ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mijn Eiland Eerste Blad No. 9064 MAANDAG 6 NOVEMBER 1933, 73e Jaargang BIHHENLAND FEUILLETON BUITENLAND CAWEVEVTSPRMS: Btanen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Bulten Ter Neuzet) fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor BelgIS en Amerika f 2,overige lan den S 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor liet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefsier: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 88150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,2©. KLEENE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches .worden naar plaa.tsruimte berekend r Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. inzending van advertentien liefst den dag voor de ultgave DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND ■ET INITIATIEFVOORSTEL-TEB LAAN INZAKE DE STAATSLOTERIJ. Blij.kens het V. V. der Tweede Kamer over het voorstel van wet van de beeren K. ter 1 Laan c.s. tot wijziging van art. 2 der wet van 23 Juli 1885 tot regeling der staatsloterij, verklaarden verscJieidecie leden, op principi eele gronden voorstanders van afschaffing der staatsloterij, reeds op dien grond aan uit- breiding dezer loterij hun medewerking niet te kunnen verleenen. Verscheidene andere leden, niet princi- pieel gekant tegen het voortbstaan der staats loterij, meenden toch dat behandeling van dit toitiatiefvoorstel weinig zin heeft. Het vraag- ■tuk der staatsloterij ligt, naar hun meening, in een zoodanige sfeer van principieele tegen- •tellingen, dat het alleen reeds daarom ver- •tan-dig zou zijn dit voorstel to te trek-ken of voorloopig te laten rusten. Volgens sommige leden dient, indien door budtenlandsche maatschappijen de LotenijWet direct of indirect wordt ontdoken, de Staat daartegen op te treden; doch dit kan geen reden zijn om de staatsloterij uit te bredden. Van andere zijde weed aangevoerd, dat een groot deel der bevolking nu eenmaal belanig in loterij stelt en zoekt en gelegenheid vindt am daaraan deel te nemen; dan is het toch beter, te zorgen dat deze menschen in de ataatsloterij kunnen spelen, waar behoorlijk toezicht bestaat, dan het voldoen aan de be- ■taande beboeften over te laten aan particu- liere ondernemdngen, die niet altijd volkomen ■betrouiwbaar zijn. Enkele voorstanders van bet wetsrvoorstel wezen er op, dat de regeling die tengevolge beeft dat to de eerste 4 klassen geen nieten voorkomen, tot corruptie zou kunnen leiden, wanneer de colleeteurs b.v. in de derde klasse voor eigen rekening spelen en op de beschik- bare loten voor een relatief belangrij-k deel aelf de band leggen. Zij, wenscbten dat maat- regelen daartegen in het voorstel werden op- genomen. WIJZIGING LEERPLICHTWET. Verschenen is bet voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van den heer K. ter Laan c.s. tot wijziging van de Leerplichtwet (inivoering van den aobtjarigen leerpbcht). Hieraan wordt het volgende ontleend Zeer vele leden wenschten niet in een ge- dachtenwisseling te treden over de al of niet wensahelijkheid op zich zetf van een uitbrei- ddng van den leerpl-i-cht uitsluitend in den zin van een langeren verplichten leertijd voor *t algemeen vormend lager onderwijs. Zij wa- ren het er ecbter over eens, dat zulk een udtbreid'ing in den tegenwoordigen tijd tot de financieele onmogelijkbeden beiboort. Over de iodiening van dit voorstel had men zich dan ook in hooge mate verbaasd. Het tijd- »tip van indiening kort voor den tijd, waarop de verkiezingen moesten plaats -hebben, noemde men weinig elegant gekozen. Doch ook overigens begreep men niet, hoe de voor- tellers er toe konden komen in dezen tijd van scberpe bezuiniging op alle on-derdeelen van den staatsddenst een voorstel in te dienen, dat een zeer belangrijke verbooging der uit gaven met zich zal brengen. Alleen reeds am zijn financieele ocnsekwenties werd bet voorstel dan ook onaanvaardbaar geacht. Eenige leden berekenden de kc-sten, welke bet ontwerp, zoo het wet mocbt worden, zou meebrengen op 4 a 5 miillioen gulden per door VICTOR BRIDGES. 