Rust, kalmte en zelfbeheersching 8 F 0 B 1. IJZENDIJKE. SELZAETE. Het 40-jarig bestaan der Bijzondere Lagere School op het Zoute Spui (Gemeente Axel). GRATIS PROEF-AANBOD VAN KRUSCHEN CRISIS PUBLICATION. VOETBAL. toezegging deed in deze krachtige pogingen te zullen aanwenden om de geuite bezwaren tot een goede oplossing te brengen. VERBETERING KANAAL DOOK ZUID-BEVELAND. Wrj verwijzen onze lezers naar de in dit num- mer voorkomende advertentie betreffende de openbare vergadering van het comite van aotie tot verbetering en verbreeding van het Kanaa] door Zuid-Beveland, op Maandag a.s., 's avonds 8 uur, in Zeelandia" te Hansweert, waarin als spreker zal optreden het lid der Tweede Kamer de heer J. M. Krijger, met het onderwerp: De verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland. keeren weer terug na het gebruik van Mljnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) LUXOR-THEATER. „De kleine Zwerfster". Dolly Haas is Scampolo, de kleine zwerf ster, overschotje, het nietsje. Zij is de incar- natie van alles wat aan dit figuurtje charme en bekoring geeft van het begin aan tot het einde toe. Wat is zij in deze uitbeelding niet in ddn gestalte tegelijk. Alle momenten, tel- kens verscheiden door expressieve gelaatsmi- miek, door expressief gebaar, laten een ander facet, een andere nuance zien in het gevoels- leven van dit kind van de straat. Zij heeft ons ireeds bij het allereerste oogen- blik gevangen in den ban van haar meesterlijk spel. Dat is, wanneer zij met den brani van een straatjongen tong in den hoek van den mond haar kous repareert in de op brutale wijs binnengedrongen telefooncel. Dat is, wan neer zij achter op de fiets van haar broertje springt, dat is als zij den kellner Gabriel bru- taliseert. Wei zelden zullen de brani en de boheme van zoo'n kind van de straat beter uit- gebeeld zijn. Dan de verteedering bij de ontmoeting met Herr Maximiliaan, paria als zij. De groeiende vriendschap tusschen hen, waarbij zij in Carl Ludwig Diehl een uitstekend tegenspeler vindt door zijn sober en beheerscht spel. In elke scene, in het kleinste detail van elk tafereel- tje geeft zij de juiste maat, maakt zij alle emoties, die dit primitieve, oprechte kind be- stormen, volkomen aanvaardbaar. De film is bewerkt naar het tooneelstuk van Dario Nicodemi, dat als „Overschotje" inder- trjd op ons tooneel zoo groot succes had. Onder regie van Hans Steinhoff is er een filmische vertooning ontstaan, dat al wat aan het stuk zijn bekoring geeft tot zijn recht doet komen. Niet het minst is dat ook te danken aan Paul Horbiger, die van den kellner Gabriel een allerkostelijkst type heeft gemaakt. In zijn oerkomische onverschilligheid voor de niet- betalende pensiongasten, in zijn prachtig dronkemanstype wanneer hij met Scampolo aan den boemel is, in zijn teederheid voor de kleine zwerfster toonde hij zich een buitenge- woon knap acteuir. Het is, na veel zwoels uit tal van operette- films, een verkwikking deze film te zien. Zon- der een zweem van zoetelijke sentimentaliteit, frisch, altijd bekoorlrjk, speelt zich deze ge- schiedenis af van de kleine zwerfster, die eerst uit vriendschap aangetrokken tot haar mede- paria, hem gaat liefhebben en met heel den durf en de teederheid van haar zuiver zieltje, met het bomeme-sentiment van haar ras hem helpt, voor hem den pronk aanneemt van den rijken bankier, voor hem den kostbaren beurs- tip bewaart, voor hem zelfs huichelt haar aan- staand huwelijk met Gabriel. ,,De kleine Zwerfster" is een film, die, door het prachtig overwogen scenario, door de zui- verheid van spel van een machtige bekoring is, frisch als alles wat eerlijk, zuiver en op- recht is. ,4>e vriend van den millionnair". (Het grappige verhaal