren Joh. Klaassen Andr.zn. te Ter Neuzen en A. A. Riisseeuw te Groede. PROTEST-VERGADERING. Wij verwijzen onze lezers naar de op heden- avond 8 uur, in het Hotel „Du Commerce" alhder te houden protest-vergadering, waarin de heer H. J. Colsen zal spreken over: ,,De huidige Crisismaatregelen". Zie de adverten- tie in ons vorig nummer. pANTONRECHTER TE TER NEUZEN. Bij Kon. besluit van 6 November is: benoemd tot kantonrechter te Ter Neuzen de heer Mr. A. J. M. Oonincx, thans griffier bjj het kantongerecht te Eindhoven; foepaald, dat de vacature van kantonrechter te Oostburg, openg-ev alien door het overlijden van Mr. A. E. van Eldik Thieme, niet zal worden vervuld; aan Mr. A. J. M. Oonincx, kantonrechter te Ter Neuzen, opgedragen de waameming van de werkzaamheden van kantonrechter te Hulst en van kantonrechter te Oostburg. OP WACHTGEED GESTELD. De brieven- en itelegrambesteller J. van Eeeuwen alhier, is op eigen verzoek op wacht- geld gesteld en heeft den dienst veriaten. 41) door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) (Vervolg). UITSLAG RADIO-PRIJSVRAAG VAN HET NATIONAAL CRISIS-COMITe. Blijkens de lijst der prijzen bebaald biji den radio-wedstrijd van het Nationaal Crisis- Comite op 3 October 1.1. is de hoofdprijs, de Ford-automobiel ten deel gevallen aan den heer G. P. Jongepier te Ter Neuizen. Op de lijst van prijswinmaars vonden wij uit Zeeuwsdh-Vlaanderen nog vermeld mej. J. J. M. Harte te Ter Neuzen en N. de Vlieger te Breskens. IN HET ZIEKENHUIS OPGENOMEN Zaterdag is alhier binnengekomen het Nederl. stoomsohip „Bellatrix" der maat- schappij Goudriaan Co., van Archangel met bout bestemd voor Ter Neuzen geladeo. Met dit atoomschip is meegekomen als werkend passagier een deel der equipage van het Nederl. stoomsohip „Alkaid", dat in de Oostzee is gestrand en dermate beschadigd is, dat er van af gezien is het naar Neder- la'nid terug te laten komen, en dat hoogst waarschijnlijk in Rusland zal warden ver- kocht. Een tot de bemanning behoorende stoker, zekere Kay, tJhuis behoorende te Amsterdam, was een paar dagen voor het binnehkomen vaJi het stoomschip van1 de deklast gevallen en had daarvan zoover hij meende geen hin der ondervonden, hij bleef althans zijn dienst doen. Toen hij echter na, evenals de rest der bemanning te zijn afgemonsterd, wilde ver- trekken met het heuglijk vooruitzicht na lan- ge afwezigheid weer eens tbuis te kunnen komen, en zijn plunjezak opnam, zakte hij plotseling ineen. Een geraadpleegde genees- heer achitte opneming in het ziekenhuis nood- zaJkelijk. Het vermoeden bestaat, dat als ge- volg van den val zijn rugwervel emstig be schadigd is. TOONEEEUITVOERING. Gisteravond gaf de R. K. Tooneebvereeniging „St. Jozef", een onderafdeeling der R. K. Werkliedenvereeniging in het Patronaats- gebouw een uitvoering, waarvoor groote be longs telling bestond. Opgevoerd werd het grootsche tooneelspel in 4 bedrijven ,,Wat niet sterven konvan den bekenden en gevierden tooneelschrijver Gerard Nielen. Dit moedMjk stuk werd bizonder goed ge- speeld, zoodat geheel de zaal -onder den indruk kwam. 't Is jammer dat tusschen de bedrij ven door niet een stukje muiziek die nood- zakelajke en diikwijls vervelende tusschen- ruimten aanvulde. KEES PRUIS. Middels reclame-biljetten is reeds voor enkele weken bekend geworden dat alhier in het ,,Liuxor-Theater" weer een optreden te wachten was van Rees Pruis met zijn gezel- schap, en dit wordt bevestigd door de adver- tentie in het nummer van heden. Men verzocht ons, de aandacht der lezers op het optreden van dit geizelschap te vesti- gen, hetgeen we bij deze doen. En we zouden hierrnede vrijwel kimnen volstaan. Kees Pruis en Stella Seemer zijn door hun