39) (Nadruk verboden.) (Vervolg). Maar daarmee bad ik ncg niet de motieven die bet fraaiie stel tot zoo'n daad badden ge- bracht. In opdradht van de Roda had-den ze ndet gehanid-ald. Christine had nadrukkelijk verklaard, dat zij nog haar oom v66r ze in ,,De Eaurieren" hun intrek nam en, van het bestaan van een dr. Manning -h-adiden afge- weten. De moordaantalag was dus een particu- liere daad van hem geweest en de reden mijn weigering, om bet eiland te verkoopen. Nu geef ik toe dat 'tvervelend is, om in je landaankoop-plannen gedwarsboo-md te wor den, maar bet stniikel-blok-in quaestie ver- rruoorden, om aan je ergemis uiiting te geven, is een metbcde, waarvoor de meeste menschen toch bedanken. Manning moest eien zeer gel- dige reden geh-ad hebben, om zoo'n stap te wagen, want al zag ik hem als volkomen gewet en-loos, aan den anderen kant was hij te intelligent om zijn letven in te zetten, als het spel zoo'n inzet niet waard was. Zou het mo-gebjk zijn dat hij tijdens zijn quasi-devoot verplegen van oom Richard tioe- vallog het geheim te weten was gekomen? Dat was een nieuw gezichtspunt en geen slecht, dat bewees me even nadenken. Als ik van die mcgelr'lkheiid uitging, had ik een vorklaring vcor zijn vurigen wensch, om Greeusea tij'delijik in zijn bczit te krijigen en de houdinig van Christine een mengeling van angst en wantrouiwen tegenover hem. jaar. Hebben die voorstellers zich wel emstig rekenscbap gegeven, zoo vroegen deze leden, van de lasten, welke deze vermeerdering van uitgaven op de bevolking zou leggen, ook op die van het verarmde platteland? Hebben zij wel rekening gehouden met de groote moeilijkbeden, welke verlenging van den leer- plioht voor de kledne boeren zal meebrengen, die hun kinderen een jaar langer niet in him bedrijf zuilen kunnen laten meehelpen. De verwijzing naar het buitenland bad op deize leden geen indruk gemaakt. Het komt niet alleen aan op den toestand ziooals die op papier geregeld is, waarbij Nederland trou- wens nog geen slecht figuur slaat, doch vooral op de praktijk. Verscheidene andere leden verdedigden bet voorstel. Wat de financieele zijide betreft, vestigden zij in bet bijzcnder de aandacht op het feit, dat tegenover de uitgaven voor salarissen een groote besparing op wachtgel- den zal komen te staan, terwrl er voor de zeer vele jonge menschen, die de onderwij- zersakte bezitten, weer eenig perspectief zal komen. Naast de betere toerusting der kinde ren voor bun taak in het leven, acbtten deze leden van belang de betere aansluiting tus- scben de Leerplichtwet en de Arbeidswet Doch vooral is het h.i. van beteekenis, dat door verlenging van den leerpbcht bet aantal personen, die aan bet productieproces deel- nemen, zal worden verkleind. Naast emstige financieele bezwaren bad den verscheidene leden tegen het verplicht stellen van de gelegenheid tot verstrekking van schoolvoeding ook principieele bezwaren. Tegen opheffing van bet lanjdbouwverlof werden door verscheidene leden eveneens emstige bezwaren ingebraoht. DE RIJKSSTEUN VOOR DE GEMEENTEEIJKE WERKLOOZENZORG. Het rijk zal in 1934 aan de gemeenten in totaal ongeveer f 29 millioen minder voor dit doel uitkeeren dan in 1933. De Minister van Binnenlandschen Zaken heeft met betrekkiing tot de Rijksbedrage in de gemeentelijke kosten van werkloozenzorg, onder dagteekening