van den armen bank- bediende, die alleen omdat een vermeende mil lionnair hem een hand geeft, in de society van de badplaats Wellenhagen een rol gaat spelen. Bovendien de mooie Evchen, het meisje van zijn hart, tot vrouw krijgt en compagnon van zijn baas wordt. De pseudo-millionnair blijkt ten slotte een oplichter te wezen, een feit, dat Hans, de bank- bediende, die in den aanvang van het blijspel in het hoekje zit, waar alle slagen vallen, ont- dekt, juist op het moment, dat de directeur van de bank den garen speler op het klavier der menschelijke hebzucht, een cheque van 30 mille ter hand stelt. De schrijver van het scenario heeft een aar- dige tegenstelling weten te vinden. In de eer- ste bedrijven wordt de arme Hans door den procuratiehouder op hondsche wijze uitgefoe- terd, aan het slot is Hans de baas en geeft den nu klein geworden vroegeren chef in pre- cies dezelfde vernederende bewoordingen zijn vet. Hermann Thimig speelt den kantoorbedien- de, die zoo snelle promotie maakt, men be- grijpt wat een voortreffelijk bankdiirecteur hij is. iVan de overige rollen noemen we alleen Jacob Tredtke als Hans' schoonvader in spd. ke als een uiting kan worden beschouwd van een zeer aanziecilijk gedeelte der openbare meening in het geheele land. AANBIEDEN VAN TELEGRAMMEN PER TELEFOON. Hoewel in den regei telegrammen per tele- foon worden aangeboden door telefoniisch aan- geslotenen, die tevens rekenioghouder zijn bij le,n postcheque- en girodienst en die een ver- klaring van het vastgestelde model hebben ingediend bij het telegraafkantoor ter plaatse, kunnen ook in de volgende gevailen tele grammen per telefoon worden aangeboden: a. den aanbieder, rekeninghouder, heeft een telefoonaansiuiting, doch heeft geen verkla- ring als bovenbadoeld ingediend; b. de aanbieder, rekeninghouder, heeft geen tele- foonaansliuiting en biedt aan bij een abound en heeeft geen verklaring geteekend; c. de aanbieder, geen rekeninghouder zi;'|nde, heeft een telefoonaansluiting of biedt aan bij een abound; d. de aanbieder, rekeninghouder, heeft geen telefoonaansluiting en biedt aan uit een openbare gemeentelijike of rijks- spreekcel, terwijl geen verklaring is inge diend; e. de aanbieder, geen rekeninghouder zijhde, heeft geen telefoonaansluiting' en biedt aan uit een openbare gemeentelijke of rijiksspreekeel. Tn al deze gevailen zal door het telegraaf kantoor ter plaatse verder het noodige wor den verricht ter verzekering van de betaling der verschuldigde telegramkosten. GORT. De St.ct. bevat een Kon. besluit van 31 October, tot voortzetting van de tijdelijke be- perking van den invoer van gort voor een tlijdvak van -drie maanden, tot 31 Januari a.s. STEUN VOOR CONSUMPTEE- AARDAPPELEN. Naar de N. R. Crt. van bevoegde zijde ver- neemt, zal zeer binnenkort een aanvang wor den gemaakt met de uitbetaling van den toe- gezegden steim voor consumptie-aardappelen ad 0,25 per 100 K.G. zooals deze zijn ge- inventariseerd per 27 Maart 1933. BESMETTEEI JKi: ZIE1KTEN. Het aan tal aangegeven gevailen van be- smettelijke ziekten over de week van 22 tot en met 28 October in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Amemuiden 1, Vlissingen 4, Zoutelande 4 (w.o. 3 gevailen in edn gezin). Diphtherie: Hulst 1. AANGESLOTEN BIJ DE P.Z.E.M. Maandagavond had te Aardenburg de offi- cieele aansluiting plaats aan het net der P.Z.E.M. Er zijn reeds meer dan 100 perceelen aan het electrisch net aangesloten en men verwacht dat, nu de ingezetenen het genot van electrisch lich beter kunnen beoordeelen, dit aantal belangrijk zal toenemen. VOORSCHOT INGEVOLGE DE LAND- ARBEIDERSWET. Bij beschikking van den Minister van Fi- nancien is asm de gemeente Retranchement toegestaan, het bij Kon. besluit van 