optreden voor de radio in geheel Nederland en daar buiten bekend geworden, oak hun accompagnateur Max van der Waag is geen ontoekende, even min als Piet Hesse, de overgeblevene van het duo Solser en Hesse. Ook hebben wij bij herbaling naar aanleiding van een optreden van dit gezelischap alhier den lof daarvan be zongen, zoodat daaraan weindg meer toe te voegen is. In de lange reeks van gunstige persrecen- ales omtrent het optreden van dit ensemble Het onderhoud had wel kort geduurd, maar daarom was ik niet uit mijn humeur. In- tegendeel! In die paar minuten had ik heel wat bereikt. Campbell was er niet de man naar, om wat zijn nasporingen betreft er gras aver te laten groeien en als er in Manning's leven wat uit te visschen viel, zou 't hem lukken. En daarbij had ik nu de zekerheid, dat ik hem zoowel als Bobby in het eigste geval achter de hand had, en dat was op zich- zelf genoeg om een wezel moedig te rnaken. Op dat oogenblik begon het te regenen gioote druppels, die luid op het trottoir neer- kletsten maar mijn opgewektheid was zelfs „proef" daartegen. Ik keek naar boven en zag, nu voor het eerst, dat het weer begon te veranderen. Uit het Oosten schoof een aware wolkenbanik over den blauwen hemel- koepel en telkens deed een onverwachte windstoot het stof op de hoeken van de stra- ten opwarrelen. Manning's voorspelling schoot me te bin nen. Maar voor nat worden voelde ik niet veel en dus verknoeide ik geen tijld met mefteorologische overpeinzingen, maar riep een taxi aan, die juist voorbijreed. Ik zei den chauffeur me naar het Graet Eastern Hotel te brengen en juist toen de regen in emst begon, schoot ik, zonder een spatje, den in- gang binnen. Het bleef dien middag regenen en er zar voor mij niet's anciei's op dan binnenshuis anusemmt te zoeken. Dat lukt me gewoonlijk nog al goed en ook nu ontdekte ik al gauiw, dat hetJ hotel een gezellige hiljartzaal had, waar een markeur, die Schotsch sprak en er uitzag of hij 't dronk ook, den scepter zwaaide. We speelden verscheidene partijtjes met afwisselend succes, en tegen half zeven begaf ik me, met een hunger als een paand, op weg naar Drayton's club. Het had opgehou- den met regenen en als extra stimulant voor mijn toeh al gezonden eetlust, wandelde ik he! heele eind naar James' Street langs de zich weer snel vullende trottoirs. De club was een groote, deftige gelegen- heid voor heeren van middelbaren leeftijd met uitgestreken ge2dchten. Waarom hun ge- zichten uitgestreken waren, werd me ook ge- durenide den verderfen avond niet duidelijk, want een beter maal dan ons voorgezet werd laat zich niet denken. Drayton, die me be- neden in de hal stond op te wachten, vertelde me op onze wandeling naar de eetzaal, dat hij speciaal om de goede keuken lid geworden was. En bij edke „gang", die ons werd voor gezet, steeg mijn waardeering voor zijn ge- zond oordeel. Na het eten gingen we naar de rookzaal, waar we met behulp van een paar reusachtige olubfauteuils en een voortdurenden aanvoer van whisky-soda's het ons z66 gezelliig maak- ten, dat het over twaalven was voor ik in mijn bed staple. Den volgenden morgen werd ik in de beste stemming wakiker. Het eerste wat ik deed was de gordijnen wegtrekken, om te zien wat voor weer het was. Het resultaat was niet bemoedigend. Ik zag op een meter afstand een muur van vuilen baksteen en daartus- schen een motregen-waas. Als het zoo in Londen was, hoe moest het dan op Greensea zijn? Maar ik troostte me met de gedachte, dat dit weer m(f eindeloos gesjouw met den gieter udtspaarde en dat ik nu in elk geval niet ambtshalve genoodzaakt was, am een. paar uur achtereen een sliknatte brug op en neer te wandelen met een mmiatuur kabbelend beekje