van 4 November het vol- gend schrijven aan de gemeentebesturen ge- ricbt: Ik heb de eer uw college, mede namens mijn ambtgenooten van sociale zaken en van finan- cien, bet volgende mede te deelen. Bij beschiikking van 23 October hebben mijn ambtgenooten van sociale zaken en van finan- cien en ik voor bet jaar 1933 voorschriften vastgesteld, betreffende de Rijksbijdrage in de gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg. Deze voorschriften hebben ten doel de groote ongelijkheid in den druk van de werkloosbeids- lasten op de budgetten der gemeenten welke bij de toeneming der werkloosbeid steeds tast- baarder werd tot kleinere afmetingen terug te brengen. Met bet oog hierop is aan de factoren grootte van den last en draag- kracht der gemeente een overwegende in- vloed op de boogte van de rijksbijdrage toege- kend. |In het bijzonder voor de gemeenten, waar- van de financien door de crisislasten zijn of dreigen te worden ontwricht, zal de Rijks bijdrage volgens deze voorschriften een aan merkelijke verlichting kunnen beteekenen. De op grond van deze voorschriften aan de gemeenten uit te keeren bedragen zuilen ver- moedelijk in totaal een som van 75% mil lioen beloopen. In welke zorgvolle omstandigheden de Rijks- financien zicb bevinden en hoe uiterst be- zwaarlijk zich dekking voor zulk een uitgave oko laat vinden, de regeering heeft deson- danks termen aanwezig geacht tot beschik- baarstelling van dit bedrag over te gaan, uit overweging, dat de vaststelbng van algemeene Maar als dat de waarheid was, werd de quaestie van de onderlinge verbouding tus- scheci hem en de Roda's opeens uiterst ge wicbtig. Kende hij de reden voor bun tocht van Zuid-Amerdka naar Engeland, en zoo ja, had bij dan vriendschap met ben gestoten om zijn doel gemakkelijiker te bereiken? Te ooi- deelen naar wat ik van hem en van de Roda geziea had, "zou 't mij niets verwonderen als de Zuid-Amerikaan, oud en ziek als biji was, de hulp, die hem onv-erwacbt g^sboden werd, met beide handen zou aangrijpen. Dat Man ning's beiweegredenen puur egoisbiscb waren kon hij immers niet weten? Missobieci was de Roda in het bezit van gegevens, zonder welke Manning niets beginnen kon, of mis- schien ook en bij die gedacbte stroomde het heete bloed me naar het boofd was Christine's schoonheid de aanitrekkingskracht! Weer zag ik bet tooneel op den boofdweg, voor het hek van ,,De Eaurieren", zag ik de uitdrukking in de oogen van Manning, zag ik Christine's hooghartig gezicbtje. Met een half verbeten vloek gooide ik 't raam open en liet me van de vensterbank glijden. Voor ons allebed was het gelukkdig, dat de man zich niet meer op het eiland bevond. Achteraf bezien verwondert bet me dik- wijls, hoe ik dien morgen doorgekomen ben zonder iets onberstelbaars en volmaakt idioots te doen. De verleiding am in mijn boot te springen, naar „de Pingu-in" te roeien en 't Manning uit te vechten, werd nu en dan z6<5 sterk, dat ik me nauwelijks beheer- scben kon. Maar door langzaam en precies te pakken en verscbillende andere dingen te doen, wist ik me af te leiden, tot Bascomb terugkwam met 't verblijdend bericht, dat vc-clr ,,Het Wapen een rijtuig klaar stond om me naar bet station te brengen. ,,Als ik u nou even overroei", steide h'j voor. ,,Dan is de boot hier, as ik 'm noodlg heb." „Ik kan 'm door Jimmy terug laten bren gen", zei ik. „'t Is wel w'at gevaarlijk, om ailebei tegelijk weg te gaan." voorschriften door verschillende omstandig heden eerst kon plaats hebben op een tijd- stip, dat het jaar 1933 voor het grootste ge- deelte was verstreken en de gemeentebesturen in de verwachting konden verkeeren, dat zij over het jaar 1933 een Rijksbijdrage zouden ontvangen, welke, in p.'