8 Maart 1927 toegekende voorschot ingevolge de Land- arbeiderswet groot 2000, af te lossen in 60 jaar. AAN GEHOUDEN. De Justitie te Breda heeft aangehoulden zekeren A. B., wonende te Dirksland, ver- dacht van diverse oplichtingen te hebben ge- pleegd in Zeeland en Noord-Brabant, in ver- band met het plaatsen van geldswaardige stukken. B. is naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. De 60-jarige kleermaker Jan van Weghe uit de grensgemeente Waterland-Oudeman werd door de Belgische -buurttram overreden. De man moet op slag dood zijn geweest, ter wijl het hoofd geheel verbrijzeld was. De bij- geroepen geneesheer Dr. Rijckaert kon alleen den dood constateeren. Naar (wij vememen was het sladhtoffer onder den imvl-oed van drank. Inwisselen dubbele franken. De gelegenheid tot het inwisselen van dub bele franken is opnieuw verlengd en wel tot 15 November a.s. Uit gezaghebbende bron wordt medegedeeld dat nog ongeveer ander- half millioen dezer muntstukken nog niet bin- nengekomen is. H. VERBOND VAN ZUIDELIJKE COMITe'S KANAAL Het volgende communique is aan de pers gezonden. Maandag j.l. is te Breda een Verbond van Zuidelijke Kanaalcomite's opgericht. Dit Verbond omvat de kanaalcomite's van Westelijk Noord-Brabant, van Zeeuwsch- Vlaanderen, van 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Tilburg, de Langstraat en Breda. De onderscheiden kanaalcomite's, die alle tot stand arm gekomen ter bevordering van een nationale oplossing van het vraagstuk der nieuwe ScheldeRijn verbinding en ter be- Ihartigiimg van de gewestelijke: belangen in Brabant en Zeeuswsch-Vlaanderen, bij het Nederlandsch-Belgisch verkeersvraagstuk be- trokken, blijven alle de eigen zelfstandigheid behouden, ddch hebben te zamen een onder- ling verband geconstitueerd, dat het in de boekomst mogelijk zal maken ook als een een- heid naar buiten op te treden. Het bestuur van het verbond, verbondsraad genaamd, wordt gevormd door de gezamen- lrjike voorzitters en secretarissen van de af- zonderlijke kanaalcomite's. Dank zij de Nederlandsche federatie inzake een Nederlandsch-Belgische overeenkomst, welke federatie landelijk is en vertegenwoor digers der zuidelijke kanaal-comite's omvat, en dank ziji 'het pas opgerichte verbond van zuidelijke kanaal-comitd's, is voortaan een nationale actie ten aamzien van de Neder- lanscih-Belgisohe betrekkingen mogelijk, wel Gisteravond had de eigenliijike feestverga- dering plaats voor de leden, ouders en genoo- digden, waaronder plaatselijke autoriteiten, de pers, enz. Te ruim 6 ure riep de heer J. W. Bakker de beide stampvolle lokalen, die met feest- genooten gevuld waren het welkom toe. In het bijzonder Ds. Wolff die in dezen tijd van het jaar en op zijn hoogen leeftijid de reis van Driabergen naar het zoover afgelegen Zeeuwsch-Vlaanderen had gemaakt. God geeft U, zoo zeide hij, op dozen dag te mogen zien zijn trouw en gunst dien Hij aan ons en onze kinderen heeft bewezen. Het door hem hier gepiantte stekje is uitgegroeid tot een boom onder welks schaduw onze kinderen mogen onderwezen worden naar zijn woord. Hij hoop- te dat ook voor hem dezen avond mocht z£|n een avond van genot en hij Godes gunst in zijn verderen levensavond moge deelachtig blijven. De heer Inspecteur van het Lager Onderwijs in dit district was tot zijn leed- wezen verhinderd en heette hij voorts welkom het Dag. Bestuur der gemeente Axel dat zich altijd zoo bijzonder welwillend betoont om datgene wat binnen het raam onzer wet- geving gevraagd wordt voor de school toe te staan. Daartegenover is het de school die als haar streven stelt burgers af te levoren, die geleerd hebben Gezag aan Gehoorzaamheid te paren en in de school op te voeden tot men- schen tot alle goed