langs mijn hals en rug. Na een saaien ochtend in het hotel en een nog saaiere reis kwam ik tegen tweeen in Torrington aan.. Ik installeerde me plus mijn bagage, bestaande uit mijn koffertje en een parapluie, die ik den portier van het hotel had laten koopen, in een aftandsch rijtuigje, dat vtaden we ook de .onze, waarin wij schreven ,,Kees Pruis bezit als conferencier een bij- zondere gemakkeljkheid om zijn kwlnkslagen en moppen voor het voetlicht in de zaal te brengen als in een gezellig onder-onsje, hij weet de haorders op him gemak te zetten en schept daardoor terse&id contact met de zaal, tenwijl de bezoekers nolens volens uit de plood moeten komen."' Zij, die een amusanten avond wenschen, een avond van gezonden humor, moeten de zeld- zame gelegenheid die zich voordoet dergelijike artisten in eigen plaats te kunnen hooren en zien, niet laten voorbijgaan. Het zal dan ook zeker wel niet aan belangstelling omtbreken. UITVOERING CRISIS-AARDAPPEL- BESLUIT. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de bekenidimaking van de Gew. Aardappel- Organisatie voor Zeeland, betreffende het ver- voer van consumptae-aardappelen naar klein- handelaar of binnenlandsche consument, welke alle moeten geschieden onder plambe. Voor de plomibeeringsdagen zie men de advertentie in ons vorig nummer. LUXOR THEATER. Het programma van Woensdagavond staat in het teeken der sensatie. De avonturierster van Tunis is een zeer spannende film met zooals men reeds vermoeden kan tal van ge- waagde achtervolgingen en eveniveel gevaar- lijke ontsnappingen. De film voert u in een stijgende climax van Berlijn via Marseille naar het gehedmzinnige Tunis waar na vele gevaarlijke wederwaardigheden ten slotte de ware avonturier ontmaskerd wordt. Het wetboek van Strafreeht is een film welke het leven der gevangenen in de Ame- riikaansche gevangenissen in schrille kleuren laat zien. Deze film boeit van begin tot einde door het buitengewoon interessant gegeven en door bet prachtige spel der hoofdpersonen. Een programma dat zeer zeker in den smaak zal vallen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Geduremde de maand October werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge- legd 31.205,88 en lerugbetaald 25.494,87, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 5711,01. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 14. GEVONDEN VOORWERPEN. De Imspecteur van Palitie alhier maaikt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Rijwielbeiastingmerk, G. Verpoorten, Nieuw- straat 26. Rijwielbelastingmerk in etui, L. Vercoute- ren, Walstraat 8. Rjp.vi elbel astingmerk in etui, L. Kole, D 7, Hoek. Damesportemomnaie met inlioud, C. J. v. Strien, Brouwerijstraat 7. Kinderportemonnaie met inhoud, PSmol ders, Tholensstraat 133. Portemonnaie met inhoud, P. Tollenaar, Axelschestraat 123. Hond, J. Huijssen—Dieleman, Driewegen, O 79. Hond, P. de Lavoir, Landstraat 9, Sluiski!. Hond, W. v. Tatenhove, Landstr. 5, Sluiskil. 2 bruine Broekspdjpen, A. Acke, Dijkstr. 6. Gordijnroede, A. Drabbe, Pierssenspolder- str. 41, Sluiskil. Gouden Zegelring, G. Heijens, Baandijk 33 voor den uitgang stond te druilen en zei den koetsier me naar het ,,Wapen van Danewell te brengen. We sukkelden weg en na een rit van een half uur langs een modderigen weg tusschen stil-druipende heggen hadden wij 't hoogste puat van den heuvelrug ten Zuiden van de Baai bereikt. Ik liet het raampje zak- ken en verkende net terrein. Schuiin onder me onderscheidde ik nog nfet het roode dak van de uit spanning maar de haven, het eiland en alles wat verder weg lag, ging schuil ctider een bank van mist, die zich zoo ver het oog reiikte als eem grauwe dreiging