-ocenten van de des- betreffende uitgaven aangeduid, hooger of ten miinste van een gelijke hoogte zou zijn als over bet jaar 1932 door hen is genoten. Teneinde echter voor het vervolg tot een financiering van deze uitgaven te geraken, welke in verband met de nog beschikbare mid- delen verantwoord is, acht de regeering zich verplicht reeds thans ter kennis van de ge meentebesturen te brengen, dat de Rijksbij drage voor het jaar 1934 in totaal op een be langrijk lager niveau zal moeten worden ge- bracbt. Op de rijksbegrooting voor bet dienstjaar 1934 is voo-r dit doel een bedrag van f 46 mil lioen uitgetrokken. Tot dit bedrag, dat niet voor verhooging vatbaar is, zal derhalve noodgedwongen in 1934 het totaal der Rijksbijdragen aan de ge meenten in de kosten der werkloosheidsbestrij- ding beperkt moeten blijven. Aangezien het in de bedoeling ligt ook voor 1934 de verdee- ling van dit bedrag tusschen de gemeenten te doen plaats hebben volgens algemeene normen in den geest, als thans voor 1933 zijn vastge steld (met uitzondering alleen van de garan- tie-bepaling), zuilen aan de hand van de boven- genoemde cijfers de gemeentebesturen in staat zijn het bedrag der Rijksbijdrage, waarop zij bij gelijkblijvende werkloosheidsuitgaven zui len kunnen rekenen, ten naastenbij te becijfe- ren. Zij zouden n.l. als subsidiebedrag voor loopig in de begroobing voor 1934 moeten ramen het 46/75e gedeelte van de Rijksbijdrage die zij over 1933 zuilen ontvangen, na aftrek van het gedeelte van die bijdrage, dat wegens de garantiebepaling wordt ontvangen. De regeering ontveinst zich geenszins, dat bij een dergelijke verlaging der rijksbijdrage de gemeentefinancien, indien de uitgaven ge- lijk zouden blijven, gebeel zouden vastloopen. Zij is er zich dan ook van bewust, dat deze noodzakelijke verlaging van de rijksbijdrage gepaard moet gaan met een zoodanige ver laging der uitgaven, dat het aandeel der crisis- uitgaver. hetwelk per saldo ten laste der ge meente blijft, ook op de gemeentebegrooting gedekt zal kunnen worden. De gemeentebesturen zuilen daartoe bij bet vaststellen der gemeentebegrootingen voor 1934 dezelfde gedragslijn moeten volgen, welke de regeering bij eht opmaken der rijksbegroo ting voor dat jaar heeft toegepast. Zij zuilen de uitgaven voor steunverleening en werkver- schaffing (de laatste, voor zoover deze naar hun aard niet op den kapitaaldienst behooren voor te komen) moeten brengen ten laste van den gewonen dienst der gemeentebegrooting en er desondanks voor moeten zorgdragen, dat bet evenwicbt tusschen inkomsten en uitga ven, wat den gewonen dienst betreft, gehand- haafd blijft. Teneinde dit te bereiken zuilen zij, vooreerst wat de inkomsten betreft, voor zoover een voorzicb-tig beleid zulks gedoogt en rekening boudende met de reabteit, er naar moeten streven de middelen te vinden, welke tot dekking der gewone uitgaven noodig zijn IBlijft daarna een tekort op den gewonen dienst bestaan, dan zal dit gedekt moeten worden door verlaging der uitgaven; deze ver laging is noodzakelijk en onvermijdelijk, om- dat het doen van uitgaven, welke niet door de inkomsten zijn gedekt, veel grootere nadeelen na zich zou sleepen dan aan de meest dras- tiscbe verlaging van uitgaven verbonden kun nen zijn, terwijl een overhevebn-g van een groo- ter deel der gemsente-uitgaven naar bet rijks budget momenteel uitgesloten is te achten. Ook voor de bestrijding van de werkloosheid zuilen dus op bet gemeentebudget geen hoogere uitgaven geraamd kunnen worden dan met „Niks gevaarlijk", zei hij grimmig. ,,Dat wil zeggen voor ons niet. Als iemaod 't het eerste half uur waagt bier te komen, weet ik, watter met 'm gebeurt." Een blik op Satan, die met zijn lange, roode tong