werk bekiwamelijk toege- rust. Ook Burgemeester De Feijter van Zaam- slag werd een bijzonder woord van welkom toegeroepen met het oog op zlijn picmers- arbeid, vooral bestaande in het Zondagschool- werk en de boeiende vertellingen aan de jeugd God heeft ons 40 jaar geleid en vele don- kere wolken zijn boven ons hoofd gegaan, maar hij heeft niet laten varen zijner handen werk. Bovenal is zjjn woord het eeuwig blij- vende en de vreeze des Heeren het beginsel der wijsheid. Gemeenschappelijk werd hierna gezongen het Lutherlied: ,,Een vaste burcht is onze God!" Na des voorzitters toespraak was de af- werking van het lijvig programma waarop niet min'der dan 22 nummers voorkwamen begcnnen en droeg allereerst de heer J. C. Verhoeff eenige gedichten voor uit Guido Gezelle's werk, welke op gevoelvolle wijze werden vertolkt. De heer J. de Visser releveerije op de hem eigene en geestig gekruide wijze de geschie- denis der school en had zelfs de notulen uit de negen tiger jaren er op nageslagen om daaruit de geestdrift en de geestkracht der oprichters aan te toonen. O.a. werd door hem gememoreerd het kernachtige woord van Ds. Wolff toen het aanvankelijke tekort ter sprake kwam en men naar waarborgen vroeg, ,,Wij hebben geen andere waarborg dan het geloof", zei hij „zooals ook de andere scholen". En zoo is het ge.bleven niet een school van de kerk, maar van en door de ouders. In dit verband wees hij op den oorspronkelijke naam van „Hulpvereeniging". Het rechte spoor daarvan is eigenlijk verdwenen, doch het leidt naar Amsterdam. Tot in de finesse's werden de bijzonderheden van de stichting en wat daaraan voorafging vermeld. Den bouw door den aannemer D. Galle voor een som beneden die van een hedendaagsche arbeiders- woning, de eerste steen-legging door den heer C. de Feijiter Johz. De verschillende hoofden die het bestuur achtereenvolgens heeft benoemid en waar onder een eereplaats dnneemt de heer S. K. Laansma, die als tweede benoemde eerst niet- kwam, „omdat er geen bedsteden in de wo- ning waren", die er tenslotte natuurlijk toch kwamen en die tot 1906 aan het hoofd der school heeft gestaan, passeerden de revue. Van 1906 tot 1908 de heer Spiering, van 1908 tot 1913 de heer Ellefers, daarna tot 1921 de heer J. C. de Koning, tot 1927 de heer A. P. van Es en vanaf 1 Jan. 1928 de heer S. J. van Ham. Interessante staaltjes zorgden voor de juiste feestelijke stemming en werden onder de diverse onderwijskrachten genoemd de ,,'zonderlinge Geelhoed't" en de „weerbarstige Batenburg" en vooral ook de capaciteiten van een mej. Butler geprezen. De inmiddels reeds ontslapen vroegere onderwijskrachten werden daamaast emstig herdacht. Voorts werd nog gewezen op het feit, dat de heer Ms. Diele- man reeds 39 jaren bestuurslid der school is en thans 145 kinderen der school bezoeken. ,,Hoezeer", zoo eindigde het schitterend over- zicht, „de financieele perspectieven nu tenge- volge van de gelijkstelling veranderd zijn, de beginselstrijd blijft en daarmede het bestaans- recht van de school. Wij leven zoo voort bij de grenzen van drie gemeenten, gedenkend de moeite en de strijd; want er is vaak brood uit den mond gespaard voor deze hooge en heilige zaak en daarom geldt hier het „Be- waart het pand U toevertrouwd." Een voor deze gelegenheid gevormd zang- koor bracht daama op verdienstelijke wij'ze ten gehoore „De kerkklok van het Dorp". Het woord was daama aan Burgemeester Blok, die dankte voor de tot het Dagelijksch Bestuur gerichte uitnoodiging en met de stuk ken aantoonde dat niet alleen de oprichtings- pogingen dateeren van 1893, doch reeds van 1845. Z.Ed. Achtb. had daartoe het archief er op nagespeurd. Het toenmalige gemeente- bestuur stond tegenover het van Spui inge- komen