uitstrekte. Het heele landschap als men 't zoo kon noemen maaklte een ongelooflijk somiberen en vereenzaamden indiruk en een oogenblik betreurde ik het gezellige, kleine bi'ljart- zaaltje en de rookkamer met de diepe club- fauteuils, die ik zoo lichtzinnig had veriaten. Op de kade voor de uitspanning voor dezen keer zonder de gewone versiering van zeelui bield het vehikel halt. Mijn aan- komst bleef tooh niet onopgemerkt, want op hetzelfde oogenblik, dat ik mijn voet op de treeplank zette, schoot het tengere figuurtje van Jimmy uit den stal te voorschijn en kwam in galop op me af. ,,'k Dachit wel, dat u 't was, m'neer," be groette hij me, met een tikje tegen zijn voch tige krul'len. „U bent gelukkig niet lang weg gebleven m'neer." „Lang genoeg, Jimmy," zei ik opgewekt. „Jullie hebben het klaangespeeld om het weer in de war te sturen." Hij nam mjin koffertje van me aan en keek tegelijk met een boozen blik naar den grau wen damp om ons heen. ,,'n Smerige boel," stelde hij vast. ,,Gister middag tegen dezen tijd op komen zetten." Hij kwam een stapje dichterbij en liet zijn stem dalen. „Er is een brief voor u, m'neer. De juffrouiw heb 'm me gisteravond gegeven en toen heb ik 'm meteen gebracht net als u gezegd had." Ik deed een moedige poging om mijn opge- togenheid door het opsteken van een cigaret te camoufleeren. „Waar heb je de juffrouw gezien?" vroeg ik. „Ze is hier naar de kaai gekomen. Ik zag d'r opeens in de donkerte staan en toen dacht Dameshandschoen, B. J. de Smidt, Steen- kamplaan 15. Huissleutel, L. de Regt, Axelsohestr. 31. TER BESTRIJDING DER SMC^tKELARIJ. Naar wij vennemen zijn door de Reg ee ring ter bestnjding der smokkelarij ten dienste der gevormde inspecties en sub-inspecties der invoerrechten en accijnzen een aantal Ford- auto's aangekocht. Waarschijnlijk zal de auto der sub-inspec- tie Ter Neuzen worden gestationneerd te Sas van Gent, terwrjl die voor de inspectie Vlis- singen aldaar zal worden gestationneerd. WAARSCHUWING VOOR EEN GEVAARLIJK TRIO. In het „Algemeen Politieblad" vestigt de brigade-commandant der Kon. Marechaussee te Valkenswaard namens den officier van justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch de aandacht op Adrianius Netten, geboren te 's Hertogenbosch 21 Maart 1889, koopman aldaar, Graafsohe weg nr. 73 en op Lamber- tus Meeusen, geboren te 's Hertogenbosch 10 September 1900, sigarenmaker, wonende al daar, Kromme weg no. 10. Voormelde personen reizen tezamen veel de dorpen af en bezoeken meestal kloosters, zie- kenhiuizen en dergelijke instellingen. Steeds bezoeken zij dan zeer oude menschen, aan wie zij dan een partij sigaren willen verkoopen (opdringen) voor een zeer hoogen prijs, ter- wijl de sigaren, waarin beide handelen, van zeer slechte kwaliteit zijn. Dat verkoopen ge- schiedt door een aaneenschakeling van leu- gens, terwijl Netten daarbij zeer sluw en bru- taal te werk gaat. Zoodra de koop gesloten is, gaat een der personen de goederen halen aan een auto, welke ze altijd bij zich hebben en die buiten op den weg wacht, terwiiji de andere persoon bij een ouden man of vrouw op de kamer alleen achterblijift, op betaling aandringt en als men het geld te voorschijn haalt, van de gelegenheid gebruik maakt can geld te stelen, terwijl een oude man of vrouw daar machteloos tegenover staat. De auto wordt meestal bestuurd door een zekeren Jo hannes van Drunen, eveneens wonende te 's Hertogenbosch, welke op zijn beurt handelt in manufacturen, terwijl alle drie tot hetzelfde complot behooren. Wij hebben eenig vermoeden dat deze heeren identiek zijn aan een drietal ,,werklooze siga- renmakers" die de vorige week in Ter Neuzen bij de inigezetenen ronidliepen. Donderdagavond