uit zijn kracbtigen bek zat te hijgen, overtuigde me, dat zijn woorden niet zonder waarheid waren. En dus stemde ik, zonder verdere tegenwerpdngen, in zijn wor sted toe. HJij' bracht mijn tasch naar de boot en roedde me naar den stesnen steiger met zijn gewone versiering van Jimmy plus twee en drie confraters. „Tc-t morgen, Bascomb," zei ik, toen ik op het droge stond. ,,Ik zal Mr. Drayton zegigen, dat je uitstekend voor me gezorgd hebt." Een oogenhlik keek bij voor zijn doen ver- legen. „Da'-s niks bizonders, patroon," zei bij dan knorrig. „Als de menschen me beibo-orlijk bebandelen behandel ik ze behoorlijk terug." Meteen daarop roedde hij weg. Ik pakte mijn tasch op en ging naar ,,Het Wapen", waar een keurige brik met een mooi, rustig paard op me stond te wachten. De ,,koetsder", een jeugdige inwoner van Pen Mill, met een verwarden blonden haardos, die me aan Jimmy deed denken, tikte toen ik instapte tegen zijn pet, en bet volgende oogeniblik reden we den vrij- steilen weg naar Torring- ton op. De reis verliep zonder eenige vermeldens- waardige gebeurtenis. Bij het uitstappien in Liverpool Street liep ik een gegalonneerden employ^ van bet Graet Eastern Hotel tegen het lijf en daar ik, wat mijn huisvesting voor den nacht betro-f, geen vast plan gemaakt bad, Het ik hem mijn koffertj-e, dat hij gadien- stig opgepakt had. Hij bracht mij langs twee bree-de trappen naar bet kantoor, waar ik, na een korte samenspraak met den meneer achter bet loketje, als „>gewenschte" gast in- geschreven werd. Het eerste wat iik deed, toen ik me gewasscben en opnieuw presen- tabel gemaakt bad, was Drayton opbellen. Ik kreeg ten antwoord, dat hij weg was om te inacbtneming van de bovenstaande beginselen op dat budget uit gewone middelen kunnen worden gedekt. Wanneer bij toepassing van bovenstaande methode op bet gewone budget voor de werkloosheidsbestrijding een bedrag moet worden uitgetrokken, dat naar bet oor- deel van het gemeentebestuur ontoereikend is om de uitgaven in het jaar 1934, geraamd op de basis van 1933, te bestrijden, zal de on- dergeteekende gaame, zoo spoedig mogelijk, een gemotiveerde berekening tegemoet zien van bet bedrag, dat het op bet budget uitge trokken uitgavencijfer wegens kosten der werkloosheidsbestrijding naar bet oordeel van het gemeentebestuur te laag is te achten. Deze berekening en de daarbij te voegen toelicbting zuilen moeten aantoonen, dat in- derdaad bet budget geen gelegenheid biedt om een grooter bedrag aan werkloosheldslasten te dragen, dan waarmede de begrooting voor 1934 werd verzwaard. Aan deze voorwaarde zal niet zijn voldaan, wanneer uit de stukken niet blijkt, dat de bef- fingen in de gemeente zoo boog als voor de gemeente practisch mogelijk is, zijn opge- voerd en dat op de verschillende categorien van uitgaven als jaarwedden en loonen, on- derhoud gemeente-eigendommen en werken, subsidies, onverplicbt onderwijs, armenzorg enz. een zoodanig bedrag is bezuinigd als in verband met de crisismoeilijkheden noodzake lijk is. Het op de begrooting voor 1934 netto ten laste der gemeente blijvende bedrag wegens uitgaven voor werkloosheidszorg zal dan in bet algemeen aldus zijn te berekenen, dat het bedrag, hetwelk in 1933 voor dit doel netto ten laste van hat gemeentebudget komt, wordt verhoogd met het resultaat van de evenge- noemde verbooging van inkomsten en verlaging van uitgaven, en daarna wordt ver minderd met het bedrag, dat desondanks per saldo niet op den gewonen dienst van die be grooting kan worden gedekt. Inzending der opgave laatstbedoeld, van het buiten de begrooting te houden bedrag be- boort aan mij te gescbieden, zoodra de -ge meentebegrooting volgens de boven toege- lichte beginselen door den gemeenteraad