verzoek weinig sympathiek en ook zou een eventueel beroep op den Gauvemeur der provincie Zeeland weinig baten; want waar naar het hen voorkwam de noodige waarborg werd gemist zouden zij zich (in Middelburg) „niet onttrekken aan het afwij- zend besluit der stad Axel". Met zeer groote ibelangstelling werden deze bijzonder merkwaardige gegevens aange- hoord en gevoegd bij den schat van feiten die voor en nadien uit het vergetele boek van het verleden waren opgediept. De Burgemeester boopte en vertrouwde dat onder Gods ommis- baren Zegen de school onder het tegen- woordige hoofd en bestuur verder zou groeien en bloeien. Nadat de heer Bakker de Burgemeester voor zijn zeer interessante mededeeling dezer feiten hartelijk had bedankt, sprak de grijze emeritus-predikant Ds. Wolff en wees er op, dat het zoo wonderlijk moet aandoen deze fei ten van de Burgemeester te moeten aan- hooren. Immers, het waren in 1845 geen modem denkende menschen, maar grooten- decls al benaderde toen het liberalisme zijn oppermachtdgste positie, zelfs orthodoxen die den gemeenteraad van Axel uitmaakten. En toch was dit toen niet zoo bijzonder als men weet, dat dit begrip toen nog niet zoo bestond en men de Ghristelijke school eigenlijk over- bodig vond. Ook hij stond stil bij den afge- legd-en weg van strijd en wees tenslotte op den 90sten psalm en het woord daarin dat luiit: „Verzadig ons in den morgenstond met uwe goedertierenheid, zoo zullen wij juichen en verblijd zijn in al cmze dagen." Mogen dan de kinderen onder Gods zegen tot Christus geleid zijn, opdat zelfs wanneer de wijnstok bloeien zal en het vee uit de stallen zal wor den weggerukt met lust en werkzaamheid zal gearbeid worden aan den groei en de uitbrei- ding van deze school. Hoe donker de toekomst zij, staande in het geloof en vertrouwende op Gods genade gaan wij moedig voort. Nadat Ds. Wolff door de voorzitter op bij zondere wijze was bedankt zotig het koor voor de pauize Psalm 68. In de pauze werden alien genoodigden doo vaardige handen ververschingen aangeboden. De tweede helft werd ingezet door het zin gen van Psalm 24 door het koor, waama het woord was aan het eere-li-d de heer Johs. de Feijter, Burgemeester van Zaamslag. Op treffende wr'ize schilder.de Zijn Ed. Achtb. bij dit 40jarig jubileum stilstaande Gods groote weldaden en zegeningen, van kind tot kind en van geslacht tot geslacht, mzonderheid aan dit gehuoht betoond. Door Gods Voorzienighead is de school er gekomen, al duunde de strrjd lang en al voerde het pad langs di-epe wegen zooals de vuurkolom en de Roode Zee waar door Israels volk werd geleid. God zeide tot Mozes: ,,Zeg dat ze voorttrekken" en zoo is het ook met ons gegaan! Spottend zei men: „moet daar een Christelijke kchool komen, 't zijn alien maar arbeiders!" En ja, dat was ook voor 90 procent zoo, maar de kleine kracht daarvan en het klein geloof is niet beschaamd. Dank zij de scheiding in '34 en later door de do-leantie werd Gods zaad hier niet prijs gegeven aan Satan. Een ivroom man als meester Laansma heeft er voor ge- zorgd, dat men izijn Zondagen niet meer door- bracht, liggenid en kaartspelend langs de dij- ken, maar er is een nieuw geslacht gevormd. Van 1 lo-kaal tot 4 van 1 onderwijekracht tot 4 en 5. V-oorwaar het „Soli Deo Gloria" dat in den steen gebeiteld staat is van toepassing, „God is groot" is het brandpunt van zijn be- toog. Hij wfjst op het voorrecht den ouders in hunne kinderen geschcnken die reeds op- Indien U Kruschen nog steeds niet gepro- beerd hebt probeer het dan nu eens op kos- ten van de fabrikanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale ,,reuzen"- pakken verkrijgbaar gesteld, waardoor het U gemakkelijk wordt gemaakt de werking van Kruschen zelf eens te ondervinden. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het ,,reuzen" pak a 1,60, voordat deze alle zijn uitverkocht. 'Dit pak bevat namelijk den gewonen flacon Kruschen a f 1,60 en nog een aparten proef- flacon, welke voldoende is voor ongeveer een week. Open eerst den proefflacon, probeer dezen en wanneer U daarna niet volkomen overtuigd bent, dat Kruschen alles doet wat er van beweerd wordt, is de gewone flacon nog ongeschonden. Breng dezen terug. Uw apotheker of drogigst is gemachtigd U uw heele uitgave a 1,60 onmiddellijk en zonder omwegen terug te betalen. U hebt Kruschen geprobeerd zonder dat het U iets kostte. Kan het gemakkelijker? Let op dat op het etiket op de flesoh, zoowel als op de buitenverpak- king de naam Rowntree Handels-Maatschappij BELANGRIJK VOOR DE AARDAPPEL- TELERS IN ZEELAND. Amsterdam voorkomt. Adv. geklommen zijn tot het ambt van diaken en ouderling na hier te zijn onderwezen. Spreker hoopt dat de Christelijke opvoeddng alien hier zal voeren tot de Stad met de gouden poorten en wij den pakntak der overwinndng daar mogen ontvangen door hier naar Gods woord en getuigenis te leven. Hij verheugt zich in het hier hloeiende vereeniglngslevea en ver- zocht spontaan gemeenschappelijk te zingen „Maar 't vrome volk in U verheugd, Zal huppelen van zielevreugd." enz. De heer J. M. Oggel sprak als vertegen woor diger van het Axelsche Schoolbestuur en herinnerde aan het heiilig vuur dat ook hem reeds van jougsaf bezielde, toen de heer Abraham Luteijn met zijn vader en zijn oom bespraken de wenschelir,(kheid van „d-e vrije school regel en de andere aanvulling" en zij in de gedachten en werkingsfeer van Groen van Prinsterer en Lohman meeleefden. Spreker memoreert eenige cijfers: in 1864: 40 leerlingen op de Christelijke school te Axel thans te Axel en Spui reap. 454 en 145 kin deren. Toen 560 ontvangen en f 900 uitgegeven. thans meer duizenden op het budget dan toen honderden. Spreker hoopt op toewijding en lust in den arbeid, die hier in zwakheid wordt volbracht en liet zingen de verzen 1 en 8 van Psalm 146. Door mej. v. d. Ree werd op gev-oelige wijze voorgedragen „Het Licht uit de Duistemis' van H. S. Kuijper. Het hoofd der school, de heer Van Ham, sprak daarop een zeer pakkend woord over de jeugdherinneringen die velen hedenavond b\j- zond-er zullen bezi-elen. Als deze schoolmureai eens konden spreken, zei spreker van hetgeen wat hier binnen en buiten gebeurd is. Niet alleen ook t. o. v. de kinderen in hun kleine zonden van koppigheid, leugenachtig-heid, snoepzucht, etc., maar ook bij de onderwij- zers, zorg, overmatige zorg en piekeren om er te komen van de eene week tot de andere, ge- brek aan arbeidslust, een psalm, een lied en een gebed daardoor soma zonder bezieling. Spreker wijst op het „Mene tekel Upharsin" (het gewogen en te licht bevonden) en neemt als be eld die koele wilgenboomen wier taltken echter nog groei-en en put daaruit een troost voor de vervlakking van dezen tijd. Stand- vastigheid is geboden en slechts door de standvastigheid van den laatsten strijder zal er van groei en bloei en verder vruchten dra- gen sprake zijn. Waar zijn Uw vaders en Uwe moeders, die Uwe boterhammen sneden, Uw kameraadje dat naast U zat hier en waar gij touwtje mee sprongt, uw appel of snoep mee deeldet? Een pijnlijke vraag die teere snaren raakte. Hier was een gemeenschap in deze school. Hier was de Bijbel. Doch elk ging zijn weg in het lev-en, verschillende ker- ken, verschillende politieke richting-en, als Gods slaande hand niet zwaar sioeg. Laten wij toch bedenken zei spreker, dat het Gods eigen voetstappen zijn die over de heirbaan van ons leven gaan. Onze haren grijzen, de spiereo verslappen, de ruggen krommen, wat