werd de jaarlijkscbe pro- pagandavergadering gehouden van de Chr. Besturenbond, met medewerking van de Chr. gemengde zangvereeniging ,,Zingt den Heere een nieuw lied". De voorzitter J. de Pooter liet zingen Ps. 68 14 en 17, waama hij voorging in gebed, en met enkele woorden de vergadering opende. Ds. G. van Dis las hiema van Ps. 37 de verzen 1 tot 11, aan de hand waarvan hij een openingswoord sprak: waaruit we beluis- terden het dringend noodzakelijke op elk levensterrein te luisteren naar de stem van God en steeds op Hem ons vertrouwen te stellen, niet het minst in deze zware moeilijke crisistijd, welke aan den Christen zulke hooge eischen stelt, maar ook groote voorrechten schenkt, terwijl inzonderheid de Chr. arbei- ders de roeping hebben om in samenwerking den zwaren strijd van dezen tijd te strijden, in vertrouwen op Gods goedheid. De zangvereeniging bracht hierop ten ge- TEGEN DEN BERG OP! Honderden volgden met spanning de K.N.M.V. terrein- ritten. Juist onder moeilijke omstandigheden bewijst een goede motor wat hij waard is. Zoo laat ook de altijd gelijk gedoseerde Aspirin (met het Bayer-kruis) zijn gebruiker nooit in den steek, in tegenstelling met tal van minderwaardige namaakmiddeltjes. (Ingez. Med.) hoore het bondslied van het C. N. V. „de Vrij- heidsvaan", gevolgd door ,,De eeuwige rust", van Caro, wat zeker wel een waardig aan- hangsel was van de vermaningen uit de rede van Ds. Van Dis. Vervolgens betrad de heer M. Ruppert Jr. het spreekgestoelte, die ons gehoor boeide met zijn rede over het onderwerp ,,Een nieuw front". Spr. bracht in herinnering het feit dat het precies 42 jaren geleden was, dat het eer ste Chr. sociaal congres werd geopend (9 Nov. 1891) wat hem met enkele woorden bracht op zijn onderwerp, waarin hij besprak: 1. Het eerste front. Tegen de oud-liberale geestesrichting van de absolute vrijheid op maatschappelijk terrein, die echter aan den arbeider elk spoor van zeggenschap, zelfs over eigen loon, arbeidsduur, etc. onthield en den werkgever tot een almachtig heerscher en arbeidersverdrukker maakte. Nu nog zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen de laatste restanten van deze richting niet opgeruimd. 2. Het tweede front, het Marxism^, be- lichaamd in S.D.A.P. en communisme, dat de maatscbappij verdeelt in 2 altijd vijandig tot de tanden toe gewapende klassen tegenover elkaar stelt. Spr. gewaagde van de vele moeite en strijd die reeds 25 jaren tegen deze richting door het C.N.V. is gevoerd en noem- de het diep treurig, dat deze geest zijn funes- ten invloed op de harten heeft uitgeoefend en nog doet, wees op de walgelijke taal, dag in dag uit in de arbeiderspers te lezen, waar- door het stempel van haat diep in de zielen der arbeiders wordt ingedrukt. 3. Het nieuwe front, het fascisme en nat. socialisme; dit doet ook zijn verwoestenden invloed op het volkskarakter gelden; terwijl helaas vele Chr. zich door het zoet gefluit van den vogeiaar laten verschalken en in het wargaren van deze revolutionairen gevangen worden. Aan de hand van een citaat wees spr. er op, dat niet de corporaties den staat bouwen maar de staat de corporaties voor zoover ze deze gebruiken kan daar stelt; maar zeif als Al ma ch tige boven dat alles staat en via een krachtige figuur als de aangebeden leider tot tyrannie leidt. Als deze heeren de baas worden is het met de vakbeweging gedaan, terwijl ze ook niet in staat zijn iets tot vprbetering der moeilijke omstandigheden te doen (in Italic waren in ik bij mezelf: mdsschien beb ze mijn noodig. Ik ging naar d'r toe, net of ik langs d'r heen wou loopen en toen duwde ze me die brief in me banden en Hep hard weg." Ik keek hem dankbaar aan. „Je bent