is vastgesteld. Aan Gedeputeerde Staten be- hoort deze opgave tegelijkertijd met de ge meentebegrooting voor 1934 te worden aan- geboden. - Van den ernstigen wil der gemeentebestu ren, om met de regeering op de aangeduide wijze spontaan mede te werken tot de hand- having of het berstel van het evenwicbt in de budgetten van de gemeenten boud ik mij bij voorbaat overtuigd. De Minister van Binnenlandsche Zaken, (w.g.) J. A. de Wilde. RIJKSDIENST DER WERKLOOS'HEIDS- VERZ8EKERING EN ARBEIDS- BEMIDDELING. De directeur van den Rijksdienst der Werk- loosbeidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 601.100 leden van ingevolge het Werkloos- heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week 9 tot en met 14 October j.l. beeft bedragen 24.3 pet., terwijl zij in de vorige verslagweek (25 tot en met 30 September) bedroeg 24.1 pet. Bij 1062 organen der openbare arbeidsbe- mideleting stonden op 14 October in totaal 316.134 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 300.230 mannen. In totaal waren werkloos 291.394 personen, onder wie 280.877 mannen. Op 30 September bedroeg het aantal inge schreven werkzoekenden bij een ongeveer ge- lijk aantal organen der openbare arbeidsbe middeling 309.722. Van deze waren werkloos 284.805 personen, onder wie 274.576 mannen. (Het totaal aantal werkzoekenden is der- 1 nilchen, maar dat bij de boo-dschap achterge- laten had, dat h(j me tusschen drie en vier uur ken ontvangen. Op dat oogenbUk was bet even over half drie en dus tracteerde ik me op een gias sherry met wat sandwiches en be-gaf me op weg naar Bedford Row. Den beelen weg keek ik scberp uit, maar dezen kee-r ontdekte ik niemand, die te veel belang in mijn doen en laten stelde. De stra- ten, aie ik door moest waren, practisch ge- sproken, verlaten en ik voel-de me werkelijk veronach tzaamd toen ik na een wan d eling van een minuut of ti-en de voordeur in Bed ford Row open d-uwde en den ouden bediende in zijn hoi onder aan den trap opzocht. Hrj v-ertelde me, dat meneer" juist terug was er bracht me, zoo mogelijk nog iets plechtstati- ger dan anders, naar boven. In zijn oogen was ik blijkbaar een client, die in eere ge houden diende te worden. Een prettig contrast daarmee vormde de cntvangist van Drayton, die me gewoon en amieaal begroette en me dad-elijk een van zijn lekkerste sigaren liet opsteken. Toen ik zat en de noodi-ge vragen beantwoord bad, begon fag. over de reden van zijn verzoek, om naar stad te komen. „Ik heb je iets te vertellen, Dryden." begion bij, ,,dat je hooge goedkeuring zeker zal weg- dragen. We zijn veel vlugger met het regelen van de zaken opgeschoten, dan we gedacht badden. Vo-or dezen keer heeft de Engelsche rechtibank zicb laten verleiden om vlug af te maken en 't gevolg is, dat je, wanneer je wilt, to ooms Richards geldbuidel te tasten." Hij sloeg zijn. beenen over elkaar en keek me vrienschappeljjik glimlacbend aan. ,,Ik weet dat je genoeig van been en weer trekken hebt, maar dit nieuws was toch wel een reisje waard niet?" „Dat zcni ik meenen," antwoordde ik ent- housiast. Meiteen sprong ik van mijn stoel op en d'rukte hem hartelijk de hand. „Ik zou je geweldig willen bedanken, maar ik kan nu eenmaal geen speech afsteken. Neem den wil dus voor de daad." De nieuwe Civic Hall te Leeds wordt eerst werkelijk als geopend beschouwd, als de Koning zelf de deur ontsloten heeft. Zoo kan alles wat als „Aspirin" verkocht wordt, slechts als—werkelijke, werkzame.,en on- schadelijke pijnstiller beschouwd worden, als ieder tablet het Bayer kruis draagt. (Ingez. Med.) halve sedert 30 September 1933 toegenomen met 6412, bet aantal werkloozen met 6489. Blrjkens een per 1 October j.l. gehouden telling stonden op