ontkomt aan den zweepslag van den tijd. Als het avondlied Gods dreunt over de stille ge- huchten dan moge dit zijn besluit spreker zijn indrukwekkend woord ,,als een hymne van de Eeuwigheid." De heer R. C. Boeije zoog hierna een zeer wel vertolkt lied van: „Daar was eens een grijze Koning". Als tolk der ouders sprak de heer C. R. Boeije, zijn dank uitende voor het heden en de hoop uitsprekende voor de toekomst. Hij wees op den bloei der school die hier staat als een monument van Gods trouw. Mocht ooit een Russisehe geest vaarddg worden dan zou hier gowis gelden dat nu misschien Gods woord uit de handen kan nemen maar nooit uit de harten. De heer Jac. de Ruijter dankte als oud- leerling voor de uitnoodiging en wees op den zegen die gelegen is in het Christelijik onder- wtijjs, dewelke men op lateren leeftijd eerst ervaart. Hij stelde het 40-jarige voorbeeid tot navolging met denzelfden ijver en liefde en al zij het onder andere omistamdigh-eden Tenslotte sprak Ds. J. N. Post een slot- woord. Persoonlijke banden aan de school heeft hij riiet dan door zijn 8-jarige ambts- bediening te Axel. Maar dat is dan ook ge noeg en het is ook hem een voorrecht. Een voorrecht is het op het werk van Gods ge nade hier te mogen wijzen. Daarom doet het hem zoo goed hier Ds. Wolff te mogen zien. Laat ons met zijn uit het hart gegrepen woord instemmen en gedenken welke zegeningen God ons deed ten deel vallen in een tijd van grooten ov-ervloed. Gansch aniders was het voor Uwe ouders en voorouders in 1845 en ook in 1893, toen men he-usch niet met de centen moest smijten en er toch van zulk een offervaaPdigheid bleek. Wij zijn eigenlijk dit alles niet waard; want schaamte -bevangt ons als wij het oog richten naar om ons over de grenzen. Spreker wees tenslotte op de ver- antwoordelijkheid der ouders en bond hen op het hart toch acht te slaan op den weg der jeugd en te zorgen dat zij even getrouw ter catechisatie komt. Het is voor hem een voor werp van aanhoudende zorg en liefde, maar laten wij -in dezen niet versagen, opdat de school van Spui tot aller eeuwig heii moge bijidragen. De heer Bakiker dankte hierna alien spre- k-ers, genoodigden en uitvoerders van alles wat tot het welslagen had bijge-dragen en ver- zocht de heer Burgemeester van Zaamslag met dankzegging te eindigen waaraan deze op zeer treffende wijze voldeed. Na het zingen van Psalm 86 6 werd de vergadering hierna gesloten en keerden alien ten hoogste voldaan huiswaarts. En vanavond zal de jeugd van Spui hoogtij vieren Met ingang van 13 November a.s. zullen ver- voerbewijzen voor aardappelen uitsluitend wor den afgegeven aan diegenen die hun erkennings- kaart kunnen toonen, of aan hen die een vol- macht kunnen overleggen van een erkend per- soon voor den handel in aardappelen. Land'bouwers die voor 4 September j.l. gewoon waren hun aardappeloogst geheel of voor het grootst-e gedeelte rechtstreeks aan den consu- ment te verkoopen, kunnen voor 12 November a.s. een aanvrage tot erkenning indienen bij de Gewestelijke Aardappel-Organisatie voor Zee- land, Landbouwhuis, Goes. Na dezen datum wor den aanvragen terzijde gelegd. Indien dergelijke landbouwers als teler-handelaar mochten worden erkend, zullen zij uitsluitend voor hun zelfver- bouwde aardappelen vervoerbewijzen kunnen krij- gen. Landbouwers die tot nu toe om welke reden dan ook, zich nog niet hebben aangesloten bij de Gewestelijke Aardappel-Organisatie voor Zee- land, geven wij in hun eigen belang in overwe- ging dit alsnog te doen, mede met het oog op een eventueele steunregeling voor 1934. Zij, die dit jaar hun medewerking aan de steunregeling meenden te moeten onthouden, zullen dan kunnen worden uitgesloten. Men zij dus uitdrukkelijk