een beste kerel, James," zei ik. „Een jongen, waar je van op aan kunt, dat heb ik dadel'jk gedacht." Hij bleef wachten tot ik den koetsier be taald had, heesch toen mijn koffertje op zijn schouder en ging met me mee naar de boot. ,,'k Heb 'r daama nog 6en keer gezien," vertelde hij me vertrouwelijk. ,,'n Half uur gelejen, toen ik Duke's Lane afkwam ze stond te wachten om bij den dokter aan boord te gaan." Van schrik bleef ik stokstijf staan. „Wat zeg je daar?" vroeg ik niet zeer diplamatiek. Hij knikte stuursch. ,,Ja, 't is zoo, m'neer! Je ken je niet in d'r vergissen hier in de buurt tenminste niet." ,,Maar hoe weet je dat ze stond te wachten omdaar aan boord te gaan?" vroeg ik door. „Wel, ik hoorde d'r roepen en toen zag ik den dokter naar den wal komen om d'r te halen. Ze zal d'r nou wel zijn als-ie 'r ten minste niet weer teruggehracht heb." Ik vroeg maar niet verder. Verdwenen was mijn geluiksgeivoel om miijh thuiskomen en in een geslagen stemming stapte ik in de boot. De gedachte, dat Christine op ditzelfde oogen blik alleen met die twee schoften aan boord was en dat met een mist, die elk geluid af- dempte en alles als in watten verpakt afsloot, was een marteling. Ik wist hoe ze Manning wantrouwde ze moest wel een emstige reden gehad hebben om tot zulk een stap over te gaan. Misschien had ze Jimmy daarom den brief voor mij gegeven om me op de hoogte te brengen van wilt ze gedaan had en w&arom ze 't gedaan had. Maar dan had ik 't zelf in mijn hand, om aan mijn ongerustheid een eindc te maken. Ik sprang in de boot en greep de riemen Er stond gelukkig weinig stroom en met een zwijigend verzoek aan de Voorzienigheid, om in dezen een handje te helpen, want we konden geen meter v66r ons uit zien, staken we den riviermond dwars over. De over toeh t leek ons eindeloos, maar ten slotte waren we er en, o wcnder, precies bij den steiger. Ik ibetaalde Jimmy 't dubbele be-drag van anders, want ik was den brief niet verge ten, en sprong aan wal. Met mijn koffertje en mijn kostbare parapluie stak ik het grasveld over en ging het pad cp, dat door het lage, warrig- groedende hout recht op den turn afliep. Tusschen de boomen was de mist niet zoo dicht en bij het begin van het begrinte voor- plein kon ik het huis al zien. Ik zag met ver- wondering, dat de voordeur aan stond en be- dacht juist, dat zoo een nonchalance niets voor Basoomb was, toen ik langs het grint- pad aan den zijikant van het huis voetstappen hoorde aankomen. Ik bleef staan wachten en geen vi.f seconden later dO'Ok de gedrongen maar toeh krachtige figuur van mijn bediende uit den mist op. Ik deed mijn mond al open, om de een of andere opmerking te maken, maar de woor den bestierven me op de lippen. Een blik op zijn gezicht was voldoende om me te doen weten, dat er iets ergs gebeurd was. „Goede hemel, Basoomb!" barstte ik uit. „Wat is er gebeurd?" Hij bleef orubeweeglijk staan en staarde me aan met gezwollen, met bloed beloopen oogen een wanhoops-figuur in de grauwe entou rage van mist. Toen kwam hij naar me toe en legde zijn hand op mijn arm. ,„Ga mee," zei hij schor. „Ik heb u wat te laten zien." Hi j draaide zich op zijn hak om en liep het voorpleintje af. Zonder een woord ging ik met hem mee den hoek van het huis om en zoo langs een krcnkelpad naar den achtertuin. Daar bleef hij staan en wees wees naar een onbeweeglijken, nauwelijks te onderschei- den liohaam midden op het bleekveld. „Asjeblieft," zei hij. „Ga daar maar 's naar kijken!" Met een paar sprongen stond ik er bij en een gesmoorde vloek ontsnapte me, toen ik zag, wat het was. Het groote lichaam van Satan, dood en verstijfd op het natite gras. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1