dien datum bij 313 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeen ten met 5000 en meer inwoners als werkloos ingeschreven 7359 mannen, jonger dan 18 jaar, 48.804 mannen van 18 tot en met 25 jaar en 196.137 mannen van 26 jaar en ouder. GRAAMNVOEK UIT BELGIe. De Rotterdamsche correspondent van het Handelsblad schrijft: Een bericht uit Antwerpen maakt melding van ontstemming bij den graanhandel aldaar, ten gevolge van maatregelen van Nederland- sche zijde bij den invoer van graan uit Belgde. Er werd gewezen op een circulaire van de Meelcentrale en op bet onmogelrjk maken van. den ber-export van Belgie naar Nederland. jln haar algemeenheid zijn deze beschuldi- gingen onjuist. De invoer van graan uit Bel gie is aan dezelfde bepalingen onderworpen als die udt andere landen. De ontstemming spruit echter voort uit de omstandigheid, dat een eind is gemaakt aan de roggesmokkelarij. Werd er vroeger zelden rogge uit Antwer pen naar Nederland verhandeld, een tijd lang heeft die handel een grooten omvang aange- nomen ten gevolge der smokkelarij. Na de bedreigingen der Graancentrale tegen bandelaren die gesmokkelde rogge verhandel- den, stokt het met dezen handel. Beweerd wordt dat er handelaren zijn die rogge, die zij in Belgie hebben gekocbt, niet willen aan- vaarden. Of dat nu juist is of niet met de bepalingen ten aanzien van den graaninvoer bier te lande heeft dat niets te maken. Dat is een zaak van bandelaren onderling, onder wie er zijn die wat spijtig zijn dat er een eind is gemaakt aan een handel die een tijdlang zeer winstgevend was. EEN OPZIENBAREND HOOFDARTIKEL VAN II1ET GIORNALE DTTALLA. Het Giornale d'ltalia bevat een hoofdartikei dat in pohtieke kringen opzien heeft verwekt door de wijze waarop daarin tusscben fascisme en nationaal-socialisme een dikke streep wordt getrokken en tegen de beginselen van de laat ste van leer getrokken wordt. Mussolini's denkbeel-d van den staat zoo Drayton trok zijn hand terug en bekeek z'n vingers met een bedenkelijik gezieht. „Verontscbuldig je maar niet," zei bij. ,,Je hebt je dankbaarbeid door je handen met klem geuit." Hiiji stond op, boog zioh aver zijn bureau en nam een pakje papieren van den platteu bovenrand. ,111cr heb ik een paar documenten die je moet teekenen. En dan moesten we, voor ze sluiten, nag even naar de bank gaan dan kan ik je met -de menschen daar be- kenid maken. 't Is in Holborm dus in de buurt." Ik gang op zijn plaats zitten en teekende de stukken, zonder ze door te lezen. Van een zakelijk stanpunt gezien was dat natuurHjk niet te verdedigen, maar ik vertrouwde Dray ton zoo volko-men, dat ik een dergelijke voor- zo-rg averbodig vond. „Je hebt een kinderlijk vertrouwendesn geest Dryden", stelde mijn zaakwaamemer zucb- tend vast. ,,Als alle menschen z66 waren, bad den wij, advocaten een prettiger leven." Meteen schelde bij. Toen de plecb-tstatlge oude beer van onder aan de trap na even kloppen hinnen kwam, zei hij hem, dat bij even uit moest en pas "over een half uur terug kon z'tjn. Daarna nam hij zijn hoed en ging meteen weg. ,,Blijf je vanavond in stad?" vroeg bij toen we de stoep afgingen. Ja? Als je dan niets beters te doen hebt, ga dan met me eten op mijn club, 't Is er doodsaai, maar daar- heb jij, na veertien dagen Greensae, geen last van." Als ik gewild -bad, zou ik hem over dat eentonige leven op 't eiland een boekje hebben kurxien open doen, maar voor het oogenbilk leek het me beter, om mijn mond te houden. Met de opmerking, dat goed gezelscbap het beste middel tegen verveling is, nam ik zijn uitnoo-diging aan en even daarna kwamen we genoeglijk prat.cnd door een nauwe gang in het rumoerige drukke Holbom. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1