gewaarschuwd. Aan- gifteformulieren zijn verkrijgbaar bij de districts- houders. Wij vestigen er nogmaals de aandacht van de telers op, dat het verboden is, om aardappelen beneden den vastgestelden minimumprijs te ver koopen. Ontduiking van den minimumprijs, door op een of andere wijze een toeslag te geven, of andere producten beneden den prijs te verkoopen of op welke wijze dan ook beneden den vastge stelden minimumprijs te verkoopen, is strafbaar. Het is verder aan de telers uitdrukkelijk verboden om aardappelen met een handelaar, beurtsehip- per of een ander persoon in consignatie mede te geven. De telers die zich aan eenigerlei overfeeding schuldig maken kunnen door het Bestuur der G. A. Z. worden beboet met een geldboete van ten hoogste 10.000 of door intrekking van hun erkenning. Het Bestuur van de G. A. Z. kan over- eenkomstig de Statuten van d-e Stichting de aard- appeltelers uitsluiten voor den oogst 1933, doch eveneens voor het jaar 1934 en andere jaren. Wij vestigen hierop met nadruk de aandacht van de telers. De gevolgen van overtrading der voor- schriften zijn geheel voor rekening der betrokken telers. Tenslotte doen wij nogmaals een beroep op alle telers en handelaren om mede te helpen ontdui king van de voorschriften te voorkomen, of deze bekend te maken. Door het. werk van knoeiers is noch de handelaar noch de boer gediend. GEWESTELIJKE AARDAPPEL- ORGANISATIE VOOR ZEELAND. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. NOADBleijerheide. Willem IIEindhoven. NAiCLONGA. MW—BW. PSV—Middelburg. 2e klasse A. AxelBreda. VlissingenAlliance. TSC—DOSKO. RBCDe Baronie. 3e klasse A. Temeuzen IIIJzendijke. OranjeBreskens. Zeelandia nVlissingen n. 3e klasse B. Middelburg IIRCS. Goes—DOSKO H. ZierikzeeZeelandia I. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B. Hoofdplaat-Breskens II. BiervlietF.C. Sluis. SasputTemeuzen m. le klasse C. StoppeldijkAxel II. SluiskilHontenisse. STEiENONW. 2e klasse C. W estdorpeScheldestrij ders. Com BoysTem. Boys. 2e klasse D. (Breskens HISasput II. Oostburg IIZeeduivels. IJzendijke HBiervliet H. 3e klasse B. Hontenisse nSluiskil H. ZuiddorpeWestdorpe II. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Eerste Klasse. Het programma voor de Zuidelijke Eerste Klassers is weer geheel compleet en indien althans geen terreinen zullen worden afge- keurd, komen alle elftallen in het veld. NQAJDBleijerheide zal wel voor de gasten zijn, want NOAD heeft nog niet veel gepres- teerd en Bleijerheide behoort tot de sterknte clubs. Een bijzonder aantrekkelijke strijd zal worden Willem IIEindhoven en het zou wel eens een uitverkocht huis voor deze ontmoe ting kunnen worden. Uit den stand op de ranglijst zou men tot een gelrjk spel moeten concludeeren, maar alles is mogelijk en daar door wint deze wedstrijd aan belangrijkheid, temeer waar als het ware de 7de wedstrijd het eind is van de eeirste ronde. NACLONGA zal vermoedelijk wel een overwinning van LONGA beteekenen hetgeen niemand zou ver- wonderen. In den wedstrijd MWBW komen twee gelijkwaardige krachten tegenover el- kaar te staan, al heeft MW tot op heden -betere resultaten bereikt. Toen het vorig sei- zoen de wedstrijd PSV—Middelburg werd aan- gekondigd, beteekende dit de ontmoeting van de sterkste met de zwakste club, en ziedaar nog geen jaar later en thans moet men schrij- ven bij deze ontmoeting: de twee hekkenslui- ters komen elkaar bekampen en al heeft Mid delburg in de laatste wedstrijden zich wat los- gewerkt, toch zal het haar ditmaal niet geluk- ken om PSV op eigen terrein te slaan. Mocht dit evenwel gelukken, dan zou dit voor de groen-witten een gelukw.ensch waard zijn, want de pun-tjes zijn zeer kostbaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6